Митра

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Митра

Непрочетено мнение от sum » 24 авг 2011, 13:29

Относно въпроса за ножа при "слагането на митраиската шапка" в тракийския храм.
При моя артефакт няма нож. Ясно се вижда, че човекът е стиснал ръката си в юмрук.
Така че това не е сцена на ритуално убийство:
DSC04837.JPG
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 24 авг 2011, 15:10

:shock: Малейй.... ти нацяло им обра башовете :D една единствена надежда им остана на митраистите, че в храма на траките.. тъй де на одрисите се коли човек и пуффф......балона се спука.
sum написа:
Тоест одрисите може би са колели овните си точно както и ние правим на Гергьовден… извън храма, на поляни... където се събира мало и голямо. Това са факти, от които може да се направи заключението, че нашият официален национален празник има одриски корени.
Ако ви е интересно ще ги публикувам…

Иска ли питане. Давай ги...... :D :D
Последна промяна от иво на 24 авг 2011, 18:47, променено общо 1 път.

shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Непрочетено мнение от shturman » 24 авг 2011, 16:29

Аве на одрисите!
Няколко въпроса към sum:
Относно:
…”При моя артефакт няма нож. Ясно се вижда, че човекът е стиснал ръката си в юмрук.
Така че това не е сцена на ритуално убийство:”
На артефакта който показах, определено има нож, при това направих сравнение с „вашия”, както и посочех коментарите които /са от музеите / съпътстват двата артефакта.Те определено показват,че и двата артефакта описват едно и също събитие и то няма нищо общо с поставянето на митраиска шапка.Сцената която е представена от двамата автори с / несъществени разлики/, е твърде прозаична за да говорим дори за ритуално убийства – става дума за мъст!Това,че във „вашия” артефакт липсва нож, според мен не променя смисъла на творбата, защото стиснатият юмрук говори недвусмислено за агресия/заплаха, а това дали ще е с нож или не, е решение на автора.Мисля,че не е редно да се игнорират едни артефакти за сметка на други.
Вероятно е съществувал ритуал свързан с поставянето на митраиска шапка, но този артефакт за съжаление на е свързан с него.
Ето един малък експеримент:
На следващия артефакт* виждате ли нож ? – не, а това променя ли с нещо смисъла на творбата, мисля,че не - защото агресията/заплахата е ясно отчетлива и тя не се губи от липсата на оръжие.
Аз не съм виждал церемониално поставяне на шапка или каквото и да е със стиснати юмруци, ако вие сте виждали – моля заповядайте.

Изображение
Относно:
…”Кибела е изобразен в далечината. Тоест одрисите са колели овните си точно както и ние правим на Гергьовден… извън храма, на поляни... където се събира мало и голямо. Това са факти, от които може да се направи заключението, че нашият официален национален празник има одриски корени. „
На Гергьовден се коли агне, за това се казва гергьовско агне!
Затова пък на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен.
/А това не показва ли,че коленето на бик, също може да има стари одриски корени?!/
А каква е разликата м/у колене на овен и убийство на бик?!
Поздрави,
Щурман.
(…)* този артефакт е леко „пипнат” от щурмана с помощта на Corel Photo Paint.

sum

Непрочетено мнение от sum » 24 авг 2011, 16:54

Вие излязохте с тезата, че в тази сцена човекът е убиван с нож, за да затвърдите кървавите митраистки ритуали.
Заплашителна поза или агресия може да виждате във всяко едно движение. Това си е ваше виждане, което лично мен не ме вълнува.

"Затова пък на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен."
Хубаво е да приписвате готови цитати, но защо не допълнихте и това от статията: „на този ден православната църква чества св.Илия- юдейски пророк, привърженик на Йехова и враг на жреците.
Не ме интересува как привържениците на Йехова честват този ден и какви животни убиват. Явно вас ви интересува, но мен, не.
Иво: Иска ли питане. Давай ги......
Няма проблем, но преди това искам да покажа друго.
На каменната плоча с Кибела и лъвовете от двете страни на надписа са изобразени тези персонажи:
кибела.jpg
От дясната имаме конник, а зад него жена и дете.
Вляво виждаме полегнал на лявата си ръка мъж и жена, седнала до него. Под стола й се вижда човешка фигура, а тя гледа към други две, за които можем да кажем, че са дете и неговия родител. Размерите на хората показват, че жената и полегналия мъж са богове. Но кои точно?
За да разберем нека видим друга каменна плоча от 2 в.пр.Хр.
DSC08973.JPG
Тук виждаме мъжът и жената в същата поза, а конникът вече е под тях, обърнал поглед към змията. Както знаете змията е символ за мъдрост при Кибела. Под мъжа има свещени символи.
Първият ми прилича на отворена книга.
Вторият е купа с точка в следата. А знаете, че Кибела винаги държи такава в ръката си!
Третия е… бичи череп! Бикът е символ за Бал!
Четвъртият е шишарка.
Следващите два не мога да разбера какво визират, но ги има изобразени на плочата с Кибела и двата лъва:
.jpg
.jpg (28.46 KиБ) Видяна 2468 пъти
Р.Ч.

shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Непрочетено мнение от shturman » 24 авг 2011, 17:44

…”Вие излязохте с тезата, че в тази сцена човекът е убиван с нож, за да затвърдите кървавите митраистки ритуали.”
По грозна лъжа не съм виждал?
Ето първия постинг в който споменавам артефакта:
shturman Заглавие: Re: Митра Публикувано на: Пет Авг 19, 2011 10:56 am
накратко:
Тази етруска погребална резба в/у алабастър показва една версия на легенда вдъхновена от древните олимпийски игри.На тази сцена са изобразени основните герои от легендата :- колесничаря Миртил в средата/ намерил убежище в храма/, Пелос в дясно, в ляво Хиподамея, която взема счупеното колело!!! от Миртил и т.н.
Тук е пълния текст, според скромното мнение на „музея”:
http://www.sciencephoto.com/media/185467/enlarge
а ето и самата легенда, например от /и на много др. адреси/:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Хиподамея
Тук дори няма мой коментар!!!!
/ а следващото споменаване е дори още по-лаконично: - /видяхме,че Ф2 може и да не отразява точно този ритуал!/
...................................................................
А за празника - нямам думи.
Тогава и тук ли става въпрос за юдеи и т.н.
http://traditions-bg.com/bg/octomber/petkovden.php
БЪЛГАРСКИТЕ ТРАДИЦИИ
Есенни празници: октомври: Петковден (Петки) - 14 октомври

Народен празник, свързан с накои предхристиянски елементи. Обредите, които се правят на този ден са свързани с животновъдството. Овчарите пускат кочовете при овцете за оплождане, а докато то трае жените не подхващат никаква работа, за да се роди здрав добитък. След оплождането се изпичат пресни питки. Правят се семейно-родови курбани за здраве и за нова къща.За курбана жените носят хлябове, вино и ракия. Прави се обща трапеза, която най-напред се прекадява и благославя от свещеника. Преди да се нахранят жените си раздават една на друга парче хляб.
Господя църква - обичай, който се изпълнява първия понеделник преди Петковден. Той се изпълнява след като се прибере всичката реколта. Господя църква е курбан, коли се старият селски бик. Ако няма бик, се коли вол или овни.
И т.н…
http://www.omda.bg/bulg/cook/petkovden.htm
тук даже има и рецепта!
Има и много други – виж нета!!!
Забравихте въпросите!!!
например следния: - А каква е разликата м/у колене на овен и убийство на бик?!
/Всъщност можете и да не ми отговаряте ./

иво

Непрочетено мнение от иво » 24 авг 2011, 18:50

щурманчее.... замириса ми на еврейска кървава пържола. :envy_green:

sum

Непрочетено мнение от sum » 24 авг 2011, 19:10

Shturman, на оригиналната композиция, която публикувахте ясно се вижда как човекът е прободен с нож:
E9000455-Etruscan_carving,_2nd_century_BC-SPL.jpg
E9000455-Etruscan_carving,_2nd_century_BC-SPL.jpg (69.67 KиБ) Видяна 2571 пъти
А после представяте обработена снимка на същата композиция, на която ножът липсва:
e90004cpc.jpg
e90004cpc.jpg (86.97 KиБ) Видяна 2443 пъти
По-грозна лъжа аз също не съм виждал.

За празника определено ме развеселихте. Да бяхте копирали преди това какво пише за Есенните празници: октомври: Петковден (Петки) - 14 октомври, защото във вашето предходно копи-пейст ставаше въпрос за Илинден, който се празнува на 20 юли.
Нещо доста се объркахте…
Хайде първо си изяснете празниците, за да не изпадате повече в такива сконфузни ситуации.

Забравихте въпросите!!!
например следния: - А каква е разликата м/у колене на овен и убийство на бик?!

Shturman, никъде в поста си не съм писал, че на каменната графика е изобразено как одрисите колят овен. Писах: на две каменни графики, на които ясно се виждат хора /мало и голямо/ и в средата между тях овен до олтар.
Изказах предположение, че МОЖЕ да има някаква връзка с нашия Гергьовден, заради генетичната връзка между овен и агне. Но реално на плочите няма изобразено убийство. Има дете яхнало овен, което си е доста различно, като действие, от коленето:
- гоненка.jpg
От артефакта става видно, че предците ни са ползвали овните за нещо като кушия… овнешка кушия. Може би това е бил одриския празник за децата.
Както виждаш овенът не е убит, нито пък някой се кани да го убива. Къде си виждал да се убива овен с дете върху него?
Долу вляво има изписана графемата „Б”:
....jpg
Така че за одрисите няма артефакти, че са колили животни, за да изпълняват кървави ритуали в чест на своите богове.
Може да са колили животни, но за храна… както правим и днес, но нямам данни да са почитали Бал и Кибела с кръвта на убити животни.
Ако вие имате такива артефакти за одрисите, моля, представете ги.
Р.Ч.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 24 авг 2011, 19:26

Щурмана умишлено промени картинката за да покаже че с или без нож сцената била агресивна.
Неговата сцена с онези ужасени погледи и да се целуваха пак щеше да изглежда агресивна, но при по-стария вариант погледите са миловидни и не може да се каже че има агресия.

Въобще Римо-Митраистите се оплетоха като патета в калчище. Като не могат да вържат логически няколко изречения, човек се обърква и не може да разбере какво искат да кажат.

иво

Непрочетено мнение от иво » 24 авг 2011, 21:11

Въобще аз ако съм на боцмата на тоя ще му дам 10 дни карцер и два месеца да търка палубата...... :lol: То като му кажеш овен и веднага в главата му се появява сатър. Кат му кажеш бик и сигурно му се привиждат пещерни митренеуми с касапски танци :lol: митраиска му работа........ :IL

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 24 авг 2011, 21:21

щурманчее.... замириса ми на еврейска кървава пържола. :envy_green:
На мен ми мирише на РабФак и школовка. Особенно след като хората на Спароток от много ежене признаха, че Спароток е бил инструктор на бившите спец части.
Боцмана да внимава какви пирати му се качват на палубата, да не се окажат троянски коне.
Едни ти развиват трако-пан-славянски идеологии, други трако-римо-митраиски.
Теза, антитеза, синтеза...

Отговори