Митра

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Митра

Непрочетено мнение от sum » 07 авг 2011, 13:11

В темата за „Одриското царство” bozman даде линк към една студия, в която са изведени обобщаващи факти, касаещи бога Митра.
https://sites.google.com/site/runiyisto ... -bulgarite

Статията си струва да се прочете, защото на базата на представеното в нея искам да разгледаме някой твърдения.

Така.
Авторът в началото цитира Franz Cumont и неговото становище, че родоначалието на Митраизма е в Иран някъде към ІІ хил.пр.н.е..
Жалко е, че към това твърдение няма приложен снимков материал от тази епоха, защото първият и най-важен въпрос е да се уточни Митра през този период как е бил изобразяван. Тоест образът на бога какъв е бил - на жена или на мъж и какви са атрибутите към него?

Второто по важност е да се разбере преди религия да се разпростре в Римската Империя, както авторът пише „между І и ІVв. между римските войници”, тук на Балканите КАКВА религия е била изповядвана?
Знаем за Одриското царство, че е съществувало в периода от 7 до 1 в.пр.Хр.. Знаем от храмове, могили, монети, рисунки и прочее, че при одрисите на почит са били Бал и Кибела. Но какво е било религиозното ЗНАНИЕ, което е свързано с тях?..
От друга страна трябва да се направи паралел, за да видим как е било при римляните… тоест през периода 5-1 в.пр.Хр. какво е било религиозно им знание и къде се вписва Митра в Римската република.
Самият автор в статията си пише, че „материални артефакти от този култ са в наличност в древен Рим”. Така е. Аз имам снимки на такива артефакти. Ще ги видите и ще умуваме по тях…

Другото важно - след падането под римска власт през 1 век и създаването на провинция Тракия и Мизия се твърди, че по нашите земи се забелязва култ към Митра, който прераснал в религия.
Третият въпрос, на когото трябва да се отговори, е: когато култът се разраства сред войниците той стъпва ли върху старото духовно знание на одрисите или не?

Нека да тръгнем от тези три въпроса и да видим докъде ще стигнем.
Р.Ч.

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Re: Митра

Непрочетено мнение от solinvictus » 07 авг 2011, 14:45

sum,
стана ти интересно!Но си мисля че бързаш с уточняващите въпроси!
За мен са важни няколко следи:
1.Надписите на Дарий(автентични и непоправяни ,може да са грешно преведени ,но си стоят в оригинал),както той (Дарий заявава ,че си вярва в Ахура Мазда и това е Негоовият Бог)
В надписите е описал доста случки които го правят тотален митраист,издялканите грбници са до пещери и до река!)
2.Друг надпис посочва ,че Митра е част от пантеон на богове споменати по време на сключване на договор между хети и митани и той(Митра) се свързва именно с това ,че съблюдава спазването на клетвите(договорите между :хора,владетели,родове,богове и т.н.)
Именно тези хиляди плочици намерени по нашите земми(оброчни) са такива ,които се носят при "нотариуса" за сигурност .,че ще се спазят!
3.Влиянията на медите (за мен траки) върху ераните(персите) е силно и това са балкански популации които не идват от Индия(индоирани,както го обясняват разни изследователи като въпросния белгийски масон)Тази култура е Понтийска(черноморска) която се е унифицирала в един момент и "харапската" цивилизация го доказва!
още там са изобразени тези жертвоприношения на бикове!
И снимката която ти показах с бика с трите глави и руната на "живота" е изобразена триадата или троицата!

За мен е по важно да се изтълкуват родовете изписани на тези надписи(на дарий) там има много инфо което е потулено с клишета(еврейски и грцки),защото нито юдеите ,нито грците(за мен те са мого късно измислени)са имали нещо общо с Митра.Те са антигонистични спрямо тази европейско-балканска философия!
грците не споделят Митра ,всички писаници за греко-зороастризъм ,юдео-митраизъм са ала бала!

Ако искаш да е малко професионално пипнато може да се започне оттам!
Има и надпис в Немруд в който грците си загубват паметта и нямат легенда или мит за да го краднат и са ...валат!

Има една студия за влиянието на дарий на балканите.
Има един професор Янко Тодоров се казва ,на който не съм успял все още да прочета какво е писал за Митра ,понеже е само в Библиотеката на СУ.
Ако може някой да я постне ще е супер!

Темата е дълга ,но за това пък интересна!
п.п. хареса ли ти Олтарът на Боговете(така е изписано на табелката граеко-романос) само ,че за кои Богове става въпрос в един Митреум ? ...не става ясно от надписа ,но за това пък "ТАМГЪТА" е ясно очертана в чест на МИТРА(Sol Invictus)
поздрави!
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

sum

Непрочетено мнение от sum » 07 авг 2011, 18:28

Да, темата е голяма, но както виждаш за нашия форум това е нормално. :)

Предлагаш преди да задълбаем по трите въпроса да обърнем внимание следите.
Добре.
Относно първата точка: За Дарий /521 – 486 г.пр.Хр./ и неговият Бехистунски надпис не виждам смисъл да търсим правилните преводи, защото най-важното в нашия случай е твърдението му „Ахура Мазда ми даде царството”, което е образувано от 23 страни.
Всъщност, в кои стихове от надписа виждаш митраиски случки, които според теб го правят „тотален митраист”?
Преди години много литература бях изчел за Ахура Мазда. Едно от нещата, които тогава ме впечатлиха бе твърденията на Зороастър /Заратустра/, че богът се виждал чрез огъня… Същото е при Бал и одрисите. При нас има много намерени есхари /жречески огнища/. До ден днешен няма обяснение за какво и как точно са били ползвани.
Лично аз виждам сходство… дори мога да кажа в някаква степен еднаквост между Бал и Ахура Мазда. Още по-фрапиращото е, че това сходство е запечатано на монета.
и Бал.jpg
Забележи как е изобразен Бал. В лявата си ръка държи жезъл, а на дясната има кацнал орел. От друга страна се чудя защо Ахура Мазда е със скитска островърха шапка и държи венец?!
Така че, solinvictus, монетата доказва, че между боговете има знак за равенство и религиозна еднаквост!

Така.
Искам сега да разгледаме текста от точка 2:
„Друг надпис посочва ,че Митра е част от пантеон на богове споменати по време на сключване на договор между хети и митани и той(Митра) се свързва именно с това ,че съблюдава спазването на клетвите”
Обърни внимание какво си извел, че Митра е само ЧАСТ от пантеона… но тогава можем ли да търсим някакво сходство или еднаквост между Митра с Бал и с Кибела?
Не. Бал вече видяхме с кого има сходство… А това важи и за Кибела, защото никъде не е писано, че същата някога се явявала наблюдателка за спазването на договорните отношения между хората. Никъде!
Така че от втората ти точка излезе нещо много важно – Митра не трябва да се уеднаквява с Бал и с Кибела. Тоест Митра може да присъства в одриския /тракийския/ пантеон на боговете, но не трябва да има знак за равенство между тях.
Сигурен съм в това, което ти пиша и след време ще ти го докажа с каменни стели от Рим.

Относно изведеното в третата точка нямам какво да кажа… Съгласен съм.

Е, пипнахме го…
За написаното от професор Янко Тодоров ще се поинтересувам.

Иначе олатарът е много интересен…
Поздрави.
Р.Ч.

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 07 авг 2011, 20:11

sum написа: ....
Така.
Искам сега да разгледаме текста от точка 2:
„Друг надпис посочва ,че Митра е част от пантеон на богове споменати по време на сключване на договор между хети и митани и той(Митра) се свързва именно с това ,че съблюдава спазването на клетвите”
Обърни внимание какво си извел, че Митра е само ЧАСТ от пантеона… но тогава можем ли да търсим някакво сходство или еднаквост между Митра с Бал и с Кибела?
Не. Бал вече видяхме с кого има сходство… А това важи и за Кибела, защото никъде не е писано, че същата някога се явявала наблюдателка за спазването на договорните отношения между хората. Никъде!
Така че от втората ти точка излезе нещо много важно – Митра не трябва да се уеднаквява с Бал и с Кибела. Тоест Митра може да присъства в одриския /тракийския/ пантеон на боговете, но не трябва да има знак за равенство между тях.
Сигурен съм в това, което ти пиша и след време ще ти го докажа с каменни стели от Рим.

Относно изведеното в третата точка нямам какво да кажа… Съгласен съм.

Е, пипнахме го…
За написаното от професор Янко Тодоров ще се поинтересувам.

Иначе олатарът е много интересен…
Поздрави.

После за Дарий сега за този митанско-хетски договор.

първо:
Хетите "траки" ли са?

второ надписа:
Надписът е открит през 1907 г. в Boghazkennii, (Турция), в царския архив описващ древната Хетска столица на 150 км. от днешна Анкара.

A Rev 35-53:
the Storm-god,
Lord of Heaven and Earth,
the Moon-god and the Sun-god,
the Moon-god of Harran,
heaven and earth,
the Storm-god,
Lord of the kurinnu of Kahat,
the Deity of Herds of Kurta,
the Storm-god,
Lord of Uhušuman,
Ea-šarri,
Lord of Wisdom,
Anu,
Antu,
Enlil,
Ninlil,
the Mitra-gods,
the Varuna-gods,
Indra,
the Nasatya-gods,
Lord of Waššukanni,
the Storm-god,
Lord of the Temple Platform (?) of Irrite,
Partahi of Šuta,
Nabarbi,
Šuruhi,
Ištar,
Evening Star,
Šala,
Belet-ekalli,
Damkina,
Išhara,
the mountains and rivers,
the deities of heaven and the deities of earth.

Има френски превод на този текст:
Labat, R. et alii. 1970:

Les Religiones duProche-OrientTextes et traditions sacrés babyloniens-ougaritiques-hitites.
Paris

И в доклад от археологически разкопки е в Winckler, H. 1907:
VorläufigeNachrichten über die Ausgrabungen in Boghaz-Köi im Sommer 1907
Нарочно ти го разпокъсах в запетайките за да разгледаш по внимателно имената и да видиш ,че някои богове са странни за по късните "истини"
Поставянето на Варуна и Митра в този надпис е съмнително ,защото това се случва по късно и ме съмнява превода и наименованията!
Именно Митра е този който поразява с един уред който някои наши тълкуватели наричат(сурвачка) или кадуцейя и се свързва с Бурята(гръмотевицата) и на много по късни релефи е изобразено как от нея излизат искри демек това е начин да се накажат лошите!хехе
Този надпис е изложен във френски музей, но не съм го копнал понеже искат да се плаща(пък на мен ми се счупи давачката) хехе!
По описанието и датировката е от почти 15 век преди Иисус!

Този надпис е точно в тази област в която е Кибела и Баал така ,че ако бяха актуални щяха да ги напишат ,не мислиш ли?
А пък за неолит е късно вече,май?

Този надпис ни дава една информация не толкова описателна за култовете колкото за имената на важните ИМ богове !
А местоположението им НЕ Е в Индия !

Олтарът не е интересен ,а е ТРЕПАЧ на азиатски мангали!
Това е олтар на който са принасяли жертвено бика в чест на Кибела и пак в нейна чест са му отрязвали топките(първоначално са го правили на поповете , ама после са го изменили евнусите на Атис)

Олтарът е в МИТРЕУМ ,който после става ристиянска базилика!
Както виждаш знакът "IYI" е ясно изписан!

Large Altar to Gods of Palmyra, A.D.165–256. Limestone.
Yale-French Excavations at Dura-Europos

поздрави
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 07 авг 2011, 21:48

Solinvictus, в линка, който sum цитира в началото, разглеждат сходството между Митра и Исус Христос.
Там май ::thinking:: ... по-може нещо да излезе.

С Кибела нещата са различни. Много има писано в този форум и за Бал, и за Кибела. Ако прочетеш, спорът ще стане излишен.
Колкото до еднаквостта, която виждаш в оперделени символи, само се замисли... и Хитлер е ползвал свастиката като свой символ, но можем ли да сложим знак за равенство между нацизма и духовните учения?

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 07 авг 2011, 23:22

time написа:Solinvictus, в линка, който sum цитира в началото, разглеждат сходството между Митра и Исус Христос.
Там май ::thinking:: ... по-може нещо да излезе.
да това е писано преди време ,а пък нещата се развиват(изтекла е много бира от тогава)хехе
Сходството се нарича с по правилна думичка (изземване или кражба) така наречените "бащи" на Църквата така извъртат нещата ,че митраистите които предшестват Иисус са му откраднали философията!
С една дума кравата суче от телето?!?!

С Кибела нещата са различни. Много има писано в този форум и за Бал, и за Кибела. Ако прочетеш, спорът ще стане излишен.
Спорът за българската религия е все още актуален (не е разрешен)!
В момента не споря с никой ,а просто мисля на глас !
Всички които имат неоспорими факти за българите са добре дошли на палубата!
Аз съм при топчиите хехехехе

Колкото до еднаквостта, която виждаш в оперделени символи, само се замисли... и Хитлер е ползвал свастиката като свой символ, но можем ли да сложим знак за равенство между нацизма и духовните учения?
Нацизма си е идеология като всяко учение и християнски военен орден!Той(хитлер) е копирал 1 към 1 военнатата си структура на тайните служби от йезуитите ,просто им е свалил шапка!
Нима той не е католик?
Нима не е подписал с папа (незнамкойбеше) споразумение?
Свастиката е слънчев символ и нищо повече!Предава и се някаква излишна значимост!

примерът с гитлер не точен...например аз имам частичен отговор защо :
-Крум иска да забие копието си в Златните врата(и защо е златна?)
-По кой ритуал се къпе в морето,ръси войниците като поп и коли много добитъци(какво е имал впредвид страшният хронист за златарски теофан под този термин?)
-Дава банкет
-Защо омуртаг изгражда МОСТ и го записва в каменен надпис? и ВОДОСКОК(фонтан)
-Защо на колоните слага орли и лъвове
-защо "бизантийския"счетоводител имал мечта да завладее "АУЛА" на Крум такова богатство му се привидяло ,пък нашите подлоги говорят за някакви чардаци и окопи?
Та кога алчните ристяни са грабили чардаци?
Защо на медальона на Омуртаг има Лабариум и в гроба на Хорбат тоже?
И т.н. има още много ...
поздрави!

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 авг 2011, 00:08

първо:
Хетите "траки" ли са?

Според Херодот, да. Защото пише, че те са дошли от север, а на север са Балканите.

второ надписа:…

Интересен надпис, solinvictus. Ти се чудиш какво търси в него Варуна и Митра, а аз се чудя какво търси там еврейският Енлил /Ел/. Знаеш ли каква е историята на бога Енлил?
Нека ти споделя.
Енлил е Ехова. Или това е Елохим, който е познат като Саклас /Сатан/ - сиреч става въпрос за Дявола. Въпреки, че в еврейската библия тази роля е заложена на Баал /Ваал или още Ваалзевул/.
В двуречието /Месопотамия/ към 4-3 хилядолетие пр. н. е. шумерите създават своя писменост и дали на човечеството първите книги. Там се появяват първите писмени системи – от пиктограмите и йероглифите до фонетичното писмо, което е залегнало в основите на съвременните азбуки.
Най-важните находки на Шефер били клинописни текстове, написани на угаритски език. За историците те били важен извор за развитието на писмеността и потвърждават твърдението, че писмеността във вида, в който я познаваме, била изобретена от финикийците.
Кой са били основните богове на финикийците?
Това са Бал и Астарта /Кибела/. Характерното за техните храмове е, че те са общи… тоест поклонниците на Бал и на Кибела са посещавали един храм. Можеш да видиш запазен такъв в тази тема:
viewtopic.php?f=3&t=236&start=70

Това са били основните богове в Двуречието, когато при шумеро-акадците /около 3000 г.пр.н.е./ се „ражда” култът към Енлил /Ел/ и хората са го изобразявали с тиара с рога, за да бъде конкурент на БИКА. А негови синове са забележи Бал /вече като бог на гръмотевиците/ и Даган /бог на бурите/. Тогава Кибела става Великата богиня Майка с образ на дебела и разплута жена, която вече е символ за плодородие и излиза от храмовете.
Ето, виж оригинални изображения на Енлил, Бал и Даган при шумеро-акадците.
DSC04355.JPG
/имам и по-добри снимки. ако искаш мога да ги пусна, за да разгледаш добре боговете/

Не виждам какво търси в хетски текст през 15-14 в.пр.Хр. главният еврейски бог Енлил. А за Индра и Варуна да не говоря…
Така че за мен този текст е стъкмистика. Мисля да не се занимаваме повече с този митанско-хетски договор.

~~~~~~~~~~~~
Относно идиотските практики да се скопяват момчетата съм чел, това е било така, но при гърците и то по времето след Христа, а не при нас. Така нашите комшии се гаврили с Кибела, а момчетата ги взимали да пеят заради гласовите им възможности, които развивали след скопяването.

Дай да видим сега за Дарий през 5 в.пр.Хр. каква му е била връзката с Митраизма.
Р.Ч.

novex
Регистриран: 10 авг 2009, 21:54

Непрочетено мнение от novex » 08 авг 2011, 01:35

Sum, най-после ми стана ясно за тези образи от твоята снимка по-горе, ако може би ми било интересно да пусниш и подробните снимки на боговете,с поеснение кой кой е, защото на тука на тази много си приличат.
Благодаря!
Таньо ||| Преживяванията разкриват действителността |||

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 авг 2011, 09:45

Ето Бал и Даган, който винаги е изобразяван с рибя опашка.
DSC04355.JPG
Забелязваш ли линиите, които излизат от сърцето на Бал? Същите ги срещаме при изображенията на Бал при Асирийците, които оформят своето царство в същия регион, само че в периода между 2500-2300 г.пр.н.е..
DSC04366.JPG
При асирийците Бал е главният Бог, а не Енлил.
А ето как същите са изобразявали върховния си Бог /2200-2000 г.пр.Хр./:
DSC04363.JPG
Тази каменна стела е уникална… Виждаш БИКА под Бал, нали? Горе вляво е изобразен крилатият диск. Това е същият диск, върху когото по-късно ще бъде изобразен персийският Ахура Мазда. Показах го на монетата в предните си постове…
Обърни внимание, че бикът е изобразен с крила! Това е много важен елемент...

~~~~~~~~~~~~
Само да допълня, че при нас има същото изображение на Бал с тези линии... и то в неолитен храм!!
viewtopic.php?f=30&t=414&start=40
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 08 авг 2011, 13:31

Това прилича и на лъв с крила и рога, много интересно наистина.

Отговори