Одриско царство - Босфорско царство

Позната и непозната...
bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО

Непрочетено мнение от bozman » 03 авг 2011, 00:07

И какво означават или предават като сведение монограмите и контрамарките ?
Поздрави.

argilos
Регистриран: 14 юли 2011, 10:59

Непрочетено мнение от argilos » 03 авг 2011, 06:38

здравейте,

в тази монета

http://www.acsearch.info/ext_image.html?id=83689
като че ли след N е имало I, което е малко повредено и е било в непосредствена връзка с "о" => Ю ? МETAM/BRIANЮN.
според вас?

поздрави

volkar
Регистриран: 11 юли 2011, 10:40

Непрочетено мнение от volkar » 03 авг 2011, 12:21

Даа прав си SUM .Монограмите и марките и до сега са нещо много лично и трудно обяснимо от външен наблюдател.От тях за сега смятам че не можем да вземем много за декодера.
За горната монета в кръга на шегата се вижда че този герой нещо мята даже е е членувано по врачански (МЕТАМ) ама какво мета не е много ясно. ;)

volkar
Регистриран: 11 юли 2011, 10:40

Непрочетено мнение от volkar » 03 авг 2011, 12:55

Barys на гръцки било (тежък)

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 03 авг 2011, 13:03

За сега важното в нашия случай е, че изкарахме монети от Декодера. /тия с чертичките/

И какво означават или предават като сведение монограмите и контрамарките ?

При контрамарките интересното бе чертичката към графемата. Но при монограмите нещата са по-различни. Д.Драганов обяснява, че Кабиле, Месембрия и Одесос имат свои собствени монограми. За нашата работа интерес представляват тия от Одесос, защото някои от тях са изобразени с графемите АΣ и Σ.
Например при тази монета ясно се вижда къде е поставен монограмът Σ:
P1020205.JPG
Името на царя е ВАΣТАРЕ. А накрая точката и това Σ не трябва да се чете, защото е монограм. Ако не го знаех това щях да се чудя как да прочета името на царя. Така че трябва да се внимава и за АΣ.

Ето таблицата с монограмите от монетите от Кабиле, които са изведени от Т.Герасимов и М.Прайс.
DSC08783.JPG
Тези монограми трябва да се знаят, за да не се бъркаме, когато разчитаме надписите от одриските монети. Щом при монетите от Кабиле има такива монограми то със сигурност може да се предположи, че при други монетарници ще има подобни монограми… например виж тази монета:
dfdfdfdf.jpg
dfdfdfdf.jpg (57.31 KиБ) Видяна 3315 пъти
Това е Одрисов с биковете. На монетата ясно се виждат графемите, обозначаващи името му. Но това отдолу IUN или NUI според мен е монограм. Ако не знаех за монограмите щях да прочета името ОΔRΣIKIUN… и сигурно щях да сгреша.
Р.Ч.

argilos
Регистриран: 14 юли 2011, 10:59

Непрочетено мнение от argilos » 03 авг 2011, 15:06

здравей Sum,

NUI изглежда доста по-ново от останалите букви, а се и различава според мен стилистично от тях.
според мен to е по-скоро контрамарка, ударена върху "н, о, е" остатъци от които си личат.
първичния изпис би бил според мен: одрисино е (т.е. от рода на made in; както казваме днес "българско е").
благодаря за профи-информацията; имам доста да наваксвам и в тази област ;)

поздрави

sum

Непрочетено мнение от sum » 03 авг 2011, 18:33

И аз имам да наваксвам…
Вчера, четейки книгата на Д.Димитров ми направи впечатление нещо, което ме накара да се усъмня в добрите помисли на нашия учен. Вижте снимката:
fff.jpg
В книгата си ученият е представил 902 монети. Забелязах, че изведнъж при Лизимах и Скосток монетите стават големи и всичко по тях ясно се вижда и чете. Но защо на предните страници монетите са малки? Сами виждате, че нищо не се различава по тях.
Та нали нашите родни учени още от средата на миналия век тръбят по света, че на Кабиле са намерени уникални монети на Артемида, държаща две големи факли в ръцете си.
- Нима заради своята уникалност снимките на монетите с Артемида трябваше да са толкова малки, че нищо да не може да се види от тях?! – чудех се вчера. Работата взе да ми мирише…

Според Д.Димитров надписите от двете страни на Артемида са KABY/ЛНNΩN. Съшият уточнява, че имало други монети, върху които е пишело само КА или само KABY.
Добре. Но защо вместо да представи в книгата си /по която е работил 10 години/ големи изображения на Артемида с надписите, Димитров е дал едни мижави снимчици, от които нищо не се разбира?..
…И взех лупата…

Ето снимки на въпросната Артемида с двата факела:
jjjj.jpg
Сами виждате, че монетите са доста мъгляви и нищо не може да се различи по тях... да не говоря за надписи. Обаче, колкото повече разгръщах страниците на книгата, толкова повече се убеждавах, че това не е Артемида, защото изведнъж попаднах на монети, от които ясно се виждаше характерната САМО за Кибела цилиндрична шапка!!
jkkkkk.jpg
Богинята с двете факли е Кибела, г-н Драганов… градски, как можа…. 10 години си изследвал монетите и накрая - Артемида. Срам.
Но срамът на директора не свършва дотук, защото се оказа, че на една монета се вижда изпис на графемата „Б”!
Вижте надписа KABY от монети 107 и 108:
DSC08823.jpg
DSC08820.jpg
Г-н Драганов, нима за 10 години не сте видели, че в надписа на монета 108 присъства графемата „Б”? Защо дума няма за това уникално „Б” във вашата книга?

Кибела с графемата „Б” я слагам в Декодера:
Decoder.doc
(6.37 MиБ) Свален 214 пъти
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 03 авг 2011, 20:17

Малееее...... :shock: Той за това е писал книгата си десет години я.. щото толкова време се е чудил как да скрие фактите че на монетите е Кибела а не Артемида. :lol: Горките гърчуля.. хептем им се обраха башовете *hihi*

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 04 авг 2011, 00:58

иво написа:Малееее...... :shock: Той за това е писал книгата си десет години я.. щото толкова време се е чудил как да скрие фактите че на монетите е Кибела а не Артемида. :lol: Горките гърчуля.. хептем им се обраха башовете *hihi*
--- Не е чудно момчета, защото всичко което по някакъв начин свързва територията на България с Римската империя, се покрива от край време с един метър червена кал. А Кибела е на одриските монети от 150 - 600 г. ПРЕДИ да стане култа на Кибела, култ на Римската империя. Ето паметника на Кибела в Мадрид - в българско на същото място по "ценралност" е паметника на Червенана армия, де факто окупаторка:

http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Pl ... id)_07.jpg

Аз така и не разбрах, какво и разликата между монограма и контрамарката, Димитров не пише ли нещо в "10 г. си епохален труд" ?
Поздрави.

sum

Непрочетено мнение от sum » 04 авг 2011, 11:21

Освен Кибела в Мадрид при вас има останало и от топонима „бал” – Балеарски острови. Е, при нас има цял Балкански полуостров… :)

Аз така и не разбрах, какво и разликата между монограма и контрамарката

Контрамарката се слага върху други монети, когато местната парична единица грубо казано много го е „закъсала”… Докато монограмите са свързани с имената на гравьорите или на магистратите, които упражняват контрол или надзор над монетосечението и контрамарките.
Но относно знаците разликата между контрамарка и монограм е повече от видна. Затова дадох пример с монетата на Одрисов, защото има вероятност да се допусне грешка при прочита. Тоест графемите от монограма могат да се объркат и да се прибавят към оригиналния текст от монетата.

~~~~~~~~~~~~

Снощи прегледах 24-те одриски монети с лъвската глава и царя, за които писах на стр. 4 от темата. От всичките само три са с някакъв що годе добър образ. Искам да ги видите, защото според мен на монетите е запазен първообразът на титлата басилевс.
DSC08785.jpg
DSC08786.jpg
DSC08787.jpg
Кибела подава венеца към царя, а силата й /лъва/ преминава във владетеля и стават Едно цяло.
На монетата няма изобразен утрепан лъв или някаква борба с него. Така че забравете за легендата за Херакъл и за удушения Немейски лъв.

Така.
За Декодера остана да намерим какъв е звукът само една графема - ⊙
Срещам я изписана при името на одриския цар Севт - ΣЕY⊙OY.
Можем ли да допуснем, че знакът ⊙ всъщност е графемата Θ /фита/, която присъства в старобългарския?

Предлагам да намерим тракийски монети, върху които има изобразени графемите ⊙ или Θ. Намерим ли какъв е бил одриският звук за тези знаци, тогава вече ще можем да кажем, че Декодерът е завършен.
Р.Ч.

Отговори