Одриско царство - Босфорско царство

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО

Непрочетено мнение от sum » 31 юли 2011, 20:53

Time:
Ако царят изпращаше нещо би трябвало лъкът да е с опънати тетива
Това не е задължително, защото става въпрос за ритуал, а не за физическо действие. Сиреч посланието към Бога е умствен процес, а атрибутите лък, стрела и двуглава змия са символични предмети и повече служат за това човекът да се концентрира върху самия ритуал.

Solinvictus, не съм чел през 5 в.пр.Хр. хората по нашите земи да са изповядвали митраизъм. Когато римляните през първи век правят тук провинция, тогава си мисля, че може да се говори за митраизъм, който може да се разпростре чрез войските и т.н.. Но 600 години преди това малко ме съмнява тази работа. Всъщност, дай някакви линкове да прочета повече за Митра. Ако искаш отвори отделна тема и представи най-важното.
Признавам си, че малко ми е мътен този персонаж…

Bozman, няколко очи по-добре виждат. Май ще излезеш прав за графемата… Но какво може да означава това Ψ? Не вярвам да е звук „Щ”, защото вече имаме отделните графеми ш и т. Тогава..?
Може би това е символ, който обяснява самия ритуал на басилевса. Например при изгрев /при определен ъгъл/ могат да се заснемат няколко отделни лъча от Слънцето. Получава се нещо такова:
hjhjh.jpg
hjhjh.jpg (6 KиБ) Видяна 2872 пъти
Ако стрелата се изстреля към центъра, тогава ще се получи този символ:
hhhh.jpg
hhhh.jpg (1.96 KиБ) Видяна 2880 пъти
Физическата стрела не може да се изстреля до Слънцето, но мисловната може.
Р.Ч.

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 31 юли 2011, 22:28

. Всъщност, дай някакви линкове да прочета повече за Митра. Ако искаш отвори отделна тема и представи най-важното. Признавам си, че малко ми е мътен този персонаж…
--- Ето тук е писал за Митра:
https://sites.google.com/site/runiyisto ... -bulgarite

Bozman, няколко очи по-добре виждат. Май ще излезеш прав за графемата… Но какво може да означава това Ψ? Не вярвам да е звук „Щ”, защото вече имаме отделните графеми ш и т. Тогава..?
--- Аз просто внасям това което не е казано. (И понеже го виждам като Щ от руницата, го казвам като такова, защото сега ми идва на ум, че това Щ от иберийските руни не съм го помислял, като "Ше Те - Ще те" или "Те ше - Те ще"). Графемите за Ш и Т са предостатъчни за декодера тук.

В този текст на монетата обаче, след като стана ясно, че има сакрална сцена и дори се тълкува от колегите, то първата и последната графеми след като са доста по-големи от останалите МОЖЕ да имат друг контекст. По този признак, те също може да не са просто графеми, а "затварящи символи" на останалият текст. И като такива (символи) да са съставени също от графеми (имаше един такав изпис със "Ц" долу , горе "Ф" и "1" да предположим). И текста да е ограден, затворен от друг сакрален текст от символи. Виж рисунките. В началото Шъ и Тъ (или Тъ и Шъ) и в края Въ и И или И и Въ и възможни 4 комбинации ШТ ВИ, ТШ ВИ, ШТ ИВ, ТШ ИВ. На мен най-ми харесва ШТИВ - "шъ тъ и въ (ибъ)" - вижте му "оная работа" - готова за подвизи. *hihi*
[attachment=0]0 m1.jpg[/attachment]

"Вътре" остава предположеното от Аrgilos "мимахо" или"мима?о". Знака който е заместен от "питанката" също много прилича на К от глаголицата. Ето тези К, Г, Х бяха белега на инд. език и се обект на палатизация, НО не е задължително да се променят във всички думи. АКО не се е променило това Х или К (според официозите), то получаваме една хубава одриска дума "махо" ( на исп. в момента значи, "печен", "оправен" за мъж и "маха" за жена - имаше един филм за Гоя - "Голата Маха" ) или "мак", което си е точно днешния корен за магьосник, или пък при македонците става корен на етноса - мак - едонец. Защото "едонци" е наличен етнос и като сложим "мак", ето и династията на едонците станала мак-едонци. И това все още не е "магьосник", а "оторизиран, посветен". Впоследствие става на "магьосник-магесник" в стрб. и μάγος в гр.ез. НО ОЩЕ ТАЗИ ДУМА Е В ПЪРВОНАЧАЛНИЯТ СИ ВИД. От тук пък, личното име "Естимахо, Естимако" има етимология "Си ти оправен (оторизиран)". Значи с една монета разбихме света, както онова животинче с жълъда от "Ice age" и освен това разчепкахме името на македонците. Току виж, че сме сготвили и "Линеар Б" в одриското гърне, ако е писано. За втори път май стигаме до обърнат словоред (предположително) първият път беше с определителнитя член, сега с глагола. Трябва да се помнят тези неща, и по-нататък да видим кои форми са преобладаващи и кои инцидентни..
Поздрави.

Прикачени файлове
0 m1.jpg

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 01 авг 2011, 08:42

Първият знак прилича на тризъбеца на Посейдон/Нептун, бога на моретата. :D

Въпреки че тризъбеца е доста по-стар символ за оръжие.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 01 авг 2011, 09:31

Здравейте!
Тризъбеца явно е царски символ, защото го има на много монети на Македонски, Одриски и Боспорски Басилевси.
:IP

sum

Непрочетено мнение от sum » 01 авг 2011, 11:02

Мисля си, че това не е тризъбец поради простата причина, че знакът е разкривен. На всички монети тризъбецът е с правилни черти, а тук виждам несъразмерност.

Идеята за „затварящи символи” е много добра. Ще се опитам да я развия.
Първата и последната графема са Ψ и Y. Виждам, че Y е свързан с каничката, тоест може да се предположи, че графемата изразява предмета или това, което се намира в съда.., а може и двете.
При Ψ нещата са по-сложни, но мисля, че има решение на проблема. Символите, които държи басилевса са стрела /I/ и двуглава змия /⑂/. Ако просто насложим стрелата върху змията тогава ще се получи знакът Ψ! Тоест знакът ще отразява свещените предмети на басилевса.
По този начин затварящите символи Ψ и Y изцяло ще са свързани с ритуалните елементи, а така за разчитане ще остане текстът в средата ИМАН/к/О.
И МАК О /мак - магьосник/ или първичната форма на личното име "Естимахо, Естимако".
Bozman, ти прецени какво да сложим в Декодера.

Solinvictus, много интересна разработка си направил за Митра. Имам някой неясноти относно култа към нея и прочее, но по-добре да отворим нова тема.
Когато съм по-свободен на базата на твоето писание ще пусна отделен пост за Митра. Сигурен съм, че ще стане много интересна и полезна тема.
В тази насока няма как на монетата да е представен ритуал с лъвска кожа за преминаване на юношата в мъж, поради простата причина, че човекът от монетата е изобразен с брада. Тоест това е зрял мъж, а всичко около него говори за стар одриски ритуал.

От твоя текст за Митра впечатление ми направи описанието на факела, с който хората огрявали пещерата при практикуването на жертвоприношението на бика. Може би става въпрос за този факел на монетата:
sg3866.jpg
sg3866.jpg (37.9 KиБ) Видяна 3246 пъти
Надписът е доста интересен… Учените за тази монета не са дали датировка. Пишат, че е тракийска.
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 01 авг 2011, 16:44

Предлагам в декодера на дясната колонка да се напише „жречески символи”..... :roll: или „сакрални символи” или нещо такова.. и там да се събират такива знаци. :D Сигурно ще излязат други подобни знаци и затова добре ще е да се разграничат от другите които по късно са станали букви. Тъй де в старобългарския знака Ψ се чете като Щ..... ама през ранното одриско време това е жречески символ ::thinking:: а по-късно същия символ е станал на тризъбец. От тризъбеца по-късно на Щ......
Същото е със ипсилона Y. В началото бил символ за бича глава а после на звука В и тъй нататък. Значи възможно е сакралните знаци по късно да са станали на букви. :idea:

sum

Непрочетено мнение от sum » 01 авг 2011, 19:42

Мисля, че това е добра идея.
Веднага я прилагам.

Ето още две монети със сакрални елементи.
На първата ясно се вижда бичия череп със стрелата /I/, които оформят знака Y. Слънцето е отгоре:
Y.jpg
На втората снимка имаме друг жречески символ IYI.
Тук слънцето е преминало вляво, за да отстъпи място на огъня.
Thrace, Pantikapaion.jpg
Thrace, Pantikapaion.jpg (33.78 KиБ) Видяна 2714 пъти
Новите монети, както и басилевса с лъка, са вече в Декодера:
Decoder.doc
(6.07 MиБ) Свален 189 пъти
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 авг 2011, 12:32

А сега нещо за разтоварване.
Ето монета на одриския цар Терес:
P1020203.JPG
Пише ТНРЕΩ - ТИРЕУ
Чудя се как прочетоха името на царя Терес?! Може би учените ни са искали да "избягат" от корена "тир"... :roll:
Царските символи много добре са изобразени на монетата. Това са лабрис, грозд, каничка и орел.

А ето и златната маска на същия цар, открита от Китов:
maska-teres-b.jpg
maska-teres-b.jpg (179.35 KиБ) Видяна 2649 пъти
Не знаех, че освен златна маста този одриски цар е имал монети със същото изображение.
…И за да бъде заблудата пълна, нашите учени са написали, че това не е монета, а медальон.
Р.Ч.

volkar
Регистриран: 11 юли 2011, 10:40

Непрочетено мнение от volkar » 02 авг 2011, 12:56

Тези две монети на Александър имат интересни символи едната има може би (IYI) а другата (Б). Интересното е че на всяка монета на Александър има различни символи .Дано да има някой който разбира от нумизматика за да даде някакво обяснение.
Прикачени файлове
49911q00.jpg
49911q00.jpg (117.8 KиБ) Видяна 2645 пъти
49065q00.jpg
49065q00.jpg (114.56 KиБ) Видяна 2641 пъти

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 авг 2011, 22:45

Здрасти, volkar.

Лично мен взе да ме „стяга шапката” от тази неизвестност относно монограмите и контрамарките по монетите. Та взех, че прочетох цялата книга на стария директор на Ямболския музей Д.Драганов „Монетосеченето на Кабиле”.
Много неща ми станаха ясни...
Само за ориентир ще покажа къде се намират знаците на монета:
Meydencikkale_2705.jpg
Обаче има монети, които са с ДВЕ контрамарки:
Mueller_503cf.jpg
Виждаш ли на дясната монета това „К с чертичка”?
Оказа се, че този знак е контрамарка. Бях събрал няколко такива монети и си мислех, че „графемата с чертичка” е някаква разновидност на писане при одрисите, а се оказа, че това са контрамарки от монетарницата в Кабиле. :?
Така че от Декодера автоматично изваждам монетите с „чертичката”. Към него добавям твоята снимка на монетата с „Б”-то.
/само за сведение – вече имаме 17 одриски монети с „Б”/
Decoder.doc
(6.12 MиБ) Свален 188 пъти
Утре ще взема един фотоапарат и ще нащракам таблиците с контрамарките и монограмите от Кабиле.
Р.Ч.

Отговори