Одриско царство - Босфорско царство

Позната и непозната...
bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО

Непрочетено мнение от bozman » 12 юли 2011, 20:08

От поста на Men виждам, че при надписите на съкровището отново присъства графемата ≢:
KOTYOΣ Е≢ ВЕО; КЕРΣЕВЛЕПТО Е≢ ЕРГІΣКН и т.н..
Това „Е≢” много ме впечатли, защото изведнъж проумях, че това може би е първообраза на нашата голяма носовка „йон” Ѭ.
--- Голяма носовка, но със И отпред, това де факто е двугласна. От поста на Men се вижда, че ≢ се изписва наместо Г и К, което ще рече, че 1. е подобна на звучене 2. е съгласна. И като такава (съгласна) се намира в речта - между гласни. Освен това в изписите се вижда ясно, че ≢ е отделена от предхождащото Е. Предложението на Men е по-удачно и "законно" за тези надписи, защото има стремеж тази графема да се замести от Г и К. Че клони към латинската реч не бива да ни плаши, защото е казано, че пелазгите са първите, които са заселили Лациум. Т.е. пелазгите са първите латинци. Няма пречки одрисите да се окажат потомци на пелазгите, като засега връзката йм е само териториална - Балканите.

Ако това е вярно ще излезе, че графемата „≢” трябва да звучи като „он”. А така името на царя през 5 в.пр.Хр. ще се чете като АлеОНандро!
А прочита от надписите от съкровището ще бъдат:
КОТВОС ЕОН ВЕО;
КЕРСЕБЛЕПТО ЕОН ЕРГИСКИ
--- Абе и това звучи добре, но това "еон" следва да е окончание на предната дума (или две) и става . КОТВОСЕиОН, КОТВО СЕиОН - три съгласни да, но три три гласни една след друга какво ще ги правим. . . Във файла е старобългарската азбука. А тук

http://www.archive.org/details/greekeng ... 00lidduoft

е един прекрасен старогръцко-английски. Опитах се да го кача на "tranZ.¡t" но много ме бави, че е около 200МВ.
Поздрави.
Прикачени файлове
. букви.doc
(289.5 KиБ) Свален 147 пъти

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 12 юли 2011, 22:18

Може би не си видял какво съм допълнил към поста си.
Възможен прочит на надписа с голяма носовка „он” от монетата АЛЕ≢АNΔРО – АЛЕОНАНДРО.
АНДРО А ЛЕОН; АНДРО АЛЕОН;
АНДРО /Е/ ЛЪВ; АНДРО ЛЪВЪТ

Мисълта ми е, че има две думи, но какво означава това „А” помежду им, незнам.

Абе и това звучи добре, но това "еон" следва да е окончание на предната дума (или две) и става . КОТВОСЕиОН, КОТВО СЕиОН - три съгласни да, но три три гласни една след друга какво ще ги правим.

Не си ме разбрал или може да не съм се изразил правилно. Идеята ми е, че графемата „≢” звучи като „он”… това е нейотирана голяма носовка. Така прочита ще стане КОТВО СЕОН. При този прочит няма три гласни една след друга.
Намерих монета от Тесалия, на която ясно се вижда изписано ATRA ION
Thessaly, Atrax Ж 16mm. 4th century BC.jpg
Thessaly, Atrax Ж 16mm. 4th century BC.jpg (128.49 KиБ) Видяна 2984 пъти
Това ION при нас в стр.българския е голямата йотирана носовка. А ON /нейотирана голяма носовка/ според мен при одрисите се е изразявало със знака „≢”.
Ще търся още монети с този знак, за да видим как ще звучи…

~~~~~~~~~~~~~

Я виж каква на монета попаднах. От едната страна е Кибела с характерната й шапка, а от другата пише А,Б,В!
Abydos.jpg
Това е четвъртата монета с "Б" и мисля, че с нея вече ще нанесем парализиращ саблен удар... :D
Поздрави!
Р.Ч.

bozman

Непрочетено мнение от bozman » 13 юли 2011, 00:06

Може би не си видял какво съм допълнил към поста си. Възможен прочит на надписа с голяма носовка „он” от монетата АЛЕ≢АNΔРО – АЛЕОНАНДРО.
АНДРО А ЛЕОН; АНДРО АЛЕОН;
АНДРО /Е/ ЛЪВ; АНДРО ЛЪВЪТ
--- Много отдавна бях попаднал на една студия по древни езици от средиземноморието (останали са ми само мъгливи спомени) за 4 сродни езика с една съща писменост, като само един от тях е с преднопоставен опр. член.Така, че А може да е преднопоставен опр. чл. както в исп., анг. и т.н. И АЛЕОНАНДРО си остава както е написано А ЛЕОН АНДРО - "Лъва (лъвът) Андро". Където пък отиваме към един келто-одриски вариант. Засега сме в час - още не сме превъртели, но не е изключено.

Така прочита ще стане КОТВО СЕОН. При този прочит няма три гласни една след друга.
--- Да, не съм разбрал. Така е законно.

Намерих монета от Тесалия, на която ясно се вижда изписано ATRA ION
Това ION при нас в стр.българския е голямата йотирана носовка. А ON /нейотирана голяма носовка/ според мен при одрисите се е изразявало със знака „≢”.
Ще търся още монети с този знак, за да видим как ще звучи…
--- Има още една графема под топките на бика. На Г ми прилича да е била. С горния (келтски прочит) прочит A TRAГION - Тракийка, Тракиец, Траян . . . .

Я виж каква на монета попаднах. От едната страна е Кибела с характерната й шапка, а от другата пише А,Б,В! Това е четвъртата монета с "Б" и мисля, че с нея вече ще нанесем парализиращ саблен удар... :D
--- Изглежда правилно пътечка следваме. Пу-пу - да не е уроки. АБВ обаче ще е абревеатура. Ще има гласни някакви или след Б или след В или след двете, които не са изписани. Лошо съчетание е това АБВ, защото подтиква към шантави предложения. Освен това и под опашката на орлето има някакви "две клечки". Само Б-то и е брилянтно на тази монета, останалото - проблеми.

Без да майтапя и една буква, в случаят Б е предостатъчна, за да индикира, че в кирилицата има графеми отпреди 1000 г. спрямо нейното офиц. предположение на създаване през ІХ в.. И АКО в одриската писменост ПОВЕЧЕТО графеми са в кирилицата и само 2 засега от гръцкия алфавит, къде е основанието, че кирилицата е по-късна от гръцкия алфавит ? Не може да има такова, дори напротив, кирилицата в нейната древна разновидност е равнопоставена с гръцката и лат. графология. И след като в руни отпреди 2500 г. също има кирилски (или одриски ) знаци ( а гръцки и латински и етруски няма), то това не значи ли, че кирилицата е най-древната писменост в Европа водеща корените си директно от евроруните ? *svirkam si*
Поздрави.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 13 юли 2011, 09:43

...дори напротив, кирилицата в нейната древна разновидност е равнопоставена с гръцката и лат. графология. И след като в руни отпреди 2500 г. също има кирилски (или одриски ) знаци ( а гръцки и латински и етруски няма), то това не значи ли, че кирилицата е най-древната писменост в Европа водеща корените си директно от евроруните ? *svirkam si*
Май натам вървят работите ... ::up::

=======================

Еее, Sum с тази монета с това "Б" направо смути съня на много хора!
:bravooo:

Само за сведение качвам монета на Одриския цар Ситалк, за която казват че е много рядка.
Поздрави! :IP
Прикачени файлове
SitalkDesa.jpg
SitalkDesa.jpg (76.67 KиБ) Видяна 2502 пъти
1164193244Moneta-c1fbbc.jpg
1164193244Moneta-c1fbbc.jpg (32.21 KиБ) Видяна 2490 пъти

sum

Непрочетено мнение от sum » 13 юли 2011, 13:47

Май открих звука „Ъ”.
Вижте монета от Мизия от 4 в.пр.Хр.
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (61.46 KиБ) Видяна 2450 пъти
Според мен бялата графема е звукът „Ъ”, защото е огледален образ на нашата буква. Дори мисля, че има и камшиче… но не съм много сигурен.
С червената стрелка показвам от Декодера буквата „ДЗ”. За тази буква сме дали звукова стойност „ЦЗ”.
Ето оригиналния надпис от монетата:
ɪН ǯТАР
?ЪЦзИДзАР
или още може да се каже
ЛЪЧ/цз/ИдЗАР
/предлагам еретичната мисъл ɪ да е звук за буквата Ч/

Bozman, ако отделим графемата ɪ от Z, тогава „малко таралежче в гащите” ще излезе. :D
Така че какво ще кажеш графемата ɪ да я сложим при буквата „Ч”? А така ще одпадне да търсим одриски звук за Ш, защото Ч се образува от комбинацията между Т и Ш.
~~~~~~~~~

Сега за „Ъ”-то.
Понеже в научните среди всяко предположение трябва да се докаже от два независими източника, това в нашия случай означава, че трябва да намерим поне още една монета, на която да има същата графема. Мииналата седмица показах такава скитска… Ето я:
skitia11.jpg
skitia11.jpg (60.92 KиБ) Видяна 2457 пъти
Пише:
ВАΣ đ?РI
БАС/З/ЪГРИ /червената графема се чете като звука “Г”/

Брибавих към Декодера монетата на Кибела с „Б”-то и изведох варианта графемата „≢” да има звукова стойност „ОН”.
Decoder.doc
(2.24 MиБ) Свален 158 пъти
Р.Р. Ако приемем горните промени ще остане да намелим само графемата за звук, съответсваща на буквата Ж... и сме готови.
Цялата работа - има няма две седмици.
Поздрави.
Р.Ч.

Juli_vn
Регистриран: 17 ное 2010, 02:00

Непрочетено мнение от Juli_vn » 13 юли 2011, 18:03

Здравей Боцмане, а това на тази снимка в крата на Менкаура (МИкерин) и богини не са ли буквите А и най-вече Б - в краката на лявата богиня.
Ако се приеме за Б, то значи нея я е имало още през третото хилядолетие
Прикачени файлове
Menkaura[1].jpg
Знанието е ограничено, незнанието безгранично!

bozman

Непрочетено мнение от bozman » 13 юли 2011, 19:39

Juli_vn написа:Здравей Боцмане, а това на тази снимка в крата на Менкаура (МИкерин) и богини не са ли буквите А и най-вече Б - в краката на лявата богиня.
Ако се приеме за Б, то значи нея я е имало още през третото хилядолетие
--- Не е Б. Това е h. Б-то в йероглифите е рисунка на човешко стъпало и част от крака, но до коляното. Това са фонетични четения на единичките йероглифи. Когато например имаме стъпалото и това което смяташ за Б едно до друго, се четат F. Когато има и още нещо, пак е различно четенето. Четенето е отгоре надолу, като този знак (от ХХІІІ династия) го има изписан и обратно - огледално. Шамполион го няма в азбуката си за йероглифите. Ето тук виж някои четения:
7y8r.jpg
7y8r.jpg (33.73 KиБ) Видяна 2375 пъти
Пише СН и англичаните го четат "брат", но може са е СиН, БЗК го четат "прислужник, роб", но може да е БоСяК, СНВ - СиНоВе и т.н., а аз не променям нищо, както правят ингилизите, а само добавям гласни, които не са изписани. Ето ДОРИ това не е направил Гайд, а разтяга локуми, че йероглифа "храм" значело "Тракия".

За Мен: Спроед нашето четене не би трябвало да е Ситалко, а "КОЗИ" и отдолу "ЛАТ". С това четене на зиг-заг всичко може да се прочете.
За Сам: Много неясноти има в тази монета, от 8 графеми, почти половината (3) са неясни. Аз почивам разбира се. Трябва ми време да обхвана всички монети и декодера от върха на мачтата.
Поздрави.

bvlgr
Регистриран: 29 юни 2011, 01:59

Непрочетено мнение от bvlgr » 13 юли 2011, 20:33

Здравейте, ето и едно "И" редом с "N" . Също и огледално Σ! Монетите са от о.Тасос
114132thasos.jpg
92097thasos.jpg
88345thasos.jpg

Ладо

Непрочетено мнение от Ладо » 13 юли 2011, 23:18

bvlgr написа:Здравейте, ето и едно "И" редом с "N" . Също и огледално Σ! Монетите са от о.Тасос
114132thasos.jpg
92097thasos.jpg
88345thasos.jpg
Здрасти и от мен. Тетрадрахмите (горните две) са подражателни и нумизматите ги наричат "варваризати" . Според настоящите схващания това са монети, отсичани от необхванати от централна власт и монетосечене варварски племена. Пак според тези схващания, матричарите, изготвяли матриците, са били неуки и неграмотни.Действително се виждат белези на примитивно предаване на релефа. Оттам и липсата на прочит в надписите (нямат смисъл, ако се използва гръцки - елински) Затова подозирам, Че Боцмана ще го заинтригуват именно варваризатите. В интерес на истината съм виждал опити за предаване на релефа и надписите само с точки, извънредно примитивно. Поздрави!

sum

Непрочетено мнение от sum » 17 юли 2011, 01:13

Значи матричарите били неуки и неграмотни… брей… това да не значи, че на всичкото отгоре са били и кьорави?! Ако не познават дадена графема чудя се какъв ли им е проблема да я копират и изобразят на монетите?!

Реших да увелича монетата, за да видя дали на графемата има въпросното камшиче, за което споменах в предния си пост. Вижте сами резултата:
01111.jpg
Оказа се, че графемата е с камшиче.
Потърсих на други монети същата графема и я открих отново при скитите.
Moushmov_5808.jpg
ВАΣIЛ đАРIА

БАСИЛ ЪАРИА; БАСИЛЪАРИА

Според мен вече можем да допуснем, че при одрисите графемата „đ” е означавала звука „Ъ”.
Ъ.jpg
Ъ.jpg (8.35 KиБ) Видяна 2214 пъти
Decoder.doc
(2.41 MиБ) Свален 155 пъти
Р.Ч.

Отговори