Кражбата II

Позната и непозната...
ntsk

Re: Кражбата II

Непрочетено мнение от ntsk » 20 яну 2011, 19:51

Интересно изображение, sum! Изумително е какво откриваме на плочата от снимката!
Това, което продължава малко под плитката на мъжа, ми напомня на овито около нея въже. :idea:
6-1.JPG
6-1.JPG (24.68 KиБ) Видяна 3027 пъти

Този факт ме подсети, че преди време ти беше обяснявал нещо за чембасите (дълги плитки) при българите и едно тънко въже, което са завързвали за тях. Поразтърсих се из форума и се оказа, че текстът се намира във втората част от Многолога в Спиралата:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 3&start=10

Нека си припомним какво точно сподели тогава:
sum написа:Когато khanata повдигна въпроса за българското знание, за мен бе интересно да науча, защо българите са си оставяли дълги плитки /чембаси/? Чудех се какво е било предназначението на тази плитка?..
И така воден от този въпрос реших да разбера тази загадка за мен.
В една от медитациите си видях следната картина – сред природата стоеше човек с кръстосани крака и изправен гръб, главата му беше обръсната и от въртела висеше дълга плитка, която беше здраво стегната с някаква връв. В дясно от човека.., на земята се виждаше тънко въже, навито в кръг.
…Зачудих се, за какво ли му е това въже. В един момент си помислих, че мъжът явно е решил да се обеси…
Оказа се, че не съм прав, защото не след дълго мъжът взе въжето от земята и завърза единия му край за чембаса, а другия край на въжето висеше свободно в неговите ръце.
Разбрах, че това явно е някаква духовна практика, която се извършва с помощта на тънкото въже.
В един момент, мъжът, както си седеше със затворени очи изведнъж рязко дръпна въжето… и то опъна плитката на главата му.
… /това пък какво беше - чудех се аз/…
През различни интервали той повтори няколко пъти това движение /опъването на въжето/…
…Не след дълго всичко ми се изясни.
Основната роля на чембаса е да служи за съсредоточаване на мисълта върху въртела на главата. Когато човек в медитация практикува издигането на змийската сила, това изисква пълно съсредоточаване и строг контрол както върху активната мисъл, така и върху звуковите мантри. Понеже мисълта много трудно можеш да я заставиш да бъде в покой, затова и българите са използвали чембаса, за да връщат своята движеща мисъл върху столистника /седмата чакра, седмолъчицата/.
Така ако човек се разсее и активната мисъл отведе ума в друга посока, то тогава практикуващият използва въжето, което е завързано за чембаса, за да върне съсредоточаването на ума си върху седмия център /самосъзнанието/.
Какво ще кажете? Дали пък това не е точно такова въже, което древните са използвали при медитация?..

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 20 яну 2011, 21:22

Вярно бе... това за чембаса и въжето го бях забравил. Мерси, че го припомняш :D
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 20 яну 2011, 22:38

Аз тъкмо го четох преди 2 -3 дни и се захванах за косата и за радост установих, че още имам коса там :)
и достатъчно дълга(10-тина см.) та да я вържа за въженце при необходимост :)
Уеб дизайн и изработка на сайт! http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

иво

Непрочетено мнение от иво » 21 яну 2011, 10:56

:facepalm:
Sum пак ме разстреля с инфо.. Пиши откъде я изкара тази плоча със сърната и детето? Не разбрах в някой от нашите музеи ли е.........
Иначе това с хората с дългите коси..... и животните с децата..доста ме накара да се замисля за обществото едно време :roll: ::thinking:: ама нищо не можах да измисля :oops:

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 21 яну 2011, 11:44

ntsk написа:Какво ще кажете? Дали пък това не е точно такова въже, което древните са използвали при медитация?..
Честно казано не виждам смисъл… плитката е толкова дълга, колкото и въженцето. ::thinking::
Също така човека не е с бръсната глава и чембас, а си има коса.
Последна промяна от time на 21 яну 2011, 16:05, променено общо 1 път.

sum

Непрочетено мнение от sum » 21 яну 2011, 13:12

Иво, каменните плочи със сърната и вълчицата бяха изложени една до друга в музея „Пергамон”. Както вече писах снимах ги през лятото на 2010 година.

~~~~~~~~~~~~~

Относно хората с дългите плитки и въженцата, към тях засега не мога нищо повече да кажа.
Р.Ч.

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 21 яну 2011, 14:43

Здравейте, всички чудесни съфорумци! Е, и моят ред за включване дойде. След като попаднах съвсем случайно ( няма нищо случайно на този свят !), скачайки от форум на форум, търсейки всичко за българщината :Bulgaria: , което се споделя в "националния" ни интернет, аз се приземих на територията на този сайт. Огледах се, ослушах се ( от лятото на 2010г. ), и ... взех че се регистрирах! За първи път в такъв сайт! Винаги има такъв.
Аз съм стреснат!!! Винаги съм се интересувал от тематиката на форума. От детството си задавам въпросите, които обсъждате. Тук намирам много от отговорите!!! :[)]I: ...
А сега по темата.
Публикуваните от Sum барелефи на изхранване на бебетата ( къде ли са им майките ::thinking:: ?),които са с по един мъж с дългита плитки имат оформен орнаментален бордюр в горната си част.Това е поредица от така нареченото "Тракийско цвете" ( научих го от този форум! ). На барелефа с тримата мъже го няма. "Тракийското цвете" краси и величествените храмове на Баалбек и много други стари тракийски храмове, за които научаваме ,че са с произход някъде към 7000,8000,9000, че може и повече години пр.н.е.
Така за мен е ясно, че тези две барелефни произведения на древното изкуство са от времето на използването на "Тракийското цвете" за украса или не само за това... Задавам си въпроси и сам си отговарям, ако мога: защо отсъстват бичите глави? Или те се появяват на по-късен етап? Или тематиката не е подходяща спрямо сюжета на барелефите? Ако се появяват по-късно - това ще допринесе за вярното датиране.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 21 яну 2011, 16:54

Здравей и добре дошъл, Честит Българин! ;)]

-----
time написа:Честно казано не виждам смисъл… плитката е толкова дълга, колкото и въженцето. ::thinking::
Също така човека не е с бръсната глава и чембас, а си има коса.
Има резон в твоите наблюдения, time. Все пак когато видях човека с плитката от плочата, това ми изникна първосигнално.
Не можем обаче да отречем, че има някакво въже, което се "вее" около плитката на мъжа.
Аз забелязах и нещо още по-интересно. Според мен плитката на мъжа е извита надясно, преминава през врата (под брадичката) и оттам е преметната назад през лявото рамо, като шал:
6-1-1.JPG
6-1-1.JPG (29.96 KиБ) Видяна 2886 пъти
При малко по-внимателно взиране се вижда, че въпросното въже може би е захванато за плитката някъде около мястото, което посочвам с черната стрелка (или по-нагоре, но остава от другата страна на главата и затова не се вижда). Може и вътре в основата на косата да е вплетено. Самата плитка допълнително е обтегната с някаква връв или самата коса е сплетена по някакъв начин, и това по-ясно личи в долния край на плитката (два-три хикса се виждат, като "рибена кост").
Така, че косата определено не е избръсната, а е разделена на две части според мен. Едната част е овита, както съм показал с черния цвят, а от ляво има втора плитка (в жълто), която аналогично е преметната назад, обикаляйки през дясната част на врата. Част от тази втора плитка се подава напред, където е жълтата стрелка.
Мисля, че до нея има и второ въже. ::thinking:: Трудно е обаче да се каже със сигурност, понеже не личи добре от изображението.
Определено мъжът започва все повече да ми напомня на човека от скалата до Ночево...

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 21 яну 2011, 18:03

Здравей ntsk, :D плочата определено е много интересна.
Относно плитката, според мен това, което си подчертал с черно е самата плитка, а другото е кичур или нещо като въже. Умишлено и акцентирано, от една част надолу двете са разделени . Според мен тук има някаква символика, а не практическа потребност.
Другото, което прави впечатление е облеклото на човека, или по-скоро липсата му :D , има само нещо като препаска.
Чудя се кога ли са ходели така хората? ::thinking::
Като поределено това си е много добре „сложен” човек, а не маймуноподобно. Перфектен е дори за нашите разбирания, но изображението ни връща доста назад във времето. Тогава, когато животни и хора са живеели в хармония и не са имали нужда от дрехи.... т.е. мнооого назад.

sum

Непрочетено мнение от sum » 22 яну 2011, 17:54

Здрасти, Честит Българин. Много добре наблюдение относно „тракийското цвете”!
В поста си хубав въпрос поставяш за бичите глави. Според учените най-старото изображение на бичи глави се намира в Чатал Хююк /дн.Турция/. Датировката е около 7000 г.пр.н.е.. Можеш да прочетеш какво сме писали повече по този въпрос на тази страница:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=230

~~~~~~~~~~~~~

Ntsk, много си прав за плитката, която преминава под брадата на мъжа. Всъщност това ме накара по-добре да разгледам фигурата и забелязах неща, които в началото ми убягнаха.
Тime пък сподели в поста си, че има някаква препаска. Права е.

Вижте какво открих допълнително:
12.jpg
12 - Копие.jpg
Оказа се, че на челото на мъжа има шестоъгълна форма, която е захваната за косата. Въженцата /жълтия цвят/ не са захвани за плитките, а преминават отпред през лицето на мъжа и са свързани за шестоъгълната форма.

Другото, което проумях е, че при това положение и двете плитки ще се намират само в лявата част на тялото. Тоест, мъжът е преметнал дясната си плитка под брадата и назад през рамото, а така тя се озовава при другата плитка.
Всъщност, ако се загледаш ще видиш, че лявата плитка е зад левия крак на мъжа /бялата стрелка/, а дясната е отпред /синята стрелка/, но тя се намира също от страната на левия крак.
11 - Копие.jpg
Мисля, че вече е видно, че и двете плитки се намират в лявата част на тялото. Но големият въпрос за мен е защо мъжът е събрал двете плитки в лявата част на тялото си? Случайно ли е това или става въпрос за осъзнат акт на действие, криещ в себе си друго знание?
Другият въпрос: защо е такава позицията на дясната ръка?

Хайде да помислим заедно какво иска да ни кажи авторът с този жест, че мъжът се храни ли?.. Или може би нещо друго е вложил като смисъл…
Р.Ч.

Отговори