Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Позната и непозната...
saradiva

Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Непрочетено мнение от saradiva » 18 авг 2010, 00:48

Явно тенгрияните няма да мирясат и ще пишат чаршафи от лозунги и призиви, пасторски проповеди и навитации. Преди да развеят байрака си обаче, темата "Тангра" беше насочена към изясняване на "понятието Тангра".
След намесата на тенгрианите обаче, поставената посока се спамира и се завихри /зацикли/ спор относно ДОКАЗАТЕЛСТВАТА, че Тангра е български бог.
Така че, предлагам на Админа /Да се свети името му! :sunny: / да премести разправията в тази отделна тема. Тук да се дърляме по горепосочения въпрос, а пък в "Понятието Тангра" да се продължи изясняването на същността и съдържанието на тази дума.

Та, ако Админът приеме предложението ми, моля тези, на които им се продължава лютата свада, да пристигат тук. :IP
И аз ще съм тук. :girl_witch:

Сакар
Регистриран: 06 авг 2009, 19:34

Re: Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Непрочетено мнение от Сакар » 18 авг 2010, 01:14

Dimitar написа:Българският Бог и Небесната вяра!

Звучи много по-изчистено и няма асоциации с изкривените разбирания на тюрки, монголи, юдеи и други които са се докосвали до древното знание на българите и не са успели да го разберат.
Имената на боговете са без значение.
Благодаря, Димитре. ::up::
Българският Бог и Небесната Вяра. Просто, истинско, наше.
Тук вече не може да има несъгласни.. Или пак бъркам...? :)

Поздрави
Последна промяна от Сакар на 18 авг 2010, 01:30, променено общо 1 път.

Сакар

Непрочетено мнение от Сакар » 18 авг 2010, 01:27

saradiva написа:'Явно тенгрияните няма да мирясат и ще пишат чаршафи от лозунги и призиви, пасторски проповеди и навитации'...

'След намесата на тенгрианите обаче, поставената посока се спамира и се завихри /зацикли/ спор'...

'Тук да се дърляме'...

'на които им се продължава лютата свада'...

'И аз ще съм тук'...
Но не и аз.

Свади, дърлене, битки, мускули. Кой печели от тази реторика Сарадива?

Българският Бог и Небесната Вяра или свадите?
Чакам отговора ти..

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 18 авг 2010, 10:06

Сакаре, в цитата пропусна най-важното което исках да кажа
Dimitar написа:Имената на боговете са без значение, важно е знанието с което се свързват. По-добре да си остане без име от колкото да му се сложи някое уж познато и покрай него да се замени и самото знание.
Надявам се вече разбираш опасността в твърдението, че Тангра е Бог на древните българи, без да има каквито и да е доказателства.
Така рискуваме да заменим едно знание с друго.

Надявам се проф. Чилингиров да внесе малко яснота по въпроса.
Последна промяна от Dimitar на 18 авг 2010, 10:18, променено общо 1 път.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 18 авг 2010, 10:14

Сакар написа: Свади, дърлене, битки, мускули.
Ами то е видно, кой се включи с обиди и нападки в иначе подредената дотогава тема!
Хората си пишеха, каквото знаят или са намерили, и изведнъж някои започнаха да им проповядват вяра, че и да ги зоват "да имат свян от Бога" и други подобни проповеди...
И когато им беше отговорено с опровержения, ТИ, Сакаре, ги нарече "люта битка" и взе да се правиш на ангелче с крилца, а опонентите ти да изкарваш сатани с рога :twisted: ... :lol:
Сакар написа: Кой печели от тази реторика Сарадива?
А ти какво искаш - да ти повярвам на честната дума ли?!
Е няма да стане!
Проповедите - в църквата. Или на площада....
Прикази и разказчета за "небесната вяра" - някъде другаде. Тук е Форум на Познанието, а не на вярващите. Явно не ти изнася да правиш разлика между двете...

По-късно ще се прицеля и в снощните ви писания - твоите и на Римисарк, че не ми остана време снощи. Имах мноооого приятна среща - тук, във форума - с най-верния на България български учен - проф. Асен Чилингиров

За почивка от обхваналата те "небесна вяра", вземи и прочети нещо земно и напълно обосновано. В него ще намериш нещичко и за религията на хората по нашите земи - популациите, които по-късно са наричани българи. Ето:
http://saradiva.blog.bg/history/2010/03 ... ite.513187

А пък, ако с нещо не си съгласен, имаш уникалната възможност да поспориш с автора на твърденията в темата "Кражбата"...

Ай до после!

saradiva

Re: ТАНГРА

Непрочетено мнение от saradiva » 18 авг 2010, 12:57

kulian blagar написа: Извинявай Сакар, но по силата на тази логика аз мога да обявя, че богът на Българите е ХАХУРУХУ, а религията им ХАХУРУХАНСТВО!!!
:uaaaha: :g_smqh:

Сакар

Непрочетено мнение от Сакар » 18 авг 2010, 16:58

Dimitar написа:Сакаре, в цитата пропусна най-важното което исках да кажа
Dimitar написа:Имената на боговете са без значение, важно е знанието с което се свързват. По-добре да си остане без име от колкото да му се сложи някое уж познато и покрай него да се замени и самото знание.
Надявам се вече разбираш опасността в твърдението, че Тангра е Бог на древните българи, без да има каквито и да е доказателства.
Така рискуваме да заменим едно знание с друго.

Надявам се проф. Чилингиров да внесе малко яснота по въпроса.
Това, че съм го пропуснал, не значи, че не съм съгласен с него. На 100%. Това важи и за Тангра, и за 'Баал'. Нека не отхвърляме и не приемаме нищо, докато не получим по-цялостна картина. Процесът е започнал и спиране няма. Всичко ще излезе наяве. Трябва само малко търпение. Конфронтацията и безкомпромисното отстояване на една и отхвърляне на друга позиция доникъде няма да ни докарат- най-много, увлечени в спора, да пропуснем и оплюем пълната истина, един ден, когато изгрее в цялото си величие.

Поздрави

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 18 авг 2010, 19:14

Здравей, Сакаре.
Я сега да видим какво си ни написаааал: :arrow:
Сакар написа:Нека поузреем още малко и да осъзнаем, че е по-важно първо наистина да вярваме в Българския Бог и чак тогава да водим уточняващите спорове как точно се е 'казвал'.
Май наистина не усещаш, Сакаре, че започна да звучиш ама досущ като един проповедник. :IL
Все едно слушам кварталния поп, който с благ тон и с мазна от пържоли уста ми каканижи едни такива „нека-повеления“. Призивът ти „да узреем и да се осъзнаем“ не се приема. Защото ти не си в позицията да зовеш към каквото и да било, пък най-малкото към зрелост...
После:
Към вяра в Бог не се зове, Сакаре.Вярата е интимно лично занимание. /За неосъзнати люде./ А масовките с призиви към вярата са клоунада, спектакъл за зрители; преживяване на измислена реалност за вярващите и ... източник на печалба за сценаристите и режисьорите... Така че този сюжет го разигравай пред други зрители.
И между другото да ти кажа, достатъчно интелект си представял досега и не ти отива да играеш тая захаросана роля... :angel:
И трето – темата вече е „Има ли доказателства, че Тангра е БГ-Бог." А призивът „наистина да вярваме в Българския Бог“ е за онези, набожните форуми с апликации на просълзени девици и ангелчета с къдрици.
Сакар написа:(очевидно е, че българите са използвали различни прозвища на Бога в различни периоди и на различни места).
Все още обаче не е ОЧЕВИДНО, Сакаре, че древни българи са почитали Тангра. Дотук сте ни поднесли само голи твърдения, небесна вяра и пасторски захаросани призиви.
Сакар написа:Едно е ясно...този Бог е бил най-първо почитан от НАШИТЕ предци на НАШАТА земя и след това името и/или култът са се разпространили, където е имало да се разпространят.
Тц. И това не е ясно. Защото в уравнението ви продължава да има само неизвестни и НИТО ЕДНО, поне едно известно. Ето, пак те каня да кажеш:
1.Кой е „този Бог“, най-първо почитан от нашите предци?
2.Ти откъде разбра, че е точно този Бог?
3.Ти откъде разбра, че най-първо е бил почитан от българите? Ами преди туй какво е дереджето?
4.Кога е това „най-първо“ и кога е това „след това“?
5.Дай поне едно свидетелство, че „след това името и/или култът“ към БГ-Бога „са се разпространили, където е имало да се разпространят.“
6.Къде „е имало да се разпространят“?
Така че всяка дума, която си употребил предизвиква въпрос, Сакаре. Какво му е ясното тогава на това ваше „едно е ясно“?! :?: :!:
Сакар написа:Ако аз считам, че името е Тангра, това НЕ ЗНАЧИ, че пращам предците си по монголските степи и юртите.
Не, ти не считаш, ти ВЯРВАШ, че това е името на БГ-Бога. А цялото ти изречение би било вярно само при условие, че вече е доказано, че отсам Дунав са почитали Бог с име Тангра. Тогава ще се съглася, че не пращаш българите сред азиатските драки, съгласно мошеничествата на Бешевлиев и измамите на Златарски.
Сакар написа:Знам, че всички са (сме) настръхнали срещу фалшификаторите на древността ни и на това отдавам първосигналната агресивна реакция срещу скромните ми писания.
Първосигнална е твоята реакция, защото в нея няма аргументи, а само чувства и призиви. Първосигнален е всеки, който вярва, без да мисли.
Не виждам някой друг, освен ти и твоите колеги по вяра, да реагира първосигнално в този спор.
Колкото до агресията – Тенгрианина започна да обижда, ти го последва и също започна да обиждаш /Само Жяб си остана добра душа смирена/. Е кой е агресорът тогава – този, който напада или този, който отвръща с отпор, а?
Сакар написа:Всеки, който продължава 'по инерция' да хвърля безпочвени и гнусни обвинения в златаризъм, окалвайки достойни българи, се показва пред всички като противник на единението и дава ясно да се разбере на кого служи.
Нещо ти е сбъркана представата, приятелю, за единението...
Нали знаеш правилото – преди да се обеденим, трябва да се разграничим. Което ще рече – първо става ясно кой какъв е и тогава единението си идва от само себе си, но САМО между хора, които 1. гледат в една посока и 2. имат общ път. Ти си тръгнал с байрак на „небесната вяра“, аз съм тръгнала с байрак на разума. Нали помниш: „..Ти, /мой/ Боже, на разума, защитниче на робите,
на когото щат празнуват деня скоро народите..“
Знаеш ли чии са тези стихове, приятелю?
Не ги търси сред песните на „Епизод“, нито пък във вестник „Атака“ /откъдето е измъкнато онова нечувано стихотворение на Вазов/
Сакар написа:Ако цялата общност в този форум продължава да толерира подобни клевети, изводът ще бъде очевиден.
Клеветите са само в главата ти.
Сам се навря сред папагалите, пък после плачеш, че съм те засякла там. И тез условни наклонения с ултиматоми си ги запази като проповядваш „страх от Бога“.
Това, че някой те е опровергал, не значи, че те е нападал, Сакаре. Твоето жалване само индикира собствената ти неувереност в онова, което знаеш. Но това не ме учудва - там, където е двигател „небесната вяра“, Сакаре, придобитите „знания“ са догми, търсенето е преклонение, а мотивация да го правиш е Страхът.
За баламите подчинението на канона е балсам. Но за хората с интелект е тормоз. Мисля, че ти вече трябва да си наясно, защо така изтормозено звучиш, Сакаре... Изборът е твой. Сърди се на себе си.
Нали запомни – всичко е само на една МИСЪЛ ръзстояние...
Сакар написа:А само комуникацията помежду ни ще предотврати пускането на недоказани и необмислени твърдения, от които всички губим много.
Е-е-е, най-накрая разбра целта на разправията ни тук! Пък щом искаш наречи я „комуникация“. Приема се. :D
Сакар написа:Като не разбираш нещо- питай, преди да хулиш другия.
Тази мъдрост знаеше ли я, когато се опита да хулиш хората в този форум?!
Сакар написа:Можем ли да се обединим около формулировката 'Българският Бог', докато изчакаме този спор (по Божията воля) да получи своето разрешение?
Божията воля няма да ти помогне в този спор, Сакаре! Докато чакаш Бог да ти повели, фактите ще те повалят. Колкото и да риташ срещу тях и да се изживяваш като жертва. :idea:
Сакар написа: Ако не- ние ще работим по вече обявената и ясна цел, а вие- по вашата си. Единствено ще остане въпросът каква точно е тази, вашата...
Коя е обявената и ясна цел, Сакаре, че нещо ми се изгуби в спора?
А коя е НАШАТА?!...
Нали вече обясних на Тенгрианина – тук всеки избира сам за себе си как и в какво да се цели, как да го постига и как да го използва...
Сакар написа: Вярвам в това, че Ние трябва да търсим всичко, което ни обединява - само така може да се върви Напред.
Засега си заседнал здраво – привързан към това упорито „Вярвам“... :idea:

П.С. Я кажи къде го има стихотворението „Българския бог“ на Вазов от 1913 г.! Нещо не мога да го намеря, бре човек! :?
Туй да не е неква измишльотина на Епизодаджиите.
Щото Вазов няма в поетичната си лексика изрази като:
„Душмани грозни“, „На адска завист демонът реве“

Я виж сега как ще ти го цакам тоа епизод пък аз. Ето ги моите козове:

О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...
("Моята молитва")
Няколко десетилетия по-късно Гео Милев, разсъждавайки за българина като универсален субект, също ще заключи:
ДОЛУ БОГ!
- хвърляме бомба в сърцето ти,
превземаме с щурм небето:
ДОЛУ БОГ!
("Септември")

Поздрав! :sunny:

Сакар

Непрочетено мнение от Сакар » 18 авг 2010, 20:40

saradiva написа:Здравей, Сакаре.
ДОЛУ БОГ!
- хвърляме бомба в сърцето ти,
превземаме с щурм небето:
ДОЛУ БОГ!
("Септември")

Поздрав! :sunny:
Сарадиво, Сарадиво :)

Ако имах времето и волската упоритост да ти разчепквам ред по ред писаниците с всичките им еквилибристики, вадения от контекста, преиначаваници на думите ми и пр. 'реторични' похвати, можеше и да стане още по-весело:) За съжаление моите цели са други и на тази циркова арена си сама. Както казваха едни момчета- 'мене ме нема в целата схема' ;)

А и вече ме е страх да кажа каквото и да е било, защото знам, че ще бъде безмилостно... интерпретирано.
Ти успя!!!

Права си за всичко. Къде е емотиконката за бяло знаме?! Обикнах Големия брат...

Само за 'долу Бог' не бих могъл да се въздържа и приятелски ще ти препоръчам да препрочетеш трудовете на другаря Мордехай Леви, известен още и като Карл Маркс, както и безценните тезиси на таварищ Ленин. Сигурен съм, че след пореден прочит на тези съкровищници на човешкото познание ще откриеш нови и нови аргументи-бисери, с които още по-вдъхновено и убедително да громиш въздухарите-проповедници на някаква си небесна вяра. Очаквам в следващия ти пост да прочета с трепет още възторжени цитати от тези и други класици на диалектическия материализъм. Очевидни са пропуските в образованието ми и ина теб се падна неблагодарната задача да ги попълниш...

Ето ти линка за стиха на Вазов. Ще трябва да те разочаровам- не съм го стъкмил вчера нощес в тежък пристъп на религиозен екстаз :218: http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID= ... 20&Level=3

А за комуникацията- ето, вече я водим. Не си я представях така, но и това е напредък ;)

Бъди жива и здрава и все така бодра ударничка!!!
::hat::

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 19 авг 2010, 16:16

Сакаре, „разчепквам“ ти думите, не за да ги „интерпретирам безмилостно“, а за да се усетиш, че си го ударил на проповед и призиви баш тук. И не си написал нито дума, ама нито една дума по основния въпрос, по който спорим – какви са доказателствата, че българите са почитали Тангра.
Когато се поднася слово по поставен въпрос и то НЕ ДАВА отговор на този въпрос, думите могат да се определят, меко казано, като „общи приказки“, шикалкавене, дърдорене и др. А по-твърдо казано – като опит за манипулиране.
...
Дотук „едно е ясно“ - нямаш отговор нито ти, нито твоите колеги по вяра на поставения въпрос. И това е важното, защото това е въпросът. А не „небесната вяра“ и атеизмът...
...
И надявам се ти стана ясно и друго – Вазов, Ботев и Гео Милев ТВОРЯТ художествени творби и като такива те са повлияни от историческите събития на своето време. Те ОТРАЗЯВАТ историята, но НЕ СА аргументи за историческите факти. Така че, ако през 1913 г. Вазов пише нещо за Българския Бог, това не е СВИДЕТЕЛСТВО, че този бог е Тангра и че са го почитали 10 века по-рано българите. Както е и вярно това, че написаното от Ботев в „Моята молитва“ и онова, което прогърмява Гео Милев в „Долу Бог“ отразява историческата атмосфера, настроения и събития в СЪОТВЕТНОТО време и са МЕТАФОРИ за посланията на авторите – послания, свързани с ТОГАВАШНАТА, а не по-ранната или по-късна действителност.
„Българският Бог“ на Вазов /стихотворение-декларатив без особени художествени стойности според мен/, както цялата стсб „Песни за Македония“, отразява събитията на Балканите по това време /1912-1914/. В този смисъл Българският Бог е метафора на надеждите и вярата на българския народ тогава. Същата роля играе и другата метафора „Крали Марко“, както е озаглавено друго стихотворение от стихосбирката. Това надявам се не мислиш, че е историческа личност, нали?
/Не бях чела тази стсб на Вазов. Нищо не съм пропуснала - тя е пълна с толкова омраза и ожесточение, че иначе достойният ни народен поет направо звучи като ... стихоплетец за песни на група „Епизод“... Истинският поет Вазов, Сакаре, е в стсб.„Под Гърма на победите“, в „Епопея на забравените“.../
Така че с литературни творби не можеш да докажеш исторически факт. Можеш само да илюстрираш ДОКАЗАНА ВЕЧЕ хипотеза или документирано събитие.
Толкова за това.
Сега за Маркс и Енгелс – и тях не съм ги чела. Но съм чела не малко за калъпа, в който соц. идеологията и нейните функционери набутаха не един народ, неговата и история и неговата бъдеща съдба. По едно нещо обаче си мязат с религията – в основата им е ВЯРАТА на хората: при соца – вяра в нещо, дето още го няма - Светлото бъдеще, в религията ВЯРА в нещо, дето не се разбира какво е. В този смисъл и религиозниците и колхозниците-атеисти са еднакво зомбирани и натъпкани в калъп. Калъп с догма, призиви, проповеди и декларативи по байраци и плакати...

И накрая:
В един спор не е важен възгласът „Аз успях!“ или „Ти успя!“. Важно е да се види коя страна е доказала по-аргументирано тезата си. В нашия спор обаче, засега за „по-аргументирано“ не можем да говорим, защото ВСЕ ОЩЕ ЧАКАМЕ поне един аргумент, че българите са почитали Бог с име Тангра.
В този смисъл евентуалният ТВОЙ възглас, Сакаре, не би трябвало да бъде:“Ти успя!“, а трябваше да напишеш: „Не успях нищо да докажа“.

Пък целите и плодовете на моите успехи са далеч по-значими от този спор и от твоя възглас...

Поздрави! ::hat::

Отговори