Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Позната и непозната...
men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Re: Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Непрочетено мнение от men » 21 сеп 2010, 11:12

Ето какво пише Спароток относно Бога на траките-българи в своята статия
"БОИЛ – ТЮРКСКА, ИЛИ ТРАКИЙСКА ТИТЛА"
"Балис пък е един от епитетите на тракийският бог Дионис, а значението е господарят. Тракийското племе витини нарича върховният си бог Балеос – господарят."........ :idea: :idea: :idea:

......бих добавил, а Великата Богиня Майка нарича Кибела......

kulian blagar
Регистриран: 03 авг 2009, 23:41

Непрочетено мнение от kulian blagar » 21 сеп 2010, 12:33

Men, ще си позволя малко жонглиране с имената на БОГ ДИОНИС.

"БАЛис пък е един от епитетите на тракийският бог ДИОнис, а значението е господарят. Тракийското племе витини нарича върховният си бог Балеос – господарят."........

БАЛ = ДИО = ГОЛЯМ = СИЛЕН = ПЪРВИ = СЛЪНЧЕВ = ГОСПОДАР …= БОГ
Всички тези думи значат едно и също - БОГ!!!
Мисля, че всички ще се съгласят!

НО,!!!... ДИО ДЕО ДЕУС ТЕУС водят началото си от езика на ДРЕВНИТЕ ПЕЛАЗГИ, а БАЛ, БУЛ, БОЛГ, БОГ от езика на северните Арии – КИМЕРИЙЦИТЕ!
Затова и името на тяхното море е БАЛтийско!

Кулиян Блъгар

балканец
Регистриран: 26 авг 2010, 06:06

Непрочетено мнение от балканец » 25 сеп 2010, 16:13

Вижте - преди време питах съвсем любезно и със симпатия във форума на Войни на Тангра - какви са доказателствата. В отговор взеха да ми се карат, че съм провокирал недоверие и вярата била въпрос на вяра.

Тук виждам, че имало спорове. Безмислено е да се спори от любов към спора.
Впрочем зависи какво се иска - да се изясни как са нещата - или да се спори от спортна злоба.
Не се ангажирам с мнение изобщо, без да познавам нещата достатъчно. Мнение без сведения се нарича предрасъдък :)

Примери за името Тангра при българите:

- Прочутия надпис с думата "таггра" -
който може да значи всичко и нищо - особено, като част от думите в надписа са изтрити и не може да се разбере какъв е контекста. Как върху тая отделна дума от тоя неясен надпис Златарската "наука" изгради цяла религия на "прабългарите" е едно чудо, каквито са и останалите чудеса на тая наука. Пред тях човешката логика не работи, пред тях човек може само да се диви...

- Град Танагра в най-южната част на Балканите.
Има го и до днес и си е град като град.

- За волжките българи също се смята, че техен стар бог е Тангра. И при тях това мнение е разпространено не по малко отколкото при нас. И също има немалко хора там, които му симпатизират.
Дали обаче има данни, че и древните волжки българи са смятали така - или това е късно популяризирано мнение от ново време - не знам.
Това трябва да се провери от самите тях - например по техните форуми.
Не знам и дали те ще имат повече сведения и яснота от нас. Както ние тепърва си изваждаме и разчистваме миналото изпод многобройните фалшификации от последните 1-2 века - така и те. Дори при тях фалшификациите като че ли са повече, отколкото при нас.

Обаче:
Надписите, от които се предполага, че Тангра (Тенгри) е (пра)български бог са всъщност късни - от времето след нахлуването на тюркските племена (монголците) във Волжка България.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0% ... 1%80%D0%B0

- Сведения, че видинския владетел от 18 век Осман Пазвантоглу е бил тангрист и затова е бил считан за еретик. Той има български произход, според някой е наследник на българо-мохамеданска клонка на старите български владетелски родове. Сведенията обаче са от нови автори, а дали има сведения и от стари не знам.

- Изнесеното от Спароток за паралели между Тангра и Зевс:
http://sparotok.blog.bg/politika/2009/1 ... bog.440367

Аз на чисто езикови теории просто не вярвам - твърде много се е спекулирало с тях.

...

За мен тези доказателства не са достатъчни за каквито и да е определени изводи. За други не знам.
Лично за мене въпроса остава отворен.
Последна промяна от балканец на 26 сеп 2010, 16:44, променено общо 4 пъти.

балканец

Непрочетено мнение от балканец » 25 сеп 2010, 19:16

И само още нещо - опитах се да проследя темата и пак:
Отново войните на Тангра НЕ дават някакви определени преки свидетелства за връзка между Тангра и българите.
Отново аргументите им са неясно-емоционални, с недомлъвки, с много емоции и пак без нищо определено налице.
Дингир не ме интересува - не съм месопотамец. Тъндер също...
И отново имам усещането, че те си играят с търпението на хората...

Друго е да кажат просто - не, нямаме преки примери, но предпочитаме тая философия. Лошо няма.

Ако се окаже, че Тангра в България е изобретение на златарските шамани, а ние сме се вързали, смеха ще е голям. :mrgreen:
И резила също :mrgreen:

балканец

Непрочетено мнение от балканец » 26 сеп 2010, 15:48

Всъщност има ли изобщо някакви примери за бог с име ТАНГРА??
Понеже има тюркски бог ТЕНГРИ. Като как става Тангра? В художественото творчество на Златарската школа или?
Ако единствен пример е същия надпис с думата "таггра" - няма що...

иво

Непрочетено мнение от иво » 27 окт 2010, 20:34

Чакайте сега да се посмеем малко :arrow: Във сайта „войни на тангра” са почнали да банват участници на поразия. :idea: Единия от брутално изгонените се казва Грънчаров и ника му е Елтимир. Та този човек е открил свой сайт и в него е изтипосал снимки на модератори админи и участници в движението..като бясно ги критикува че „войни на тангра” се е превърнал в едноличен сайт на сегашния админ. Админа се казва Йордан Стайков.... а това е Йордан_13 който е писал при нас под ника Тенгрианин. :puke: това самия той го пише в сайта "войни на тангра"
Ето ви линк да видите хаховците дето почитат монголския бог тангра
http://erigkan.ucoz.ru/photo/18

Същия Елтимир е пуснал снимка и на Йордан _ 13 :applause: Вижте какъв патяга е Тенгрианина дето се мъчеше да ни втълпи че българите сме почитали тюркския Тан-ман-бан-гра.
http://eltimir.ucoz.ru/news/po_gadni_i_ ... 08-02-1121
442939736.jpg
442939736.jpg (57.88 KиБ) Видяна 2742 пъти
биг шопарлъ тюркиш парче
------------------------------------------------------------------------------------------
Забележка: Иво, знаеш правилата на форума! Избягвай лични квалификации спрямо участниците във форума, било то и баннати.

Админ

Отговори