Има ли доказателства,че Тангра е бил Бог на древните българи

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: ТАНГРА

Непрочетено мнение от sum » 14 авг 2010, 00:33

Сакар, взе да ми писва от такива като теб дето от години се мъчат да ме убеждават, че аз съм някакъв си гуру и прочее глупости. Също така до гуша ми дойде да се обяснявам, че не се занимавам с учителстване.
Засега ще ти се редактира мнението, но при втори случай /на помия от твоя страна по мой адрес, както и по хората, които споделят във форума своята практическа опитност/ ще бъдеш бастисан.
Считай се за предупреден.
Последна промяна от Anonymous на 14 авг 2010, 00:46, променено общо 1 път.
Р.Ч.

Сакар
Регистриран: 06 авг 2009, 19:34

Непрочетено мнение от Сакар » 14 авг 2010, 00:44

Dimitar написа:Мислех си за Тангра, поразрових се да потърся нещо повече и още повече се обърках...
Свързват ТангРа с планината Тян Шан и египетската дума Ра. Китайците и казват Тиен, а не Тян Шан и означава Небесни планини. Докато Ра е египетския Бог Слънце.
Тогава за Тангра се получава Небесния Бог Слънце :?
Казват, че Тангра е върховен Бог. Да, но слънцето може да е върховен Бог само за някое първобитно племе, не и за древните българи.
Също така свързват Тангра с Дингир, че и от там Ден Грее. Дингир означава Бог и Бог Слънце при тюрко-алтайците е Дингир Уту.

Нещо интересно, на което никой не обръща внимание е че източната част на Тиен Шан се нарича Богда Шан, което означава Божии планини. Българите си имаме много хубаво име Богдан.
Е тогава от къде се взе Тангра и кой е българския му корен...
Здравей, Димитре.
Разсъжденията ти са интересни, но страдат от грешка в причинно-следствената връзка или там както е терминът от логиката. Ден Грее възниква на Балканите, българите разнасят името по света преди много хилядолетия. Другите народи приемат названието, но го нагаждат първо към езика си и второ към светоусещането си. Има роля и степента на развитие на приемащите племена и народи. Ако са многобожници, го приемат като просто название за 'бог', както sum посочи- бог на това, бог на онова- формира се с Тенгри да речем. А други пък го вземат за бог на морето, щото то им е по-важно от небето. Въобще, нещата са сложни и искат задълбочено мислене, а най-вече да ти светне, да те оГрее в един момент. Иначе правим грешката на феновете на дошлящината, които обръщат причинно-следствената връзка- щом е имало български топоними някъде, значи българите са дошли оттам. Така и вие- щом в Египет е Ра, което значи нещо, пък в патагония тиен значи друго нещо, пък еди- къде си трето, значи не може Ден Грее да е универсалният, единият Бог. Не, просто другите са го приемали и са променяли името и значението. Грешиш да превеждаш на български от египетски и китайски едно... българско понятие и дума- разбира се, че ще получиш грешка така. Я пусни в гугъл преводач едно просто изречение на български да го преведе на английски и после обратно на български. Ще се запази ли същото? Не.

А за Богда Шан не знаех, супер е ::up::

Със здраве

Сакар

Непрочетено мнение от Сакар » 14 авг 2010, 01:02

sum написа:Саракт, взе да ми писва от такива като теб дето от години се мъчат да ме убеждават, че аз съм някакъв си гуру и прочее глупости. Също така до гуша ми дойде да се обяснявам, че не се занимавам с учителстване.
Засега ще ти се редактира мнението, но при втори случай /на помия от твоя страна по мой адрес, както и по хората, които споделят във форума своята практическа опитност/ ще бъдеш бастисан.
Считай се за предупреден.
Разбира се, форумът си е твой, няма проблем да не допускаш нелицеприятни мнения. Казвам го без ирония.

Само да уточня, че по 'хората, които споделят във форума своята практическа опитност' не съм хвърлял помия. И по теб далеч не мисля, че е било помия, но пък е нормално да се почувстваш засегнат.

Оценявам, че ме предупреждаваш, без да ме бастисваш начаса :). Запазвам си обаче правото да реагирам на безумия от рода на таунгри и другите подобни кама сутра пози и йогийски упражнения с миналото ни, пък ти ме бастисвай. Все пак не само аз се чувствам засегнат от тези упражнения, че да ме пренебрегнеш- мненията, написани тук от мен, се споделят и от доста други хора, чели вашия форум. Идеалното положение би било да не се предизвикваме и както виждаш, се опитвам да запазя добрия тон- все пак сме българи, да се държим като такива, както призовава Спароток. Това би било възможно само, ако егото и/или странични интереси нямат роля в случая и говорим единствено за сблъсък на мнения... От моя страна- не си четкам егото, нито работя за някого, нека си кажа. Моят интерес е истината за миналото ни и на базата на истината- Възраждане и Напредък на народа ни.

А що се отнася до редактирането на мнението ми- запазил съм си го, така че дерзай и си приведи форума в обичайния удобен за логаритмуване вид.

Живи и здрави

иво

Непрочетено мнение от иво » 14 авг 2010, 01:12

Сакарче по-добре замълчи вместо да демонстрираш отчаянието си от загубен спор. :) Ама забравих че спор няма защото не виждам факти а свободни съчинения.... :idea: Като тия на Горанова дето иска да ме убеди най-нахално ,че видиш ли „в народната вяра има следи и от някогашното богопочитане към слънцето”, което ти така упорито искаш да ми втълпиш , че се казвало Тангра.
ХАХАХАХА Ей това е пиеса за детски театър. :lol:

„Ден грее” сиреч „Денят Грее” моля ви се бил българския бог…. :lol: Ами какво става когато има облаци? Тогава сигурно се появява бога „Тъмнина Не Грее”....? Ами нощно време значи българите са без бог :neznam: или може би тогава бога се казва „Хич Не Грее” :uaaaha:
Голяма веселба е с вас Греещите :D Само пази Боже да няма облаци защото тогава бога ви отива на кино и кво правите тогава :?: Сигурно чакате да пекне за да му се молите и после си сваляте каскетите за да го поздравите. :facepalm:

Хайде със здраве и следващия път прати на Танграта.. когато Грее.... много поздрави от мен.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 14 авг 2010, 01:21

Добре не е Тангра, Ден Грее е.
От кога се почита на Балканите? Преди или след Орфей? Преди или след Богомилите? Кога?
Хората са правили храмове за Бал, Кибела, Яхве, Исус, Мохамед, Буда...
Къде са фактите за Ден Грее на Балканите?
След като са толкова много, дайте поне един.
Последна промяна от Dimitar на 14 авг 2010, 01:39, променено общо 1 път.

Сакар

Непрочетено мнение от Сакар » 14 авг 2010, 01:37

иво написа:Сакарче по-добре замълчи вместо да демонстрираш отчаянието си от загубен спор. :) Ама забравих че спор няма защото не виждам факти а свободни съчинения.... :idea: Като тия на Горанова дето иска да ме убеди най-нахално ,че видиш ли „в народната вяра има следи и от някогашното богопочитане към слънцето”, което ти така упорито искаш да ми втълпиш , че се казвало Тангра.
ХАХАХАХА Ей това е пиеса за детски театър. :lol:

„Ден грее” сиреч „Денят Грее” моля ви се бил българския бог…. :lol: Ами какво става когато има облаци? Тогава сигурно се появява бога „Тъмнина Не Грее”....? Ами нощно време значи българите са без бог :neznam: или може би тогава бога се казва „Хич Не Грее” :uaaaha:
Голяма веселба е с вас Греещите :D Само пази Боже да няма облаци защото тогава бога ви отива на кино и кво правите тогава :?: Сигурно чакате да пекне за да му се молите и после си сваляте каскетите за да го поздравите. :facepalm:

Хайде със здраве и следващия път прати на Танграта.. когато Грее.... много поздрави от мен.
Е, ти щом с Тангра така се забавляваш, за мен какво остава, когато чета за шестоъгълниците, таунгри, Баал и пр... Добре, че е трагично, иначе досега да бях пукясал от смях ;)

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 14 авг 2010, 03:03

Ха-ха..., голям смях стана в тая тема. Отдавна не се бях смял така.
Абе всички "тангра"нисти сте големи образи...
Сакар, разочароваш ме, момче :!: До сега в другите теми от форума демонстрираше сериозни опити за мислене. Когато обаче се заговори за тангра и работата загрубя...
С онуй, дето функцията му е да се седи на него, не може да се мисли :idea:
Сакар написа:Е, ти щом с Тангра така се забавляваш, за мен какво остава, когато чета за шестоъгълниците, таунгри, Баал и пр... Добре, че е трагично, иначе досега да бях пукясал от смях ;)
Виж сега, за шестоъгълната форма има безброй факти че е специален символ. Дори и природата го "оставя" този знак навсякъде - водата замръзва с тази форма, костенурката има шестоъгълници на корубата си. Неслучайно съществува и терминът "небесна костенурка". Защо точно костенурка :?: ... Ами заради формите по корубата й :!: А определението "небесна" подчертава, че става въпрос за космическите измерения.
Това са естествените знаци, които всеки може да открие в природата.
Ти се присмиваш на символиката на шестоъгълната форма, но я се замисли и тогава може би ще осъзнаеш кое е смешното в действителност.
Ами смешното е да се твърди, че съществува наименование "Тангра", което визира Бога точно на българите, при това без нито едно доказателство за това. Няма надпис, няма артефакт, нищо... Само едно голямо голо твърдение. И тази голота е "трагичното" в случая, а не това, което обикновено се пише и споделя от редовните участници в настоящия форум.

Шестоъгълната форма я твори по естествен път природата, докато "тангра" се твори по изкуствен път от изкуствени хора. Жалкото е за теб, ако си вярваш на написаното.
Дори и да има някакво припокриване със знанието, споделяно тук за Абсолюта, Космическия Разум и т.н. (в крайна сметка Истината е една), по-скоро проблема е в опита чрез самото понятие "тангра", да се насажда чужд измислен произход на Българите.

От край време коренните жители на Балканите (чиито гени днес до голяма степен са наследени от българския народ) са демонстрирали своето специално отношение към Слънцето. Но те не са се кланяли на някакво светило, което да обявят за "бог", още по-малко да го нарекат "Тангра", понеже греело .
Те са знаели каква е ролята на Слънцето, това е цялата работа :!: :idea:
Днешният "човек" обаче, понеже е "твърдоглав", никога няма да разбере истината. (не визирам теб, така че нека не се приема като лична квалификация)

Слънцето е само първата "врата". Древните не са почитали вратата (входа), а Това, което преминава през нея. А то е много повече от светлината на слънцето.
Действителността на изначалната Истина, е отвъд всички "врати". Глупаво е да се кланяш на вратата...
Човекът, който има разбиране и може да вижда, се прекланя пред Този (Силата), който влиза през нея.
Така че онова прословуто "Ден грее" издиша отвсякъде. Само първобитен "абориген" може да се кланя на "нещо", което грее (свети) на небето в материалния свят.
Знаещите обаче, каквито са били древните българи, са почитали първичната Сила. Нейната действителност не зависи от това дали слънцето грее, или не, дали е нощ и т.н., защото тя е отвъд всичко, което е Съзнание. Но се проявява в човека... :idea:

Агресията, съчетана с арогантност, е основният признак на безсилието.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 14 авг 2010, 11:53

Сакар написа: изворите са нож с две остриета, особено щом става дума за българите.
Така е, но винаги има останали следи от истината. Има и логика – анализираш и синтезираш фактите. Изказваш хипотеза НА БАЗАТА НА анализа и синтеза НА ФАКТИТЕ.
Така се търси в историята – просто се обръщаш към следите в историята. И като си харесаш форум – влизаш в раздумка, спор или бой/словесен/ с другите търсачи.

Съвсем друго е търсенето на това, което е човекът като психофизичен организъм. Литература много, твърдения много, но истината се търси и намира САМО КАТО Я ПРОВЕРИШ САМ :idea: – имаш си психофизичен организъм и като знаеш как, можеш всяко от твърденията да провериш. Натрупваш опитност. И като си харесаш форум – влизаш в раздумка.

В този форум има тема „История и археология”.
Има и „Многолог”, възникнал на базата на двете книги на sum.
Т.е. ако си от търсачите в историята – има къде да се раздумаш.
Ако търсиш истината за това „какво СИ” – също.
Двете посоки и двете търсения е съвсем очаквано да се преплетат, защото винаги е имало търсещи хора и винаги много от тях са достигали до … калъпи в религия. Така че следи от Познанието за човека има във всяка религия, а всяка религия е определяла битието на общността, която я е изповядвала.
В този смисъл можем да говорим ЗА ЕДНИ И СЪЩИ ВЪПРОСИ И ЕДНИ И СЪЩИ СТРАХОВЕ, ПОРОДЕНИ ОТ ЛИПСА НА ОТГОВОРИ!!!!!!!!!
А не за ЕДИНЕН Бог, Сакаре!
Друг е въпросът, че Онова, което заради въпросите и страховете си, хората наричат Бог е получило много имена…

И винаги е имало хора, Сакаре, които, докато масовката в търсене на Бог е гледала към небето, ТЕ СА ОБРЪЩАЛИ ПОГЛЕД КЪМ СЕБЕ СИ. И сред тези мъдреци все е имало люде, които са откривали какво СА и им е „светвало” какво е всъщност туй, дето масовката го нарича Бог.

Написах го на Тенгрианина, ще го напиша пак и за теб:

Слепите имат страх от Бога, виждащите получават "от него" дарове!
„...И точно на Разбирането за разликата между двете групи хора, са посветени книгите на „Чорбаджията на форума” /по твое определение, Тенгрианин/. На това е посветен и всеки ред от Многолога в този форум. А когато някой нарече написаното тук „изсмукани от пръстите свободни съчинения” /твое определение/, това е сигурен знак, че е от страхуващите се от Бога хора!
Крачката от Страха до Даровете е само ЕДНА.
Защото те са „на една мисъл разстояние”.
Слагам израза в кавички, защото това изречение е от книгата на Румен - последното в „Ти си това. Разбирането”. То е последното и по един дълъг път, по който има и дълга раздяла с назубрени знания и сковаващи мисъл-форми, догми, религиозни обременености, организации и йерархии….”
:idea:

Но да се върна към избора на форум:

Спорът и словесният бой тук са нелепи. Всеки си има свое търсене, свой път и своя опитност. Споделя ги и ако друг е минал или достигнал до същото – диалогът става градивен - разширява се Познанието. А започне ли Многолог – картината вече е ясна.
В този смисъл, Сакаре, трябва да се разбира и отношението ни към и със sum. Запознанството с него на част от съфорумците тук е във форум Спиралата. Друга част са прочели неговите книги. И ако се задават въпроси към sum, това не е, защото някой го счита за Гуру /водач, учител/, а защото sum има повече опитност в търсенето и намирането на отговори. Усъмни ли се в отговорите, които sum е намерил и е споделил с другите, може да седне и да си ги провери сам.
Т.е. всеки САМ решава - търси, пита, говори, отива си, връща се, пише или не пише, медитира или не медитира, пие, пуши, месоядства или пък живее като аскет, вегетарианец и т.н.
Е, как тогава реши, че тук има некъв гуру, а пък пишещите във форума са му последователи?!?!
Нали запомни – ТУК ВСЕКИ САМ РЕШАВА! Още по ясно е – КОЙТО Е ТУК, Е ТУК, ЗАЩОТО МОЖЕ САМ ДА РЕШАВА, без някой да му НАЛАГА каквото и да било. Няма религия, ритуали, величаене, задължения, забрани, икони… И най-важното -НЯМА ЙЕРАРХИЯ!!! Защото търсиш сам, откриваш сам, питаш и проверяваш сам. И продължаваш сам. Учител ти е опитът и само от полза може да ти е, ако някой с повече опит, ти подскаже нещо. И този някой тук не е само sum. Този някой е ВСЕКИ, който вече е търсил и получил отговор, който другият търси.
И ако, Сакаре, решиш да разбереш КАКВО СИ ТИ като психофизичен организъм, а защо не – какво е Атман… можеш да се насочиш към която и да е литература, школа, гурута-мурута, ашрами-машрами, харета кришни и т.н. Всички там ще те засипят с отговори, логично построени системи, богове и богини…
НО
Веднага ще бъдеш задължен ДА СПАЗВАШ ПРАВИЛА! И първото от тях е да се ПОДЧИНЯВАШ! На гуруто! Без да проверяваш каквото и да било, без да изразяваш своя опитност…
Е това не е ли религия бе, батка? В чист вариант. Само че другаде има поп, кардиналчета, шегори и т.н…
Пък тенгрианството даже и издига в култ йерархията – обявява я за Божи закон, а равенството за дяволски хаос.
/Йерархията било равновесие, пък равенството хаос. А защо ли тогава равенство и равновесие са си с един и същ корен?!…/

Ти, Сакаре, като отявлен последовател на тая религия, навсякъде виждаш йерархия.
Е тук, друже, я НЯМА.
Защото няма водач, няма религия и няма канон.

Не ни набутвай във вашите калъпи.

/За другото после ... че готвя :inlove: /

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 14 авг 2010, 14:41

Сакар написа: изворите са нож с две остриета, особено щом става дума за българите.
Така е, но винаги има останали следи от истината. А когато иде реч за Бог, задължително се откриват следи – много следи. Все някъде нещо някой е написал, Сакаре! Защото почитта към Бог е отговор на страхове… А такива отговори се оставят за поколенията. От друга страна – жреците са имали полза от това да разпространяват религията. И как си представяш тогава, че ще могат да пишат и няма да изпишат каноните за плебса?!
Сакар написа: Словенето на Бог е от незапомени времена, а от записване не е имало нужда в продължение на хилядолетия.
Да де, ама като са започнали да пишат, са писали първо за сметките, а редом с това и за Бога. Щото едното е свързано с храната за тялото, а другото с храната на Душата. След като твърди някой, че ИМЕТО Тангра се е родило сред балканските популации, все някъде на някое я камъче, я …квото и да е, трябва някой да го е записал, Сакаре, като е започнало да се пише. Че го именно идолопоклоничеството си е характерно за балканците, наричани … траки, после част от тях и българи… Иконоборците после ги подпукват и … В крайна сметка пак до църквиянство го докарват - и едните, и другите…
Изобразяването на Бога е старо, много старо, а при появата на писмеността, е започнало и да се изписва името му под образа. Къде на Балканите пише Тангра и къде пише Ден Грей?!
НЯМА ТАКЪВ ИЗПИС.
Сакар написа: Колко ли време е минало откакто названието на Господ се е разпространило от Балканите по най-далечни места из света?!
Е хайде сега – „Кой не знай Чавдар войвода!”…
Тез риторични възклицателни не са за тук.

За тук е другото – Може ли едно название да се е разпространило „по най-далечни места из света”, пък да не се е запазило там, където е родено?
И отговорът е – НЕ! НЕ МОЖЕ!
Защото това е невъзможно за термините – едни от най-консервативните езикови форми. А най-консервативни сред термините, са теонимите.
Я виж например с Иса /Исус/ какво е дереджето. Окончанието се променя, но коренът – не. И по-важното – на дълговечното название Иса/Исус за Бог може да се проследи развоя от писмения период назад във времето – в предисторически времена…
А за Тангра само из Азия можем да шетаме и да откриваме надписи, свидетелства и так далее…

Но всички тук питаме не дали има название Тангра за Бог. /Туй честно казано хич не ме интересува!/
Питам/е/ за свидетелства – преки или косвени, за това че БЪЛГАРИТЕ за назовавали Бога с името Тангра - НЯМА. Няма и никакви свидетелства, че идеологията на днешнитe тенгрианци е била религия на старите българи. Но това е друга посока…
Питам/е за надпис, който да е индикиран речево като „Тангра” - НЯМА.

Вместо това тук се понася неумело жонгльорство с думи и факти. Ето:
Името го имало
Сакар написа: на сума ти острови из Тихия океан, отдалечени на хиляди километри 1 от друг,
Да де – има го щото там така са назовавали Бог.
Там, където не се е назовавал така Бог, ГО НЯМА. Например – на Балканите! :idea:
Сакар написа: Тюркското' Тенгри- вечно синьото Небе. Връх Кан Тенгри в Киргизстан…Да завършим с английското Thunder /Тандър/ и немското Donner- гръмотевица, както и върховния скандинавски бог Thor:
Забрави само да отбележиш как е из българските земи :lol: – де го Тангра?
Пък то туй е основното, дето питам…

А постингите на Спароток не ги чети като дявол евангелие, защото те са лингвистични хипотези – разсъждения за връзката между названия. Хипотезата му е базирана върху твърдение на В.Георгиев, че името Тиния се свързва с общото название за „ден”.
Но никъде не е дал, а и не му е било нужно, свидетелство, че българите са почитали бог с име Тангра! Няма и свидетелства, че българите са наричали Бога си Ден Грей.
Всъщност точните му думи са:
sparotok написа: Това, че Зевс е еквивалент на Тиния, Тиуна, Тиу, Сиу е мнение на лингвисти. И историци и лингвисти са съгласни, че Зевс е древен бог на светлината, същото важи и за Тенгри-Дингир - светлото небе…
Бешевлиев бе този, който "прочете" името Тангра в силно повреден надпис. Моето лично мнение, е че това е грешка, защото както вече споменах в постинга старите българи използват думата Бог, а не Тангра. Освен това се съмнявам, че за повече от три хиляди години едно име ще се запази идентично. Да не говорим, че такъв огромен период от време настъпват промени в религия и ритуали.
Затова и писах, че Тангра има място в нашата история, но само като едно древно име на бога на светлината, почитано от малка група траки мигрирала за Азия.
Категоричност на твърдение да виждаш тук? Не.
Свидетелства, че българите са назовавали Бога с името Тангра – не.
Има обаче противоречие – като не може да се запази едно име, как тогава можем да твърдим, че то е било което и да е?!
Но това противоречие не подлага на съмнение основната теза на Спароток. Напротив - то дори я подкрепя по различен начин…….
Сакар написа:Това е Греещото Слънце, пред което българинът до съвсем скоро сваляше шапката от главата си и изричаше слово на благодарност!... В народната вяра има следи и от някогашното богопочитане към слънцето.
Кога е това „до съвсем скоро”? Май, май от времето на кампанийното колене на митраисти по нашите земи.
А далеч по-късните бг-дедовци са сваляли шапка и, забележи, са СЕ ПРЕКРЪСТВАЛИ, гледайки небето и мислейки си, че благодарят на оня Бог, дето ги гледа мрачно от иконата в църквата. Христиени Божем са били хорицата.
Ама и не чак толкова – щото наистина – преди да им КАЖАТ, че там в небето е светата троица или пък Бог в трите си проявления, прародителите ни са се е покланяли именно на Слънцето. По едно време са го наричали Митра… но това е друга посока…

Обаче никога и никъде БЪЛГАРИТЕ не са наричали Слънцето с думата „Тангра”. :idea:
„Ден грей” си е всъщност израз - „През деня грее”. Но ако това беше теоним нямаше да се запази като израз, Сакаре и нямаше да се налага да го търсите – ЩЕШЕ ДА СИ Е ОСТАНАЛО КАТО СВИДЕТЕЛСТВО – на много места из Балканите – т.е. сред народите, които и до днес си казват „През деня грее” като обикновена констатация.
Сакар написа: Тангра е навсякъде, така май излиза... Точно както би очаквал човек от Единия Бог
От „Единия Бог”, който е навсякъде сигурно се очаква повече – да бъде с туй си име И на Балканите. :lol:
А пък то – има го на Балканите само в стъкмистиките из московските канцеларии и в мошеничествата на Златарски, Бешевлиев и слугите им! :twisted:
И в религията на бг-тенгрианците.
Сакар написа: Аз ви говоря за Греещия Ден, вие пак ме пращате по азиатските степи и тюрко-монголските юрти…
Не, ти ни говориш за Тангра /”Тангра е навсякъде!”/.
Пък Тангра е име точно от азиатските цигани и вони на монголски конски фъшкии. :cry:
Тук, на Балканите, барабар с вонята го дотътриха руските и гръцки слуги. Най-вече Бешевлиев и Златарски. :twisted:
Последна промяна от saradiva на 14 авг 2010, 14:55, променено общо 1 път.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 14 авг 2010, 14:51

Сакар написа: никога не говоря наизуст и не се занимавам със стъкмистики,… поне се подготвяйте по-добре и търсете по-смислени аргументи. Опитвайте да мислите самостоятелно, а не да повтаряте мантри.
Я тогава да ти видим твоята подготовка, аргументи, знания и самостоятелност на мисленето:
Сакар написа: И защо мислите, че само на българския език неизтриваемото през хилядолетията Ден Грее дава перфектното обяснение? Ето как са чули нашето прозвище на Бог по света: Tангароа
„Неизтриваемото през хилядолетията”, Сакаре, се нарича „устойчив израз в езиковия развой”. Не само на български език, но и на никой друг език не виждам да е „перфектно обяснено” как от „Ден грее” се е развило в „Тангра”!
Твоето „перфектно обяснение” е, че хем се е развило, т.е. изменило, пък хем е и устойчиво :lol:

Я да видим нататък:
Сакар написа: Не мога да покажа, защото засега такъв надпис или няма, или е скрит
Значи засега всичко е на измислена основа. Само едни старци /християни/, дето си свалят шапката и се прекръстват към Слънцето /следа от култа към Митра/…
Голяма подготовка демонстрираш, Сакаре! Бетонни аргументи и камара от знания!!! ;)
Туй дотук и за аборигенски култ не стига, пък то цяла религия на българите спретнали мошениците :twisted: ! Че и за аргументи на дошляческите си простотии го използват...
Сакар написа: При всички положения това не е фатално, защото е ясно, че познанието за единия Бог е започнало да запада в земите ни и от монотеизъм дедите ни преминават към хенотеизъм, а впоследствие всичките проявления на Бога са били смятани и почитани като съвсем отделни богове
Туй се учи в първи курс в семинарията, Сакаре. И е знание за развоя на религиите, а не за това, ЧЕ БЪЛГАРИТЕ СА НАРИЧАЛИ БОГА СИ ТАНГРА”
Сакар написа: Добре, че Аспаруховите българи отново връщат останалите си на Балканите братя към почитането на единия Бог
:lol: :lol: :lol:
Това ти твърдение те запокитва моментално в групата на червените папагали, Сакаре!
Самостоятелността на мисленето ти е точно, колкото тяхната!!!
Къде ги видя тези Аспарухови българи, а?
Я дай да ти видим подготовката и знанията – дай един, единствен извор, в който се твърди, че българи, начело с българин Аспарух, са преминали Дунав. Пък ако докажеш и че на пъпа на Римската империя са основали и държава, наистина ще впечатлиш. Дори и червените папагали. :twisted: Които още търсят такъв извор. Поне един! :lol:
Сакар написа: Сам разбираш, че ако ние не можем да разчетем сума ти древни надписи отпреди 3-5-10 хилядолетия, не можем да твърдим, че там НЕ пише Тангра.
Не можем да твърдим обаче и ЧЕ ПИШЕ Тангра!
Така че със същия успех можеш да разчетеш в надписа и Один и да твърдиш, че това е богът на българите и че са дошляци от Скандинавието, както твърдят пък други мошеници…
Ай, докажи, че НЕ ПИШЕ Один, а! ;)

Човекът със знание и подготовка няма да се пита какво НЕ пише, Сакар, а ще търси какво пише. Това питам и аз – каква е речевата индикация на трите знака?
Човекът пък, тръгнал да се кланя на тези знаци, също трябва да има прочит на изпис. Щото я си представи, че се кланяте на Лъжа /Злото в тенгрианството/ :idea:
Сакар написа: Това поне е моята трактовка
:IL
Това не е трактовка, това е папагалстване, възклицания, вяра и пълна липса на подготовка и знание.
Сакар написа:която със сигурност има дефекти, но аз и не я налагам никому
Щом си сигурен, че има дефекти, що не ги отстраниш бе, Сакаре? Ако имаш нужната подготовка, знание, самостоятелност на мисленето и т.н., ще пишеш, говориш и вярваш само в онова, което „със сигурност” поне според теб няма дефекти.

Че и се съмняваш, че можеш да го наложиш някому. Точно тук?!
Сакар написа: Разсъжденията ти са интересни, но страдат от грешка в причинно-следствената връзка или там както е терминът от логиката.
От такава липса, видно е, страдат само твоите разсъждения. При туй си признаваш сам, че са с дефекти.
Още повече споменаваш и основния си източник на аргументи:
Сакар написа: Я пусни в гугъл преводач
:lol:
/Zzyyab и той с такива преводи борави „превод(горе-долу):”/ :lol:
Сакар написа: Ден Грее възниква на Балканите, българите разнасят името по света преди много хилядолетия. Другите народи приемат названието, но го нагаждат първо към езика си и второ към светоусещането си. Въобще, нещата са сложни и искат задълбочено мислене, а най-вече да ти светне, да те оГрее в един момент.
Не виждам нищо сложно! Чета фабула на една приказка. Приказка, превърната в религия. От 20 век битува и на Балканите. :girl2:

Отговори