Голямата лъжа - "СЛАВЯНИ"

Позната и непозната...
иво

Re: ГОЛЯМАТА ЛЪЖА - "СЛАВЯНИ"

Непрочетено мнение от иво » 02 фев 2011, 20:33

- продължение -

Христо Буржанов – много смешно
Е, за мен смешният сте вие. Естествено е Йорданес да описва събития, на които не е пряк свидетел. Нали това пише човека още в началото на книгата си, но разликата е, че описва всичко със свои думи и не цитира пряко други автори. Преразказва – да, но не компелира, защото при компилацията трябва да се посочва автора на даден цитат.
И не бягам никъде. Какво като „Гетика” е написана на латински? Нима Вие не знаете, че думата „склавини” не е латинска?
Ако това не знаете поне си отворете книгата на Йордан и пак вижте… ама много хубаво вижте какво пише в Гл.5/35 за местоположението на склавините и антите. Ако ли пък си направите труда да прочетете 5/37 ще ви стане ясно къде са българите спрямо склавините и антите.
Хубаво е да говорите на прима виста, но когато се чете трябва да се мисли.

sparotok
Прощавайте господин Буржанов, но ми се струва, че бъркате доста някои понятия. Компилацията е сбор от сведения от няколко източника ( няма абсолютно никакво значение дали компилиращия цитира други автори, или не).
Помолете някой да ви ги изясни тези неща.
Събирайки сведения от различни извори ( Касиодор, Орозий и др.) Йордан компилира.
Пак ли не успяхте да проумеете, че латино и гъркоговорящите предават комбинацията СЛ като СТЛ или като СКЛ, няма значение дали се отнася за тракиска, германска, или друга дума, произходът няма значение.
Хайде позамислете се, има още комбинации, които гърците не могат да предадат едно към едно, череша например, или щъркел. Ето, те не са гръцки, или латински, но не могат да бъдат предадени с типичните за гръцките и латински думи буквени комбинации.

Гърци и римляни защо не са писали БЪЛГАРИ, а BULGAROS, VOULGAROI ? Дали не е причината това, че нито гърци, нито римляни не познават някои буквени комбинации в думата БЪЛГАРИ?
Поизясниха ли ви се някои неща:)

Христо Буржанов
Много сте наивен, господине. От поста ви разбирам, че не сте наясно какво точно се влага като смисъл в думата „компилация”. При компилацията се цитират дословно какво са написали други автори. При Йорданес няма такъв момент. Следователно той преразказва събитията от своя гледна точка.
Не се излагайте повече.
Относно чуждиците като например „склавини” още ли не сте проумели, че те не променят в езикова среда? Така че ако Йордан е искал да напише славяни вместо склавини щял е несъмнено да го направи. Но не би.
И понеже не сте си направи труда да видите какво точно е писал Йордан за склавините и антите да ви покажа все пак къде са живели, за да не се излагате повече като твърдите, че ние сме славяни:
„35. Склавените обитават земите от град Новиодун и Мурсианското езеро близо до Днестър, простирайки се на север толкова далеч, колкото и река Вистула /Висла/. Вместо градове те имат блата и гори. Антите, най-храбрите измежду народите живеят там, където Черно море прави извивка, се разпростират от Днестър до Днепър, реки, които са отдалечени на много дни път една от друга.”
Разбрахте ли вече, господине, къде са битували склавините и антите?
Нека сега видим какво пише Йордаан за това кои са живели отсам Дунав.
37. „Над които са разпространени чак отвъд Черно море – българите, заради злочестините, които им се случили поради нашите грехове.”
Забележете, господине, че Йордан пише „НАШИТЕ грехове”. Тоест той се отъждествява с нас българите, а не със склавините, които по негови думи нямат градове, а „блата и гори”.
Бог да ви прости грешките.

sparotok - ))
Бог е добър господине, а и моята съвест е чиста, няма от какво да се страхувам.
Съветвам ви да помолите някой да ви обясни пасажа, в който Йордан казва - ...Българите известни от последиците на нашите грехове...
Йордан в никакъв случай не се идентифицира с българите в черноморските степи.
Според Х.Шрайбер се става дума се имат предвид войните на Атила с Източната и Западна Римска Империя, на хуните се е гледало като на наказание от Бога. Нали за това Атила е наречен Бич Божий!
Ако бяхте чели Касиодор щяхте да знаете, че той отъждествява хуни и българи – Толуин победи между другите народи и хунитеи като спечели в слава още от началото, той смаза СТРАШНИТЕ ЗА ЦЕЛИЯ СВЯТ БЪЛГАРИ!
Йордан счита себе си предимно за римлянин, затова и пише на латински. Можеше да пише и с готската азбука на Урфил ( Вулфила), но не го е направил – ФАКТ:)
Азбуката на Урфил ( Вулфила) е съществувала 200 години преди времето на Йордан, но той избира латинския, за да опише историята на “ своя” народ.
Преди да се впуснете във волни разсъждения е разумно първо да проверите колкото се може повече исторически извори. Това изисква много труд, но поне няма да се излагате повече.

Христо Буржанов:
Аз ви съветвам повече да не ни втълпявате, че сме склавини. Показах ви чрез цитата на Йордан къде е тяхната територията така че, моля, не се бъркайте повече. Срамота е.
Йезуитските ви напъни да прокарате идеята, че Йордан е нямал предвид „българите от черноморските степи” е смешен, защото авторът е родом от Свищов, господине. Нима сега ще ми тръгнете да обяснявате, че родния град на Йордан не е до Дунав, а някъде из Памир или Алтай?
И на друго да ви обърна внимание - Йордан ако е считал себе си за римлянин никога нямаше да напише каква е историята на Гетите. Думите „нашите грехове” обясняват греховете на Гетите, а не на римляните, господине. Така че „нашите грехове” и „българите” са под общ знаменател и визират общност, която е извършила някакъв грях като е живяла отсам Дунава.
Започнахте ли вдявате как стоят нещата?
И да допълня - нали разбрахте от Йордан къде са живели склавините и антите?
Моля повече да не ни втълпявате, че имаме нещо общо с тях, защото по тези земи от време оно живеят само българи, а не склавини.
И още нещо - това, че ви е чиста съвестта не означава, че сте написали истината за склавините. Заблудения бухал и на него му е чиста съвестта, когато нахрани пилето на съседа си, но от това страда само собственото му отроче.
С чиста съвест и Хитлер е влязъл в Полша, нали?
С чиста съвест и евреите влизаха в газовите камери.
Нямам нужда от вашата чиста съвест.

Виждате ли как Спаротока се мъчи да се измъкне от факта, че склавините и антите НИКОГА НЕ СА ЖИВЕЛИ НА БАЛКАНИТЕ?
Да ама Йораднес много ясно и точно е описал тяхното местонахождение. Тъй че нека повече НЕ НИ припознават с измислените славяни.
Последна промяна от иво на 02 фев 2011, 20:39, променено общо 1 път.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 02 фев 2011, 21:15

Човекът се е омотал в сляванските калчища и трудно ще излезе от тях. И аз се опитах да поспоря с него на тема славянство, но когато взе да става напечено започна да ми трие мненията...
Има две теми на които не може да се дискутира с него - Християнство и Славянство.

иво

Непрочетено мнение от иво » 02 фев 2011, 22:28

Ами щото е върл дъновист , затова не може да се говори с него за Християнство. :idea: Имам агенти, които са хванали айпи адреса на Спароток и се оказа, че пише от България и на неговия адрес има закачени още няколко компютъра. Най-веселото е, че това са общински компютри........ *wacko*
Хващаш ли вече каква е шашмата с Павел Серафимов (Спароток)? :D Няколко човека пишат от негово име..поне трима са със сигурност и ни втълпяват от неговияя блог, че траките са българи.. ама да не забравяме,че българите пък сме славяни. :lol: Тъй че излиза че траките са славяни. *hihi*
Убеден съм и друго , че името Павел Серафимов е фалшиво.. по скоро човека е търсил нещо апостолско - Павел и Серафимите. Серафимите са ония от първата йерархия описани от Дънов.... SUM го разконспирира перфектно. :applause:
Ти как мислиш Dimitar може ли Спароток да е дъновист пази боже :?:

beba

Непрочетено мнение от beba » 03 фев 2011, 09:47

Аха значи такава била работата. Винаги съм се чудела кога Спароток има време да пише постове и всеки ден да отговаря на толкова много хора, при положение, че е женен и има деца? Сега вече ми си изясни цялата постановка и не мога да спра да се чудя за скритата манипулация от негова страна. Или май по точно ще бъде ако напиша „от тяхна страна”.
На мен не ми харесва такова отношение към нас четящите.

Владимир

Непрочетено мнение от Владимир » 03 фев 2011, 11:17

Освен жена и деца той е писал в блога си, че работи всеки ден по осем часа, от която работа се издържа семейството му. Така че времето за писане доста намалява.
Тоя взе нещо да ме съмнява с това писане. Кога намира време за това? Но ако работи в община може там да си пише постовете, защото през повечето време служителите само си клатят краката.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 03 фев 2011, 13:18

Не ми се струва за резонно да се занимаваме с религиозните потребности на Спароток. Дали е дъновист или кришнаист си е лично негова работа и ако е сметнал за себе си, че еди кое си учение му допада, като чрез него чувства и преживява някакъв вътрешен душевен комфорт, така да бъде.
Мисля, че по-важно от това какво твърди потребителят Спароток в блога си е какво е написал Йорданес в книгата си за склавините. Да си призная не бях чел неговата творба… снощи за няколко часа я прочетох и много се впечатлих, защото Йорданес много ясно и точно е написал кои сме ние, и кои са склавините. Той не слага знак за равенство между двата народа. Напротив, точно обратното е.
Все пак, за да не бъда голословен и за по-голяма яснота се постарах да изведа няколко цитата от автора.

Йорданес пише хрониките си около 550 г., по времето на император Юстиниан /527-567г./. Трудно ми е да преценя дали творбата му е по имперска поръчка или е в резултат на възхвала, както пише авторът в началото на книгата си, но още в първия стих Йорданес пише, че някой си Касталиус го е накарал да систематизира в малка творба историята на гетите. Кой е този Касталиус така и не можах да разбера...
Но по важното според мен е какво пише за отношенията между гетите и римляните. Самия Йорданес в стих 266 и 316 се определя като гет, а не като римлянин. А още в началото на книгата си пояснява:
„3. …Затова, като оставиш всеки укор, приеми и чети без да намираш „кусур” – това което сам поиска да напиша /явно думите му са насочени към Касталиус – Р.Ч./. И ако прецениш, че е недостатъчно на някой места, за които ти като добър съсед на народа ни, имаш по-добри спомени от мен, прибави и тях, и се моли за мене, скъпи братко.

Възможно ли е Йорданес да е имал предвид съседите склавини, когато е написал определението „добър съсед на народа ни”?
Според мен е абсурдно.
Все пак нека прочетем отново къде е територията на склавините и антите.
„35. Склавените обитават земите от град Новиодун и Мурсианското езеро близо до Днестър, простирайки се на север толкова далеч, колкото и река Вистула /Висла/. Вместо градове те имат блата и гори. Антите, най-храбрите измежду народите живеят там, където Черно море прави извивка, се разпростират от Днестър до Днепър, реки, които са отдалечени на много дни път една от друга.

За по-голяма яснота реших да начертая карта на териториите, за които пише Йорданес.
59.jpg
Както виждате склавините нямат нищо общо с гетите и не са им съседи!
Митът, че ние сме славяни /склавини/, е разбит!

А сега нека прочетем къде точно са живели гетите от самия Йорданес:
„38. Ние четохме, че при тяхното разселване Гети живеели и в Скитската земя, близо до Азовско море. Преди това били в тракийска Мизия и Дакия, а след това се разселили чак до Скития, над Черно море.
Предполагам вече става ясно, че Йорданес описва територията на Одриското царство, което е просъществувало до 1 в.пр.Хр..
Нека припомня събитията след това: през 35-33 г.пр.Хр. император Август „премества границата на римската провинция Илирия през северна България та до морето.” Д-р Д.Крънжалов.
После в 6 г. римляните създават новата провинция Мизия. Заедно с нея е създадена и провинция Панония, след потушаване на едно три годишно въстание.
В 46 г. Тракия също е превърната в императорска провинция, а онази част от нея, която е лежала северно от Балкана, била присъединена към провинция Мизия.
В новите провинции римския Император е поставял свои наместници или управители и така се „раждат” отделните федерати към империята.

Всъщност, днес не е по-различно от едно време… Ние сега сме членки на ЕС, нали?
Същото е било и тогава, когато сме били федерати към римската империя. Разликата е никаква.
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 05 фев 2011, 01:27

Е не мога да не пусна продължението на диалога ми със семейство Спаротоци. *hihi*
Горките взеха да не ми пускат коментарите, защото хората могат да чатнат един ден какви глупости защитава Спаротока :lol:
Та ето продължението след като ме цензурираха:

Спароток
Господин Буржанов, не допуснах коментара ви от съжаление към вас. Само идиот би твърдял, че картата показваща, че Новиодунум е в Добруджа е направена за хора като мен:)))))))
http://images.nationmaster.com/images/m ... a_1849.jpg
Господине, тази карта е правена през 1849 година, не съм чак толкова стар:)))
Прочетете Прокопий, той е непосредствен свидетел, докато Йордан никога не е прекосявал Дунава и е ползвал латински и гръцки извори...или и професор Кристенсен се е изказал така, за да ме подкрепи:)))

Христо Буржанов
През 1849 година ли е правена тази карта?
Що ли си мисля, че Йордан през 6 век дето е роден на брега на Дунав по-добре ще знае кой народ живее от другата страна на реката, отколкото хората направили картата през 1849 година?
Значи да не вярвам на Йордан, а да вярвам на някаква карта и то направена през периода, през който траките изчезват като народ и всичко древно става гръцко.
Няма да стане.
Будалите умряха.
И повече не ми пишете за тоя проф. Кристенсен. Обясних ви абсурдното му становище (в непуснатото от вас мнение) в какво се състои.
Същото важи и за евреина Прокопий Кесарийски.

Спароток
Не бива да съдите за хората според произхода им, това е расизъм, който аз не одобрявам.
Разсъждавате наивно, картата може да е създадена през 1849 г. но тя е по сведения от пътеводители от 3-ти, 4-ти, 5-ти и 6-ти век, също и сведения на Прокопий, Стефан Византийски, Амиан Марцелин.
Господине, прощавайте, но с поведението си доказвате, че не всички будали са умрели:)

Христо Бурджанов
Написаното от мен, че Прокопий е евреин не означава расизъм, а констатация. Пак объркахте термините ))) Ако напиша, че Ататюрк е турчин значи според вас това също ще е расизъм от моя страна.
И все се чудя защо се забравя, че Прокопий Кесарийски е бил адвокат на пълководец, а не историк.

Понеже вие открито заставате зад написаното от вашия кумир Г.Ценов нека тогава ви припомня какво точно е написал нашият учен за склавините. Четете и мислете, господине:
Онези, които казват, че е имало славянско нахлуване, разправят за това нахлуване следното: Славяните (склавините) до 5 век живели на север от Карпатите, в Галиция. Към края на 5 век и началото на 6 век те минали Карпатите и заели Дакия, днешно Влашко, след това минали Дунав и завзели Тракия и Илирия.
А когато се пита – къде са старите жители на Дакия, Тракия и Илирия, се отговаря, че те били унищожени от славяните. Това предположение се опровергава от фактите. Защо славяните, които са унищожили толкова тракоилирийци, не са основали своя държава? Щом славяните били унищожили толкова свят, колкото никой друг народ на света не е правил досега, трябваше да създадат една голяма славянска империя. Такова нещо няма
.”

Мисля, че вече ще е повече от смешно ако твърдите, че ние българите имаме нещо общо със склавините. Г.Ценов го е написал много добре ама кой да чете: „славяните са живели на СЕВЕР ОТ КАРПАТИТЕ”!
Същото пише и Йордан през 550 година.
Виждате ли вече пълния абсурд на вашите твърдения, че ние сме склавини (славяни)
?

Спароток
Господин Буржанов, бихте ли ми обяснили кои са склавините, с които старите българи сключват съюз, за да се противопоставят на Константин Погонат.
През Средновековието Македония е наречена Склавиния, къде се изпаряват тия македонски склавини.
Между 6-ти и 7-ми век склавините заливат цяла Гърция, включително островите. Константин Багренородни дори използва термина ЕСТЛЛАВОТЕ, за да обясни колко сериозно се е склавинизирана Гърция...Та кои са били тези склавини:))
Цитирате Ценов селективно, ето какво казва той – “Понеже казахме, че бъларите са по-стари населници на Тракия, Македония и Мизия от славяните, от това НЕ ТРЯБВА ДА СЕ РАЗБИРА, ЧЕ БЪЛГАРИТЕ НЕ СА СЛАВЯНИ. БЪЛГАРИТЕ И СЛАВЯНИТЕ СА ЕДИН НАРОД, НО РАЗЛИЧНО НАРИЧАН- ГЕТИ, МАСАГЕТИ, ХУНИ, БЪЛГАРИ, А СЕТНЕ СА ЗАХВАНАЛИ ДА МУ ВИКАТ И СЛАВЯНИ”.
Ганчо Ценов, Българите са по-стари поселници на Тракия и Македония от славяните, СТР. 42-43.

Христо Бурджанов
Не виждам смисъл да обяснявам с кого е водил война К.Богонат, защото това няма никакво отношение между спора ни ние славяни ли сме или не?
А относно другото ваше твърдение, че „склавините заливат цяла Гърция, включително островите и склавинизират Гърция...” е меко казано смешно.
Ами нека пак отново ви припомня какво е писал по този въпрос кумирът ви Г.Ценов:
Как така славяните унищожили тракоилирийците, най-храбрият народ на старата история, а гръцките селища по брега на Черно, Егейско и Мраморно море не могли да унищожат? Те унищожили илирийците до Адриатическо море, а албанците не могли да унищожат? Хипотезата, че славяните били унищожили старите жители на Балканския полуостров, не може да се оправдае.”
Виждате ли в какви абсурдни ситуации сам се поставяте? :))
Вие твърдите едно, а вашия кумир друго. Срамота е така да се разминавате.
И понеже явно не можете да видите огромния парадокс в написаното от Ценов относно склавините нека ви подскажа къде е проблема.
Вече ви стана ясно, че старите автори са категорични относно въпроса къде битуват склавините:
те се простират на север толкова далеч, колкото и река Вистула”.
Същото потвърждава и Г.Ценов: „славяните са живели на север от Карпатите”.
А това значи, че ние нямаме нищо общо с тях и те са друг народ, северен народ, който „вместо градове живее в блата и гори”!
Ето това е простата истина относно големия въпрос имаме ли някаква връзка със склавините?
Какъв е отговорът - НЕ, нямаме никаква връзка!!!
Това, че след няколкостотин години склавините преминали Карпатите и влезли в битка със скитите или с гетите или с който и да е народ НЕ НИ ПРАВИ РОДНИНИ С ТЯХ, господин Спароток.
Вдянахте ли вече как стоят нещата :))))))))))
Ако имате нужда от още пояснения, моля заповядайте.

Спароток не допусна последния ми коментар в блога си, за да не би хората да разберат, че твърдението "склавините и ние сме един народ" е вече утвърдена лъжа, която лично той поддържа.
Единствената прилика между склавините и нас е, че сме хора. Разликата е, че те са живели на 2000-3000 км. от Балканите....... :lol:

Владимир

Непрочетено мнение от Владимир » 05 фев 2011, 11:52

Голям бой си му хвърлил. Сигурно Спароток от дете не е ял такъв бой и дано му държи влага повече време. Голяма част от нас след като ни набият заради твърдите ни глави поумяваме и повече не повтаряме грешките си. Да се надяваме, че и тоя човек повече няма да допуска в коментарите си лъжите за нас че сме били славяни.

иво

Непрочетено мнение от иво » 06 фев 2011, 17:57

Много весело стана и не мога да не пусна продължението на диалога ми със Спаротоковците. Горките хорица къчове почнаха да ритат ама номерата им не минаха. Тогава се появи един потребител и взе да ни призовава към християнско помирение:

shtaparov – Помирение
Приятели,нека не спорим повече и събеседниците да се помирят по християнски-всички сме патриоти и в тоя смисъл сме от едно братство,което не бива да допуска безсмислени разногласия.Споровете са наистина безсмислени и се дължат на известни недоразумения относно приликите и разликите между Българи и Славяни. Оригиналната истина по тоя въпрос има един-единствен отговор: Всички Склавини/Славяни/ са били Българи…………

Христо Буржанов
Не братко shtaparov - склавините са си склавини, а българите са си българи.
Шоумена с псевдоним Спароток тъй и не каза къде първоначално са живели склавините (за разлика от Йордан и потвърдено от Г.Ценов: „на север ЗАД КАРПАТИТЕ”; „простирайки се на север толкова далеч, колкото и река Висла).
Той не ще да коментира думите на кумира си и тези на Йордан, щото хич не му изнася, щото става ясно, че северния народ склавини няма нищо общо с нашия от Балканите. Туй, че след време склавините са прекосили Карпатите и сме се били с тях това НЕ НИ ПРАВИ РОДНИНИ с тях, shtaparov!

Явно за Спароток склавините през 527 година са паднали отгоре на Балканите с парашут :))))))))))) Сигурно преди да нападнат българите те са живеели около земното кълбо на 4000-5000 км. височина в атмосферата , плътно прилепнали към зоната на здрача и приемайки заповеди от Орион. :))))
Това излиза от неговите твърдения, че склавините изведнъж през 6 век се появяват от въздуха и почват битки с българите.
Голям веселяк.

Спароток
Заключението на Ценов – “Понеже казахме, че българите са по-стари населници на Тракия, Македония и Мизия от славяните, от това НЕ ТРЯБВА ДА СЕ РАЗБИРА, ЧЕ БЪЛГАРИТЕ НЕ СА СЛАВЯНИ. БЪЛГАРИТЕ И СЛАВЯНИТЕ СА ЕДИН НАРОД, НО РАЗЛИЧНО НАРИЧАН- ГЕТИ, МАСАГЕТИ, ХУНИ, БЪЛГАРИ, А СЕТНЕ СА ЗАХВАНАЛИ ДА МУ ВИКАТ И СЛАВЯНИ”.
Ганчо Ценов, Българите са по-стари поселници на Тракия и Македония от славяните, СТР. 42-43.
Та господин Буржанов, вие все още не сте ми отговорили на въпросите
-кои за са склавините
-защо носят тракийски имена
-защо носят тракийски титли
-защо Симоката определя склавините като стари гети
-защо склавинските погребални обичаи са като тези на гетите
- защо керамиката на склавините от периода -6-ти -9-ти век е неразличима от гетската

Ако имахте дори елементарни знания щяхте да знаете, че Карпатите са обитавани от траки от най-дълбока Древност, Карпати идва от тракийската дума карпа - скала.
Това, че определени тракийски племена са прекосили Дунава и са се заселили край Карпатите, защото не са искали да са под римско робство, не означава, че тези хора не са траки...новото им име –склавини не ги прави автоматично нов народ.

Христо Буржанов
Ето, отговарям ви:
- ситуацията със склавините и българи е била същата каквато сега е между цигани и българи. Циганите научили ли сме ги да четат, работят и живеят между нас? Да, научили сме ги. Това, че сме им дали култура и знания прави ли ги българи? НЕ, не ги прави, защото въпреки че сме им подобрили статуса на живот циганина си остава пак циганин и никога не може да го объркаш с българин.
Абсолютно същото е и със склавините, дето вместо градове „са живели в блата и гори”. С какво тогава се различавали склавините от нашите цигани? С нищо. И едните и другите са имали идентичен начин на живот.
Ясно ли е вече?

Моите уважение към Ганчо Ценов, но в написаното от нашия учен откривам не едно противоречиво изказване относно статута и местоположението на славяните. Ученият сериозно си противоречи за славяните и аз ви изведох само част от негови цитати, за да проумеете объркването, в което е бил потопен. Иначе е перфектен историк.
И на друго да ви обърна внимание.
Защо не помислите върху написаното от Йордан за делата на крал Херманарик (Ерменрик),
който в средата на 4 век управлявал готите? Помните ли неговия списък на подчинените народи? Ако не помните да ви ги припомня от написаното от хрониста Йордан, а не от адвоката Прокопий:
След като кралят на готите Геберих се отстранил от човешките дела, подир известно време царството наследил Херманарик, най-знатният от Амалите, който покорил много народи, в това число и единадесетте най-войнствени северни (народи), и ги заставил да се подчинят на неговите закони………... инаунксис, васинабронки, меренс, морденс, имнискарис, роги, тадзанс, атаул, навего, бубегени, колди“. (Get., 116; СДПИС, І, 110–111)
Това са прочутите 11 войнствени северни племена, с които гетския крал първо започнал военни действия. Склавините част ли са от тези племена? Не, защото те не са войни… Разбираш ли?
После какво пише хрониста, че след това готите са покорили Естите, живеещи край „Германския океан” (Балтийско море), нали така?
И най-накрая, след като Ерменрик е покорил всички войнстващи племена и вече нямал никаква сериозна съпротива срещу себе си, едва тогава кралят се обърнал към венедите.
След поражението на естите, Ерманарих повел войската си срещу венедите. Този народ, макар и презиран по отношение на военните му умения, бил многоброен и опитал отначало да се съпротивлява. Но какво може да стори едно невоенолюбиво множество, особено когато господ допуска то да бъде нападнато от такава силна армия въоръжени мъже.
Тези хора както казахме в началото на нашето изложение – а именно при изброяването на народите – произхождат от един корен и са известни под три имена – венети, анти и склавини.

Как Ганчо Ценов не е обърнал внимание на този толкова важен пасаж? Чудя се, защото Йордан много ясно е разграничил своя народ (гетите) от другия на венедите. Виж как започва изречението: „Този народ…….”, тоест това е друг народ, който няма нищо общо с неговия. Ако имаше нещо общо или някаква кръвна връзка то тогава Йордан щеше да напише „Част от нашия народ, макар и презиран по отношение……..”.
Но както виждате няма такова нещо.
Така че как може някой да твърди, че склавините били тракийски племена?
Това е пълен абсурд.

иво

Непрочетено мнение от иво » 06 фев 2011, 18:01

- продължение -

Спароток
Господин Буржанов, ще ми обясните ли защо високо развитите българи са приели езика на ниско развитите славяни, защо имената на старите ни столици Плиска и Търново са славянски?
Ще ми обясните ли защо в бактрийския език има славянски думи, в Бактрия не е имало славяни, явно езикът на българите обитаващи Бактрия е бил славянски.
Бактрийски думи като баго-бог, сато-сто, софаро-четири, есуаго -език и др. отговарят прекрасно на словенските бага-бог, сто-сто, штири-четири, йезик-език?
Славяните са старите гети, българите са старите мизи. Това са отделни племена със своя история, но с един произход и език.
Изключително глупаво е да се довериш на Йордан сляпо и като малко дете да повярваш на всичко без да провериш. Значи готите били войнствени, славяните -не:))) Я си отворете очите и прочетете Йордан по-добре - LI (267) There were other Goths also, called the Lesser, a great people whose priest and primate was Vulfila, who is said to have taught them to write. And to-day they are in Moesia, inhabiting the Nicopolitan region as far as the base of Mount Haemus. They are a numerous people, but poor and unwarlike ....да ви го преведа ли, или можете сам да прочетете, че малките готи са беден народ, който изобщо не е войнствен :)))
Явно не знаете какво казва Добрита преди да резне главите на аварите - Ние сме свикнали да покоряваме земите на другите и така ще бъде докато има мечове и щитове!
А, какво стана господин Буржанов, то имало и други извори освен тези, които познавате:)))
От омразата ви към славяните съдя, че сте поклонник на славофоба Троцки.
Славяните са арийци господин Буржанов, колкото и да се пените и плюете няма да промените това.

АРИЙСКИ - СЛАВЯНСКИ - НЕМСКИ
ЗАМ -ЗЕМЯ -ЕРДЕ
ЗИМА -ЗИМА -ВИНТЕР
ВАСАНТА -ВЕСНА -ФРЮЛИНГ
АГНИ -ОГЪН -ФОЙЕР
ТАПА -ТОПЛО -ВАРМ
НАБА - НЕБЕ -ХИМЕЛ
СУША - СУША - ТРОКЕН
ДАРУ -ДЪРВО -БАУМ
БУРИЖ -БЪРЗ - ШНЕЛ
МАНДА -МУДЕН -ЛАНГЗАМ
БАЛА -БЯЛ - ВАЙС
ПАТАГА –ПТИЦА - ФОГЕЛ
АВИС -ОВЦА -ШАФЕ

Мога да ви дам още стотина примера с паралели на арийски в сръбски и словенски:))
Омразата и лъжите няма да ви помогнат господин Буржанов, можете да оплювате и да се преструвате, че няма други данни освен вашите, но сте обречен да загубите...

Христо Буржанов
Ох, голям сте майтапчия. :))))))))))) И в цирка не съм се смял така.

Не стига, че не четете какво е писал Ценов и хрониста Йордан ами на всичкото отгоре съвсем се опетларкахте с още глуповизми от рода на „защо високо развитите българи са приели езика на ниско развитите славяни?”.
Ами нали сам пишете, че тракийския език и писменост са познати още преди халколита?
Как може някакви си склавини, дето живеят в блата и мочурища да наложат езика си на народ с хилядолетна култура и традиция? Осъзнавате ли какви идиотизми пишете?
И за да проумеете веднъж за винаги ситуацията ще ви дам друг пример, за да вденете най-накрая какво пишете - днешните цигани от стотици години живеят в България и са ни наложили своя език. Така че днес българите не говорим български език, а цигански!
Това е вашето твърдение, когато ни втълпявате ,че сме приели езика на склавините :))))))

Другата ваша стъкмистика е, че славяните и българите „са отделни племена със своя история, но с един произход и език”.
Абсолютни глупости.
Произхода между склавините и българите е толкова общ, колкото е между чукчетата и белите мечки. :)))))))))))
Колкото до цитираните от вас „малки готи, дето били беден и невойствен народ” държа да ви кажа, че отново газите с пробити галоши във вашия гьол на стъкмистиката. Цитатът дето го изведохте е насочен към Улфила и неговата библия на готски език, която учителят дал на малка общност гети, живуща в Мизия, които „не докосвали вината и повечето от тях пиели мляко”.
Явно ви трябват повече обяснения за да разберете, че това не са гетите, които са покорили всички северни народи през средата та 4 век. Чудя се що така се бъркате… :))

И за сетен път ви пиша, че нямам никаква омраза към склавини, ескимоси или към който и да е чужд народ. Напротив, точно обратното е - от вашите писаници стигам до заключението, че вие мразите от дъното на душата си българите и затова слагате овча кожа пред нас, като изравяте факти за траките дето от десетки години всички ги знаем, правите едно салто мортале на благ християнин с чиста съвест пред нас, а зад всичко това стои псевдоблагородната цел да докажете, че ние сме склавини, дето до 6 век сме живели в блата и гори.

Точно заради такива „историци” гърците и до днес ни наричат склави (роби). Хайде отидете в Гърция и попитайте какви са българите? Всички до един ще ви кажат „роби”. Затова и до ден днешен те имат презрително отношение към нас, защото от историците ни знаят, че ние сме склави.
Българите никога не сме били роби, господин Спароток. Благодарение на продажни управници, политици и фалшиви историци сме докарани до там, че светът да ни познава като роби (склави).

Събудете се от дълбокия си сън и погледнете истината в очите. Ама по-добре недейте, спете си, че може да ослепеете.

Това последното мнение отново не бе пуснато от Спаротоковците :lol:

Отговори