Кражбата I

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Кражбата

Непрочетено мнение от sum » 12 мар 2010, 11:55

Здравей, kagamia.
Добре си дошъл/а/ на раздумката ни.
Плочката е удивителна и ти благодаря, че я пусна във форума ни.
Съгласен съм с извода ти.

Това, което ми направи огромно впечатление /става въпрос за жената от плочката/, са следните характеристики:
- коничната й прическа.
- позицията на двете й ръце.
- трита пръста на краката й.

След като видях поста ти веднага си спомних, че само преди три дни /ровейки се в нета/ копирах снимка, която просто ме привлече. Виж я:
1.jpg
Нека уточня, че снимката е правена в Президентството, където има изложба от музея.
Най-смешното за мен е, че на табелката под керамиката пише - „Шаман от 9 век. /?!?!?!?!?!/ „Артефактът е намерен във Варненска област, близо до Мадара.”
Винаги съм се чудел на каква база археолозите ни датират артефактите, намерени по нашите земи?
Как го измислиха това датиране 9 в. сл.Хр. за мен е пълна загадка? Просто не мога да им се начудя…
Но по веселото е, че изображението не е на мъж, а е на жена! Така че какъв шаман ви гони бе господа археолози?
Фигурата е с рокля и женската талия се отличава много ясно. Гърдите също лесно се различават. Но не това е важното, а фактите, че:
- жената е с конична прическа.
- позицията на двете и ръце /всяка ръка има по пет пръста/.
- трите пръста на двата й крака.

Чудя се и се мая що търси до Мадара изображение на Шумерска богиня?.. И не мога да разбера шумерите ли са дошли през 17-15 в.пр. Хр. на Балканите или местното население на Балканите /траките/ са отишли в Двуречието?
И другото важно: Кое изображение е по-старо това от нашите земи или намереното в Месопотамия?
Ха сега ето ти загадка за професори?

Все пак нека сравним снимките и отчетем колко прилики и разлики има в двете фигури:
2.jpg
Пълно е с разлики между двете жени, нали? :lol:
Последна промяна от Anonymous на 12 мар 2010, 16:12, променено общо 1 път.
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 12 мар 2010, 14:03

SUM написа:
Най-смешното за мен е, че на табелката под керамиката пише - „Шаман от 9 век. /?!?!?!?!?!/ „Артефактът е намерен във Варненска област, близо до Мадара.”
Винаги съм се чудел на каква база археолозите ни датират артефактите, намерени по нашите земи?
Как го измислиха това датиране 9 в. сл.Хр. за мен е пълна загадка? Просто не мога да им се начудя…
Еее, SUM какво има да се чудиш толкова!? ::thinking:: :neznam: :facepalm: Забрави ли, че нашата история според нашите „учени” започва от 681 година т.е от 7-ми век! Преди тази година коренните жители от територията на днешна България са избягали и наскоро след това тяхното място е заето от „славянското море” пощадило по пътя си само елините.
За нашите „учени” няма никаква загадка! На тях е забранено да търсят Българска история преди 7-ми век на Балканите!
Виж в пустините на Монголия т.е. в Азия може. :IL
От ясно по ясно е защо нашите учени няма да датират въпросната плочка преди 9-ти век! :IL :uaaaha:
До тук с шегите!
…………………………………………….
Изображенията на двете плочки според мен са на Великата Богиня майка Кибела..
Близостта до Мадара е съвсем логична като имаме предвид, че Мадарския конник изобразява именно Великата Богиня майка на богове и хора Кибела.
Тези плочки още веднъж потвърждават преселението на народи от Балканите в Мала Азия, Близкия изток и Междуречието.
Артефактите са най очевадните документи за историята!
Плочките са уникални!!! Който търси ... винаги намира! :bravooo:

kagamia
Регистриран: 11 мар 2010, 23:18

Непрочетено мнение от kagamia » 12 мар 2010, 18:41

sum написа:Здравей, kagamia.
Добре си дошъл/а/ на раздумката ни.
Плочката е удивителна и ти благодаря, че я пусна във форума ни.
Съгласен съм с извода ти.
Благодаря, sum,
Ти ме изуми с твоята плочка, най- малкото съм очаквала, че 'шарената богиня'' както я кръстих се среща наоколо. Радвам, се, че без да притежавам вашите знания интуитивно разбрах, че обясненията на плочката са глупости и истината е скрита, или неразбрана. Приликите са повече, отколкото разликите и с невъоръжено око се вижда, че става въпрос за едно и също нещо. Типично за шумерските и египетските божества е да се показват в профил, това е толкова различно! Много още има да се говори по тази плочка, например за цветовете, но все пак темата е Мадарския конник. Поздрави!

sum

Непрочетено мнение от sum » 12 мар 2010, 20:30

Не, kagamia. Тази тема е отворена за кражбата на нашата история чрез артефакти. Така че, давай с предположенията си...

Аз също се изумих, когато видях жената от твоята плочка. Все пак нали затова си споделяме инфо. Виж колко хубаво засичане на артефакти се получи.
/ако имаш други подобни фотоси давай ги, за да мислим по тях/

Поздрави.
Р.Ч.

kagamia
Регистриран: 11 мар 2010, 23:18

Непрочетено мнение от kagamia » 14 мар 2010, 00:08

sum написа: /ако имаш други подобни фотоси давай ги, за да мислим по тях/

Поздрави.
Тука има едни прилики, дето ме смущават:
Прикачени файлове
england.jpg
england.jpg (44.05 KиБ) Видяна 5779 пъти
GERB.jpg
GERB.jpg (18.02 KиБ) Видяна 5775 пъти

GOESTOINFINITY
Регистриран: 09 ное 2009, 18:37

Непрочетено мнение от GOESTOINFINITY » 14 мар 2010, 11:52

Wow!!!

ardabur
Регистриран: 14 мар 2010, 15:14

Непрочетено мнение от ardabur » 14 мар 2010, 16:28

Здравейте! Намесвам се в дискусията, защото темата за трите лъва е много важна и интересна. Прилагам едно изследване на покойния Иван Папукчиев. Не със всичко съм съгласен (особено що се отнася до азиатския произход на българите), но все пак е добра основа за начало на по-задълбочени проучвания. Арх. Слави Дончев също се е занимавал с темата и смята, че най-долния лъв е всъщност малко лъвче по подобие на будистките изображения. Всичко това са само версии, но бих препоръчал галерията с български гербове от средновековните гербовници в сайта на Българското хералдическо и вексилоложко общество: http://heraldika-bg.org
Освен трите лъва виждаме и бича глава, и три хрътки и лъв върху полумесец като герб на България, което прави проблема още по-интересен.

СЛЕДИТЕ

Напоследък все повече се говори за прабългарите и за техният произход. От къде идват, къде са се установили, в каква посока са се придвижили? Прабългари, хуни, хунори … Знае се, че при нахлуването на хуните в Европа в редовете им е имало и прабългарски племена.
Прочетох с интерес статията на Иван Митев „Ние, Болг-Ариите”. В нея авторът пише, че гербове с 3 лъва един над друг има в хрониката на Констанц (1414 – 1418 г.), има във второто българско царство. В последно време в публичното пространство се появиха следните обяснения за присъствието на трите лъва в българският герб: 1/ Символизират трите области на България – Мизия, Тракия и Македония. 2/ Трите Българии в краят на ХІV век – Търновска, Видинска и Добруджанска. Три лъва виждаме и днес в гербовете на провинция Баден Вюртемберг. Три лъва има и в герба на Великобритания! Замислих се: Вярно, но дали такъв вид гербове са свързани помежду си? Или това е станало съвсем случайно? Явно се сочи прабългарски произход.
Потърсих в гербовника на Милтенберг (1480 – 1500 год.) дали няма да срещна и други гербове с подобни изображения. Намерих! Под №27 е гербът на Дания, под № 31 и 510 – Херцог фон Швабен, №164 – България, №167 – Татария, №182 – Англия, №205 – Базел, №676 – Trusses von Walsen – Wuertemberg, №224 - Бемини (вероятно Панония – б.а.) и под №262 – Thosnoix (неопределяем – б.а.).
Направих справка и в книгата на П. Менестрие (един от „стълбовете” на френската хералдика) „Nouvel method du blazon” издадена през 1688 год. Между представените 580 герба имаше 3 с подобни изображения: на страница 187 – Testu a Paris, на страница 187 – Caumont en Agenoir и на страница 235 – Goulain en Bretagne.
Разположих всички тези гербове върху картата на Европа. Те „застанаха” на пътищата, по които прабългарите било самостоятелно, било в състава на хуните на Атила са се придвижвали. Погледнете и се убедете сами: Татария – тя и днес се счита за наследник на прабългарите. България – законен наследник дори и с името си повече от 13 века. Панония – там е била главната „база” на хуните при нашествието им в Западна Европа. Вюртемберг – знае се, че през 631 – 632 год. 9000 българи, заедно с жените и децата били принудени да напуснат земите на Панония и са потърсили убежище в Бавария. Крал Дагоберт ги е приел и наредил да бъдат разпределени по домовете на баварците. Но през нощта същият гостоприемен крал Дагоберт наредил да ги избият. Успели да се спасят само 700 мъже, жени и деца. Заселили се във Венетската Марка (днешна Венеция).
Разгледайте картата: като ориентири, като километрични камъни ясно се виждат местата с гербове с изображения на 3 лъва един над друг. Но … нещо липсва. Това е подобен герб с 3 лъва в Северна Италия. От историята се знае, че прабългарите неколкократно са навлизали в тези земи (569 год. и 668 год.). Не можах да открия такъв. Но това съвсем не означава, че не съществува. Времето ще покаже…
Дали всичко това е случайно съвпадение и няма никаква връзка между изброените от мен гербове? Или са свързани? Гербове с изображение на 3 лъва един над друг има само в Средна Европа. Но на север: Швеция, Норвегия, Финландия – липсват. Няма такива гербове и на юг: Гърция, Южна Италия, Испания, Португалия … Тези страни са далеч от пътя на прабългарите. Но веднага изниква въпросът „А Англия?”. Иван Митев пише: „… При това част от българите се заселват в далечните Британски острови…”
Неоспорим факт е, че българите са познавали лъва, независимо то това дали са го срещали по земите си. Дори на Мадарският конник има лъв. Как и защо при появата на хералдиката (около 1200 – 1300 година – когато се счита, че хералдиката се оформя като наука) изкристализират като, че ли дълбоко от подсъзнанието, гербове с три лъва един над друг? И то на места тясно свързани с пътя на българите! Случайно ли е? Когато едно нещо започне да се повтаря „случайно” 2-3 пъти нормално е да се потърси някаква връзка. А тук „случайностите” се повтарят 10 пъти!
Не! Не е случайно! Това са следи от времената на преселението на прабългарите.
Написаното до тук е една симпатична, патриотична хипотеза.
На 28 януари 2007 година в 15 часа изненадата дойде. Пламен Петков в предаването на БТВ „Документите – Българите” показа част от съкровището на погребението на Кан Аспарух. Видях тока на колан, върху която имаше изобразени 3 лъва един над друг, като средният е най-голям! Съкровището е открито в село Вознесенка, близо до днешният град Запорожие.
Ето връзката! Кой е носил колана с тази тока? Естествено Кан Аспарух! Чист българин. И от този колан, а навярно и от други вещи със същите изображения, трите лъва един над друг „тръгват” и „се настаняват” из цяла Европа, та да стигнат чак до … Англия.
Но какво всъщност представляват тези 3 лъва? Молитва, заклинание, символ, боен вик, поздрав …? Знак за принадлежност към определена група (военна, религиозна …)? Или е нещо като съвременните пагони, само че носен на токата на колана от самият Кан Ювиги? Не е изключено трите лъва да символизират трите Българии: Велика България, Волжка България и Дунавска България… За сега не се знае, но явно е било с определена стойност щом изображението се е запазило продължение на няколко века и по време на появата и развитието на хералдиката изведнъж „разцъфтява”, но само на определени места като гербове.
Трудно би могло да се отрече „българската следа”. Гербовете с три лъва един над друг са наши. Прабългарски!
Ще ми се да напомня на англичаните (нищо, че са на другият край на Европа), да им напиша да знаят, че трите горди британски „лъва” един под друг в герба на тяхната могъща колониална империя са със „скромен” прабългарски произход!
Sic!

Sir Иван Тенчев Папукчиев KdB, MEOLI

Rimisark
Регистриран: 13 сеп 2009, 22:21

Непрочетено мнение от Rimisark » 14 мар 2010, 23:20

Здравей ardabur, за Хералдиката и Символиката има една книга на Христо Танев и колектив от Ст. Загора, издадена още през 1997г. Ако не си я чел - добре ще е , заслужава си... Тук във форума я има - раздела История и Археология, темата е Азът на Българите. Мисля, че беше последния пост.
Знаеш ли, мисля си - те англичаните сигурно знаят тези работи... щом в момента ни Консултират за превод на библията на съвременен и достъпен език... :)
Поздрави и остани със Здраве!
:IP :Bulgaria:

иво

Непрочетено мнение от иво » 15 мар 2010, 10:33

Ardabur снимките от сайта за хералдиката са много яки. ::yes::
Аз най-вече се опулих :shock: от гербовете с бичите глави. Е добре де вие не сте ли се запитвали откъде накъде бича глава ще е герб на българите? Ами бичата глава е много използван символ от траките още от охооо…….. ::thinking::
Статията на Иван Тенчев Папукчиев завършва с колана на Аспарух…. на който на токата му имало изобразени три лъва един над друг. Това е много яко. Супер. :applause:
Ама се сещам, че Men беше пуснал тук във форума герба на Кубрат. Виж го, защото на него отново има изобразена бича глава. Виж кръста на него. После Аспарух и българите не били християни когато решили да се поразкарат из земите си и да понашамаросат византийския император дето ламтял и навлязъл в българска земя.
kubrat1.jpg
kubrat1.jpg (144.2 KиБ) Видяна 5604 пъти

sum

Непрочетено мнение от sum » 15 мар 2010, 12:51

Значи хералдиката ката наука е създадена през 12-13 век. Това не го знаех. Много интересно.
Освен лъвовете на мен също ми направиха впечатление бичите глави. Всъщност, реших да ги копирам, за да можем са ги сравним с герба на Кубрат.
На първата снимка са бичите глави на гербовете на „Императора на България”, които са запазени в Бавария през 15 век.
На втората снимка са бичите глави гербовете на „Херцога на България – Видин 1483”
1.jpg
2.jpg
Предлагам да намерим бичите глави, които са изобразени по тракийските керамични съдове, фризове, светилища, сгради, олтари и т.н..
Нека ги сравним с тези, изобразени на гербовете на България, за да видим приликите и разликите.
Р.Ч.

Отговори