В статията на Иван Т. Иванов „По пътя на българския етноним“ виждаме едно добро обобщение на множеството хипотези, изказани от различни мастити учени. В студията от линка можем да прочетем каква е позицията им относно този засега извечен и неразгадан във времето въпрос.
http://www.protobulgarians.com/Kniga%20 ... potezi.htm
Постарах се да изведа от публикацията на Иванов хипотезите на наши и чужди учени:
- Никифор Григор е първият византийски писател, който привежда името „българин“ с названието на р.Волга.
- В 1774 г. Тунман /шведски историк/ обявява българите за тюрко-татарско племе, защото според него произхода на думата „българи“ също е от р. Волга.
- Енгел (1797 г.), роденият в протестантско семейство в Австрия смята, че българите са само татари.
- Юрий Венелин (1829 г.), който завършва историческото си образование в Москва създава славянската хипотеза за произхода на древните българи.
- Френ (1830-1832 г.) решава, че ние сме етническа амалгама от фини, тюрки и славяни.
- Шафарик, роденият в семейството на словашки евангелски пастор (1837 г.) пък смята, че сме урало-чудско племе.
- След 60-те години на XIX-ти век историческата наука категорично установява, че древните българи са от неславянски произход.
- Хволсон обявява българите за угри и отхвърля тюркския корен.
- Куник /руски историк/ търси в чувашкия език древнобългарски езикови остатъци.
- Чехът В. Томашек и Г. Немет извеждат българското народностно име от тюркската дума булгамак - смесвам.
- Цани Гинчев предава наученото от стари хора, че нашият народ е дошъл от Индия.
- Йордан Хаджиконстантинов Джинот твърди, че българите, наречени келтокимери или келтоскити, са дошли от някакъв древен град, “що бил у Персия и разсипан кой знае кога“.
- Георги Стойков Раковски пише: “Ние сме арийци и доказателство за това е нашето народностно име Болгари”.
- Прабългарите се появяват на историческата сцена в предкубратовия период като част от нахлулите в Източна Европа хунски племена, които са от различен етнически произход. Всред тях преобладават южносибирските племена хуни, от които впоследствие се отделят тюрките. Съгласно тази теория, името българи се обяснява като произлизащо от алтайския глагол “булгамак”- смесвам, разбърквам. Оттук се извежда смисълът “смесен народ” на думата “булгàр” с който почти всички тюркски народи наричат българите /Петър Голийски. В кн.: Зиези, от който са Българите. Предхристиянска и предмюсюлманска религия и митология. ТАНГРА ТанНакРа ИК. София. 2003; стр. 353-354; Рашо Рашев: Прабългарите и Българското ханство на Дунав. София. “Класика и Стил” ЕООД. 2001/.
- Теорията за хуно-сибирския произход на прабългарите има два варианта в официалната българска историография. Според единия вариант, прабългарите като чисти хуни дошли заедно с известните “герои” Баламбер, Руа, Мундзук, Блед и Атила направо от долината на река Иртиш, Южен Сибир. Тази езотерична теория влиза в противоречие с по-нови факти, съгласно които хуните на Атила са заварили прабългарите, отседнали в степта северно от Кавказ и Черно море поне три века преди тях. Другата версия се съобразява с това грубо противоречие и приема, че прабългарите живеели в днешен Източен Казахстан и когато хуните минали през техните земи, те се изтеглили на изток към Черно море. Това добре, но лошото е, че по времето когато хуните са минали през днешен Казахстан, там вече над две хилядолетия са живели ирански племена от вида саки. И вторият вариант увисва във въздуха, но това не пречи да се изучава в учебниците по история на България /История на България, том 2, 1981, Издание на БАН, стр. 60/.
И за двете теории не се представят никакви доказателства, нито археологически, нито писмени документи, нито топоними, нито езикови следи, нито даже легенди.
- Древноруските летописци отбелязват, че българите са произлезли от скитите, "рекше от козар" /Полное собрание русских летописей. М., 1962. Том. 1. Стр. 11./
- Съществува и теория, според която името българи произлиза от две тюркски думи “булг” и “ури” и означава “смесени угри”. Тук се предполага, че древните българи са били угро-фински /уралски/ народ от типа на унгарците, което отдавна е отхвърлено.
- Друга теория учи, че името българи произлиза от угро-финските думи “бул”-пет и “угри” и означава буквално петима угри /има се пред вид синовете на Кубрат/.
- Името българи произлиза от монголското название “булган” на едно дребно животинче-гризач /самур, по български – бялка/.
- От китайската форма на българското име “пу-ку” се извежда формулата българин = потомък на бика.
- Тюркска етимология дава друга формула – българин = потомък на вълка.
- Името българи се свързва с древнонемския глагол balgen – сражавам се. От тук идва и думата “balger” – размирник.
- Името българи може да произлиза от аланската дума “бългаерон” – хора, живеещи в покрайнините на планина, загорци.
- Името българи може да произлиза от източноиранския топоним, име на древния град Балх - столица на едноименната държава около него. На езика на индо-ариите, санскрит, името на града и държавата звучат Бахлика, но на по-късния пракрит то се променя на Балхара. От дълго време тази хипотеза упорито се поддържа от П. Добрев и се споделя и от множество млади изследователи /Цв. Степанов, П. Голийски/. Напоследък тази представа за произхода на първобългарите беше подкрепена и от утвърдени български историци /Александър Фол, Георги Бакалов, Георги Марков, Божидар Димитров, Пламен Павлов и др./
/Димитров Б. 12 мита в българската история. Фондация Ком. София. 2005; Българите. Атлас. Под ред. На Ал. Фол. София. 2001/.
От западноевропейските историци, Altheim поддържа теорията за идването на прабългарите от Северо-Източен Иран /Altheim F., Geschichte der Hunnen. В., 1959-1962, Bd. 1. S. 85/.
- Нова хипотеза, основаваща се на стопанската история на древните българи от района на Памир /Руслан Костов. Минералогичните познания на древните българи по някои средновековни източници. Годишник на Минно-геоложкия университет, том 46, свитък І, Геология и геофизика, София, 2003/.
- Името “българин” е свързано с числото седем. Това е подчертано най-пълно от Милош Сидеров в книгата "Блъгарианството, религията на седемте". Той представя убедителни доказателства, че религията на старите българи е включвала почит към седемте известни тогава планети и от тук се обяснява извънредно голямото уважение към числото седем при тях.
- В една по-нова хипотеза се предполага, че името “българи” означава “жители на градове”. По този начин се цели да се обяснят многобройните споменавания на държави и народи в райони на Памир, които съдържат в основата си думи подобни на българския етноним /Бахлика, Балхара, Бугар, Болуга, Палгар/.
- В друга по-стара хипотеза на В. М. Флорински /цит. по Христо Тодоров-Бемберски. Името българи – история и същност. Библиотека Елбекен. ИК Огледало. София. 2004/ се приема, че името българи произлиза от славянската дума “бол” – голям, силен и иранската дума “гара” – планина.
- Съществува и хипотеза, основана на фонетичното сходство на “българ” с иранската дума “бон-гар”. Според една иранска легенда, когато Александър Велики превзема Персия, част от населението се скрива в дъното /“бон” на персийски/ на една пещера /гар/. След това те напускат пещерата и построяват град. Тези хора били наречени “бонгар”, което някои тълкуват като “българ”.
- Съгласно редица други теории, думата “българ” означава висок бряг, голяма ръка, водни хора, речни хора, ходещи гордо, бунтари, смесени скитници, големи и богати, варвари, размирници и т.н.
- Името българи може да произлиза от кюрдската дума “булгур”-мляна пшеница, която дума вероятно произлиза от кюрдската дума “белгер” – голям гладък камък /хромел/ върху който се смила зърно и сол /Галлямов С. А. Башкорды от Гильгамеша до Заратуштры. Уфа, РИО РУНМЦ Госкомнауки РБ, 1999/.
- Името българи произлиза от името на някоя от следните реки и езера: Волга, Буг, Буджак, Балхаш.
- Името българи произлиза от името на някой от следните градове: Болгар, Болград, Бухара.
- Името българи произлиза от името на някой от следните митични праотци: Белар, Булгар, Българ, Вулгер, Буляр, Биляр, Болг, Волг, Болк, Бог, Бого.
- Сред келтите, които имигрират от района на Памир през IV-V-ти век пр. н.е. има народ наречен BOLGI, чието име на старокелтски език звучи като BOLGAR.
- Името българи може би произлиза от някоя от следните думи: плуг, благ, боляр, болгур, боллук /много, тюркски от ирански/, bulge /издигам се, изпъквам – англ/.
- Персийски и арабски източници от първите векове на н.е., българите, живеещи в Северен Кавказ са били наричани БУРДЖАНИ. По-късно, това название се прехвърля и върху българите, образували Дунавска България. Семантиката на тази форма на етнонима засега не е обяснена.
- Българин може да означава просто “човек” /Рашо Рашев, Прабългарите през V-VII век. Второ допълнено издание. Фабер. София. 2004/.
~~~~~~~~~~~
За сега имаме 38 теории за произхода на името“ българи. Как ви се струва това?
Все пак нека обърнем поглед към становището на автора:
„Причините за съществуването на толкова много и все неуспешни теории за обяснение на етимологията и семантиката на нашия етноним се съдържат в неправилната изходна позиция на авторите, а именно в твърдението, че прабългарите са били племе от хунски и тюркски етнически произход.“
Заключението на автора е много правилно според мен, още повече, че е извел в таблицата си фонетично близки до етнонима „българи“ думи, които според него са „понятия изразяващи власт, сила, духовност, светлина“. На тази база е подчертал, че „нашият етноним вероятно е производен от някоя древна и важна религиозно-космологична категория, която ще да е била широко позната и използвана от много народи в далечното минало. Досега обаче, едва ли някой се е опитвал да дири семантиката на българския етноним в такава посока…“.
Е… намери се един от Ямбол.

Нека сега обърнем поглед към хората, които поддържат автохтонната теория за нашия произход. Това са:
- Д-р Ганчо Ценов, който се приема за основоположник на автохтонната теория за произхода на българския народ. В книгата си „Произходът на българите и начало на българската държава и българската църква“ излага хипотезата, че българският народ е формиран от смесването главно на хуно-българи и готи/гети, които той смята за стари трако-илири и келто-скити и които в историческо време са били автохтонни европейски народи от Херодотова (европейската) Скития.
- Проф. Асен Чилингиров. В едно интервю нашият учен казва: „От 200 години учените търсят три народа. Те търсят траки, прабългари, славяни… а истината е една, че има само един народ – нашия!“
viewtopic.php?f=16&t=375
- „Римската теза“ на Борислав Георгиев.
Според него думата “българи” има два корена – “бъл” и “гар”. Bul –gar-os. Bul – възвишение, издатина. Gar – страж, охранител. Os – мн.ч.
Повече по въпроса за неговата теза можете да прочетете тук:
https://sites.google.com/site/runiyisto ... imska-teza
И накрая две интересни хипотези:
- Потребител във форума на АБВ с ник Aziristo пише: „моето становище е, че прабългарите дошли от Орион и Сириус са населявали сладководното тогава Черно море – 5555 г.пр.н.е.“
http://forum.abv.bg/lofiversion/index.php/t79049.html
- Жечко Иванов от с. Кюлевча твърди, че „информацията, която е стигала до нас /става въпрос за създаването на Библията – б.м./, идва от висша цивилизация, която е сложила началото на прабългарската, при посещение на Земята преди много хилядолетия. Те са дошли от съзвездието Тангра и съвсем естествено било да бъдат възприемани като богове.“
http://www.bulgaria88.narod.ru/jechko.htm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
В следващите постове ще изразя своята позиция относно произхода на думата „българи“. За да обясня точния смисъл на думата се налага отново да покажа и преповторя част от написаното, което вече съм изложил в други теми. Понеже материалът е много затова моля за търпение, защото е невъзможно в няколко кратки поста да изложа правилно своето становище.