Богинята майка, от която са българите -Ziezi ex quo vulgares

Позната и непозната...
shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Re: Богинята майка, от която са българите -Ziezi ex quo vulgares

Непрочетено мнение от shturman » 08 апр 2012, 00:25

Здравей Dimitar,
Само един пример:
Изображение

/акад. Йордан Иванов „Български старини от Македония” стр.19 /
Ако по времето на Симеон Велики на граничен камък пише …” βουργάρων”, то какво можем да кажем / или добавим / ние ?!, и колко могат да „струват” всички словесни еквилибристики /манипулирани преписи и т.н./ - дори само пред този факт?
Поздрави,
Щурман.
П.п. – Надявам се,че няма да искаш да показвам,че … βουργαρ +…(оi… ων…ος…) има нещо общо с … Burgarius -burgarii.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 08 апр 2012, 01:32

Вероятно за този граничен камък става дума.
А колко струват словесните еквилибристики и манипулирани преписи всеки сам да прецени.

Изображение

* http://samoistina.com/2/nadpisi-makedonia.htm
Последна промяна от Dimitar на 08 апр 2012, 20:06, променено общо 1 път.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 08 апр 2012, 11:14

Здравей Димитър
Е, то тука си пише Болгар, на Български.
И от долу в превод на новогръцки и новобългарски разбира се.
...
Здравей Щурман,
Благодаря за отговорите.
Аз горе-долу те разбрах, но не ми стана ясно, ако се съмняваме в оригиналите на Теофан, защо да не се съмняваме в преписа и още по-лошото превода на Анастасий. На друг език се интерпретират понятията.
От всичките преписи на Теофан, как стои превода от гръцкия. Това е по-важното и това визирах в поста си. Има ли подобен смисъл?
( по някакви мои убеждения, за сега само вътрешни си мисля, че Теофан е писал поръчково този текст. Като същият може дори да не се е състоял. Като същата забележка ще важи и за преводите и преписите)
Единственият адекватен отговор ако приемем, че е истина, е: Теофан да е намерил някакви текстове от преди 2 века и да е написал произведението си. Иначе как ще говори за 2 века по-рано станали събития, след като не може да обясни добре битката с Крум и Никифор като живял по-него време. (не по Аспарухово-както знаем всички)
Да и за втората част ставаше разбира се въпрос към първият, защото какво е искал да каже човек се разбира о изложението не само от въвеждащият текст. Доста често се различават (особено в днешните вестници) Но ще го коментираме друг път, щом така е по-добре.
По въпрос 3 няма съществена разлика в смисълът в това,което ти посочваш, въпреки, че и аз от същият автор го гледах (снимката)
А на въпросът за Ziezi, там нарочно го приложих се вижда последователност (наследственост) на Синовете на Ной.
Как би се вързала наследственост на граничните войски да речем?
Ето това ме човърка и и не мога да проумея. Нали за народи става въпрос?
Има ли всъщност преведен на Български целият текст?
То си е цяла история и е добре, да се чете цялата.
74.Sabebi ex quo Arabes.
75.Mamsuir, ex quo Armenii.
76.Eiulat ex quo Grymnosophiste.
77.(Ziezi ex quo Vulgares.)

Ако някой вече го е проумял нека се включи да не тормозя само теб. Но трябва да го изчистим, иначе теорията е податлива.
Поздрави и благодаря за коментара.
Прикачени файлове
zenon.jpg

иво

Непрочетено мнение от иво » 08 апр 2012, 16:07

Браво Мироки :[)]I: от къде го извади тоя текст за народа на Биковете :w00t:
…..(21) Scytes. (22) Tauri. (23) Thraces. (24) Bastarni. (25) Illuri. (26) Macedones……..
Малеее.....ей това си е баш удар в десятката. Народа Tauri.. а тъй де Биковете. :IL Че е поставен между скитите и траките...... Малеее :facepalm: А после същия Tauri изчезва и се появява Bulgari. Браво Мироки това е ЯК КЪЧ в кратуняците на московските работници с червени потници. :lol:

Аз да вметна ей тъй между другото че границите на римската империя е някъде около има няма 9000 км. И как тъй никъде другаде по границите на империята няма граничари дето им казват българи е голяма шашма.
Ама цялата шашма с граничарите да ви кажа отде идва :arrow: шашмата идва от името за 10 метровите дървени гранични кули.. които се казвали в Ретия „бург“ :idea:
А знаете ли къде е Ретия? Ей де я
Roemischeprovinzentrajan.png
Ей от тоя лимес римляните са изтласкани през втората половина на 3 век.. и границата се връща на Дунава. По реката се запазват укрепени римски точки а от 4 век там се строят големи кули.. 10 метра едната стена.... с дворове, палисади и двойни валове да спират врага. Ей тия укрепени КУЛИ с 10 метра стени и дворче уважаеми се нарича БУРГ :idea: :D
Боцмана като пише за граничари не става въпрос за войници вulgaros на римската граница.. а за траки от нашите провинции дето служат в римските укрепени КУЛИ вurg (пише се в ед.число и означава УКРЕПЕН ГРАД). Чат ли сте......

Поздравче от одрисите ::hat::

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 08 апр 2012, 17:21

::up::
Почнах да вдявам.
(тези кули като бургии.)
;)

иво

Непрочетено мнение от иво » 08 апр 2012, 19:49

Щурмане я сега виж как звучи твоя текст :arrow:Le Roux (1982), 397, отбелязва, че burgarii се появяват в специална връзка с Hispania, в декрет от 19 февруари 398 (CTH 7.14.1)"

Появяват се КУЛИТЕ-ГРАДОВЕ и войниците които служат в тях (burgarii) в Испания.. а не граничари на които викат „вulgaros“. :idea:

„В книгата „Burgi and Burgarii in Eretz Israel”, S.Appelbaum казва, че евреите са служили като burgarii по лимеса на южна Judaea, по времето на Флавиевата династия“

За римските военни КУЛИ-ГРАДОВЕ (Burgi) става въпрос щурмане със служещите евреи в тях.. :idea:

„…" тъй като полк от граничната охрана в състав burgarii и veredarii лагерува в теснината………..“

Burgarii са воиниците дето служат в БУРГ-а.. тоест това са войници дето са на служба във военния римски кула-град. :idea:

„по времето на Antoninus Pius, евреите са служили като burgarii“

Пак същото щурмане........ :D Става въпрос за римски военен град. Сиреч хората които са на служба и живеят в този град им казват burgarii. Името идва от римския град с 10 метрови кули с име burg . За първи път са правени в Ретия до Дунав през 4 век и това лесно може да се провери. :D Тази технология се мести по границата на империята и затова на хората им викат burgarii.... хора които са на служба и живеят в бург-а.
Все едно на служещите в Пентагона да им кажем „пентагонци“. Същата работа. Или на войниците от Батареята (ракетните войски) да им кажем батарейци.
Същото е със burg и burgarii..

И така нататък..........

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 08 апр 2012, 20:24

Така е, Иво. В линка, който дадох Мишел Лабрус много добре ги е систематизирал нещата свързани с бургите и бургариите. Затова и попитах дали Българите имат нещо общо с бургариите на РИ в Африка. Очевидно е че нямат, както евреи са служили в бургарии в южна Юдеа, така навярно и българи са служили в бургарии в ИРИ.
А на каменния надпис Симеон недвусмислено се е самоопределил не като ромеин или служител на бурга, а като от Бога княз на българите.
Последна промяна от Dimitar на 08 апр 2012, 23:22, променено общо 1 път.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 08 апр 2012, 21:06

Аз мисля нещата се по изясниха,
изречението:
Ziezi ex quo vulgares
е поредното в списъкът с деца на Сим, каквото и да кажем. Да може и да е чудейно дете, свързано с Господ дори, но си е дете на Сим, щом е включено в списъкът с децата на Сим.
Така, че какво то и да разсъждаваме за напред е нормално да се съобразим с нормалната и естествена изходна точка от наследствеността изброена там.
А на въпросът, кои са децата на Сим. Предполагам, че от всичките изброени и други не са записани (не знам точно къде, може би в Библията), като негови деца, тези с номера от от 59 до 77.
Вие като правите списък на Вашите деца, бихте ли включили, ножа от кухнята наред с децата?
Мисля, като започнем да говорим за наследниците на "ракетните войски" да разсъждаваме и по военно му.
Но да не прибързвам, ще изчакаме и отговорите на по-запознати от мен.

shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Непрочетено мнение от shturman » 09 апр 2012, 15:29

Здравейте,
Към miroki!
…”Аз горе-долу те разбрах, но не ми стана ясно, ако се съмняваме в оригиналите на Теофан, защо да не се съмняваме в преписа и още по-лошото превода на Анастасий.”
Вие къде сте виждали … „оригиналите на Теофан” ?!,… става въпрос за преписи, като разликата м/у тях във времето е няколко века!!!, от тези преписи се подготвя , така наречения : - компилиран текст” /който Вие четете !!!/.
Ако това не можете да зацепите,… какво да коментираме нататък?!
Относно:
„Почнах да вдявам.
(тези кули като бургии.)”
.........................................
Подигравката Ви е неуместна.
Към иво,
Когато коментирате постингите на другите, четете ли ги изобщо … по-скоро не?! Къде например употребявам думата …” граничари ”?!
Към Dimitar,
Този надпис който показвате е от 18 – та страница!!!, а що се отнася до показания от мен надпис,той е пояснен на 19-та страница и е показан е на 20-та страница /оказа се - много сложна задача ?!/, и автора е казал много ясно:
Изображение

Щурман.
П.п. – всъщност аз съм до тук по темата, не виждам какво може да се коментира с Вас!
/кой колкото е разбрал – толкова, нямам излишно време за губене./

иво

Непрочетено мнение от иво » 09 апр 2012, 17:16

Е да де ти не пишеш за граничари.. но боцмана пише и се обосновава със сложни еквилибристики от рода на тия от твоя пост - „ще цитираме нов за постинга термин Burgarius – Burgarii.Този термин , както и неговите деривати Burgarus – Burgaris се приемат за равностойни на Bulgarus – Bulgaris и несъмнено означаващи – българи / както и Vulgares /

Значи ти уеднаквяваш вurgarii с българи което е недоглеждане. :idea: Ама същото го твърди и боцмана. ваша си работа :cry: ама допускате ужасна грешка Щурмане. И за това ти я показах къде е.........

Да ти припомня какво твърдеше още в поста си –
Е, точно това ще направим ние, ще изясним понятието Burgarii / Vulgares – българи , в доста съкратен вариант.
1.Относно burgarii:
Нека отбележим следното определение от Roger S. Bagnall, от „Army and Police in Roman Upper Egypt”:
…” burgarii са всъщност реални военни подразделения, тъй като те се наричат numerus / с удължен срок на служба/
.

Значи лошо няма да се опитвате да изяснявате термина burgarii.... Ама сте пропуснали римските военни КУЛИ-ГРАДОВЕ........ ако знаехте че им казват burg едва ли щяхте да твърдите подобно недобре обмислена позиция. Ама може и да сте знаели.. но да се правите на дръж ми шапката......... ако мине номера. Е не мина :D

Не е ли по-добре да боравим повече с фактите, а те са недвусмислени.

А тъй......... и аз тъй викам. БУГР-а е римски град с 10 метрови стени с кули. А на служащите в тоя град войници им казват вurgarii. Тия момци могат да са хора от всякаква народност от провинциите на империята. Мизи или траки или македони все тая :arrow: ама не може от тия момци дето служат в вurg-а вие да присаждате към тях етнонима bulgari......... Не става Щурмане

И гледай колко си нахален – пишеш накрая че си тук по темата за Зиези....... ама между другото ни натрисаш в постовете си,че от войниците на РИ (вurgarii) сe e създал нашия етноним българи (bulgaros). Тук няма слепоци :lol:
И после като ущипана госпожичка подскочи :arrow:кой колкото е разбрал – толкова, нямам излишно време за губене
Уж нямъш време ама ни заля със стъкмистики...........

Да пратиш поздрави на боцмана си и му кажи да си направи ревизия на РТ. :idea:
::hat::

Отговори