За сведение на практикуващите на Бегликташ

Всичко останало можете да обсъждате тук.
gydel
Регистриран: 07 ное 2012, 13:26

Re: За сведение на практикуващите на Бегликташ

Непрочетено мнение от gydel » 25 юни 2015, 10:08

Това място си е било такова хиляди години, такова и да си остане.
Метевторипластпочватретистралджамай2019

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 25 юни 2015, 11:19

Да си остане, да си остане, ама си има такива хора /институции/, които като видят място с естествено привличане на туристо поток, започват с неистово треперене на ръцете да съграждат я колче, я кръстче, я цели църкви и т.н.
За да се заличи и измени значението на предхристиянското светилище отгоре му се издигат новорелигиозни сгради и после се твърди, че там "от дълбока древност съществува традиция" свързана с новата постройка. И без да злобея ще посоча за пример Перперикон, Беланташ /в последните 20-30 години го прекръстиха на Белинташ/ и др. За Перперек няма да качвам снимки - средновековиста историк Ник. Овч. се гордее с разкритите християнски сгради там и снимки в пресата много. Ще кача нещо, убягващо от погледа на мнозина - почти завършената църквичка на пътя на туриста в предхълмието на Беланташ. Снимката е от по-ранен етап на строителство.
църквата поглед от туристпътеката.bmp
църквата поглед от туристпътеката.bmp (798.05 KиБ) Видяна 2505 пъти
на Беланташ.bmp
на Беланташ.bmp (2.25 MиБ) Видяна 2505 пъти
Ч.Б.

Вселик човек
Регистриран: 01 фев 2015, 15:19

Непрочетено мнение от Вселик човек » 25 юни 2015, 18:40

manechi написа:Това къщичка за птички ли е ?
Хаха...и аз в далечината това си помислих :D , но не е...
Ikona.jpg
И да знаете, че вече на входа на Беглик-Таш ви казват, че през "дупката" (Пара Брахман) се минава за здраве.
Така че да не ви чуди внезапния интерес към "дупката"... :)

manechi
Регистриран: 06 ное 2012, 12:55

Непрочетено мнение от manechi » 26 юни 2015, 07:35

Еми, това е положението ! Де що е дупка да се запуши !
МАТЕЙ

koan
Регистриран: 07 ное 2013, 10:29

Непрочетено мнение от koan » 28 юни 2015, 22:48

ц
Последна промяна от koan на 18 юли 2015, 13:37, променено общо 2 пъти.

koan
Регистриран: 07 ное 2013, 10:29

Непрочетено мнение от koan » 17 юли 2015, 17:48

Най-после загадката е разкрита! Местен /от Приморско/ ми каза, че въпросният параклис е поставен от човек, на който се явил господ и му казал да постави кръста. След известно време обаче човека отново сънувал-явно са го нахокали и разбрал, че направил грешка - объркал Бегликташ с Белинташ, нали и двете са с Б. Затова сега параклиса го няма - явно го е закарал където трябва.
Дано на следващите сънуващи някой да им нареди да поставят храм на Милита или Анаис.

За справка:
Според Херодот нито една вавилонска девойка нямала право да разполага със своето бъдеще, ако не се раздели с девствеността си в храма на Милита, където се стичали хиляди странници. Пак според бащата на историята всяка жена, дори и да е омъжена, по закон трябвало най-малко веднъж в годината да прави секс край храма на Милита и да посвети припечеленото на богинята.

За прослава на арменската Венера, известна с името Анаис, бил построен огромен храм, край който се извършвали любовни обреди. Служещите в него арменски девойки обаче можели да се отдават само на чужденци. Всички припечелвани от тях средства се оставяли на олтара като жертвоприношение за богинята. При това жените, които правели секс в името на Анаис, можели по-лесно да намерят достоен съпруг, тъй като се приемало, че им е било осигурено покровителството на богинята.

P.S. Написъл съм господ с малка буква, защото се навъдиха много и не знам за кой става въпрос.

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 19 юли 2015, 22:56

Помолих приятел да ми опресни положението с изникналата от нищото и безпричинно църква на пътеката за Беланташ.
Ето го последно от 19.07.2015 следобед:
image2.jpeg
image3.jpeg
image1(1).jpeg
image1.jpeg
Струва ми се, че от южната страна на сградата ще се образува свлачище в бъдеще време! "Божа" работа???

Ч.Б.

Отговори