Идеите на alex

Всичко останало можете да обсъждате тук.
alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Re: Идеите на alex

Непрочетено мнение от alex » 08 апр 2013, 15:27

http://www.infotourism.net/index.php?t=7797&m=2
Но най-голямото предизвикателство пред нас беше отсъствието на паралели и липсата на друга информация за такъв вид паметници.
Това не е съвсем вярно най-малкото защото имаме още една пещера с идентични рисунки.

Но ще обърна внимание на паралелите с друг неолитен паметник - Чатал Хююк.
Това което за мен оставаше неразгадано в него, понеже случаен символ няма, са арката над знака квадратния отвор, и трите бика под знака, и този единичен бик отстрани какво прави там ?!...
.JPG
Това е от пещера до с.Байлово:
fig09.jpg
fig09.jpg (8.66 KиБ) Видяна 2452 пъти
2978-10_3510.jpg
fig09-2.JPG
Какво според вас означават тези символи ?

alex

Непрочетено мнение от alex » 09 апр 2013, 17:42

Преди да покажа как според мен се чете най-стария надпис, най-вероятно написан на чист български :D, да си довърша мисълта.
---
Най-вероятното тълкуване на символите според мен:

Вижда се че централния символ е много по изпъкнал от другите два. Следователно те вероятно са само пояснителни към централния. От това може да се предположи че левия символ е пояснение за лявата "змия" която символизира сила, а десния символ е пояснение към дясната "змия" която също символизира сила.

Пояснението визира това как се движи силата. Левия символ показва че независимо от средата, от ляво или от дясно на правата чертица, тя не променя поведението си, т.е. радиуса на кривина. Десния символ показва че дадения вид сила променя "поведението" си в зависимост от средата.
Така тези две змии са двата аспекта на силата. Статичен и Динамичен. Вижда се че и статичния аспект е в движение.
---
Ще предположа и още един вариант свързан с Чатал Хююк и може би най-старото изображение на богородица - Ширшая небес.

1.Най-отдясно правата и кривата линия изобразяват силата в двата и аспекта.

2.В средата е резултата от тяхното движение - Бога, или по-скоро трите бога, като единно цяло.

3.Символа който е от ляво какво представлява? Отгоре има три края, отдолу има един край. Съвсем логично би било да се предположи че представлява обединението на трите в едно цяло...

1. Погледнато в храма на Чатак Хююк, Арката представлява аспекта на силата който се променя, квадратния отвор представлява отвор за лъч светлина който в пещерната рисунка е изобразен с правата линия в десния символ.

2. Символа под арката изобразява три края, горния не променя ширината си долния десен се стеснява, долния ляв се разширява. И към тях се вижда че има рога - символ за божественост. Според мен те визират трите бога. Тази част е идентична с средния символ от пещерата.

3. Трите бика един над друг ги приравнявам с трите горни края на левия символ, и както при пещерната рисунка се вижда и един бик отстрани, който вече е "извън схемата" :)

Символа "сливане" според мен може да се види в изображението на Ширшая небес. И не само изобразява сливане, но и показва самото място където е резултата...
Дори много често Ширшая небес е изобразявана в арка в която има квадратен отвор ...
Символите от пещерата също са в своеобразен издълбан свод!
60.jpg
60.jpg (67.05 KиБ) Видяна 2369 пъти
Единственото което не ми се връзва, е че ако символа означаваше сливане, по добро изобразяване щеше да е така:
.bmp
.bmp (124.56 KиБ) Видяна 2380 пъти
:sunny:
Последна промяна от alex на 05 юли 2013, 18:24, променено общо 2 пъти.

alex

Непрочетено мнение от alex » 09 апр 2013, 17:54

А сега за най-старата табелка :D

http://www.newsnow.gr/article/284315/gr ... orias.html
Най-старият организиран писмен текст се намира в земята на Европа и датира от 7254 години, считано от днес
Еха яко :)
grapto-keimeno-7270-eton-vrethike-sto-dispilio-kastorias-1-315x236.jpg
grapto-keimeno-7270-eton-vrethike-sto-dispilio-kastorias-1-315x236.jpg (10.44 KиБ) Видяна 2369 пъти
Според мен таблицата на Дупяк:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0% ... 1%8F%D0%BA
DISPILIO_PINAKIDA.jpg
DISPILIO_PINAKIDA.jpg (19.47 KиБ) Видяна 2376 пъти
DispilioTabletSymbols2.jpg
DispilioTabletSymbols2.jpg (13 KиБ) Видяна 2376 пъти
250px-Dispilio_tablet_text.png
250px-Dispilio_tablet_text.png (33.78 KиБ) Видяна 2375 пъти
Представлява преводна таблица на първата писмена реформа...
Така от по стара и архаична писменост се трансвормира в по стройна.
Вижда се че в всичките букви от най-стария текст се намират в левия "стар" стил. Но от дясно вече се знаят някои символи, по които ако правилно съм ги разчел могат да ни посочат звукова стойност на старите букви.
Ето какво се получи:
.JPG
Предположил съм с черно най-вероятната звукова стойност на две от буквите, през времето кой знае как са се мешали стари и нови букви, на мен най-смислено ми идват тези двете...

Вижда се че прочетено от дясно на ляво пише ЛЕЯР, не знам от къде произлиза тази дума, заемка или не. Но напълно е възможно това да е табелка на някой ковач-леяр който си е сложил рекламка :)

Интересно е също как буквата която четях като Ч от текста от с.Кйолмен, в новия стил си има напълно формата на съвременно Ч, но огледално. Невероятно съвпадение ...

alex

Непрочетено мнение от alex » 10 апр 2013, 19:15

Намерих по добро изображение:
baylovo.jpg
Така първата теория за пояснението към "змиите" отече :)
Въпреки че формата им на плочката от Градешница представлява точно това което бях предположил:
.JPG
Има нещо по-интересно обаче. Ако последния знак, си е Р, както и символа от с. Кйолмен, който е изключително близък (само чертицата му е по къса). А първия ако се доверим на тези незнайно от къде разчетени руни:
img_165447_493138_b.jpg
img_165447_493138_b.jpg (23.02 KиБ) Видяна 2303 пъти
312757.jpg
Се чете като Х.

Средния символ, като изключим крачетата главата и рачиците. Представлява маказ, който си е два триъгълника с върховете един към друг, и линийка която ги разлделя:
untitled.JPG
untitled.JPG (9.28 KиБ) Видяна 2301 пъти
Буква съставена от два триъгълника с върховете един към друг, също има в надписа от с. Кйолмен. Аз съм я разчел като Б.

И какво излиза ?

Х Б Р

Тези които са прочели Ти си това 3, ще загреят :)

Интересното е че предположението за надписа от с. Кйолмен го направих още преди да излезе книгата на Румен...

Това е поредното съвпадение :sunny:

alex

Непрочетено мнение от alex » 10 апр 2013, 20:26

Попаднах на една снимка която беше качил Мен в темата за Религията на българите и произходът на тяхното име.
P1130356_2.jpg
Не знам какво означава Одриси и откъде произлиза името им. Най-вероятно от праотеца Одрис :uaaaha:

Не знам в какъв период се е използвала писмеността от Кйолмен, но ако се приложи декодера в случая името се прочита като ОИРЙСУН;ОИРЙСОН;ОЙРИСОН;ОЙРИСУН, доста близко до орисан.

Чисто интуитивно според мен обаче означава ИГРЯЛО СЛЪНЦЕ :sunny:

Само за сравнение че в различни държави има различни наименования на другите страни, ще ви кажа че това което наричаме Япония, всъщност там си го наричат Нихон. Така че не е чудно ако гърците са взаимствали писмеността от траките но са приложили собствено звучене към нея, да си четат името на Одрисите от монетите по гръцката си фонетична стойност... Но понеже до нас достигат само гръцки сведения ... ко прайм?!

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 апр 2013, 17:39

Ivan  Venedikov - 3.gif
Вижда се че две букви са ги слели в една, и предполагам че едната буква леко се е изтъркала.

Този пръстен мисля че се чете така:
Alex-1.JPG
Alex-1.JPG (34.28 KиБ) Видяна 2207 пъти
1. От дясно на ляво МАЙЧО - майко
2. От дясно на ляво ВАЛОМ
3. От ляво на дясно ОЙРИ - огрей, освети,изгрей.
4. От ляво на дясно ВИДЛОЧВИ - за да видя; за да е видимо за очите ми; за да те видя
Ivan  Venedikov - 5.JPG
1. Я - Аз
2. Л**Т**О - вероятно име; 2'. ЛИФТЕНО/ЛИФТЕИО - изживяно
3.ВСЙО - всичко
4.ВПИСМОВ - записвам
Последна промяна от alex на 24 фев 2016, 12:16, променено общо 2 пъти.

alex

Непрочетено мнение от alex » 19 апр 2013, 14:31

Ето още един пръстен:
image001.jpg
image001.jpg (19.7 KиБ) Видяна 2144 пъти
image001.bmp
image001.bmp (208.57 KиБ) Видяна 2181 пъти
1. РОЛИС - Ролис, някакво име, вероятно на река. Възможно е да се чете и на обратно както другите имена, или понеже е накакво име на божество или дума с религиозен характер - Силор
2. ТЕЧЕ - тече
3. АС - като
4. ЧЕРЕЧЕА/ЧЕРЕ ЧЕА - чернееща, а ако ачел наистина означава вода, възможно е да пише черна вода
5. ТИЛ - докато
6. ТЕАЧ - тече
7. НСКО - ниско
8. А - а
9. РАЙЕА - райския,небесния
10. ДОМ - дом
11. ЕАЧ - високо
12. ТИЛ - докато
13. ЕЙЯ - тя
14. ПТАМИ НЕ не попита или ПТАМИНЕ/ПТА МИНЕ - премине
15 РАЙ - рая,светлината,небето

Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом е високо, докато тя не попита небето.

14.15. ПТАМИНЕРАЙ - ПТА МИНЕ РАЙ
ПТА - пада, на английски septa - прегради, вероятно в турския има дума с сходен смисъл - заптие.
Така че според мен може да се чете като спира
МИНЕ - някои баби и до сега се обръщат към внучетата си с МИНЕ, което в английския може да го намерим като MINI - малък
РАЙ - рая,светлината,небето

Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом (е) високо, докато тя спира (в) малкия рай.

Допълнение:
11. ЕАЧ/Е АЧ - е високо, сетих се за думата кача в българския език - неколкократно съм казвал и тук в форума че КА е представка за НЕ, ка-ча. Нещо което може да се качи не е високо, не-високо -> ка-ча.
Така АЧ според мен означава високо ...
Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом е високо, докато тя спира малкия рай.
Последна промяна от alex на 23 апр 2013, 22:10, променено общо 4 пъти.

alex

Непрочетено мнение от alex » 19 апр 2013, 17:11

Нещо много странно:
http://www.kroraina.com/thrac_lang/thrac_6.html
This ring was found next to the left hand of a skeleton in the Arabadzhjiska mould at the village of Duvanli, Plovdiv district. The ring has the image of a horseman and an inscription surrounding the image:
DUVANLI.jpg
DUVANLI.jpg (11.9 KиБ) Видяна 2100 пъти
image3s.jpg
image3s.jpg (4.26 KиБ) Видяна 2105 пъти
Така. Само на мен ли ми се струва че първата буква е М а не H?!

И защо по дяволите няма никакви снимки на този пръстен в интернет. Да не би да е доста неудобен за изследователите :lol: интересно ...

alex

Непрочетено мнение от alex » 14 май 2013, 14:10

de5b9c2d3415b611646285a36975d1f8d1079a1b.jpg
de5b9c2d3415b611646285a36975d1f8d1079a1b.jpg (41.55 KиБ) Видяна 1944 пъти
http://bigbook-bg.beep.com/bulgarianhistory.htm
Сведението представлява надпис върху керамичен съд от началото на XIV-ти век, който е написан на старобългарски и гласи: „Аз пих на празника ракиня“. Естествено в това няма нищо лошо, освен факта че казани за ракия са намирани още през 9ти век в Плиска а от 10 век навсякъде из България. Този факт е упорито пренебрегван и ние сме го разглеждали в друга статия в сайта. Да не говорим за доста известното сведение от турският военноначалник Лала Шахин, при обсадата му над София:

"Вътре в крепостта има многобройна гяурска отбрана армия, войниците на която са едри, мустакати и на вид добре калени в боеве, само че са навикнали да употребяват вино и ракия. С една дума - хора веселяци".
Интересно защо учените четат N от латиницата когато ако си се чете като Ч!
И защо вадят разстояние от небитието ... :neznam:

Излиза изключително смислен текст, според мен това е целия текст и е изписан на вече счупеното парче керамика ... някой просто си се е разсейвал като пише!
АЗ ПИХ ЧАПР РАКИЧА, останалата част не знам колко е автентична но се чете и без помощ.

Думата ЧАПР ако се чудите какво означава ще ви припомня, че на тракийски череша е кереша (така е запазено в гръцките източници), така КАПР - хубав напълно е възможно да е заемка от тракиисйкия(българския) и да означава точно това.
АЗ ПИХ ХУБАВА РАКИЯ

Да спомена че по самоковския край и досега си наричат ракията - ракийца.

alex

Непрочетено мнение от alex » 14 май 2013, 18:22

201108129289053.jpg
ИEРРИ - ИEР РИ - ярко светли, силно светли.

Поне от още 2 места съм засичал изследователи които извеждат "светлите" или "ярко светли" като название за траки.

Отговори