Идеите на alex

Всичко останало можете да обсъждате тук.
alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Re: Разни....

Непрочетено мнение от alex » 16 мар 2013, 20:22

Да припомня приказката за Фанес и нощта:
Фанес и нощта

началото съществувало само безпределното Време (Хронос). В безкрайната му пустота се оформили две противоположни стихии - огнена мъглявина (Етер) и непрогледен мрак (Ереб). Хронос сгъстил мъглявината в едно сияйно космическо яйце, което се разпукало на две половини. Бликнала ослепителна светлина, която обляла света. Родил се първият бог - Първороден (Протогон), наречен още Светлина (фанес). На външен вид той изглеждал като огнена птица. Имал четири очи, от гърба му се издигали огромни златни криле. Гласът му звучал страшно - в него се вплитали рев на лъв и мучене на бик. Фанес не бил нито мъжко, нито женско божество, а съчетавал в себе си и двата пола. От Светлината произлязла Нощта, а от нея се появили богинята Земя (Гея) и бог Небе (Уран), който пръв се възцарил над целия свят.
Безпределното време в началото е чистото съзнание. Космическото яйце е крешака.
Първородения това е Шива.
Но според мен това разцепване на две части е крайното състояние, защото вече в него се чуват двете различни по честота вибрации рев на лъв и мучене на бик, тогава може да разглеждаме на Фанес, като първия - Шива, но и че в него се проявяват други структури - Парабрахман (мучене на бик), Вишну (рев на Лъв)
Поетите го описват като безтелесно същество, невидимо дори за очите на боговете.
Невидим за очите на боговете, например Брахман не може да го види, но Брахман в човек може (практиката кундалини).

Добре стана ясно че според приказката Фанес може да се приравни с Шива.

Да се върна на монетата, и втория и текст:
СУТИРОС

Според мен това са две думи:
СУТИ РОС - СУТРЕШНА РОСА

И ето каква е другата връзка, освен външния вид, между Фанес и Сатир. Сатир е само евфемизъм за бога Шива и Фанес.
Точно както сутрешната роса, седи по клонки и листа и след като изгрее слънцето се изпарява и се проявява в множеството от форми като облаци, дъжд, локви, реки, снежинки и т.н. така и от Шива се пръкват проявените форми на безформеното.

Това е от втори кладенец вода, мога да доведа и от трети но за него още му е рано ... ще ви дойде в повече :)

А смисъла на монетата е следния:
"Бога като сутрешна роса и божествения бичи зов , дари на земята на Марунитун, прехраната грозде"

А ако придам смисъл чрез познанието от форума вероятно ще е следното:
"Бог Шива, и Бог Парабрахман, дариха прехраната грозде на земята на Марунитун"

Вижте колко кратко ясно и точно...

Поздрави :sunny:
Последна промяна от alex на 18 мар 2013, 13:41, променено общо 1 път.

alex

Re: Идеите на alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 10:13

На предишната страница поста който е насочен към надписа върху вазата "КАНОС" е променен, ако ви е интересно прегледайте...

Ето още една интересна монета:
http://www.acsearch.info/record.html?id=384247
384247.jpg
РОΔION - РОИЙОН - Роя означава размножаване, роят се пчелите и т.н.
YKRATHΣ - ЯК - силен, силно. РАТИС - покълвам, рътят се картофите и т.н.

Възможно е ЯКРАТИС, да означава свършвам, унищожавам. В Родопите се използва КРАТИ, когато нещо свършва.

"крати се маслосо" - свършва маслото
Така че е възможно и да пише смислово "Заражда и руши" или "Зараждай да покълват силни"

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 10:37

Ето и друга монета с един знак който искам да коментираме:
384145.jpg
РАТОКОΣА - РАТОКОСА, името и би било като съвременно БУЙНО КОСА

А тази монета, вижда се българския символ орел, като при аспарух но пише:
384153.jpg
384153.jpg (9.75 KиБ) Видяна 2035 пъти
ΣЕYTOY - СЕВТОВ

Ами тази монета на която пише:
384146.jpg
384146.jpg (10.52 KиБ) Видяна 2034 пъти
ΣКОТYO - СКОТВО - Ама хич няма общо със Скоти, Скити... На изследователите им се иска да изпускат букви, ама на мен не ми се иска ...

Ето и нещо още по шокиращо:
384167.jpg
ТРIKYΛION - ТРЙКЯЛЙОН, Ама хич няма връзка с Тракия ... ама хич :496:

К-то, може и да е Б, но толкова заплескано че да е станало като К, тогава се получава ТРЙБЯЛЙОН

Ако ТРЙКЯЛЙОН визира Тракия, съвсем възможно е сричката КЯ да е от онези обърнатите, така значението на името Траки - ТРИЯКИ, да е същото като при ТРИБАЛИ, тройно силни както спомена Румен в някоя от темите ...
Последна промяна от alex на 18 мар 2013, 14:02, променено общо 1 път.

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 10:49

На тази монета:
384222.jpg
КYMAIΩN - КЯМАЙУН, сравни Мая като име.
ΣKYΘHΣ - СКЯТИС, вижда се че името Скятис, е под линията на земята, логично е да се предположи че земята се казва така ...

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 10:56

Ето още една:
384223.jpg
MYРINAIΩN - МЯРЙНАЙУН

Забележете сборния символ на района от който е монетата, в него няма символа Ω, така че това което пише или е името на човека или послание.

Ако е послание най-вероятно според мен е така:
МЯРЙ НАЙУН - НАЙ е останало в съчленените думи като превъзходство в българския, така че според мен превода е МИР ПРОСПЕРИТЕТ, и се вижда как владетеля/владетелката държи върбови клонки в знак на мир, и в краката му има предмети, които лично аз свързвам с имотност.

Окончанието УН вероятно е укончание на женско име, а ОН на мъжко.

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 16:08

Ето няколко индо-скитки монети от Бактрия, на които СУТИРОС е изписано като титла, както БАСИЛЕУС...
4.JPG
2menander.jpg
2menander.jpg (29.54 KиБ) Видяна 2003 пъти
6eFTHSz48sXkja2Pf3W5BM7j5ErtD2.jpg
БАСИЛЕУС СУТИРОС

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 18 мар 2013, 16:30

alex написа:...СУТИРОС е изписано като титла, както БАСИЛЕУС...
Оказа се, че сотир(ос) (на съвременен гръцки - сотирас) означава "Спасител".
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 16:45

Нищо чудно ...

Ако ги питаш как така един козел с човешки черти ще придобие синуним на спасител ще се пулят :lol:

От друга страна с аналогията която изведох със Шива, нещата се обръщат...

Я виж тази индо-европейска монета, бик и лъв на едно място, спомни си или виж от приказката за Фанес кое казах че е лъва, не че и от форума няма да знаеш, но я виж над него какъв знак има ... да ти е познат :)
74043.jpg
http://www.acsearch.info/record.html?id=74043
Имай предвид годините на властта на владетеля, и това че в началото християните не са почитали кръста като символ...
А може и да е съвпадение, просто буквите които са били нужни за изписването на областта перфектно да съвпадат с знака ХиРо

Междо другото да ти се намира някакъв скален надпис на "старогръцки"?
Или надписите от плочите които се намират по нашите църкви, все още неразчетени но изкарани да се вижда ясно какво пише, и да се вижда дълбочината на буквите, да се прави разлика кое е дописвано и кое не...

---

Виж по принцип това което правя с разчитането на различни монети не е много правилно. Защото съм на мнение че тогава различни народи с различни езици са ползвали еднотипна азбука ... Точно както сега. Щом положението сега е такова, защо се учудваме че и едно време е било такова.

Има проблем обаче с тракийския език и писменост, изглежда са били завладяни напълно от ахейците.
Вижда се даже че настроенията срещу тях ги има изразени в много монети.

Там където пише АNТIАХОY ANTIMAHOY и тем подобни са тракийски басилевси които са били против ахейците.

Представи си следната ситуация, Америка окопира България. Ако иска да задържи дълготрайно владенията си. Това няма как да стане ако не се уеднаквят хората в тази държава. Поради същата причина е въведено християнството.

Мисля че същото е станало и едно време, траките са паднали под ахейско робство. За да уеднаквят народа, новопридобит и стар, е трябвало да наложат единно изчитане на буквите (най-малкото което трябва да направят)...

Не мога да потвърдя още, тръгнах да търся от една позната старогръцки текст с превод, за да проверя дали няма да стане нещо с декодера, но най-вероятно ще трябва да се създаде нов.

Обаче какво да правят с всичките тези текстове по артефакти и по книги и навсякъде, та дори по полето като нишаните покрай които се кипрят нашите учени. Какво правим с всичко това, унищожава ли се ? Конквистадорите може да са го направили, но аз не съм убеден че ахейците са толкова тъпи, да затрият знанието на народа който ги превъзхожда по знания.

Тогава чрез новия начин на разчитане на буквите, върху старите писмени знаци, се появява един напълно нов език, така наречения старогръцки, естествено трябва да се направят нови правила защото звуците които преди са звучали добре, след промяната стават почти неизговоряеми...

Все още не мога да го докажа но правя опит в тази насока.
Единственото крепи ме че от старогръцки до новогръцки има разлика от тук до небето...
За жалост не съм полиглот.

Това явно ще остане в времето като алтернатива, сега мисля да се пробвам с плочите забравени по нашите църкви :)

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 мар 2013, 19:32

sum написа:От латински и други източници виждаме, че изписа на думата има множество варианти, като например bulgari, вulgaros, bulgaris, вulgariam, vilgari и т.н.. Но сама по себе си думата в латинския няма никакъв смисъл, защото „бик“ е taurus, а „гар“ се превежда като frigus /студ/, а пък „гард или защита“ е praesidio. Така че от латинския език не може да се извлече правилно значение и поради тази причина мисля, че за този феномен логичното обяснение е възможно да бъде следното - думата да е привнесена в езика. Тоест става въпрос за чуждица в латинския, а така „bulgari“ може да се запази дълго време, без да се промени. Всъщност това е характерно явление за чуждиците.
От къде би могла да попадне в латинския?
Възможно е вulgari да е привнесена от одриския език, но проблемът е, че досега нямаме никъде индикиран такъв… Може би е някаква диалектна тракийска дума, но като нямаме официална тракийска писменост как може да твърдим, че думата е точно от този произход!?
Така че, погледнато от езикова гледна точка, проблемите са големи…
В "HISTORIAE LANGOBARDORUM" авторът Павел Дякон споменава българите неколкократно. Нарича ги "Vulgares". Например говори за българския дук Алцек: Vulgarum dux Alzeco nomine - връзка.
Представете си че декодера е верен, и се получи по някаква невероятна случайност БУЛДАРИ, БУЛДАРОС, ВУ(О)ЛДАРУМ - НАДАРЕНИ ОТ БИКА

Така става ясно каква е връзката на Българите с Трибалите и Трияките, и къде точно са яки и бали ...

alex

Непрочетено мнение от alex » 19 мар 2013, 09:35

Ето тези двете монети, забележете че текста около герба е различен, но и от двата текста може да се извлече идентична информация ...
sg1628.jpg
sg1628.jpg (45.85 KиБ) Видяна 1871 пъти
ЕПIΣHTPOΔOTO - EПЙСИТРОИОТО , Е ПЙСИ ТРОИОТО - описва тройното

Sear_16xx.jpg
Sear_16xx.jpg (21.28 KиБ) Видяна 1869 пъти
ЕПΛIKEΣIO - ЕПЛЙКЕСЙО, не знам къде е корена на думата апликация, но напълно е възможно както името на българите и това да е заемка от одриския, или друг тракийски диалект.

Възможно е да се чете и Е ПЛИКЕСИО, тоест "е запазено", или "е тайно"

Отговори