Рик Страсман - "ДМТ – Молекулата на духа"

Тук може да предложите ваши или чужди книги за четене и обсъждане. Можете да прикачвате текстови документи.
miromiv
Регистриран: 27 ное 2011, 14:43

Re: Рик Страсман - "ДМТ – Молекулата на духа"

Непрочетено мнение от miromiv » 24 фев 2013, 14:49

alex написа:правилното разбиране на света ще доведе до практическо приложение което няма да може да се оспори
Ето за това говоря ::up::

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 24 фев 2013, 15:58

miromiv написа:
alex написа:правилното разбиране на света ще доведе до практическо приложение което няма да може да се оспори
Ето за това говоря ::up::
Правилното разбиране има смисъл само тогава, когато има разбиращ - сиреч пак стигаме до субективния фактор. И изобщо - как бихте дифинирали що е то обективно в контекста на този разговор? :?
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 24 фев 2013, 17:13

Според мен правилното напредване е проверката!
Това че в действителност наблюдаващия може да интерпретира резултатите както си иска /чрез ума си/ не означава че те не са действителни. /може пък да уцели в интерпретацията/

Точно както в средновековието са мислели че нещата просто се пръкват едно от друго, примерно мухите се пръкват от трупове на животни. Да обаче един пич е оспорил това и решил да провери това като изолира трупа на мишка с стъклен похлупак, и се оказва че всъщност не се пръкват ами мухите трябва да снесат яйцата си върху мишката.

Теорията че нещата се пръкват е била официална и се наричала Наука. Точно както сегашното обясняване на света, материята, енергиите и всичко останало може да се окаже пълна глупост, както е било пръкването. Просто трябва първо да го разбереш и като видиш грешката в науката да и я покажеш.

Мисля че сега никой не оспорва раждането на муха от муха, явно е че това не е субективна истина в нашия свят а обективна. Който и да е наблюдаващ ще наблюдава едно и също. Как от кравата се ражда крава и от мухата муха..
/Казвам нашия щото кой знае какви светове има ... /

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 24 фев 2013, 17:21

Да опитам да опростя нещата. Обективно е когато ʼʼнещотоʼʼ остава непроменено дори след въздействие на субективният фактор. Да сведа нещата до прост пример, както аз го разбирам.
Пред мен има една маса с четири крака, а в единият и ъгъл има бяла чаша с вода. Ако накарам 100 човека които предварително не знаят за масата и чашата да проверят какво има пред мен и всички те потвърдят за масата и чашата в ъгъла, тогава с голяма сигурност можем да заключим, че масата и чашата са обективен факт. Естествено може да има нюанси в описанието, например на размерът на масата и чашата, количеството на вода и т.н. Независимо от увеличаването на броят на субективните фактори, това все ще си е маса с чаша в ъгъла. Ако обаче от въпросните 100 души, 10 видят масата с чаша, 10 решат че това е стол или някакъв друг предмет, а част от останалите например, не виждат нищо... тогава обективно не можем да сме сигурни какво има пред мен.

Свободния Дух

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 24 фев 2013, 18:49

miromiv написа:Обективно е когато ʼʼнещотоʼʼ остава непроменено дори след въздействие на субективният фактор.
За да има въздействие от едно „нещо“ върху друго „нещо“, необходимо условие е, те да бъдат еднакви по същност. (sum е дал интересни примери в това отношение още в началото на книгата си „Ти си това 2“) Щом е изпълнено това условие, не е възможно при взаимодействие между две или повече (най-общо казано) неизолирани системи, да не настъпят някакви динамични промени – елементарна физика (и здрав разум). ;)
Но всъщност примера който даваш, не е за взаимодействие, а за наблюдение! Резултатите от наблюдението ще бъдат приблизително еднакви,единствено и само ако всички съпътстващи го условия са приблизително еднакви (в конкретния пример – ако наблюдателите имат сходно по количество и качество зрително възприятие и сходна лична сетивна опитност по отношение на масата и чашата).

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 24 фев 2013, 19:14

Изразил съм се неправилно, уж го четох, след като го написах. :IL Разбира се става въпрос за наблюдение. Важното е че си разбрал какво съм имал предвид.
Свободния Дух написа:Резултатите от наблюдението ще бъдат приблизително еднакви
Проблемът идва, ако са коренно противоположни. :facepalm:

Свободния Дух

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 24 фев 2013, 19:36

miromiv написа:Проблемът идва, ако са коренно противоположни.
За кого е проблем и какъв е точно проблема? :?

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 24 фев 2013, 19:49

Свободния Дух написа:За кого е проблем и какъв е точно проблема?
За мен е проблем, защото не знам колко е достоверността на опитността, чуждата и моята.

Свободния Дух

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 24 фев 2013, 20:05

miromiv написа:За мен е проблем, защото не знам колко е достоверността на опитността, чуждата и моята.
Опитността се придобива от субекти, затова е винаги... субективна. :) Следователно дали е достоверна (сиреч надеждна, сигурна), зависи изцяло от качествата на придобиващия я субект.

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 24 фев 2013, 20:16

Свободния Дух написа:зависи изцяло от качествата на придобиващия я субект
Уйде коньо у реката :D То и оценката на качествата на субекта са... субективни. Затова трябва да бъде направена опростена Обективна проверка от... различни, субективно качествени субекти... последният субект да затвори вратата :IP

Отговори