ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Авг 22, 2017 11:22 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: КРАЖБАТА 2
Ново мнениеПубликувано на: Сря Ное 04, 2009 9:47 pm 
Хайде сега да си побъбрим малко за другата кражба, която си е пак кражба на история, традиция и самобитност. :IP
Става дума за български народни песни, които все по-често ми се случва да чувам в изпълнение на разни хорчета и индивидуални певци от други народи, които ги представят като свои, т.е. като образци на фолклора на техния народ. :o Разни там македонци, сърби, руснаци, украинци и прочее народи без древна история, които ха са се обърнали към миналото си да потърсят песенната традиция на своите предци, все на типично български напеви попадат. 8-) Точно те, както са си свикнали и с историята, и с територията, и с книгите, и с азбуката, крадат здраво и от песните ни.
Наясно съм, че фолклорното творчество много бързо влиза в обмен със съседните народи. Ама както си има типично гръцки песни, които всички българи веднага усещаме, че са гръцки, вдигаме ръчички и запреплитаме краченца в сиртаки, както долавяме веднага сръбската орнаментика и се сещаме за един куп кукли от Гранд Продакшън на Лепа Брена, както веднага познаваме „че мъй фачето” на румънците, колкото и да си приличат с нашите северняшки песни, и не на последно място, както завихряме казачоци, пляски и препляски на типичните руски напеви, така и БЪЛГАРСКИТЕ НАРОДНИ ПЕСНИ СИ ИМАТ СВОЯТА ТИПИЧНОСТ, ХАРАКТЕРИСТИКА И УНИКАЛНОСТ, ОРНАМЕНТИКА И РАЗПОЗНАВАЕМОСТ в сравнение с песните на всички гореизброени народи. /Нарочно не споменавам македонските, защото то си е логично, че са си български./
Наясно съм и с това, че има универсални песни, които се пеят на различни езици, с леко изменени мелодии. Но те са обикновено краднати далече в миналото от някои арабски народи, чрез преминаващите кервани и търговци. Такива например са „Хубава си моя горо”, „Ясна вечер”
http://www.everybodys-song.net/bulgaria ... _story.php
и много други. Не става дума и за лигавите дуетни или хорови песновки, които са съчинени в ново време за кръчмите или за разни пенсионерски веселби.
Не става и изобщо въпрос за кражбите между поп-фолк певачките на Балканите – там е пълна каша…

Тук ми е думата и болката за откраднати ТИПИЧНИ за българската песенна орнаментика и традиция песни.
Ето чуйте и се ядосвайте като мен:
http://www.youtube.com/watch?v=iFBQACEVrhw&NR=1
:o :o :o :o :o :o
И ако това не е кражба – кое ще е?! :x
Забележете в нито един от другите т.нар славянски езици няма думата „гугутка”!!! :idea: На сръбски например е „голубица”.
Така че каква ти сръбска песен, Боже Господи, е това!?!?!?!?!? :IL

Ето го оригиналът – нашата българска народна песен, изпълнена от Гюрга Пинджурова – Светла и памет!
http://www.youtube.com/watch?v=_yzcPJcidbs
:[)]I: :[)]I: :[)]I:

Върнете се в началото

Заглавие: Re: КРАЖБАТА 2
Ново мнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 11:33 am 
И песните им македонски като всичко македонско - ове е бугарско! :Bulgaria:

http://www.youtube.com/watch?v=Jiz0zpL2ed8
:IP :IP :IP :IP :IP :IP :IP :IP
:dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
::up:: ::up:: ::up:: ::up:: ::up:: ::up:: ::up::

Върнете се в началото

Заглавие: Re: КРАЖБАТА 2
Ново мнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 10:00 pm 

Еееее Сарадива, тук направо ме уцели в Десятката :)
Много мога да говоря , че и показвам - като любител само :)
Хубаво е обаче ако има възможност ей така - да се видим на маса....
За това съм притеснен най - много, но от това Думоизползване на там отиват Нещата.... Кой каквото може ще си вземе, ей така защото Ние сме го оставил на произвола на съдбата :oops:
Поздрави и Остани със Здраве! :IP
:Bulgaria:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]