ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Нед Юни 25, 2017 3:13 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ееех...тези наши "учени"!!!
Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 12:37 pm 

Забележете размера на главата и големия врат на животното от диадемата.
Прикачени файлове:
===.jpg
===.jpg [ 83.48 KiB | Прегледано 99 пъти ]

Барса е с къс врат…
А пантерата е с голяма глава и здрав врат... и ушите са същите:
Прикачени файлове:
33.jpg
33.jpg [ 28.76 KiB | Прегледано 94 пъти ]

Образът на пантерата е най-близък до свещеното животно на диадемата.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 1:25 pm 

Въпросната пантера е с три крака с по три пръста, точно както е и на пръстена на Калоян:
Прикачени файлове:
post-2642-1265101930.jpg
post-2642-1265101930.jpg [ 9.38 KiB | Прегледано 1312 пъти ]

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Тук се вижда че са само три пръста от един единствен заден крак...
69.jpg
69.jpg [ 44.56 KiB | Прегледано 92 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 4:49 pm 

Обикновено триподите които съм засичал на монети, имат по три пръста от някакво животно...
Прикачени файлове:
194059.jpg
194059.jpg [ 17.03 KiB | Прегледано 1268 пъти ]

Прикачени файлове:
97-80000211.jpg
97-80000211.jpg [ 37.15 KiB | Прегледано 1272 пъти ]

Прикачени файлове:
g4.jpg
g4.jpg [ 87.72 KiB | Прегледано 90 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 5:06 pm 

Да… триподите и пръстена на Калоян. В тази връзка същата пантера виждаме и на тракийска колесница, открита от Д.Арге край с. Борисово, Елховско:
Прикачени файлове:
45.jpg
45.jpg [ 32.1 KiB | Прегледано 97 пъти ]

Мисля, че вече разбрахме кое е животното на диадемата. Всъщност за тази фигура от колесницата пише, че е на ягуар, но аз не съм съгласен, защото главата на ягуара е по-малка в сравнение с тази на пантерата. А от артефактите виждаме, че черепа на животното не е малък.

Така.

Сега към следващото… фигурата, наречена от проф. Диана Гергова - женския сатир или сатиреса.
Нека първо видим въпросната сатиреса:
Прикачени файлове:
58.jpg
58.jpg [ 38.61 KiB | Прегледано 156 пъти ]

Хм… чудо на чудесата – на женския сатир му излезли два рога.
Всъщност никъде няма изображение на сатир с рога… иначе само ушите му са дълги. И за разлика от фигурата на диадемата сатирът има човешко тяло и опашка. Ето оригинален гръцки сатир:
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 55.59 KiB | Прегледано 95 пъти ]

Чудя се при тези факти как може професорката да твърди във филма, че това на диадемата било сатиреса…
А ето и тялото на т.нар. сатиреса:
Прикачени файлове:
62.jpg
62.jpg [ 52.64 KiB | Прегледано 101 пъти ]

Виждаме, че тялото е като това на другите пантери от диадемата. В такъв случай за какъв сатир става въпрос!?!?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 5:48 pm 

Това според мен са лъвове. На по-детайлни снимки се вижда разликата между тях.
Прикачени файлове:
623393-l.jpg
623393-l.jpg [ 49.36 KiB | Прегледано 103 пъти ]

Прикачени файлове:
623393-l.PNG
623393-l.PNG [ 556.94 KiB | Прегледано 119 пъти ]

Прикачени файлове:
Screenshot_1.png.jpg
Screenshot_1.png.jpg [ 14.67 KiB | Прегледано 1459 пъти ]

Прикачени файлове:
Screenshot_1.jpg.png
Screenshot_1.jpg.png [ 156.5 KiB | Прегледано 1460 пъти ]

На тази се вижда още по добре:
Прикачени файлове:
sve_dsc_0038.jpg
sve_dsc_0038.jpg [ 42.22 KiB | Прегледано 102 пъти ]

Вижда се че зад всяка Кибела или Сатирка се виждат по три лъва и три лъвици, като се редуват първо лъв след това лъвица.
---
И все пак това че лъвовете имат по три крака не те ли смущава?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 6:06 pm 

Забелязах този елемент от животното, но не мога да се съглася, че това са лъвове поради простата причина, че това на врата им изглежда повече на конска грива, а не на лъвска. Лъвската обхваща цялата глава и целия врат. Докато на животните от диадемата не е така…
По скоро гривата от пантерата я свързвам с идеята за предаване на движение… при конския галоп гривата така се вее. Тоест става въпрос за някакво движение, което се предава чрез диадемата или в диадемата. А това движение може да се изведе само от Силата на Великата Майка. Това е така, защото става въпрос за духовно движение, а не за някакъв порив на вятъра. :)
И тук е мястото да кажа, че според мен това не е сатиреса, тоест жената на гръцкия сатир, а това е Великата Майка на траките Кибела. Двата рога на главата й подсказват за неделимата й връзка с върховния стар бог Бал.

Дори мисля, че на фигурата има изрисувани стилизирани крила…
Прикачени файлове:
89.jpg
89.jpg [ 41.08 KiB | Прегледано 99 пъти ]

Ако е така то вече фигурата е ясна, защото това всъщност е женски сфинкс!

Ще потърся в сред моите снимки. Имам някакъв блед спомен, че някъде съм снимал или гледал подобна сцена, но къде беше... имам предвид сфинкса и пантерите.

П.П. но е възможно да си прав - това да са лъвове и лъвици... просто тази конска грива ме притеснява. Защото не мога да допусна автора на творбата да не знае как изглежда лъвска грива.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 6:39 pm 

Ако е за придаване на духовно движение това ще рече че половинада от животните са духовно подвижни другите са духовно статични ли ? ::thinking::

Ако цялото изразява духовна сцена, защото все пак сцената би трябвало да е от духовен характер, не виждам смисъл в това лъва хем да е духовно подвижен хем да е седнал. Надявам се че разбра какво имам предвид :)

Другото което се чудя е защо Кибела всъщност са 2 Кибели ::thinking::

Но и според мен това е Кибела, най-малкото защото под тракийското М имаме 6 точици.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 7:06 pm 

Последния вариант, за които се сещам, е въпросното животно от диадемата да е гепард. Гепарда има малка грива, подобно като тази на коня и добре се вижда, когато е настръхнал…
Прикачени файлове:
76.jpg
76.jpg [ 80.24 KiB | Прегледано 94 пъти ]

От друга страна знаем, че гепарда е най-бързото животно на Земята. Може поради тази причина нашите предци да са го почитали за свещено и за това да е изобразено до Кибела.

Всъщност какво ще кажете за комбинацията за животните от диадемата – лъвица и гепард или пантера и гепард?
Коя от двете комбинации може да е изобразена?

Или може би това на диадемата са си просто гепарди... Което, колкото и невероятно да е май ще се окаже правилният отговор.
Прикачени файлове:
67.jpg
67.jpg [ 81.28 KiB | Прегледано 97 пъти ]

Как мислите?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 8:57 pm 

Ако те притеснява гривата, все пак по нашите земи не се мяркат много често лъвове! Човека който е правил диадемата и със снимка не е разполагал. Най-вероятно е гледал мозайка или някоя ваза, а на тях не е много по-добре изобразено :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:46 pm 

И таз добра – значи на майстора толкова му е акъла, така ли?
Не мисля, че нещата са толкова прости. Лъвове и лъвици са изобразявани много преди времето на Орфей… Достатъчно е само да видиш двата лъва на входа на хетската столица и ще разбереш за какво ти говоря. А диадемата е жречески предмет и при тези символи няма случаен образ. Всичко се изпипва до последната и на пръв поглед незабележима подробност.

Иначе си спомних къде съм снимал жрицата на Кибела - Сибила с крила, държаща гепард за опашката. В музея „Пергамон“:
Прикачени файлове:
4.jpg
4.jpg [ 60.38 KiB | Прегледано 97 пъти ]

Виж колко ясно е нарисувана гривата с червен цвят… това НЕ Е лъв!!! А и този дълъг врат...

Разтършувах се за други артефакти и попаднах на още такива от етруска изложба, снимана отново в същия музей:
Прикачени файлове:
eтруски.jpg
eтруски.jpg [ 66.69 KiB | Прегледано 102 пъти ]

Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 86.54 KiB | Прегледано 99 пъти ]

Това няма как да са лъвици с тези издължени вратове. А и черепите са много малки, за да бъдат на лъвове. И още по-впечатляващи са двете цветя до животните... напомнят на нашите от диадемата как са хванати за опашките им.

Обаче на ето този етруски артефакт се зарадвах най-много, защото виждаме композицията от гепард и сфинкс на едно място:
Прикачени файлове:
 7-6в.пр.хр..jpg
7-6в.пр.хр..jpg [ 98.6 KiB | Прегледано 102 пъти ]

Артефактът е изложен във Ватикана в залата на траките етруски. При тази ситуация мисля, че проф. Гергова има сериозен проблем, защото е датиран от нейните колеги 7-6 в.пр.Хр.. А на този глинен съд виждаме същата композиция каквато имаме и на диадемата от могилата, нали?
И ако запитаме професорката защо е датирала уникалната златна диадема от гетската могила през периода 4-3 в.пр.Хр. едва ли ще може да даде някакъв адекватен отговор.

Ето на това му казвам стъкмистика и скопяване на нашата история.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]