ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Чет Юни 29, 2017 3:32 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Относно самскарната решетка
Ново мнениеПубликувано на: Пет Яну 14, 2011 10:04 pm 
нещо не ми е ясно..

какъв е първоначалния замисъл зад натрупване на самскарите и формиране на решетката и от къде идва той?
от умствените впечатления и емоцията свързана с тях има ли някаква полза?
унищожаването на тази информация означава ли че тя е безвъзвратно изгубена?
как се отразява разграждането на обикновеното ежедневие на човек?

може ли кратки отговори? :)

Върнете се в началото

Заглавие: Re: относно самскарната решетка
Ново мнениеПубликувано на: Съб Яну 15, 2011 12:07 am 
kha написа:
какъв е първоначалния замисъл зад натрупване на самскарите и формиране на решетката и от къде идва той?

Съзнанието еволюира, преминавайки през 8 400 000 прераждания, докато достигне до човешка материална форма. 8 400 000 е броят на точките изграждащи самскарната решетка в човека. Така, че благодарение на решетката, Съзнанието достига до човешката форма на съществуване. Друг е въпросът в по-късно време какъв контрол е започнал да се осъществява чрез самскарите в нея. От тогава насам преражданията за човека край нямат...
Цитат:
от умствените впечатления и емоцията свързана с тях има ли някаква полза?

Да, има. Чрез тях са се развивали мисълта и интелекта в човека /и по-точно в хомо сапиенс/.
Цитат:
унищожаването на тази информация означава ли че тя е безвъзвратно изгубена?

Не. Освобождавайки се, човек получава достъп до каквото си поиска. И все пак подобна информация е до време, а Бхарад - не.
Цитат:
как се отразява разграждането на обикновеното ежедневие на човек?

От Роб започва да се превръща в Господар.
Цитат:
може ли кратки отговори? :)

Надявам се бях достатъчно кратък ;)]

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Яну 15, 2011 12:23 am 

Е нали и по времето когато са били великите човеци е имало хора , но не и решетка. Т.е тя не е причина да сме Хора.
Може да е прчина да сме сегашните хора де, или обременени и имаме спомени или дежавюта :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Яну 15, 2011 1:38 am 
miroki написа:
Е нали и по времето когато са били великите човеци е имало хора , но не и решетка. Т.е тя не е причина да сме Хора.

Miroki, в голяма грешка си. Никой не е твърдял подобно нещо.

По времето на Премъдрите, хората живеещи около тях са получавали името си на Атман още с раждането.
Растейки и живеейки с това Име, с времето решетката в човек се е унищожавала по естествен път /без никакви специални практики, медитации и т.н./.

Решетка нямат изкуствените съзнания, защото не са "продукт" на естествения еволют в Океана на Съзнанието. :idea:
/Плюс това представляват само една форма на съзнание.../

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Яну 16, 2011 3:36 am 
ntsk, чудесни отговори :)

сега ми излезе нова чуденка - защо след като никога не съм практикувал, не ми се занимава, не ми допада като идея и нямам намерение да се насилвам, разбирам за какво ми говориш..

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Яну 16, 2011 3:30 pm 

Насила неща не се правят.
Тук не е религиозна секта, задължителни неща няма, всеки прави своя избор.
Нито има "бог" който ще се разгневи и ще те накаже...
Живей си живота и му се радвай, всяко нещо с времето си.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Яну 16, 2011 4:42 pm 
kha написа:
сега ми излезе нова чуденка - защо след като никога не съм практикувал, не ми се занимава, не ми допада като идея и нямам намерение да се насилвам, разбирам за какво ми говориш..

Ако наистина ме разбираш, няма да се чудиш много.
Мисля, че ще можеш и сам да си отговориш на въпроса. Ако не веднага, поне след време ще успееш.

От една страна е добре, че разбираш информацията, която се дава подредена под формата на отговори (т.е. синтезирано Знание). Но какво на практика правиш за себе си?
Преди години аз също разбирах лесно всичко, което sum ми даваше като отговори на моите въпроси. Но нямаше как всичко да проверявам лично, защото самскарите ми пречеха. И така докато с времето не започнах да практикувам.
Ако ти действително носиш Атман в гърдите си и разбираш написаното, то сега пред теб се е отворил един път, който ще ти разкрие истинската ти същност на Атман. Дали ще тръгнеш по него, това си е изцяло твой избор.
В такъв случай каквото и да избереш, успех от мен!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 19, 2011 1:11 pm 

Мислех, че аз съм се объркал , но днес срещнах подобен текст за решетката

Цитат:
Вече знаете, че, когато се е раждало дете, Премъдрите са му давали името на Атман. Детето е живеело с това име и чрез него е било вечно свободно същество и не е трябвало да практикува нищо, защото е нямало решетка от точки в сърцето си.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 19, 2011 3:16 pm 
Като казвам, че си се объркал, значи е така, miroki. Само, че този път ще ти се поскарам малко. :D

Обикновено хората нямат търпение да изчетат всичко до край и тогава да си правят генерални изводи. За това понякога се налага да се повтаряме. Но това е нормално, и при мен се е случвало преди време, така че разбирам за какво става въпрос.
Много важно е да си оставяш въпросителните, как да кажа... "плаващи" в ума, докато не изчетеш всичко. Или ако искаш си ги записвай отстрани на един лист. Това помага умът да започне да се освобождава от фиксациите си, но и да не създава нови! Като прочетеш всичко, ще видиш, че на поне половината въпроси вече имаш отговор. Останалите питанки ще започнат да намалят с всяко ново препрочитане на двете книги и форума. Ако и след това отново имаш въпроси (които вече ще са доста по-малко и доста по-концентрирани), тогава вече можеш да ги задаваш "на воля" във форума, за да има градация. В противен случай, както казах, ще си губим времето да повтаряме едно и също.

И така... цитатът, който си дал, е от темата "Мадарският конник", страница 7. Добре е друг път да даваш линк.
Ето линка: http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 1&start=60
Гледаме 6-то мнение на sum. Както виждаме датата на мнението е "Чет Февруари 26, 2009". Цитирания от теб текст започва с "вече знаете"...
Което ще рече, че вече сме обсъждали на дълго и на широко този въпрос и sum обобщава с няколко думи само най-важното, което е свързано с конкретната тематика на поста му.

Но за да не си помислиш, че говоря "наизуст", нека погледнем постинга му, в който за пръв път говори за решетката при хората от поколението на Премъдрите:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 5&start=20
Темата е "Медитация и… опитности 1", страница 3,... 6-ти постинг. Датата, забележи, е "Вто Януари 20, 2009". :idea:
Ето и думите:
sum написа:
"Хайде да приемем следната ситуация. Да си представим, че сега живеем по времето на Премъдрите и те са дали името на Атман на едно новородено бебе. Да речем, че са го кръстили… БИН. :D
БИН живее и расте като обикновено момче, но с тази разлика, че около сърцето му я няма решетката от точки, където да се захващат самскарите. Това е така, защото силата на Атман разгражда решетката от точки. Колкото повече БИН расте, толкова повече решетката се саморазгражда… това е просто един естествен процес.
Така свободен и щастлив и в същото време неограничен от минали спомени /самскари/ БИН се развива като човешко същество.

Без значение колко време живее на Земята той има свободата след смъртта на своето тяло да пребивава навсякъде в Крешака. Може да се преражда във всички низши и висши светове без това да му навреди, защото знае за себе си и има силата на своя Атман /силата се получава чрез името/… Просто животът в Крешака за него е едно голямо приключение… Ако поиска пак може да се прероди на Земята /но вече това новородено дете ще носи спомена за себе си, че е БИН, затова няма нужда да му се дава ново име, било то от роднини или посветени/.
Това е огромната разликата с днешните деца, които се раждат. Те не помнят нищо от предишните си животи, защото нямат силата на своя Атман. Така в единия живот ще се казват Иван, в другия Петкан, в третия Драган и т.н. А всичко, което са преживяли като Иван, Драган или Петкан ще бъде запечатвано в решетката от точки... Тези спомени винаги ще движат хода на съдбата на детето на Земята и ще предопределят неговите прераждания, свързани с живота на Земята…
При това положение детето само може да си мисли, че има избор за "големите неща"... Докато не се разградят самскарите и не се унищожи решетката от точки в него никакъв избор няма за детето, за да пребивава в другите светове… Да не говорим пък за излизане от Крешака… И така докога… :roll: :? "

/Препоръчвам обаче прочитането на целия постинг няколко пъти, освен преди това цялата тема, разбира се/

И като завършек поглеждаме ето тук: http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=140
Темата е "Да си поговорим за Исус", стр. 15, 2-ро мнение. Датата е вече "Нед Юли 12, 2009". Ето и текста, който ни касае:
sum написа:
Помните ли примера, който ви дадох с новороденото бебе БИН?
Тогава споделих, че Силата, съдържаща се в името на Атман, разгражда самскарите и решетката от точки. Така човек не трябва да прави никакви практики… Подчертах, че същата Сила извежда Атман извън океана на Съзнание и той може да види какво е отвъд.
Да обърнем това знание към Исус, за да разберем неговата история.
Исус е живял по времето на Премъдрите и още тогава те са му дали името на неговия Атман!
Бил е младеж, когато са го убили… Шокът от жестоката смърт завладял ума му и така той се завъртял в режима на преражданията.
След като се преродил, в следващия живот вече нямало кой да му даде името на Атман, защото Премъдрите били напуснали Земята… Неговите родители му дали друго име.., детето растяло.., а умът му започнал да се самоидентифицира с тялото. Резултатът от това - преражданията за него били в пълен ход.
…И така близо 8000 години Исус се прераждал на Земята в различни общества, трупайки в сърцето си цялата информация от тези прераждания.

Вече наред ли е всичко, miroki?
Сега разбираш ли, че като ти казах да четеш и мислиш, четеш и мислиш, четеш и мислиш, е имало защо?
Бих добавил и малката подробност, че процеса на "четене и мислене" понякога може да отнеме 1-2 години... но това не трябва да те притеснява. Не че аз или някой друг не би ти отговорил на въпросите през това време, но съгласи се, че ако всеки започне да я кара по този начин, в един момент ще се окаже че тук само си преписваме едни и същи текстове.
Това е засега от мен.
Въоръжи се с търпение и не забравяй да си записваш въпросителните, оставяй ги "висящи", докато не стигнеш до края. И после пак и пак... Упорит си, ще се справиш! Успех! ;)]

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 19, 2011 4:57 pm 

Ох наред е.
Горе долу съм към края на прочита на форума, аз си записвам, но понякога записвам неправилно. Като случая с Господ и Бог отначало не правих разлика , та се оказа, че трябва да си ревизирам нещата, кога кое е трябвало да пиша. и други подобни. И си го оставям като за напомняне и ползване, нямам предвид това де, това не съм го писал защото не ми е било нужно за антетка.
Ами горе долу половин година е четенето за сега и има още.
Смятам за на пролет да съм прехвърлил всичко. За да мога да медитирам с някакво знание.
Иначе имам въпроси които съм си писал и чакам отговорът им, и такива които не съм писал де. Обикновено само за нещо от което ми се касае по нататъшното четене питам директно.
Но тука имаше погрешно възприето от мен знание (което даже не беше под въпрос за мен) и нямаше как да не задам този въпрос.
Иначе щях да си чета до края , с грешно знание. А това е доста объркващо.
Е най-объркващо ми беше отначало , че трябваше да чета неща които не разбирах, но после като понаучих основните моменти , нещата се подредиха , особено като имах схемите от форума. може би е заложено отначало такова объркване , за да "изплуваш" от там.
Благодаря за разяснението.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]