ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Окт 17, 2017 5:05 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: СИСТЕМАТА НА ПРОШКАТА
Ново мнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 9:57 pm 

сега вече ми е ясно благодаря.
Цитат:
Кой е този "Който обича" и какво?

на мен тези въпроси са ми ясни защото навремето съм чел лазарев от 1 до 12 книга.в краина сметка има само един основен грях отричането от любовта към бога.Сега когато имам и знанието за брахман и господ и системата проработи.
Причината при някои съвормци да не се получи е че най-вероятно не могат добре да си отговорят на въпросите които си задал по горе.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Мар 03, 2011 4:29 pm 
makaveli написа:
Ще изложа два варианта1,2
В началото когато започнах да практикувам системата на прошката правех следното-в поза за медитация 1- започвам да се обръщам към господ с думите-господи моля те прости ми че съм прилепнал към програмата "който обича" тези думи повтарям многократно докато някак си от самосебеси не реша че е достатъчно.
По време на тези ми действия съм имал силни трептения по целото матерялно тяло.
А също така същата молитва я прилагам и в ежедневието по всяко време.Та така деиствах в началото докато в един момент не се осетих че всъщност трябва да си спомня или представя случка от живота която осъзнавам като грях(например като дете бях на гости на една леля и там с вила за сено намушках една жаба).2-И когато прилагам системата на прошката върху конкретен грях тогава(се е случвало) да чувствам болка в сърцето или в главата.
Да обобщя мисля че и двата вариянта са правилни(1-когато няма конкретен обект за прошка и 2-когато обект на молитвата е определен грях(за жабата).

Здравей, makaveli!
Реших известно време да експериментирам със себе си, за да проверя по-прецизно нещата, свързани с прошката.
Както вече обсъдихме, 2-рия вариант („когато обект на молитвата е определен грях”) работи безпроблемно чрез универсалния ключ „който обича”. Осъзнаваме кой е прилепналия и към какво...
Интересен е 1-вия вариант, когато искаме прошка, че въобще съзнанието ни е прилепнало към програмата „който обича”.
И този вариантът работи перфектно, но за целта е нужно наистина добре да се разбира смисълът, вложен в думите „който обича”. :idea: Иначе е възможно нищо да не се получи. /С две думи, като знаем какво правим, може успешно да ползваме и двата варианта/.
Не ме питай защо не съм наблягал досега на 1-вия вариант. Просто пътят ми беше малко по-различен.
Също така трябва човек да внимава при този 1-ви вариант да не изпадне в другата крайност, а тя е „обичта към самия Бог”. Т.е. любовта към него, не бива да се бърка с обич. Бога трябва да се разбира, а не да се обича! Още повече, че на една крачка от обичта, е страхът.

Всъщност любов към Бога означава именно това – Разбиране за Едното под множеството от форми. Обратното означава „да обичаме” обектите, формите и т.н. Тук идеята е привързаността към обектите да бъде трансформирана в разбиране отправено най-напред към Бога, понеже той е в основата на разнообразието от форми. Така именно може да бъде преустановено влиянието на някои самскари в нас.
Това Едно, което е Бога - Космическият Разум, се проявява в нас чрез нашият Ум! Т.е. човешкият Ум е напълно идентичен с този Космически Разум! Това трябва да се знае и разбира.

Все пак да не забравяме, че само чрез прошката няма как да постигнем Атман.
Ти си Това 1:
След като индивида изрази любовта си към Бога по този начин, точно тази любов го отвежда при настъпването на смъртта в божиите обятия, който индийците наричат Брахман.

Чрез силата на прошката човек може към даден момент да „извика” по-добра действителност за себе си, може и да си спести куп главоболия, като я насочи към съответната ситуация. Ако целта ни обаче е Атман, за който пише sum в книгите и форума, то трябва да се унищожат самскарите и решетката. Защото в противен случай умиране има, но истинска Свобода – не.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2011 9:51 am 

Предполагам , че и прошката която си вземаме по стар обичай през вчерашният ден има сходно въздействие.

Иначе съм съгласен ,че човек ако има конкретен грях, който го мъчи трябва, конкретно за него да иска прошка, но ако не си спомня такъв, което е доста вероятно е най-добре към "който обича".

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2011 11:55 am 

Понеже miroki спомена вчерашния ден и взимането на прошка по стар обичай....та се сетих че е хубаво човек да поиска прошка за нещо, но също е хубаво да може и да даде прошка. включително и на себе си.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2011 6:29 pm 

Здравей Ntsk :)
Точно за това спрях да практикувам системата на прошката,защото не съм сигурен кой и какво обича.Имам само предположения,защото не мога да проверявам лично все още.
Благодаря ти за прекрасния пост който си написал.Кой обича?
Според мен кой е умът.(мисъл,его,интелект).
Ето моето мнение- мисълта контактува с обектите около нас,този който е анализира е егото,а решенията ги взима интелекта.Имаме мисъл,която контактува с обекта примерно съм в ситуация ставам от сън и ми се припушва/имаме мисъл за пушене/ която се поражда от егото тоест чрез сетивата си аз изпитвам нужда да пуша/или по друг начин уш си доставям наслада от пушенето/ а интелекта вече ми дава възможностите дали да пуша дали да пия и т.н.Така 3те части мисъл,его,интелект/цялото ум/ според мен се явяват кой.Едната от 3те форми на съзнание в човек.
Обича-обичам програмите всичко идва от тях.И така обичта се явява пунта-мара/илюзия/ защото тя е окова-рамка породена от обословения ум,тоест обичам защото ме е страх,обичам защото имам изгода примерно и т.н. докато Любовта е съвсем друго тя идва от сърцето тя не се нуждае от изгоди страхове и т.н/обичта=изкуственото,любовта=истинското.
За сега толкова трябва още да анализирам и да разсъждавам.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 08, 2011 11:46 am 
makaveli написа:
За сега толкова трябва още да анализирам и да разсъждавам.

За сега това ще ти е достатъчно, за да практикуваш прошката.
Не е нужно да можеш "да проверяваш", просто осъзнавай настоящето. Не е кой знае какво... Съзерцавай върху преходното и непреходното.
Като освободиш достатъчно енергия, ще получиш нов тласък.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 08, 2011 12:35 pm 

Благодаря Ntsk и те поздравявам от сърце за търпението и разбирането с което обясняваш.А тласъка е много важен...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 08, 2011 1:38 pm 

Цитат:
Ето моето мнение- мисълта контактува с обектите около нас,този който е анализира е егото,а решенията ги взима интелекта.Имаме мисъл,която контактува с обекта примерно съм в ситуация ставам от сън и ми се припушва/имаме мисъл за пушене/ която се поражда от егото тоест чрез сетивата си аз изпитвам нужда да пуша/или по друг начин уш си доставям наслада от пушенето/ а интелекта вече ми дава възможностите дали да пуша дали да пия и т.н.Така 3те части мисъл,его,интелект/цялото ум/ според мен се явяват кой.Едната от 3те форми на съзнание в човек.

А не стана ли едно залитане тука , в елементите на Ума?
т.е. мислите контактуват, чрез сетивата и органите с околността, интелекта детерминира информацията , а егото взема решението.
Не е ли така?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 08, 2011 3:47 pm 
С обектите контактува Аз-а Мисъл, а Аз-а Его анализира Мисълта. Всъщност благодарение на "податките" на Мисълта, Егото се самозатвърждава.
Това, че Интелектът "детерминира информацията", ще рече че е свързан с цялостното възприемане на действителност.
Така съзнанието в човешка форма добива опит в този свят, благодарение на едновременната работа и на трите Аз-а, изграждащи Ума.

*ПП: Картинката ще се допълни, като си припомните написаното на ето тези два линка:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=3&t=190
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=260

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 08, 2011 8:26 pm 

И аз благодаря за помощта ntsk, да аз съм напълно съгласен с написаното от теб.
Исках да посоча, че аз-ът его взема решението, когато сме се събудили, и вече имаме мисли и усещане от сетивата, (а не интелекта).
Когато спим пък , аз-ът его не участва и тогава е на линия аз-ът интелект.
Като разбира се и аз питам до колко е вярно това което казвам.
Поне така го разбирам и аз и от линковете които подаде.

Основната идея ми беше породена от една друга тема , за изкуството , но сега не се сещам къде е , та там коментирахме, че интелекта контактува с Шива , представя варианти за рисуване (за картина), егото избира и чрез мислите и сетивата и органите рисуваме да речем.
Извинявам се, че не я намерих сега , и карам по спомени. Дадох си 2 седмици почивка от четене, да ми се поуталожат малко нещата и сега съм леко излязъл от кондиция :)

А на всички колежки по форум Честит празник!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]