ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Авг 22, 2017 12:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Самосъзнанието
Ново мнениеПубликувано на: Съб Ное 07, 2009 11:49 pm 

Понеже sum говори предимно за творчеството или "процесът, който протича в нас, когато изразяваме творчество и култура" за който става ясно, че имаме достъп чрез пласта Шива или Богът Шива в нас. Преди малко, като си пуснах ето това / http://vbox7.com/play:e815c752 /видео, за един според мен, математически гений, ми хрумна нещо, което не ми е ясно все още. А това са именно качествата които свързваме с лявата половина на мозъка. От поста на sum става ясно, че няма гений, то тогава какви са хора като Айнщайн, мъжа от видеото, и много други известни математици, програмисти, инжинери които мислят и действат предимно с лявото си полукълбо. Спомням си смътно един цитат, "математиката е езикът на приородата" / , цитирам по памет може и да греша. Но къде е мястото на тази наука или това умение, на което се базира почти целият ни "модерен" свят? Може би езикът на природата /математиката/ е само единствено езикът на материалната вселена. Според мен, намирането на връзката между духовността и математиката, ще е доказателство за всичко това.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 08, 2009 1:02 am 
Нека първо да уточня – аз не писах в предния си пост, че „няма гении”, а писах, че мозъкът не ражда гении. Разликата е огромна.

novex… мислех си, че се разбира, но явно ще трябва да поясня…

Нека припомня част от моите думи, свързани с примера за двата града и селото.
…Извън него тя създава магистрали, първокласни и второстепенни пътища. Така започва изграждане на цялостна пътна мрежа в държавата.
И още:
…След като силата от първия град вече е направила мрежа от пътища до селото, тя прокарва нови артерии, които достигат до чиповете от втория град. От тук нататък връзката помежду им е осъществена завинаги.”

От този текст се разбира, че има постоянна връзка между трите основни центъра на съзнание в човек – това са т.нар. „магистрали, първокласни и второстепенни пътища”. А по тях тече татвична енергия /сила/.

Така че, когато човек реши да твори, тогава самосъзнанието не влиза само в контакт с ума, но и също с центъра любов в сърцето.
Например в света е пълно с картини, за които можем да кажем, че са правени с много любов, нали? Това означава, че при рисуването на картината самосъзнанието /чрез татвите/ е контактувало с центъра любов. Тази любов като енергия се е запечатала в картината, защото, ако я нямаше запечатана ние никога не бихме я усетили, когато я гледаме, нали?
Същото важи за музиката, поезията и т.н..

Така че творчеството и изкуството са процеси, в които трите форми на съзнание участват заедно. Дали картината ще излъчва любов или негативизъм… това вече зависи от художника и емоционалните програми, които бликат в този момент от сърцето му.

Но какво става, когато самосъзнанието контактува само с ума?
Отговор: Тогава се „ражда” науката!
Резултатът: Няма любов. Има "суха" материя... т.е. цифри, понятия, доказвания, определения и т.н.
Когато индивидът получи желания резултат /например от едно уравнение/, едва тогава влиза в контакт с центъра любов в сърцето си и се самоопределя, че е щастлив. В случая радостта от откритието е водещо за него.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 08, 2009 7:39 pm 

Съжалявам sum, това което мисля и това което пиша явно се разминават. Трябва по-внимателно да чета постовете ти. Относно творчеството си, мисля че винаги съм влагал в него положителна емоция, даже понякога съм се чудел когато хората казват, че когато си тъжен се твори по-лесно или най-добрите картини стават когато ти е "разбито" сърцето. Напоследак ми се налага да рисувам много интензиво за един сайт, понякога се получава, смисал за кратко време правя доста вариянти, понякога цял ден немога да нарисувам минимума който съм си поставил като цел. Но общо взето съм благодарен за тази дарба която имам, да достигам така лесно до пластовете на Шива. Сега разбирам /явно не чета задълбочено/, че творчеството е процес който включва активното участие на трита центъра.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 11:49 am 
Много хубава раздумка се получи тук. Добре е, че се обсъжда примера от „Ти си Това 2” с двата града и селото, защото той много ясно представя взаимовръзката на трите форми на проявено Съзнание както в нас, така и в Крешака.
Сега, след като е изяснено това постоянно взаимодействие между трите центъра на проявено Съзнание, искам по-конкретно да обърна внимание на това какво реално се случва с нас в действителността, в която живеем /материалния свят/. Затова ще обърна внимание на няколко съждения на novex.
novex написа:
Изборът е нещото което все още не ми е ясно. От една страна, поради самскарите нещатата ни са предопределени, примерно това, че мога да рисувам.

Точно така. Даже по-точно казано, самскарите предопределят „страстта” към рисуването /по същия начин може да е и към пеенето, танцуването и т.н./.
Реално ние постоянно правим някакъв избор... И винаги става това, което избираме.
Съзнаваме ли го обаче, съзнаваме ли работата на собствения си ум?
Ако разгледаме работата на един обусловен ум, какво откриваме. Първо частите на ума работят така, че след време съзнанието започва да се отъждествява с физическата си обвивка. Така умът започва да работи с ограниченията на материалния свят. Появяват се трите посоки на времето – минало, настояще, бъдеще и по този начин умът бива ограничен, отдалечавайки се от собствената си природа /имагинерното време/. От друга страна в основата на всяко едно решение, което взима ума, е начина на мислене. Точно тук трябва да споменем самскарите. Информацията от самскарната решетка постоянно облива ума, а това предопределя мисловния процес. Към всичко това трябва да добавим и модификациите на ума.
Получава се, че ежедневният избор, който прави такъв ум, не е кой знае колко свободен, всъщност изобщо не е свободен, защото в повечето случаи такъв избор не е напълно съзнателен. Но дори и да твърдим че е съзнателен, то изборът пак ще е продиктуван от някой самскар, емоцията от който, е по-силна от разума.
Цитат:
От друга страна, разбрахме, че да щом мога да рисувам означа, че имам достъп до тази огромна галерия или хранилище на информационни програми чрез Самосъзнанието.

Да, реално всеки /щом е човек, значи има трите форми на съзнание в себе си/ има възможност за достъп до тази информация.
Цитат:
"Всъщност, хората на тази земя друго не правят - те във всеки миг чрез мисълта си Творят и Създават своята реалност и действителност. Но вече разбра, че тази сила на Брахман, е в теб самата и ти я проявяваш в този свят, чрез избора, който правиш всеки ден за каквото и да било."

Цитатът от книгата ме навежда на заключението, че все пак във всеки един момент, можем да променим съдбата си.

Много точен извод!
Първо обаче трябва да знаем това и да го разбираме! И ти вече сам виждаш, че когато човек познава космическите принципи и собствената си природа, тогава вече може да дойде и истинската свобода при избора му.
Цитат:
Значи свободата да имаме избор ни прави, творци и създатели също като Господ. Значи решението, коя от всички възможни варияции на картината ще изберс ме прави творец.

Прекрасно умозаключение!

Ха сега си представи ако някой друг успява да прави така, че ти да мислиш и чувстваш по определен начин. Това всъщност е манипулация насочена към собствения ти избор... Какво се получава тогава?
Ние пак взимаме решения и творим ли, творим... Само че творим действителност, която е угодна на този другия...
Човек като знае това и като се замисли... просто няма по-гадно нещо от това един Бог да е окован във вериги! И то в собствените му вериги!
А някой друг да стои от страни и само да „налива масло в огъня”, което кара веригите да се затягат още повече...

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 10, 2009 2:17 am 

Здравей, ntsk, отново много полезен пост. Мерси за което.

Относно тово което каза:
Цитат:
Даже по-точно казано, самскарите предопределят „страстта” към рисуването /по същия начин може да е и към пеенето, танцуването и т.н./.

Не бих го определил като страст, даже много рядко рисувам. А до преди няколко години не го ценях изобщо. Определям го като умение, защото мога да го правя когато си поискам, но не съм запален по него. Има хора примерно които са запалени много, при тях това се е привърнало във страст или начин на живот работа и т.н. При мен е, по-скоро, нещо допълнително което умея, никога не ми е правило впечатление, че го мога и развитието ми в тази насока не е било цел а по-скоро естествено от само себе си. Правило ми е впечатление примерно как може другите да не го владеят, тъй като за мен е естествено. Може би ако се беше привърнало с страст, щях да постигна по-добри резултати. Но, както казах, това за мен няма значение.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 10, 2009 10:32 am 
Да, Novex. Наистина, за да може човек да рисува добре /това което не се отдава на всеки/ е нужно умение. Мисля че това е ключовата дума и много точно я използваш.
Знаем, че уменията се придобиват чрез опитност, нали... Точно такава опитност можем да натрупаме в предишните ни прераждания и в този смисъл може да се каже, че те са предопределящи за това наше умение /да рисуваме/ в настоящия живот.
Така че забележката ти е основателна и аз съм напълно съгласен с теб.
Поздрави!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 29, 2009 4:43 am 

Ето още един от цитатите на Sum, който попаднах като препрочитах другите теми. И понеже се отнася за темата реших да го споделя.

sum написа:
Как мислите - дали Моцарт не е дошъл от друг свят, намиращ се в Звездния човек? Ако е вярно, то пътят на неговото съзнание е преминал през нашето слънце и оттам на Земята. Как иначе да си обясним невероятна дарба на Моцарт, проявена на четири години… Явно някъде другаде се е учил да свири и композира… Дарбата не се пръква от нищото. Тя е резултат от много труд. Така след смъртта спомена е жив в будното съзнание и когато то се прероди, човек просто си възстановява натрупаните способности /било то музикални, сидхи или каквото и да е/.

От малко се обарках и в мен изникнаха няколко въпроса. :) Значи доколкото разбирам, дарбата /форма на знание/ се наследява със всяко прераждане и почваш докатодето си стигнал в предишното. Както и ntsk, отбеляза в предишният пост.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Юли 26, 2010 4:34 pm 

Sum, имам усещането, че не сме изчерпали темата за Самосъзнанието, но незнам какви въпроси да задавам :), но искам да науча повече за него.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 25, 2011 9:10 pm 

Sum, беше задал някъде из темата "Медитация и опитност -втори пласт" въпросът, "според вас творчеството знание ли е"
И от няколко дена ми се върти в главата една теория.
Според мен, творчеството е и знание и не е. Също като самосъзнанието, творчеството само по-себе си трябва да е точно копие на този пласт. Май, трябва да мисля още по този въпрос..

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Яну 28, 2011 10:51 am 

novex написа:
Според мен, творчеството е и знание и не е.

И аз мисля горе долу така.
Според мен творчеството е нещо повече от знанието и от тази позиция го съдържа в себе си. За мен всяко едно знание представлява някакъв изграден информационен модел. Друг е въпроса каква емоция е свързана с него.
Творчеството се проявява в знанието, така както знанието се проявява в различните действия и занимания на хората.
Творението в случая, тоест сътвореното , е крайният резултат.

Аналогично е и по обратния ред. Сътвореното е създадено чрез умение, което е резултат от някакво конкретно знание, а структурата на това знание черпи информацията от всеобхватното поле от информация -източника на творчество.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]