ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Авг 22, 2017 3:49 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Многолог за "Ти си това"
Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 12:16 am 
Персиана
Препоръчвам ви горещо книгата "Ти си това"!!! Чела съм я, преди да я публикуват в Спиралата и лично познавам автора. Изумително е да четеш такова познание, поднесено от съвсем млад автор - той е само на 35 години! За нивото на познание, до което е достигнал, това е твърде малко време. В синтезиран вид е събрана есенцията от индийската философия, с разработка на основните концепции, допълнение към теорията на Лазарев за прошката и, най-хубавата част, разкази за онова, до което се е докоснал при излизанията си от тялото. Изумителна книга! А сега авторът и пише втора книга - съобщи го по местната телевизия. Очаквам я с нетърпение... А колкото до сайта - браво на СПИРАЛАТА ! Радвам се, че ви открих!

Боян
Аз също познавам лично автора. Предполагам, че болшинството читатели на книгата, след прочитането й, биха си създали представа за автора й като някой самовгъбен и изолиран от ежедневието "гуру", но за тяхна изненада ще кажа, че човекът написал този епохален труд, като външно проявление не се различава по нищо от "средностатистическия" съвременен човек. Голямата разлика е в нивото на осъзнаване на истината за това, кои сме ние и какви са принципите движещи Вселената в нейните веществени и невеществени проявления. Авторът ни дава невероятното познание, че можем да бъдем "духовно извисени", без да изпадаме в крайности като отшелничество и самоналожено страдание. Той ни посочва една пътека за самоусъвършенстване, по-различна от масово разпространените - тези на следването и служенето на някаква концепция, религия или догма. Според него е достатъчно индивида да достигне до разбиране за истинската своя същност, за да постигне освобождение от кармичната обусловеност и се слее със своя Творец. Първата половина на книгата е определено трудна за "смилане", защото в нея се дава в силно синтезиран вид едно обширно познание, но нека това не ви отчайва, тъй като разбирането му ще ви позволи да осмислите втората половина, описваща някои от "невероятните" лични преживявания на автора. За болшинството хора, описаните лични преживявания вероятно са от сферата на фантастиката, но за тези от вас четящи с отворено съзнание, желая приятни мигове в търсене на Истината!
...а за СПИРАЛАТА...нека бъде!

Sum
Скоро прочетох книгата и се изумих от информацията в нея. Струва ми се, че трябва пак да я прочета, защото много неща не разбрах.
Невероятните случки, описани от автора, само повдигнаха в мен много въпроси.
Как мислите - възможно ли е човек да познае Брахман?

Таня
Книгата наистина си заслужава и според мен най-вече със споделения личен опит. Вярно е, че за такива преживявания трудно се намират думи, но е и вярно, че хората имат нужда и от това. Чест прави на автора, че простичко и по приятелски споделя преживелиците си, без да се само възвеличава и възгордява. Защото след мистично преживяване веднага се включва егото, което често ни играе лоши номера. Често явление е, когато някой прозре нещо, получи някакво откровение, мигом да тръгне да учи другите, да се изживява като гуру и така бавно и постепенно да се превърне в поредния самовлюбен глупак. Искрено пожелавам на Румен Чорбаджийски да избягва тези капани и успех на втората му книга

Budhism
Книгата е невероятна, в момента я четя от няколко дни. Страхотно е написана и ми харесва специално заради личният опит и добре описаното познание. Това показва, че човек може да стигне до познанието и да живее в него, изключително много ми харесва.

Saradiva
Изтеглих си книгата "Ти си това" преди повече от половин година - за да си я чета през "дългите зимни нощи"... На няколко пъти я започвах, но четенето не ми вървеше. Но през отпуска, в дългите летни дни, отново я започнах и я изчетох за около седмица. По интересното е, че като затворих последната страница, веднага отворих първата и започнах втори прочит и той продължи близо месец. Чак тогава, по време на този втори, по-внимателен прочит, започнах да се докосвам до истинското съкровище, което има в нея! Ами той, авторът, ни поднася всичко от Познанието във възможно най-синтезиран обем и във възможно най-достъпна форма!!! Сега чета тази книга за трети път и съм провокирана да си направя няколко схеми и пишейки да си систематизирам всичко, поднесено в "Ти си това". Толкова много - само в една книга! Благодаря на СПИРАЛАТА за нея! И най-вече на автора на книгата, господин Чорбаджийски!!! И ако вече е написал втората си книга, както пише в първия пост тук, да я публикува по-бързо! Чакаме я и подготвяме тетрадките!..

Men
Каква е моята истинска същност,какво представлява човека на фона на целия Космос,каква е причината на всичко около нас.....все въпроси с
много неизвестни! Исках да знам! Започнах да търся и изчетох доста
книги,но всяка книга ми даваше частица знание ,попадах в лабиринта на различни учения!А много е важно човек да тръгне по верния път на знанието за да достигне до неподправената истина,иначе пътища много.
Различни философски учения,различни репигии с различни обяснения
за това какво е човека и всичко около нас...Звучи невероятно ,но комплексен отговор на моите въпроси получих от български автор от
книгата на Румен Чорбаджийски "Ти Си Това" публикувана в Спиралата!
Чрез тази книга след неколкократен прочит аз започнах да подреждам пъзела на моето знание стъпка по стъпка .Отговорих си кои са нетленните сили в човека и коя е силата която движи всичко около нас.
Читателю прочети книгата "Ти Си Това" тя ще те изведе на верния път!
Пътеките към върха са много ,по коя ще тръгнеш Ти решаваш сам!

Sum
Здрасти men!
Много ме впечатли определението "пъзел". Би ли споделил с прости думи, какво е разбирането ти за "пъзела на твоето знание"?
Ако можеш да го опишеш с няколко изречения, чудно ми е, как ли ще изглежда завършената картина "Ти си това" през твоя поглед?

Men
Ооо,каква чест!!! Книгата Ви е фундаментална г-н Чорбаджийски!

За да намерим смисъла на живота трябва да минем през врата ,която води към нас т.е. трябва да разберем нашата истинска същност или да търсим знание за самите себе си.Още древните са казали че Човек е един Микрокосмос.Така че самопознанието за мен е началото.Основният "пъзел" в моите търсения е именно човека,който явно е точно изображение на макрокосмоса и е най съвършеното същество в Мирозданието.Когато достигна до разбирането на всички структури изграждащи човек/центровете на съзнание/ тогава може би картината ще ми е по ясна!

Свободния Дух
Настоящата тема определено привлече вниманието ми, тъй като и аз подобно на „men” намерих отговорите на голям брой от вълнуващите ме въпроси свързани с извънсетивните измерения в книгата „Ти си това”. Дълги години търсех отговорите лутайки се между научни дисциплини, езотерични учения и религиозни системи. Достигнах до множество малки „прозрения” за „Голямата Истина”, но всички те бяха разпокъсани и разхвърляни, и въпреки доброто ми желание и положените усилия все не успявах да обхвана с ума си „голямата картина”…И тук „провидението” ме срещна с тук обсъжданата книга. Признавам си, че първоначално, естеството на разглежданата материя и стилът на поднасянето й бяха истинско предизвикателство за ума ми (въпреки самомнението ми за добро ниво на интелигентност и начетеност.
Немалка част от използваните в книгата наименования, образи и концепции ми бяха непознати, и ме караха да се чувствам като ученик от началното училище. Изискваше се немалка доза инат, за да продължа четенето след някои напълно непонятни за мен пасажи. Но един вътрешен глас тихичко ми казваше да не се отказвам, защото…може би тук ще открия търсената от мен „съкровищница на Познанието”…И беше прав! В последствие разбрах (както и самият автор дава да се разбере), че голяма част от поднесената информация е налична от векове и дори хилядолетия в различни източни учения и школи. Но това което прави книгата уникална в това море от записана информация, е начинът по който всички парченца познание са обединени и подредени в една стройна и логична система. Това доведе до революционния скок в моите възприятия и разбирания – вече имах „здрава основа” на която да стъпя и от която да „отскоча” към по-високите „етажи” на Познанието. „Голямата картина” започна да се подрежда! Това което „men” правилно отбелязва в своя пост, е че пътят към разбирането на необятната вселена – макрокосмоса, задължително минава през разбирането на микрокосмоса – системата Човек. И е изключително важно да се обърне внимание на това, че човекът е система от няколко центъра, пряко отражение на съответните им космически (божествени) центрове. Това струва ми се е основополагащо, за разбирането на цялата структура на уникалното завършено единство, което сме ние хората . Мисля, че би било интересно за всички прочели книгата, а и за четящите тази тема незапознати с нея, да започнем дискусия кой как е разбрал въпросните божествени центрове, и как те са представени в системата Човек. Надявам се, че и самият автор на книгата ще се включи в разговора с коментари и насочващи бележки.

Човек
Здравейте и от мен. От две години съм фен на книгата "Ти си това". Преди няколко дни мой приятел ми прати писмо в което пишеше, че се е отворил диалог в Спиралата за книгата. Темата ми е много интересна. От няколко години практикувам различни аспекти на йога и смея да твърдя, че тази книга много ми помогна да си обясня важни за мен техники.
Искам да изкажа благодарности на автора Р.Чорбаджийски за тази книга. Информацията в нея лично на мен много ми помогна. Разбира се не съм стигнал висотите, за които той говори, но както се казва - времето е наше. Колкото до дискусията, броите и мен.

Sum
Не знам как да изкажа благодарността си за хубавите думи! Благодаря ви!!!

Много съм изненадан от тези коментари и не знам как да реагирам. Не е ли по-добре, чрез личните си пощи да дебатираме нещата от книгата?
Защо трябва да коментираме в интернет пространството тази необятна материя, която е свързана с познанието наречено човек?
Според мен такъв дебат в открит форум друго няма да направи, освен да вдигне "пушилка" около нас... Но кой знае?!?..

Ако искате може да се съберем в удобен за всички ни ден и да задълбаем в познанието на чаша бира. Мога да се видя с всеки поотделно... Мога да кажа и покажа куп неща, които ще запълнят пропуските в разбирането ви за Абсолюта... Ако има такива...
Може да звучи префърцунено или тъпо това, което казвам, но знам, че всеки сериозно търсещ заслужава само уважение и шанс да разбере...

...Искам да се знае, че по принцип не съм против такъв диалог в спиралата.., но не знам дали ще е интересен на другите четящи.., дали няма да ни вземат за някакви хаховци, които си чешат само езиците и т.н.

Свободния Дух
Уважаеми „sum” (г-н Чорбаджийски), радвам се, че се „престрашихте” да се включите в дискусията по вашата първа книга (искрено се надявам, че скоро ще ни зарадвате и с втората си). Мисля, че напълно заслужавате добрите думи и похвалите отправени към вас, и смятам, че не е необходимо да демонстрирате „излишна скромност”, след като от тази и други теми във форума разбирам, че книгата ви е помогнала на не един неин читател. Сърдечно ви благодаря за поканата „на по чаша бира”, но едва ли е реалистична идеята ви, да се съберем всички ваши „почитатели” в един ден (пък и сезонът на отпуските привършва). Може би по-изпълнимо би било индивидуални срещи, разбира се с тези от нас, които имат желание и възможност, в удобно за двете страни време. Но дотогава…мисля, че не бива да пренебрегваме потенциала на дискусията във форума. Пък и чрез този „многолог” споделената от различни участници лична опитност, ще стане достояние до много по-широк кръг от хора, като по този начин евентуално би им била полезна. Напълно възможно е за някого, от дискутираната тук материя да ни сметне за „хаховци” (интересна дума), но не мисля, че сред четящите този форум има такива. Пък и на кого ли му пука! Надявам се, че ще бъдете така добър, да ни отговаряте на евентуалните въпроси, както и да ни коригирате, ако някъде явно не сме схванали същината на поднесеното от вас познание.

Saradiva
Прав е Свободен дух, Г-н Чорбаджийски! Както се твърди в онази, така наречена, Книга на Книгите - като запалиш светилника, под миндера ли го скриваш, или го поставяш на прозореца?!?!"/цитирано по памет/. Още повече, нали точно за това са създадени форумите - не просто да си пишем - ей така, щото нямаме друга работа, а защото искаме да афишираме многолога си./Свободен дух, браво за неологизма!/. За да афишираш речта си се иска смелост, а за да афишираш писаната си реч, се иска отговорност. Още повече, както забелязвате, Г-н Чорбаджийски, всеки в този многолог е написал не просто кухи суперлативи и възклицания за "Ти си това", а представя конкретни си впечатления, размисли и емоции, предизвикани от прочита на книгата. Разбирам, че сте поставен в малко неловко положение във форума на СПИРАЛАТА, след като budhism Ви разпозна в друг раздел под ник "sum". Но фактът, че сте написали такава фундаментална книга, както я нарече "мен", която е направила впечатление на явно немалко четящи и търсещи люде, трябва вече да ви накара да се сбогувате с анонимността. Нещо повече, подгответе се да понесете огромната отговорност, която сте си навлекли / извинете за думата!/, написвайки "Ти си това". Защо сте я написал? С каква цел? - мога да продължа с подобни риторични въпроси, отговорите на които не са лесни - не защото не можете да им отговорите, а защото отговорите им са измерение на отговорността /ех, че изразче се получи!/. Същата онази отговорност, за която май не сте и подозирал, че ще трябва да носите... А сега забравете това, което Ви написах! И продължете да си бъдете такъв свободен и обикновен както Ви познаваме от книгата и под ник "sum". И се включете спокойно в многолога! Та той тъкмо стана интересен! И не заслужава да бъде скрит в лични и-мейли и в секретното пространство на малки приятелски раздумки, нали? Защото както се твърди в онази, така наречена Книга на книгите...

Таня
И аз моля - не прекъсвайте диалога във форума. Той е интересен и полезен за много по-широк кръг читатели, освен тези които се осмеляват да афишират мнението си или има наистина какво да споделят.

Men
Започва да става интересно!!!

Имам въпрос към "Свободния дух".Какво имаш предвид под това ,че човекът е система от няколко центъра?
Аз лично приемам,че сме "образ и подобие на Бог"и Върховният
Божествен Дух е въплътен в материалното човешко тяло под формата на съзнание/или нашето вътрешно Аз/.
На мен най много ми допада индийската философия за това приемам
безрезервно нейната терминология и обяснения.
И така в нашето тяло има седем основни центъра на съзнание.
Пет разположени в гръбначния стълб и наречени низши представляващи материалните елементи-земя,вода,огън,въздух,етер.
Шестият вече висш център разположен между веждите е седалище на Ума и седмия най висш център обединяващ всички предходни е съсредоточен в главния мозък на човека. Ако Върховното съзнание е
е безкрайно и безформено,то умът и материята си имат граници и това
е човешкото тяло.
Така че нека да си изясним ,колко са центровете изграждащи човека,
защото г-н Чорбаджийски споменава и за сърдечния център и за двата центъра на умствените модификации.
Въпроса май ще излеезе мнооого сериозен!!!

А колкото до това да се срещнем, аз нямам нищо против,но да е поне на една водка!

Свободния Дух
Благодаря ти “men” за удачния въпрос – явно вече навлизаме в разговор „по същество”. На мен също много ми допада ведантическата система и вероятно няма да имаме затруднения поне в терминологията (пък и доколкото мога да преценя „Ти Си Това” е базирана основно на Адвайта-Веданта, нали така г-н Чорбаджийски?). Приемам твърдението посочено във въпроса ти, че сме „образ и подобие на Бог”, но считам, че е изключително важно да се направи уточнението на кой Бог! В „Ти Си Това” пространно присъства термин, добре познат на запознатите с източните философски системи – а именно „Непроявения Бог”. За мен това е Богът, чийто „образ и подобие” сме ние хората. Проявявайки се, Непроявения Бог създава три основни центрове на съзнанието, представени и в системата Човек – Самосъзнанието (Шива-Шакти), Вътрешния Аз (Вишну) и Ума (Брахман). Това, което описваш във въпроса си като пет нисши центъра, са всъщност първите пет чакри, намиращи се в костния мозък на гръбнака, но те са проявление на петте енергии-вълни (татви) и съответните им пет елемента и пет сетива. Шеста чакра (Аджна) в съвкупност с другите две скрити чакри (Сома и Манас) представляват отражението на божествения център Брахман (ума) в неговото триединство – интелект, его (индивидуалния Аз) и мисъл. Споменатата от теб сърдечна чакра е отражението на втория божествен център – Вишну (вътрешния Аз), а седма чакра (Сахасрара) е „вратата”, през която преминава Шакти, за да се слее със своя статичен аспект – Шива. Така че, за да обобщя казаното дотук и да отговоря директно на въпроса ти – основните центрове на съзнание изграждащи системата Човек са три (поне според мен, ама знае ли човек…).
А ако си говорим за алкохолни предпочитания, аз бих се спрял на бутилка Кадарка или Гъмза.

Saradiva
Свободен дух, много надълбоко загреба! Всъщност, обяснението ти е съкратен вариант на обобщението, направено от Р.Чорбаджийски в книгата. Личи ти, че си навлязъл доста навътре в разбирането. Аз съм още на ниво - трети прочит на книгата, т.е. неосъзнато познато, придобито знание в период на преобразуване в Познание... А бе голяма финтифлюшка от думи се получи, но това е реалното ми ниво. Чета и разбирам, мога да приказвам доста по темите, но все още не съм готова да пиша по тях. /трите измерения за Познание: мисъл-говорене-писане/... Мислила съм обаче върху култовата история как Бог е създал човечеца "по свой образ и подобие". Въпросът ти, Свободен дух, е страхотен - наистина по образ и подобие на кой Бог?!?!. За теб отговорът е това, което си написал в поста. Но ми е страшно интересно кой Бог са имали предвид писачите на Стария завет /аз пак продължавам с Книгата на книгите!/. Забележете израза:""Да сътворим човек по Наш образ, и по Наше подобие". Богословите твърдят, че тук Бог говорел в множествено число за себе си, защото подчертавал троичната си същност /?!?!?!/. За двойнствено число в граматиката съм чела, но че множествено число означава троица - не!.. Но пак остава въпросът: кой бог са имали предвид написвачите и КОМУ ГОВОРИ БОГ /или Боговете/. Ще ви кажа и още нещо доста интересно и достойно за многолог. Думите "образ и подобие" на български са превод на староеврейската дума "selem", която означава "скулптура, статуя, пластичен образ, изваяно подобие на оригинала". Богословите твърдят: Богообразността на човека се съдържа в светостта; Бог е свят, а човек е сътворен да развива лична светост. Хубаво изречение, но не носи познание, а предизвиква друг въпрос: Що е туй святост? И кой човек е свят? Може би, който не е греховен? Ами тогава, защо, така възхваляваният от църквияните, Св. Йоан Дамаскин казва: "Направи го /човека/ безгрешен по природа и независим по воля. Казвам безгрешен, не защото не е бил склонен да греши, тъй като едничко Божеството не знае грях, а защото съгрешаването му е обусловено не от природата, а по-скоро от свободната му воля."/?!?!?/......... Направо забравих, какъв бе въпросът, на който тръгнах да отговарям! / Шегувам се/.... Та има върху какво да разсъждаваме! Защото Старият завет не е просто ей така написана книга. В нея има огромно познание, но то изобщо не е онова, дето е натъкмено от църквияните....

Свободния Дух
Здравей saradiva, права си, че обяснението ми е в общи линии обобщение на „Ти Си Това”, но нали все пак обсъждаме познанието заложено в тази книга!...Колко съм „навлязъл” в разбирането е друг въпрос (дано е достатъчно)! Разсъжденията ти за сътворението на човека от Бог и съответните препратки към Стария Завет ме отпращат към тема, която от известно време силно вълнува ума ми. Прочетох Стария Завет преди около десетина години и спомням си, че тогава прочита остави в мен неудовлетвореност и известно объркване – определено очаквах много повече от такава прехвалена „мъдра” книга. Нещата нещо „не ми се връзваха” в системата, която бях започнал да си изграждам, но казах си, че това е от моментното ми ниво на разбиране. Трябва да уточня, че въпреки дълбокото ми преклонение пред живота и учението оставено ни от Исус, винаги съм имал интуитивни резерви към Църквата като институция. В последствие, ровейки се из историческите документи, разбрах, че именно въпросната институция, чрез един чисто административен акт, на Първия Вселенски Църковен Събор (Никейски) през 325г. е изопачила учението на Исус, оформяйки така наречения Нов Завет от четири добре подбрани и редактирани Евангелия (измежду повече от 30) и отхвърляйки всички останали (наречени гностически) като неудобни. Шокът за мен беше определено голям и каквато и вяра да съм имал в Църквата до този момент, се „изпари яко дим”…И сега идва интересния момент! Преди около година „попаднах” на филм по National Geographic озаглавен „Евангелие от Юда” (после го открих и в www.kolibka.com). Ставаше въпрос за новооткрито едно от въпросните гностически Евангелия. Любопитното в неговата стилистика е, че за разлика от четирите официални Евангелия, то представлява диалог между Исус и Юда в по-голямата си част, и Исус и останалите му ученици в по-малка степен. Оказа се, че въпросното Евангелие беше вече преведено на български и си го закупих веднага. Първото ми впечатление прочитайки го, беше, че има много сходни неща между него и ведантическата система, особено що се касае до създаването на Света (без да навлизаме в подробности). Мисля, че е излишно да ти казвам, каква беше изненадата ми, да прочета подобни описания излизащи от устата на Исус – огромна разлика в сравнение с официалната трактовка на учението му…И тук става още по-интересно! Идваме до момента на създаването на Човека (това, за което и ти разсъждаваш). В една от сцените на това Евангелие Исус описва как Човека бил създаден от…Сатаната (Саклас)!!!... което директно ме отпрати към учението на богомилите и исихастите от Средновековието. Повярвай ми, главата ми щеше да се пръсне от мисли свързани с въпросното описание…пък и точно такива събития не съм срещал в източните философии. Но все пак нещата не са толкова „трагични”, защото според познанието дадено от Исус, преди въпросното сътворение има създадена и друга група от хора (наречени Великото Поколение) различна от създадената от Сатаната. Явно навремето богомилите и прочее са имали на разположение някое от неудобните на Църквата гностични Евангелия, и затова и са били преследвани и избивани. В „Евангелие от Юда” има също много интересна сцена, в която Исус изяснява, на кого ще служи бъдещата институция Християнска Църква, но това по-добре всеки сам да си го прочете и да си направи изводите, че току виж ме обвинили в ерес и анатемосали!
…Ааа, аз малко се „отплеснах” и забравих, че говориш за Стария Завет! Ами като имаме предвид, че Исус идва „да оправи кашите забъркани” от Стария Завет, чини ми се, че старозаветния Бог може и да не е от най-лицеприятните... ама все още съм на фаза разсъждения по темата (дали г-н Чорбаджийски няма някакво мнение по въпроса?).
Надявам се, че изложението ми е било смислено, въпреки своята пространност!

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Многолог за "Ти си това"
Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 6:42 pm 
Sum
Чудя се, къде си чел в книгата, че Вишну е Вътрешния Аз, който съм описал?
Не казвам, че това е вярно или невярно. Просто искам да разбера начина ти на мислене. Всички хора, които четат или изучават източната философия, знаят, че в индийската култура се почитат три основни божества - Брахман, Шива и Вишну.
Вярно е, че в книгата си описвам тези учения /за Шива и Брахман/, но не съм споменавал Вишну. Кажи моля те, кое те накара да уеднаквиш Вътрешния Аз с Вишну?
Адвайта-Веданта за мен е невероятно учение, защото дава разбирането за Бога в нас. Но в книгата съм заложил само есенцията от това учение, което се разпростира до познанието на Атмана в нас. Постарах се да го представя в разбираем вид.., доколко съм успял - времето ще покаже.
Но на друго искам да обърна внимание, и то е, че според мен грешиш в думите:
"...първите пет чакри, намиращи се в костния мозък на гръбнака, но те са проявление на петте енергии-вълни (татви) и съответните им пет елемента и пет сетива".
Помисли върху татвите. Какво са те и как се проявяват на всички нива на съзнанието? Татвите чакри ли са или не?
Според мен в много синтезиран вид си обобщил книгата "Ти си това", което е прекрасно за мен. Но не съм сигурен, че другите четящи ще могат да те разберат. Затова ако искаш, дай да я караме стъпка по-стъпка... Иначе рискуваме да попаднем в лоното на мистицизма.

saradiva, литературната ти дарба е повече от очевидна. Но позволи ми да изкажа една мисла, която се върти в мен от два дни.
С примера за "светилника" ме прати в Новия завет. В предния си пост говориш за Вехтия завет. Разработката ти върху цитата "по свой образ подобие" е перфектна за мен. Но забележи, че само с две твои мнения изпрати четящите във форума в две религиозни системи, които се обсъждат от хилядолетия.
Ако тръгнем по тая плоскост можем да вкараме и джайнистите например. Какво ще кажеш за манихейството? Ами розенкройцерите, питагорейците, даоистите, учението на Конфуции, учението на Мохамед - пророка на Алах? Вкараи шаманството, богомилството, тангризма и куп още неизказани богословски и теосовски системи.., и какво ще стане от цялата работа? Ще можем ли да се измъкнем от лавината думи, които са обчени в дълбока и непрогледна празнина?
Мисля си от два дни, че това е непосилно за един ум, колкото и разширен да е той. Затова преди години се захванах с нещо много по просто. И то е да изуча за себе си - какво е човек?
Този въпрос ме въвлече във Ведите. Но истината е, че преди повече от осем години просто си спомних тези невероятни за мен учения.
Тогава си мислех така - "сигурно някога назад във времето явно съм ги учил, защото иначе откъде ще ги познавам сега..." И се оказах прав. Но това е друга тема...

Защо го споделям всичко това? Защото според мен е абсурдно да се използват цитати /без значение за коя религия или фил. система става въпрос/, без този цитат да е насочен към вътрешната ни истина за разбирането на себе си.
Но нали истината е една? И тя би трябвало да е еднаква за всички?
Да, на пръв поглед така би трябвало да е. Но света, в който живеем, това явно не е така. Всички религии използват думата "Бог". Всички са съгласни, че той е един. Но когато някой тръгне да обяснява Той какво е, тогава кашата става пълна. Други въобще не се занимават с такова обяснение, но положението при тях не е по розово.

Желанието ми е, ако се използват каквито и да е цитати нека да ги съотнасяме към разбирането ни за себе си.

Казаното от теб: "Забележете израза:""Да сътворим човек по Наш образ, и по Наше подобие". Богословите твърдят, че тук Бог говорел в множествено число за себе си, защото подчертавал троичната си същност /?!?!?!/."
Нека приложим това твърдение на богословите към себе си. Ние имаме ли такава божествена "троична същност"? Ако е така, къде да я търсим?
Нали "каквото е горе, такова е долу"? Нали сме микрокосмос, който е пълното изображение на макрокосмоса? Можем ли да разберем Бога, за да разберем себе си?
Преди да задълбаем по тези въпроси /за Бога/ предлагам да тръгнем по обратния път - от човека към Него.

Men
Аз Ви предлагам да слезем първо на Земята при Човека и после да ходим при Боговете,че те май са доста ,а и религиите също.....!

Мен лично ме интересува ,както казах ,да си изясним всички елементи от структурата на Човека! Колкото до Бог-той си е баш проявен в Човека чрез въпросните центрове за които писах! И тези центрове трябва да ги разглеждаме като вплетени един в друг ,защото човека е едно завършено цяло.
Аз мисля ,че петте низши центъра от първа до пета чакра са изява на материалното тяло в нас.Сърдечният център /където е и центърът на прана-жизнената енергия/ съответства на нашето витално тяло.Двата центъра на умствените модификации/манас и сома/ са функции на ума и съответстват на нашето мисловно или ментално тяло.В центъра на ума е интелекта ,който има ръководната роля в ума и представлява нашето интелектуално тяло.Седмият най висш център ,където е върховното съзнание или върховният дух в нас ,формира нашето духовно тяло.
Но като се погледнем в огледалото виждаме ,че сме едно завършено цяло както каза по горе! Затова,че всички тези центрове или тела, които ни изграждат трябва да са вплетени едно в друго на принципа на матрьошките!
Доста сложна е структурата на микрокосмоса наречен Човек!!!!!

Свободния Дух
Уважаеми “sum” (г-н Чорбаджийски), съвсем правилна е забележката ви, че в книгата си вие никъде не правите директна връзка между така наречения от вас „Вътрешен Аз” и който и да било от центровете на съзнанието. Признавам си (без бой), че това е изцяло моя връзка, направена чрез чисто дедуктивни средства (все още в медитативните си практики не съм достигнал до описаните от вас наблюдения). Като тийнейджър „си падах” доста по криминални романи със заплетена фабула (автори като Артър Конан Дойл, Агата Кристи, Реймънд Чандлър, Дашиъл Хамет, Едгар Уолъс и пр.) и може би затова, силно впечатлен от изключително образното ви обрисуване на структурата на съзнанието наречена от вас „Вътрешния Аз”, интуитивно се опитах да я „разгадая”. Умът ми се опита да открие нещо познато, с което да оприличи въпросната структура и най-близкото като образ и съдържание, до което достигнах, беше структурата позната в източните системи като „джива”, а в християнството като „душа”. Както сигурен съм знаете, различните източни системи имат различно тълкувание на определени аспекти от познанието. Вече споменах в предишен свой пост, че най-добре съм запознат с Адвайта-Веданта, затова и ще опиша логиката си съобразно тази система. Във възможно най-сбит вид нещата са описани по следния начин: когато човек си мисли за Брахман, Върховното Същество (или Абсолютната Реалност) познато като Вишну, се проектира (наслагва) върху ограничения човешки ум и се появява (проявява) като Ишвара (Космическата Душа); по този начин умът проектира (наслагва) човешки качества, като индивидуалността, върху Върховното Същество и се създава джива (душата), сиреч джива е проявление на божествения център Вишну. И тъй като както описвате, Вътрешния Аз е съвкупност от всички реинкарнации на Аз-а, т.е. това което остава след материалния живот – вечната същност, за мен най-логично беше да направя връзката между Вътрешния Аз и душата (респективно Вишну)…Но все пак напълно възможно е и логиката да ме е подвела. Ако е така, моля за извинението ви!

Saradiva
Копирахме си написаното в последните няколко поста - чака ни яко осмисляне! А и така хубаво си ги подредил, men, че идеално се напасва върху онова, което после Свободен дух е написал. Та сега сядаме да умуваме върху думите ви. Съпругът ми даже купи студена бира, а аз спретнах прясно кьопоолу... Сякаш футболен мач се готвим да гледаме ... Пък то май многологът се превърна в истински мач - подаваме си топката.
Та ето върху какво умувахме преди седмица вкъщи: В началото на "Ти си това" са представени 7-те философски източни системи и шестте основни йога-учения. Понеже наскоро между мен и един човечец възникна спор, моля ви да споделите онази философия и път, описан в йога, които сте избрали за себе си. Впечатлена съм от онова, което учи Джнана йога, но съм изкушена да поема и към Шри Видя. Обаче в Ш.В. нещата са.....мале, мале... Та отивам при бирата, кьопоолуто и мъжа ми, който сдържи листите...

Човек
Това ми дава възможност и аз да се включа с мои размишления и въпрос. Практикувам Сахаджа йога. Тази йога въздейства върху много аспекти върху човека. Сахаджа йога има няколко нива като едно от на-високите е, различните измерения на съзнанието. Практиките които аз правя водят до издигането на кундалини. Този процес ние го наричаме Себереализация.
Можете да прочетете сайта за повече информация
http://www.geocities.com/sahajayoga_plovdiv/
Общо взето нещата във вашата книга са ми познати. Но когато прочетох главата "Кундалини практика", много се учудих защото при нас не се говори, че когато първичната енергия /кундалини/ след като се събуди и тръгне по своя път материалното тяло ставало "ледено като труп". Обяснете ми тази разлика.

Men
Към Човек!

След като практикуваш Сахаджа Йога ,успял ли си да издигнеш
кундалини през всички чакри/енергийни центрове/ до сахасрара и какво искаш да постигнеш чрез тази йога?

Човек
Да, успях да преживея това - издигането на кундалини. Колкото до "постигането", погледни сайта на Сахаджа йога и ще намериш всичко което те интересува. Ако искаш заповядай при нас.
След като си прочел толкова пъти "Ти си това" ти преживявал ли си това състояние - издигането на кундалини?

Свободния Дух
Здравей „човек”, въпреки че темата за Кундалини се „завъртя” между теб и “men”, ще си позволя да се намеся, като ви разкажа за първото си изживяване на издигането на първичната енергия. Най-куриозното в случая беше, че това се случи напълно непланирано и неконтролирано. По това време вече бях започнал да чета целенасочено литература свързана с божествените центрове на Съзнанието и тяхното проявление в системата Човек, но все още не бях започнал да практикувам никакви медитативни практики и логично бях напълно неподготвен за това, което ми се случи. Една вечер си слушах музика, разпускайки след работния ден, когато внезапно усетих, че нещо необичайно става с мен. Първоначално почувствах, как множество малки вълнички образуващи една могъща вълна започват да се „разхождат” по тялото ми. След това тази вълна се „канализира”, създавайки усещането за целенасочено движение. Почувствах мощен енергиен импулс, но същевременно и рязко изстиване на тялото ми. Съзнанието ми бързо започна да „избледнява” и…аз се „панирах”. Дори ми мина през ума, че може и да умирам! Слава Богу, някакси запазих самообладание, легнах на леглото и доколкото можех в това състояние, се постарах да се самонаблюдавам. След известно време състоянието ми се нормализира, но шокът от преживяното продължи дълго време да вълнува мислите ми. На следващия ден споделих случката с приятел, който ме насочваше към подходяща за мен литература, свързана с духовните ми търсения и който беше доста „напред с материала”. Той ме „открехна”, че това всъщност е било „мистичното” издигане на Кундалини и при мен се е получило спонтанно, под въздействието на съчетанието на подходящия звук с подходящия музикален тон. Каза ми също, че досега нито е чувал, нито е чел за такъв случай като моя. Е, аз съм убеден, че и четенето на подходящата литература е допринесло съществено, за случването на описаното събитие. Сега вече, разбира се, правя издигането съвсем целенасочено и контролирано, и не изпадам в „ужаса” на първия път, но така или иначе „изстиването” на тялото си се случва, без да е стряскащо за ума ми. Интересно ми е „човек”, какви са твоите изживявания на физическо ниво при практиките ти? Вярно е, че има някакви описания, на посочения от тебе сайт, но мисля, че за всички ще бъде по-интересно, ако споделиш личната си опитност.

Човек
Това което описваш не съм го преживявал.

Sum
Свободен дух, хайде да си говорим на „Ти”. Моля те махни от речника си определения като „г-н” и „уважаеми”. Жена ми вкъщи достатъчно ме уважава, така че нямам нужда от повече уважения.
Логиката ти за Вишну е интересна и това само затвърждава мнението в мен, че всеки може да пречупи знанието през своя призма и да изгради свой собствен път. Всъщност, преди месец завърших втората си книга и в нея ще намериш мои размишления за него, както и за споменатото от теб евангелие. Предполагам, че ще ти бъде интересно…
Но друго ми направи впечатление. На няколко пъти говориш за Адвайта Веданта. Щом си запален по това учение със сигурност знаеш историята на Шанкара, когато се въплътил в мъртвия цар Амарука. Знаеш, че тогава Шанкара е напуснал своето тяло като го оставил до едно дърво и се „прехвърлил” в мъртвото тяло на царя.
Как става това „прехвърляне”? Можеш ли да опишеш този процес?

Човек, много се радвам, когато дебатирам с такива будни умове. Въпросът ти е много уместен и изисква адекватно обяснение.
Нека изкажа първото си впечатление от сайта, който препоръча. Отварям сайта и от страницата ме посреща усмихната жена с топли очи, която има излъчване на убеденост.
Дотук добре. Кликам върху „Каква е целта на Сахаджа йога” и чета:
„Чрез Сахаджа Йога намираме нашето истинско Себе и навлизаме в самото сърце на Реалността, в цялото й величие и слава. Това е истинското “състояние на Йога”, за което се говори във Ведите. Това е “единението с Цялото” или “универсалната хармония”, това е откритието за нашата собствена уникалност (Кайвалйам) и за единството ни с целия космос. То води до пълно осъществяване на личността, в което цялото напрежение изчезва и всяко желание бива изпълнено или преодоляно. Буда го нарича Самадхи, в Библията е наречено Царство Небесно, за Дзен е Сатори и т.н.”

Дотук добре. Има неща, с които не съм съгласен в този текст, но това не е важно. След като се запознах с целта на тази йога, кликнах върху „Как се осъществява трансформацията” и чета:
„Тази енергия трябва да бъде събудена преди да се издигне до лимбичната област в мозъка, където веднъж установена, създава изключителното усещане за мир, радост и вътрешна хармония, утъпквайки пътя за нови вълнуващи открития относно вродената красота и покой на нашето същество. Това мигновено събитие е в същото време най-простото преживяване. В присъствието на истински Учител по Йога, като Шри Матаджи, или дори в присъствието на някой вече преживял Себереализацията, тази остатъчна божествена енергия вътре в нас нежно се издига по гръбначния стълб, дарявайки ни с едно дълбоко чувство за мир и спокойствие. Това е едно безопасно и напълно естествено преживяване.”

След като прочетох това, разбрах защо ми задаваш този въпрос. Хората, които практикуват Сахаджа йога знаят, че „тази божествена енергия вътре в нас нежно се издига по гръбначния стълб, дарявайки ни с едно дълбоко чувство за мир и спокойствие.” А аз в книгата си говоря, че когато Кундалини тръгне по своя път, тялото изстива. Зачудих се къде е проблема между моята опитност и това, което вие учите?..
След това кликнах върху „Фината система и чакрите” и чета:
„Всяка чакра лежи в основата на нервен сплит в нервната система, а броя на листенцата е равен на броя на съответните подсплитове.”

От този цитат разбрах, че чакрите, които вие учите, се намират в някои нервен сплит. А знайно е, че нервните сплитове се намира в средата на материалното тяло. Това означава, че чакрите са в средата на тялото.
ХАЙДЕ БЕ!!! Огромна грешка!!! Чакрите не се намират там!!!..
След това погледнах върху рисунката с описаните чакри и се вкамених!
КАКВО ПРАВИ КУНДАЛИНИ МЕЖДУ ПЪРВА И ВТОРА ЧАКРА???
Кундалини се намира в първа чакра /муладхара/, а не между първа и втора. Ето цитата от Кундалини йога, който съм представил в книгата си:
„Тя /змийската сила/ спи свита на кълбо в муладхара чакра, устата й затваря отверстието към сушумна, наричано още вратата към Брахман.”

Чакрите, които са описали Ведите и тези в книгата ми се намират в гръбначния стълб, а не в някой нервен сплит. Затова се разминаваме в преживяването на тази сила, позната под името Кундалини. Това, което вие събуждате и активирате не е Кундалини, а някакво нейно отражение.., полъх.., или казано на махленски разговорен език – това е бабата на Кундалини…
…Виж, може да не ти харесва тона ми.., но просто съм изумен… Колко хора в България изучават и практикуват Сахаджа йога? 500, 1000 или 2000 души?
Я умножи тази цифра по 100 /нали толкова са страните, които учат тази йога/! Колко объркани хорица са това, като имаш предвид, че в другите страни последователите със сигурност са в пъти повече от тези в България.

Нека проследим движението на тази сила в нас според това, което учиш.
Представи си, че Кундалини е събудена и тръгне по своя път. Какъв ще бъде той?
Тя тръгва нагоре по гръбнака, но понеже пътя и минава през чакрата, това означава, че силата трябва да направи завой за да стигне до нея /нали чакрата се намира в нервния сплит/. След това, от долния коремен сплит тя пак прави завой и отива в гръбнака. В следващия момент Кундалини тъкмо е тръгнала нагоре по гръбнака и хайде пак към следващия горен коремен сплит. Преминавайки през него трябва пак да завие към гръбнака. След това силата по същия път стига до слънчевия сплит и после ха на обратно… И т.н до сахасрара… Това ли е според Сахаджа йога пътя на Кундалини? Излиза, че пътя на Кундалини е криволичещ между гръбнака и нервните сплитове в нас!?
Според мен това не е вярно. Отвори последната глава в книгата „Ти си това” - „Отвъд познатото”. Там описвам с прости думи какво съм преживял, когато активирах Кундалини. В тази глава казвам, че когато излязох от тялото си, тогава се обърнах и видях ПЪТЯ, по който съм минал. Затова и знам, че той не е криволичещ и не прави никакви завои!
Обърни внимание на споделеното от мен за това, че тогава тялото ми не беше студено и вдървено, а напротив, казвам, че енергията ВРЕШЕ около него.
Така че изстиването на тялото е само част от издигането на истинската Кундалини, но когато практикуващия слее СЕБЕ СИ със своя център /в случая това е Шива/, тогава няма изстиване, а има просветление.

men
Към Човек!

Не съм правил практики за издигане на кундалини.Все още трупам знания за това какво е Човека! Има много йоги и не съм наясно коя е най правилната медитативна практика ,която би ме отвела до разбирането за моята истинска същност!

Свободния Дух
Добре “sum”, така да бъде! Ще уважа желанието Ви за по-непринудена атмосфера в многолога ни и оттук нататък ще се обръщам на „ти”.
Няма да се „измъкна” от последния ти въпрос и ще отговоря, но понеже, в интерес на истината, бях забравил детайлите около споменатата от теб случка, реших да седна и да си припомня цялото житие на Шанкара Ачаря, което разбира се отнема време. Предполагам, че след това ще ми се наложи и да направя „малка справка” с „Ти Си Това”, затова моля за малко търпение.
Междувременно, трябва да кажа, че напълно приемам забележката ти относно коментара ми за петте татви и чакрите. Написаното от мен не звучи напълно коректно, защото поднесено по този начин, човек остава с впечатление, че всяка чакра е представена само от една енергия-вълна (татва), което разбира се не е вярно. Всяка от петте татви е застъпена във всяка от първите пет чакри, но всяка от татвите преобладава над останалите в една от тези чакри. Така че, моля за извинение, за некоректното ми мнение по въпроса.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 6:46 pm 
Свободния Дух
…Така-а-а…както вече писах, наложи ми се да почета доста, за да бъда в състояние, да дам някакъв смислен отговор на въпроса на „sum”. Първо, въпреки че си мисля, че името на Шанкара Ачаря (за кратко – Шанкара) би трябвало да е поне известно на четящите този форум, е редно да направя уточнението, че този велик мъдрец живял през 8-и век, е основателят на школата Адвайта-Веданта. Това само по себе си е показателно за нивото на неговите духовни достижения, имайки предвид, че тази школа продължава да бъде една от основните във ведантизма и до наши дни. Друг особено впечатляващ момент е, че Шанкара и неговото учение са били „благословени” от самия Вяса – легендарния мъдрец съставил четирите Веди, разделяйки изначалната единна Веда.
Случката от живота на Шанкара на която е базиран въпроса на „sum”, е много интересна сама по себе си, затова ще си позволя да я предам в съкратен вариант.
Шанкара влиза в словесен двубой върху ведическите текстове с един от изявените мъдреци по това време – Мандана, известен като велик тълкувател на ритуалистичната интерпретация на Ведите. Побеждавайки го след няколкодневен диспут, Шанкара бил предизвикан и от съпругата на Мандана – Убая Барати, за която се е смятало, че е самата въплътена богиня Сарасвати. Тя го предизвикала на словесен двубой върху Кама Шастра – науката и изкуството на любовта между половете, знаейки, че Шанкара се е обрекъл на целомъдрие още от момчешките си години. Шанкара приел предизвикателството, но помолил за едномесечна отсрочка, преди да продължат дискусията. Решил, че може да придобие липсващия му личен опит в секса, като се възползва от тялото на някой друг, единствено за да не въведе в заблуждение останалите хора, относно истинската същност на човек като него (санясин). Попаднал на тялото на мъртвия цар Амарука, въплътил се в него…и за да спестя подробностите, ще кажа само, че придобил нужния му личен опит, и след това спечелил диспута с Убая Барати.
Дотук добре! Това което ми направи впечатление, препрочитайки историята, е изричното уточнение, че Шанкара е въплътил в Амарука финото си тяло, което беше и отправна точка в разсъжденията ми. Трябва да направя признанието, че си нямам и най-малката представа, как става въплъщаването в чисто практически аспект, затова и разсъжденията ми са чисто теоретични. Обърнах се към „Ти Си Това”, знаейки, че там ще открия необходимата ми информация (пък и все пак дискутираме точно тази книга). Намерих я в една от началните глави – „Темата за духа и душата”. Тук за „финото тяло” намираме следния цитат: „Финото тяло е съставено от първите излъчвания на причинното тяло, по-точно на ума или още се нарича вътрешния инструментариум.” И още: ”Това е много важно: има разлика между ум и умствено тяло. Първото е причинното тяло, а второто е финото тяло.” Това разграничаване е изключително впечатляващо (поне за мен), тъй като не съм го срещал никъде другаде. От тук разбираме, че Ума в своята изначална цялост (причинно тяло) се явява създател на своите три компоненти (инструменти) – Интелект, Его (Индивидуален Аз) и Мисъл. Тази съвкупност от инструменти (вътрешния инструментариум) е средството, чрез което Умът взаимодейства с външната среда (на практика ограничения „Себе си”). Първото звено на взаимодействието са сетивата – „прозорците, през които душата получава възприятията си и познанието за света”; „Сетивото не е физически орган, а свойство на ума да действа чрез съответния орган – инструмент.” След това идва мисълта – „Мисълта е седалище на желанията и не би могла да съществува сама по себе си, желанието първо трябва да се възприеме и едва след това индивидът може да реагира съответно. Следователно мисълта е възможна единствено във връзка със сетивата. В такъв аспект мисълта може да се разглежда като водещо сетиво.” После идва егото (Аз-а) – „Преди нещата да бъдат открити и осъзнати като обект за възприемане, те трябва да бъдат подложени на действието на Аз-а и интелекта. Без светлината на тяхната разумна дейност, нещата биха си останали само невидими в мрака от форми, непознати за възприемащия. А усилията на мисълта – сляпо лутане пипнешком в тъмнината. Изградените от мисълта образи не биха могли да въздействат сами по себе си на възприемащия така, че да предизвикат у него каквато и да е било реакция. Това е възможно само и единствено благодарение на Аз-а, възприемащият се идентифицира със съответния обект.” И накрая интелекта – „Интелектът е онзи аспект на ума, който детерминира нещата.”; „Интелектът е главния управник, тъй като той властва над целия инструментариум, приемник е на всички впечатления или кармични тенденции. Самкхя го определя като седалище на паметта.” По този начин, чрез едновременното и синхронизирано действие на „вътрешния инструментариум” на Ума, човек (в това число и Шанкара) придобива опитност и я запаметява. Цитата на Шанкара в „Ти Си Това” прекрасно описва веригата и взаимовръзката на процеса: „Интелекта е в основата на цялата познавателна дейност, на взимането на решения. В Космичен аспект той дарява с обекти съзнанието. Затова се казва, че “интелекта е онзи, който управлява колесницата, Мисълта е юздата, а сетивата са впрегнатите коне в колесницата. Душата е изпитващия наслада, тя е духът, слят с тялото, сетивата, мисълта и интелекта.”
Въпреки, че самият процес на „прехвърляне” не ми е ясен, надявам се, че поне съм схванал правилно смисъла на „прехвърлянето” на финото (умственото) тяло и начина на придобиване на опитност.
Имам една забележка към „men”. Силно ме учуди следното негово твърдение: „Аз мисля, че петте низши центъра от първа до пета чакра са изява на материалното тяло в нас.” Това ми звучи толкова абсурдно, че според мен най-вероятно се касае за смислова грешка при писането. Така ли е „men” или бъркам в извода си?

men
Забележката на "Свободен дух "е основателна!
Изречението следва да е-"Материалното тяло е изява на петте низши центъра от първа до пета чакра"

Не съм чел за тази случка от живота на Шанкара,но явно той е имал разбирането за този процес на "прехвърляне".За да съживи мъртвото тяло на Цар Амарука той е въплътил в него своето съзнание и е възстановил всички функции на центровете на съзнание съответстващи на петте тела .Само така според мен Шанкара е могъл да натрупа нужната му опитност чрез тялото на Цар Амарука.

Не са ми ясни някой въпроси свързани с енергийните канали в
човека...
Нашето тяло е пронизано от множество енергийни канали наречени-нади по които се движи жизнената енергия.Главният канал наречен Сушумна се намира в гръбначния стълб на човека и достига
до главния мозък.Има още два основни енергийни канала наречени Ида и Пингала.Ида еразположен от лявата страна на гръбначния стълб,а Пингала от дясната страна .Според Тантра Йога-Ида се увива около Сушумна и намира изход в лявата ноздра на човека,Пингала се увива също около Сушумна и намира изход в дясната ноздра. В основата на гръбначния стълб в Муладхара чакра трите енергийни канала се съединяват.
Сърцето е център на жизнената енергия /прана/,то е център и на кръвоносната система.Мозъкът е център на нервната система.
Нервната и кръвоносната система достигат до всяка клетка на материалното тяло.Лявата част на кръвоносната и нервна система в човека е Ида,а дясната Пингала.Нервната система би трябвало да има
ръководни функции спрямо кръвоносната система.

Не ми е много ясно: Каква е връзката между трите основни енергийни канала и чакрите? Енергийните канали в човека функция само на виталното тяло ли са? В Крия йога се казва ,че левият и десният енергиен канал са разположени в тънкото астрално тяло.Какво се има
предвид, кое е това тяло?

Sum
Благодаря ти Свободен дух за отговора! Всъщност, зададох ти този въпрос само с една единствена цел, и тя бе, да проверя сериозността на твоето духовно търсене.
Ако беше човек, който само си чеше езика... ти никога нямаше да тръгнеш да мислиш по темата. Ако беше от любопитковците щеше да стигнеш до учудване от факта, че Шанкара е оставил своето тяло и се въплътил в мъртвото тяло на царя. Но ти показа сериозност и това ми подсказва, че спадаш в категорията на „сериозно търсещите”, което може само да ме радва…
Правилно си се ориентирал, че в този процес /прехвърлянето/, участва финото и причинното тяло. Ако чувстваш необходимост, че трябва да знаеш повече, пиши ми на личната поща. Не заради друго, а за да не вземе някои от хората, които четат темата, да решат да пробват сами описаното от мен. Може да стане голяма беля…

Men, въпросите ти за енергийните канали в нас са много сериозни и разбирам, че трябва да бръкнем в темата…
Колкото и шокиращо да ти прозвучи, знай, че ида и пингала нямат нищо общо с чакрите. Сигурно много хора бира подскочили от едно такова мое твърдение, но, имам достатъчно основания, за да твърдя това.
Колкото до т.нар. Астрално тяло трябва да знаеш, че, всъщност става въпрос за Менталното тяло. То се нарича още Фино тяло. Ръководната роля в него има Манас или по друг начин казано, това е Мисълта. Просволутите в днешно време „егрегори” са всъщност описаните в книгата ми мисъл-форми.

Реших да подходя по друг начин. Ето нещо нарисувано от мен. Бихте ли обяснили, какво разбирате от рисунката? Кажете ми, какви са тези триъгълници извън тялото? А тези черни квадрати в средата на тялото? Какво са червените кръгове?
Прикачени файлове:
clip_image001.jpg
clip_image001.jpg [ 59.21 KiB | Прегледано 1164 пъти ]

Последна промяна sum на Съб Дек 20, 2008 6:53 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 6:51 pm 
sum
Нека започнем описанието на човека и структурите, които са в него.
Имаме материално тяло. В него се извършват био-химични процеси, които ръководят, поддържат и управляват всичко в него.
Имаме аура, още наричана биополе. То е изградено от пет отделно съставящи го "полета", с пет различни качества, сляти в едно цяло. Движението на диполите енергия в аурата /около 175 000 бр./, образуват конуси или вихри около тялото, които биоенергетиците наричат ЧАКРИ. Те са 12 на брои.
Тези чакри, имат ли нещо общо с чакрите, за които се говори в йога?
Не, няма!
Погледнете в книгата главата "Чакрите". Там представям схема на аурата и чакрите, които са около материалното тяло.
Ако обърнете внимание на рисунката, ще видите, че чакрите са свързани по между си. Точките на пресичане между две вълни са в средата на тялото. Обърнете внимание, че има пет такива точки на пресичане. Кръстьо Минев им даде името st0. Вече разбирате, че в тялото има общо пет нули.
Дотук има ли нещо неясно?

Men
Давай нататък! До тук ми е ясно.....

Sum
Така. Петте нули в средата на тялото, са центрове на Прана. Чрез тях, Прана се разклонява в двете посоки на тялото.
Кой от тези пет центъра, е коренът на Прана?
Коренът на Прана е в сърцето и се проявява в нас, чрез кръвния и нервния ток.
Какво е движението на Прана в нас?
От 00 до 06 ч. сутринта, Прана е в нервните окончания. От 06 до 12 ч. тя преминава в кръвоносните съдове. От 12 до 18 ч. жизнената сила изцяло е в кръвоносната система. И от 18 до 24 ч. постепенно преминава в нервната система. И така, всеки ден Прана се движи по тези две системи - нервна и кръвоносна. За повече продробности виж главата "Центравете на Прана".
Колко са основните енергийни канала, по които се движи Прана в нас?
Отговорът е десет. Всеки един от тези канали, стига до някой отвор в тялото. Единият стига до дясното ухо, другият до лявото. Третият стига до пъпа и т.н. Ида, пингала и сушумна са част от тези 10 енергийни канала, и Прана тече по тях.
Така че на въпроса ти - Каква е връзката между трите основни енергийни канала и чакрите /говориш за чакрите, описани в йога, нали?/
Отговорът ми е - никаква!
Дотук всичко ясно ли е?

Men
Излиза ,че прана навлиза в материалното тяло чрез описаните 12 вихъра
разположени в биополето на човек.Така се образуват и 5 центъра
/черните квадратчета/ пресечни точки на прана в материалното тяло.От тези 5 центъра жизнената енергия потича по енергийните канали в тялото.И за да е здрав човек тези вихрови структури трябва да се движат в пълен синхрон.
Разбирам ,че чакрите за които говорят индийците се намират в гръбначния стълб /червените точки/,но нямат материален еквивалент защото са в менталното тяло ,а центровете на прана и енергийните канали формират виталното тяло на човека.
На прав път ли съм?

Saradiva
Събота е и е време за домашни раздумки. Та седнахме си сутринта на кафе у дома и, както си ни е вече навик от няколко седмици насам, започнахме с коментарите върху написаното тук през изминалата седмица. / В събота сутрин ми идва малко в повече да обсъждам каквато и да е тема, но тази във форума тук, е много интересна и ми действа като ароматно кафе/. Навик ни стана и да стигнем до спор със съпруга ми. Та, форумци, помагайте:
Какво става с Аурата, когато свърши времето на материалното тяло, т.е., когато настъпи Краят му?
Вярно ли е следното твърдение:
Прана образува Аурата и ако няма Прана, няма да имаме и Аура?

Свободния Дух
Определено ми допада посоката, в която многолога се развива благодарение на въпроса на „men”, защото и аз самия имам неясноти по темата. Според мен въпроса засяга материя, чието правилно разбиране е от решаващо значение, за успешното развитие на всеки търсещ Истината човек. Отговора на “sum” е доста ясен, макар и лаконичен, и въпреки че в общи линии дублира обясненията в „Ти Си Това”, е добре дошъл, защото в огромния обем информация касаещ материята (дори само в дискутираната книга) много лесно се пропускат такива важни детайли. Рисунката (макар и с не особено високи художествени качества) изпълнява добре своето предназначение, да илюстрира разликата между чакровите системи на йогите и на био-енергетиците. Но твърдението в отговора на „sum”, че няма никаква връзка между трите основни енергийни канал (Ида, Пингала и Сушумна) и чакрите (според системата на йогите) ме хвърли в истинско недоумение. За да илюстрирам защо, ще си позволя кратък цитат от Тантра-Кундалини: „Техниката на Кундалини-Йога се състои в използването на Прана, в направляването на циркулационното й движение през Ида и Пингала надолу към основата на гръбначния стълб – в пространството, в което Кундалини лежи навита. Шакти-Кундалини тогава ще се пробуди и ще се издигне в Сушумна, активизирайки седемте чакри. От Муладара чакра Ида и Пингала се редуват около всяка чакра (зигзагообразно движение), докато достигнат Аджна, където те се срещат отново със Сушумна. Продължавайки оттатък Аджна, Ида и Пингала свършват в лявата и дясната ноздри съответно. Веднъж Кундалини-Шакти издигнала се през Сушумна до Сахасрара – най-високия психичен център, намиращ се на темето на главата – тя обръща посоката на своето движение и се завръща да почива в своя основен център отново.”
От този цитат става видно, че все пак има връзка между въпросните три основни енергийни канала и чакрите. „Sum”, ти как би го коментирал?

Sum
Добре е че си цитирал Тантра, но не разбрах за кое учение на Тантра говориш, това на Каула, Мишра или Самая?
Не знам дали знаеш, но Каулите или левите тантристи се прекланят пред Шакти в първа чакра. Преклонението им се състои от сексуални практики и външни ритуали. Мишра е смесена школа, която събужда Кундалини и я издига до анахата чакра, където тя се боготвори. Най-висшата и чиста пътека се казва Самая или дясната пътека. Тя си е чиста йога. Медитацията е ключът на тази йога и няма нищо общо с каквито било сексуални практики и богослужение.
Понеже казваш, че цитата е от Тантра-Кундалини, моля те уточни кое от трите учения имаш предвид, за да знам как да ти отговоря.

Sum
За men
Доколкото си спомням, в книгата си не говоря за "витално тяло". Крия йога използва този термин. Сигурно си техен последовател и несъзнателно използваш това определение.
Прана е жизнена енергия и ако мога така да се изразя има двойна функция. От една страна тя се излива от сърцето, като по този начин образува аурата ни. От друга страна, Прана може да се акумулира от слънцето, луната, звездите, природата около нас, различните видове организми по Земята. Сигурно знаеш, че има хора, които "смучат" енергията на другите и след такива срещи човек се чувства буквално като пребит.
Забелязал ли си шаолинците при демонстрациите на своите упражнения, как акумулират Прана? Чрез въртеливи движения на ръцете те "събират" Прана и я вкарват в тялото си, чрез пъпа. След това чрез мисълта си те я пращат, където си поискат в организма си.
С две думи Прана си има свой собствен път в нас, който не зависи от работата на тялото. Движението на енергията в нас е нещо естествено. При екстремни ситуации за тялото Прана може да се акумулира от външни източници, и така да се помогне на човека.

За saradiva
Когато Прана прекъсне връзката си с тялото, Съзнанието се отделя от материята и това отделяне се нарича смърт. Аурата се разпада, защото източникът на биополето вече не съществува, т.е. Прана. Така че твърдението ви е вярно.
Но има нещо по-интересно. Освен описаните енергии на Прана има още една, която не съм споменал в книгата. Когато настъпи т.нар. смърт тази енергия не напуска тялото. Тя се разгражда в продължение на около 40 дни. Точно тя е тази, която кара косата и ноктите да растат след смъртта.
Да се върнем към историята на Шанкара. Защо е поискал 30 дни от Убая Барати /жената на Мандана/, за да изучи изкуството на любовта?
Направил го е, защото е знаел, че когато изостави своето тяло може да се върне в него само в рамките на 40 дни. След този период тази енергия ще се разгради, и Той вече няма да може се върне в тялото си.
След като влязал в тялото на царя учениците му пазели неговото тяло. Времето минавало, но Шанкара не се завръщал. Тогава неговите ученици отишли при царя и започнали да му пеят химни, за да накарат Шанкара да си спомни, Кой Е. Правят всичко това, заради въпросната енергия в тялото. Ако тя се бе разградила Шанкара никога не би могъл да се върне отново в тялото си.

Свободния Дух
“Sum”, въпреки че в цитирания от мен източник (http://www.tantra-kundalini.com) не се споменава никое от изброените от теб течения в Тантра (Каула, Мишра , Самая), от естеството на разглежданата в източника материя мога да заключа с абсолютна увереност, че се касае за Самая (чиста йога). Надявам се, това ще улесни значително отговора ти, тъй като няма да се наложи да навлизаме в детайли около разни сексуални практики!

sum
Добре, така да бъде...

Нека първо да си изясним, какво е сушумна. Най-простото определение, което мога да дам за нея е, че тя представлява една огромна магистрала в нас. Сушумна се намира в гръбначния стълб на човек. Вече знаеш, че когато Прана преминава от лявата към дясната страна в тялото ВИНАГИ минава през сушумна.
Ида и пингала представляват два второкласни пътя, които се намират в страни от магистралата.
Чакрите, това са бази, разположени върху и около магистралата.

Така, нека видим какво се казва в текста на Тантра:
"Техниката на Кундалини-Йога се състои в използването на Прана, в направляването на циркулационното й движение през Ида и Пингала надолу към основата на гръбначния стълб – в пространството, в което Кундалини лежи навита. Шакти-Кундалини тогава ще се пробуди и ще се издигне в Сушумна, активизирайки седемте чакри."

В "Кундалини практика" говоря за дихателните упражнения. Те се правят, за да може съзнанието /като ум/ да се балансира, т.е. да няма никакъв разход на енергия, чрез движението на мисълта. Вярно е, че Прана може да се "закара", чрез ида и пингала, до муладхара чакра, но е абсурдно твърдението, че по този начин Кундалини се пробужда.
Когато наситиш с Прана муладхара чакра, знай, че тази енергия само гали Кундалини.., затопля я.., прави и вятър и нищо повече.
Кундалини се събужда САМО със ЗВУК.
За какво мислиш, че в първа чакра има биджа /зародишен звук/?
Този звук според теб, какво прави?
Така че, до тук този текст на Тантра, за мен не е верен!

Да погледнем нататък:
"От Муладара чакра Ида и Пингала се редуват около всяка чакра (зигзагообразно движение), докато достигнат Аджна, където те се срещат отново със Сушумна. Продължавайки оттатък Аджна, Ида и Пингала свършват в лявата и дясната ноздри съответно. Веднъж Кундалини-Шакти издигнала се през Сушумна до Сахасрара – най-високия психичен център..."
Ида и пингала не се "редуват" около чакрите, Прана е тази, която извършва това движение. Ида и пингала са "прави" канали и през тях се движи енергията, наречена Прана.
Другото невярно в текста е, че "Сахасрара е психичен център". /Ама че учение/. Сахасрара не е лъжица за всяка уста. Колкото аз съм ескимос толкова и тя е психичен център... Толкова за текста на Тантра.

Ето как стоят нещата. По магистралата /сушумна/ преминава Прана в своите различини проявление. Когато се движи тя не закача базите /чакрите/. Моята мисъл, желание, действие, чувство, воля, обич и т.н се отпечатват върху Прана. Този отпечатък може да се запази за много време, а това може да ПРОМЕНИ пътя на Прана в мен. Това означава, че даден орган или система в мен може да получи недостиг на енергия. По този начин чрез собствения си начин на мислене или действие, аз може да се разболея.
При Кундалини нещата са други. Тя се събужда, както казах, само със звук. Участието на Прана в този процес е само в балансирането на ума. Защо се прави този баланс?
Защото активният ум пречи на практикуващия. И другата голяма тайна е, че умът ТРЯБВА да се слее с Кундалини в муладхара.., едва тогава звукът, който произнасяш, може да я събуди. Иначе не става...

men
Вярно е,че Крия йога ми допада като учение.
Ето един цитат от тази йога: "Прана не само храни нервите с електрическа сила ,но също така магнетизира намиращото се в организма желязо и създава аура..."
Напълно споделям казаното от sum ,че "Когато прана прекъсне връзката си с тялото,съзнанието се отделя от материята и това отделяне се нарича смърт.Аурата се разпада ,защото източникът на биополето вече не съществува т.е.Прана"

Малко хумор...когато изгори крушката тя естествено престава да свети...

След смъртта на материалното тяло, това което остава и продължава своя път трябва да е менталното,интелектуалното и духовното тяло на човек.
Така ли е?

Sum
Нека споделя знанието си с теб за смъртта. Искам да обърна мнимание на този въпрос: какво става с нас, когато настъпи краят на тялото?
Представи си, че върху теб се излива един самосвал с бетон, който се втвърдява за около 2-3 секунди. Разтворът стяга тялото ти и ти се чувстваш като в клопка. Знаеш, че си жив и различен от бетона, но нищо не можеш да направиш. Въртиш се насам-натам, но сместа се стяга около теб със смазваща тежест.
Същото е със Съзнанието, когато свърши времето на тялото. След като Прана излезе материята става твърда като бетон и "хваща" Съзнанието. Тогава човек се чувства различен от тялото си, но нищо не може да направи. След това Съзнанието, което е в капана на тялото, изпада в състоянието - със без сънища. То не съзнава нищо.
Това състояние продължава дотогава, докато въпросната енергия не се разгради за около 40 дни. Едва тогава, след въпросното разграждане, Съзнанието може да излезе от тялото си и да отиде в другите измерения.
Но има и друг момент, и той е, че Съзнанието трябва да се изкара от състоянието - сън без сънища.., иначе рискува да пребивава неограничен период от време в някакъв си гроб. Затова се прави помен на 40-я ден от смъртта на човек. Молитвата и мислите на близките изкарват Съзнанието от въпросното състояние, и То вече може да "влезе" в структурите на Космическото Съзнание.

Казвам ти го всичко това от първа ръка. Толкова пъти съм умирал...

Свободния Дух
„Sum”, както вече изясних в преден свой пост, аз лично „наблягам” на Адвайта-Веданта и факта че си позволих да цитирам източник от Тантра школата, се дължи на много доброто ми впечатление от илюстративната част (интерактивна графика) на споменатия Интернет-сайт. Затова и понякога го използвам като визуално помагало при работата ми със сродни по съдържание материали. Анализът ти върху цитирания от мен текстов пасаж е изключително точен и логически издържан, и ме накара да препрочета и други възлови моменти от изложената там система. Ето един особено интересен: „Чакрите са психични центрове, които лежат по протежение на оста на гръбначния стълб като потенциали на съзнанието. Чакрите не са материално съществуващи и трябва да се разглеждат като разположени, не в грубото тяло, а във финото или етерно тяло. Хранилища на психична енергия, те управляват цялото състояние на живото същество.” Какво ми прави силно впечатление тук – че всички чакри се разглеждат като психични центрове и част от финото тяло (наречено още „умствено” в „Ти Си Това”), т.е. това обвързва всички тях с единия от центровете на Съзнанието – Ума, което би трябвало вече да е ясно на всеки, че не е вярно! Твърде е възможно и тази школа да допуска грешка подобна на Сахаджа-йога (изяснена вече в предишните постове) и да приема, че чакрите се намират вътре в тялото, а не в гръбнака, но тъй като илюстрациите са в анфас, това не става ясно. Все пак от направения от теб анализ става ясно, че съм имал право да смятам, че твърдението ти, че няма никаква връзка между трите основни енергийни канала и чакрите не е съвсем вярно. Както и ти самия обясняваш, Сушумна се явява обща „магистрала” и за Прана, и за Кундалини. Разбира се, трябва отново да подчертаем, че Прана изобщо не прониква през чакрите.
Един от пасажите в анализа ти ми направи силно впечатление и съм убеден, че ще бъде много полезно за всички нас, ако го обясниш малко по-подробно, а именно: „В "Кундалини практика" говоря за дихателните упражнения. Те се правят, за да може съзнанието /като ум/ да се балансира, т.е. да няма никакъв разход на енергия, чрез движението на мисълта.” Какви са смисълът и „технологията” на балансирането на съзнанието като ум?

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 6:59 pm 
Sum
Радвам се, че си го разбрал!
Това, което не разбират в тези школи е, че умът се наслагва върху Прана и тя започва да излъчва енергийни потоци в тялото с различна вълнова честота. Така петте основни центъра на жизнената сила, започват "друг режим" на работа и хората могат да усетят тази енергия като топлина, светлина и т.н.
Но понеже умът е изграден от три основни компонента - мисъл, его и интелект, това означава, че, например активната мисъл, наложена върху Прана, ще доведе в Съзнанието УСЕЩАНЕ за АЗ. Така мисълта става Аз в ума. Тя се движи в строго определено пронстранство в Космическото Съзнание, което движение в днешно време е познато с термина "Астрално пътуване". При егото и интелекта нещата са подобни.
Така че да обобщя, когато умът е в контакт с Прана, енергията започва друг режим на работа в нас и води до различни мисловни, интелектуални или психични опитности. А това няма нищо общо с Кундалини.
Хората неволно или от невежество са вкарали термините на чакрите от муладхара до сахасрара, за да обяснят работата и феномените на ума. А това е огромна грешка.
Аз не казвам, че описаното в тези школи е невярно, казвам, че не трябва да се бъркат центровете на Прана с Кундалини и чакрите, през които тя преминава.

За да разбереш, какво значение влагам в думите "Съзнанието като ум", трябва да се знае какво е Съзнанието!
Ние, хората, живеем, съществуваме и създаваме всичко в нашата действителност чрез Съзнанието, което е в нас. По принцип то е НЕПРОЯВЕНО. Но Проявеният аспект на Съзнанието е познаваем в нас и е изразен с термините - самосъзнание, вътрешен Аз и ум.
Ето, стигнахме до много важен въпрос: тия три форми на проявеното съзнание къде се намират в нас?

Някои неща се разбират по добре, когато са нарисувани. Постарал съм се максимално точно да представя центровете в нас.
Сините кръгове са трите форми на съзнанието, проявени във всеки човек. Това независими структури, преливащи една в друга и много трудно разграничими.
Прикачени файлове:
chakri_16_sitee.jpg
chakri_16_sitee.jpg [ 23.37 KiB | Прегледано 4211 пъти ]

Ntsk
Само не разбрах в крайна сметка има ли някаква връзка между прана, протичаща по каналите (основните три и другите) и чакрите (тези на гръбначния стълб). Каква по точно е връзката(може би трябва да я наречем косвена) между зареждането с прана, протичането на прана по каналите и активирането на Кундалини и от там събуждането на чакрите?
Въпросите са по-конкретно към sum:)

Men
Май в предните постове стана ясно ,че Прана не може да пробуди Кундалини дори и чакрите в гръбначния стълб да са наситени с Прана.
Събуждането на Кундалини става само със звук.
Ако съм разбрал правилно написаното...

Sum
Да men, така е.
Все пак, ако има желание ntsk може да прочете в "Ти си това" главата за "Чакрите". Там правя по подробно разграничение. Не виждам смисъл отново да повтарям всичко, което вече съм писал.

Благодаря на Спирала за съдействието!
Нека продължим с трите форми на съзнание - самосъзнанието, умът и вътрешният Аз. И трите въздействат върху Прана като променят естествените енергийни потоци, течащи в нас.
Същите три форми на съзнание са обожествени в Космичен аспект и носят различни имена.
Самосъзнанието в своя статичен и динамичен аспект е познато като Шива и Шакти. Умът се нарича Брахман /Космическият разум/, а Вътрешният Аз е Вишну.
Какво е Атманът и може ли да бъде познат?
Атманът се проявява и в трите форми на съзнание, затова много хора го бъркат. Брахманистите казват "Брахман е Атман". Да, така е. Но той не е само това. Това е така, защото с каквато сила се проявява Атман в Брахман, с такава се проявява и в Шива и във Вишну.
Атман също е съзнание, но древните за него са дали определението - ЧИСТО СЪЗНАНИЕ... различен от другите форми на съзнание и проявяващ се в самосъзнанието, умът и вътрешният Аз.

Ето едно сравнително пояснение за това, какво е човек... и как същото се намира и в космоса:
Атман - Непроявено Съзнание /Непроявен Бог/
Самосъзнание - Проявено Съзнание /Бог Шива/
Ум - Проявено Съзнание /Бог Брахман/
Вътрешен Аз - Проявено Съзнание /Бог Вишну/

Къде се намира Атманът в човек?
В предпоследната глава в "Ти си това" зададох подобен въпрос на Брахман. Ето казаното от него:
"На мнозина не е дадено да чуят за него, мнозина дори когато са чули, не са разбрали… Този Атман е трудно видим, влязал в скритото, живеещ в сърцето, намиращ се в дълбокото, древен. По-малък от малкото и по-голям от голямото, Атман е скрит в сърцата на всички хора… Без страсти и емоции, величието на Атман се вижда чрез спокойствие… Атмана не може да се постигне чрез поучение, нито чрез разум, нито чрез много учение. Постига го този, когото той избере, на него Атман разкрива същността си. Един е властелинът, вътрешният Аз на всички същества, който създава цялото множество от форми. Когато Атмана се спуска и влиза в тялото, той се въплъщава в него, смъртните не живеят нито с вдишването, нито с издишването… Те живеят с друго, с него са свързани тези двете… Той е с размер на пръст на ръка.., Атманът, който се проявява чрез вътрешният Аз, е винаги в сърцата на хората".

Обърнете внимание на думите "Атманът, който се проявява чрез вътрешният Аз, е винаги в сърцата на хората"
Когато Атманът се прояви чрез Разума, той ще е винаги в ума на хората. Същото е и при самосъзнанието - проявявайки се чрез него, Той ще е винаги там.

Ето и есенцията на Адвайта Веданта изразена чрез изречението "Ти си Това"!
Сричката "Ти" е насочена към Атмана /Чистото Съзнание/ в нас, а "Това" визира причината за всичко - Непроявеният Бог.
Богът в своята първична форма е Непроявен. Когато започне да се проявява, тогава се раждат Шива, Брахма и Вишну.

...Ами това е!!!

Men
Невероятно!!!
В тридесет и осем реда sum е представил есенцията от знание за разбиране на Човешката същност!
В тридесет и осем реда е събрана есенцията на цяла философска система!
Всеки ,който има желание може да навлезе в детайлите на тази система,
чрез търсене и разбиране...

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:02 pm 
Ntsk
men написа:
Невероятно!!!
В тридесет и осем реда sum е представил есенцията от знание за разбиране на Човешката същност!
В тридесет и осем реда е събрана есенцията на цяла философска система!
Всеки ,който има желание може да навлезе в детайлите на тази система,
чрез търсене и разбиране...

Явно си със 17 инчов монитор, при мен са 32:)
Майтапче, разбира се.
Съгласен съм!
Прочетох книгата! Най-после! Реших да я започна втори път.
sum, разбрах което ме вълнуваше от главата "Чакри". И все пак мисля ако не са прочистени каналите от Прана, Кундалини няма да може да се издигне или ако се издигне ще има болки и проблеми.
Магнетизмът в тялото е от решаващо значение. А за да има уравновесяване, енергията трябва да протича правилно.

Sum
Интересна дума - "Магнетизъм".
Остава да кажеш, че си последовател на Шри Шри Рави Шанкар и работата ще доведе до budhism...

Заинтересува ме твоето изречение: ако не са прочистени каналите от Прана.
За кои канали на Прана говориш и какво означава думата "прочистени"?

Колкото до магнетизма, според мен това е от решаващо значение за нас, когато преследваш тълпите или обратно.
Вече стана дума, че аурата е изградена от пет полета. Първото от тях е електро, второто е магнитно поле, третото е гравитационно и т.н.
За да има човек магнетизъм, това означава, че диполите енергия във второто поле от нашата аура да се въртят само надясно, спрямо наблюдаващия. Тази посока на въртене на диполите се нарича още ЯН или ПЛЮС. Обратното въртене се нарича ИН или МИНУС.

Но какво ще стане с енергията в другите четири полета от нашата аура, когато увеличим магнетизма във второто поле? Как ще реагира Прана върху нервния и кръвоносния ток в тялото ни?

Ntsk
sum написа:
Интересна дума - "Магнетизъм".
Остава да кажеш, че си последовател на Шри Шри Рави Шанкар и работата ще доведе до budhism...

Заинтересува ме твоето изречение: ако не са прочистени каналите от Прана.
За кои канали на Прана говориш и какво означава думата "прочистени"?

Колкото до магнетизма, според мен това е от решаващо значение за нас, когато преследваш тълпите или обратно.
Вече стана дума, че аурата е изградена от пет полета. Първото от тях е електро, второто е магнитно поле, третото е гравитационно и т.н.
За да има човек магнетизъм, това означава, че диполите енергия във второто поле от нашата аура да се въртят само надясно, спрямо наблюдаващия. Тази посока на въртене на диполите се нарича още ЯН или ПЛЮС. Обратното въртене се нарича ИН или МИНУС.

Но какво ще стане с енергията в другите четири полета от нашата аура, когато увеличим магнетизма във второто поле? Как ще реагира Прана върху нервния и кръвоносния ток в тялото ни?

Здравей,
под магнетизъм имам предвид, правилното съотношение на + и - в нашата система. Такова че да има достатъчно Прана за несъзнателните жизнени процеси и още малко свободно количество, което да използваме съзнателно и целенасочено.
В книгата описваш как тряба да се въртят чакрите (за 9-те степени и въртенето на диполите) при мъжете и жените. Може би това има нещо общо.
Под канали имам предвид трите основни-ляв, десен и централен-Сушумна, особено Сушумна защото през нея се издига Кундалини.
Прочистени ще рече без блокажи. Т.е. прана да тече свободно и да не се спира където не трябва повече от нужното време.
Магнетизъм имаме ние, има и Земята. Земята приема и отдава енергия както и ние. Защо ли си мисля , че правиланата настройка(намагнетизирване) има нещо общо с левитацията.
При положителния магнетизъм който описваш (ЯН посока на въртене на диполите) не ми се мисли какво ще стане с нервната система. Или пък греша?

Sum
Здрасти ntsk.
Щом като разглеждаш магнетизма по този начин, аз съм съгласен с теб. Колкото до левитацията, не съм компетентен по въпроса, защото нямам никаква опитност. Доколкото си спомням, левитирането се постигаше чрез изговарянето на определена мантра, повторена 1200 пъти. Знам, че Прана се акумулира в опашатата кост, като по този начин се създава налягане и магнитно поле... Но не съм експериментирал...

За Кундалини.
"Прочистването" на Прана в ида и пингала е действие, което води до разграждането на някакви вълни в нас. Те може да са мисловни, емоционални, психични и т.н. Всичко това се прави единствено заради УМА. Утайките и наслоенията на Ума върху Прана са огромни.
По принцип Кундалини не се влияе от вълните на Ума. Когато се събуди, тя преминава през чакрите, без да е зависима от нищо.
Ако при възхода и има болки или проблеми в тялото, това означава, че вълните на някое от трите форми на Съзнание все още има ОТПЕЧАТЪК върху Прана. Затова се получават проблемите - заради този отпечатък!
Спомни си в последната глава на книгата какво ми се каза, когато разбрах, че отново трябва да активирам Кундалини...
Там е отговорът на безпроблемното издигане на Кундалини...

Ntsk
Здравей отново,
Благодаря ти! Помага ми много разговора с теб, а няма смисъл да говоря колко неща ми се изясниха от книгата. Няма по-ценно от личния опит, практическия.. благодаря че споделяш всичко това с нас, може да си сигурен че в мое лице имаш един отворен към това "споделяне" човек
Знам че няма да се възгордееш затова съм така искрен.
Поздрави и много радост от сърце ти желая!

Sum
Привет на Всички!
Утре заминаваме с жена ми на почивка и няма да съм на линия, за около две седмици. Когато се приберем ще съм ангаже с издаването на книгата... Така че.., давайте без мен...

Искам да благодаря на всички ви, за прекрасния многолог!
Дано съм бил полезен на вас и на хората, които четат тази тема.
Сърдечно благодаря на Спирала за оказаното съдействие при качването на рисунките /макар и смешни/.

По този повод малко хумор.
Вчера ми се обади един приятел по телефона и ми казва:
- Абе, тоз дето си го нарисувал е много кльощав. Аз му отговарям:
- Ми какво искаш.., това е йогин - рагу и кокали...
- Аха.., от тия дето цял живот ядат глухарчета и кълнове...

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:06 pm 
Свободния Дух
“Sum”, искам да изразя личната си благодарност, за многобройните ти изключително ценни коментари и пояснения по тук дискутираните въпроси. Всички те бяха несъмнено много полезни за мен, а убеден съм и за мнозинството четящи този форум. Сигурен съм, че „зачекнахме” само съвсем малка част от необятното познание за същността на всичко заобикалящо ни, но поне наблегнахме на най-важното (според мен) – какво всъщност е Човека. Без тази „основа”, не мисля, че е възможно да се върви напред по пътя на Познанието. В „Ти Си Това” открих толкова много синтезирано познание, че дори след вече може би 5-6 прочитания, все още не мога да обхвана всички детайли, но поне мисля, че съм „стъпил” на здрава и солидна основа. Надявам се, че в новата си книга продължаваш да навлизаш все по-дълбоко в „дебрите” на Истината. Очаквам я с търпеливо нетърпение!
Желая ти приятна (и заслужена) почивка и безпроблемно издаване на новата книга!

Saradiva
Хей, форумци, докато го няма "sum" и ви хрумне нещо - поствайте го, че нещо много липсва многологът ви / щях да напиша "многологът НИ", но аз съм най-малко участвалата в него/... Все пак - срещата със автора на "Ти си това" тук беше изключително изненадваща, радваща и допълваща написаното в книгата. Написали сме още въпроси към Р.Чорбаджийски, но ще му ги изпратим на е-мейла в края на месеца, когато "излизането му в отпуск" / и отсъствието му от виртуалното пространство надяваме се/ ще е приключило. Онова, което често си повтарям, когато препрочитам написаното по тази тема, е, че, събрани в едно, постовете тук са своеобразно /форумно/ продължение на "Ти си това" - доразвиха се някои от тезите, съответно, отпаднаха част от въпросите - каква по-хубава съдба за една книга?!..
Така че, sum, чакаме следващата книга - ще я прочетем колкото пъти трябва и... я почваме - тук, в СПИРАЛАТА! Нали?...
Та, раздумахме се, де... Неделите бяха интересни с вас!...
Ще надничам пак тук - ако нещо ви хрумне - пишете...
Аз съм си наумила да отворя нова тема - съвсем различна от тази, но след изборите, че много работа покрай тях...

Men
До тук мисля ,че всички разбрахме ,че трябва да концентрираме нашите търсения в самия Човек.
Много е интересен сблъсъкът на човек и неговото материално тяло с околния свят.Външните обекти събуждат усещания в сетивата и чрез тях ние получаваме възприятия за околния свят и удовлетворяваме желанията си.Сетивата са уши,кожа,очи,език,нос,уста,ръце,крака,анус и гениталии.Много интересен е фактът,че сетивото не е физически орган,а свойство на ума да действа чрез съответния орган.Множеството сетивни усещания ни дават представа за цялото,а това става чрез трептенията на петте основни енергии /татвите/,които са в основата на всичко.Акаша-поражда звука,Ваю-поражда допира,Теджас-поражда цветовете,Апас-вкуса,Притхви-мириса.И така от материалното тяло на човек достигаме до неговото умствено или ментално тяло.Основната функция тук е на мисълта /манас/.От сетивата се пораждат желаниятя,те от своя страна се възприемат от мисълта.Мисълта има ръководна роля в дейността на сетивата. В дейността на мисълта ръководния принцип е на егото/Аза/,а функцията на егото се определя от интелекта.Както казахме в предните постове,ръководната роля в ума принадлежи на интелекта. Но каква е структурата на менталното тяло?В "Ти си това" са описани петте по фини нива на менталното тяло и мен лично много ме затрудниха.
1.Оръдие на знанието
-перцепция
-заключение
-източник
2.Лъжовно познание
-невежество
-егоизъм
-удоволствие
-отвращение
3.Комплексно въображение
4.Сън
-будно
-сънуване
-сън без сънища
5.Памет,задържане
-астрална
-локална

Какво е вашето разбиране за тези пет нива на менталното тяло?

Свободния Дух
Men, надявам се, няма да приемеш следващите ми думи като заяждане с теб (това е последното нещо, което бих искал да направя), но според мен в последния си пост си допуснал сериозна грешка, изброявайки десет неща, които според теб би трябвало да бъдат сетива, но всъщност това са физически органи! Парадоксалното в случая е, че ти самият подчертаваш в същия пост, че „сетивото не е физически орган, а свойство на ума да действа чрез съответния орган”. Първите пет от изброените от теб неща (уши, кожа, очи, език, нос) са органите на усещането и възприятието, а последните пет (уста, ръце, крака, анус и гениталии) са органите на действието. За да бъдем коректни, петте присъщи на системата Човек сетива са: слух, допир, зрение, вкус и обоняние. Чрез въпросните пет свойства ума възприема различните качествата на петте изброени от тебе татви.
Надявам се, това ще внеса малко повече яснота по повдигнатия от теб въпрос.

Men
Забележката е коректна!Пропуснал съм думата "органи" и изречението в моя пост следва да се чете: Органите на сетивата са уши,очи,нос...и т.н. Но ми се искаше да дискутираме петте по фини нива на менталното тяло, защото темата е доста абстрактна и трудна за разбиране поне за мен.
А успеем ли да осмислим и разберем функциите на менталното тяло в нас, аз мисля че това ще ни отвори вратите към разбиране на структурата , която управлява това ментално тяло.....

Sum
Здравейте! Ето ме и мен...
Темата е много дълбока и се чудя, колко хора в днешно време осъзнават т.нар. Ментално тяло /Манас/ в нас?..

Ето три въпроса за размисъл:
Как силата на Манас ръководи нашия живот?
Кои са дарбите, които се развиват в човек, когато силата на Менталното тяло се прояви в ума?..
Какво става в Съзнанието /като ум/, когато човек се откопчи от властта на Менталното тяло с име Манас?

Ntsk
Здравей sum:), реших да се включа.
"Органите се развиват в отговор на нуждата. Затова увеличете нуждата." Един средновековен мистик го е казал.

Нуждата ръководи живота ни. С нея са свързани желанията, които имаме.
орган->сетиво->възприятие на сетивното усещане->нужда от повторение на познатата енергийна вибрация.

Кои са дарбите? Според мен всичко от рода на ясночуване, ясновидство и т.н. според сетивата, като тука вече органите от физ. тяло остават настрана. Чуването, виждането и т.н. стават ментално, чрез менталните ни възприятия, незнам дали се изразявам правилно обаче. На този етап, човек който владее висшите сили на ума, може да служи на Егото си, задържа за себе си без да споделя. Това е като забавяне на еволюцията, тръгване в грешна посока на този етап.

На третия въпрос-
Когато единния център се разпадне, появяват се второстепенни, а от там и Егото- а именно самочувствието, както ти описваш в книгата.
При откъсване от Манас, би трябвало да следва единение. Това е като да осъзнаеш единството, което лежи под множеството. Вече няма разделеност, има тотално съзнание. Вече няма нужда, няма и органи.
Имаме осъзнаване в духовното тяло, тялото на блаженството

Sum
Здрасти ntsk! Радвам се, че си на линия...

Много интересен начин на мислене имаш. На първия въпрос разбирам, че силата, която ръководи нашия живот, е "нуждата от повторение".
Напълно съм съгласен с теб, защото мисълта е пряко свързана с желанията. Ако погледнем в нашето ежедневие, ще видим, че всичко се обуславя от желанията, които бликат в нас. "Хубавото" просто чака да бъде повторено /като лично преживяване/. Така желанието и нуждата, свързани с тялото предопределят начина ни на мислене. В този случай, Мисълта е Аз.
Когато практикуваш медитации, силата на Мисълта се разгражда, защото в нея започва да се просмуква по-висшата енергия на психичната сила.

За дарбите си прав. Ако гледаш кабеларки, знаеш, че има ТВ-предавания, в които разни хорица гадаят и диагностират какво ли не. Тези люде използват Менталното тяло. Но вече знаеш, че това не е върхът на сладоледа... Затова мога да кажа, че това не са "висшите сили на ума" /както ги наричаш/.

Третия въпрос е сложен.., но, ако погледнеш как съм подредил главите в книгата, ще видиш, че след Менталното тяло следва главата "Как се записват човешките дела". След нея е главата "Психична енергия".
Къде се намира тази псих. енергия в нас? Ами пак в ума!.. Т.е, след като силата на Менталното тяло се разгради в ума, тогава се проявява силата на психичната енергия в нас. Вече знаеш, че дарбите, които придобива човек чрез тази сила са съвсем различни от тези на Менталното тяло.
Така че до "тоталното съзнание" има още доста път за вървене...

Ntsk
Така е, сам разбирам, че малко прибързано съм писал.
Все пак в книгата ти описваш мисълта като водещо сетиво. Това обобщава всичко до момента, що се касае до Манас, менталното тяло. Отвъд мисълта то се разгражда..
Това което пропуснах в така краткия ми отговор беше за психичното тяло. Когато разберем, че ние не сме мислите Ни, не се отъждествяваме с тях, тогава попадаме в това ниво. Някои го разглеждат като "горен" Ум, причинно тяло и т.н. Наистина там биха се разгърнали "висшите сили", на психично ниво. Ти говориш за медиуми в книгата, това имам предвид.
А да спомена ли сидхите? Може би точно тук е опасното място, което описах в предния пост (за егоцентричните хора със специалните умения)
Аз разбирам това ниво като много специфична (финна) граница между менталното и духовното тяло.
По моите схващания там се събират преживяванията от всичките ни инкарнации. От там нагоре следва да преминем към Духовното тяло.
Мисля, че тук в Духовното ниво трябва да търсим Вътрешния Аз, от тук нагоре следва тоталното съзнание, Космическото съзнание, за което вече споменахме. Проблема тук е "как гъската да излезе от шишето"(незнам дали си чувал този пример). Нататък нека не продължаваме засега.
Много ми харесва описанието ти на духа и душата. Този въпрос винаги обърква хората. Може би от тук изхождам и аз, отвъд ума и тялото(психическата енергия все пак се разгръща в Ума) идва духа и съответно духовното ниво.
Все пак не сме изяснили напълно въпросите за Менталното тяло, ще се радвам да прочета твоето мнение, както и на някои от другите участници.
Искрено се радвам на дискусията!

Sum
И аз се радвам...
Искам да те помоля да отвориш 4-та страница от форума и да погледнеш рисунката. На нея съм изобразил със сини кръгове трите форми на съзнание, които присъстват във всеки човек.
Обърни внимание, че сега дебатираме САМО единия син кръг или това е Ума.
Трябва да се знае, че тези три форми на съзнание /сините кръгове/ са като три отделни слънца, светещи в теб. "Светлината" от тези слънца е огромна в нас и затова много трудно се различават /да не кажа че е невъзможно да бъдат различени/.
Затова нека оставим Вътрешния Аз и Самосъзнанието настрана. Казвам го, защото самскарите или нашите инкарнации не се намират в ума. Това е друга тема...
Другата молба ми е да забравим засега за духа и душата. Нека се занимаем с тях.., най-накрая...

И така - Менталното тяло... Искам да обърна внимание върху силата, криеща се в това тяло. Какво представлява силата в Манас?
Ще използвам аналогия...
Представи си едно въже дълго един метър. Половината въже е с бял, а другата половина е с черен цвят.
Аналогията е следната: въжето - това е силата на Манас. Белия цвят е силата на Манас, която развива менталните дарби, а черната, това е същата сила развиваща психичните дарби в ума.
Това е много важно: Силата в ума е винаги ЕДНА, но се различава САМО по татвичните трептения, които развиват различни видове дарби в нас.
Ако си забелязал в книгата, главата се казва "Ментално тяло", а другата е "Психична енергия". Не псих. тяло, а псих. енергия. Т.е. в тези две глави съм описал ЕДНА сила в две различни проявления.

Дотук ясно ли е?...

Ntsk
Здравей,
разбрах за трите форми на съзнание, наистина нека подредим нещата и започнем от Менталното тяло. Дотук разбрах за силата на Манас с две различни проявление, а именно в Менталното тяло и като психична енергия..нататък..

Sum
Преди да продължим нататък искам да те попитам нещо.
Какво си изучавал до сега, какви школи или учения си учил? Практикувал ли си някакви аспекти на йога?
Ученията и практиките, каква представа или вътрешно познание са ти дали на теб?

Men
За менталното тяло.....
Петте функции на менталното тяло обясняват принципа на формиране на нашата обусловеност от материалния свят.От една страна чрез менталното тяло трупаме безценни знания за света в който живеем.От друга страна осъзнавайки елементите на лъжовното познание ние можем да си обясним как чрез нашите желания попадаме в илюзорни ситуации.С фалшиви убеждения могат да бъдат изградени доктрини обременяващи човечеството цели столетия.Можем и да си обясним как прилепваме към даден обект породил удоволствие в нас и как за други същия този обект предизвиква отвращение.Чрез комплексното въображение можем да формираме много полезни идеи и концепции,но можем и да строим картонени кули или да се борим с вятърни мелници.

Силата на манас ни отвежда в един кръговрат - този на преражданията.Всяко наше желание или действие било то физическо или умствено се запечатва в Манас в конкретния миг и предопределя по един или друг начин нашата съдба.Желанията ни от даден живот се запечатват като умствени впечатления и именно те може би ни пренасят от един живот в друг .Всичко в нашия живот е причина и следствие.

Когато силата на менталното тяло се прояви в ума ,предполагам се развиват ясновидски дарби,но човек трябва да може да контролира петте фини нива на менталното тяло иначе явно стават грешки...

Ако човек все пак успее да се откопчи от властта на менталното тяло,това означава ,че е развил в себе си по висшата психична енергия,тогава нашето съзнание трябва да вибрира с много по силни трептения,нашият ум вече не е обусловен и може би сме застанали пред вратите на Брахман...

Ntsk
Досега съм изучавал какво ли не, от теософските възгледи та до будизма и индуизма. Но.. мога с точност да ти кажа кое е на сърцето ми най-много. Тантра точно тази пътека която споменахте, Самая Мат.
В твоята книга обаче намирам почти всичко събрано на едно място. Това ме впечатли и сега повторно и предполагам трети и четвърти път ще я прочета (и то доста по-бавничко), а това, че тук можем всички да обсъждаме вече посочените възгледи в книгата, е изключително полезно.
Преди година и нещо-две, реших да си изпразня главата от всичко и да започна отначало. Когато се освободих от всичко вече нямах и самоцел. Макар също както теб (обясняваш за това в книгата) да търсех някои обяснения за неща които се случват с мен. Но разбира се това не е най-важното. Надали човек може да спре това което го дърпа отвътре. Познанието което получавам ме довежда до състояние в което се обръщам навътре, това е правилната посока за мен. Истината може да е навсякъде, но пътя към нея минава навътре през мен самия. Това забелязах като промяна, и колко по-навътре се обръщах, толкова повече наблюдавах себе си и разбирах за парадокса на Егото. Странно наистина, но на повечето религиозни хора точно по тази причина ориентацията им е грешна, търсят спасението отвън, помагат на другите, но не осъзнават че го правят заради самите себе си. Именно егото се стреми към това да си праведен и така нататък. Получава се колкото по-големи стремежи, толкова по-голямо его.
Не смея да говоря за практики не съм имал Учител. Единственото което правя е моя си медитация, с някои мои си упражнения за правилно протичане на прана. Не съм практикувал Кундалини йога, но знаеш как се получава понякога(всъщност винаги)-човек тръгва от там от където е стигнал вече.
Питай каквото прецениш, ако е нужно нещо повече като информация за самия мен, можем на лични да доуточним това( да не пълним тук темата, не за друго) Иначе ще се радвам да продължим нататък, както виждам вече и други се включиха, което само ме радва.
Искрени поздрави.

Ntsk
men написа:

Когато силата на менталното тяло се прояви в ума ,предполагам се развиват ясновидски дарби,но човек трябва да може да контролира петте фини нива на менталното тяло иначе явно стават грешки...

така си е, всъщност тези "ясногледащите" разкривайки някакви факти на обикновените хора (били то верни или грешни), спомагат, в повечето случаи без да се усетят ( и за пари), за това горките хорица да останат още повече прикрепени към самсара, с илюзорните и "проблеми" в ежедневието. Ще се разведа ли, ще си купя ли къща... колко деца ще имам...кой ми е откраднал златните пръстени... и т.н.

men
Явно хората не могат или не искат да проумеят ,че причините за всичко
се коренят дълбоко в нас и търсят спасение навън при гледачки и лечители.По принцип на човек все някой друг му е виновен за това което му се случва.
Умът на човек е страшно обусловен ,обременен от прилепването да речем
към материалните блага,а какво да кажем за прилепването към обекти,които са предизвикали някакво удоволствие в нас.Трудно можем да останем безпристрастни към това,което ни се случва в ежедневието или т.н.битовизми,затова само с дисциплина и определени практики можем да се откопчим от властта на менталното тяло..

Sum
Здрасти ntsk! Благодаря ти за искрения отговор!!!
Според мен много добре си описал "парадокса на Егото". Виж, само по себе си Егото не пречи, защото ако го нямаше, едва ли бихме помнили къде ни са обувките например. То ни е необходимо да си вършим работата в този свят и затова не трябва да се отхвърля. Но раздутото Его е сериозен проблем и то трябва да се отрича...
Най-полезното, което си направил за себе си е да оставиш всичко научено за една-две години. Представи си, че през всички години на търсене, чрез изучаването на всякакви учения, ти си забъркал в една тенджера някаква вода. Но каква е тя - кална или чиста и става ли за пиене?!.. Затова трябва да се остави за известно време, за да може мътилката да се уталожи на дъното и чистата вода да излезе над нея, защото във всички учения има много полезно, но има и много тъпотии. Знаейки, че тази вода ще е полезна за теб и пиейки я след време, може би точно тя те е довела до "Ти си това".., за да разбереш себе си...

Преди да довършим Менталното тяло имам само един въпрос към теб.
Докъде искаш да те доведе познанието?

Ntsk
Здравей sum,
Напълно те разбирам за Егото, то ни е нужно, за да работим в този свят, дори сега за да говорим с теб. Но важното е ние да го контролираме, а не то нас. Когато се налага да можем да влизаме в него, да го използваме, когато не ни трябва да можем да го отстраняваме. То(егото) все пак е нужно, за да има добиване на опитност, еволюция..незнам как да го нарека иначе. Егото е част от цялото, то е нужно за да бъде "Съвършеното" съвършено, защото съвършенството на последното, се изразява в това че то продължава да се усъвършенства.
Имаш способността да подреждаш специфично нещата които излагаш, защото реда наистина е много важен, за да се възприеме истината.
Сега за това докъде искам да ме доведе познанието...
Ще цитирам нещо:

"Какво търсиш страннико,- всичко носиш в себе си, и ново не намираш, а губиш го със всяка стъпка".
За мен посоката навътре означава нагоре. Когато търсим, всъщност търси Ума(имам предвид Менталното тяло) и тогава стъпките направени навън само ни отдалечават от истината.
Защото "търсейки по този начин, ние намираме временни неща",
и се получава, че когато спрем да търсим, всъщност откриваме вечното. (А това не е ли именно стремежа да разберем себе си, често ме питат каква е целта на живота ми, аз понеже все нещо трябва да кажа- и отговарям да разбера себе си.
Това което усещам във връзка с познанието е, че нещо ме дърпа отвътре. Само че вече знам, че това не е Егото(все пак вече отпих от "Ти си това"..) Това за Егото е като да сложиш капка олио във вода, капката не може да се разтвори, плува отгоре, най-много да се разпадне на няколко други, но и те няма да се смесят. Докато Ако капка вода попадне, да речем, в чаша вода, тогава тя веднага се слива с цялото, намира се у дома. Това е естественото придърпване, което имам в себе си и което споменах по-горе.
Всичко останало се свежда до нов парадокс - "да отстраним всички желания...", но това не е ли желание? Трудно е да бъдем трезви, да приемем както капката, така и всичката вода едновременно.. но можем да бъдем естествени, нали?
Поздрави и ще чакам твоето мнение.

Sum
В нашия диалог излезе нещо важно. Каза, че много хора са те питали за "целта на живота ти". Но животът не е цел. Животът просто се живее и не зависи от съществуването на някаква си цел. Живото си живее живота и за това не трябва цел. Ако живото си постави цел, то тя винаги ще е в живота, но никога няма да бъде живота. Така че просто живей си живота за да бъдеш жив!..
След като това е ясно остава другото, как да намерим вечното в живота, което ще разкрие истината в нас за нас?
Ето я целта на търсещите. За да я изпълним, трябва знание. Но понеже вечното е в нас, това означава, че някъде трябва да има описано правилното знание за човек. Иначе как да разберем вечното?
Споделям го това с теб, защото според мен, когато "спреш да търсиш", едва ли ще намериш вечното...

Затова книгата се казва "Ти си това", а не "Аз съм това". Самото заглавие е насочено към хората, а не към мен... Задоволявайки копнежа на търсене и описаното правилно знание, всичко това рано или късно ще разкрие Истината в нас. Тогава тя изгрява!.. И ще те води!.. Другото е насладата от срещите.., със себе си!..

И така, нека видим докъде сме я докарали - Менталното тяло. Всъщност, men прекрасно е обобщил с няколко реда важните неща за това тяло. Стана ясно, че силата в Ума е една, имайки две проявления с различни дарби в нас. Но къде са сидхите?..
Сидхите са много специфична фаза на психичната енергия. Как се постигат?
Спомни си описанието за ефирната Прана. В книгата казвам, че дишането влияе върху нейните размери. По нататък споделям, че когато Прана намалее, това води до необикновени способности. Ако намалее с 1 см, това води до освобождаване от желанията, с 2 см преживяваме наслада и т.н. Когато намалее с 8 см, тогава се проявяват сидхите в нас, но да не забравяме, че това са дарби свързани пак с Ума.
Така че да обобщя. Силата, която ръководи дарбите и сидхите е една. Коренът и е в Менталното тяло. Аз-ът /егото/ е само свидетел, а интелекта е този, който винаги детерминира нещата.., иначе едва ли бихме разбрали каквото и да е - без значение дали става въпрос за ясновидство или някакви сидхи, или формите на този триизмерен свят.
Всъщност, будхи няма друга работа.., но е много важен за нещо друго.

ntsk
Наистина, мисля че те разбрах за живота. Аз лично наблюдавах себе си и знам, че самоцел не трябва да има, затова и харесвам думата естествен, за мен тя е като.. просто живот. Колкото до търсенето, има нещо прекрасно в това самото Творение слизайки така ниско и ограничавайки само себе си, да търси отново..истината за себе си. Прав си, разбирам, че не може без търсене. Но наистина е важно кой и какво търси, аз го приемам като разширяване на съзнанието, понеже тогава търсенето в самсара спира, за да излезе съзнането от този кръговрат. Може би този момент имах предвид.

И..май стигнахме на точното въпросно място.
И така.. силата на Манас с две проявления- в Менталното тяло(дава ни дарби) и като психическа енергия(дава сидхи). Значи все още сме в Ума, а Аз-ът остава свидетел. При всички случаи тук някъде следва граница и то основна, интелекта играе роля..
Ще помисля за будхи и ще се включа пак.

Sum
Радвам се, че до тук всичко ти е ясно!
Ще ти дам жокер. Изучавал си будизма, нали?
Знаеш, че в основата на учението на Буда стоят осемте стъпки към Нирвана. Спомни си кои са тези осем стъпки... Все пак нека ги кажем заради четящите хора тази тема.
Първите пет стъпки са петте елемента - земя, вода, огън и т.н. Шестата стъпка е Манас, седмата е Ахамкара, а осмата е Будхи.

Защо Буда казва: "пазете Будхи /интелекта/, както майка пази едничкото си дете". И още: "пазете Будхи като очите си".

Какво е толкова важното, което ще ни даде Будхи?..

Ntsk
Здравей sum, на линия съм най-после имах странна вечер, както и да е.
Нека поговорим за 6,7 и 8-ма стъпки. Шестата е Манас- Ума. Манас приема и обработва всички възприятия идващи от сетивата, а будхи - интелекта е този, който взема решенията.
Ахамкара е Аз-ът - Его. Всъщност Егото си мисли, че взима решенията.
Чел съм примера-ако Манас е океан или безспирен поток от мисли, то Будхи(интелектът) са бреговете. Именно Будхи дава насоката.
Мисля, че най-важното обаче е че Ума(Манас) възприема само познати неща, такива за които имаме знание, т.е. познатото. А за да се възприеме и познатото и непознатото трябва Будхи. Будхи дава новото и заменя старото ако мога така да се изразя. Именно Будхи взима решението, когато има достатъчно информация, без да се колебае докато Ума може да си се "щъка" насам натам и да се колебае без причина.
Затова е важен контрола върху Ума, затова е нужен Интелекта, а и заради непознатото както вече споменах.
Може би Ахамкара(Егото) е нужен за да се канализира връзката между двете. Това е Аз-ът, който върши действието и се наслаждава от това. Изчиствайки Ума от нашите желания, егото изчезва и ние сме освободени от илюзията на егото.
Именно за границата материя-дух говорех. За да се премине е нужен Интелектът. Може би той, отдалечавайки съзнанието от дуалността, го измъква от нейната "хватка"?

Ntsk
Тук ми се иска да допълня и още нещо(обръщам се към sum). Ти сам спомена ефирната Прана малко по-горе и връзката й със сидхите.
Какво знаем от "Ти си това"..
Дихателните упражнения зареждат с Прана, Прана от своя страна балансира ума(активния ум пречи, трябва да няма мисли)-да няма разход на енергия чрез движението на мисълта.
И тогава...балансирания ум се слива с Кундалини в Муладхара, чак тогава звука може да събуди Кундалини..

Значи Прана и Интелекта са ключови при контрола над ума.. значи и над сидхите и другите дарби, за да не може Егото да е господар, а Интелектът да отведе Съзнанието ни нататък?

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:11 pm 
Gift
Здравейте всички!
Радвам се, че този разговор във форума съществува и още повече бих се радвала, ако продължи. От тук научих за книгата "Ти си това". Благодаря ви.
Аз живея в Русе и ми е трудно да се срещам с хора, които живеят в София или други градове в страната и този форум за мен е много удачен вариант за разговори по тази и подобни теми.
Желая на всички успех в духовното развитие!

Sum
Здрасти gift! Аз също ти желая успех в духовното развитие.

ntsk, бръкна в гнездото на осите...
Анализът ти е точен и аз искрено се радвам, че нещата взеха да се подреждат при теб. Но от прочетеното разбрах, че има сериозен пропуск в твоите знания.
Казваш, че умът е Манас. Това не е така!
Манас е Космическото съзнание, където властва и съществува мисълта. Той е сбор от мисли, пръкнали се от всички хора от земята. Манас е Космическия ментален център, ментално Съзнание, ментален Бог. В този Бог съществуват Звездните човеци /описани в "Ти си това"/. И ако трябва да бъда точен, обожественият Космическият център с име Манас е изграден от 18 Звездни човека - 9х2.
Спомни си за чакрата аджна, че има две листенца. В едното листенце съществуват 9 Звездни човека, и в другото има също 9 такива.
Отвори книгата на 81 стр. На нея съм представил Бога Брахман с всичките си модификации и светове. Погледни 18-те Звезни човека, които изграждат Манас. Манас е в средата /нарисуван между очите/, а Звездните човеци са вляво и дясно от него.

Така че умът не е Манас!
Ще използвам аналогия, за се разбере какво е умът.., веднъж за винаги...
Нека вземем например един стол. От какво е изграден той? Ами изграден е от крака, седалка и облегалка, нали?
По същия начин гледай на ума /като стол/, който има три различни части - Манас, Ахамкара и Будхи, точно както стола е изграден от три отделни части - крака, седалка и облегалка.

Знаеш ли, проблемът с разбирането на ума е, че Умът се мъчи да разбере какво и Умът. Все едно една ваза да се помъчи да анализира себе си. Само нещо друго извън вазата може да направи анализ на нея. Иначе не става.
Това е трагедията на психиатри, психоаналитици и т.н. Чрез ума се мъчат да разберат какво е ума!?! Как е възможно?!?...

Затова казах, че с тази тема бръкна в гнездото на осите.., защото е много неразбрана и глупостите по нея край нямат...

ntsk
Здравей sum,
искрено се извинявам за тази нередност допусната от мен, нека там където съм писал Ум (Манас) или обратното, разбираме Мисълта(Манас). Манас е тази част от Ума, която свързваме с мислите. Аз лично в горния пост съм говорил именно за мислите, за потока от мисли, който трябва да бъде овладян, насочван от бреговете на Будхи.
Като се върнах няколко поста нагоре и прочетох всичко, разбрах за моята неточност. Обръщам се и към другите, които четат темата да не се заблудят.
Нека пак обобщя. Ума се състои от Манас, Его(Ахамкара) и Интелект(Будхи). Разбрах и аналогията със стола. Стола не може да е само облегалката в крайна сметка.
Имам обаче една друга неяснота. Сега, както каза, прочетох още веднъж за Звездните човеци, но както и преди останах с впечатление че говориш за центъра Брахман, който усвоява енергията абсорбирана от Звездните човеци. Не разбирам защо сега го наричаш Манас. Все пак връщайки се на 4 страница от темата, на схемата, се виждат със синьо трите форми на проявеното Съзнание - Ум (Брахман) , Самосъзнание и Вътрешен Аз. Мисля, че говорим именно за Ума с трите му части-Манас, Его, Интелект. Силата на Манас се проявява в Менталното тяло(като дарби) и като псих. енергия(дава сидхи)-правя леко обобщение, за да е ясно.
Иска ми се да продължим с това, кое е онова извън Ума, което може да разбере Ума. Знам, че Интелектът ще ни даде връзката, той укротява мислите и само той може да ни свърже с непознатото. Но той е част от Ума...Както ти казваш в книгата, ако ние видим, че Умът не може да познае Непознатото, той остава в пълен покой. Умът притихва, той е празен, смълчан, "едно различно състояние в което е престанала всяка мисъл - само тогава е възможно да се появи онова което е неназовимо". Коя част от нас вижда, че Ума не може да познае Непознатото? Умът не може да обясни Ума, но Ума може да спре. Именно Интелекта може да "убие" мисълта. И ако Егото е разтворено, поради липсата на желания..Ума спира.. всъщност това е ключовия момент. "..единственното което можe да направи умът е да осъзнае, че това движение никога няма да разкрие Непознатото.." и ще спре поради онази част от него наречена Интелект.
Когато се опитаме да обясним непознатото със стредствата на познатото, тогава се получава движение, вдига се шум, мислите се движат, получава се както ти казваш-Умът се опитва да обясни Ума..
И все пак ще се радвам на разяснение от твоя страна.

Sum
Еха, яко задълбахме...

Ключов момент в разбирането на Бога Брахман се състои в знанието, от колко Звездни човека е изграден.
Знаеш, че Манас е център, Космическо ментално съзнание, в което 18 Звездни човека "вливат" някаква енергия. Вече е ясно, че Той е част от Космическия разум с име Брахман.
Погледни пак рисунката от 81 стр. Над Манас съм представил друг център /човешка глава/, който е в средата на някаква елипса, пресечена с 16 прави линии. Тези линии са всъщност Звездни човеци, но поради мащаба на рисунката нямаше как да ги представя по ясно. Така че всяка линия всъщност е Звезден човек.
Ако съберем 18 и 16 ще получим 34 Звездни човека. Но основните са 33, 34-я е нещо като обединително звено.., той контактува с всичките.., разтяга се като пространство.., и е много трудно различим...
Толкова са Звездните човеци, които "живеят" в Бога Брахман и представляват неговата Мисъл и Интелект, които образуват съответните светове /включително и този/.
Ако погледнеш с това разбиране рисунката от 81 стр., вече ще ти е ясно, че Манас съм го нарисувал между очите, а Будхи е над него. Къде е Брахман тогава? Брахман е ЦЯЛОТО лице.., и при него няма фалшиво усещане за Аз.., както е при нас. Фалшивото усещане за Аз при хората е описано като ЕГО /ахамкара/. Но при Космическия разум Брахман такова липсва...

Ще ти разкрия още нещо интересно. Предполагам знаеш, че върхът на познанието при йога ученията се изразява в Шри видя. Гледал ли си тази диаграма от триъгълници? Когато човек след известно практикуване овладее съсредоточаването ., след като се съсредоточи върху бинду в средата, не знам кога.., но след време ще започне да различава ТРИТЕ форми на съзнания, които представляват Бога Брахман - неговия Аз, неговата Мисъл и неговия Интелект. Това е най-голяма тайна на Брахман.., и е достъпна само за непредубедените и знаещите...

Защо трябва да се пази интелекта и какво ни дава той?
Много е просто. Когато е поднесена правилната информация за Бога, ти да можеш първо да го разбереш. Защото ако разбирането не е правилно за Брахман, как ще го постигнеш? Как ще бъдеш едно с него, как ще се слееш и разтвориш в Брахман, когато свърши времето на тялото???...
Знанието за Брахман ни отваря вратите за неговите неописуеми светове. Затова е много важно той да бъде правилно разбран.
След разбирането, за да се изпълни постигането /сливането/ с Брахман, трябва практики и медитации. Когато човек е готов, ще се изправи очи срещу очи със Създателя си и ще може да контактува с него точно така, както съм го описал в книгата. Достъпно е за всеки...

На въпроса - "кое е онова извън Ума, което може да разбере Ума?"
Отговорът е Атманът!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:18 pm 
Ntsk
Благодаря за отговора, леко настръхнах, всъщност силно
Точно бях прочел отново главата "Какво е умът"...:
"За да преживее Непознатото, самият ум трябва да бъде Непознатото. Какво сме ние, ако не натрупване на познатото, на всички беди, суети, амбиции, болки, реализации и неудовлетворения. Всичко това е познатото, а докато умът функционира в полето на времето, той не може да бъде Непознатото. "
.."Единственият религиозен акт е да се постигне тази вътрешна яснота чрез себепознание, т.е. човек да осъзнае всички вътрешни желания и да им позволи да се разгърнат без да ги поправя или контролира, но винаги да ги наблюдава."
.."Ако човек разбере пилеенето на енергията, точно от това Разбиране възниква естественото събиране на цялата енергия. Единствено такъв човек може да открие реалността или Бог или както искате го назовете. "

В един момент всичко се подреди, няма да се опитвам да описвам каквото и да било. Само знам че го разбрах.
Колкото до триъгълниците и Шри Видя..
Бях ти казал, че на сърцето ми е Самая Мат. Ти говориш за Янтрите, по-точно за най-интересната - Шри янтра
За да почита Шри Видя човек трябва да може да разбере нейната янтра, а именно Шри янтра.
Двете школи в тантра- Самая мат(най-древния път) и Каул мат използват тази янтра. Скромно казано доста подробно знам значението й, но сега го разбрах в цялостност, поради нашия разговор. Само да отбележа, имат различия двете школи и те се изразяват в положението на триъгълника в който е бинду. При Каул мат централния триъгълник е с връх надолу, общо триъгълниците са 5 с връх надолу и 4 триъгълника с връх нагоре. В Самая Мат триъгълника в средата(в който е бинду-центъра) е обърнат нагоре и оттам стават общо 5 триъгълника нагоре и 4 сочещи надолу.

Петте триъгълника са Шакти триъгълници(5-те татви,5-те сетива, 5-те органа на сетивата и 5-те органа на действието), а четирите-Шива триъгълници(Интелект, Его, Манас, Читта-памет)
Бинду, точката в централния триъгълник, е зародишът на целия космос, който е извън времето и пространството. Там Шива и Шакти са във вечен съюз.
Освен, че е бил посветен в култа на Шри Видя, Шанкара е бил посветен и в Самая Мат..
Ако някой се интересува, ще се опитам да приложа картинка.
Сега мисля да си направя една самостоятелна рисунка на това, което ти току що ми обясни за твоята рисунка на Брахман. Повторението е майка на знанието
Стигнахме до Атманът- вътрешният Аз на всички същества..
Едно от проявленията на Атман е Вътрешния Аз на хората.
Атман сам по себе си е Непроявеното Съзнание, както ти казваш. В проявата си Той приема три лица-Вишну (Вътрешен Аз), Шива и Шакти(Самосъзнание в статичен и динамичен аспект) и Брахман(Ум)...

Sum
Страхотно обяснено ntsk!!!
Радвам се че вече всичко ти е ясно!.. Станахме двама!..

Вече разбираш, че откъдето и да тръгнеш, все до едно и също място ще стигнеш. Няма значение дали от Брахман ще стигнеш до Атман. Ако човек пожелае, може да постигне Атман от Шива или Вишну. Разликата между тях е в силите, които движат нещата в нашето ежедневие.
Силата на Брахман са дарбите, които придобиваме чрез двата вида енергия. Силата на Шива е Кундалини в нас, а Силата на Вишну е любовта в сърцата ни.
И трита пътя водят до едно и също място - Атман.

Затова е много трудно да се обясни Непроявения Бог /Атман/, защото се проявява и в трите форми на съзнание в нас с еднаква сила.
Това е магията, мистерията, енигмата но Бога...
Но аз го разконспирирах...

Ntsk
Ах ти..

"Ти си това"! -
Не можех да си представя какви нечовешки усилия трябват, за да се напише такава книга. Отсял си малко-само най-чистото, но от толкова много..
Въпрос на умение и много, много труд
и да не забравяме.. на Съзнание!

Sum
Благодаря ти за разбирането!
Аз си знам през какво съм преминал, за да отсея цялата тази информация...

Но това не е краят на пътуването.
В книгата има друго важно нещо, което не е свързано със Съзнанието.., и все пак присъства в него...
...Трябва различително познание...
Успех!

Ntsk
"Центровете наричани Слънце, Вират, Брахман и Пара Брахман са описани като структури на времето."
Мисля, че говориш за това:

"О, Арджуна! Всички светове, включително този на Брахма, биват непрекъснато постигани и изгубвани. Но след като се достигне до
Мене, няма вече прераждане. При идването на деня /на Брахма/ всички същества се раждат от непроявеното. Когато падне нощта, те
изчезват в същото това непроявено. Но отвъд това непроявено има друго вечно Непроявено битие. То не загива дори когато загинат
всички същества. Моята най-висша обител е това, след постигането на което никой не се завръща
".

Трябва да се търси извън време-пространството-в статичния аспект на проявеното Съзнание(Шива). Активирането на Кундалини е пътят, както сам пишеш.
Следва - "Всичката любов от мен, на тебе дар дарявам!!!"
В статичния аспект на полето R(Шива) Човек сам е създател и творец

Следва въпросът:
Има ли “Създател и творец”, който е създал статичното и динамичното Чисто съзнание?

и отговор: експлозия..
"- Не пиши лошо за мен, синко!.."
..
Според мен тази обител спокойно можеш да я наречеш нищо,
понеже всеки термин, колкото и да е положителен ще създаде граница. Такова нищо(празнота), което не е конкретизация на каквото и да било, понеже е всичко; празнота е, но съдържа всичко в себе си. Тази обител ражда (представлява, не мога да кажа формира защото той няма форма) Свръхсъзнанието Атман. Затова се казва Непроявено Съзнание, нямаме про-ява, няма явяване, защото е навсякъде и никъде едновременно. Нито е съществуващо, нито е несъществуващо. Отвъд тях е.

За какво казваш ще е втората книга?

Sum
Уха.., имаш вродената способност да следваш стъпките ми и да отсяваш най-важните неща... Страхотно!..
Много си прав, този текст от Бхагавад гита /казаното от Кришна/ е ценен, защото ни дава представа за нещо различно. Точно това „друго вечно Непроявено битие” ме водеше напред.
Но празнотата /нищото/ не е краят на пътуването.
Знаеш ли, преди години това винаги ме е смущавало. Излиза, че когато аха да се откопчиш от самсара и изведнъж отиваш в празнотата, където си едно голямо нищо. И защо е така? Защото си се слял с Твореца и вече си едно с него, където няма разлика между две отделни неща. Сиреч, човек се слива с него и туй то. И затова ли е цялото това бъхтене? Практики, глад, медитации, учене и накрая… здрасти нищо, оттук насетне ще бъдем заедно във вечността.

Мисля, че това е ОГРОМНА ГРЕШКА!!! Толкова огромна, че не ми се побира в ума.
Ще ти кажа какво е празнотата. Нали знаеш какво представлява мехури с въздух, във водно пространство? Празнотата представлява един такъв воден мехур, който съществува в пластовете на Съзнанието /Атман/.

Предполагам, че през годините си развил способности и си джиткал насам-натам из дебрите на Космическото съзнание. Ще ти дам насока. Избери си ден и излез от тялото си. Мини през слънцето, този път ще те отведе в световете на Манас. Когато стигнеш там, ще видиш огромен град. Външните стени на града образуват квадратна форма. Мини през главния вход. Пътя ще те отведе до огромен замък. Влез вътре. Когато влезеш, ще се озовеш в голяма зала, а в средата й ще видиш много дълга маса с насядали люде около нея. Масата е пълна с най-различна храна. Поздрави хората и им се поклони. Те ще те поканят да седнеш. Ако си гладен яж, ако си жаден пий. След това ги попитай за празнотата. Те ще ти я покажат. След като я видиш, не се задържай. Благодари им и си тръгни.
Мини през центъра на Манас. Този път ще те отведе до световете на Брахман. Не след дълго ще го видиш.., няма как да пропуснеш този невероятен поглед, който е навсякъде. Поклони му се и го поздрави. Тогава го питай за празнотата. Той ще ти я покаже.
Ако решиш, можеш да продължиш да търсиш и в другите измерения. Знаеш ли какво ще видиш – мехурени балони…, има ги навсякъде.
Та да се върна на въпроса, това ли е краят на познанието - празнотата?

Снощи ме принуди да проверя откъде се е пръкнала тази идея, че последното, което постига човек е празнотата. Ще ти кажа как стоят нещата.

Имало едно време един кадърен мъдрец. Върхът на неговата практика било сливането с Брахман. За да постигне това, той е практикувал нирвикалпа самадхи. Тази практика го отвела до Брахман. Един ден, задоволявайки копнежа си на търсене, решил да разбере дали има нещо отвъд Бога. И така.., минал през бинду.., но попаднал на място, където не е могъл да различи нищо. На нищото дал определение – празнота.
След като се върнал в нормалното си състояние на съзнание, разказал на учениците си за небивалия подвиг… И станал велик!
И така, кадърния мъдрец дал празнотата, а некадърните му ученици пръснали по света това глупаво знание. И тъй до наши дни… Мъчно ми е за тези хора, през този 2200-2300 г. период що народ ли е завлякъл след себе си?!?...

Уф… скапах се от писане… Дай малко почивка…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:21 pm 
Ntsk

Съгласен за почивката, нека оставим за малко да се поуталожат нещата.
Разбирам те за мехурите. Някой ден ще направя това, което ми обясни.
Знаеш ли, успокоих се малко. Много ме глождеше и мен проблема с празнотата. Някак си знаех, че истината е повече от това. Нямаше как да използвам друг термин, обаче..
В главата ми изникна нещо-ти ми казваш, не търси празнотата след Атман или Атман в празнотата, а търси празнотата във Атман. Тогава.. да обърнем всичко наопаки..
Това ми мина през главата-Ако едно става две, оттам става три...
За единицата няма как да говоря..
мехурите са там където е две..нали трябва да има "мехури" празнота, за да се "открои" останалото, а след това идват трите основни проявления, на вече откроеното непроявено. Даже мога да го свържа и със обясненията в християнството, трите лица и т.н. ..
Трябва да има мехури, за да премине Съзнанието(това, неназовимото) от латентно състояние в "активно" непроявено такова, за да може да е вътрешен Аз на всичко съществуващо. Правя аналог със Статичния и динамичния аспект Шива-Шакти...казано е: "Но отвъд това непроявено има друго вечно Непроявено битие. "
Но наистина..почивка, не се чувствай длъжен да отговаряш.
приятен ден ти желая от сърце!

Sum
ntsk каза:

"Знаеш ли, успокоих се малко. Много ме глождеше и мен проблема с празнотата. Някак си знаех, че истината е повече от това."

Бедна ти е фантазията каква е Истината... Има време и за това...

ntsk
Знам!
Благодаря ти за вниманието, което отделяш!
Няма смисъл да обяснявам, какво изпитвам.
Наистина ти желая успех
аз малко ще разпусна, после пак ще се включа..

Men
Много съм доволен от споделените мнения във форума. Попълних доста бели петна в моите знания. Мисля ,че с общи усилия успяхме да представим пълната картина на това какво е Човек. Схемата нарисувана от sum в по горните постове ни даде визуална представа за всички основни центрове на съзнание, които присъстват в нас. Хилядолетия хората търсят причината за света, в който живеем, но само когато погледнем навътре в себе си и разберем структурите които ни изграждат, можем да обясним и света извън нас. Стана дума, че Бог е сътворил Човека по свой образ и подобие…и, че в началото бе словото т.е. изначалната звукова вибрация, да ама да се обясни всичко това с думи прости, не е никак лесна работа.
Лично аз получих комплексен отговор на многото въпроси, които съм си задавал от книгата „Ти си това”.Важно е човек да попадне на верния път, само така може да излезе от джунглата на различни философски учения. Иначе човек може да се върти в кръг хиляди години, или да се озове в голямото нищо наречено празнота. Но знанието заложено в „Ти си това” ни отвежда на един широк път и ако го следваме може да стигнем до разбирането на нашата истинска същност.
Искам да споделя моето разбиране за трите проявени центъра на съзнание в нас хората.
Бог Шива това е нашето самосъзнание.Шива е статичния аспект, а Шакти-Кундалини динамичния аспект на това съзнание.Или силата на Шива се проявява чрез Шакти-Кундалини. В Шакти са петте татви/енергии/, които изграждат целия материален свят, те от своя страна пораждат вибрацията на сцеплението от която се образува точката Бинду тя дава началото на Брахман-центърът на звука или нашият Ум. След това по своя път Шакти създава достъпната за нашите сетива материя съставена от петте основни елемента на които съответстват петте низши чакри показани на рисунката на sum. Когато Шакти-Кундалини достигне до елемента земя съответстващ на Муладхара чакра в основата на гръбначния стълб тя се навива на пръстени и остава в покой.
Другият център на проявено съзнание е нашият Ум или Бога Брахман. Той има три съставни елемента – мисъл/Манас/, его/Ахамкара/, интелект/Будхи/. Мисълта, това е нашето ментално тяло. От сетивата се пораждат желанията, те от своя страна се възприемат от мисълта, като мисълта има ръководна роля в дейността на сетивата.
Егото управлява мисълта, а функцията на егото се определя от интелекта. Чрез функциите на менталното тяло можем да разберем как се формира нашата обусловеност от материалния свят. В менталното тяло са запечатани и всички умствени модификации. Когато силата на менталното тяло се прояви, добиваме ясновидски дарби, а когато преодолеем господството на мисълта и нашата обусловеност, в Ум ни се развива по висшата психична енергия. На интелекта принадлежи ръководния принцип в Ума, защото той детерминира нещата и ни дава правилното разбиране.
Третият център на проявено съзнание е Бог Вишну той се намира в сърцето където е и сърдечната чакра . Това е нашият вътрешен Аз или нашата душа, чиято сила е любовта.
В сърцето е и центъра на Прана-жизнената сила, която се проявява в нас чрез кръвния и нервен ток.
Трите центъра на съзнание в човека са вплетени един в друг и са много трудно различими. Чрез тези три центъра на съзнание се проявява Атмана или непроявеното съзнание в нас. Атмана е основата и на трите центъра на проявено съзнание. И ето достигнахме до великото изречение „Ти си това”, като „Ти” изразява Атмана или индивидуалния непроявен Бог във всеки човек, а „Това” означава непроявения Бог в космичен аспект. И през всеки един от трите центъра на проявено съзнание да тръгнем все до Атмана ще стигнем.
И на края малко хумор….
…Само от позицията на Атмана в нас можем да видим ушите си без огледало…и ако това стане значи сме на ти с Бог

Ntsk
Полезно обобщение, men:)
..за да се върнем отново по темата..
Здравейте на всички най-напред!
Говорихме за Ума и Брахман, сега ми се иска да припомня едни думи на sum:
Цитат:
Обърни внимание, че сега дебатираме САМО единия син кръг или това е Ума.
Трябва да се знае, че тези три форми на съзнание /сините кръгове/ са като три отделни слънца, светещи в теб. "Светлината" от тези слънца е огромна в нас, и затова много трудно се различават /да не кажа че е невъзможно/.
Затова нека оставим Вътрешния Аз и Самосъзнанието настрана. Казвам го, защото самскарите или нашите инкарнации не се намират в ума. Това е друга тема...
Другата молба ми е да забравим засега за духа и душата. Нека се занимаем с тях.., най-накрая...

Мисля сега да насочим вниманието малко повече към Шива-Шакти аспектите(Самосъзнанието) и Вътрешният Аз(Вишну).
Тук ще припомня и това:

Цитат:
Утайките и наслоенията на Ума върху Прана са огромни.
По принцип Кундалини не се влияе от вълните на Ума. Когато се събуди, тя преминава през чакрите, без да е зависима от нищо.
Ако при възхода и има болки или проблеми в тялото, това означава, че вълните на някое от трите форми на Съзнание все още има ОТПЕЧАТЪК върху Прана. Затова се получават проблемите - заради този отпечатък!

Мисля, че ключовия момент е необусловения ум, насочен само към настоящия момент..а и това че нашето Вътрешно Аз трябва да бъде завършено.
Интересно ми е да поговорим и за нашите инкарнации.
Sum, ще чакам и твоето включване.

Sum
Привет!
Вчера ми се обадиха, че предпечата на книгата е готов. Чака ме работа и не знам как ще съм с времето... Когато съм свободен ще се включвам.

ntsk, насочваш темата към инкарнациите, т.е това са преражданията. Хубава и много обширна тема. Всеки е чел по нещо.., нека го сподели.
Ето моите въпроси:
1. Съществува ли прераждане?
2. Кое или Кой се преражда?
3. Колко пъти можем да се преродим и в какви форми? Има ли лимит на преражданията?
4. Ако съществува прераждане, как се прекратява?

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]