ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Сря Окт 18, 2017 6:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Многолог за "Ти си това"
Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:28 pm 
Ntsk
sum написа:
1. Съществува ли прераждане?
2. Кое или Кой се преражда?
3. Колко пъти можем да се преродим и в какви форми? Има ли лимит на преражданията?
4. Ако съществува прераждане, как се прекратява
?

Здравей, sum
радвам се, че си тук.
Наистина темата за преражданията е интересна и съм сигурен, че всеки ще научи по нещо ново. Ще споделя част от моите разбирания.
1. Съществува ли прераждане е достатъчно конкретен въпрос за всеки, толкова конкретен, че се изисква постепенно навлизане в темата за да се разбере правилния отговор.
Преражданията са част от временно-пространствената структура и като такива трябва да ги разглеждаме като всичко останало-"форма на безформеното" сякаш съществуват, а всъщност ги няма. Те са толкова реални или нереални колкото е и Майа.
Но наистина е важно да знаем кой или кое се преражда, за да разберем какъв е принципа на преражданията, какъв е смисъла им, коя част от нас е на това ниво на съзнание свързано именно с преражданията.
Всеки разбра какво е в действителност от "Ти си това", а и думите на Кришна: "отвъд това непроявено има друго вечно Непроявено битие" говорят достатъчно за да разберем че върховното съзнание е отвъд прераждането и време-пространствените структури изобщо.
2. И така коя част във нас се преражда, може би Вътрешния Аз, преражданията са на различни нива. Не само на познатото физическо. Важен е опита който се придобива. Тук ще цитирам от "Ти си това":
"..Разликата с вътрешния Аз и моето Аз бе много осезателна. Когато отивахме да ми покаже някое мое предишно преживяване, Аз бях този който наблюдава, а вътрешният Аз бе наблюдаваното под формата на спомен. Достатъчно бе да се “слея” с него, да дам указания за посоката било то назад или напред във времето и картината блесваше пред мен. .."
3. Колко пъти можем да се преродим...
Някъде си спомням(но не и точно от кой източник) ми беше попаднала цифрата 8 400 000(или 8 700 000-не си спомням точно) прераждания докато се стигне от прост минерал до човек. Не мога да гарантирам точност може да е измишльотина(най-вероятно), не съм проверявал лично, само предполагам че може би до определено ниво цифрата е точна, след това вече става различно. Например човек, понеже вече има интелект, може доста време да върви на едно място с преражданията, да повтаря една и съща грешка докато не осъзнае урока. Не можем и да се връщаме при всяка инкарнация в по-ниско ниво -животни да речем.
Формите са - минерали, микроорганизми, растения, животни, човек. Върви се нагоре. Съзнанието от латентно в минералите преминава в будно, при човека. Лимит на ниво човек не може да има, според мен. Въпрос на осъзнаване е. Когато се случи, съзнанието спира да се връща тук в нашия свят, вече съвсем доброволно.
Има форми на прераждане, при които може би нещата стоят по-различно, не както по познатият ни еволюционен ред, но тогава съзнанието се пробужда твърде бавно. Със сигурност sum знае нещо повече по въпроса.
Тук ми се ще да добавя и следния цитат от "Ти си това":
"..нашето време-пространство е само един от всичките тези вдлъбнати шестоъгълници които образуват пчелната пита?!?"
Значи има и други време-пространства.. незнам там как би изглеждал физическия свят, но принципа трябва да е същия.
Интересувал съм се доста по темата, в действителност преражданията трябва да се разглеждат като едновременни, понеже ние живеем в настоящето, извън времево-пространствената структура няма минало и бъдеще. Има само сега. Ограниченото ни съзнание ги разглежда така последователно, за да може да ги разбере, а правилното разбиране идва от Интелекта, както вече изяснихме. Дори със всеки един миг е така-мозъка ни го интерпретира като кинолента със кадри, които следват един след друг. Тук ако някой е чел нещо от дзен будизма, може да понаучи доста интересни неща от техните възгледи. Както и за възгледа за Холографската Вселена, може да се извлекът доста полезни знания.
Разбира се най-ценен е личния опит. Веднъж наблюдавах една своя инкарнация, беше доста интересно, понеже някой и аз незнам точно кой, ми сметна някакъв брой от всичките ми инкарнации, лошото е че нищо не си записах веднага след това, помня само първите две цифри, понеже бяха еднакви, а другите отзаде не си спомням, защото не бяха малко.
4. Как се прекратява прераждането. Но ти сам пишеш "ако съществува". Въпрос на разбиране е. Ами то цялата Вселена се преражда. Когато съзнанието излезе от кръговрата на самсара, ще спре да се преражда тук в нашия свят. Ще изчезнат причинно-следствените връзки. Вътрешния Аз ще бъде завършен, затова и самия казваш, че е трябвало да бъде завършен твоя Вътрешен Аз, за да преминеш отвъд време-пространството. Но това никак не е всичко, предполагам. Има други нива на съществуване. Това нашето е чудесно за набиране на опит и знания, и както сам пишеш в книгата:
".. нашите материални тела са прекрасен трамплин за този скок извън време-пространството. Това е голямата тайна. " Това са думи на Учителя ти нали - той е завършено съзнание.
В книгата пишеш за такива завършени съзнания и кога те са свободни:
"Майката пчела е “излъчвателя” за когото ти питаш. Когато завършеното съзнание стигне до нея, То трябва да остави своите дарове на майката пчела… И едва тогава вече То ще е свободно… "
И после след срещата ти с жената извън време-пространството:
"- Това означава, че ти си “създател и творец” сама по себе си, така ли?
- Да, всяко завършено съзнание тук извън време-пространството може да прави всичко това… Ти не си по-различен."

"Названието Паравайрагя се дава на завършено ментално състояние, когато съзнанието е опознало истинската природа на нещата и е свободно от фалшиви удоволствия. Човешката душа започва да се превръща в център на своя малък свят така, както Брахман е енергийния център на своята Вселена. В това състояние на съвършенство всички физиологични и ментални татви на микрокосмоса се превръщат в роби на душата."

Спирам, че май стана цял роман.
Когато имаш повече време, sum, ще се радвам да се включиш.
Успех с издаването на книгата!

Sum
Знаеш ли, един приятел преди малко ми се обади и ме скастри за това, че много завъртени въпроси съм задавал. „Уж прости, пък тръгнеш ли да отговаряш, книга ще напишеш. Какво правиш?” – възмущаваше се той.

Виж ntsk, от доста време дебатирам в тесен кръг хора подобни въпроси и съм свикнал.., как да кажа.., да задълбавам директно в проблема. Затова моля да ме извиниш, защото на три въпроса отговорите ги няма в книгата „Ти си това”. Подходих интуитивно на темата за прераждането и така тези четири въпроса излязоха от мен /според моето познание/.
Всъщност, ти си се справил перфектно, като си нанюхал отговорите… А това е изключително трудно. Това ми говори много за твоето познание, за което мога само да те поздравя от сърце!

Нека да си събера мислите и ще ти отговоря с подробности при първо свободно време...

Ntsk
Здравей, sum
аз пак си прочетох отговора, то верно че може да се изпише роман, уж гледах да е сбито, но тогава пък няма как да се каже всичко и да се говори във всички посоки. Знам, че в книгата не обхващаш цялата тази тема, но ми е интересно и затова реших да се опитам да говоря по малко на всичките въпроси.
Все още препрочитам някои неща от "Ти си това", но май вече с нетърпение чакам следващата.
Знаеш ли..чак вчера прочетох дебата ви с budhism в темата за Шри Шри Рави Шанкар. От една страна разбрах защо го спомена по едно време, докато говорехме за магнетизма, от друга страна някои от коментираните неща твърде много ме заинтригуваха. Но нека продължим сега по темата, аз мисля че така или иначе ще стигнем пак до там.
Дано всичко е наред и да няма спънки с издаването.

Sum
Засега всичко е О.К. по книгата...

Нека да разгледаме 4-те въпроса един по-един… Ще говоря по тях само от позицията на моята опитност.
Имаше време, когато темата за прераждането не излизаше от ума ми, защото разбирах, че точно то движи нещата в моя свят и е причината, отново да съм тук.
Преди повече от осем години, когато си спомних древните знания, бе ми интересно кога съм ги учил? Първите две-три години ме занимаваха други неща, но дойде време да бръкна в спомените от минали животи и те започнаха да се „изливат” в ума ми. Видяното буквално ме вцепеняваше… Разбрах, че в началото на 17 век съм живял в Индия и там задълбочено съм изучавал знанията, които съм изложил в „Ти си това”. Бил съм почитан и много уважаван гуру.., но, след като съм бил толкова просветен, какво правя пак тук?!? Нали достигналите познанието за Атман прекратяват своите прераждания веднъж завинаги и то във всички сфери?!..
В адвайта-веданта е заложено, че Брахман е Атман. Всъщност, ученията за Шива и Вишну нямат нищо общо с Атмана. Аз съм този, който казва, че както Атман се проявява в Брахман, така се проявява и в Шива и във Вишну. Не съм чел или чул някой човек или организация да твърди тази теза… Не знам, може и да има записано в някой древен текст това твърдение, но да няма превод на български… Както и да е…

Казаното дотук означава, че има нещо в това знание /прераждането/, което или не съм разбрал тогава /в началото на 17 век/, или не е писано никъде… Близо 10 месеца преследвах този важен за мен въпрос – защо пак съм в материално тяло, след като съм бил „голямата работа” и тълпите са ме следвали?..
Още по криво ми стана, когато видях, че след този живот /като гуру/ веднага е последвал друг, но вече като богат човек в друга държава. И така, преражданията за мен не са спирали… Повече от 300 години съм се въртял в глупостта на живота - къде в охолство, къде в нищета.., докато пред мен не се отвори шанса отново пак да стъпя на пътя… И аз не го пропуснах…
Така преди около 5-6 години прозрях нещата за Атмана.., но и друго много важно съм записал в един тефтер през този период. Ето написаното:
Силата, която движи прераждането се крие в съблазънта да помогнеш на някой друг да заживее умствено по-добре, докато е във физическа форма.

Дадох си сметка, че Огромната Заблуда се крие в този прост факт и точно той движи хода на прераждането валиден за гурута, учители, просветители и т.н.!.. Защо е така? Защото през всички години, знанията, които съм давал на хората, е правело това ТЕ да се чувстват умствено добре и нищо повече. Дори различните аспекти на йога водят до такова усещане в нас. Няма значение дали четеш приказки, шри Видя или каквото и да е - умственият комфорт винаги следва разбраното.
По този начин задоволството от постигнатото захранва егоцентризма в човек и фалшивото усещане за Аз взима връх в Ума. Така Съзнанието попада в неговата невидима клопка… След като свърши времето на тялото, Съзнанието, вместо да се откопчи от него, се осъзнава след време в друго материално тяло. През периода на бебето до първата година, Съзнанието се чуди: ама нали постигнах Атмана, какво е това тяло в което пак съм въплътен?!? След този период на бебето, Умът постепенно взима връх, заради контакта с обектите около себе си и става АЗ.
И така.., кръговратът никога не спира, докато му дойде акъла на човек или някой друг не му навре носа в истината…
Споделям го това с теб, защото чувствам, че трябва да го знаеш.

А сега на въпроса – съществува ли прераждане?
Моят отговор – да!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:33 pm 
Ntsk
sum написа:
Силата, която движи прераждането се крие в съблазънта да помогнеш на някой друг да заживее умствено по-добре, докато е във физическа форма.

...
А сега на въпроса – съществува ли прераждане?
Моят отговор – да!

Здрасти, sum
Знаеш ли, имам спомени от 3 , 2 и когато съм бил на 1 година, твърде ясни, но не толкова като подробности, случки(това е покрай другото), а спомени свързани с това как се чувстам, и въпросът какво правя пак тук, в това тяло. Не исках да ям нищо нито да приемам каквото и да било. Изобщо голям тормоз. Спомням си всяко събуждане от сън и отново това чувство-какво правя тук...
след време позабравих, явно свикнах..дете игри, внимание от другите..и така до пубертета и там започна всичко отначало, едни спонтанни излизания от тялото и странни състояния и постепенно интересувайки се какво става с мен, започнах да си припомням как се чувствах още в самото начало и така до ден днешен, все повече ми се изясняват нещата. Сега като прочетох последния ти отговор сякаш някаква крушка светна в мене и хайде пак едни тръпки ме побиха..интересно наистина.
Все още обаче имам доста информация да събирам за преражданията ми. Трябва ми малко повече съсредоточаване върху себе си, знаеш как е, доста трудно е да се отскубнеш отново..работа, ежедневни задължения. Но няма как да е случайна една такава инкарнация като твоята, защо да е в Индия отново, явно пълно освобождаване..този път.
Това за гурутата, което казваш, наистина е интересно, на много места се описва как тези чисти съзнания се връщат тук, за да помагат и събуждат другите, а в действителност и за едните и другите си остава блаженна игра на ума(поради засилване на егоцентризма "фалшивото усещане за Аз взима връх в Ума").
Ще добавя и нещо друго..
Според мен не трябва да се обръща много внимание на самата последователност на преражданията, знаеш на какви игри е способно съзнанието. Човек може да има ключови инкарнации, които са в разбъркан на пръв поглед ред. Това е мое мнение, незнам как мислиш ти обаче..
Просто за добиване на каквато и да е опитност, ключова или не толкова важна, можеш да имаш нужда от конкретни пространствено-времеви условия. Отвъд времето и пространството, тази последователност няма никакво значение.

Budhism
Аз като дете имах горе долу подобни преживявания, макар и при мен да имаше доста страх от този ми живот.

Но това, за което говорим, раждания - смърт, различните проявления на енергията, всичко е част от Еволюцията. Може би вселената щеше да има друг път, да няма Еволюция, планети, слънца, галактики. Но тя е избрала и съществува на нива на еволюция. Първо са били простите елементи и перфектната среда след големият взрив, след това се образуват атомите на хелия и азота. А след това и сложните атоми които ни изграждат нас. По същият начин ние минаваме по пътя, за да еволюираме.

Цялото съществуване на човешкото същество е изградено от нива (модел на еволюцията на вселената). Просветлението не е нещо което придобиваме, като нова кола, която караме и неизбежно ще изхвърлим. А е най-дълбокото ниво на съществуване, което без начало е било там. Този път е най-прост, но е най-висшото.

По този начин аз виждам еволюцията и пътя, нивата които съставят това творение. Сатфичният път на Дхарма и А-Дхарма, защото въпреки че божественото без начало е винаги в нас, то е оператора, генератора и разрушителя в нас, което сме ние. Но въпреки това не сме винаги просветлени, 90 процента от хората днес дори нямат осъзнатост за тялото и ума си... Това е защото както тибетците казват: "Нужен е правилният път, нужно е да си правилният търсещ, нужно е правилното време и място."
Както в древна индия е имало негласно правило за просветлените, никога да не говорят освен ако не ги питат по правилният маниер, на подходящото време.

Ти си бил велик Гуру, а след това си бил някакъв богаташ и просяк. Било е нужно да видиш тези роли и маски в живота, за да стигнеш сега до тук.

Но ако еволюцията е избора на това творение, пътя който трябва да извървим. То Брахман и Атмън не са път, не са цел. Не са нито превозно средство, което яхваш за някъде. Или някаква врата, която отваряш за някакво друго по-добро измерение без нарушаване на божественото. А просветлението е истинската ни природа.

Кога ще бъдем в истинската ни природа? Нима звездите ще ни проговорят или ярката светлина на светият дух ще ни огрее за да се просветлим?
Това за умственият комфорт е просто Тамастичният път на Дхарма и А-Дхарма. Не правилното място, не правилното време, не правилният начин. Всичко онова, което противоречи на еволюцията би следвало ума да възприема като отрова. Но ние приемаме тази отрова, тези сламки. И отровата никога не е нещо голямо, нещо което наистина би имало значение. Нас тези големи неща в повечето случай не ни интересуват. Важни са сламките и дребните камъчета в живота ни.
Умът осъзнат ли е, че шепите ни са пълни със сламки от тук и там, които ни държат в затвор?

Ntsk
budhism написа:

...
Цялото съществуване на човешкото същество е изградено от нива (модел на еволюцията на вселената). Просветлението не е нещо което придобиваме, като нова кола, която караме и неизбежно ще изхвърлим. А е най-дълбокото ниво на съществуване, което без начало е било там. Този път е най-прост, но е най-висшото.

По този начин аз виждам еволюцията и пътя, нивата които съставят това творение. Сатфичният път на Дхарма и А-Дхарма, защото въпреки че божественото без начало е винаги в нас, то е оператора, генератора и разрушителя в нас, което сме ние. Но въпреки това не сме винаги просветлени, 90 процента от хората днес дори нямат осъзнатост за тялото и ума си... Това е защото както тибетците казват: "Нужен е правилният път, нужно е да си правилният търсещ, нужно е правилното време и място."

Както в древна индия е имало негласно правило за просветлените, никога да не говорят освен ако не ги питат по правилният маниер, на подходящото време.
...

Но ако еволюцията е избора на това творение, пътя който трябва да извървим. То Брахман и Атмън не са път, не са цел. Не са нито превозно средство, което яхваш за някъде. Или някаква врата, която отваряш за някакво друго по-добро измерение без нарушаване на божественото. А просветлението е истинската ни природа.

...

Умът осъзнат ли е, че шепите ни са пълни със сламки от тук и там, които ни държат в затвор?

Здравей,
Това, което съм цитирал от твоето мнение страшно много ми допада като разбиране.
Замислял ли си се защо камъкът и човекът могат да съществуват по едно и също време.
Тази Еволюция е толкова сложна и в същото време толкова просто съвършена, че умът ни не може да го побере. И в цялата тази бъркотия, има съвършен ред, такъв че нищо не е излишно.

Sum
Здрасти budhism! Радвам се, че се включи!!!

В горния пост каза:
Но ако еволюцията е избора на това творение, пътя който трябва да извървим. То Брахман и Атмън не са път, не са цел. Не са нито превозно средство, което яхваш за някъде. Или някаква врата, която отваряш за някакво друго по-добро измерение без нарушаване на божественото. А просветлението е истинската ни природа.”

От този текст разбирам, че приоритет в будизма е еволюцията и просветлението.
Става ясно, че еволюцията прави избор за моето творение и аз ща не ща трябва да се подчинявам, защото просто нямам избор. Затова в един живот съм бил гуру, във втори богат човек, в трети глупак и т.н. Приемам, че това е моята еволюция и нищо не мога да направя. Единственото, което мога да направя, е да проумея играта на еволюцията и да търся начин да се откопча от нея. Защото никак не ми е приятно да съм люшкан насам-натам от нея. И така стигам до просветлението.
Това е пътят на Буда, нали?
Докато Брахман и Атман не са път. Те са.., как да кажа.., центрове на съзнание.., и има път до тях. Разликата е огромна. Дали са цел - зависи от търсещия.

И още нещо интересно – „По същият начин ние минаваме по пътя, за да еволюираме”.
Моля те кажи ми кое еволюира? Говориш за материалното тяло или за съзнанието?
Ако е тялото - хич да не се захващаме с него. Но ако имаш предвид съзнанието, нещата стават доста интересни, защото ако съзнанието еволюира, това означава, че еволюцията е съзнание. Казано по просто – еволюцията /съзнанието/ контролира моите прераждания в човешка форма. Така вече нещата се подреждат.
Оттук и въпросът – как да се освободим от този контрол на съзнанието /еволюцията/?
Отговорът на Буда – просветлението.

Какво е просветлението? Ти казваш:
Просветлението не е нещо което придобиваме, като нова кола, която караме и неизбежно ще изхвърлим. А е най-дълбокото ниво на съществуване, което без начало е било там. Този път е най-прост, но е най-висшото

Значи просветлението е ниво на съществуване /най-дълбокото/. Но има ли съзнание в това ниво на съществуване? Или Нирвана е състояние, в което няма съзнание?

Ntsk

Здравейте, не мога да не се включа.
Много точен извод!!! Като споменах камъка и човека имах предвид именно еволюцията и съзнанието.
Състоянието на Нирвана, просветлението, най-дълбокото съществуване може ли да осъзнае себе си? Ако може значи има съзнание, но тогава изпада в състоянието на еволюция/съзнание и не е завършено. Всъщност самото състояние на съвършенство, каквото е Нирвана не може да бъде съвършено ако може да бъде посочено като такова. Съзнанието, което достигне това, става ТОВА, Нирвана.
Думата нищо, използвана не в смисъла празнота, означава такова състояние, в което не можеш да посочиш някого, защото той е навсякъде и всичко е изпълнено с "него". Същото се отнася и за съзнанието, ако е достигната Нирвана, няма какво да осъзнаваш, не би трябвало да има съзнание. И това трябва да е естественото ни състояние. Та това е превода на самата дума нирвана-угасване на огъня.
Извода е, че има кръговрат-еволюция, която става на много нива едновременно. Главният герой е съзнанието, служи си с друг кръговрат-преражданията. Излиза, че ако съвършенството опита да разбере себе си, се стартира еволюцията. Защо му е да опитва? Защото то съдържа всичко това в себе си и това го прави съвършено-никога да не спира, за да не може да бъде посочено/осъзнато.

Budhism
Ето един добър цитат, "По-интелигентно е да не си се раждал, но щом вече си го направил, най-интелигентното е да извървиш пътя." Това го каза Шри Шри Рави Шанкар, като го питаха дали човек прави избор. И той освен това каза нещо от сорта, че ние вече сме избирали, а сега избор няма.
А кое е това, което еволюира и защо го възприемаме като отделно от Бог? Всичко от творението вече е божествено, то е съградено и управлявано от него, защо не всичко е просветлено?
Има 7 нарушения на Будха Природата, които ни спират да бъдем в нея. Които са гняв, арогантност, съжаление, завист, омраза, похот и илюзии.
Ако погледнем всяка една човешка дейност днес, от миенето на тоалетни до науката и духовността, ще видим че на всякъде хората се стремят да премахнат нарушенията. Айнщайн е учил цял живот и чак на края на живота си е стигнел, чрез това учение до някакво духовно пробуждане. Ако погледнем на всякъде има духовно търсене.
Това е целта на всяка дейност, наистина ако погледнеш. Поне до ден днешен не се е родил човек който да иска друго.
А кое в същност еволюира, това е съзнанието. Да излезеш от Самсара, да не се идентифицираш с 5те елемента в природата, 5те модификации на съзнанието. А да виждаш това като обект, ООО аз не съм това, това е нещо отделно. Ти си чистото съзнание не нарушено.
Тогава можем да излезем от Самсара, Адът и Рая вече да не свързваме с нас, да не изживяваме сънищата като извършител. Тогава казват, че можем да избираме дали да бъдем преродени, къде, кога, как.
Но кармата е сложна, ако не умреш в това съзнание, най-вероятното най-силната карма, впечатление ще вземе връх следващият живот докато не си спомниш. Лягаш си днес с някаква мисъл, то тя е първата с която ставаш сутрин. Тази карма по същият начин ще повлияе.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:38 pm 
Sum
Здрасти budhism! Благодаря ти за отговора!

Има лесен начин да се разбере, Нирвана до къде води нейните последователи. Позволи ми да изкажа едно съждение… Ще стане дълго писане…
Знаеш, че приоритет в ученията на изток е разумът. За него говорят брахманистите, ламите, тантристите, джайнистите, вайшешистите, ведантистите, будистите.., да не забравяме и тангристите и т.н., и т.н. – списъкът е много дълъг.

Веселото в цялата работа е, че през епохите всички духовни учители се мъчат да разберат Космическия разум, и когато нещо им проблесне или просто направят контакт с него, за да могат да го запомнят и след време да го обяснят на другите, те са давали различни имена на този висш разум. Някой са го нарекли Брахман, други Тангра, аз мога да го кръстя Иван, Драган или Петкан. Името няма никакво значения за Космическия разум, но има значение за нас, хората.

Но забележи, че всички изброени учения се занимават с Космическия разум. Изведнъж се пръкват Шиваистите. Те обясняват, че след като минеш през точката бинду, ТИ излизаш от калъпа на Космическия Бог /Брахман или Драган – каквото си избереш/, и се сливаш по-висшата форма на съзнание, описана в техните учения като Бог Шива.
Изведнъж брахманистите разбират, че има нещо друго, което съществува извън Космическият разум, но е въплътено в него. Така нещата с божествената майка Шакти вече си идват на мястото. Защото след като се събуди Кундалини, нейния път минава през Ума, но не е Ума. Затова древните са прозрели, че след като премине през Ума, тя се слива със друг различен аспект на съзнание – Шива,. Следователно Шива-Шакти е отделна сила в нас и няма нищо общо с Ума.
По него време, други будни хора са казали – „чакайте малко, я прочетете Махабхарата. Там ще разберете, че този, който държи нектара на безсмъртието в сърцето си, е Бог Вишну. Хич не ми говорете за Брахман и Шива – говорили са те. - Вижте какво е казал мъдреца Вяса в своята велика поема Махабхарата за Бога на любовта”.

Ха сега!?.. Кашата става още по-голяма! Къде да търсим всичко това в нас?!? Нали човек е „образа и подобието”, „микрокосмоса”, „частицата, която съдържа в себе си цялото”?!?
…И така, къде да го търсим?.. Никой не казва… Отивай го търси като си нямаш работа... Тръгнеш ли да питаш, попадаш в калъпа на ВЕЧЕ организираните религиозни центрове, които… абе нека си оправят сами кашите, които са забъркали…

Да се върна на въпроса – до къде води Нирвана?
Много е просто. Погледни осморния път на Буда. До къде води – до будхи, най-финото ниво на съзнание в нас. След това следва Нирвана.
Хайде да го обърнем това към Космическото съзнание. Къде се намира будхи? Ами в Бога Брахман или Драган /както искаш го назови, името няма значение/.
Къде ще се намира Нирвана тогава? Ами в пластовете на Космическия разум – Брахман. Това е така, защото ако Буда бе използвал силата на Кундалини, Нирвана щеше да е пластовете на Космическото самосъзнание с име Шива.
Но Буда следва пътя на отричането, докато е намерил средния път, водещ до Нирвана. Но отричането е УМСТВЕН процес. Затова средния път на Буда води извън нашия Ум, но в пластовете на Космическия Ум.

Обърни внимание в „Ти си това” на главата - Единици за време. Защо мислиш съм представил в книгата тази времева схема?
Направих го само с една цел, и тя бе, човек да добие представа за времето на Съзнанието, което ще пребивава в някой божествен Космичен център, след смъртта на тялото.
Ако след края на тялото постигнеш менталния Бог Вират – ще бъдеш там в блаженство през въпросните години. Това е т. нар. Манвантара /пралая/ - нейния цикъл е 10 224 000 000 г.
Погледни тази цифра – това са над 10 млрд. години блажено съществуване в това Космическо пространство. През въпросното време, Съзнанието не подлежи на прераждане.., докато не свърши времето на Бога Вират.
Погледни с това разбиране единиците за време на Бога Брахман. Едно денонощия на Брахман е 288 млрд. години. Ако постигнеш този Бог, Съзнанието ще бъде в блаженство през светлата част на този период или това са 144 млрд. години блаженство. И така докато не свърши времето на този Бог.
Разбираш ли за какви огромни периоди от време става въпрос???...
Я погледни нашата материална Вселена на колко години е – има-няма малко над 10 млрд. години.

Пътят на Буда води до Космическия разум. Съзнанията, достигнали до него са във вечно блаженство през въпросните години. Но, това не е краят на пътуването…
Колко ли ще е денят и нощта на Вишну или Шива?
Ами Атманът дали е в калъпа на времето?

В учението на Буда има нещо неразбрано според мен, и то е свързано със Съзнанието. Нарочно те изведох до този въпрос – след като постигнеш просветлението има ли Съзнание? Направих го, защото Съзнанието никога не се губи в Космическите сфери.
Нормалния въпрос, който си задавам е – Разбирам, че Нирвана води в пластовете на Брахман.., добре.., тогава къде е Съзнанието? Има Нищо, в което съм, а къде е Съзнанието, което съм?

Ето как стоят нещата според мен.
Ти сам изброи 7-те нарушения на Будха Природата, които ни спират да бъдем в нея. Които са гняв, арогантност, съжаление, завист, омраза, похот и илюзии.
Защо не каза кой е коренът на тези нарушения? Коренът е СТРАХЪТ!

Нека обърнем поглед към света, в който живеем. Какво правим, когато се страхуваме? Освен че изпитваме описаните от теб емоции, ние също й действаме. Ако ни е страх, че ще има бомбено нападение – строим си убежища под земята, нали?
Когато заекът изпитва страх, какво прави? Навира се в дупката си под земята, нали?
Почувства ли щраусът заплаха, какво прави? Заравя си главата в земята, нали?
След като се влезе на тъмно, където не се различават обектите около теб, умът притихва и страхът постепенно изчезва. Всеки го е преживявал. Като малък, когато се страхувах аз лично се криех в долапа на кухнята…

И така. Кое е основата на учението на Буда? Това е страданието. Четирите благородни истини представляват разбирането на страданието и неговото прекратяване, нали?
Но забележи, че в основата на страданието пак стой страхът. Следователно, за да не страдаме, трябва да не се страхуваме.
Но Буда открил начин и място, където няма страдание, където страхът ще изчезне.
Начинът е осморният път, а мястото представлява ДУПКА, но тя е в Космическия разум – Брахман. Хората, които следват пътя на Буда, след смъртта на тялото си попадат там, в тази дупка.
По просто казано, както заекът си прави дупка да се скрие от страха /за да не страда/, така и Буда е направил своя такава в Космическия разум, в която се чувства защитен.
Какво има в една дупка? Ами има НИЩО!!! Тъмнината в нея не позволява да се видят два различни обекта.
Съзнанието може ли да възприеме нещо в това тъмно пространство? Не! Затова то се успокоява, чувства се защитено и изпада в блаженство.
Затова Буда не говори за Съзнание, а говори за Нищо, защото със Съзнанието си възприема в своята дупка само НИЩОТО!!!

Budhism
Това би ми свършило страхотна работа, като базикам будистите. Абсолютно точно и правилно наблюдение, доста задълбочено и усложнено.
Ти си напипал квинт-есенцията на духовните учения които се стремят към паралел юнивърс - СТРАХЪТ. Какво би накарало някой да избяга и да не иска да се връща на земята на пример - Страхът от нарушенията на божественото.
Ако в космичното съзнание избереш да не се прераждаш, то най-вероятно е от Страх. Е разбира се може да отидеш в нещо като Шамбала. Но какво би ти попречило да избереш да се върнеш да помогнеш на другите - Страха.
Страха е обратното на Бог, липсата на Бог. Тя нама присъщо съществуване, вероятно и затова си завираш главата на празно място

Будизма ти дава правото на избор, което не си имал. Разбира се повечето хора разбират това, като място където няма нарушения и страдания, ама това място вече го има в твоето собствено съзнание. Другото навиране на главата в дупки.

Да Кундалини е различно от ума, което преживяваш когато не си Ума. Ума и разсъжденията не могат да преживеят кундалини, нито Айнщайн въпреки, че е учил цял живот.

Една будистка притча: Двама братя имали хотел, единият бил много умен, другият много глупав и с едно око. А в Тибет има закон, че ако дойде монах трябва за 2 дена да му дадеш стая. Но много хора злоупотребявали с това, но пак умният брат винаги разкривал монасите от измамниците. И така един ден се наложило на умният брат да замине и трябвало да остави глупавият, казал му да не говори да се прави на глухоням ако дойде някой монах. Дошъл един монах (приятел на умният брат), монаха попитал дали имат свободни стаи и дали ще му даде. Брата му показал два пръста, а монаха изненадано му показал три пръста, тогава брата се ядосал и му показал юмрук. Изненадан монаха си тръгнал и по пътя срещнал умният брат и му казал, "ОО брат ти е толкова мъдър, първо ми показал два пръста за истинските същности на природата примерно Дхарма и Према, но аз му казах нее те са три Дхарма, Према и Карма. Тогава той се ядоса и ми показа юмрук, че в същност всичко е едно" Но брат му в същност му казал, че имат две свободни стаи, после монаха показал три пръста, че разговора е между три очи и той се яосал и му показал юмрук, че ще го удари по носа.

Другите неща са доста сложни Румба, поне за мен. Защото като умрат повечето хора така или иначе се разтварят, малко блаженство и дупчица до следващият път в Самсара, пак други души като скъпото вино отиват в някоя добра изба където отлежават още повече, вдигат си цената образно казано. Поне така го виждам, но засега не е по силите ми да го знам явно, нито пак да го мисля.

Кажи ти как го виждаш, при кои случай след смъртта извършваш процеси и при кои просто си почиваш.

Ntsk
sum написа:

...
Коренът е СТРАХЪТ!
...
Начинът е осморният път, а мястото представлява ДУПКА, но тя е в Космическия разум – Брахман. Хората, които следват пътя на Буда, след смъртта на тялото си попадат там, в тази дупка.
По просто казано, както заекът си прави дупка да се скрие от страха /за да не страда/, така и Буда е направил своя такава в Космическия разум, в която се чувства защитен.
Какво има в една дупка? Ами има НИЩО!!! Тъмнината в нея не позволява да се видят два различни обекта.
Съзнанието може ли да възприеме нещо в това тъмно пространство? Не! Затова то се успокоява, чувства се защитено и изпада в блаженство.
Затова Буда не говори за Съзнание, а говори за Нищо, защото със Съзнанието си възприема в своята дупка само НИЩОТО!!!

хм..., sum,
мерси, че ми "навря носа в истината"…
голям съм глупак, честно.
А нощеска ми се случи нещо гадничко,
съзнанието все търси да се залепи за някакво блаженство, където да се разтвори и самозабрави, страхът е гадно нещо, снощи го разбрах.
А последния ти пост.. поздравявам те просто!

"Ами Атманът дали е в калъпа на времето?"-не би трябвало, та той е непроявено съзнание, но все пак..
Това ме "развълнува" сега..

sum
Не мисля, че си глупак. Нито ти, нито който и да е!
Колкото до въпроса - дали Атманът е в калъпа на времето? Хубаво е, че си оставяш отворена вратичка, защото знае ли човек?!..
Всъщност, като прочетеш втората книга всичко ще ти стане ясно.

budhism постави много дълбок въпрос. Предлагам преди да се захванем с него да довършим въпросите за прераждането.

И така - кой или кое се преражда?

Дотук стана ясно, че съзнанието се преражда. Но понеже вече знаем, че съзнанието е изградено от три отделни, вплетени една в друга структури, уместно е да се попита - само една от тези структури ли се преражда или всичките заедно правят това?
Ако се преражда например само Ума, какво става с другите две?

Sum
ntsk, забравих да ти кажа важното за теб.
След като започна да разбираш, знай, че "нещото" започва да губи власт над теб. То е като да свалиш много дебел балтон от себе си, но разликата е, че балтонът е активно съзнание с много голяма власт в ума ти.
Това съзнание /балтонът/ е образувано от купищата литература, преминала през теб, защото всеки един текст е жив организъм.
Така че прочетеното може буквално да те освободи от натрупания боклук, но може и да те задуши.

Ако духовната литература не ти обяснява и показва начините, по който да развиеш и опознаеш себе си, то за какво ни е?
Другото е чешене на езиците, където властват празните думи. Веднъж попаднал във властта им, човек умира, защото изпразненото от съдържание убива новороденото духовно дете.
Затова остави празните думи и РАЗБИРАЙ!
Разбраното ще попълни празнината, оставена от думите. Когато това стане, думите ще изчезнат а с тях и активното съзнание /балтонът/.

За сега помни само Атмана... Друго не ти трябва... Гадните неща ще те пуснат, защото ще почнеш много да им париш.., няма начин това да не стане. Говоря ти го от личен опит.

AiKi
Седнах с намерение да споделя моето моментно разбиране и да си задам питанките. Прочетох многолога преди няколко седмици. Отново прочетох предната седмица. Сега, преди и след като натиснах бутона "Нов отговор" почетох отново.
...и думите не дойдоха....светна ми но без думи.
Да облечеш безмълвието, невербалното в думи е като да излезеш от задимен дом насред бляскав следдъждовен пролетен изгрев. Така се чувствам сега. Мога да кажа само едно Ехааа

Цитат:
Разбраното ще попълни празнината, оставена от думите. Когато това стане, думите ще изчезнат а с тях и активното съзнание /балтонът/.

Следва ли, че за миг съм се изключил или съм изперкал? Остава да разбера какво съм разбрал....
Съжалявам приятели, май ще е нужно време на ума ми да подреди фрази по-смислени от досега написаните от мен....
Благодаря Ви за споделеното Познание.

Sum
AiKi, ако ти си изперкал, какво да кажа аз за себе си???

Знаеш ли, преди години много се чудех... Имаше моменти, в които си казвах: абе аз ли хич не бивам или хората са си хахави?!
Но понеже все пак не мога да допусна, че толкова хора биха били заблудени относно някой учения например, то другото, което ме буташе напред, бе личната проверка. Така, чрез прекия опит доста учения си заминаха от моята глава... И слава Богу!!!
Споделям ти го това, защото когато отидеш и провериш нещата лично, гурутата и учителите вече стават излишни.
Едно е да имаш информация, но съвсем друго е когато я приложиш в ежедневието си. Така резултата ще ти покаже какво, колко и как използваш знанието, и резултата ще блесне пред теб.
Но когато знанието не е правилно, какво ще забъркаме?

Все едно жена ми да ме накара да направя мусака... Но аз не знам съставките на мусаката. Знам само, че тавата се слага в печката и толкова... От това знание, което имам за мусаката, познай какъв десерт ще спретна от картофи и кайма.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:42 pm 
Ntsk
Здрасти, sum
здравейте на всички и на Aiki също.
Забравих да си платя нет-а..ама че работа..
sum, РАЗБИРАМ те, благодаря ти че си праволинеен, нищо не е способно да те спре по пътя, да те разсее.. а практическия ти опит е безценен. Каквото и да ми се случи, питам: А къде е съзнанието ми сега? Това ли е съзнанието ми-НЕ! И продължавам нагоре..не ме интересува блаженството, разтварянето или навирането в някаква дупка, защото така се "залъгвал" страхът. Няма смисъл да обяснявам какво разбирам, но си спомних за "балтона", та важното е да си припомниш чувството че имаш нещо на гърба, чак тогава можеш и да помислиш да го свалиш от там.
А Aiki е използвал много красиви фрази, поздравление!
И така сега Атмана ми е в главата... и отправям поглед към въпроса за преражданията..

budhism постави хубав въпрос наистина, предполагам ще изплува и отговора много скоро.

Интересен е въпроса за това кое се преражда. Какво е много важно да се знае - когато наблюдаваме някакъв динамичен процес, зад него се крие задължително и някакъв статичен аспект-ОСНОВА.
Кое се преражда? А първо кое се ражда? Значи имаме пре-раждане, от една страна-нещо като водовъртеж и от другата "нещо", което е главният герой, кое е постоянното и кое е променящото се? Казахме съзнанието участва в това, но то само по себе си в най-чистия вариант е Атмана(непроявено съзнание). Проявите му са три. Кое е това което влиза в този кръговрат. Атманът го докосва с единия си край, с едното си проявление-то е нещо там дълбоко, намиращо се в сърцето-Вътрешният Аз.
Колкото до Брахман и Шива.. умът се отделя от тялото при смъртта, но в смисъла досега, той не се преражда, той си има своята роля за друго.. Шакти-Кундалини спи в нас, Шакти е динамичния аспект, Шива е статичния..при сливането им Съзнанието се отвежда в пластовете на Шива извън време-пространството. Кое ще се преражда там? За да излезем от време-пространството трябва да сме събрали всички части на Вътрешния ни Аз! Нали така.
Брахман все пак е в примката на времето, отвъд е Шива, там сме създатели и творци, но има и творец на тези творци.
Получава се нещо като кутия, в кутията, в кутията. Ако най-вътрешното се преражда, то ще дава отражение и на останалите, но как? Как тези три проявления на Атман участват в този кръговрат(водовъртеж)? Не са ли те този "кръговрат", но на три различни нива?
Всичко това води отново до Атмана, той е техният непроявен аспект, а това в кой пласт от трите му проявления се е задържало съзнанието, определя и към кой от трите нива на кръговрата е прилепнало.
sum, дали се проясниха малко нещата? Чакам помощ.

Budhism
Дискусията е много висока на добро ниво и същевременно полезна, но аз усещам, че има нещо, което трябва да бъде споделено, най-малкото заради хората четящи форума. Защото, когато човек който сега се пробужда чете тази дискусия може да се окаже в доста нежелано положение. Една от най-лошите ситуации е да смяташ, че борбата помага с нещо. Тя само засилва невежеството, страха и празнотата, най-сигурният начин да стигнеш едно дъно - само поради тази причина е добро, защото ще те накара да се осъзнаеш рано или късно, но не носи напредък по духовната пътека.
Къде е нуждата да се бориш, когато си изцяло в Бог, когато си влюбен? Нашето истинско съпротивление не се среща с борбата, тъй като никога няма ответен удар. Когато има борба, нашето съпротивление не е достатъчно силно, ние изпитваме страх породен от невежеството. Нима има борба в това да си движиш пръстите на ръката (освен ако няма паркинсон разбира се)...
Когато си изцяло в Бог, изцяло в божествената любов, няма дори да те интересува какво е дупката, дали трябва да се скриеш и избягаш от нещо и дали съществува страха. Защото той наистина не съществува. Няма такова нещо от което да трябва да избягаш, то няма форма. Страха можем да оприличим като една праволинейност, една плоскост, от която не можем да излезем, тя в същност няма какво да даде, няма какво да вземе, не е интересно. Апатията е породена от страх, а нея също можем да оприличим на плоскост в която дори не съществуваш.
Да, има Будха природа, нарушения на будха природа и страх. Страхът не е дори нарушение на Будха природата, затова и не го написах. В едно общество е добре да има известна доза страх, защото понякога е по-добрият вариант от нарушенията, които могат да бъдат унищожителни. Ако нямаше страх, нарушенията сигурно щяха да ни погубят. Ако видите един терорист, той има само омраза, няма страх. Ние сме толкова привързани към скъпоценните си тела, пазим ги, грижим се за тях, а той е изцяло в омразата си, дори на ниво просветление, че няма привързаност към собственото си тяло.
Ена и съща същност и сила е отговорна затова, че на земята има войни и терористи, и че ние тук обсъждаме спасението на земята и човека, развитието на духовността.
Има три ключа които могат да ни помогнат да променим, трансформираме състоянието- Страха, Отдадеността, Любовтта.
Когато има страх, той ще ти помогне да натиснеш спирачката, да не се подадеш.
Когато има отдаденост към нещо, то неизменно става твоя природа.
Когато си изцяло в истинската си природа Любовтта, тогава дори най-лошият човек става светец, аз съм виждал терористи и затворници, в чиито очи можеш да видиш красотата на душата им, в това състояние не вярващи какво се е случило, дори не могат да го възприемат.

Sum
Много добър опит!..
Знаеш ли, ще те върна на 25 стр. в „ Ти си това”. Там казвам, че съзнанието се проявява в три форми в нашето ежедневие. Те са: будно състояние; сън със сънища; сън без сънища. Пак там казвам, че има едно друго четвърто състояние на съзнанието, наречено турия. След това идва петото – унмеса и т.н.
Всъщност, вече е ясно, че съзнанието е изградено от тази троичност – самосъзнание, ум и вътрешен аз. Така че, когато използваме думата „съзнание”, нека не забравяме от какво е изградено, за разлика от другото – чистото Съзнание, което е Атман. Когато пиша думата съзнание с главно „С”, с това визирам Атмана.

И така.., кое или кой се преражда?
Преражда се съзнанието. Атмана /чистото Съзнание/ не участва в този процес. Защо?
Защото в своята първична форма той е непроявен, както в Космоса, така и в човек. Образно казано, Атман си стои на едно място и само си блести.., представи си го като една неподлежаща на описание пулсираща звезда, излъчваща огромна светлина. Ако влезеш в тази светлина ще видиш, че тя няма нито начало, нито край. Различното, което ще усетиш там, е думата – Другост. Когато това стане, знай, че няма да можеш да различиш познатите от този свят форми.., но това не е важно.., защото Другостта ще те изпълни и така ще се докоснеш до Вечното. Прониквайки в теб, непроявено ще стане проявено и Ти ще се осъзнаеш като Личност, като АТМАН!!!

Но докато стане това.., ще мине време… Защото има работа за вършене, и тя е да се прекрати веднъж за винаги прераждането на съзнанието. Как става това? Ами първата стъпка е като се знае какво представлява прераждането. Просто е, нали?

Съзнанието, когато еволюира през веригата от минерали до човек, през този период в него се развиват трите форми – ум, вътрешен аз и самосъзнание. Например при растенията и безгръбначните няма самосъзнание и т.н. Когато еволюира до пълното си развитие, съзнанието вече ще е в човешка форма. И стигаме до основния въпрос – прераждането.

Назад в многолога споделих, че при смъртта тялото хваща съзнанието в капан и то изпада в състоянието – сън без сънища. Ако молитвите и споменът на близките не го изкарат от това състояние, съзнанието може да пребивава така десетки, стотици години.
Кое го връща отново /без значение кога/ в материално тяло? Това са самскарите в него. Те движат хода на прераждането на съзнанието.
Ако при смъртта тялото не хване съзнанието в своята хватка, знай, че само при тази ситуация съзнанието наблюдава своя преживян живот като на кинолента. Това означава, че вече е отделено от тялото, но присъства в границите на земното кълбо. Това състояние на съзнанието е аналогично с това в нашето ежедневие – сън със сънища. Мога да кажа още, че тогава съзнанието чувства и вижда огромния простор пред себе си. Самскарите го водят до приятното и красивото, но трябва да се знае, че при това ходене насам-натам то пак е в границите на земното.., до поредното прераждане.
И така.., след време, когато съзнанието натрупа достатъчно опитност /чрез преражданията/, започва да разбира нещата за себе си и не след дълго време ще потърси начин да прекрати процеса на реинкарнация. Този импулс го отвежда до духовността.
Самото знание, че има Бог го разтърсва и вече може да се каже, че съзнанието е готово за последната си стъпка на развитие.
При това състояние, когато човек умре, съзнанието се осъзнава като индивидуален Аз и се разграничава от материалното тяло. Аналогията с нас е будно състояние.
Както ние, когато сме будни възприемаме реалността около нас, така и съзнанието след смъртта на тялото възприема реалността около него. То вече е будно!!!

При това положение уместният въпрос е: след като съзнанието стане будно, къде отива и прекратява ли своите прераждания на земята?
Ха сега.., ето ти загадка…

Sum
Извени ме budhism, но явно се засякахме в мненията. Отговорът ми бе за ntsk.

Страх, отдаденост и любов! Хубаво!!!

Budhism
Нямам спомен в момента да съм преживял това съзнание и да съм бил на този момент, където мога или не мога да се прерода. Затова не знам отговора от личен опит, вероятно де, знае ли човек.
Защо ще му е на пробуденото съзнание да стои в това състояние, ако не извършва действие, не повлиява на случките? Да седи и просто да бъде пробудената природа, съзнание и да се "кефи". Не би ли следвало следващата стъпка да бъде породена пробуждането да служи на другите форми да стигнат до тази точка? Което би означавало да се прероди отново, този път съзнателно, като дори пътя вероятно не би бил толкова интересен, от раждането до смъртта би трябвало всичко да е ясно като на карта.
И аз пак си стигам до предишният ми въпрос, дали винаги когато умреш си в покой и блаженство в пробудената природа (когато се пробудиш) или след това извършваш някакви процеси?

AiKi
Привет на всички ... на "куц крак". Как само пропуснах, като да съм прескочил до съседната стая....

Дали съм изперкал или мнозина от околните са, това ме преследваше доста време. Допусках аз да съм си в ред, но вероятността егото да е взело връх ме спираше да правя каквито и да е заключения. Оставах на позиция наблюдател, очаквайки количеството да се трансформира в качество. С течение на времето опасенията ми се оказваха все по-безпочвени, попадайки на хора като Вас, дебатиращи и споделящи тематиката изхождайки от личен опит. Осъзнавайки това в мен се събуди желание да помагам на хората. Предполагам ви е познато как едни ви възприемат като зложелатели, други като манипулатори, трети ви квалифицират като изперкали и психо. Има такива, които заявяват своето виждане като крайно и окончателно без дори да изслушат странично мнение. Разбрах, че за тях е валидно високото самомнение, т.е. раздуто его. Свободни са все пак. Малцина са тези, които пожелават помощ или се допитват за личния ви опит и виждане. От тях още по-малко са онези, които ви разбират и стигат до лично осъзнаване на реалността, помагайки ви да валидизирате взаимно познанието до което сте стигнали. Така стигнах и до избора ми да не се набутвам "мажду шамарите". Споделям опит и мнение предимно ако са ме питали. Приемам, че ако ми е зададен въпрос или задача то отговора е в мен. Остава само да го различа и извадя на светло от дебрите на същността си.

Така, в потока на тези размисли стигнах и до въпроса за прераждането. Приел съм, че съществува. Но кое от същността ни се преражда?

Хареса ми сравнението на ntsk "нещо като кутия, в кутията, в кутията". Струва ми се малко по-сложно като взема предвид троичността. Все някъде по стълбицата тази троичност, мисля, е или е била едно. Това единно Цяло, което сме извън времето ли се преражда или то "спуска" свои части да събират опит и познание? 8 400 000 (ако съм точен?) части, които съществуват едновремено от гледна точка на извънвремевото Цяло. Аз, като Жоро (така ми казват) съм една такава частица. Инфото от всички се "складира" на едно "място" - Вишну, ако не греша. За да има полза от това инфо, то би следвало да се обработи. Това мисля е "работа" на Брахман и Шива-Шакти (ако съм прав де). Кой се ползва от резултата? Атман? Спомена ми за това не се е събудил май, но да поразсъждавам малко. Атман , образно описано, пльоскайки се в дадената реалност-океан се е разцеппил на 8 400 000 троични личности.. (мина ми мисъла, че тук някъде може би греша но да продължа).... Само един Атман ли имаме? Дали Атман е част от друга множественост? Троична или повече? Ако и той е множествен, има ли нещо друго в нас, което "събира реколтата", образно казано?
Като си прочетох писането....май тъкмо пропълзявам а се питам "Мога ли да полетя като онази красива птица в небето?"

P.С.
Докато умувах нета ми спря а мнoгoлога се е развил. Пускам си мнението каквото беше, току виж имало смисъл за някой.

Ntsk
Здравей, sum
Прочетох пак за седемте състояния на съзнанието. Какво се случва на будното съзнание?
Ами умът би трябвало да се "оттегля от активно участие" и се получава нещо като почивка.
Причинно-следствените връзки (Карма) се прекъсват, няма самскари, няма нужда от прераждания на земята. Вече няма да има самскари от несъзнаваното, подсъзнанието и съзнателното ниво, защото всичко ще стане съзнавано вече. (Обаче, какво става ако иска да се върне да помага на другите???-ако си забрави или егоцентризма надделее..може пак да почне да се преражда!)
Къде отива ли...ами като спре да си почива..или се връща да помага на другите, както казва по-горе budhism, или отива в някой от световете на Брахман за събиране на нов опит, те са достатъчно много и разнообразни. И така докато постигне състоянието на свръхсъзнание-говоря за четвъртото състояние "Турия", след това постига самото съзнание Брахман-това е петото състояние на съзнанието, ти го споменаваш като “Унмеса" - отварянето и затварянето очите на съзнанието /Брахман/"
Засега спирам до 5-тото състояние.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:49 pm 
Sum
AiKi, каза: „Това единно Цяло, което сме извън времето ли се преражда или то "спуска" свои части да събират опит и познание?
И още: „Атман , образно описано, пльоскайки се в дадената реалност-океан се е разцеппил на 8 400 000 троични личности

Не, не е така AiKi. Хайде това да го обясним при третия въпрос за прераждането... Иначе рискуваме да изтървем нишката и много ще се забатачим…

Нека да отговоря на въпроса на Емо…
дали винаги когато умреш си в покой и блаженство в пробудената природа (когато се пробудиш) или след това извършваш някакви процеси?”

Бре-е-е, пак ще стане дълго писане…

Когато при смъртта съзнанието е в тези две състояния – сън без сънища /когато трупът е хванал съзнанието в примка/ и сън със сънища /когато е извън тялото/, мога да кажа, че при тези случаи няма покой и блаженство. Преражданията следват мигновено, без прекъсване. Това е един непрекъснат цикъл на реинкарнации и единственото, което съзнанието вижда, е кинолентата с изживяния живот. Филмът преминава много бързо и докато се е усетило и хоп.., в ново тяло.
При будното съзнание нещата са други. То може да види не един, а хиляда и един живота.., че и много повече... Покоя и блаженството му стават втора природа, но не може да напусне нашата слънчева система. Тогава започва да изучава всичко около него и да пътува. Но къде може да отиде?..

Хайде да се върнем към Звездния човек, за когото писах в книгата.
Какво казвам там? Казвам, че всъщност нашата слънчева система представлява една огромна чакра /като чакрата на био-енергетиците/. Още казвам, че както 9-те степени се въртят около своя център st 0/нула/, така и планетите обикалят около своя център Слънце.
В човека има пет нули или това са центровете на Прана в нас.
В Звездния човек също има пет нули, но в книгата казвам, че това са звезди като нашето слънце.
Когато будното съзнание започне да пътува, то преминава през своя център – в случая това е нашето слънце. Оттам може да отиде в друга подобна слънчева система като нашата.., на която да има някакъв живот… Но тази слънчева система пак ще е в Звездния човек…

Ето движението на будното съзнание. То се движи винаги през петте нули /слънца/ в Звездния човек и така се преражда в други светове на планети, подобни на нашата. Когато там натрупа знания чрез прераждането в материално тяло, будното съзнание може да се върне по същия път на Земята и да предаде своя опит на хората.
Как мислите - дали Моцарт не е дошъл от друг свят, намиращ се в Звездния човек? Ако е вярно, то пътят на неговото съзнание е преминал през нашето слънце и оттам на Земята. Как иначе да си обясним невероятна дарба на Моцарт, проявена на четири години… Явно някъде другаде се е учил да свири и композира… Дарбата не се пръква от нищото. Тя е резултат от много труд. Така след смъртта спомена е жив в будното съзнание и когато то се прероди, човек просто си възстановява натрупаните способности /било то музикални, сидхи или каквото и да е/.

Отвори пак 4-та страница от форума. Виж схемата на човека. Погледни центровете на Прана в средата на тялото /черните квадратчета/.
Приеми, че Звездният човек е като материалния човек по външен контур, а центровете на Прана /черните квадратчета/ са слънца, като нашето. На планетите около тези слънца има живот подобен на нашия. Будното съзнание се преражда на тези планети като човешко същество, но животът там е много различен оттук. Така будното съзнание се развива. Един път е тук, друг път е там…

Но забележи, че Звездните човеци в менталния Бог Вират са 18 на брой. Това означава, че будното съзнание докато развие себе си ще премине през всичките, за да натрупа познавателен и жизнен опит. Едва когато излезе от властта на Вират, съзнанието ще се преражда в по-висшите светове на интелекта в Бога Брахман. Едва когато премине през всичките 33 Звездни човека, едва тогава будното съзнание ще бъде готово да се изправи срещу Брахман. Тогава се постига турия /четвърто ниво на будното съзнание/. Ако вече си се изправил срещу Брахман, то знай, че тогава си постигнал унмеса /петото ниво на будното съзнание/… Но за да стане това, карма трябва да се преустанови.., иначе не става…

Така че отговора на въпроса на Емо е – когато съзнанието е будно, то може да бъде в покой и блаженство.., но само в границите на Звездните човеци. Може да гледа всичките си животи и да избира къде и с кого да преживее пак някаква физическа реалност. Но ако иска, може и да не се преражда… Но самскарите, дремещи латентно в него ще го накарат да се прероди, без значение дали иска или не.
Колко хора имат спомени, че пропадат в някаква черна дупка или пропаст? Този шок от падането е резултат от реинкарнацията на будното съзнание в някакво тяло. Забележи - не по волята на будното съзнание е това прераждане, а то е продиктувано от силата на самскарите – това всъщност е Карма!
На другия въпрос - след като си с будно съзнание извършваш ли някакви процеси?
Да, прераждаш се в по-висшите светове на Брахман и пак в човешка форма. Трупаш опит и се развиваш като будно съзнание в, и извън границите на Звездните човеци.
А така нито карма се преустановява, нито се излиза от самсара.

Мисля, че вече изчерпахме втория въпрос за прераждането.

Ntsk
sum,
за пореден път четях с отворена уста..
познанията и практическия ти опит са твърде богати във всички посоки, а това което, отделяйки от времето си, споделяш тук с нас, за мен поне е безценно.
Разсмях се като прочетох това:
"Бре-е-е, пак ще стане дълго писане… ", но така си е.. току тъй в два реда не може да се обхване въпроса за преражданията, иначе отново ще останат твърде много въпросителни и няма как да се продължи нататък.
И така ние сме във владенията на Карма, а това е цялото разнообразие от светове на Брахман(неговите Манас и Будхи) и единствено когато я преустановим, можем да се изправим срещу Брахман.
Аз лично разделях на етапи това преминаване от един свят в друг, но наистина нещата са доста по-оплетени и съзнанието може да се движи и преминава през тях свободно, стига да е постигнало будното състояние-като това явно никак не го освобождава от Карма! Сега си обяснявам и някои мои си неща, с които практически съм се сблъсквал.

И в тази връзка имам един силно практически въпрос, ако се отдалечи човек достатъчно от "Звездните човеци" това което ще види е центъра Манас, около който "обикалят"(говоря за 18-те). Самите Звездни човеци докато се движат оставят една диря, ти пишеш за това- като от комета да речем. Възможно ли е ако се гледа от достатъчно далечно разстояние самите човеци да не се виждат, а само дирята от тях. Така се получава нещо като център със части от окръжности около него, но
не цели окръжности, а като се вгледа човек са като пунктирани?

Сега ми стана много интересен третия въпрос, макар че вече май получихме някаква насока от sum.
Докато съзнанието еволюира от минерал до човек и то до състояние сън със сънища, то е прикрепено към земното, към планетата на която
се е преродило. Будното съзнание вече може да пътува из Слънчевата система или да премине през нейния център и т.н. из целия Звезден човек, после и през другите(общо са 18 ), които са в менталния Бог Вират, после в по-висшите светове на интелекта на Брахман и така докато преустанови Карма и се изправи срещу Брахман.
И сега до въпроса за броя на преражданията и имат ли лимит..

sum
Да, крайно време е да завършим въпросите, че току виж нова книга излязло от това…

Колкото до практическия ти въпрос мога да изкажа само моите наблюдения.
Когато съм извън Звездния човек, но във Вират, възприятието ми е, че съм в сиво-черно пространство, което не е статично. Всичко е динамично там.., всичко е вълни с различна амплитуда.
Знаеш, че в нашето ежедневие, при срещата между двама човека аурите им контактуват, обменяйки някаква информация.
Същото е при Звездните човеци. Когато се доближат един до друг, техните полета също контактуват по между си. При този контакт будното съзнание „сменя” Звездните човеци и така се преражда в техните светове.
По принцип силуетът на Звездният човек е много трудно различим в това измерение, и това, което мога да ти кажа със сигурност е, че той се движи по строго определена траектория. Когато съм далеч от него, не мога да различа силуета му от общата картина. Виждат се само някакви проблясъци и диря.., като да запалиш клечка кибрит през нощта и да я хвърлиш през терасата.
Усещането за време в това измерение е много различно.., няма нищо общо с това тук… Може би това е заради мрака, който е навсякъде… Не знам.., трудно ми е да го опиша… Ако се задържиш достатъчно дълго време там, ще видиш, как такива кибритени клечки се палят и изчезват в мрака оставяйки диря след себе си. И както си седиш и се чудиш къде си се набутал, изведнъж отникъде покрай теб ще мине този хуманоид, крачещ си нанякъде си… Доста е стряскащо!.. Представи си пък и да ти се изцъкли насреща!..
Когато излезеш от Вират картината е съвсем друга. Представи си как този ментален център на съзнание се разтяга, обхващайки Звездни човеци... Само така могат да се видят всичките накуп и техните траектории.

И сега на въпроса за броя на преражданията и имат ли лимит?
Вече знаеш, че когато съзнанието еволюира до човешка форма, то преминава през 8 400 000 реинкарнации. Всъщност, тази цифра я взех от ведантическата литература, но държа да ти споделя, че съм проверявал тази цифра. Вярна е. Но във Ведите не се казва когато си в човешка форма, колко прераждания можеш да направиш и има ли край на прераждането?
Общия брой на реинкарнацията на съзнанието в структурите на Брахман, Шива и Вишну е 9 600 000.
След тия 8 400 000 следват 700 000 прераждания, които развиват силата на мисълта в съзнанието. Вече ти е ясно, че това става в материално човешко тяло. През този период /въпросните 700 000/, съзнанието може да се прероди пак в животинско тяло. Това зависи от начина на живот на човека. Не си ли чувал израза – „гледай как ме гледа това куче.., като човек. Всичко разбира.” А дали преди това не е било човек?
И така достигаме до 9 100 000 прераждания. След този период съзнанието става будно. Но не забравяй, че това е естественият стъпаловиден еволют на съзнанието. Важно е да се знае, че винаги има изключения!..
Следват още 500 000 прераждания като будни съзнания, но вече те са във висшите светове на Брахман, Шива и Вишну.
Ако през всичкото това време не постигнеш раждането на Атмана в теб, това, което следва е… Всичко започва отначало!
С две думи – здравей живот!!!

Ntsk
Здравей, sum, наистина интересно.
всичко това винаги ме е вълнувало и съм си задавал редица въпроси. Кое съм разбирал сам, кое съм прочитал.. но не всичко прочетено съм имал възможност да проверявам лично. А ти сега ни сервираш тук наистина много важни истини и то такива, че за много малко от тях има писано нещо или е непълно.
Лично на мен многолога ми помага да си изясня и неща които ми се случват, а и съм сигурен че всеки намира в този "разговор" полезното за себе си.

Това което разбрах по четвъртия въпрос е, че единствено постигането на Атмана в нас, ще спре прераждането, иначе ако за тези милиони инкарнации не сме го достигнали-всичко започва отначало.

Сега си мисля, че много малко сме говорили за Вътрешния Аз(Вишну), а ти последно споменаваш:
"...Следват още 500 000 прераждания като будни съзнания, но вече те са във висшите светове на Брахман, Шива и Вишну..."
Знам за трите слънца, които трудно се открояват.. интересно е какво е взаимоотношението на Вътрешния Аз и време-пространството? За Шива знаем че е отвъд, но за Вишну..?
От друга страна, вече изяснихме, че Атмана може да бъде достигнат както от Брахман, така и от Шива и от Вътрешният Аз.
Защо си мисля Вътрешният Аз е един малък Атман, казваш че има име Атмана...
Какво е да достигнеш Атмана през Вишну?
Ето какво казваш ти:
"Силата на Вишну е любовта в сърцата ни...". Именно чрез тази сила се достига Атман, но къде е вътрешният Аз?
Значи една от целите на всичките тези инкарнации(сбора им-нали това е Вътрешния Аз) е да открием тази любов в сърцата ни?
До колкото разбирам будното съзнание ще тръгне по един от тези три пътя (или всичките) които ще го изведат до Атман.

Ntsk
Опаа..
Май намерих нещо:

"Има необятно “поле” от енергия което ще нарека R. За мен то е неопределимо и трудно обяснимо, защото трудно се възприема от сетивата... По-важното е, че тази енергия присъства вън и вътре във време-пространството. Живите организми използват полето R, за да общуват. Мисълта е най-използваната енергия от R, както чувствата, волята, желанията, идеите и т.н. Любовта като вибрация е много сходна с R-енергията. Моят вътрешен Аз се състои единствено от енергията R, моята истинска същност е извън време-пространството, но в полето R. "

и това:

"Останах потресен. Но разбира се, моето вътрешно Аз е точно копие на това божество наричано Брахман. Аз-ът ми би трябвало да знае толкова, колкото и божеството Брахман. Как не съм се сетил досега.., или може би не е трябвало да се сещам… Въпреки всичко прекланям се на това божество с име Брахман, защото той не е свързан нито с режима на вярата, нито с преклонение или някакви догми, той трябва да се познава… "

И като добавим аспекта Шива-Шакти- всъщност това е полето R!!! Съзнанието в неговата цялост..

"Вън от време-пространството е статичният аспект на енергийното поле R или Шива, а когато претърпи трансформация и започне образуването на време-простанството, същото това енергийно поле се нарича Шакти."

И като съберем всичко това наедно.. хммм

В християнството казват Отец, Син и Свят дух, трите лица на кое?
Атман - Вътрешният Аз на цялото Съществуване, на всички същества.
ама че работа..

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:53 pm 
Sum
Здрасти ntsk!

Много дълбоко загреба... ама много дълбоко!!!
Лично мен много ме радва този интерес от твоя страна, защото разбирам, че ей-толкова ти трябва, за да се капсулира знанието в теб.
Нека да помисля за начина, по който да ти предам това...

Ntsk
В момента май се засякохме
Аз от 5 минути добавям по нещо към това което съм писал, щото ми идва по нещо ново и ново...
Сега ще спра и ще те изчакам.

Sum
Ще ти споделя много древно знание, което едва ли го има някъде записано. Дано това помогне и на други хора, отворени за Истината както в себе си, така и извън себе си.

Вече стана дума, че Атман или непроявения Бог може да се достигне чрез Брахман, Шива или Вишну. Но забележи, че важната дума е ДОСТИГНЕ! Ти го достигаш.., постигаш.., но това не означава да се слееш и БЪДЕШ!!!
Тук се крие разковничето… Когато например твоят ум се разшири и се слее с Брахман, ти по този начин достигаш до непроявения Бог, но не си този Бог, защото Атмана остава като непроявен в теб.
По същия начин, ако използваш силата на любовта и се слееш с Вишну, ти чрез нея ще достигнеш до непроявения Бог, но няма да БЪДЕШ този Бог. Същото и е ако използваш Шакти-Кундалини…
Така Атманът в теб винаги остава НЕПРОЯВЕН и рано или късно това, което си постигнал, ще бъде изгубено… Независимо какви светове ще си достигнал преди или след смъртта! Защо е така?
Защото, ако си постигнал непроявения Бог чрез една от формите на съзнание, другите две форми на съзнание остават..., как да ти го кажа…, в латентно състояние. Когато едното съзнание /напр. умът/ се разшири и се слее с своя център Брахман, вече знаеш ,че чрез него ще достигнеш непроявения Бог. Но какво става с другите две форми в теб?
Те не се разширяват и силата в тях остава „свита”, а рано или късно тази сила /”свитата”/ ще те завърти отново в режима на Карма, без значение в кои Космически светове се намираш – тези на Брахман, Вишну или Шива!..
Така преражданията на съзнанието никога не спират!!!

Какво е Вътрешният Аз?
Когато съзнанието еволюира, знаеш, че преминава през 8 400 000 реинкарнации. Тези реинкарнации представляват точки в теб и се намират в сърдечната област на тялото ти. Така, след всяка реинкарнация се образува точка, която пази спомена за съответния живот като нещо си. Формата, която придобиват тези точки в теб е като футболна топка. Скелета на тази топка е изграден от тези 8 400 000 точки. Този скелет от точки в теб е всъщност Вътрешния Аз.., а вътре в него е Бога Вишну…
Така че мога да кажа, че Вишну е облечен от този скелет от точки и е независим от тях.

Когато съзнанието достигне човешка форма, точките в скелета не се увеличават. Споменът от някой живот /като човек/ се отразява във всичките точки от скелета. Така този спомен облича целия скелет и точките започват да контактува по между си.
Важно е да се знае, че всеки един живот в човешка форма се отпечатва върху скелета от всички точки. Така във всяка точка ще присъства спомена, от някой живот като човешко същество. Това са т.нар. самскари /умствени впечатления/! Те са причината за Карма! Ако тези спомени от минали животи бъдат преустановени или унищожени, тогава ще изчезне и Карма… Така се прекратява Карма!.. Иначе не става!!!...

Дотук всичко ясно ли е?

Ntsk
Здравей, sum
Вчера точно това си мислех, че е важно да се разберат и трите форми на съзнание.

Разбрах те и за Атмана, едно е да достигнеш Атмана, съвсем друго е да се слееш и БЪДЕШ!

Примера ти за Вътрешния Аз е ясен и разбирам какво имаш в предвид.
Това е като при холографската плака-всяко едно парченце от нея съдържа информацията за целия образ на плаката, но колкото по-малко е парчето, толкова е по-блед образа. Сборът от всичките парчета дава възможно най-ясния образ.
"...За да се получи смайващо реалният образ, лазерният лъч минава през холографска плака, върху която по специален начин е заснет оригиналният обект."
През плаката(точките на преражданията) минава лъча на съзнанието, за да се появи образ(умствените впечатления). Ние трябва да си освободим вниманието от образа.
Това всъщност е "балтона".

И верно, че както говорихме по нагоре, страхът е наистина голяма пречка. Свързан е с егоцентризма, а така никога не можеш да достигнеш Атмана, а какво да говорим да се слееш и бъдеш.

Давай нататък…

Sum
Здрасти ntsk!

Примерът за плаката и лъча е много удачен. Така се получава образ в ума от миналите животи и човек може да види преживяното, без значение колко назад във времето. Но да се върна на темата…

Първото нещо, което трябва да направи търсещият, е да преустанови Карма. Това означава, че самскарите трябва да се унищожат или премоделират. Моля те не ме питай как става това, защото във втората книга подробно обяснявам този процес. Не ми се говори за нещо, което вече съм писал…

И така… Да предположим, че ти вече си унищожил Карма и светлината на Вишну е огряла цялото ти тяло и любовта просто блика от теб. Какво следва по нататък?

Другата стъпка е: избираш си удобен за теб ден с нагласата да стигнеш до Атман.
Сядаш в поза лотос и медитираш, за да се уравновеси мисълта в теб. Може да ползваш твоя си мантра или твой си начин, за да спреш движението на активната мисъл. Когато стигнеш това състояние – просто се наслаждавай на тишината, обгърнала ума ти.
Следващата стъпка е: След като потопиш ума си в тишината и постигнеш покоя, нека мисълта ти се активира и изрече мантрата АУМ.
Трябва да знаеш, че тази мантра /аум/ не действа, ако не се каже по строго определен начин. Всъщност, ако разбереш как се активира тази мантра, ти ще разбереш и тайната на звука...
Да предположим, че вече си активирал АУМ.
Когато това стане, умът ти се пробужда и може да погледне както в себе си, така и извън себе си. При това състояние на ума можеш да видиш материалното си тяло и да го разгледаш отвътре. Тогава се виждат енергиите на Прана и различните центрове в него… След като ги видиш, едва ли ще има човек или организация на земята, които биха те разубедили във видяното… И тогава идва смешното.., защото те твърдят едно, а в себе си ти виждаш друго… Както и да е…

След като умът се пробуди какво следва?
Изтегляш сетивата си в ума и тогава потапяш съзнанието си в бога Вишну. /Отвори четвърта страница от форума, за да си представиш целия път/. Казано по друг начин, синия кръг /средния/ слиза надолу и се потапя в другия син кръг /в сърдечната област/.
След като умът се слее с него, вие ставате Едно. Тогава това Едно отива до муладхара чакра, а там е Кундалини навита на пръстени. Когато стигнеш там, ще видиш листенцата на муладхара и в центъра й навитите пръстени. Влез в тях.
Тогава просто пожелай Кундалини да те издигне нагоре… Не е нужна мантра за това.., достатъчно е да си го помислиш…
Следва мощен енергиен импулс и ТИ се изстрелваш нагоре като светкавица и достигаш до самосъзнанието… Така се сливаш с него и ставаш Едно. Това Едно /трите форми на съзнание/ излиза от тялото от фунтанелата на главата..., пред теб ще дойде светеща точка.., бинду се разтваря.., минаваш през нея и така се сливаш с Бога Шива. Но разликата е, че вече си ЦЯЛ…
Ако при практикуването на Кундалини-йога ти постигаш този Бог само със ума си, то при тази практика, която ти описах, вече разбираш, че трите форми на съзнание се сливат в Едно и образуват пълното цяло в пластовете на Шива.
Така вече си завършен!!!

Какво следва?
Вече ти го описах в по горните постове, но ти не обърна внимание на написаното, защото не беше готов да го разбереш. Ще го повторя пак:
„…Атман /непроявения Бог/ си стои на едно място и само си блести.., представи си го като една неподлежаща на описание пулсираща звезда, излъчваща огромна светлина. Ако влезеш в тази светлина ще видиш, че тя няма нито начало, нито край. Различното, което ще усетиш там, е думата – Другост. Когато това стане, знай, че няма да можеш да различиш познатите от този свят форми.., но това не е важно.., защото Другостта ще те изпълни и така ще се докоснеш до Вечното. Прониквайки в теб, непроявено ще стане проявено и Ти ще се осъзнаеш като Личност, като АТМАН!!!”

Вече разбираш, че за да се случи това трябва да си завършен.., Цял.., чрез описаната практика… Трите форми на съзнание трябва да се съберат и бъдат Едно. А това е възможно само чрез това материално тяло!!!
Съзнанията, които съществуват в световете на Вират, Брахман и т.н. не могат да постигнат това Единство, защото при тях винаги някоя форма на съзнание е изявена за сметка на останалите две и нямат материални тела. Разбираш ли сега защо е безценен този живот в материална форма?!... Защото само чрез това материално тяло може да се постигне това Едно и ти да се слееш и БЪДЕШ Атман.
Какво следва – край на Карма.., край на всичките низши и висши светове…
Ти вече си Атман! Ти вече си индивидуалност и ти се дава име. Това име го дава Непроявения! Ако пожелаеш, можеш да се слееш с него във вечно блаженство, да не съзнаваш нищо но да имаш съзнание /чисто Съзнание/. Ако пожелаеш можеш да бъдеш индивидуалност и така ще носиш собствено име, което ще визира Атмана, който Си.

Така съзнанието става Атман, носещ своята индивидуалност чрез името си!!!

Когато Атман се спусне отново в тялото, той заживява в сърдечната област, където е центърът на любовта в нас. Тогава изчезва фалшивото усещане за Аз. Така и отговорът на този въпрос – Кой съм Аз, намира естествения си отговор. Самоопределението ни вече няма да е нито с тялото, нито с някоя от трите форми на съзнание. Знанието ни за себе си ще бъде изразено само в една дума – името на Атмана, който съм!..

Ntsk
…малко ще си събера мислите, разпиляха се понеже, "свързах" какво ми казваш.
ще ми трябва малко време и после ще ти разкажа какво ми се случи точно преди да започна да пиша тук.

Втората книга вече се знае, че е безценна.
Даваш ми и главния ключ за това какво е да си ЦЯЛ!
Каквото трябва ще стане, някой ден ще направя това.

ntsk
"Азът не може да бъде познат, защото той е познаващият, прозорливият за всичко.."
"Азът се саморазкрива само на себе си.."

Този Аз е Атман.

Sum
Хубаво! Значи си го разбрал!!!

Е... в тази насока нямам какво повече да ти споделя.
Знанието вече го имаш. Остава да преживееш споделеното от мен и то да стане твоя опитност. Така се ражда познанието в теб и ти заживяваш с тази действителност.

Знаеш ли, когато човек поктигне Атман животът отвън не се променя, всичко си върви по старому.., разликата е само в теб.
Когато това стане, усещането е, че си по-земен от земното и по-Бог от Бога.
Прави нещата, които те правят щастлив в тоз живот и чакай времето на това тяло...

Това е от мен!
Поздрави!!!

Ntsk

Поклон пред труда ти!

Поздрави и на теб!!!
Ще се радвам да се видим някой ден, ако е речено, все пак има втора книга..

Свободния Дух
Поздрав към всички участници и читатели на този форум. Напоследък се „покрих” поради сериозна професионална натовареност, но това не ми попречи да следя редовно и с нестихващ интерес развитието на многолога ни.
Има моменти в живота на човек, когато ясно осъзнаваш или пък интуитивно усещаш, че животът ти вече не е същия, че нещо се е променило безвъзвратно и за добро или лошо поемаш по нова житейска пътека. В моя конкретен случай „сблъсъка” ми с „Ти Си Това” първоначално ми донесе интуитивното усещане, а в последствие и ясното разбиране, че съм „стъпил” на един нов, но и търсен от мен цял живот, широк друм към Истината, към отговорите на въпросите, които всеки човек рано или късно си задава. В този смисъл, общуването ни в този форум се явява естествено продължение, на вътрешния „разговор” който водех в себе си по отношение на книгата (а предполагам, така е с всеки един от вас). За някои (като AiKi) споделянето на личната ни опитност е начин да се уверят, че не са „изперкали”, че всъщност те са „нормалните”, за други пък това е шанс да намерят своя индивидуален път към тази „нормалност”, загубена някъде в сблъсъка с материалната действителност. Големия шанс за всички нас е, че случайно или не (въпреки че няма такова нещо като „случайност”), автора на тук дискутираната книга е част от многолога ни (и то каква!!!), осветлявайки „тъмните” за нас моменти от книгата и дори доразвивайки я, чрез споделянето на личната си опитност. Безспорно е, че всеки сам трябва да извърви Пътя, че никой друг не може да го направи вместо него, но хубаво е, когато хората които са го извървели, насочат и останалите тръгнали по него, предупредят за възможните „камъни” и „дупки”. Това е една от огромните заслуги на автора на книгата (с псевдонима „sum” в този форум).
Дали съм разбрал цялото поднесено в книгата (и дообогатено във форума) Познание?!? Със сигурност не е така, но това не причина да „провеся нос” и да се откажа! Напротив! Сега съм мотивиран още повече, да вървя напред, да търся Истината, да трупам лична опитност, да извървя Пътя. Надявам се всеки един от вас да е намерил такова вдъхновение в книгата и многолога ни, и да продължава вътрешното си развитие, така както божествения глас в нас ни нашепва.
Искам специално да благодаря на всички участници във форума, за приноса им в сътворяването на този уникален „разговор”.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 20, 2008 7:57 pm 
Abv
Шашардисана съм от това което прочетох...

Всичко това истина ли е?

Budhism
Знаеш ли, истина е нещо, което е отвъд Мая, което не се променя. Познанието и истината няма как да се променят, защото те не се появяват сега и после да изчезнат в живота ти, иначе ако става така то не е истина. Просто в промеждутак оставаме леко невежи за истината.
И това, че от преди хиляди години до днес познанието не се променя, а само ситуациите и модификациите с които го свързваме, трябва да ти говори много.

Да добавя и нещо важно, че човек за да направи едно знание в познание и да почне да живее в него, той има нужда да се посвещава отново и отново на него. Не е достатъчно да си посветен, както си мислят повечето хора, защото за да стане част от теб трябва да го правиш пак и пак.

Ntsk
Здрасти абеве
Представи си, че си балон пълен с въздух.. обикновен атмосферен въздух. Ти ще си мислиш, че си нещо различно от въздуха който е наоколо. Може да виждаш и други като теб..
Това, което можеш да направиш е да се опитваш да притежаваш колкото се може повече въздух, за да се уголемяваш.. и така до кога... балонът може да се спука, о той ще се спука, но къде тук ще има процес на осъзнаване?
Другото, което може да се направи е напълно доброволно и съзнателно да изпуснеш въздуха в теб, оставяйки балона след себе си и да БЪДЕШ целия..всичкия безкрайния въздух НАВСЯКЪДЕ..
Ето това вече е познание...
Как иначе цялото ще разбере за себе си?
Поздрави на всички!
Ах колко е близко балтона до балона..

Budhism
Един интересен факт да споделя. Знанието за Брахман, Шива и Вишну една моя приятелка ми сподели, че прочела същото обаче на много изненадващи място. На някакви книжки, които била взела от руското общество на Бялото Братство. Хората явно и там без да искат са стигнали до истината. Макар, че го има съвсем леко загатнато.

Поздрави и всичко най..

Abv
Добре де - балон и въздух. Аз съм въздух в балона и извън него има друг въздух. Разбрах, че трябва да пукна балона. Но аз знам че въздухът в балона не може да стори това. Друг го прави. Например моята котка може да спука балона и въздухът да излезе и да се слее с цялото въздушно пространство. Как аз като въздух да пукна балона? Това не го разбирам.

budhism каза "Не е достатъчно да си посветен, както си мислят повечето хора, защото за да стане част от теб трябва да го правиш пак и пак."
Какво означава "да си посветен"? "Посветен" в какво? Това не го разбирам.
Говориш за Брахман, Шива и Вишну?

Ntsk
Е пък този балон нали е надут от някъде..
що трябва да го пукаш..

Budhism
Не е нужно да мислиш това и да се занимаваш с подобни мисли. Има една сутра в която се казва, че ние сме били перфектни, но между временно се появява малко объркване и след това пак сме перфектни.

В познанието, няма значение за какво познание, ние все пак имаме нужда да се посвещаваме отново и отново. Това е важно и за всекидневната Ви практика, нужно е постоянство и дисциплина поне в първите месеци.

Abv
Как да не се занимавам с подобни мисли? Имаш ли представа тази книга и този т.нар. многолог какво направи в моята душа? Вие замисляли ли сте се за мащабите на това което говорите? От всичко, което съм чела досега, никъде в книгите не съм срещала и една десета от написаното в този форум. Как може високо просветените учители през епохите да не са дали обяснение за този процес на съзнанието и прераждането?
Ако не можеш да напишеш нещо туй значи, че не го знаеш... и тепърва ще трябва да го учиш! След като духовните учители не са записали тази практика обяснена от автора на „Ти си това”... туй значи че не са я знаели.... За какво спасение говорят всички тогава? Нима в днешно време над 2 млрд. християни са заблудени? Нима в днешно време над 1,3 млрд. мюсюлмани са заблудени? Ами будистите... те нали бяха над 700 млн.? Ами Блаватска и Рьорих? Защо го няма това описание на съзнанието в книгите им? Ами Дънов – при тези изнесени около 7500 лекции защо я няма описана от него тази практика на трансформацията на съзнанието? Нима всички тези учители са грешали? Или може би не са знаели... щом не са писали за това...
Кой си ти г-н Чорбаджийски? Как може да говориш за неща които за другите са като тъмна завеса върху главите им? Аз близо година и половина съм била последователка на Розенкройцерите и всяка събота или неделя се събирахме да учим неговото учение. Четяхме, пеехме, молихме се и дебатирахме върху всяка лекция. Но защо от това което изучавах в тази школа няма и помен от това което вие говорите в този форум? Нима и учението на Кр.Розенкройцер е на погрешна основа....
Кой си ти...... Ох.... Ще се побъркам от мисли.. Обувам си маратонките и отивам да бягам в парка защото ще ми се пръсне главата.....................................................

Budhism
Ето виждаш ли? Точно тези мисли те отдалечават от желаното.
Не си някакъв критик, който да пише рецензия за великте учители и просветлени. Просто виж колко религия и изкривени учения има по този свят, след това виж коренът на всички конфликти, религията и изкривените учения. Сега да погледнем просветлените, какъв процент са били до днес в тази картинка...
Това ще се промени, масово хората се пробуждат, като епидемия. За всяка една доктрина и агрегор е пагубно днес съществуването без отваряне, без единство.
Пред Румен Чурбаджийски само можем да се поклоним сега, не че има голямо значение името, можем да го наречем някак само за да покажем нашето уважение, признание и любов.
Но това не би имало никакво значение за теб, ако ти не следваш твоята духовна практика всеки миг, за да може цялото познание в теб да бъде смляно и осъзнато. За това тези мисли, сравнения ти правят лоша услуга. Никога недей да се сравняваш, никога недей да се измъчваш за настоящият момент, това което е, е и то е неизбежно. След това, знай че промяната също е неизбежна. Знай, че ти си благословенна и живей така всеки миг.

Една мисъл на учителя Петър Дънов: "Едно истинско учение предавано от неискрен учител, става лъжовно. Едно лъжовно учение предавано от искрен учител, става истинско."

Всеки път притежава еднаквост, всяко знание притежава еднаквост, това е тaка защото източникът е един и същ. Така, че всеки път и знание е способен да извърши целта си, която е една и съща, поне до днес няма човек, който да иска нещастие.

Но Иисус е казал: "По плодовете им ще ги познаете."

Християнството е добро, въпреки че е изваден пасажа за прераждането. Също така и Ислям, Будизъм, Бяло Братство, Евангелисти, Дзен... но изкривяването, което превръща една истина във фанатизъм пречи на единството.
Чрез фанатизъм се гради само нещо старо, което не би било интересно и ново на никой днес, а чрез единството и Йога можем да влезем напълно в новото хилядолетие на водолея и да вървим по нашият път тук и сега.

Защото на всякъде където има двама е болезнено, нашата природа е единство.

Малко разводних, но това може би е нужно в търсенето, защото важно е да даваме 100% от себе си сега тук и да работим за висшата ни кауза. От това имаме нужда в този свят на промени днес.

Ntsk
Мисля че "Ти си това" дава отговора..кой си.. кой е всеки..

А в частност главата "КАКВО Е УМЪТ" от същата книга предполагам ще отговори на доста от поставените въпроси.
Никак случайно главите са подредени точно по този начин..

Истината е Истина защото е цяла, част от нея не може да е цялата истина. Когато една част от нея се представя за цялата Истина, то тя по-скоро трябва да бъде наречена лъжа. По-нататък всяко добито знание се "прецежда" през тази частица..Получава се "изкривяване" на цялата Истина. Обусловеният ум приема само частта от Истината. Другостта е твърде непонятна за него..
Само необусловеният ум може да бъде едновременно дързък, способен да разбира и в същото време да служи на една твърде чиста, любяща същност..
Искреността е в необусловения ум, затова искрения учител носи Истината след себе си.

Sum
Здрасти abv!

Вечният въпрос - кой съм аз?
Ами човек, с нищо различаващ се от теб и другите. Не спазвам никакви диети или норми. Когато ми се пие бира - ами пия си. Когато ми се яде кебап с картофи - ами ям си. Ако ми се пуши цигара - ами пуша си и т.н. Вярно е, че никога не прекалявам с храна, течности, алкохол и цигари, но това не ме прави по-различен от хората. Ежедневието ни е еднакво... Проблемите през делника - също.

Ако трябва да ти отговоря на този въпрос /кой съм аз/, чрез езика на познанието, то отговорът би звучал така:
Не съм нито земята, нито водата, нито огънят, нито въздухът, нито небето, нито някое от техните свойства. Не съм сетивата, дори умът не съм. Аз съм неделимата същност на Съзнанието, проявено както в слона, така и в мухата; както в снежинката, така и в нейната сянка.
Знанието за Атман дава огромна свобода - защото тази свобода не изисква нищо. Единственото условие е да знаеш за Бога в себе си и пътя, по който се стига до него. Това е!

Мога да те изведа и до друга действителност.., чрез словото.., но не знам дали си готова за това. По тази причина нека спрем до тук. И без това нещата, които споделям в този многолог са доста стрясащи... Всеки сам преценя за себе си...
Ако книгата и този разговор са ти помогнали да намериш пътя си или просто са били полезни за теб - добре. Ако ли не - пак добре.
Поздрави!

Abv
Моля ви г-н Чорбаджийски не ми говорете за друга действителност, защото и без това трудно се справям с тази. Видях ,че вчера малко по-емоционално съм изказала своето мнение…но това е естественото ми състояние. Първо реагирам спонтанно чрез емоция и после мисля върху думите си. Явно и аз ще трябва да оставя за една или две години всичко свързано с духовността, защото усещам че нещата за които говорите са много различни като модел и възприятие от всичко което съм научила досега. Не знам дали ще се справя но поне ще опитам… Всъщност , вече не знам какво знам…… Чувствам се като пълна тъпачка… Много е гадничко това усещане… Предполагам ще се справя и с това както съм се справяла с толкова много неща досега в живота си. Въпреки всичко искам да благодаря на всички ви за този т. нар. многолог и на автора на книгата „Ти си това”. Трудно възприемам нещата казани от вас но……………………

Свободния Дух
Здравей abv, това че се чувстваш в момента като „пълна тъпачка” в известна степен е добре, защото според мен означава, че осъзнаваш (или поне започваш този процес), че има сфери от Познанието останали неизследвани досега от теб. Уверен съм, че всеки искрено търсещ Истината за себе си и заобикалящата ни Вселена си пожелава, да стъпи на вярната Пътека, да попадне на вярното Учение, да намери истинските Отговори. Как можем да сме сигурни, че сме го постигнали?!? Мисля, че верният критерий е следният: докъде ни отвежда въпросната Пътека, въпросното Учение, въпросните Отговори! Съпоставяйки за себе си познанието от „Ти си това” и всички ортодоксални и неортодоксални системи, с които съм се запознавал (повече или по-малко), прецених, че пътеката на „Ти си това” ме отвежда „най-далече”, „най-нависоко”…и всъщност най-навътре в собствената ми същност – тази същност, която е смисълът на цялото ни Търсене.
Желая ти уверени и бързи стъпки във вярната посока – към себе си!

AiKi
Интересен въпрос се оформи "Защо споделеното от Румен в "Ти си Това" не е било описано в никое от стотиците учения през хилядите години човешка еволюция?

И аз бях изпразнен от съдържание при срещата ми с информацията в книгата. Първо възниква съмнението, че тя е компилация на части от вече съществуващи учения. Нормално при запознаване с което и учение да е да се прокрадва съмнение. Но от къде са се "пръкнали" непубликуваните моменти? Измислица или натъкмистика? Или желание на автора за популярност и разграничаване от околните от типа "вижте ме колко съм оригинален и знаещ". По принцип това е възможно и често срещано поведение. Но работата е в това, че познавам автора, май от около 20 години (не ми се смята сега,тогава бях още ученик). За него по-скоро са валидни думите на сибирската отшелница Анастасия "Аз съм просто човек, жена" само дето очевидно той е мъж. От загатнатите по-горе комплекси не съм го виждал да страда. Последните години ни бяха поотдалечили. Когато се срещнахме отново видях същия, познат лъчезарен и искрен човек. Изненадах се, че преди години не съм забелязал дори намек за тази му посока на развитие. Признавам си, че не интелектуалния ми напън ме подтикна да поема по извървяния от Румен път. Мира не ми даваше една новопоявила се вибрация дълбоко в мен...в душата ми... Това е онази вибрация, която те кара да трептиш при преживяване на нещо истински реално. Различна е от вълнението при осъществяване на желания, мечти или фантазии.

Оставям лирическото отклонение на тема познанството ми с Румен.

Да видим какво ще излезе от размислите ми по въпроса: Защо има очевадни разлики с многото учения? Приликите за сега ги оставям за фон.
Християни, мюсюлмани, будисти, юдеи и много други (само църквите в името на Исус, казват, били над 300). Всички претендират, че са изявители и разпространители на Истината. Дали е така? Всички ли са прави? Само някои? Само един? Или никой?

Тук, ни в клин ни в ръкав, ще цитирам един съвременен майстор в бойните изкуства: "Има нещо много комично да имаш за учител китаец. Може цял живот да мине докато разбереш, той истински учител ли е или луд. Толкова парадоксално различен е реалния свят от общоприетото."

Как да отсеем зърното от плявата?

Според мен само лично преживяното може да ни помогне. Не умствените и словесни еквилибристики на тема преживяно а самото преживяно. Тук, според мен,се корени проблема и заблудата на много учения и учители. Преживявайки нещо изключително те, или последователите им, се отдават на размисли (и страсти) около факта приемайки го за окончателен. Така, неосъзнато ограничавайки се, те пропускат да надникнат оттатък достигнатия хоризонт. Спират се и отделят много сили и време да огледат, опишат и наслаждават на прекрасното новооткрито райско място. Искрено желаейки да споделят с колкото може повече хора, те споделят и приканват всички. НО, красотата често е измамна, увличаща и завладяваща. Появяват се любопитни, които да попитат: "А какво има оттатък хоризонта?" Свидетели сме, как през вековете, такива хора са осмивани. Отишлите да надникнат пък са отхвърляни и анатемосвани. "Ненормалниците" овладени от нечестивия, позволили си да отидат и опознаят "онова оттатък" обикновено са унищожавани.

Така, провъзгласявайки фрагменти от реалността да обявят за окончателна истина, хиляди спират своето развитие. Мурафета е, че повличат милиони след себе си а те още и още....като лавина.
Във всяко учение и религия има истини. Но егото, прекомерно разрасналото се его на водачи и водени, пречи да се видят истините при съседа. Взирайки се в разликите обикновено чуждото се отхвърля амблок, т.е. с водата се изхвърля и бебето...

Разковничето, според мен, е в свободното споделяне на личните преживявания и опитности. Но това да не става в някакви определени от идеология или лични пристрастия граници. Границите са точно за това, да ограничават. А по-принцип никой не иска да бъде ограничаван, дори агнето в кошарата.

Споделяне и отговорност.
Това е според мен, което Румен е направил и прави. Поднесената информация и фактите ще се трансформират във валидно познание едва когато станат лична опитност. Когато се преживеят. Словесното, умственото и интелектуално разтягане на локуми ще бъдат от полза само до толкова, колкото да ни покажат и запознаят с пътя до. Следва извървяването.
Примерно, не-знаейки че съществува Тибет няма да потърсим пътя до там. Знаейки за Тибет но не и за пътя, едва ли бихме стигнали до там. Вероятността да се натъкнем на обекта при незнание е твърде малка. Знанието е импулс към действие и осъзнаване.

Стана дълго писане и ще завърша с думите на Румен: "Остава да преживееш споделеното и то да стане твоя опитност. Така се ражда познанието в теб и ти заживяваш с тази действителност. "

Не мога да живея на място, за което не знам че съществува.

Прочел си? Добре - направи го!
Преживял си? Добре - осъзнай го!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Чет Дек 09, 2010 7:18 pm 

Здравейте!
Поздравления за всичко написано ,благодаря за знанието,което споделяте с нас :)
Бих написала доста,бих питала много неща,но засега ще бъда конкретна ,защото в момента чета "Ти си това" ,след като имах щастието да стигне въобще до мен тази книга,и съм до главата "Звезден човек" .И питането ми е във връзка именно с това,което е спомената там.Извинявам се предварително,ако след това в книгата е споменато или го има някъде във форума.Рядко имам достъп до интернет,затова сега се възползвам от тази възможност и предпочитам да пиша още на такъв етап от запознанството ми с информацията,предоставена от авторът.Тъй като той стига в изчисленията си до 70 пъти искане на прошка,позовавайки се на думите на Христос.Но сам той отбелязва преди това,че Христос казва 70 пъти по седем.Таа се чудех другите 6 по 70 заради какво са.Моята идея е ,че може би се свързва с другите чакри,но все пак искам да сравня разсъжденията си ,ако е възможно с по-вещи от мен.Така или иначе до това ниво на лична опитност не съм стигнала ,така че само мога да се чудя и да питам.Благодаря предварително :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Дек 10, 2010 1:29 am 
Здравей. :D Порових се малко и открих седемте програми -
„До тук се оформиха 7 програми: 5 на Лазарев, вярата и надеждата. Оказа се, че програмата “Който обича” е в основата на всяка една от въпросните 7 програми................
1. Материални ценности.
2. Духовни ценности.
3. Контакта с бъдещето.
4. Благополучната съдба, волята, желанията на човек.
5. Колективният Аз, самият живот.
6. Опазване на вярата.
7. Дръзновението и надеждата с която се хвалим, да спазим твърдо до край."

И по нататък в другата глава sum е обяснил седемте програми към цитата на Иисус:
„Исус му рече: не ти казвам до седем пъти - а до седемдесет пъти по седем”.
Тук “седем” означава седемте програми от омагьосания кръг на прошката.”
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 2&start=90

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 7:12 pm 

Здравейте мили хора. Аз прочетох и двете книги вече и получих отговор на много свои питания. Имам конкретен въпрос:Какво можем да направим ,за да излезем от тази кармична въртележка? Наистина не намирам смисъл и не получавам никакво удовлетворение от това си съществуване. Този тип живот сред зомбирани хора гонещи някакви измислени цели(бизнес,кола,апартамент,семейство....) е просто ужасен.
Преминала съм много сминари,пътувния и различни методи за личностно развитие,в търсене на това коя съм аз какъв е смисълът на всичко. Докатао накрая попаднах на тези книги и буквално настръхвах, когато четях защото нещата споделени вътре получаваха вътрешен отклик у мен. Определено ми обясниха ,защо при всичките неща които бях изучила все нещо липсваше. И така, какво да се прави за да се освободим?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]