ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Чет Дек 14, 2017 8:08 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Многолог за "Ти си това 2 - Разбирането"
Ново мнениеПубликувано на: Нед Юли 11, 2010 9:46 am 

Преди 20 мил.години великите човеци са дошли на нашата планета за да създадът вид които има потенциала някои ден да стане като тях.как стои въпроса с останалите съзнателни видове до къде стигат те предполагам че вселената е пълна с живот например вайгите къде отиват те след като напуснат телата си?поне на мен този въпрос ми е доста интересен.доколкото разбрах от книгата човека е единствения вид които може да излезе извън окена на съзнанието,другите стигат ли поне до там?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юли 13, 2010 2:36 pm 
Здрасти, vergildido.
Еволюцията е заради човека и интелекта, който носи в себе си. Т.е. човекът е последното стъпало в този първичен, изначален процес.
Всички съзнателни видове, за които пишеш /цялото разнообразие от форми/, след множество прераждания /8 400 000/ завършват своя еволют с формата на човека. Когато съзнанието заеме тази материална форма, само тогава е възможно центровете на Ума, Любовта и Самосъзнанието да се слеят в едно и да се постигне Атман /Чисто Съзнание/. Това също отнема известен брой прераждания, но вече в човешка форма.
Атман, който присъства в човека, може да излезе от Океана, защото това е резултата на естествената еволюция в Океана на Съзнанието.

След като се е случило събитието описано от sum в текста за Причината, нещата са се променили. Естествената еволюционна верига се е прекъснала.
За сметка на това са се появили изкуствено създадени съзнания и човекът вече не е това, което е бил.

Вай-гите ги остави засега. "Закваската" им е друга на тях...

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Юли 13, 2010 9:44 pm 

мерси за отговора Ntsk.От отговорати разбирам че човешката форма е най-вишата което означава че другите форми макар че са по развити в други аспекти за да постигнат атман трябва да се преродят тук,така ли е?
В темата "ти си това 1" има дискусия на тема прераждане, когато съзнанието стане будно може да се прероди и на други планети в звездния човек и в другите звездни човеци а човешката форма е само тук нали така?за да се събуди съзнанието трябват около 9 100 000 прераждания но ние няма как да знаем до къде сме стигнали тъй като преражданията не са линейни,а за да достигнем до брахман трябва да обиколим всичките звездни човеци,до тук правилно ли съм разбрал нещата?мнението ми е малко объркано но още ги осмислям нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 10:48 am 
vergildido написа:
От отговорати разбирам че човешката форма е най-вишата което означава че другите форми макар че са по развити в други аспекти за да постигнат атман трябва да се преродят тук,така ли е?

Здрасти, vergildido. :D
Щом човешката форма е най-висша, тогава как според теб другите форми ще са „по-развити в други аспекти”? Какво имаш предвид като казваш „други форми” и какво имаш предвид под „други аспекти”?

Както писах, човешката форма е най-висшата стъпка в еволюцията на Съзнанието. Т.е. всичко, което е нужно на едно съзнание да постигне атман, се намира в човека /а не в камъка, насекомото, растението или животното.../. Други аспекти не са му нужни. Човекът има всичко нужно в Себе си. Просто трябва да го разкрие и познае.
Когато Съзнанието достигне до човешката форма в материалния свят, само тогава може да слее трите форми в себе си и да преживее действителността на Атман – Чистото Съзнание. Така ще познае Цялото, ще носи свое Име и ще бъде Чисто Съзнание.
Но материалният свят не е само на планетата Земя, нали! Сборът от всички 960 милиарда галактики образува цялата материална вселена. Така, че планети като нашата има много. Хуманоидната /човешката/ форма не се среща само на Земята, не го забравяй това!

Също така добре е да правиш разграничение между материалния свят и висшите светове на Вират и Брахман. Когато съзнанието напусне материалното тяло /т.е. настъпи физическа смърт/ и е постигнало будното състояние /третото състояние на съзнанието/, то може да достигне някой от тези висши светове. Но ако това съзнание не е сляло в себе си трите форми, т.е. не е постигнало Едното което Е, то тогава ще бъде само ум. Любовта и самосъзнанието ще бъдат в латентно /пасивно/ състояние. Това съзнание ще познае световете на Вират и Брахман, но няма да може да излезе от тях. Рано или късно то отново ще се прероди в материална форма, защото няма да е унищожило самскарите. Подобна е ситуацията и при световете на Вишну и Шива.
И така съзнанието ще се връща в материята, докато не постигне Цялото в себе си, което е Атман. За това е нужна човешката форма! Когато постигне това Едно /Атман/, тогава ще настъпи краят на преражданията му и ще бъде свободен да излезе от Крешака. Оттам нататък пътя го знаеш...

Виждам, че действително си малко объркан все още.
Засега ти препоръчвам да препрочетеш по-внимателно Многолога по първата книга /както и самите книги/. С всяко препрочитане ще откриваш по нещо ново. Така разбирането ти ще става по-обемно и рано или късно ще се подредят нещата при теб, и всичко ще си дойде на мястото. ;)

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Юли 14, 2010 7:01 pm 

Цитат:
Но материалният свят не е само на планетата Земя, нали! Сборът от всички 960 милиарда галактики образува цялата материална вселена. Така, че планети като нашата има много. Хуманоидната /човешката/ форма не се среща само на Земята, не го забравяй това!

Точно това ме интересуваше дали човешката форма е само на земята и аз така си мислех,че не е само тук но исках да бъда сигурен.А иначе знам че в световете на Брахман и вират съзнанието не е в материално тяло
Усещам че нещата взеха да се подреждат в последно време но още нищо не виждам на менталния си екран като правя медитацията за чистенето на самскари явно още ми е рано.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 7:22 pm 

Здравейте мили хора. Аз прочетох и двете книги вече и получих отговор на много свои питания. Имам конкретен въпрос:Какво можем да направим ,за да излезем от тази кармична въртележка? Наистина не намирам смисъл и не получавам никакво удовлетворение от това си съществуване. Този тип живот сред зомбирани хора гонещи някакви измислени цели(бизнес,кола,апартамент,семейство....) е просто ужасен.
Преминала съм много сминари,пътувния и различни методи за личностно развитие,в търсене на това коя съм аз какъв е смисълът на всичко. Докатао накрая попаднах на тези книги и буквално настръхвах, когато четях защото нещата споделени вътре получаваха вътрешен отклик у мен. Определено ми обясниха ,защо при всичките неща които бях изучила все нещо липсваше. И така, какво да се прави за да се освободим?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 10:14 pm 

За начало, да си разградим самскарите (спомените от миналите животи, водещи до карма).
Което всъщност е основната работа, продължаваща много години, за някои, а за някои 2-3 месеца.
Аз като карък 2 години, почти нищо.
Поздрави и добре дошла при знаещи, желаещи и кандидати.
:D

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 29, 2012 11:21 pm 

Здравей, и добре дошла!

Вероятно не си чела темите във форума, и те съветвам да ги прочетеш.
Аз от книгите не схванах много, форума ми обясни много неща, понякога когато имам нужда от конкретен отговор, сякаш форума е жив организъм и намирам отговора веднага в стари мнения.

Поздрави, и успех :sunny:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]