ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Авг 22, 2017 3:48 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Многолог за "Ти си това 2 - Разбирането"
Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 23, 2008 1:03 pm 
Medula
Здравейте, приятели,
Моето дете каза на баща си :" Ти гледаш в очите ми и искаш да ме видиш, но този, който виждаш там, всъщност не съм аз?".
С кого според вас се " срещаме" , когато гледаме в очите един човек?

Поздрави.

Ntsk
Здравей, medula!

Според мен, когато гледаме някой в очите можем да "видим" действителността от която идва самият той. Разбира се първо трябва да можем да издържим на тази действителност. Погледнато през погледа на фалшивото аз това може да ни коства доста голяма "загуба"..или пък изобщо няма да успеем да погледнем...

По друг начин казано, ако гледаме през призмата на Съзнанието, друг може и да не виждаме, ако се слеем и бъдем неделимата същност на Съзнанието проявено във всичко що е - тогава има "Аз съм", без фалшивото аз. Тогава ще разберем и бъдем чистия потенциал във всичко, началото, средата и края. Това е Вечност, само по себе си Времето или по друг начин казано, това е Океана на Съзнанието.

Но ако говорим за действителност отвъд Съзнанието, отвъд този Океан... тогава няма и "Аз", защото остава само "съм". Тогава дали има гледащ и гледано няма значение, от значение е само възприемащия, по-точно самото възприемане, което просто е - "СЪМ".

Поздрави!

Men
Здравей, medula,
много е интересно, какво ли е имало предвид твоето дете
от гледна точка на неговото разбиране и възраст, казвайки
на баща си:
"...но този, който виждаш там, всъщност не съм аз"

Поздрави!

Medula
Здравейте,
Питам я , но тя се смее и настоява, че не знае. Питам я откъде е дошла, и тя казва „От Космоса”, но на всички останали въпроси иди си отговаряй сам

Според мен , малките деца интуитивно носят в себе си знанието за вселената, но нямат средства да го изразят. С израстването им, обществото промива мозъците и знанието се скътва някъде в дълбините на съзнанието . Някой от търсещите спомена хора успяват да го изровят изпод пластовете на обусловеността, спомнят си. Другите си блъскат главата с отговорите на децата си.
знам,че мога , но не знам…Има шансове да започна да разбирам, кога и чета ли, чета. Някой от форума спомена, че имал цял живот, за да достигне просветлението, но аз разполагам само със „сега”. Нямам време,а може всеки момент да умра. Усмивки!

Sum
Много интересна случка… medula, вашето дете на колко години е?
Според мен, когато гледаш в очите на другия срещу теб ти виждаш съзнанието, носещо името си, дадено му от родителите. Ако детето помни своя минал живот /да предположим, че преди 100 години се е казвало Иван/, то напълно е възможно в днешно време това име /Иван/ да се прояви в паметта на детето ви и за кратък период от време, то да се самоопредели с това другото име /Иван/.
При раждането на вашето дете вие му давате име по ваш избор. То расте с това име, но в един момент явно спомените му от друг живот нахлуват в ума му, а това оказва влияние върху неговите думи.
Така стигаме до думите му - " Ти гледаш в очите ми и искаш да ме видиш, но този, който виждаш там, всъщност не съм аз?”
Според мен нещата с вашето дете стоят така, но друго ми направи впечатление в думите му. То говори за „гледане в очите”

Сещам се за един текст в „Евангелие от Юда”. Нека си припомним този важен момент, за да обърнем внимание повече на силата, извираща чрез очите.

Когато учениците му чуха това, те започнаха да се ядосват и гневят, и да богохулстват в сърцата си срещу него.
Като видя, че не го разбират, Исус им рече: Защо се ядосвате? Вашият Бог, който е във вас и (...) ви подтикнаха да се гневите в душите си. Нека този от вас, който е достатъчно силен измежду хората, да разкрие съвършения човек и застане пред лицето ми.
Всички те казаха: Ние имаме тази сила.
Но духовете им нямаха смелостта да застанат пред него, освен Юда Искариотски. Той беше способен да застане пред него, но не можеше да го гледа в очите и обърна лицето си настрани.

Напълно възможно е детето ви да има тази сила… но, като му дойде времето ще се прояви. Важното е вие да го разбирате.
Колкото до умирането… ами няма смърт. Сега сме тук, после там… джиткаме си из всемира, носещи доброто и приятното и чакащи да свърши времето на Времето!

Medula
Благодаря за отговора, sum. Дъщеря ми е на 11 години и не е проявявала признаци, че се приема за някой друг. Не мисля, че и този случай е такъв.
Колкото за силата, за която споменаваш , аз не знам дали я има , или не. Както ти казваш, задали сме въпроса, щом отлежи, ще получим отговор...

Усмивки!

Свободния Дух
Бих искал да обърна вниманието на четящите тази тема, към един ключов пасаж от книгата, който ми направи много силно впечатление:
Цитат:
Затова ако трябва да има някакъв девиз или лого при нашите разговори, той ще бъде следният: няма учител, няма ученик, има само Разбиране! Защото с нищо не се различаваш от мен, разликата между мен и теб е само в разбирането. Когато разбирането изгрее в твоя свят, тогава думите стават излишни...(стр.12 от печатното издание и стр.5 от цифровия документ)

Основната причина поради която този пасаж ме впечатли, е принципно различната основа, на която автора поставя споделянето на достигнатото от него Познание – различна от на практика всички организирани религии и философски системи, при които има ясно изразена йерархия и доктрина на превъзходство на така наречените „висши членове” на тази йерархия над „простосмъртните” последователи. При автора на „Ти си това 1 и 2” такава поза на авторитарност, елитарност или надменност напълно отсъства, въпреки (а всъщност вероятно точно поради) далеч по-уникалните и значими лични достижения в търсенето на Истината за същността на всичко Което Е. Никъде и в двете книги не срещнах и намек за търсене на последователи; за намерение за създаването на организирана структура, с цел разпространяването на неговото познание; за правенето на ашрами и прочее удобни местенца, за оформянето на затворено „посветено” общество – все неща, с които постоянно съм се сблъсквал (и продължавам да се сблъсквам) в духовните си търсения, запознавайки се с този или онзи учител, гуру или най-общо казано „духовен водач”. Беше съвсем логично за мен да си задам въпросите: Защо е така? Какво отличава този човек от останалите мъдреци (или може би псевдомъдреци)? В цитираните няколко думи намерих отговора на въпросите си – Разбирането! Разбирането, което освобождава човека от оковите на собствения му ограничен ум, Разбирането, което отваря вратите към безкрайната свобода на истинската човешка същност. Според мен, Човек постигнал такава свобода, не може да има нужда от организирани структури, величаещи „мъдростта” му и носещи му материално благополучие, а би се старал да дарява познанието си на всеки Търсещ, без да изисква каквото и да е обвързване и подчинение.
Наясно съм, че с тези си думи „хвърлям камък в градината” на почти всички така наречени „духовни учители”, но целта ми е, да накарам четящите тези редове, да се замислят, върху опасността от сляпото и безкритично следване на този или онзи „просветен” – нещо, което за съжаление е реалност от векове, та до наши дни.

Ntsk
Здравей, Свободния Дух!
Хареса ми твоето мнение и аз напълно го споделям.

Според мен всякакви учители, просветители и "духовни водачи" са такива, защото ние ги създаваме чрез собствените си умствени модели.
Съзнанието като обусловен ум винаги търси този, който ще му даде умствения комфорт. Ако можем да говорим за нещо като вина то тя е и в едните/"гюрутата"/ и в другите-последователите.

Това, което на мен ми направи впечатление в автора на двете книги "Ти си това" 1 и 2, е непринудената "обикновеност" в общуването, която е характерна при разговор между двама напълно равностойни души. Затова и съм убеден, че думите му:
"няма учител, няма ученик, има само Разбиране!",
са наистина не само думи, това е факт и то не само във книгите, но и тук във форума. Румен Ч. отговаряше и продължава да го прави, на всички наши въпроси, в които открива импулса на търсещия. Според мен той наистина просто помага на новороденото, вътре в нас, да се покаже наяве и да не остане затрупано от безкрайните "теории" и "учения" на какви ли не "просветители".

Ето няколко думи на самия автор, написани малко по-нагоре във темата: "Не аз определям тази стимулация във вас. Вие го правите, а аз просто следвам вашите въпроси и колкото мога помагам, за да разберете."

Така че за мен автора ще си остане обикновен Човек, но заслужил си другите да се обръщат към него като Човек с голямо "Ч".
Наистина са твърде малко в днешно време тези, които са се отделили от хорското, открили са наистина себе си и сега като него просто помагат, но на тези които сами са избрали да поразмърдат нещото в себе си, нещото което ги прави различни-да търсят отговори.
Всъщност тогава идва и Разбирането, когато сме готови

Така че спокойно можем да съдим за "достиженията" на разните там гюровци, които с поведението и приказките си показват колко са и знанията им и до какво ниво отвеждат. Имам предвид поведение в което величаят себе си, изискват нещо в замяна, ашрами, йерархии и т.н.
Докато познанието, което аз получих от разговорите тук и двете книги на Румен Ч., не ме обвързаха по никакъв начин, всичкото това знание не изискваше нищо от мен, единствено и само да се наслаждавам на свободата, за която ми се отварят вратите.
Точно поради обикновеното, естествено, човешко общуване се получи и този прекрасен многолог тук във двете теми на форума, каза се не малко, имаше много съдържателни въпроси, с още по-съдържателни отговори. За което мога още веднъж да благодаря на автора /или sum, както е псевдонима му тук/, както и на всички останали приятели, които се включват.
За напред бих се радвал да се включат още читатели, за да можем, където е нужно, по-задълбочено да обсъдим многото исторически факти "изсипани" особено във втората книга, които намират пълно съответствие в днешно време, при различните разкопки и други исторически източници, както и за хилядите други въпроси, които поражда знанието заложено в книгите.

Пожелавам на всички успех в търсенето на Истината за себе си и искрени поздрави!

Sum
Е, дали съм човек с голямо „Ч” няма как да знам, а й не ме интересува. Каква представа ще си изградят хората за мен от двете книги и този т.нар. многолог.., аз пак не знам… но и това не ме интересува… както не ме интересуват и разни ашрами, школи, духовни срещи с всякакви велики просветени в днешно време хора и т.н…
Всъщност, при първия ми разговор с budhism през септември миналата година му казах, че „други неща ме интересуват… че те не са свързани с Атмана, нито с любовта, нито със Съзнанието и неговите неподлежащи на описания измерения”.
Така че, още през септември ясно подчертах, какво всъщност ме интересува. Но кой ли ме е разбрал тогава…

…Сега като погледна назад, виждам, че във форума така се завъртяха нещата през тези месеци, че вашите въпроси ме принудиха да обяснявам написаното от мен. Не виждам нищо лошо в това… за това и все още пиша.
Галя преди време ми беше казала, че това било рядка привилегия – авторът да обяснява в публичното пространство написаното от него. Аз не я разбирам тази привилегия, защото нямам претенции, че съм открил топлата вода.. нито пък се мисля за голямата работа. Каквото съм постигнал – за себе си съм го постигнал. Не мога да ви дам дарбите и способностите, но мога да ви ги обясня… и хубавото в тази работа е, че ако някога срещнете тези сили по вашия път, вие да можете да ги разпознаете. По същия начин гледайте на различителното знание за трите проявени Бога, Непроявения Бог и Господ. Това е важно, защото ако човек някога се изправи например срещу Брахман, той да може да го познае. Иначе ако не го разпознае, то за какво му е цялото това знание за него!?.. Всичко се обезсмисля!

Според мен, другото важно в последните две мнения, е, темата за последователите и следването на духовните учители. Не знам как е при тези учители, но аз никога не съм искал последователи. През изминалите години на много хора съм обяснявал, но единици от тях погледнаха сериозно върху себе си. Тези, които се заеха сами със себе си, на тях им казах и показах. Така те сами вървят по пътя си… и аз не им трябвам, защото вече Разбират.
Много е опасно да следваш който и да е учител, без значение на какво те учи, докато не стигнеш негово ниво на знания и виждане... Когато достигнеш нивото му, едва тогава можеш да тръгнеш да го следваш.., тогава ще разбереш, че вече няма да има какво да следваш и ще си вървиш сам по пътя.

Нека ви споделя една случка, за да разберете точно какво имам предвид.
Преди повече от месец пътувах по работа извън града. В далечината, по шосето срещу мен идваше някакъв автомобил. Изведнъж от храсталаците край пътя изскочиха два пъдпъдъка. Единият побягна през шосето и другият го последва. Първият пъдпъдък прецени, че ще мине пред колата… и мина. Но това не важеше за последвалия го пъдпъдък и колата така го блъсна, че птицата излетя поне на три метра от земята… Падна в страни от шосето и повече не стана.

След като се разминахме с автомобила се замислих – нима не може да се случи същото и с хората, които следват сляпо своя водач?!..

Ntsk
Чудя се колко ли от нас могат да вникнат в тези твои думи, sum.. на колко ли от нас вътрешността им ще се озари с разбиране за това, което ти поднесе в този пост...

Но какво виждаме в днешно време - трагедията наистина е пълна...Някога нещата не са стояли така, съзнанието на Земята не е било замърсено и модела на живот приложен от Великите Човеци показвал доста различна действителност. Премъдрите живеели заедно с развиващите се хора, отнасяли се към тях с разбиране-били са равни, поднасяли им огромното си познание, което получили от Великите Човеци.

Миналата вечер преглеждах отново "Ти си това 2" и никак не случайно попаднах на пасажа, където се споменава, че на нашата планета Земя, в днешно време, основни са две от програмите - едната е "любов", другата е "страх". Като за начало всеки трябва да направи този първи избор...

Но нека се върнем малко /доста/ назад-интересно е това, което се е случило с идването на вай-гите... ами нали вече е бил активиран процеса на самосъзнание за нашата планета и тя се е включила към самосъзнанието на Космическия разум, а от там и към неговата вселенска банка от организми... в такъв случай когато е станало онова от текста с Причината /за злото/ , "мръсотията" която се е разпространила из пластовете на Атмана е достигнала и до пласта на Космическия разум. Земята е била включена към него и процеса на Ставане е бил активен - затова е било неминуемо да ни достигне и нас въпросната "мръсотия". Предполагам, че е дошла на Земята именно чрез вай-гите... Тогава всичко се е объркало, начина по който са живеели тогава в мир Премъдрите човеци редом с обикновените хора...всичко се е променило, съзнанието на планетата е започнало да се променя и накрая стигаме до положението, в което се намира в момента.
Припомням го това, защото вече съм наясно колко е засегнато съзнанието на пракрасната ни планета и разбирам че наистина е нужно то да се отърси, за да се освободи място за нещо толкова чисто, че вече е като забравено, сякаш никога не е било...

И сега да попитам тогава какъв е смисъла от това да си поставяме за цел да станем ученици, да търсим "великия учител" или пък самите ние да сме учители...?! Какъв е смисъла на всичко това ако ние НЕ СМЕ НАЯСНО СЪС СЕБЕ СИ??
Да Господ ни сочи пътя, не е спирал... не се е отвърнал от нас, гледа към нас, но ние накъде гледаме?

Та онази вечер обобщих за себе си така - кой каквото търси, това и намира!..
Ако знаем за частицата на Господ в нас, била тя и дадена назаем, ако имаме Разбирането за нея, тогава ще знаем "как" и "къде" да търсим Господ и ще го намерим, защото ще знаем накъде да гледаме...
Нещо като думите на Румен от едно интервю, което прочетох в Спиралата - "Каквото разбиране имаме за живота и за човешката ни същност, това и ще преживяваме в нашата реалност – тук и сега…"

Чак тогава може и да ни стане ясно как така няма учител и няма ученик, а има само Разбиране..
и ще можем да изберем да се завърнем "Там, където е Вечното Присъствие...". Въпроса не е в поставянето на някаква цел, въпросът е в приемането! Всяко едно приемане е едно разширяване на нас самите, на нашия интелект. Това е Разбирането! Тогава започваме да разбираме за себе си и за своите възможности - т.е. да вървим по пътя си.

Sum
Много добро обобщение, ntsk.
Да, така е – преди вай-гите да пристигнат тук животът на Земята се е изразявал чрез простотата. Всичко е било ясно на хората тогава… те прекрасно знаели какво са и просто чакали индивидуалното съзнание да се разшири, за да може нероденото да се роди в тях. Но, нещо се е объркало… а то е променило Съзнанието и световете в него.. включително и този тук.
Вече дадох текста с причината, който е готов – ще разбере.

…И понеже всичко е много просто… реших да дам пример, за да се разбере как стоят нещата с боговете, царството небесно и т.н.

Ще използвам аналогия.
Погледнете нашата планета. Всеки знае, че има две основни среди за развитие на различни биологични видове организми – водната и сухоземната.
Знаете, че във водата живеят какви ли не създания, също така знаете, че те не могат да съществуват извън морето.
Целия този океан на Съзнанието /непроявеният Бог/ мога да го сравня с нашето Черно море… по-точно - цялата материална вселена и петте основни пласта на Съзнанието, заедно с боговете в него… всичко това е сравнимо с нашето Черно море. Както на нашата планета има море и суша, така и извън океана на Съзнанието има друга действителност – Царството небесно.
Приемете Царството небесно като град… Там, в този град /извън Непроявения Бог/ съществуват Премъдрите и Великите Човеци. Както ние, хората, живеем на сушата, извън водата, така и Великите Човеци и Премъдрите съществуват извън океана на Съзнанието… Това е Царството небесно, за което говори Исус.
В тази действителност боговете не виреят, защото друго Слънце свети там… То е описано с думата - Господ.

Исус е казал преди 2000 години, че душата е човешката същност в нас... всъщност, чрез нея, ние се осъзнаваме като човеци. Другото важно е, че душата е независима от структурата на Съзнанието и мога също да кажа, че тя е вечна, защото не търпи никакви трансформации… каквито например съзнанието търпи.
А това, което душата държи като бисер в сърцето си, е Великият Свидетел /частичката на Господ в нас/. Само той може да излезе и съществува извън Царството небесно. А какво има отвъд това Царство небесно?
Извън Царството небесно е Господната действителност и единствено Великият Свидетел може да постигне тази реалност.
Така че.. тия хора, които трансформират своите самскари и постигнат своя Атман.., като в същото време осъзнаят душата или човешкото в себе си /”по делата ще ги познаете”/, след смъртта на тялото отиват директно в Царството небесно.
Там пак ще бъдат подвластни на Времето, но голямата разлика е, че няма да са зависими от времето на Съзнанието.
Във втората книга казах, че когато времето на Времето се разпадне на човек, тогава Великият Свидетел тръгва по друг път… различен от Царството небесно. Този млечно-зелен път води до Господната действителност.

...Ами това е!
Успех на всички, които някога биха тръгнали по-стария, забравен в днешно време път.

Men
Едва ли някой може да обясни по просто Мирозданието на Господ от това, което ни е написал Румен в по предния пост!
Вярното знание получаваме от тези които знаят, а знаят тези който са наблюдавали били са свидетели и са преживяли определена действителност. За нас хората обусловени от битието е много трудно да повярваме, че съществува друга действителност извън нашето съзнание. Но неща, които не сме видели не значи, че не съществуват. Ние хората сме на принципа око да види ръка да пипне и мислим, че всичко започва от нас…
Последни открития сочат, че хората преди седем хиляди години са имали ясна и точна религиозна система и са били много по наясно от нас със нивата на съзнание и структурите, който изграждат мирозданието…Знаели са, че съществува Господар на световете, на вечността/времето/ и този който достигне до този господар
трябва да даде всичко, което е натрупал в сърцето си. Там този господар ще претегли това което си натрупал в сърцето си през всички прераждания и ще прецени дали да те допусне при себе си. Но защо сърцето на Човек…? Защото там са запечатани всички умствени впечатления-самскарите.
През последните три хиляди години определени хора са успели да достигнат до различни пластове на съзнанието и съответно са станали мирови учители и са повели огромни маси след себе си.
Едни са преодолели страданието, постигнали са умствен комфорт и са се озовали в безкрайната пустош или в голямото нищо и там се чувстват добре. Други са достигнали също висши светове, но имат „смътна представа” за Атман и т.н.
Това което са постигнали тези учители /обожествени приживе/ е записано в книги, като канони, поеми, сутри, евангелия и други, които днес се приемат за свещени писания. Но кой докъдето е достигнал това е и описал! Тези писания имат хиляди тълкуватели, хиляди се позовават ежедневно на тях. Естествено защото самите четящи не сме достигнали нивата/световете/ описани в тези писания и търсим път.
В книгите на Румен и от „Евангелие на Юда” аз намерих най пълното описание и тълкуване на Мирозданието на Господ и разбрах, че това Отвъдно е съставено от различни пластове, различни центрове на съзнание наречени Божества.
В наши дни един Човек от България в лицето на Румен /може да има и други/ е преминал и е наясно със всички пластове в океана на съзнанието, бил е в Царството небесно и знае точно какво представлява, казва ни и за една друга действителност извън Царството небесно това е Господната действителност до която се достига по един млечно зелен път…Тук много от Вас ще се усмихнат…и ще кажат..аиде бе!!!
Но логично е, ако някой знае друго да опровергае Румен и да ни разкаже своята опитност!
В книгите и тук във форума Румен подходи доста критично към някой световни учители и учения, ами просто човека има лична опитност и не е седнал да ни тълкува санскритски текстове.
Разбрах, че Атманът е чисто съзнание, и в своята първична форма това е Непроявения Бог, когато той се проявява се раждат и трите форми на съзнание Брахман, Вишну и Шива.
Но тъй като Човек е микрокосмос и точно отражение на макрокосмоса, в нас тези центрове на съзнание се проявяват както следва:
Нашето Самосъзнание е проявено съзнание или това е Бог Шива.
Нашият Ум е проявено съзнание или това е Бог Брахман.
Нашият Вътрешен Аз е проявено съзнание или това е Бог Вишну
Нещо което не съм срещал в други книги е, че до Атман /Непроявения Бог/ човек може да достигне чрез Брахман, Вишну или Шива. Но едно е да достигнеш, както казва Румен, а съвсем друго е да Бъдеш Атман.
Още нещо много важно, ако човек достигне до Атман, само чрез една от формите на съзнание, чрез Брахман да речем - ПРЕРАЖДАНИЯТА НИКОГА НЕ СПИРАТ и сме в режим на Карма, защото Умствените впечатления /САМСКАРИТЕ/ трябва да бъдат ПРЕУСТАНОВЕНИ ИЛИ УНИЩОЖЕНИ и в трите форми на съзнание. За да се прояви Атманът в нас е необходимо човек да е завършен, да е ЦЯЛ. Трябва да съберем и трите форми на съзнание в Едно и едва тогава Карма се прекратява и можем ДА БЪДЕМ АТМАН! А това може да стане, само чрез материалното човешко тяло и затова е толкова важно какво ще правим в своя живот!
И така, ако БЪДЕМ АТМАН ние вече сме индивидуалност и Непроявения ни е дал името на Атмана който сме!
Но нека не бързаме да се радваме, дори и това да стане ние все още сме във времето в ОКЕАНА НА СЪЗНАНИЕТО сравнен от Румен с Черно море!
Голямата работа, която трябва да свършим за да стигнем до тук е УНИЩОЖАВАНЕ ИЛИ ПРЕСЪТВОРЯВАНЕ НА САМСКАРИТЕ, които не са изпълнени с любов – една много, ама много трудна задача!

Men
Силно ме впечатли, това което прочетох от поемата „Рамаяна” написана от великия мъдрец Валмики. В нея намерих невероятно познание, поднесено на достъпен за нас хората език.
Описан е процеса на формиране на Умствените впечатления Самскарите , или как индивидуалното човешко съзнание е хванато в окови от магията на битието.
Душата ни, която се намира в нашето сърце е част от Бога, безсмъртна и чиста по природа. Обаче хваната веднъж в примката на битието в душата /в нашето сърце/ се завързват множество ВЪЗЛИ , те са безсмислени но са вързани от някакви интереси продиктувани от многобройните ситуации в които попадаме ежедневно. Не се развързват, а се свиват все повече във всяка душа, във всяко сърце тези ВЪЗЛИ от заблуди. Как безпомощният човек може да развърже тези възли, когато те са потънали в мрака на хиляди минали прераждания и никой няма спомен за тях. Безпомощната душа естествено се уповава на Бог и Господ и търси пътеката на просветлението.
И ако тръгнем по пътя , първо трябва да просветлим нашият УМ, този тъй важен инструмент на нашето индивидуално съзнание. Един от лостовете, на които можем да се опрем е ВЯРАТА , която е дадена на всички и на всички дава спасение и чрез нея сърцето намира покой и опора, другият лост е ЗНАНИЕТО, но то е за избрани и накрая ПОЗНАНИЕТО, което е сабя, но уви без дръжка и който я владее, не ще му се изпречат ни Бог ни Демон, но това се случва рядко.
Нашите Богове са сладострастни и користни и не позволяват така лесно да разхлабиш примката на битието, чрез светлината на Разума!
Контролирайки ума си, с безстрастие и твърдост можем да изгорим суетата, себелюбието и гордостта - основни елементи на егото. Така запалили светилника на знанието - с просветлен Ум, в душевен покой и постигнали състоянието Турия, може да се каже, че сме осъществили другарство с Бога.
Тогава озарена цялата вселена е пред нас и индивидуалното съзнание се идентифицира с безкрайния всемир , който е вечен , изчезва невежеството и душата на човек се слива с Бог. Едно са вече Брахман, светът и нашите души или сме постигнали разширено съзнание. Умът ни вече просветлен, едва тогава може да влезе в гърдите на човек да развърже възлите и така да стопи мрака. Само добили такава сила можем да спасим нашата Душа и да станем равни на Боговете. Обърнете внимание, колко точно ни е показан верния път, ВЪЗЛИТЕ в сърцето трябва да се РАЗВЪРЖАТ , да се пресътворят или да се унищожат семената на предишните спомени , а не само да се подтискат … това и което Румен изключително дебело подчертава в книгата си!
Но дори да стигнем до тук, все още сме в океана на съзнанието…

Слънчево лято на всички!

Ntsk
Здравей, men!
Прекрасно включване. Припомняш ни за специфични истини, обяснени от Румен тук във форума, както и в книгите му. Интересното е, че почти никой не говори за тях, оскъдни са литературните източници, в които се споменават самскарите и то говоря източници, които ги разглеждат по подобен начин - възли, които трябва да се развържат, намиращи се в областта на гърдите, около сърдечната област. Да не говорим, че тези произведения не са от днешно време.
Мисля, че е добре да се разгледат нещата по-дълбоко, както правиш ти всъщност.

Три са основните моменти, които ми направиха впечатление.
Първо- Бистър Ум, трябва да придобием бистър ум, за да можем с него, като идеално балансиран инструмент, да изчистим самскарите в сърдечната област. Така Вишну /намиращ се в сърцевината под тях/ ще може да засияе с пълната си сила и Любовта ще ни изпълни. Тя е дарът, който трябва да оставим там на везната... за да продължим нататък...
Бистрият Ум това е просветления ум- умът слял се с Брахман.
Много се е писало и се пише за Брахман, но къде си срещал някой да споменава, че само този който може да погледне Брахман в очите, може да се слее и бъде Брахман. Ами щом не пишат, значи не са го постигали, не са постигнали тази реалност.
Какво да говорим нататък, че вече слети в едно с Брахман, с бистър ум трябва да слезем в сърцето... Това познание май не е за всеки...
Само безпристрастният ум може да слезе в сърцето!

Второ- Споменаваш за развързване на възли в сърдечната област. Т.е. това което Румен не веднъж описа- 8 400 000 "точки", оформящи нещо като кълбо около центъра на сърцето , където е Вишну. Сборът от тези точки е нашият Вътрешен Аз. Светлината на Вишну трябва свободно да премине през тях. Но те не могат да пропуснат тази светлина, защото са замърсени-това са дремещите самскари, възлите, които трябва да бъдат развързани, умствените впечатления от всичките ни животи се намират в тези точки! И докато "черните" от тях не бъдат Пресътворени в Любов, изчистени от мръсотията, не може светлината на Вишну да премине през тях свободно.
Значи Румен НЕ говори за умствените модификации или още "врити", модификациите на умът ни в ежедневието - те се изчистват за да постигнем бистрия ум, освобождаваме се от привързаност, пристрастия, от модификации, от модели и рамки, за да бъдем едно с Брахман.
Той говори за нещо различно от това, говори за самскарите- впечатленията от всички наши въплъщения, от всички наши прераждания тук в материална форма- те са дремещи, завързани на възел в гърдите ни, в сърдечната област. Те си остават дремещи дори и да постигнем Брахман и отново ще ни върнат в кръга на Карма, дърпат ни като котви към дъното и рано или късно ще ни издърпат отново да се преродим. Това са спомените, а те са "веригите" на времето. Затова все още не можем да се наречем свободни - заради тези котви. Именно те - т.нар. самскари, те трябва да бъдат изчистени, премоделирани, ПРЕСЪТВОРЕНИ В ЛЮБОВ.
Тогава постигаме Чистото сърце и светлината на Любовта /Вишну/ извираща от сърдечния център, вече не спирана от нищо, ни огрява целите.

Това е и Третия момент, който ми направи впечатление-Пресътворяването. Защото никъде не съм срещал досега, някой автор да е обяснил как се унищожават или премоделират тези самскари и как се освобождаваме от Карма. В най-добрия случай всичко стига до бистрия ум, отказът от преходното-непривързаност, сливането с Брахман и нищо повече. За въпросното Пресътворяване обаче Румен е отделил достатъчно място във втората книга.

И това развързване на възлите разбира се не е върха на сладоледа. Остава ни слели по този начин ум и любов да се отправим към муладхара чакра и да издигнем дремещата творческа сила в нас-Шакти-Кундалини, за да я слеем в свещения й съюз с Шива, горе в Сахасрара чакра, там където е и третия център на проявено съзнание. Шива, както казахме е Самосъзнанието в нас. Така вече цели, слели трите форми на проявено съзнание в себе си и трансформирали своите умствените впечатления-самскарите, можем да се слеем и бъдем Атман-Непроявения. Тогава идва изречението "Ти си това". Атмана в нас се слива с Непроявения Бог, става едно с него. Стават тъждествени, това което винаги са били. Така Непроявеното Съзнание става Проявено в нас и ние се осъзнаваме като личност, носеща своята индивидуалност чрез име, което го дава Непроявения, както вече го описа men.
Проблема тук е, че Атман може да се види/достигне, както през Брахман/Ума/, така и през Вишну/чрез Любов в сърцата/ или Шива/Самосъзнанието ни/, НО това не означава да се постигне, т.е. да се слеем и бъдем Атман. Това става само при сливането на трите центъра по описания вече начин. Само тогава е унищожена Карма и ние ставаме едно с Атмана или както го нарича Румен- Божеството Отвъд Границите.
Все още сме в Океана на Съзнанието, но вече носим своята индивидуалност като Чисто Съзнание.

Та понеже говорихме за самскарите и за любовта в нас, освен слънчево лято, бих ви пожелал и Слънце в сърцата
Това е засега от мен
Поздрави на всички!!!

Ntsk
Сега като си чета поста и последните два на men ми дойде наум, че наистина всеки знаещ говори за действителност, до която е успял да се докосне. Едни говорят за умствени дарби, психични сили, носещи какви ли не облаги, говорят за освобождаване от страдание, други говорят за това че Бог е Любов.. и т.н., но Бог не е само Любов или само Космически Разум - има разлика между тях. Но всъщност всеки пречупва нещата през призмата на своето разбиране и преживяване, до които е успял да достигне.

Та сигурен съм, че Румен Ч. наистина може да бъде "голямата работа" в днешно време. Този Човек ни развързва истини останали неясни от хиляди години. Припомня ни едно старо, забравено вече Познание.
И за това може да бъде големия учител, НО ..какво ни казва той самият... казва че това не го интересува! Не го интересува според мен защото идва от нива далечни дори за фантазиите на т.н. "учители", гурута и гюрута в днешно време. Пък да не говорим и за Разбиране...
Тези учители може да ги вълнува това да имат последователи, да говорят за Любов, да говорят за чудеса, но от кои нива са техните приказки, от кои по-точно пластове на Съзнанието идват те - е на нас вече ни е ясно...
Та така, кой откъдето е дошъл, такъв и багаж ще носи със себе си...
Затова и думи като "учител" и "ученик" явно не са по вкуса на Румен.
Ще си позволя да цитирам думи на самия него, които поне на мен ми дадоха ясна представа за това, че той е нещо много по-различно от всичко намиращо се в Съзнанието и не само...:
Цитат:
Е, дали съм човек с голямо „Ч” няма как да знам, а й не ме интересува. Каква представа ще си изградят хората за мен от двете книги и този т.нар. многолог.., аз пак не знам… но и това не ме интересува… както не ме интересуват и разни ашрами, школи, духовни срещи с всякакви велики просветени в днешно време хора и т.н…
Всъщност, при първия ми разговор с budhism през септември миналата година му казах, че „други неща ме интересуват… че те не са свързани с Атмана, нито с любовта, нито със Съзнанието и неговите неподлежащи на описания измерения”.
Така че, още през септември ясно подчертах, какво всъщност ме интересува. Но кой ли ме е разбрал тогава…

Според мен въпроса не е в това някой друг да дойде и да ни оправи нещата... ние да го помолим, а той да свърши всичко вместо нас...
Разбира се добре е да знаем за силата на молитвата, за силата на любовта, за силата на Самосъзнанието, но какъв е смисъла ако всичкото това знание не го отнесем по някакъв начин към нас самите?
Трябва да търсим отговора в себе си! Защото именно от нашата вътрешност ще дойде Разбирането, тогава "Ти" и "Това" ще станат тъждествени...

А по-нататък като му дойде времето /по-точно като се "разпадне времето на Времето"/ ще се роди и нероденото, а то понеже не е Съзнание, ще носи Разбирането за съвсем друга действителност. Но нека спрем дотук, засега.

Sum
Точно така ntsk - „Ти и Това ще станат тъждествени”.
Когато това стане, тогава няма да има никакво значение за постигналия човек такова съвършенство - каква храна яде, дали практикува медитация или не, дали ще пие бира или не, полезното и неполезното ще се размият в Съзнанието… Тогава остава само удоволствието от преживяването, защото всъщност то е началото и края на човешкото щастие.
Смъртта става играчка, познанието пръчка.
По-тих от тишината и по-обикновен от простотата, този, който постигне Господната реалност, тук живее живот обикновен. Неразличим от другите по външност, съвършеният Човек извършва действия, които не пораждат семена в гърдите му.
Ако го погледнеш, ще видиш, че не се различава с нищо от другите. Когато хората се хранят и той се храни, когато те ожаднеят, и той ожаднява. Пръкне ли се желанието в умовете им, и в неговия ум се пръква.. но, разликата е, че в такъв Човек желанието не се запечатва в сърцето му, защото решетката от точки вече я няма. Хората не го знаят това… но, той го знае… и за това може да си позволи неща, които за другите са сигурна смърт.
Единствената разлика между него и другите е… разбиращия поглед и загадъчната усмивка, появяваща се от време на време върху лицето му.
Обича да се прави на глупав, за да е в тон с глупостта на другите. Това му поведение го уеднаквява с обикновените простосмъртни. Когато те плачат и той плаче. Когато те страдат и той страда. Обаче… момента, в който остане сам със себе си, той разбира съвършената игра на илюзията на Съзнанието.
…Като човешко същество е съпричастен с всичко ставащо около него… помага както може… но нищо не е в състояние да направи така, че да забрави Кой е.
Когато си поиска може да бъде „Ти”, когато си поиска може да бъде „Това”… Всъщност, само чрез материалното тяло „Ти и Това стават тъждествени”… а умът само осъзнава това.
Когато човек постигне тази единица /Ти и Това в едно/, мога да му кажа:
- Това Ти прилича…
Което пък веднага извиква възклицание в мен:
– Ега ти пича!..

Ntsk
"- Това Ти прилича..." ми напомня на "Това ти ходи" - израз, който хората често използват, когато мерят някаква дреха...
А "- Ега ти пича!..", можем да кажем на този /човека/ в огледалото...
...Ето така Ти си Това става Това си Ти - Великия Свидетел

Това е Велико! ..Да, Велико е наистина!..

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 23, 2008 1:14 pm 
Sum
Здравейте.
За около 15-на дни получих много интересни писма, в които ми задавате най-различни въпроси свързани с практиките и познанието. Не съм ви отговорил по една причина, и тя е, че ще отговоря на всички ви наведнъж. От няколко дена пиша текста чрез който ще разберете всичко, което ви интересува. Реших да го пусна в спиралата, за да може да бъде полезен и на други хора, които се интересуват от познанието.
Прави ми впечатление, че на няколко пъти ме питате за вярата. Мен лично вярата вече не ме интересува. В какво вярвате си е лично ваша работа и никой няма право да ви се бърка в това. Дали ще вярвате в Буда, Кришна или Христос това вие си го избирате и не виждам нищо лошо в това. Всички хора в днешно време знаят, че вярата е най-голямата опора, която помага на много хора. Но, когато човек прозре нещата.., тогава тя става излишна. Затова в „Рамаяна” е казано, че „вярата е дадена на всички хора, а знанието за избрани”.
В следващия пост ще ви опиша процес, течащ във вас, в който вярата няма никакво значение. Аз не ви казвам да спрете да вярвате.. просто ще ви дам знанието за самскарите, което не е записвано никъде. Ако решите да го ползвате това знание в живота си – добре, ако ли не – пак добре.

…До края на месеца ще съм готов с текста.

Sum
Ето, писанието. Предполагам, че вече всичко ще ви стане ясно.
………………………………

Когато нещо бива чуто и видяно, то продължава да живее в света под формата на спомен. Освен в света, той съществува и в Разума /наречи го както искаш - космичен или вселенски/, и в твоя собствен ум. Независимо дали го осъзнаваш, споменът се запечатва винаги в гърдите ти. Така, когато сърцето ти те стяга или просто усещаш някакви бодежи около гърдите, знай, че това е гласът на миналото в теб!..
Същото запечатване на спомена става и в Разума, с тази разлика, че в него се запазват и всички останали мисли и действия, събития и случки на другите хора, живеещи не само на земята, но и от тези, които съществуват и в другите светове.
Сигурно е, че образът и формата на всичко живо, дишащо и течащо може да бъде открито в океана на Съзнанието, под формата на спомен. Той, споменът е във вечно движение, поради непрекъснатия си контакт със силата на осъзнатото и неосъзнатото, затова хората трудно могат да го контролират. Хаосът от мисли, облечени в чувствени наслади, пронизват Разума. А онова, чрез което той се проявява като осъзната или неосъзната сила върху човешкия ум, са Годишните сезони.
Пролетта и Лятото, Есента и Зимата властват над човешкия ум, защото, ако избледнеят спомените в теб, четирите сезона, търкалящи се един през друг, пак ще възстановят всичко чуто и видяно от очите ти... Дали искаш или не, сезоните винаги го правят. Така, през цялата година, хората все се водят един друг.., и все се оказва, че са водени…
Разумът създава в човека умствената представа, а в нея е скрит коренът, който храни жилата на времето, чрез която Отецът поддържа безграничната си власт над теб. Знаеш, че Ти си Бог!.. Но, Отецът, е Богът на Боговете! Той е дал живеца, чрез който съществуваш Ти като Съзнание. Сборът от твоя, моя и живеца на всички останали хора, образува живота. Съзнанието и животът са винаги неразделни. Така, чрез тази връзка… той, животът, познава себе си, криейки се между слушането и запомнянето, между помисленото и видяното; носен от роба - индивидуално време, и държащ във възли от всякакви представи чистото Съзнание, наречено Атман, което всъщност е - Бог.
Когато човек живее живот обикновен, той не мисли за безкрая и е щастлив с това, което има. Ако в живота му се появи духовен импулс и ако не е правилно насочен, умът се обърква и влиза в конфликт със себе си. Стане ли това, неразбирането ще се промъкне и умът ще почне да отрича всичко, което духовният импулс е дал. Всъщност, смисълът на живота на човек се определя от разбраното и неразбраното, а умът с бясна скорост отсява полезното за себе си. Но скоростта убива…
И така, докато се появи Есента, носеща покоя както в ума, така и в неговата съзнателна представа… Този сезон дава покоя, но спомени - не. Есента е готова да те обгърне с тишина, когато всичко около тебе е Вече.
Когато свържеш в медитация представа и спомен, тогава можеш да преоткриеш себе си в изминалите си животи, завързани за жилата на времето.
През Есента медитирай върху тази връзка! Преоткритото ще изплува в теб…
Зимата е мраз, сред който плуващите спомени се втвърдяват в решетката, обгръщаща човешкото сърце. Тя е капсула, съдържаща желанията и спомените на всичко живо, дишащо и течащо. Затова през Зимата само анализирай, защото в теб е вече твърдина. През този сезон мислите и чувствата ти са като вятър над заледено езеро. Той не може да предизвика никакви вълни.
В медитациите, Белият сезон ще бъде твой спътник… Той ще ти носи спомена от всичко чуто и видяно и вече затвърдено в теб. Слушай го и помни! Защото това, което ти не ще отвориш в себе си, той ще ти го покаже…
Любовта е като слънце, което стопява ледовете и всичко около сърцето започва да плува. Така се ражда Пролетта. През този сезон в медитация прави процеса на Пресътворяване. Със сигурност ще успееш, бъди убеден в това. През това време може и друго да посееш, но посятото ще бъде Пресътворено, защото Ти сега това твориш… Което си чул, помислил и пожелал през Зимата, сега му е времето да пребъде в теб. Знанията ще придобият форма. Те са като съдове дълбоки, от които ще пиеш и ядеш. Използвай ги, за да трансформираш спомените в себе си, защото те са веригите, държащи твоя Бог, в окови.
Прави това през Пролетта.
И ето, сега е жарко Лято. Пресътвореното се изпепелява както сухата трева. Тя е само слама, каквито са и спомените в теб. Остави ги да изгорят в пожара на познанието и така ще бъдеш готов да чуеш гласа на Разума в ума си. През този сезон в медитация мисли за Бога, който си. Разумът ще те направлява в твоята истина и ще ти бъде спътник, който ще покаже Бога в теб. Използвай тази сила и я приеми, защото тя ще ти покаже световете. След време от една до три години, а може и до пет живота, слушането и виждането ще бъдат освободени от силата на Разума, а тази сила, знай, ще стане твоя. Това ще стане през Есента, която носи покоя - както в ума, така и в неговата съзнателна представа…
Очи срещу очи ще се изправят и взорът, който носи знание за Господ, той ще победи. Тогава вече ще си свободен от Боговете и ще можеш лесно да излезеш от бездънното море.
Когато това освобождаване стане, Разумът ще е изгубил своята власт и вече ще си готов за Атман. Тогава в медитация можеш да слееш в себе си трите форми на съзнание и това няма да ти навреди. Ще започнеш да различаваш пластовете на Съзнанието… а щом си пожелаеш, можеш да пребиваваш във всичките му светове. Опознай ги!..
След това… без значение кога във времето, попитай в медитация Непроявения Бог за своето име. Ако си достоен „Ти” ще види и ще чуе… „Това” ще се разкрие с име. Запомни го, защото то е Атман! Така, чрез името, ще получиш своята индивидуалност. Стане ли това, бъди готов за среща… с Отеца си!..
Силата на Атман се изразява в това, че може да излезе от „водата”. Излезеш ли, тогава ще видиш огромен образ в човешка форма, с брада, потопена в целия океан на Съзнанието. Това е Отеца ти!.. Благодари му за живеца, защото без него няма съществуване, нито съзнание, нито блаженство!

А сега чуй за двата дара.
Единият дар е човешката същност, наречена душа. Този безценен дар го дава Великият Невидим Дух. Той съществува в Царство небесно, извън океана на Съзнанието… извън Отеца. Там са Премъдрите и Великите Човеци.
След като излезеш от океана, погледни се във „водата”. Ще видиш, че нямаш никакъв образ. В началото това ще те обърка, защото ще имаш усещане за индивидуалност, без да виждаш познатия си лик. Нека това не те притеснява, защото дарът, наречен душа, представлява човешка същност, която всъщност е обвивка. Както материалното тяло е обвивка на Съзнанието, така и душата /човешката същност/, е обвивка на Атман.
Най-важното, което трябва да знаеш, е, че дарът е привилегия, която сам ще трябва да постигнеш. Казвали са ти, че всички хора на земята имат души. Това не е така! Само по времето на Премъдрите, всички хора са имали души. След тяхното време, дарът им е отнет, и вече е привилегия. В днешно време е достъпен за хората, но, за да го получиш, първо трябва да знаеш за него.
Когато си при Отеца си – поискай дара. Великият ще ти го даде. След това „Ти” ще се „облече” в друго вечно и неразрушимо тяло. То ще е такова по външен вид и форма, каквото сам го избереш. Когато човешката същност приеме форма и Ти се видиш във „водата”, това означава, че тогава можеш да отидеш в Царството Небесно при Премъдрите и Великите Човеци. Това е така, защото вече ще си такъв Човек… и техния свят ще стане твой!..
Другият дар го дава Господ.
Аз го нарекох Великият Свидетел. Важното за него е, че той не е съзнание, нито човешка същност, затова няма как да се осмисли. Този дар се проявява периодично в интелекта, без значение дали си буден, медитиращ или просто си почиваш. Съзнанието само регистрира велика сила, която просто блика в теб. Ако пожелаеш, можеш да получиш този дар. Помоли Господ за това и ще ти го даде… Ако си достоен, дарът ще ти бъде даден чрез друго име, различно от името на Атман. В зависимост от твоите усилия, излязъл на брега и „облечен” с човешка същност, Ти, като Велик Човек, винаги можеш да получиш дара Господен… стига да знаеш за него. Тогава се разпада времето на Времето и можеш да излезеш от Царството небесно.
Хората също могат да получат този дар. Принципът е същият и само Господ дава името на своя последовател. Няма посредник за това. Дарът се получава в медитация, когато излезеш над „водата”. В това състояние помоли за него. Ще видиш светещи букви, движещи се над теб. Буквите могат да са една или няколко. Запиши ги. На другата година пак направи същата медитация. Ако има нови букви, пак ги запиши… И така, докато не ти се даде твоето пълно име, визиращо Великия Свидетел. Когато три години подред виждаш едни и същи букви, това означава, че това е твоето име!
За Великия Свидетел няма някакво значение името, което ще получи. Името е нужно на Съзнанието, за да може да се разграничи от себе си.
И така, след като свърши времето на материалното тяло, Съзнанието, носещо името на Великия Свидетел, ще излезе без никакъв проблем от властта на Отеца, защото носи друга сила в себе си. Тази сила не може да се види и анализира, но се преживява. Стане ли това, светът на Господ е твой!
…Издигайки се над световете, ще преминеш през Боговете. Вече няма кой да те спре. Отецът ще те види и разбере. Усмихни се на Премъдрите и поеми по млечно-зеления простор. Господ ще бъде там и ще те заведе до себе си по пътя, който тихо шепне моята истина, а тя ще ти покаже Неговата действителност, в която „съм” е всичко!

Свободния Дух
Шедьовър
Дано повече хора и човеци "вдянат" епохалността на поднесеното ни от Румен (поне това е името, под което ни е познат) Познание. Според мен това е наистина "черешката на сладоледа", който забъркахме с общи усилия през последните няколко месеца, тук, в този форум. Дали ще се "услади" на всички...това е друг въпрос! На мен лично ми допада на "вкус". Дано и с останалите четящи тази тема е така.
И тъй като е разгара на лятото - време за купони - пожелавам си, след време четящите този форум да си спретнем едно хубаво парти в Господната Реалност (дай Боже...или по-скоро дай Господи).

Men
Имаме възможността да прочетем едно НОВО Евангелие/блага вест/...
ЕВАНГЕЛИЕТО НА ХХІ ВЕК!!!

Ntsk
... или на 3-тото хилядолетие...
или пък направо Евангелие отвъд Времето!!!

...Благодаря на Господ, за което...

Sum
Бре-е, бре! Хи-хи-хи!..
Това пък откъде го измислихте – „ново евангелие”…

Ще ви кажа това, което написах как ще стане евангелие.

Вземете една овча кожа и напишете моя текст върху нея. Най-отгоре на кожата напишете: „Исус рече” или „Господ каза”.
След това намерете едно грънци от някоя баба и сложете овчата кожа с надписа в него. Запечатайте го отгоре с кал и тръстика и го сложете да изсъхне на слънце.
След това заровете грънцито на някой баир. Гледайте да има наблизо разкопки или поне някакъв стар храм… и след една година го отровете.
За по-голяма автентичност, като го изравяте, обадете се на някой археолог, за да потвърди с научни методи автентичната находка.
…И накрая, дайте овчата кожа на някой поп… и ето ви го евангелието!..

Ntsk
Предлагам един цитат - това са думи на Румен тук във форума за първата книга, от миналата година:
Цитат:
Искам да те помоля да отвориш 4-та страница от форума, и да погледнеш рисунката. На нея съм изобразил със сини кръгове трите форми на съзнание, които присъстват във всеки човек.
Обърни внимание, че сега дебатираме САМО единия син кръг или това е Ума.
Трябва да се знае, че тези три форми на съзнание /сините кръгове/ са като три отделни слънца, светещи в теб. "Светлината" от тези слънца е огромна в нас, и затова много трудно се различават /да не кажа че е невъзможно/.
Затова нека оставим Вътрешния Аз и Самосъзнанието настрана. Казвам го, защото самскарите или нашите инкарнации не се намират в ума. Това е друга тема...
Другата молба ми е да забравим засега за духа и душата. Нека се занимаем с тях.., най-накрая...

Сега като гледам предишния пост за Сезоните, за Отеца, Царството Небесно с Великия Невидим Дух и Великите Човеци, както и за Господ... си мисля, че дойде момента - и "най-накрая" ние действително се запознахме с истината за духа и душата.
Мисля си, че така е с всичко... цялото мироздание на Господ е такова - за да продължим и се изкачим на следващото стъпало, първо трябва да сме стъпили на предходното такова.
Така ние постепенно разкриваме своя вътрешен свят, своя "живец", само тогава ще се появи разбирането за това, което е в повече... и така ще вървим стъпало по стъпало... Ако прескочим някое, неразбирането, както казва Румен, ще се промъкне и всичко може да се срути отведнъж...
Или просто ще се превърнем във втория пъдпъдък на шосето, който не е успял да премине навреме...

И така изкачвайки се по стълбата на живота, един ден ще разберем, че в нас се проявява сила, чиято действителност е отвъд живота. Тогава, издигайки се вече неспирани от никой, ще преминем покрай Отеца, Премъдрите и Великите Човеци и това, което ни беше споделено за В.Свидетел, ще бъде преживяно.
И тогава "дай Господи" /както каза Свободния Дух/ ще си спретнем едно хубаво парти в Господната действителност

Ntsk
Здравейте отново!

От известно време в мен напира един въпрос. Свързан е с раждането на нероденото в нас - Великия Свидетел, както го нарече Румен в своята втора книга.
Въпросът е трябва ли Премъдрите, за да се роди частицата на Господ в тях, да се преродят отново в материална форма? Така ще се освободят от човешката същност като обвивка /душа/ и ще изгрее В.Свидетел в тях?
Ще се опитам да разгледам този въпрос и да предложа своето разбиране. Напомням, че материалното човешко тяло е невероятен трамплин - кой откъдето е дошъл за такава и действителност има разбиране, но чрез човешкото тяло можем да прескочим на следващото стъпало.

От поста на Румен по-горе за самскарите, за Отеца и т.н. аз разбирам, че като Велик Човек всеки от нас може да получи дара Господен - стига да знаем за него. Т.е. според мен излиза, че ако е дошло времето да напуснем материалното тяло, но имаме познанието за Царството Небесно и т.н. ние ще отидем в това Царство след смъртта си. Ние вече няма да имаме материална форма. Тогава за да получим дара на Господ - това е Великия Свидетел, ние трябва да знаем за този дар, да си го заслужим имайки разбирането за него. Тогава времето на Времето на Човека ще се разпадне и ние ще излезем от Царството Небесно, за да поемем по млечно-зеления път... пътя към Господ и неговата реалност. Това си мисля е точно пътя на старото поколение /на Премъдрите/ - след смъртта отиват директно в Царството Небесно.

Другото, което разбрах е, че хората също могат да получат този дар, на Господ /разбира се първо трябва да са освободили Атмана - Бога в себе си/. Няма посредник за това и само Господ дава името... Румен е описал как можем да получим това име /на В.Свидетел/ в медитация - ако трябва и няколко години подред. Когато го научим, просто ще изчакаме да свърши времето на това материално тяло /"живеейки живот обикновен"/ и тогава "Съзнанието, носещо името на Великия Свидетел, ще излезе без никакъв проблем от властта на Отеца /т.е. Бога на Боговете/, защото носи друга сила в себе си. Тази сила не може да се види и анализира, но се преживява. Стане ли това, светът на Господ е твой!"-Това според мен е и "директния" път, за който Румен каза в "Ти си това 2":

Но Исус е оставил още едно послание към хората:
"...ти ще принесеш В жертва човека, който ме е обвил като дреха. "
Разбереш ли действителността, скрита в тези думи, на Теб вече няма да ти се налага да отиваш в царството небесно! Двата пътя стават излишни!.. Тогава частицата на Господ, която проблясва в душата, ще тръгне по друг много по-широк път, който е обвит с мека млечно-зелена светлина... Тръгни по него!.. ТАМ ще те посрещнат думите:

"Аз съм Пътя, и Истината, и Живота"

Значи ако приживе имаме разбирането за Царството Небесно - ще отидем в Царството след смъртта на тялото, ако имаме разбирането за Господната действителност - тогава там ще отидем.

Какво става обаче с тези Премъдри или Велики Човеци, които са отишли в Царството Небесно след смъртта на материалното им тяло, понеже са нямали пълното разбиране за Господ и Великия Свидетел в тях?
Значи ако не знаят за този дар, нямат разбирането за него, то те трябва отново да се върнат в материална форма тук в Океана на Съзнанието?! Т.е. така трябва отново да изминат целия път, дали е така? Може би имат възможност там в Царството да разберат за Господ и да го преживеят, освобождавайки се така напълно и раждайки се като Велики Свидетели... но ако не успеят, трябва ли да се върнат в материална форма в Океана??...
Другото, което им остава е да чакат да свърши времето на Времето на човека... докога обаче, като са вечни?..времето на Времето не може да "свърши", но може да се разпадне! Знанието и правилното Разбиране ще го направят...

Не се ли е получило нещо подобно и с тези, които са виновни за злото, говоря за текста с причината...? Не са имали пълното разбиране... и работата се е объркала - дори на това ниво извън Съзнанието...

Сега си мисля, че може би някои от тези Премъдри и Велики Човеци е трябвало да се върнат и се връщат. Исус е дошъл тук, за да се освободи от човешката си същност като дреха - защото е имал Разбирането за Великия Свидетел. Но само това ли е било... тогава почти никой не го е разбирал, а сега разбира ли го някой? Сега можем ли да го разберем? Сега говорим за това, което е извършил тогава и ако в нас има разбиране сега, какво по-хубаво от това. Значи все пак смисъла е още по-голям.

Tarsach
......Сега си мисля, че може би някои от тези Премъдри и Велики Човеци е трябвало да се върнат и се връщат. Исус е дошъл тук, за да се освободи от човешката си същност като дреха - защото е имал Разбирането за Великия Свидетел. Но само това ли е било... тогава почти никой не го е разбирал, а сега разбира ли го някой? Сега можем ли да го разберем? Сега говорим за това, което е извършил тогава и ако в нас има разбиране сега, какво по-хубаво от това. Значи все пак смисъла е още по-голям.

Вероятно и в тази връзка Румен е тук СЕГА !
..Колко ли глупаво от наша страна ще е ако пропуснем този шанс?!

Sum
Не, приятелю, tarsach. При мен не е така. Аз не съм тук, за да се освободя от времето на Времето… Това е така, защото просто няма какво да освобождавам… но ми трябваха няколко години, за да си спомня.

...Колкото до шанса…
…Е, добре. Ти вече знаеш как стоят нещата с познанието, защото разбираш написаното в двете книги и споделеното във форума от мен.
Важното за теб е… оттук нататък, какво ще направиш за себе си с това натрупано знание?!
Това е въпросът пред теб – какво ще направиш?..

Tarsach
sum,
...ако съм разбрал нещо от това, което си написал до сега, от книгите ти и тук във форума.., то щом няма от какво да се освобождаваш, тогава ти идваш директно от Господ...но какво търси тук в човешко тяло пратеник на Господ..
...дали ние неразвитите съзнания хванати в кръговрата на преражданията, можем да разберем знанието, което споделяш...?
...и тогава дали въпроса е какво ще направя с натрупаното познание...или имам ли въобще познание без да имам опитност !?

men
Много си точен tarsach!
Това е то, чрез знанието да стигнем до познанието, но затова е нужна опитност… да можем да контролираме умствените модификации, да можем да пресътворим самскарите и да сме опознали пластовете на съзнанието! Eдва тогава може да изгрее разбирането за нещата…
Наистина голямата трудност е да добием опитност, борбата с нашия обусловен ум е жестока.
В днешно време колко ли хора ще приемат знанието което ни дава Румен…?

Sum
Не съм пратеник на Господ, tarsach. Той не ме е пращал тук… нито идвам с някаква мисия от него, за да дам забравено познание на хората и т.н.
За друго съм тук и вече си свърших работата… а книгите и дебатите във форума са между другото…
Все пак… в нашия български ген има много от познанието на Премъдрите, и затова през хилядолетията винаги сме били трън в очите на другите народи. Но, в днешно време, всичко е унищожено и забравено… та реших да припомня… пък който си спомни и разбере - добре!

Колкото до това: „дали ние неразвитите съзнания хванати в кръговрата на преражданията, можем да разберем знанието, което споделяш...?”
Според мен щом си в човешка форма, това означава, че вече си развит и готов за разбирането на знанието.
По принцип основното знание е просто, и то е: има океан на Съзнанието, който е изграден от пет основни пласта, плюс материална вселена… и всички Богове съществуват в този океан на Съзнанието. Над него властва Отецът.
Извън Отеца е „Царството небесно”… а извън него, е т.нар. Господна действителност.
Виждаш ли, колко просто е знанието?

След това, идва индивидуалния избор с въпросът: до къде искам да ме изведе наученото знание?
Ако решиш за себе си, че знанието ще те заведе например до Брахман… то така ще бъде. Ако си твърдо убеден, че знанието ще те заведе до Отеца… то така ще бъде. Ако поискаш знанието да те заведе до Великите Човеци… то така ще бъде! Решиш ли да направиш Господ свой приятел… то така ще бъде!
Всичко зависи от теб – каквото избереш, това ще бъде! Каквато цел сам си поставиш, до там ще стигнеш…
Я да си припомним тези думи на Исус: „Познайте Истината и Истината ще ви направи свободни.“
Хубави думи, нали? Но, разбери, че за да „познаеш истината”, първо трябва да имаш ЗНАНИЕ за нея.

…Така че втория ти въпрос „имам ли въобще познание без да имам опитност” не може да се случи, ако първо нямаш необходимото знание.
Знанието е информация и ще настрои твоето съзнание за тази действителност, която сам си избереш. След като си готов… в медитация може да преживееш наученото в себе си и така ще придобиеш вътрешна опитност. Докоснеш ли се до нея, знай, че вече си стъпил в познанието. След като познанието се всмучи в теб… тогава спираш да питаш, защото знанието на другите става излишно.

Ntsk
Виждам, че заговорихме за опитността, а споделеното в тази връзка „навя” някакви мисли в мен.
Реших да медитирам по-сериозно по този въпрос.

От всичко споменато тук в тази тема на форума можем да си направим извода, че опитността /свързана със знанието изложено тук/ касае Съзнанието, т.е. опитност можем да добием тук в океана на Съзнанието. Тя /опитността/ има своето значение, разглеждайки нещата до Царството Небесно. В тази връзка, Премъдрите и Великите Човеци имат цялата опитност от човешкото съществуване – цялата опитност на Човека като вечна същност.
Но за Господната действителност, т.е. Великия Свидетел в нас, опитността има ли някакво значение?

Когато идеята за "Несъвършенството" се е проявила в океана на Съзнанието, „замърсявайки” го, тогава дуалността /като добро – зло/ се е увеличила твърде много. Всичко това води до възможността за добиване на допълнителна, още по-голяма опитност като съществуване /пребиваване/ в Съзнанието. Това прави освобождаването от Съзнанието, /Времето на Вечността/ още по-трудно. Какво да говорим за Великите Човеци и Премъдрите... нали тяхното „време на Времето на Човек” трябва да се разпадне...?

Ето разбирането ми:

Според мен Господ – това е единствената причина, ако можем да говорим за причина, то Той е единствената такава-сама по себе си.
Господ изразява Съвършенството /си/ чрез Простота... Тогава какво значение има за Него опитността добита от Съзнанието...?
„…Можеше да каже и покаже, но реши да мълчи!..” – разбира се, че ще мълчи.
Тя /опитността/ не се ли е превърнала в „сложнотата” – т.е. когато „Съвършеното стана два пъти по-Несъвършено”? И то защото някои са видяли несъвършенство в Простотата...

Това ме води до извода, че за Господната действителност значението на опитността е ... НИКАКВО ! Затова и Румен представя действителността на Великия Свидетел чрез думата „СЪМ” :
„...Съм - всякога Съществуващ!
Съм - без съзнание, но Съзнаващ!
Съм - без блаженство, но Блажен!...”

Това е и причината според мен да ни каже, че не е пратеник на Господ и т.н.

Що се касае до нас тук в материалния свят... ами понеже сме в Съзнанието, опитността би ни била полезна дотолкова, за да видим вратичката в самата нея. В тази връзка си спомних едни думи, незнам кой ги е казал, но гласяха горе-долу следното: „Когато човек поиска да постигне нещо, то той винаги намира начин, в противен случай търси причина.”
Причината знаем винаги води след себе си следствието, а те заедно завихрят кръговрата – въртопа на живота. Начина – това е Пътя, който ще ни отведе до изходната позиция.
Та каква е тази вратичка в опитността... тя е „огледалото”, огледалото което виждаме накъдето и да се обърнем в този материален свят. Ако се вгледаме хубаво обаче, макар и доста „замърсено”, огледалото ще ни покаже образ, образ с който винаги се отъждествяваме. Това е илюзията на формата, защото ние всъщност не сме отражението и това е, което трябва да разберем! Ние сме този, който се отразява, а той е истинския „извън огледалото”.
С две думи, погледната по този начин, опитността ни е нужна, дотолкова доколкото да разберем за възприемащия в нас /откъснал се от илюзията на външното/ - сиреч да развием „наблюдателя”. Това ще разшири Интелекта. Затова нека опитността се превърне в нашия начин – път, а не в нашата причина да останем в Съзнанието.

И така развили този наблюдател в нас, гледайки в огледалото на "водата", ние можем да отместим взора си от вече новоотразения "образ" и да погледнем нагоре... където е Господ. Понеже тази Истина се възприема от Интелекта, значи в него се намира Истинското! А то, както казват, се преживява...

Ето така ние, намиращите се в човешка форма, можем да видим „вратичката” в опитността, а Познанието ще я отвори. Тогава това, което ни остава е да преминем през нея и разширявайки Интелекта си, да преживеем „съм”!

KOceto
Привет на всички!При скорошно препрочитане на първата книга попаднах отново на определението за дух и душа и когато го сравних с това ,дадено преди няколко седмици във форума, ми се стори , че има разминаване:
От тук става ясно, че душата е въплътена в ума и материята, а същата тази душа, ако липсва в този ум и материя, тогава се нарича дух.
Според Адвайта-Веданта, Самадхи се състои в осъзнаването на факта, че Дживатма е Параматма т.е., че душата и духът са едно и също нещо.

Единият дар е човешката същност, наречена душа. Този безценен дар го дава Великият Невидим Дух. Той съществува в Царство небесно, извън океана на Съзнанието… извън Отеца. Там са Премъдрите и Великите Човеци.
Както материалното тяло е обвивка на Съзнанието , така и душата е обвивка на Атман.

В първия случай душата е въплътен в тялото дух, а след това обвивка на Атмана , дадена от Великият Невидим Дух.И какво ще е тогава Самадхи , ако определението в книгата не е вярно?Друго нещо ,което не разбирам е има ли разлика между Самосъзнанието и Съзнанието и каква е разликата между Съзнанието и Атмана. : ) Благодаря ви предварително!

Sum
Здрасти, KOceto.
Хубави въпроси си задал и много дълбоки в своята същина…

…Чудя се откъде да започна… Ще се опитам да бъда кратък…
Първата книга е опит от моя страна да обобщя основните индийски философски системи в едно. Преди години това го направих, за да мога дам правилната /според мен/ представа за това, какво представлява човекът.
Забележи, че в първата книга използвам термините „дух и душа”, които са описани от Адвайта-Веданта. Това е тяхното разбиране за „духа и душата” и понеже се уповавах на тези учения /когато пишех книгата/… нямаше как да не съобразя с това обяснение.
Всъщност, от различни тълкуватели на Ведите разбрах, че „духът и душата” са форма на Чистото Съзнание, т.е., това е Атмана в нас.

…И така... това разбиране за „духа и душата” го оставих в първата книга до последната глава, в която срещнах читателя с друга действителност, различна от Атмана. Тогава си мислех, че щом аз съм видял и разбрал, че има нещо друго извън Атман и хората ще разберат разликата… Но, когато книгата излезе, разбрах, че само аз си разбирам написаното... Честно да ти кажа това доста ме учуди, защото тогава си мислех така: щом аз разбирам, това означава, че и хората ще разберат. Да, ама не е така!..
…Същото това разбиране /за духа и душата/ го поставих и в началото на втората книга… Докато не дадох различителното знание между Бог и Господ. Тогава въведох термина „Велик Свидетел”, за да разгранича едната действителност от другата.
По нататък нарочно оставих същото разбиране за „духа и душата” до последната глава във втората книга, за да дам разликата в знанията между това на Исус, и това на Адвайта-Веданта.
Исус, когато е използвал думите „дух и душа” е имал друго предвид… и то е описано в „Евангелие от Юда”. Затова си позволих да анализирам въпросното евангелие, защото разликата между значението на думите „дух и душа”, описани от Исус и обясненото в индийската философия, е ОГРОМНО. Толкова огромно… че няколко седмици съм се чудил – как е възможно да се изгуби във времето значението на тези два основни термина /дух и душа/, обяснени от Исус!?..
…Така че много се радвам, че си видял разликата между обясненията на Исус и това във Ведите. За това и във втората книга в последната глава казвам, че:
Вече сигурно се забелязва противоречие между това обяснение за дух и душа и онова, което е популярно днес - повечето тълкуватели визират душата като една от трите форми на съзнанието в човека, а когато тя е извън тялото и ума вече я наричат "дух". От написаното в древното "Евангелие от Юда" обаче става ясно, че в онова далечно време термините "дух и душа" са означавали нещо толкова различно!.. За времето от 2000 години тълкуватели и проповедници, мислители и идеолози тотално са изкривили разбирането за тези два основополагащи термина...

Докато споделеното от мен за даровете… Това го направих, за да е ясно кой какво дарява и докъде ще доведе този дар своя последовател.

На последния ти въпрос - Друго нещо ,което не разбирам е има ли разлика между Самосъзнанието и Съзнанието и каква е разликата между Съзнанието и Атмана.
Когато пиша думата съзнание с главно „С”, с това визирам Атман. Едно и също е като значение и смисъл. Така че разлика няма.
Колкото до разликата между "самосъзнанието и съзнанието"…
Ако прочетеш задълбочено трудовете на Емануел Кант… Фихте или на Готфрид Лайбниц… или на други философи, ще разбереш, че тяхното разбиране за самосъзнанието и съзнанието се надгражда… като разбиране. Много се е писало за тях и техните трудове, затова не виждам аз какво мога да кажа повече… Но, според мен, въпросните философи бъркат самосъзнанието… с работата на ума.
Ще се опитам максимално просто да ти представя много малка част от тяхната философска есенция, определяща, какво е това съзнание и самосъзнание.
Лайбниц в "Монадология" твърди следното: "Чрез познанието на необходимите истини и чрез техните абстракции ние се издигаме също до рефлексивните актове, които ни позволяват да мислим това, което наричаме "аз", и да разсъждаваме върху това, че това или онова е "в нас". Когато насочваме нашите мисли към нас самите, ние ги насочваме също към "битието", "субстанцията", "простото" и "сложното", към "невещественото" и даже към "Бога", доколкото схващаме това, което е ограничено в нас като неограничено в Него.” Още казва: „Съзнанието е една двойна представа - една представа за предмета и една представа за неговата разлика от другите такива".
Ето един пример, даван много често от Фихте в съвсем същия смисъл: аз възприемам тази врата. Осъзнавайки обаче вратата като обект на моето възприятие (съзнанието), аз заедно с това и неразделно от него осъзнавам и самия себе си като субект на въпросното възприятие (самосъзнанието).
А ето какво казва Кант: "Обстоятелството, че човек може да има представата за Аз, го издига безкрайно над всички други същества, които живеят на земята. Чрез това обстоятелство той е лице, и благодарение на единството на съзнанието при всички промени, които могат да му се случат - той е едно и също лице"

С две думи, ако мога да обобщя - ако насочената към предметите мисъл е съзнание, то насоченото мислене към себе си е самосъзнание. Оттук и думите на Декарт „Мисля, значи съществувам”.
Когато осъзнавам формите и обектите около себе си, тогава аз съм съзнание, когато обект на наблюдение съм аз /като съзнание/, тогава аз съм самосъзнание. Някой го наричат - висш Аз.

Това е същината на знанието за думите „съзнание” и „самосъзнание” дадено от различни философи. Разбира се споделеното от мен е само опит да придобиеш представа за техните трудове. Незнам дали виждаш еднаквостта между тяхното разбиране /на философите/ и описаната в първата книга - работа на ума.
Според мен философите бъркат работата на ума, където егото е Аз /ахамкара/, със самосъзнанието…
Смисълът, който влагам в думата „самосъзнание” съм го описал като пример във втората книга… Това е примерът за „двата града и селото”…
Все пак, ако прочетеш епоса „Рамаяна” там ще видиш, че Валмики също използва думата самосъзнание… но, само ако се замислиш, че този епос е писан около 1000 г.пр.Хр… не знам за теб… но в мен веднага изниква една мисла…и тя е – дали толкова назад във времето думата „самосъзнание” не е значела нещо толкова различно от възприетото за нея днес!?..
Може би с думата „самосъзнание”е станало същото, което е станало и с думите „дух и душа”… Някой си човек или група хора.. някъде назад във времето понеже не са разбирали дълбочината на думата „самосъзнание”… и хайде… решили и го сложили този термин... в кюпа на съзнанието…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 23, 2008 1:39 pm 
Khanata
Със следните цитати ще се върнем назад към темата (9 страница), където споменахме за българската канатица и онгъла. Надявам се че ще внесат малко повече яснота за тези български символи.
Цитат:
Графичният символ на Великия предел (Тай Цзи) е видимият за човека опосредствен образ на невидимото дао, който се получава в резултат на графичното представяне на двете противоположни сили ин и ян в тяхното вечно единство. Тъй като краят същевременно е и начало, същият графичен символ може да се приеме и за видимия за човека графичен образ на неизменните закони в движението на ин и ян във вечната енергия ки (ци, чи), в рамките на един неин цикъл. В този смисъл неизменната закономерност в движението на ки може да се приеме за пътя на самото видимо и непостижимо дао в нашия свят. Така графичният образ на Великият предел (Тай Цзи) е не само Велик предел в графичното представяне на ки и законите на нейното движение, но същевременно е и Велик предел на човешкото познание за непознаваемото ДАО.
...Значи, от една страна, Великият предел се разглежда като върховен момент в общото движение на ки, а от друга страна, същият принцип на предела действа като закон и във вътрешните изменения на ки, а оттук и на всички неща в света. Погледната наи-обобщено, пределът в абсолютното движение води до нищото на абсолютния покой, който е “обиталището” на самото невидимо дао, което пък вендага “ражда” ки, а тя още от момента на своето “раждане” съдържа в себе си двете противоположни сили, отрицателната ин, чийто графичен символ според сиволиката на “Книгата на промените” е прекъсната хоризонтална линия _ _, и положителният ян, чийто графичен символ е непрекъснатата, цяла хоризонтална линия ___.
...Като графични символи, състоящи се от три черти, триграмите са идеалните илюстрации на идеята за качествените промени на ки в резултат на количествените ин и ян изменения в тяхната тричленна структура.
...
Пределното взаимодействие между ин и ян поражда 64-те хексаграми на “Книгата на промените”...Тъйкато за човека целият свят е рожба на взаимодействието между ин и ян, а хексаграмите на “Книгата на промените” обхващат всички възможни промени в рамките на това взаимодействие, то тези хексаграми се превръщат в проявен принципен образ на света от позицията на ин и ян, т.е. от позицията на вечната енергия.

“Българският народен календар - Основи и същност” - Георги Велев

Понеже не намерих как се прикачват картинки давам две връзки с подробно описание на триграмите и хексаграмите.
http://www.ichingwisdom.com/IChingWisdom/trigrams.html
http://www.ichingwisdom.com/IChingWisdom/hexagrams.html

Khanata

Цитат:
Книга на промените -,,И-Цзин"
Според нея всички събития около нас се развиват не хаотично, а в съответствие с определени шаблони...Ситуациите са твърде различни и всяка от тях има своята логика на развитие. Обаче въпреки това разнообразие те могат да бъдат описани с доста ограничен брой шаблони. Китайците са направили именно това - и са получили шестдесет и четири варианта. Всеки вариант представлява хексаграма, тоест система от шест линии, разположени една над друга. Те имат своето значение, като номерацията им върви от долу на горе.
Първата линия отразява нашите желания и стремежи.
Втората - ресурсите и възможностите ни за осъществяването на тези желания и стремежи.
Третата - действието, което води до търсения резултат.
Първите три линии представляват вътрешната сфера на човека.
Следващите три линии образуват външната сфера:
Четвъртата се разглежда като външни посредници
Петата е законът
Шестата - Духът, Силата.
Всяка от линиите отразява своя стадий в развитието на една ситуация. Тя може да има две състояния: Ян - активната позиция, която се отбелязва с плътна черта. Или Ин - пасивната позиция, отбелязвана с прекъсната в средата линия.
Какво означава това на практика?
Например, решил си да пътуваш занякъде. Имаш желание, значи първата черта в тази ситуация е Ян. Притежаваш и възможностите за това пътуване - време и пари. Следователно, втората линия също е Ян. Накрая купуваш билет и заминаваш - третата черта отново е Ян.
Но да се вгледаме в друга ситуация: вземат те войник и те откарват нанякъде. Ти нямаш желание да осъществиш това пътуване, но никой не те пита, просто си въвлечен в ситуацията. Значи в цялата вътрешна сфера спокойно могат да се сложат нули - тоест Ин. Трите линии на външната сфера ще отразяват детайлите на самото пътуване, тоест как ще се развие то. Анализирайки по този начин една или друга ситуация, ще определим хексаграмата, с която се описва тя. Ако добре вникнем в „И-Цзин", можем на интуитивно ниво, без никакви
изчисления, да чувстваме хода на ситуацията и потенциала в нейното развитие. Това помага да се ориентираме в плетеницата на събитията около нас, тоест да се плъзгаме по морето на живота.
Борис отпи от бирата си.
- Но нали ходът на събитията се определя от Законите на Орела? - попита го Максим. - Какво общо имат хексаграмите с това?
- Имат - каза Борис. - Те отразяват именно Законите на Орела.
Максим се намръщи, нещо не му се връзваше.
- Но нали хексаграмите са само шестдесет и четири? -учуди се той. - А Законите на Орела - хиляди.
- Така е, но ти забравяш, че живеем в холографска Вселена, чиито принципи са наследяването и безкрайната делимост. Да вземем като пример матрьошката: тя е една, но вътре в нея има ред други. Същото е с хексаграмите: всяка съответства на определена ситуация, но всяка ситуация може да бъде описана с цяла поредица хексаграми от по-ниско ниво...Но всяка от тях съдържа още шестдесет и четири, и така до безкрайност...
Когато създаваме модели за описание, виждаме мирозданието само от една гледна точка. Всеки модел сам по себе си е непълен, но заедно те позволяват да се състави поне някаква представа за безкрайността около нас. Затова не се опитвай да намериш в тези описания кой знае какви възлови точки, а проследявай общите връзки и принципи!
Главното е, че твоето описание може да се различава от тези на другите хора. В крайна сметка не е чак толкова съдбоносно как ще опишеш мирозданието, по-важен е самият опит да бъде структурирано.
На практика ти създаваш свой магически свят, в който си господар.
Светът е такъв, какъвто искаме да го видим.
Ако в твоя модел съществуват портали, все някога ще ги откриеш.
Съгласиш ли се, че е възможно да има коридори на времето, те ще се отворят за теб. Тогава ще получиш възможността да пътуваш във времето.
....
Навярно знаеш, че ДНК пази в себе си генетичната информация за строежа на живите организми. За да се синтезира белтъчина в клетката, информацията за нея отначало се прехвърля от ДНК в РНК - и вече от нея в процеса на транслацията рибозомите строят белтъчината. Първичната информация за строежа на белтъчините се намира именно в ДНК. На всяка белтъчина в ДНК съответства верига от така наречените триплети или кодони. Триплетът кодира една аминокиселина. За нас е важен именно механизмът на кодирането. Всеки триплет се състои от три нуклеотида, като в цялата ДНК се използват само четири от тях: аденин, гуанин, цитозин и тимин. В различни комбинации те потенциално дават шестдесет и четири варианта на триплети.
Ако взимаме по три нуклеотида от четирите и променяме местата им, можем да получим шестдесет и четири варианта. Съответно всеки получен триплет може да кодира нещо. И ако в обикновената ДНК имаме четири нуклеотида, то в същата таблица с хексаграмите на И-Цзин също присъстват такива нуклеотиди. Там също са налице четири варианта: две черти Ян, две Ин. Горна Ян, долна Ин -или обратното. Комбинацията между три от тези четири „нуклеотида" ни дава една или друга хексаграма. Аналогията с реалната ДНК е направо учудваща.

“Хакери на сънища” - Андрей Реутов

Khanata
Ето и българската канатица, която за мен са си 8 триъгълници построени във форма на шестоъгълник
http://www.svetogled.hit.bg/ALB15.htm
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... not03d.png

Sum
Здрасти, khanata.
Искаш да бръкнем в българското знание ли?..

Това, което си представил в предните постове, е записаното знание на древните българи, пазено от другите народи.
Но има едно друго много древно знание, за което мога да кажа, че никъде не е записвано досега. Това знание е опасно за човек и аз съзнателно не говоря за него... Коренът на това знание е Баорг.
Имам си причини да не говоря повече неща за него...

Ако искаш можем да разгледаме познатите български символи... като например катаницата, костенурката или орела, за да можем да бъдем полезни на другите с нашите размишления...

Sum
Междувпрочем, пазиш ли онзи текст за костенурката, за която писах в един друг форум?
Ако го пазиш я го прати тук и дай да го разгледаме в дълбочина...

Khanata
sum (от един друг форум):
Цитат:
Според мен знанието за пчелната пита, и небесната костенурка, носи в себе си един и същи смисъл. Сигурен съм, че чрез животното костенурка, древните мъдреци са използвали образна символика, за да дадат представа за бога, наречен от индусите ПараБрахман.
Много точно си прозрял, че става въпрос за едно и също нещо! Браво!
Всеки знае, че костенурката има на корубата си изписани квадрати с различна големина. Тези квадрати за древните са представлявали образно средство, за да може човек да види с прости очи какво е било устройството на ЕДНА от трите космически форми на съзнание. Всъщност, вярното е, че тази форма не е квадратна, а е шестоъгълна. Но корубата на костенурката е прекрасен пример, с който се обяснява взаимовръзката между шестоъгълниците. За това и древните българи са я тачели като свещено животно. Защото чрез нея, колобрите са обяснявали на своите последователи какво всъщност представлява ЕДНА от трите основни форми на космическото съзнание.
Вече сигурно се досещаш, че квадратът, на гърба на костенурката, е израз на шестоъгълната форма на бога Брахман. А сборът от всички квадрати… т.е цялата коруба на костенурката, представлява т.нар. бог ПараБрахман.
Българската шестолъчка е знанието за космическия разум, и това знание, е изразено само в един от квадратите от корубата на костенурката.
Обърни внимание, че използвам думата „космически разум”. Казвам, че той представлява само единия шестоъгълник… а не цялата коруба.
Това го подчертавам, защото по принцип българите са свикнали да използват бога Тангра за синоним на космическия разум. Това твърдение не е вярно.
Тангра е нещо толкова голямо… че едва ли се побира като разбиране в умовете на днешните българи. Което не означава, че не може да бъде разбран… Но, за да стане това, трябва да я караме постепенно със знанието.
Някой от съфорумците преди беше казал, че Тангра е абсолюта и е седмолъчицата… или може би беше над седмолъчицата. Както и да е. Той не е нито едното, нито другото. Дай боже и до него да стигнем някой ден…

Забележи и още нещо много важно, и то е, че това знание /за костенурката/ няма нищо общо със символа орел и седмолъчицата над него. Това са две различни неща… две различни знания. Ако мога така да се изразя, информацията за костенурката е едва 20% от цялото знание на древните българи. А другото знание за орела и седмолъчицата е още 20% от цялото знание…
Използвам процентите, за да имаш представа колко още знание трябва докато стигнеш 100-те процента. Когато това стане, тогава ще разбереш Тангра!

Мисля, че за този цитат става дума. А да пусна ли и другото мнение което последва непосредтвено след това...

Наистина ще е интересно всеки да сподели какво знае за тези символи. В същност men в "онзи" форум пусна тълкуване на тези символи, което съвпада също с моите предположения. Ако иска да ги копира тук, да не повтаряме.

Sum
Да, пусни го. Ще бъде много полезно за хората... Е, на някой хич няма да му хареса казаното от мен, но това не ме интересува.
Лично на мен отдавна ми е писнало някой "кадърен" умник да ме прави на глупак, а когато човек не е наясно с това... от тази позиция много лесно може да се стигне до фанатизъм. Разбираш ме, нали?

Khanata
Цитат:
sum :
Казах ви, че Тангра е познаваем, когато стигнем 100-те процента.
Всъщност, сега разбрах, че Тангра е бил физически човек като нас и е живял на земята около 4-3 хил.пр.Хр. Казвал се е Таунгри. Живеел е на изток в подножието на голям планински връх. След неговата смърт хората са тачели знанието му и са посочвали на другите хора мястото, където е живеел. Така с течение на времето с неговото име са обозначили и самия връх. Може и до ден днешен да е запазено това име… кой знае…
Знанието, което давал Таунгри на хората, е било изразено в неделима връзка между шестоъгълниците. По негово време той е говорел на хората за пчелната пита, или това е корубата на костенурката. Така че след неговата смърт съзнанието му се е сляло с пчелната пита… или това е Върховният космически разум, познат на индусите с името ПараБрахман.
По този начин хората от онова време са тачили човека Таунгри, и неговото знание за Върховния космически разум… След неговата смърт хората са го обожествили.. защото е постигнал сливане с този Висш Разум. И ето го в днешно време - бог Тангра.

Моето объркване се получи от магическия знак и символ на Тангра.
Този знак, който е даден като символ от днешните учени, НЯМА нищо общо с Тангра /Таунгри/. Не знам кой човек е предположил, че ипсилонът е знакът на Тангра… но мога да кажа, че този човек жестоко се е объркал.
Ипсилонът или знакът на Тангра е от времето на Премъдрите. Последните Премъдри са напуснали земята около 8200 г.пр.Хр. Знакът ипсилон визира тяхното познание… и не представлява символа на Тангра /Таунгри/, който е живял през 4-3000г.пр.Хр.
Много е хубаво, че този знак се е запазил в днешно време, но, разберете, че става въпрос за много древно знание… знанието на Премъдрите… и този знак визира тяхното познание.

Връх Кан Тенгри (Khan Tengri) 7910м се намира в областта Тян-Шан, на границата с Казакстан, Киргистан и Китай.
http://www.summitpost.org/mountain/rock ... -tag-.html

У нас в.Тангра е бил преименуван на в.Мусала (Muss 'Allah).

Sum
Благодаря ти, khanata.
Видях, че при писането на текста в бързината съм допуснал две грешки при членуването. Сори…

…Значи все пак се е запазило в днешно време името на върха /Кан Тенгри/. Хм, това определено ме изненада. Но от друга страна пряко отговаря на споделеното от мен за Тангра.
Сещам се за друго интересно – знаеш ли откъде идва името на днешния курорт Пампорово? Въобще как се е образувало това име /Пампорово/?
Ако има хора, които знаят това, нека го споделят във форума.

Да се върнем на символа костенурка.
Преди малко намерих сайта на Спас Мавров и в него открих статия за Небесната костенурка - знак на Танг-Ра.
Нали един ме обвини, че съм бил негов последовател. Затова ми стана интересно, какво всъщност пише този човек. Прочетох неговата публикация и трябва да ти кажа, че въобще не съм съгласен с написаното от него.
http://www.iskri.net/spas_fr.html
Цялата тази последователност на Творението на ниво Вселена, изразени чрез кръга и точката в него, е грешна. Още по-грешно е изразена и следващата троичност, която се образува от точката. На тази троичност /Знакът на асиметричността/, той дава динамика. От нея се появява ипсилонът или по друг начин казано, това е знакът на Тангра… а за този знак той подчертава, че това всъщност е „творящата енергия” на Тангра. Забележи, че дотук този процес визира сътворението на материалната Вселена.
След това идва „сътворяването на планетно ниво”, където синът на Танг-Ра, тоест това е Амон-Ра и творецът на материята Аллах, създават с енергиите си нашата Земя…
Тц, тц… брей, я каква била работата я… тц, тц…
…Ами не искам да обиждам труда на този човек, но определено ме развесели с умозренията си.

Виж, преди да се създаде Вселената първо съществуват куп процеси, които създават отделните пластове в Съзнанието. Едва когато се образуват основните пет пласта в Съзнанието, едва тогава се „ражда” Вселената и не е нужен конкретен бог за това, защото това просто е един естествен процес.
Първичното, което е създадено от Господ, е океанът на Съзнанието. Аз наричам този океан с думата Непроявен Бог. По принцип той е статичен и съдържа в себе си пет основни енергии-вълни. Това са т.нар. татви. Те са тези, които правят движението в океана на Съзнанието и създават някакви вълни. При контакта между вълните се отделя енергия, която се разпространява из целия океан на Съзнанието. Тя не се губи, а се натрупва и така се оформя сила, която създава вътрешно напрежение в океана. Когато стигне връхната си точка, енергия се „самовзривява” и така от тази точка се „ражда” проявения аспект на Непроявения Бог. Този проявен аспект, всъщност, е вече отделен пласт на съзнание, който съществува в океана на Съзнанието. Представи си го като съзнателна хомогенна маса, изпълваща малка част от Непроявения Бог.
Тази хомогенна смес вече носи името Шива. По принцип той е статичен, но татвите в него са динамични и те създават силата в него. Тази сила е описана с думата Шакти. Така великата богиня майка /името няма значение/, започва своя творчески път в океана на Съзнанието /Непроявения Бог/.
По същия начин се образуват и следващите четири пласта на съзнание... чрез натрупана енергия и взрив чрез точки. След като се създадат петте пласта… идва ред и на материалната Вселена. Начинът е същият. Вселената се създава пак от точка и акумулирана енергия в нея. Знаеш, че материята всъщност е енергия, нали?

Обяснявам го това заради небесната костенурка. Костенурката символизира ВЕЧЕ създадения пласт на съзнание… един от петте – в случая това е ПараБрахман или Висшия Разум.
Огромна е разликата между моите и описаните досега знания за костенурката. Във варианта на С.Мавров става ясно, че, когато творецът Бог създава чрез енергията си Вселената, тази енергия прилича на костенурка. Той не описва другите пластове на съзнание и затова е каша в обясненията му…
Аз казвам, че небесната костенурката символизира вече създадения пласт на съзнание, а не че е структура на „творяща енергия”.

Предполагам вече виждаш огромната разлика…

Ntsk
Цитат:
khanata написа:
У нас в.Тангра е бил преименуван на в.Мусала (Muss 'Allah).

O-o-o, прекрасно включване khanata!
Много се радвам, че ще дискутираме представените от теб примери.
Хубаво е, че си запазил изтритото от другия "форум" /мисля че на всички запознати им е ясно защо реших да го сложа в кавички/.
Тук поне ще можем да обсъдим нещата на спокойствие. Благодаря на Спиралата за което! Поклон пред труда ти! /не съм сигурен, но доколкото разбирам само един човек поддържа сайта/
От споделеното от sum разбираме, че костенурката /по-точно черупката й/ символизира ПараБрахман. Така е защото древните българи са имали пряката опитност, достигайки този пласт на проявеното Съзнание. Понеже те са видяли формата на този център, те са търсели да го оприличат на нещо познато от материалния свят. Затова са обърнали внимание именно на черупката на костенурката. По-същия начин са забелязали сходството на възприетото за ПараБрахман и с пчелната пита - кутийките /шестоъгълници/, които са били залепени една до друга в непрекъснато цяло. Пример за това е случая с Онгъла. Мen ни даде прекрасно обяснения на това изумително знание на нашите предци.
Но пак искам да напомня - те са имали пряк контакт с този център, имали са познанието за него и затова са използвали тези познати от природата форми, за да го изразят. Пък и в крайна сметка нищо не се губи от общата банка информация на Вселенския Разум, нали... Формите само ни напомнят за нещо много по-висше по своята същност. Това важи и за седмицата, която явно е имала по-специално значение като число. Това всъщност са седемте нива на съзнание, през които преминаваме, разширявайки своя интелект...
Ще ми е интересно да разбера мнението на sum и за орела и змията като символи при древните българи, както и дали има някакъв аналог на Вишну-центъра на любовта в нас. Явно това знание е достигнало някакси и до други народи. В днешно време можем да видим общото във всички тях - именно българския им /първо/произход.
Последователите на древните, които са имали опитността, са получили директно от тях знанието за формата на Висшия Разум. По същия начин и последователите на последователите.., докато не се е стигнало до времето, когато вече просто са били използвани символите, но значението им не е било така ясно. Това е мое мнение разбира се, но важното в случая е че в сходното знание на различните традиции и народи вече можем да търсим един общ корен.

Другото за което реших да се включа е въпроса за името Пампорово.
Интересно, но пак откриваме някакви общи следи с турския език/ както в случая с Мусала - МусАллах/.
Ето какво открих в нет-а:
Цитат:
Името Пампорово произлиза от старобългарската дума "пампор", което означава "керван". Според легендата през Пампорово минавали търговските кервани от Беломорието към югозападна Тракия. Местният замевладелец, който изградил заслони за зимуване на керваните, бил наричан Пампор, а неговите земи Пампорови. Така до наши дни останало името на местността - Пампорово.

както и това:
Цитат:
Пампорово е вторият по значение у нас зимен планински курорт след Боровец. Разположен е на средна надморска височина 1650 м в Переликския поддял (Букова планина) на Западните Родопи, в едно от най-красивите кътчета на Орфеевата планина. Получил е името си от керванджийските мулета на смоленеца Райчо Белев, които като вагони на влак (от турската дума “пампор” - влак) вървели едно след друго, пренасяйки стоки. През 1933 г. чепеларецът Чичовски построил пансион за туристи и така положил основите на днешния курорт.

Ето линк, към още едно сходно обяснение:
http://holiday.union-ivkoni.com/05g-05-bg-sel-pamski

Sum
Преди да продължим с останалите въпроси, нека khanata сподели своето виждане за костенурката, Тангра и неговия знак.
Може да има забележки или да поднесе друга информация, която би била полезна за разбирането на древните български символи.

Khanata
Така да бъде, но ще ви помоля за малко търпение. Миналата седмица ми хрумна да си сменям работата и сега ми е на нагорно с интервюта и разтеглено работно време, а след тези интервюта се връщам доста изтощен.

Sum
Когато променяш вътрешната си действителност няма как това да не даде отражение и на външната такава. Пренареждайки пъзела в сърцето си, човек създава условия за друга реалност около себе си. Умът „хваща” вълните от сърцето и така се ражда нова мисъл, после интелекта прави анализ на новата мисъл и отсява полезна ли е, или не. Най-накрая… чрез желанието всичко това се проектира във физическата реалност.
Този вътрешен акт на действие задвижва колелото на собствената ти съдба, и… ето ти я новата работа.
С две думи - И-Цзин в действие… нали не си забравил?..

Ntsk
Аз предлагам засега да си продължим по темата..
Донякъде мисля, че изяснихме въпроса с костенурката и това, което символизира според познанието за ПараБрахман.
Интересно ми е обаче, защо древните българи са използвали за символ двуглавия орел, а и като цяло самата птица. Какъв е неговия аналог /ако има такъв/ в другите култури. Според мен двете глави символизират някой, който е всевиждащ, който едновременно вижда както пред себе си така и зад себе си, както вляво, така и вдясно. С две думи във всички посоки. Единствения аналог, за който се сещам, това е Брахман, както и "този невероятен поглед, който е навсякъде"/"Ти си Това"/. Т.е. двете огромни очи.

По-късно ще се опитам да приложа и една снимка на такъв орел. Плюс това има и други интересни елементи около самия орел, за които можем да поговорим.
Прикачени файлове:
dvuglav orel_resize.jpg

Sum
ntsk , предлагам да не се бърза със символа орел.
Първо нека изчакаме коментара на khanata за костенурката…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 23, 2008 11:43 pm 
Свободния Дух
Драги съфорумци, препрочитайки разговора ни от последните дни (за съжаление не винаги плодотворен и съдържателен), осъзнах, че в един от последните си постове sum поднася информация, която е уникална със своето обяснение на целия творчески процес в океана на Съзнанието. А именно:
Цитат:
Виж, преди да се създаде Вселената първо съществуват куп процеси, които създават отделните пластове в Съзнанието. Едва когато се образуват основните пет пласта в Съзнанието, едва тогава се „ражда” Вселената и не е нужен конкретен бог за това, защото това просто е един естествен процес.
Първичното, което е създадено от Господ, е океанът на Съзнанието. Аз наричам този океан с думата Непроявен Бог. По принцип той е статичен и съдържа в себе си пет основни енергии-вълни. Това са т.нар. татви. Те са тези, които правят движението в океана на Съзнанието и създават някакви вълни. При контакта между вълните се отделя енергия, която се разпространява из целия океан на Съзнанието. Тя не се губи, а се натрупва и така се оформя сила, която създава вътрешно напрежение в океана. Когато стигне връхната си точка, енергия се „самовзривява” и така от тази точка се „ражда” проявения аспект на Непроявения Бог. Този проявен аспект, всъщност, е вече отделен пласт на съзнание, който съществува в океана на Съзнанието. Представи си го като съзнателна хомогенна маса, изпълваща малка част от Непроявения Бог.
Тази хомогенна смес вече носи името Шива. По принцип той е статичен, но татвите в него са динамични и те създават силата в него. Тази сила е описана с думата Шакти. Така великата богиня майка /името няма значение/, започва своя творчески път в океана на Съзнанието /Непроявения Бог/.
По същия начин се образуват и следващите четири пласта на съзнание... чрез натрупана енергия и взрив чрез точки. След като се създадат петте пласта… идва ред и на материалната Вселена. Начинът е същият. Вселената се създава пак от точка и акумулирана енергия в нея.

Конкретното твърдение, което ме впечатли най-много е, че цялото Сътворяване е естествен автоматичен процес. Какво тук е принципно новото? Това, че за разлика от всички останали системи обясняващи вселената (или поне тези, с които съм се запознавал, включително и Тангризма) тук нямаме изолиран волеви акт на Сътворение от някакъв висш Бог-Творец, а именно естествен процес, предварително заложен в самия Океан. Това няма начин да не предизвика „възмущението” на фанатичните последователи на традиционните системи, защото на практика премахва нуждата от съществуването на техния върховен (или дори единствен) Бог.
Драги sum, правилно ли съм разбрал написаното от теб?

Sum
Да. Хубаво е, че си прозрял дълбочината на споделеното.
По описания начин се „раждат” основните Богове. Те представляват активни съзнания и всеки един Бог е изграден от множество пластове, насложени един върху друг. Вече знаете, че основните пластове са пет на брой. Това са Вират, Брахман, Вишну, Шакти и Шива. Ако не ви харесват тези имена можем да ги сменим.
Например пластовете Шива и Шакти ще ги кръстя Шеньо и Шенка. Вишну ще го кръстя Бай Васил. На Брахман му отива името Бриго, а за Вират ми харесва името Васко.
Ако на вас ви харесват други имена… ами хайде да ги сменим. Няма никакъв проблем с това. Имената на боговете нямат никакво значение за самите тях, но явно имат значение за хората. Оттам и дърленето между тях за името на Бога.

…По-важното е, че след като се създадат боговете и материалната вселена със звездите в нея, тогава идва ред на Великите Човеци. Те са тези, които залагат в отделните богове информация, която касае целия еволют на биологичните видове. Така се задвижва целия механизъм на сътворението едновременно във всички пластове. Едва когато това стане, едва тогава вече може да се каже, че например Брахман е творец и създател.
…Просто това му е „работата”… трябва да се уважава и почита сътвореното от него - спор няма.
А същото важи и останалите четири бога. Трябва да уважават и почитат, но това не означава да изпадаме в религиозен фанатизъм и суеверие.

TIME
Дотук добре! Но откъде се появяват Великите Човеци?
И още: първични са татвите, следват 5те основни пласта на съзнанието, значи ли че някоя от татвите е преобладаваща в определен пласт от съзнанието?
Забравих да включа благодарността си на Г-н Чорбаджийски за споделените знания и опит, и безценната помощ, която оказва на търсещите!

Sum
Благодаря, TIME.
Много уместни въпроси за Великите Човеци и татвите…
Отвори втората книга и прочети 9-та част. Там в анализа на евангелието казвам кои са, и как се появяват В.Човеци.
За татвите честно да ти кажа не съм проверявал. Знам, че при човек винаги има една преобладаваща татва в съответната чакра, разположена в гръбначния стълб, но дали е така и при основните пет пласта?…
Много добър въпрос! Ще проверя и при първа възможности ще ти отговоря.
Поздрави!

Khanata
Преди да мина към костенурката, мисля че ще е полезно да пусна още някои други цитати свързани с мирогледа на българите. Следните цитати са от книгата на Георги Кръстев "Мирогледът на българите":
Цитат:
Вярата на богомилите е ориентирана към две главни божества – Силата на сътворението и Силата на разрушението, които древните българи са наричали РА и ЗО...

"Началото бе мъртва точка, а първичност бяха само Силата на Сътворението и Силата на разрушението."....

Космогонията на богомилите представлява модел на разширяващия се свят, близък до съвременния горещ модел на сътворението. Началното състояние богомилите наричат мъртва точка, която е без време и без пространство. Разкъсването на мъртвата точка е равнозначно на раждането на света, т.е. На сътворението. На съвременен език това състояние се нарича сингулярност. Радиусът на мъртвата точка е равен на квантово-релативистичната дължина на Планк, със стойност 10-35 метри. Точно тук е съществената разлика със съвременния модел, при който диаметъра на първичното яйце е 3 см.....

Първичното начално единство обхваща безкрайно пространство и време. Чрез пулсационни излъчвания то създава нови самостоятелни средища, които на свой ред също могат да пулсират и излъчват. Многократното повторение на този процес води до създаване на вселената. Това всъщност е сътворението...

Пулсациите (туптежите) на вселената можем да си представим като две окръжности, или сфери, които пулсират около една средна стойност в противоположни посоки. Когато радиуса на едната окръжност нараства, радиусът на другата намалява (и обратно)....

При пулсирането на вселената пространството и елементът разменят местата си, като пространството става елемент, а елементът става пространство.

Цитат:
ДАО - Учение за ДАО – създадено от Лао Дзъ (по български Боян). Това учение представя пулсационен модел на пространството. Този модел представя света като една неограничена редица от разширявания и свивания на пространството. Преминаването от една пулсация към друга се нарича Велик Преход или Тай Цзи...

Моделът на пулсиращото пространство става подобен на който и да е физически осцилатор. От математическа гледна точка той генерира синусоиди.

Това е поредното доказателство, че българите са имали познание за океана на Съзнанието (непроявения Бог).
А сравнението с физическия осцилатор, което прави Георги Кръстев сигурно приятно изненада Свободен Дух, който констатира:
Цитат:
Конкретното твърдение, което ме впечатли най-много е, че цялото Сътворяване е естествен автоматичен процес

Сега за небесната костенурка, както я нарича Спас Мавров. В няколко мнения вече се писа, че тя символизира космическия разум / Брахман, за това няма отново да го повтарям. Също така стана дума и за медената пита известна на българите под названието онгъл.
Нещо ново което искам да добавя е, че според мен тя символизира нещо повече от едно проявено съзнание, каквото е Брахман или цял един океан на Съзнанието. И тук съм съгласен със Спас Мавров, който обръща внимание на точката в средата. Тази точка не е никак случайна, според мен тя загатва принципа за Великия Предел в ДАО, за холографския принцип във вселената. Ето защо смятам че като холографска плака тя съдържа информация за цялото. Както и С. Мавров отбелязва, небесната костенурка има 12 преплитания. Сега да си припомним за 12 Вечности и 12 Бога от евангелието на Юда. :
"Ти си това 2" (9 част)
Цитат:
Във вселената, според евангелието, има дванадесет Вечности с дванадесет Бога. Във всеки един океан
/Вечност и Бог/ има по шест небеса/Вират, Брахман, ПараБрахман, Вишну, Шакти и Шива/. Тези шест небеса
присъстват и в другите 11 океана. Това означава, че в цялата вселена има общо 72 Вечности и 72 Бога.

Толкова за макро-аспекта на този символ.
В микро-аспект, тя символизира непроявения Бог в нас, т.е. Атман.

Това е моята интерпретация, нищо чудно и да е пълна каша..

Khanata
Като стана дума за богомилството, последен цитат:
Цитат:
562. Тройно е Проявяващото се Едно, и то действа едновременно по Трите Първопътеки за да даде ред на Трите Излъчвания (Еманации).

569. Тези Три Еманации са Трите Изначални Лица на Проявеното : УМ, ДУХ и РЕД. В източната традиция те
биват назовавани: АТМА (Ред), БУДХИ (Дух) и МАНАС ((Ум);или : Брахма, Вишну и Шива; гностиците ги наричат
Отец (Ред), Син (Дух) и Дух Свети (Ум), като ги вземат за Проявени Отражения на Триединно Проявяващо се, понеже образуват Проявеното Триединно.

Епископ Симеон - “Богомили”

Явно богомилите са били най-близко до това което спеделя с нас Румен. Не случайно на времето убиха Людмила дни преди да замине за Малта, където се пазят голяма част от архивите им...
Но това си е друга тема...

Свободния Дух
Тази сутрин имах забавното „прозрение”, че съдейки по информацията, която sum ни поднася в двете си книги и особено тук в този форум, неговото разбиране за Вселената и процесите ставащи в нея, се доближава в голяма степен до „чистата наука”, тъй като то премахва „мистиката” и „тайнството” около „акта” на Сътворение и принципите на функциониране на Сътвореното. В неговите писания откриваме (поне аз де) една „елементарна” логичност и последователност, която според мен може да бъде схваната дори от дете (или дори по-лесно от дете, тъй като децата не са толкова умствено обусловени като възрастните)! Това хармонира и с идеята за изначалната простота (да не се бърка с простотия), заложена от Господ в океана на Съзнанието (нещо, което разгледахме, обсъждайки тук „Причината” за бъркотията, която цари понастоящем в Океана). Друг е въпроса, че съвременната „чиста наука” е все още много далеч от дори задоволително обяснение на въпросите, които обсъждаме тук.

Ntsk
Khanata, много ми хареса констатацията на Свободния Дух за "естествения процес". Важно е правилното разбиране, защото всъщност това ще ни даде вярната представа за сътворението. Целия този процес /на сътворението/ е като един механизъм, Боговете във всеки пласт всъщност са зъбните колела в този механизъм. Всеки поотделно няма как да съществува. Това, което единия върши, спогама за следващия и обратно. Затова няма как да има някакъв индивидуален "изолиран волеви акт" при сътворението на Вселената - това си е един цял механизъм. Потенциалът за изпълнение и работа на механизма се съдържа в Непроявения. Той просто трябва да се прояви по своя естествен път.
Колкото до въпросът кой е създал Непроявения Бог - sum вече го обясни.

Това, което казваш за богомилите също ми направи голямо впечатление. Наскоро се запознах подробно с техни текстове. Наистина тяхното познание има много общи елементи с това, което представя Румен за Съзнанието. Учудих се, когато разбрах че и те са достигнали по някакъв начин до знанието за семената /те мисля ги наричаха - "връзките"/ в сърдечната област. Просто наместа срещнах някои неясни елементи. Иначе принципите, за които пишат, много ми напомнят за йога и даже с риск да ви развеселя, но докато четях се сетих за сутрите на Патанджали... защо ли, незнам...

Искам да кажа и нещо за точката и окръжностите. Тази точка, за която говори khanata, на мен лично ми напомня за точката бинду. Излизайки отвъд тази точка /т.е. минавайки през нея/ ние преминаваме отвъд времето и пространството. То /време-пространството/ остава вътрешно за нея.
Бинду е точката-начало, която се образува след "раздвижването" в Шива. Тя се образува от изначалното акумулирано напрежение и съдържа в себе си неизявения първичен звук Аум /Ом/. Брахман всъщност е центъра на този звук, когато се изяви/прояви/. Интересното обаче е, че такива точки /бинду/ и такъв звук има във всяка точка от шестоъгълниците - т.е. там където те се свързват. Това са ъглите на самите шестоъгълници, тези точки са общи за тях. Същата точка я има и в центъра на всеки шестоъгълник. За целта обаче трябва да си представим "мрежата" от фигурите, долепени една до друга - т.е. структурата на ПараБрахман.
Цитат:
Тази точка не е никак случайна, според мен тя загатва принципа за Великия Предел в ДАО, за холографския принцип във вселената. Ето защо смятам че като холографска плака тя съдържа информация за цялото.

Според това, което описах мисля става ясно, че в точката/бинду/ се съдържа информация относно това, което ще се сътвори с проявата на Брахман. Формата на това вече проявено, е шестоъгълна. Във всеки шестоъгълник се съдържат вече създадените съответно психичен, мисловен и материален свят - също от проявена точка. По този начин това, което първо е било само като информация вътре в точката, бива създадено и му се придава определена форма. Понеже шестоъгълниците са безброй много и са долепени един към друг, те образуват "пчелната пита" на ПараБрахман - за мен това са си безброй много създадени материални вселени като нашата, долепени една до друга.
На описаните дотук разсъждения, ме наведоха следните думи на sum:
Цитат:
Костенурката символизира ВЕЧЕ създадения пласт на съзнание… един от петте – в случая това е ПараБрахман или Висшия Разум.

Така че когато говорим за точка от която се "ражда" нещо си, е добре да знаем на кое "колело" от механизма съответства тази точка. Защото движейки се нагоре по целия механизъм ще стигнем и до връхната точка, от която се ражда самия Шива.
Цитат:
sum:
Когато стигне връхната си точка, енергия се „самовзривява” и така от тази точка се „ражда” проявения аспект на Непроявения Бог.

Khanata, ако погледнем по този начин на нещата, коя според теб тогава ще бъде "мъртвата точка", коя "Силата на Сътворението" и коя "Силата на разрушението" ?

Да видим обаче какво още ще ни каже и sum по въпроса..

Свободния Дух
Следният цитат на khanata от книгата на Георги Кръстев "Мирогледът на българите"…
Цитат:
Вярата на богомилите е ориентирана към две главни божества – Силата на сътворението и Силата на разрушението, които древните българи са наричали РА и ЗО...

предизвика много интересна догадка в мен: дали българската дума „зора” не отразява точно този преход между Силите на разрушението (мрака) и Силите на сътворението (светлината)

men
Много е важно наистина да си изясним мястото на Небесната костенурка или Пчелната пита в пластовете на съзнанието.
Цитат:
Цитат sum:
По същия начин се образуват и следващите четири пласта на съзнание... чрез натрупана енергия и взрив чрез точки. След като се създадат петте пласта… идва ред и на материалната Вселена. Начинът е същият. Вселената се създава пак от точка и акумулирана енергия в нея. Знаеш, че материята всъщност е енергия, нали?
Обяснявам го това заради небесната костенурка. Костенурката символизира ВЕЧЕ създадения пласт на съзнание… един от петте – в случая това е ПараБрахман или Висшия Разум.

Нека да тръгнем по обратния ред в петте пласта на проявено съзнание от материалната Вселена нагоре, от океана на прана в който сме, изкачвайки се нагоре трябва да преминем през нейния център Слънцето.
1 .От там попадаме в океана на менталния Бог и преминаваме през центъра наречен Вират.
2. Следва психичния океан и преминаваме през центъра наречен Брахман, който е шестоъгълник
3. Издигайки се извън световете на Брахман попадаме в неограничения от нищо океан Пара Брахман, който е пчелната пита /Небесната костенурка/.
4. Следва четвъртия пласт на съзнание с център майката пчела или Бог Вишну.
5. И петия пласт на съзнание е Шива – Шакти аспекта /от първа до седма чакра/, където е и върховната точка Пара-Бинду.
Всичките тези океани на съзнание са с различна честота на трептене и са вплетени един в друг на принципа на матрьошката/още един български символ/. и представляват един неограничен океан на съзнание или непроявеният Бог/Атмана в нас/.

Sum
Мисля, че вече сме в същността на нещата. Много точно се ориентирате в знанието за пластовете.
Искам да обърна внимание върху текста на Khanata и по-точно на цитатите от книгата на Георги Кръстев "Мирогледът на българите". Цитат:
"Началото бе мъртва точка, а първичност бяха само Силата на Сътворението и Силата на разрушението."

Khanata, това, което си написал след цитата на Кръстев, визира сътворението на материалната Вселена. Космогонията на богомилите, разкъсването на мъртвата точка, пулсационните излъчвания, пространството и елементът - всичко това се отнася към сътворението на материалната Вселена.
Казано по просто - цитатът на Г.Кръстев е отнесен към създаването на Вселената.
Съгласен съм с казаното от него… но, хайде да помислим заедно. Освен материалния пласт, наречен Вселена, според мен има още пет такива, които не са материя и представляват форми на активни съзнания.
От цитата на Г.Кръстев се разбира, че говори за създаването на материята чрез мъртва точка – добре. Но, вече знаеш, че преди да се създаде материята от точка, съществува татвичен процес, който създава други пет пласта… чрез пет различни точки.
Разбираш ли вече разликата?
Г.Кръстев говори за създаването на материята, а аз говоря за създаване на Съзнанието, като казвам, че материята е крайният продукт от развитието на пластовете на Съзнанието.

Да погледнем следващия цитат, даден от теб:
„ДАО - Учение за ДАО – създадено от Лао Дзъ (по български Боян). Това учение представя пулсационен модел на пространството. Този модел представя света като една неограничена редица от разширявания и свивания на пространството. Преминаването от една пулсация към друга се нарича Велик Преход или Тай Цзи...
Моделът на пулсиращото пространство става подобен на който и да е физически осцилатор. От математическа гледна точка той генерира синусоиди.”

Как ти се струва този текст от позицията на пластовете, а?
В това учение пак се говори за МАТЕРИЯ и пулсиращо пространство, а не за пластовете на Съзнание! Така че твоите думи, след цитата, не е „поредното доказателство, че българите са имали познание за океана на Съзнанието /Непроявения Бог/.” Този цитат от ДАО е поредното доказателство за знанието на Лао Дзъ за създаването на Вселената и процесите, протичащи в нея, но не и за пластовете на Съзнание.

Преди да продължа за небесната костенурка, както я нарича С.Мавров, искам да разбера как възприемаш споделеното дотук…

Khanata
Да така е, действително в цитатите се говори за вселената.
Аз възприемам Силата на разрушението и Силата на сътворението като Шива и Шакти, а тези пулсации като вълни в един океан, за това го изтълкувах като знание за океана на съзнанието. А в изричението
"Чрез пулсационни излъчвания то създава нови самостоятелни средища, които на свой ред също могат да пулсират и излъчват. Многократното повторение на този процес води до създаване на вселената."
"средищата" ги интерпретирах като пластове, но вярно като се чете целия текст по-скоро се има в предвид само сътворението на материалната вселена.
Напълно съм съгласен със забележката.

Sum
Преди да продължим трябва да се изясни друго важно нещо.
Във всеки един пласт на Съзнанието /те са общо шест/, текат енергийни процеси като свиване-разширяване, сътворение-разрушение, покой-действие-леност, пулсации-излъчване и т.н. Това означава, че във всеки един пласт протича индивидуален енергиен обмен, който създава някаква реалност.
При материалния пласт /Вселена/ ще има материална реалност, при менталния пласт ще има ментална реалност и т.н.
Така че, когато даден автор каже, че след мъртвата точка има първичност на Силата на Сътворението и разрушението, и ако авторът не е уточнил за КОЙ пласт говори, то аз автоматично слагам неговото изречение при съответното ниво – в случая с Г.Кръстев, това е Вселената.

Хайде да разгледаме и някои религиозни твърдения. Например… мисля че беше в катха упанишад… там се казва: „Той си помисли и се родиха световете” /цитирам по памет/. Този текст веднага ме отпраща към менталния Бог, с име Вират, където водещата сила е мисълта. /втория пласт от океана на Съзнанието/
Да вземем друг текст: „В началото бе словото, и словото бе…”. Този текст веднага ме води към следващия пласт, където е центърът на звука. Словото е звук. Някой го наричат Логос. В случая, това е Брахман със своя свещен звук АУМ. /третия пласт от океана/
Ето още един текст: „Бог е любов”. Това твърдение вече ти е ясно кой пласт визира, нали? Става въпрос за бога, с име Вишну, където е центърът на любовта. /четвъртия пласт от океана/
При Шакти и Шива /петия и шестия пласт в океана/, нещата са същите.

Друг много важен въпрос е, че отделният Бог /например Шива/ не създава следващия пласт на съзнание, сиреч, това е Бога с име Брахман. Вече разбра, че създаването на боговете е работа на енергийте-вълни /татвите/. Така „работата” на всички богове се свеждат до нещо просто - еволют, или както го наричам във втората книга – процесът на Ставането.

Така че, ако мога да обобщя… не боговете създават световете... това е работа на татвите. Затова според мен, всички светии и пророци, които твърдят в своите религиозни текстове, че еди кой си Бог е създал света и всичко живо в него със съответния народ… това за мен означава манипулация и скриване на истината от хората. Огромна манипулация!
…Но тези хора не са виновни.., защото през последните 5-6000 години едва ли посветените духовници някога са разбирали за какво иде реч…

TIME
Много добро разяснение, Sum!
В този ред на мисли в моята глава се "сътвори" един въпрос:
След като е сътворен Океанът на съзнанието ( Непроявеният Бог) той трябва да има граници, а от там и форма. Каква е формата му и как визуално можем да впишем в нея петте пласта на съзнанието плюс материалната Вселена. Ако се водим по принципа на матръошките, значи ли, че в най-външния пласт е Шива, а в средата Материалната Вселена?
Опитвам се да опростя нещо толкова необятно, но нали търсим простотата за да открием съвършенството!

Sum
Страхотен въпрос, TIME, страхотен!..
Нека обърна внимание върху друго важно, според мен.
Моето обяснение за петте пласта /боговете/, Вселената и работата на енергиите-вълни... всичко това не е точно така обяснено в източните учения, индийската философия или друга подобна езотерична литература. Всички сте чели какви ли не книги, обясняващи какви ли не доктрини и спокойно можете да сравнявате информацията, дадена от други автори, и тази, която ви споделям.
Това, което обясних в предните постове, е част от древното загубено знание на Премъдрите… /нали си спомняте, че в книгата говоря за последните девет Премъдри, които са живеели по нашите земи/.

TIME, искам да подчертая, че, ако започна да разглеждам въпроса ти, то ще е на базата на знанието на Премъдрите… и ще е нещо, за което не съм писал до сега… В момента не съм много убеден, че трябва да пиша за това.
…Хм.., но.., като се замисля, това пък ми дава шанс да обясня разликата в знанията между това на адвайта-веданта, това на Исус, и това на Премъдрите… Много интересно.

…Ще видим. Трябва ми малко време,... трябва да преценя нещо…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 23, 2008 11:56 pm 
Ntsk
Цитат:
Опитвам се да опростя нещо толкова необятно, но нали търсим простотата за да открием съвършенството!

Ей, TIME, този извод много ми хареса!

Колкото до думите на sum:
Цитат:
Моето обяснение за петте пласта /боговете/, Вселената и работата на енергиите-вълни... всичко това не е точно така обяснено в източните учения, индийската философия или друга подобна езотерична литература. ............
Това, което обясних в предните постове, е част от древното загубено знание на Премъдрите…

Според мен има предвид именно това, че всъщност татвите са в основата на всичко, за което казваме, че е сътворено /било то боговете или самите пластове-светове след това/.
Също така беше важно и това обобщение:
Цитат:
...отделният Бог /например Шива/ не създава следващия пласт на съзнание...

- точно защото татвите го създават. Няма как да не отбележа тази нова информация.
Така след като татвите създадат боговете и съответните им пластове/светове/, тогава вече този наречен от мен "механизъм" се задейства и процеса на "Ставане" вече е факт.
Мисля, че различното познание на Премъдрите започва именно от тези два цитата на sum!

Sum
Ntsk, нека споделя с теб нещо повече за знанието на Премъдрите. Знаеш, че повече от година дебатираме в спиралата всякакви учения и теоретични познания, представени от различни автори.
По долу ще представя казаното от мен през тази година във форума, което е визирало познанието на Премъдрите. Споделих ви за:
- знанието за трите форми на съзнания в човек.
- знанието за сливането на трите форми на съзнания, и „раждането” на атман.
- знанието за самскарите и броя на точките в решетката, намираща се около сърцето.
- знанието за премоделирането на самскарите и разграждането на решетката от точки.
- знанието за броя на преражданията и тяхното прекратяване.
- знанието за петте пласта и световете, намиращи се в тях.
- знанието за формата на Брахман и ПараБрахман.
- знанието за еднаквостта между атман и Непроявеният Бог.
- знанието за проявяването на самскарите, чрез сезоните, и двата безценни дара.
- знанието за татвите и „раждането” на боговете и вселената.

Всичко това са различни части от знанието на Премъдрите.
Аз не крия, нито спестявам познанието им, и, когато някой човек е готов да разбере нещо повече от това, което е научил, то само в такава ситуация съм си позволявал да надграждам неговите знания с тези, на Премъдрите. Така че никога не съм ви спестявал тяхното знание… напротив, винаги когато разбера, че човек е готов да разбере… аз съм му давал тяхното знание. Вярно е, че не съм го афишираш до сега, но…
Когато става въпрос за това, какво е човек и океана на Съзнанието, знанието трябва да се дава и обяснява на хората. Стигне ли се до Отеца и Царството Небесно – това пак трябва да бъде обяснено и записано.

Сигурно сте забелязали, че във втората книга Галя ме попита - какво е било знанието на Премъдрите, което са давали на хората от онова време?
Аз й казах – спри да пишеш, това се предава само устно.
Това, което се предава устно, е свързано с познанието за Великия Свидетел в човек. Всеки от нас е индивидуалност и реалността, която ще преживее чрез името си като Атман няма да бъде различна от тази на другия човек, който също е постигнал Атмана. Но при Господната действителност не е така. Вярно е, че преживяването на В.Свидетел също е индивидуален процес… както този на Атмана, но вече знаете, че Господната действителност не е и няма нищо общо с океана на Съзнанието.
Тогава как може Атман /който е чисто Съзнание/ да преживее Господната реалност /която не е съзнание/? И може ли преживяването на тази реалност да не навреди на човек тук и сега… Замисляли ли сте се по този въпрос?
Затова във книгата казвам, че това познание се предава само устно, защото за всеки човек връзката с Господ освен че е индивидуално преживяване, тази връзка е уникат сама по себе си и НЯМА аналог, с който да се обясни на другите хора какво е да бъдеш Велик Свидетел!
Ако тръгна да пиша и обяснявам какво е да си В.Свидетел… със сигурност ще напиша най-върховната глупост в живота си. Затова и не мога да говоря относно това познание, защото в момента, в който се опитам да го обясня, аз със сигурност ще сгреша.

Най-важното от всичко казано дотук е, че в онова далечно време Премъдрите са споделяли с хората, тръгнали по техния път, че съществува връзка между Атман и Господ. Тази връзка е описана от Премъдрите… чрез знак! Това е знакът ипсилон, който от невежество е сложен от някои хора в днешно време, като символ на бога Тангра!

Ntsk
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Сега разбрах... за ипсилона, Премъдрите и знанието, което са давали по "онова време"... това беше като разтърсване, което преподрежда новите части от "пъзела".

Колкото до обобщението ти относно отделните моменти в знанието /това е новото и различното от вече познатите в днешно време теории/ - ами напълно съм съгласен и ти благодаря за обширното описание.
Предния ми пост целеше именно това, да припомним докъде сме стигнали... понеже... усещам, че ни предстои нещо ново и изключително.
Твоя пост обаче беше предостатъчно обширен и точно на място, благодаря!

Свободния Дух
От близо една година, тук на виртуалните страници на този форум, се извършва нещо, което бих определил като едно неформално чудо, като една тиха революция в умовете на читателите му. Едва ли някой от участниците в този приятелски (в по-голямата си част) разговор е предполагал в началото му, какви изненади ще ни поднесе той, какво уникално писмено творение ще се зароди тук. Всички ние, четящите тази тема (както и темата посветена на книгата „Ти си това”), ставаме свидетели на може би най-величествения процес в съвременната история – възвръщането на пълното познание за Пътя, Истината и Живота. Съдейки по брояча за влизанията, поднесеното ни от Румен Чорбаджийски познание предизвиква небивал интерес сред търсещите истината за себе си и всичко заобикалящо ни (каквито предполага се, са посетителите на този сайт). Според мен най-логичната причина за този огромен интерес е, резонанса който поднесената информация предизвиква с нашата истинска същност – резонанс, потвърждаващ нейната истинност (макар че, предполагам на този етап повечето читатели няма да бъдат готови да проверят сами тази истинност). Всеки от нас бидейки част от цялото Творение, носи дълбоко в себе си закодирана тази Истина и колкото и тя да бъде покривана с пластове мръсотия, достатъчно е да ни огрее дори един лъч от Нейната светлина, за да събуди спомена за Изначалната Мъдрост.
Познатата ни историята на човешката цивилизация преминава през множество периоди на възходи и падения. В последните няколко десетилетия в изотеричните и духовно-просветителски кръгове упорито се тиражира идеята, че именно началото на 21-и век ще донесе отдавна чакания поврат в развитието на човечеството в посока висока духовност. Какво би могло да предизвика такъв внезапен катарзис? Само нещо, което е равносилно на чудо – чудото на Разбирането на Това-Което-Е! Без да изпадам в ненужно (дори вредно) идолизиране на човека познат ни като Румен Чорбаджийски, вярвам, че споделяното от него познание на Премъдрите, е необходимия катализатор за осъществяването на процеса на духовен подем. Геният на народната мъдрост ни е оставил една великолепна поговорка: „Една птичка пролет не прави”. Затова, ако ние останалите „птички” не отворим умовете и сърцата си за „пролетта”, не можем да очакваме, че „сухоземните” и „рибите” ще ни я докарат (надявам се алегорията е разбираема за всички).
Убеден съм, че ни очакват още не малко „порции” древна мъдрост, изящно „сервирани” ни от sum в този форум. Мога само да се надявам, че „блюдата” ще се „усладят” на „гладните” за Истина.

TIME
Цитат:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Здравей, ntsk ей това на мене много ми хареса! Думите са излишни!

Досега не си давах сметка какво точно знам, и се оказва, че съвсем не е малко. Браво на " учителя"!
Чудя се, как ли са наричали някога Премъдрите Великия Свидетел?
Дали наименованието има връзка с буквата ипсилон, което означава "И високо"?

Tarsach
Преди време писах във форума, че не бива да пропускаме невероятния шанс да се докосваме до знанието споделено от Румен. Питах и се и дали липсата на опитност не е пречка да реализирам това знание...тогава Румен, както винаги беше до болка точен :

Знанието е информация и ще настрои твоето съзнание за тази действителност, която сам си избереш. След като си готов… в медитация може да преживееш наученото в себе си и така ще придобиеш вътрешна опитност. Докоснеш ли се до нея, знай, че вече си стъпил в познанието. След като познанието се всмучи в теб… тогава спираш да питаш, защото знанието на другите става излишно.

Абсолютно прав си Свободен дух :
Всеки от нас бидейки част от цялото Творение, носи дълбоко в себе си закодирана тази Истина и колкото и тя да бъде покривана с пластове мръсотия, достатъчно е да ни огрее дори един лъч от Нейната светлина, за да събуди спомена за Изначалната Мъдрост.
И чудото наистина се случва и нито "сухоземните", нито "рибите"...могат да го спрат !

Sum
TIME, добре направи, че сложи думата учител в кавички…

В днешно време не е толкова важно как Премъдрите са наричали В.Свидетел…
Ипсилонът не визира пряко В.Свидетел.., този знак изразява връзката между Атман и В.Свидетел, а не самия В.Свидетел. Има разлика, нали?

Относно въпроса за петте пласта на съзнание, формата им… кое от кое произлиза, има ли Непроявения Бог някаква форма и т.н.
Ами нямам нищо против да обясня какво представляват всички тези… как да ги нарека… структури… Просто ми трябва време, защото прецених, че най-добре ще бъде разбрано това знание чрез рисунка… по-точно, ще трябва да нарисувам няколко рисунки. Когато имам време ще ги направя и ще дам съответните обяснения под тях.

...Сещам се, че не сме завършили захванатата тема за българските символи. Малко „избягахме” от нея, но пък споделеното беше важно според мен.
Khanate, имаш ли някакви забележки от твоя страна относно знанието за небесната костенурка и пластовете на Съзнанието?
Ако ли не, нека продължим нататък...

Khanata
Не нямам.
След като вече спомена за IYI, да минем на Розетата (седмолъчицата) от Плиска.

Men
Мисля, че изяснихме какво символизира „Небесната костенурка” и в подкрепа на това
прилагам препратка към фотос на костенурка където ясно се виждат шестоъгълниците по корубата и.
http://kostenurki.dir.bg/_wm/gallery/it ... f386f6da52

А сега за двуглавия орел…
Само с няколко изречения искам да споделя моето разбиране за символите в публикуваната по горе снимка на двуглавия орел т.к. считам, че има връзка с познанието на българите.
На снимката са изобразени два кръга един в друг, във външния кръг долу е изобразено цветче с шест листенца, от ляво и отдясно в пространството между двата кръга са разположени листенца опасващи като венец по малкия кръг, в основата на този символичен венец е шест листното цветче. Във вътрешния кръг има двуглав орел и над него цветче със седем листенца.
От гледна точка на Човека тази картина символно представя един от аспектите на проявено съзнание/Шива – Шакти/ и пътя за неговото разбиране.
Шест листното цветче символизира шесте центъра на съзнание „шестте врати” /от муладхара до аджна/ през които трябва да премине човек, и ако това стане и пред него се разтвори шестата врата, едва тогава изгрява "Всевиждащият Бог Творец" или шестия център на съзнание изобразен символично със Всевиждащият двуглав орел – Цар на небето.
Над него цветчето със седем листа символизира седмия център на съзнание или безграничния статичен аспект на самосъзнанието.
Седемте листа между двата кръга символизират седемте центъра на съзнание/от първа до седма чакра/ в човека и седемте стъпки, които трябва да направи този, който иска да извърви пътя…
Различните религиозни системи боравят с различна терминология…но все пак истината е една!
За мен българите са носители на Божествено познание!

……………………………..
Това което описах за двуглавия орел беше от гледна точка на човека като микрокосмос, но е хубаво да си обясним нещата и от гледна точка на макрокосмоса.
Всичко е въпрос на гледна точка и зависи от изходната позиция на наблюдателя.
Ако човек успее да разшири съзнанието си и успее да погледне надолу от позицията на седмия център в космически мащаб интересно какво ще види …ами шестоъгълника символичен израз … на Бога Творец/Брахман/…
Така или иначе Парабрахман/Онгъла - восъчната пита / е реалност. Българите като носители на божествено познание са живеели на земята спазвайки Небесните принципи…..

………………………………
Нека се върнем на изображението на орела. Ясно се вижда ,че седем листното цветче /хилядолистния лотос/ е над двуглавия орел. В човека този седми център е над фонтанелата/въртела/ на главата на човек и именно там българите са правили своите чембаси/дълги плитки/ естествено защото са имали познание за този седми център.
Но както казах тези седем центъра на съзнание са само един от аспектите на проявено съзнание/Шива-Шакти аспекта/.
Седмия център е безграничния статичен аспект на самосъзнанието, той се проявява чрез своята динамична сила, тя от своя страна включва петте енергии/татвите/, които изграждат целия материален свят и щом има динамика значи има и вибрация. От вибрацията на сцеплението се образува точката, която дава началото на центъра на звука АУМ или Бога Творец. След това динамичния аспект създава достъпната за нашите сетива материя съставена от петте основни елемента на които съответстват петте низши центъра на съзнание.
Всичко описано дотук присъства в човека. Но досега говорихме само за проявено съзнание, извън него е първопричината на това проявено съзнание или Непроявения Бог.

Sum
Много добре обяснено, men!
Мнението ти ми спести обяснението за орела, защото много-много не се различава от твоето. Все пак, за да се възприеме още по-добре, какво точно визира орела си позволих да нарисувам няколко рисунки.
Първо ще представя онази рисунка /от разговорите ни по първата книга/, където показвам какви са енергийните центрове в човек. В дясно от нея съм извел само чакровата система, където е кундалини.
Прикачени файлове:
chakri_2_sitee.jpg
chakri_2_sitee.jpg [ 23.37 KiB | Прегледано 11879 пъти ]

Обърнете внимание на 6-та чакра. Двуцветния лотос /аджна/ го представих със син цвят. Над шеста чакра в белия кръг съм представил с малки сини кръгчета другите двете чакри, наречени манас и сома. В първата книга ги обяснявам, затова сега няма да се спирам върху тях.
Хайде да погледнем сега снимката на орела, представена от ntsk.
Прикачени файлове:
dvuglav%20orel_resize.jpg
dvuglav%20orel_resize.jpg [ 27.62 KiB | Прегледано 12470 пъти ]

Нека сега видим и това, което нарисувах след нея…
Прикачени файлове:
orel_sitee.jpg
orel_sitee.jpg [ 13.47 KiB | Прегледано 11784 пъти ]

Според мен достатъчно ясно може да се види в символа орел част от чакрова система, намираща се в човек. Двете глави на орела, всъщност, са чакрите манас и сома. Изобразени са със сини кръгове.

В началото мислех, че двуглавия орел представлява само връзката между 6-та и 7-ма чакра. Това, което ме впечатли допълнително от снимката на ntsk, са тези вълнички между двата кръга.
Ако прочетете за муладхара чакра в индийската литература, ще разберете, че тя е изобразена с четири листенца. В нея властва татвата притхви и тя е с квадратна форма.
Квадратната форма при снимката на орела е повече от очевидна. Плюс това, в краищата на квадрата се виждат и четирите листенца.., но в тази снимка са представени като вълни.
След това обърнах внимание върху групите вълнички, намиращи се между двата кръга.
Когато ги преброих се получи числото 42. Прибавих и тези от квадрата и вълничките станаха общо 46. Двете крила на орела представляват още 2 вълни… и така общият брой стана 48. Това число /48/, е точният брой на листенцата, намиращи се в чакрите, описани в индийските учения.
За мен това е очевиден факт, че авторът на двуглавия орел е представил в своята творба целия чакров комплекс в човек.
Древните българи са говорили за Силата на орела. Според мен Силата на орела е представен чрез символа змия. На изток говорят за змийската сила, която при своя възход обединява всички чакри в едно. Те нямат символ, който да обедини всички чакри... орелът при българите върши това обединение.
Затова българското знание е различно от това на индусите, защото орелът всъщност се явява целия чакров комплекс, по който ще тръгне змията.
Всеки знае за орела на хан Аспарух. На тази статуетка е изобразено как орелът държи змията в ноктите си. Този символ според мен означава, че змийската Сила е в покой и е под контрола на самосъзнанието. В случая с първата рисунка, самосъзнанието е синия кръг над главата на човек. Там змийската Сила при своя възход се слива със своя статичен център.
Ако го обърнем това знание към боговете, ще разберем, че при тази практика човек ще постигне богът, познат с името Шива.

Ntsk
Значи всъщност крилата на двуглавия орел и "яйцето" в средата образуват чакрата аджна.
Двете крила/двата сини триъгълника/ съответстват на двете листенца на аджна чакра, а овалната форма в средата е центъра на чакрата/имам предвид последната картинка с орела, който sum е нарисувал/.
Не се бях сетил, че двете глави могат да са всъщност чакрите манас и сома, за които sum пише в първата книга. Впечатляващо, наистина!
Другото интересно, което прочетох е за връзката между орела и змията според разбиранията на древните българи.
Като цяло напълно споделям мнението на men и sum, че картината с орела визира именно чакровия механизъм в човека
и дава представа за връзката Шива-Шакти.

Също така искам да добавя нещо и за квадратната основа. В индуизма използват също квадрат за основа на янтрите. В темата по първата книга вече бяхме говорили за янтрите и по-точно за Шри Янтра. Квадрата освен муладхара чакра и елемента земя, символизира също и устойчивост, баланс, неподвижност.
Казват, че символите разположени в квадрат функционират динамично - ето защо квадрата обикновено се използва за основа на рисунката.
Ха сега, кой първи е започнал да рисува янтри... българите или индусите??
Казвам го това, защото на 9 страница на тази тема бях подхванал да сравнявам Шри Янтрата и българската Канатица... интересна прилика, нали? Днес ми дойде нещо наум по въпроса, но реших да го оставя малко да поотлежи...

TIME
"...
Българин да се наричам,
първа радост е за мене.."

Men
Евангелие на Тома

67.)
Този който знае Всичко, И НЕ ПОЗНАВА СЕБЕ СИ
е пропуснал всичко......!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Дек 24, 2008 12:02 am 
Sum
Хубави думи.

Ако мога да обобщя казаното досега - според мен седмолъчицата представлява седмата чакра в човек, наречена от индусите сахасрара. Бях чел някъде, че българите са наричали седмолъчицата с думата столистник… индусите говорят за хилядолистник. Един и същ е смисълът зад тези думи.
Важното е, че чрез тази практика /издигане на змийската сила/ човек постига Шива. Древните българи със сигурност са използвали друго име за Бога… но дали е било Тангра или Тенгри, или друго име… аз не знам.

Когато khanata повдигна въпроса за българското знание, за мен бе интересно да науча, защо българите са си оставяли дълги плитки /чембаси/? Чудех се, какво е било предназначението на тази плитка?..
И така воден от този въпрос, реших да разбера тази загадка за мен.
В една от медитациите си видях следната картина – сред природата стоеше човек с кръстосани крака и изправен гръб, главата му беше обръсната и от въртела висеше дълга плитка, която беше здраво стегната с някаква връв. В дясно от човека.., на земята се виждаше тънко въже, навито в кръг.
…Зачудих се, за какво ли му е това въже.. и в един момент си помислих, че мъжът явно е решил да се обеси…
Оказа се, че не съм прав, защото не след дълго мъжът взе въжето от земята и завърза единия му край за чембаса, а другия край на въжето висеше свободно в неговите ръце.
Разбрах, че това явно е някаква духовна практика, която се извършва с помощта на тънкото въже.
В един момент мъжът както си седеше със затворени очи, изведнъж рязко дръпна въжето… и то опъна плитката на главата му.
… /това пък какво беше - чудех се аз/…
През различни интервали той повтори няколко пъти това движение /опъването на въжето/…
…Не след дълго всичко ми се изясни.
Основната роля на чембаса е, да служи за съсредоточаване на мисълта върху въртела на главата. Когато човек в медитация практикува издигането на змийската сила, това изисква пълно съсредоточаване и строг контрол както върху активната мисъл, така и върху звуковите мантри. Понеже мисълта много трудно можеш да я заставиш да бъде в покой, затова и българите са използвали чембаса, за да връщат своята движеща мисъл върху столистника /седмата чакра, седмолъчицата/.
Така.. ако човек се разсее и активната мисъл отведе ума в друга посока, то тогава практикуващият използва въжето, което е завързано за чембаса, за да върне съсредоточаването на ума си върху седмия център /самосъзнанието/.

Ntsk
За пореден път се убедих, че относно познанието няма по-полезно нещо от личната пряка опитност.
Много интересна информация споделящ с нас, sum. Не съм предполагал за тази функция на чембасите/дългите плитки/, които са си оставяли българите в древността.
Аз си правех някакви свои си асоциации с изображенията на Шива от индуизма като ето това тук:
http://tony.donetsk.ua/_img/shiva1.jpg - имам предвид това, което е отгоре на главата му, точно над въртела. Но виж ти каква е била работата. Е поне съм бил на прав път относно това, че и в двата случая е ставало въпрос за змийската сила – Кундалини и мястото където ни отвежда, когато я „яхнем”, слели ума си с нея. Тук визирам точката бинду, която е над главата, преминавайки през която, ние излизаме отвъд време-пространството.

Благодаря на sum за споделения ценен опит! Някой път ще си направя изкуствен чембас и ще пробвам – защо пък не.

Сега и аз да споделя един опит. Бях писал скоро за Шри Янтрата и приликата с канатицата. Също така бяхме споменали, че тази янтра изразява в себе си учението Шри Видя – едно древно знание. Румен говори за него в първата си книга, като описва че това учение е може би най-трудния път – една пътека, която никак не е за всеки, пътека основаваща се най-вече на практическия опит.

Винаги ми е била много интересна тази янтра. И така се стигна до едно любопитно преживяване при една медитация наскоро. Видях движение пред погледа си, движение в съзнанието подобно вълни на океан, в който бях потопен. Пред мен се оформиха пластове, които бяха така съчетани, че много ми напомниха на изображението на янтрата. Няма да разказвам подробности от „случката”, а само ще опиша какво осъзнах в този момент, нещо много важно според мен.
„Ъгъла” от който „гледах” ми позволи да видя няколко пласта, вплетени един в друг. Интересното беше, че ъгъла на виждане можеше да се сменя не толкова наляво или надясно, а най-вече в дълбочина и обратно. Не успях да премина през центъра, но осъзнах нещо. Пластовете, които различих бяха като вписани една в друга части от нещо много по-голямо. Когато по-късно разсъждавах върху случката ми хрумна защо съм срещал няколко различни тълкувания на въпросната янтра. Едни казват, че тя изразява троичността на Брахман – мисъл, его, интелект. Други говорят за триъгълниците в янтрата символ на Шива и Шакти, за петте татви и т.н. Тук във форума обаче sum ни обясни за трите форми на Проявено Съзнание – това знание е нещо твърде различно от познатото в книгите и аз сега като цяло си мисля, че значението на янтрата е много по-сложно. Просто всеки гледа от своя ъгъл, до който е достигнал и това вижда като действителност в янтрата.

Едни ще виждат измеренията на Брахман, други на Шива... Аз си мисля обаче, че янтрата по някакъв начин изразява целостта на трите форми на съзнание, но гледано от „вътрешната страна”/материалния свят/ – и така когато съзнанието се разширява, то вече възприема съответната действителност. Искам да кажа, че ако си представим това „разширяване” като движение във вертикална посока, то тези 3 форми на проявено съзнание могат да бъдат представени като „форми”, разположени една над друга. Също както sum ги е представил на рисунката с „хилавия” йогин – сините кръгове.
Т.е. ако аз в космически мащаб, като отделно съзнание, изляза от пласта на Проявено Съзнание наречен „ум”, то аз ще видя формата му обърната срещу мен. Нещо като кръгла баница, която има център в средата... и... „доста” шестоъгълници...
Sum, ще те помоля за коментар...

Знам, че малко се отклоних от темата за древните българи и техните символи, но все пак говорим за познание, в чиято основа излиза че стоят именно те – българите.

*ПП: ето няколко линка с интересни изображения на Шри янтрата:
http://www.sriyantras.com/sri2r.jpg ; http://www.meru.org/Yantra.jpeg ; http://www.divine-rudraksha.com/parad/zoom/6.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k48/A ... larger.jpg ; http://www.yoga-darshan.com/images_yoga/shri-yantra.jpg

Свободния Дух
Провокиран от видяната в медитация от sum прелюбопитна употреба на чембаса, реших да поекспериментирам с подобна техника и в моите медитативни практики. Тъй като (съвсем очаквано) нямам на главата си подобно космено оформление, си създадох въображаемо такова (за ума няма кой знае каква разлика). За моя не малка изненада, техниката с подръпването на виртуалния чембас се оказа изключително ефективна и ми позволи да постигна умствена концентрация и балансираност, непостигани от мен дотогава. С това бих искал да окуража всички съфорумци, занимаващи се с някакви медитативни практики, да опитат и те подобна техника на въздействие върху ума си.
…И за да се върнем към важната тема за древните български символи, ще напомня че преди седмица khanata насочи вниманието ни към Бронзовата розета от Плиска. Известни са различни тълкувания на предназначението и смисъла на този седемлъчев артефакт, повечето от които имат планетарно-астрологичен характер и свързват символите от лицевата му страна със Слънцето и някои от планетите от слънчевата система. Но…на обратната страна на тази розета стои знака IYI, а съвсем наскоро sum ни обясни (макар и не в подробности) неговия смисъл. В светлината на това ново/старо разбиране ми се струва съвсем закономерно, да предположа, че тази седмолъчка е свързана със седемте центъра на съзнанието присъстващи в човека. Как мислиш khanata, звучи ли ти логично?

Sum
Охо… ntsk, много на дълбоко си бръкнал!.. Ами поздравявам те!
Щом си стигнал до тази действителност, описана в последния ти пост, това означава, че си стъпил на пътя и много малко ти остава, за да получиш свободата си.
Как ти се вижда вече този свят след тази случка, а?

…Сега разбирам, че за една година доста си се потрудил в своите медитации. За да стигнеш до визуално виждане на триъгълните форми трябва много голяма част от твоите самскари да ги няма. Колкото повече те се разграждат, толкова повече се увеличава твоята вътрешна сила. Тази вътрешна сила е любовта в сърцето ти!
Тя пък от своя страна /освен че захранва прана в теб/ облича твоя ум и твоето самосъзнание. Така кундалини се зарежда по естествен път и, когато си медитирал, тя е била тази, която те е извела в световете на Брахман. Само така могат да се видят триъгълните форми, описани в учението Шри Видя.

..Хм.., но преди да си преживял това ти трябва да си се сблъскал с гадните съзнания, които съществуват в различните пластове… тези, които ни правят на будали и лапнишарани от хиляди години. Щом си припарил до световете на Брахман, за мен това означава, че си водил люти битки с тях… и все още водиш… Така ли е?
…Виж, от девет години по принуда се занимавам с тях… по-точно казано ТЕ се занимават с мен /когато могат/. Затова се научих да не им цепя басма. През първите една-две години толкова пъти са ме карали да гледам смъртта в очите… Взех си поука от тази гледка и направих така, че, ако някога ТЕ ме погледнат в очите, да виждат само собствената си смърт. След това контакта с тях определено ми носи само веселба. Сега пък познанието, което имам, ги пържи. Колкото по-малко от тях, толкова по-добре за хората. Както и да е…

Знаеш ли, TIME ме провокира да говоря за разликата в знанията между това на Исус, и това на Премъдрите. Преди няколко дни реших да дам знанието на Премъдрите за раждането на пластовете /Боговете/, живеещи в океана на Съзнанието.
Това знание съм сигурен, че ще ти помогне много.., защото ще разбереш цялото Господно творение. По този начин, чрез разбирането, Силата ти просто ще се увеличи хилядократно… Така гадните съзнания, живеещи в тези пластове, вече трудно ще припарват до теб.

Ако khanata няма забележки относно дискутираните български символи.. до няколко дни ще съм готов и ще дам знанието. Ще използвам рисунки със съответните текстове към тях.

Ntsk
Цитат:
Тя пък от своя страна /освен че захранва прана в теб/ облича твоя ум и твоето самосъзнание. Така кундалини се зарежда по естествен път и, когато си медитирал, тя е била тази, която те е извела в световете на Брахман. Само така могат да се видят триъгълните форми, описани в учението Шри Видя.

Сега разбирам какво точно е станало! Както писах, аз/като съзнание/ не успях да премина през точката в средата, но ... се бях устремил към нея. Първоначално беше „разтеглянето” и усещането за разширяване, после отдръпването и заставането срещу пласта сравнен спонтанно от мен с „баница”. После дойде ред и на шестоъгълниците, имаше и "звук"... абе с две думи повече от цвето-музика.
Е сега ми е смешно, ама тогава не ми беше хич до това... изпитах невероятно страхопочитание към това, което се разгръщаше пред мен. Както и да е..
Та значи Кундалини се е раздвижила и ме е „изпратила” пред световете на Брахман. Ако бях продължил, можеше да е и „по-сериозно”, т.е. силата щеше да ме изведе до точката бинду и аз да премина през нея, което всъщност визира пластa в космическите мащаби, който е извън време-пространството на ума – пластът на Шива. Погледнато в нашето тяло – световете на Брахман визират нашия ум/средния син кръг/, а излизането от точката бинду/на върха на главата/ е сливането с третия/най-горния/ син кръг, който обозначава Самосъзнанието в нас. Много интересно!

Колкото до битките... ами какво да ти кажа... още миналата година намекнах тук във форума, че разбрах какво е страх. Сега за мен това вече е нормално. Да, наистина имал съм много и люти сблъсъци с "гадните" съзнания и ще имам още, предполагам. Битката продължава... никой не си пуска така лесно марионетката, която така щедро го е захранвала досега... това е и което виждам в света сега... Кой ще те остава току тъй да получиш някаква информация, та нали ще вземеш да разбереш, че има друга действителност отвъд, и нито сетивата, нито мислите, нито психиката властват там над нас...

Радвам се, че сподели затова. Особено това изречение, което е уникално: "Взех си поука от тази гледка и направих така, че, ако някога ТЕ ме погледнат в очите, да виждат само собствената си смърт."
Някакси сега се чувствам доста по-уверен в стъпките си. Пътя затова е път, всеки от нас върви по него самостоятелно, дори и да даваме насоки на някого, той самият индивидуално трябва да се развива, за да извоюва един ден свободата си.
В това отношение само аз си знам как съм преживявал битките, понякога близо до смъртта, но винаги стремящ се към чисто осъзнаване. Аз мисля, че всеки може да се справи, винаги задачите пред нас идват в точното време, в точния момент, тогава когато им е дошло времето да се изправим срещу тях. Мащаба им е толкова голям, колкото и моментните ни крачки/етапа в нашето развитие/ ни позволяват да ги „надкрачим”. Дори и понякога да не успяваме, не трябва да забравяме, че Господ не е спрял да „гледа” към нас. Просто трябва да знаем за Господната действителност и един ден, когато постигнем свободата си, отново да отправим взора си към нея.

TIME
Относно битките може би и аз имам какво да добавя.
Изпитвах не страх, а ужас!
Но, нали всичко, което не те убива те прави по-силен!
За мен сигурното е едно - това, което застава пред нас със сигурност е това, което можем да преодолеем!

Ntsk
Цитат:
...това, което застава пред нас със сигурност е това, което можем да преодолеем!

Почти... , защото понякога и малко помощ ни е нужна. Стига да знаем към кого да се обърнем.

Така е, TIME. Но и да не забравяме другото важно - "начинът" и "посоката".
Всяка една вечност представлява "кръговрат", повторение - това е цикълът на създаване и разрушаване в самия кръговрат. Всеки един такъв цикъл можем да разгледаме като пласт. В този пласт властва процес, вечен/повтарящ се/ процес. /също като Сезоните, за които писа sum/
Под "начин" аз разбирам излизането от един такъв процес на постоянно възникване и разрушаване.
Този начин е равносилен на еволюта на съзнанието в Пракрити - грубата материя...
И така докато не осъзнаем Атмана, който сме. Атман не еволюира, той е чисто Непроявено Съзнание и може ако избере да бъде вечно свободна индивидуалност.
Къде обаче остана в днешно време свободата на избора..?

Колкото до посоката... ами посоката това е Знанието, знанието за структурата на "Господното творение" - това, което sum спомена че ще разясни.

Поздрав!

Свободния Дух
Този малко неочакван обрат в разговора, на споделяне на някои от не най-приятните аспекти, съпътстващи търсенията ни на Истината, ми дава повод да вметна, че и аз имам подобни лични преживявания. Напредвайки в процеса на възприемане и осмисляне на валидно познание, започнах (отначало рядко, но в последствие все по-често) да се сблъсквам с „гадни съзнания” (както директно ги нарече sum), които отначало се опитваха да ме отклонят от избраната от мен посока, внушавайки ми паразитни мисли и идеи. Когато не след дълго успях да стана сравнително устойчив на подобни „влияния”, въпросните съзнания преминаха към „силови” методи. Както вече sum, ntsk и time споделиха, подобни „сблъсъци” наистина могат да доведат до изживяването на огромен страх и дори ужас (особено за неподготвения за подобна реалност човек). На няколко пъти в подобни ситуации съвсем искрено се чудих дали ще оцелея „и този път”, а в още повече „сблъсъци” се налагаше да моля Господ за помощ, да ме отърве от „гадовете” (това разбира се действа абсолютно безотказно).
Мисля, че това „кратко лирическо отклонение” в разговора ни ще бъде от особена полза на четящите тази тема, тъй като струва ми се е неизбежно, всеки от нас да се сблъска с подобни преживявания (освен ако не стане някаква драстична промяна в Океана на съзнанието) и знаейки за потенциалните опасности, всеки ще има „едно на ум”. Това, разбира се, не трябва да плаши Търсещите, а само да ги подготви за действителността, такава каквато е в момента.

TIME
Много си прав Свободен Дух!
Имаш пълната ми подкрепа.

Sum
Благодаря ви за споделената опитност!
Е, вече едва ли има човек на земята, който да ви разубеди във видяното и преживяното.
Така се трупа опит… и то какъв!!!
Никъде не съм писал, че трябва да има някакъв режим за медитации /както е при духовните школи и ашрами/. Явно всеки от вас е намерил най-добрия начин и време за себе си. Вече сигурно ви е ясно, че няма никакво значение кога и по кое време от денонощието ще медитирате - дали е сутрин, обед или вечер… дали през ден или в седмицата веднъж ще медитирате… това си е ваша работа. Тялото и Съзнанието ви знаят много по-добре от който и да е гуру, кога има нужда да бъде със себе си.

Този начин на живот /както сигурно сте забелязали/ не ни прави различни от хората около нас. Няма значение това, че не се познаваме лично. Всички си плащаме тока и водата, храним се, веселим се, гледаме си задълженията в ежедневието, обичаме семействата си. Когато работим.., ами работим си. Когато почиваме.., ами почиваме си. Когато медитираме.., ами медитираме си.
Прекрасното за мен е, че в познанието на Премъдрите няма никакви ограничения и задължения спрямо човек. Единственото нещо, което трябва да се спазва, е да не бъдем крайни в живота си. Трябва да сме умерени във всичко. Това означава, че, ако ви се пие една ракия, ами добре.., но не прекалявайте с нея. Ако ви се яде свински джолан запекан в 500 градусова фурна, ами яжте си.., но не прекалявайте с яденето. Ако сте решили да бъдете вегетарианец – ами добре.. така да бъде.

Сблъсъкът с гадните съзнания е неизбежен /поне засега/, когато започвате съзнателно да "събуждате" Атмана си. Нека това да не ви притеснява. Вярно е, че, поради неразвитото си ментално виждане, човек в медитация може да бъде манипулиран, но държа да ви споделя, че това е само временно състояние.
Можеш да променяш само това, за което знаеш, че го има и съществува. Не можеш да променяш това, за което не знаеш, че съществува.
Хората, които отричат съществуването на гадните съзнания в пластовете, са винаги под тяхна власт, защото чрез своето отричане, те всъщност пресътворяват властта им върху себе си… това е така, защото са отрекли, че съществуват.
Другият важен момент е, че тези съзнания лесно правят контакт с умовете на хората и така започва огромната им манипулация върху нас, изразена чрез поличби, религиозни текстове, езотерични доктрини с описани каквито си поискаш духовни практики.., има и какви ли не учения с абсурдни просветлени твърдения, в които огромна част са знанията за Празнотата и Нищото.
Казано с две думи - от Нищо си роден, празен си като гюм и като ти свърши времето на тялото.., пак при Нищото ще се завърнеш. Затова и свиквай да те наричат – раб Божий.
…Ами да, когато попа ми го казва още от самото ми раждане.., аз наистина започвам да си мисля, че съм раб Божий. Нямам право да бъда друг, защото според тях живея само един живот... и след като умра.., пак ще бъда Нищо, защото оттам съм роден!
Само робът знае за себе си, че е Нищо! Господарят не мисли така за себе си, нали?

Не знам за вас, но за себе си съм решил, че тая няма да я бъде!.

Men
Велики думи казани от sum!!!
"Само робът знае за себе си, че е Нищо! Господарят не мисли така за себе си, нали?"
Струва си човек да се замисли......

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Дек 24, 2008 12:28 am 
Sum
Ето знанието за създаването на Боговете в океана на Съзнанието /Непроявеният Бог/.
Ще ви представя това древно, забравено в днешно време знание по максимално достъпен начин, за да бъде разбрано от всички търсещи хора.
Реших да използвам рисунки, направени от мен, защото чрез тях лесно ще видите Господното сътворение такова, каквото е. Вече знаете, че в океана на Съзнанието съществуват пет основни енергии-вълни, наречени от индусите с името татви. В един от постовете си уточних, че при контакта между татвите се отделя енергия, която се разпространява в целия океан на Съзнанието. Тази енергия не се губи, а се натрупва. Така от тази натрупана енергия, се „ражда” Сила, която при своето движение създава огромно напрежение в океана на Съзнанието. С увеличаване на напрежението, татвите променят вече създадената Сила и правят така, че тя да се акумулира в себе си. Колкото повече се увеличава напрежението в океана, толкова повече Силата се самозатваря.., като по този начин започва да се концентрира върху точка.
Когато, свиването стигне връхната си степен, тогава енергията се самовзривява в точката и така от нея се ражда проявеният аспект на Непроявеният Бог. Този проявен аспект всъщност, е вече отделен пласт на съзнание, който съществува в океана на Съзнанието. Представете си го като съзнателна хомогенна маса, изпълваща малка част от целия океан. Ето как изглежда всичко казано дотук на рисунка:
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 20.9 KiB | Прегледано 789 пъти ]

Виждате как от черната точка /след самовзривяването/ татвите се разгръщат около своя център /в случая това е точката/ и оформят подобие на граница. Така се създава ограничение за новия пласт на съзнание, който е обожествен от древните с името Шива. След като Богът се роди, Силата изпълва неговото пространство и може да се каже, че е станала едно цяло с него. Ето тази Сила /която вече е в Шива/ носи името Шакти…
Татвите не прекъсват своята „работа” в пласта /Шива/, напротив, те продължават своя татвичен път с тази разликата, че новосъздадената енергия има друга честота на трептене, различна от своята изначална вибрация.
В този енергиен водовъртеж, татвите, при контакта помежду си, променят Силата /Шакти/ в енергийни кълбовидни структури, които излизат на талази от Шива и се спускат надолу като образуват форма много подобна на… десертно грозде. Ето как изглежда този процес:
Прикачени файлове:
2.jpg
2.jpg [ 14.48 KiB | Прегледано 769 пъти ]

Обърнете внимание на черната точка отдолу. В нея Шакти акумулира цялата своя енергия от вече образувалия се пласт Шива. След като Силата се свие в себе си, енергията отново се самовзривява и така се създава вторият пласт в океана на Съзнанието.
Прикачени файлове:
3.jpg
3.jpg [ 13.6 KiB | Прегледано 767 пъти ]

Тук се вижда, че има създаване на втори пласт на съзнание в океана, което вече носи името Пара Брахман или по друг начин казано, това е Висшият Разум. След като Богът се роди, татвите отново продължават да променят Силата, в кълбовидни форми.
На рисунка картината изглежда така:
Прикачени файлове:
4.jpg
4.jpg [ 16.1 KiB | Прегледано 763 пъти ]

Ето, че вече и третата зародишна точка се появява, чрез която ще се създаде третият пласт на съзнание. Раждането на Бога става по същия начин, както предходните два. Този пласт вече е центърът на Любовта. Древните са го обожествили с името Вишну.
Прикачени файлове:
5.jpg
5.jpg [ 18.29 KiB | Прегледано 759 пъти ]

След като татвите маркират границите на Вишну, завършената картина, на трите основни божества Шива, Пара Брахман и Вишну, изглежда така:
Прикачени файлове:
6.jpg
6.jpg [ 21.07 KiB | Прегледано 772 пъти ]

Силата досега извършваше движение в посока надолу, но, след създаването на третия пласт, тя поема в посока обратно нагоре към Пара Брахман.
Тази рисунка ще ви даде най-точна представа за това движение:
Прикачени файлове:
7.jpg
7.jpg [ 19.7 KiB | Прегледано 770 пъти ]

Интересното в този случай е, че Силата отново се акумулира в точка и вече виждате, че тя се намира в центъра на Пара Брахман. По същия начин енергията се самовзривява и така от тази точка се ражда шестоъгълната форма на бога… Брахман.
Погледнете рисунката на фиг.1
Прикачени файлове:
8.jpg
8.jpg [ 23.9 KiB | Прегледано 11867 пъти ]

Ето, че вече стигнахме до Брахман /шестоъгълникът/.
На фиг.2 съм представил движението на татвите и раждането на следващите центрове, намиращи се в бога Брахман.
В първата рисунка /фиг.2А/ показвам, какво е движението на облачната енергийна маса и концентрирането й в нова точка. Това движение на Силата създава свещения звук АУМ.
Следващата рисунка /фиг.2Б/ пояснява, че точката, се разделя на три! Т.е., след самовзривяването, Силата образува три нови точки и вече ясно се вижда, че те се намират пак в шестоъгълника /Брахман/.
След това разграничих новообразуваните точки в три отделни рисунки, за да покажа коя какво съдържа и какво знание дават както за бога Брахман, така и за човек.

Първата точка /фиг.2В/ съм я нарисувал в средата на елипса, в която 16 прави линии се пресичат. Правите линии са всъщност 16 Звездни човека, които представляват интелекта на бога Брахман.
В нас, хората, интелектът е представен с думата будхи. Всъщност, това е чакрата сома.
Втората точка /фиг.2Г/ представлява Силата, която всъщност е „Аз”-ът на Брахман. Чрез този „Аз” той се осъзнава като индивидуалност и по този начин се разграничава от другите богове. Стрелките около точката представляват връзката на Брахман с четирите посоки на света.
В човек, същата тази точка /фиг.2Г/, вече представлява нашето персонално Его!
Его-то се намира в чакрата манас и се проявява тогава, когато активната мисъл е в пряк контакт с материалните обекти, намиращи се в четирите посоки на света. След контакта с формите, мисълта натрупва всякаква информация в чакрата манас. А информацията е знание, чрез което се храни нашето Его. Затова и Его-то ни при различни случаи е винаги различно.., и в такива ситуации при едни хора ще е по-раздуто.., при други не дотам… Както въздухът под налягане надува балона, така и частичното знание раздува Его-то.
Третата точка /фиг.2Д/ е мисълта на Брахман. Този Бог вече носи името... Вират.
Вират е самата точка и в неговото пространство /двете листенца/ има още 18 Звездни човека.
При нас, същият ментален Бог, представлява двуцветен лотос… или това е чакрата аджна. В центъра на тази чакра е коренът на мисълта. В двете листенца около този център пък се крият психичните енергии.

Ако сте обърнали внимание дотук Силата /Шакти/ образува само енергийни съзнателни центрове – тези на Шива, Пара Брахман, Вишну, Брахман /с неговия интелект и Аз/ и Вират. Все още нямаме материя. Преди тя да се създаде, друго интересно става в Пара Брахман. Ето го:
Прикачени файлове:
9.jpg
9.jpg [ 22.33 KiB | Прегледано 768 пъти ]

От рисунката се вижда как Силата излиза от Брахман и достига както до Шива, така и до Вишну. Получава се татвично движение в затворен кръг.., а центърът, откъдето тръгва това движение, е Брахман.
Не знам кога и след колко време.., но следваща рисунка говори сама по себе си за това, което става по нататък…
Прикачени файлове:
10.jpg
10.jpg [ 21.9 KiB | Прегледано 770 пъти ]

Брахман започва да се разделя!.. Както ДНК-структурата се разделя на две еднакви части, така и шестоъгълникът започва да се разделя на две.
След това Силата започва да образува отделните части във втория шестоъгълник по абсолютно същия начин, както в първия. След като Вират се роди и Силата завърши своето творчество в него.., чак тогава се получава ново деление в Пара Брахман.
Вижте го на рисунката:
Прикачени файлове:
11.jpg
11.jpg [ 17.22 KiB | Прегледано 771 пъти ]

Вече е ясно, че дотук Брахманите станаха общо четири.
Този цикъл на деление продължава дотогава, докато Брахманите не изпълнят цялото пространство в Пара Брахман. Ето как изглеждат отделните богове в своя завършен вид:
Прикачени файлове:
12.jpg
12.jpg [ 25.97 KiB | Прегледано 765 пъти ]

Татвичната енергия се явява като обединително звено между различните пластове на съзнание. Тя никога не се губи. Силата, която е създадена от нея, присъства във всеки пласт /Бог/ по различен начин.
След като в Пара Брахман всички ментални богове се създадат /Вират/, едва тогава започва да се оформя структурата, чрез която ще се роди материалната Вселена.
Ето как изглежда това:
Прикачени файлове:
13.jpg
13.jpg [ 30.37 KiB | Прегледано 775 пъти ]

На фиг.1 съм представил Силата как отново се събира в точка.., от която ще се роди.., бъдещата материалната Вселена.
Фиг.2 изобразява очертаването на границите и раждането на самата Вселена.
На фиг.3 показвам неделимата връзка между Висшия Разум с всички богове в него, и Вселената, със своите 960млрд. галактики. Така този пласт /Бог/ става едно неделимо Цяло с материята!

В следващата рисунка представям завършения вид на съзнателната „конструкция”, сътворена от татвите:
Прикачени файлове:
14.jpg
14.jpg [ 36.26 KiB | Прегледано 775 пъти ]

Фиг.1 представлява завършената форма на трите основни Бога - Шива, Пара Брахман /със своите богове и материална Вселена/ и Вишну.
На фиг.2 съм изобразил същата съзнателна „конструкция”, само че погледната отгоре.

…Едно време Премъдрите са наричали цялата тази активна съзнателна „конструкция” с думата… КРЕШАК!!!
Крешакът никога не е статичен..., затова във фиг.2 основните три пласта ги разместих, защото исках да подчертая неговото движение. Както медузата се движи във водите на нашето Черно море, така и Крешакът се движи в океана на Съзнанието.

Ето.., това са споделяли Премъдрите, на хората, които са живеели около тях.., в онова далечно време!..
Това е знанието за Боговете!

Ntsk
Смее ли ти някой да пише веднага след подобен изключително пълен анализ...
Цялата тази информация ще изисква да се препрочете няколко пъти и обмисли внимателно. Като добавим и сравнението с малкия опит и преживяванията на всеки един... всичко това ще започне да подрежда нашия вътрешен свят, а това знаем какво води след себе си..
Определено нещата вече няма да са същите... нито вътре, нито вън...
Явно новото-старо Знание за Боговете отново се показва на бял свят в пълната си сила! Дошло му е времето...

Поздравления!
Страхотен труд на автора!

TIME
Sum, ...Благодаря!

Khanata
Румене, благодарности и от мен.
Благодарение на това което сподели с нас, ми се изясниха много неща. Сега остава да ги проверя

Само едно не ми е ясно още, свързано с българските символи - след като розетата символизира 7 центрове на проявено съзнание, кой рунически знак на кой център съответства, а те са два на всеки лъч образуващи два кръга външен и вътрешен.

Sum
Разбира се, че трябва да провериш споделеното…

За розетата нищо не знам. Въобще не ми е ясно какви са тези рунически знаци… Сега от теб научавам, че по нея има 14 символа.
...Чакай малко… нима българските учени не са разчели тези знаци?
Така ли да разбирам думите ти?
Ако имаш снимка на розетата със знаците, качи я във форума да я видя.

Свободния Дух
В течение на времето многократно съм разсъждавал върху въпросите: по какво можем да разпознаем едно истинно знание; какво отличава истинното знание от неистинното? Според мен една от отличителните черти на истинното знание би трябвало да бъде неговата разбираемост. Сиреч, в основата си то би трябвало да бъде достъпно за възприемане от възможно най-широк кръг хора (ако не и всеки). В поднесеното ни вчера от sum „знание за Боговете” (процеса на тяхното сътворяване) откривам точно тази характеристика. Въпреки наличието на специфични индийски наименования (които sum подчерта, че могат да бъдат заменени с произволни), благодарение на изчистеното графично представяне на процесите, едва ли човек с дори „скромно” интелектуално ниво би се затруднил да схване поне „голямата картина”. А според мен това е напълно достатъчно за пътя на Великия Свидетел. Разбира се, човек винаги може да реши да задълбае в подробностите, ако иска да развие определени сили на съзнанието, но си мисля, че в повечето случаи това би било само пилеене на ценно време и енергия.
Стъпвайки на непоклатимата основа на разбирането на основните процеси в Океана на съзнанието, пред всеки един от нас се открива пътя на разкриването на Великия Свидетел в нас, следвайки деветте стъпки, описани в края на „Ти си това II – Разбирането”.

Ntsk
Цитат:
sum:
Само робът знае за себе си, че е Нищо! Господарят не мисли така за себе си, нали?

"Господарят"...
Нека наистина да се замислим за тази дума - "господар". Съдържа в себе си както Господ, така и дар. Важно е обаче значението. На това, което ни е дарено - ние вече сме господарите. А кой тогава е Господарят..?
Ето какво казва wikipedia, забележете в кои райони само се използва думата:
"Gospodar (Bulgarian: господар, Serbian: господар) is a derivative[citation needed] of gospod, lord, (spelled with capital G, Gospod, it means Lord, God)."
http://en.wikipedia.org/wiki/Hospodar
Всичко това пък ме навежда и на мисълта за думата "Господин" - като "Господ един"/разликата и в английския език е малка - съответно "Master" и "Mister"/.

Така че.., men.., наистина забележителни думи!..

Последна промяна sum на Сря Дек 24, 2008 12:40 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Дек 24, 2008 12:40 am 
Ntsk
И така ето две снимки на Розетата от Плиска, които намерих в мрежата /първата снимка е в лице, а втората е отзад/:
Прикачени файлове:
Rossete-2.gif
Rossete-2.gif [ 33.51 KiB | Прегледано 791 пъти ]

Ще ми е интересно да науча нещо по-различно от обичайното, което се говори за знаците от розетата. Затова сега ще помоля sum да продължи с коментара си по въпроса на khanata, въпреки личните нападки срещу него /които, според условията за регистрация, са забранени във форума/.
Молбата ми важи и към другите участници, които желаят да споделят нещо интересно за розетата.
Благодаря предварително!

Sum
Здрасти, khanata.
С теб се захванахме да дълбаем в знанието за българските символи, но явно има хора, на които им „пари” от думите ми и затова все гледат да ни занимават с всичко друго, но не и със същността на повдигнатите от теб въпроси. Жалки са…
Това е последният ми пост във форума.
Аз не обичам недовършена работа и ще ти споделя за розетата това, което научих. Но преди да се захвана с нея, трябва да ти споделя друго знание, което е свързано с познанието на Премъдрите.
Премъдрите са давали на хората знанието за еднаквостта, между индивидуалното самосъзнание на човек и първия Бог от Крешака. В случая, това е Шива. За тази цел те са използвали дървен предмет, който имал формата на… паница.., с издълбани по нея седем подобия на лъчи. Този дървен символ изобразявал пласта Шива.
След като практикуващият е бил в дълбока медитация със затворени очи, едва тогава Премъдрият е слагал ритуалния предмет върху главата му.
Виж рисунката, за да придобиеш пълна представа за това, за което ти говоря:
Прикачени файлове:
1-1.jpg
1-1.jpg [ 5.26 KiB | Прегледано 11377 пъти ]

Дървеният предмет е кръгъл в средата, а изрязаните лъчи имат огромна роля за практикуващия, защото на тях Премъдрият Човек е записвал свещени знаци. Какви са били те?
На петте лъча е изобразявал с графични знаци Силите в човек, намиращи се в основните пет елемента – земя, вода, огън, въздух и пространство /чакрите в гръбначния стълб/. На шестия лъч е изобразявал графичния знак на Силата, намираща се в неговия разум. А на седмия лъч, Премъдрият е слагал личния знак на практикуващия, т.е. това е знакът, който визира Силата на неговия Атман.
...Постигане на еднаквост с Бога - по времето на Премъдрите това е било предназначението на ритуалния дървен предмет, със седемте лъча и знаците по тях.

След като ти повторно повдигна въпроса за розетата от Плиска, първоначално си помислих, че тя символизира знанието на Премъдрите за еднаквостта и практиката, извършвана чрез дървения съд. Видях сходство между ритуалния предмет и розетата, защото, тя също има седем лъча и е леко вдлъбната /като паница/. Виж я на снимката:
Прикачени файлове:
4-4.jpg
4-4.jpg [ 11.49 KiB | Прегледано 11404 пъти ]

Това, което ме изненада са въпросните 14 знака по нея. Защо 14? Премъдрите са използвали само 7, а не 14 знака…
…Трябва да си призная, че знаците по розетата нищо не ми говорят… Все пак става въпрос за много голяма разлика във времето. Последните Премъдри са били тук преди 8200г.пр.Хр., а знаците от розетата са от 8 в.сл.Хр. Така че… съвсем нормално е авторът на розетата да е използвал други знаци, различни от тези на Премъдрите, в които ще е заложил друг смисъл, нали?
…И така.., изправих се пред сериозен проблем…
Чудех се какво да правя, когато в един момент реших, че най-правилно ще постъпя ако намеря човека, който е притежавал въпросната розета… В една медитация се изстрелях в небитието и не след дълго намерих търсения човек. Оказа се, че това е жена!..
Ще ти спестя целия разговор с нея и ще споделя най-важното.., а то е.., че знаците, от двата кръга на розетата, нямат никаква връзка помежду си. Разбрах от жената, че знаците от външния кръг са символ на планети от нашата слънчева система. Каза ми още, че тези знаци, които са във вътрешния кръг на розетата, са символ на различните Сили в нея, придобити чрез различни практики!.. /много е сходно това обяснение със знанието на Премъдрите, за което писах по горе/
Попитах я - защо тогава се повтаря във вътрешния кръг един и същ знак два пъти?..
Тя ми каза, че в техния орден /при разговора ни друга дума използва за орден, но сега не мога да се сетя за нея/ човек постигал 6 нива на посвещение, чрез които всеки посветен развивал различни дарби и способности. Тези нива ги е записала в розетата като 6 отделни знака. Но понеже розетата има седем лъча, затова е повторила единия знак, за да се запълнят седемте лъча.
/Вече разбираш, че тя е нямала индивидуален знак за Силата на Атман, затова седмият лъч от розетата е трябвало да остане празен/
След това й обърнах внимание на другия знак, който се намира на гърба на розетата.
- Какво означава този знак? – попитах я аз.
- Нима не знаеш?! – каза ми, като ме гледаше учудено. Мълчах и нищо не казвах…
- Този знак е символ за Силата във Вселената!..
Помолих я да ми обясни малко по подробно… Ето обобщено какво разбрах:
…Изпъкналата част в средата на розетата изобразявало Вселената, а знакът от другата страна представлявал Силата в нея. Трите прави линии от знака били израз на Силата, която създава, развива и унищожава световете и живота в цялата Вселена. А това „V” отгоре върху втората линия означавало връзката на Бога със Силата. Чрез нея Богът управлявал живота на хората по цялата Земя.
/Това ми обясни, това и ти споделям…/
…След като жената постигнала и шестте нива в ордена, тогава учителят й дал знанието за формата, чрез която щяла да постигне контрол върху Силата на Бога! Тази форма била… розетата!!!
След като получила знанието за формата от учителя си, едва тогава тя е направила този… „медальон”, познат в днешно време като розетата от Плиска, на който е записала своето знание и Сила, чрез знаци.
…Жалкото и тъжното при нея е, че този „медальон” са й го откраднали след време, за което е платила с живота си… както и да е…

Лично за мен това е много ценна информация, защото си обясних нещо важно което не разбирах преди, когато говорихме за знака на Тангра.
Знакът на Премъдрите, чрез който са обяснявали връзката между Атман и В.Свидетел е този:
Прикачени файлове:
2-2.jpg
2-2.jpg [ 1.74 KiB | Прегледано 11394 пъти ]

А знакът, който визира Силата във Вселената е този на обратната страна на розетата. Благодарение на снимката на ntsk с просто око се вижда различието между правите линии на двата знака. При знака на Премъдрите, двете външни линии са по-високи от средната, а при знака от розетата и трите линии са на едно ниво.
Според мен вече е ясна огромната разлика в двата знака и знанията, които носят със себе си!..
Знакът на Премъдрите извеждат Човек извън Крешака.., извън океана на Съзнанието. Докато другият показва само Силата на Бога в материалната Вселена. /Но за кой Бог говореше жената… така и не разбрах/
Предполагам, че е повече от очевидна крещящата Разлика, между смисъла и значението на тези два на пръв поглед еднакви български знака!..

Kha
Е, бива ли заради Силвия това да е последния ти пост във форума? Аз лично чета дискусията с голям интерес, както убеден съм и много други мълчаливци, които поради една или друга причина не се включват.

Искам да знаеш, че за мен ще е жалко ако спреш да пишеш. Вярно, че си говорите една шепа хора, но едва ли подозирате точно колко други шпионират и тайно извличат някаква полза за себе си. Казвам ти го ей така - да го знаеш. Ще се радвам ако се откажеш от решението си.

Благодаря за споделения опит,
Поздрави от Бургас!

tiat
”Ще кажете, че разговаряте с духовете. И аз разговарям с тях, при това не се нуждая от медиуми. Направо се разговарям с духовете. Мнозина мислят, че като се разговарят с духовете, всичко казано от тях е повече от чиста монета. Те не подозират, че и в другия свят има толкова нечистота, колкото и на земята. И там има лъжи и заблуждения, както и тук. Там може да се оплетеш много по-лесно. За да се справите с тези лъжи и примки, трябва да имате прозорлив и схватлив ум. Като влезеш в духовния свят между лъжливите духове, те ще те нахранят и напоят, ще те заведат на разходка на техните ливади между безброй цветя, които упояват и ще те приспят. Като се събудиш, ще се чудиш къде си. Те започват добре, свършват зле. Знаете ли, че и духовете са като вас, но с по – ефирни тела, те разполагат с по – големи възможности от тези, с които вие разполагате. Като се отегчат от нещо, те започват да се занимават с хората на Земята – шегуват се с тях, разказват им различни измислици, подиграват се с тях. Ако искате да влезете във връзка с духовете, трябва да събудите духовните си чувства и да се пробуди висшето съзнание.”

Учителя (Беинса Дуно)

Cheter
Считам, че заради някакви си дребни спречквания не би трябвало да спира дискусията.
Аз също следя ежедневно форума. Считам, че сме достатъчно интелигентни хора за да си правим изводите и най - вероятно всеки си ги прави, само дето някои се опитват да ги натрапват на останалите.
Sum не е нито някакъв гуру, нито се опитва да ни натрапва мнението си. Тук просто се дискутира. Има мнения, въроси и отговори по темата. Всеки си преценява дали го удовлетворяват и дали им вярва. За жалост има провокации и хора които смятат, че знаят кое е правилно и кое не е, а дори са наясно и кой и как преминава през изпитанията си.
Моля да не им обръщаме внимание и да продължи разискването на важните теми, които ни занимават.
Все пак най - важното е да не спираме да вървим по Пътя, а моето скромно мнение е, че информацията споделена тук е изключително ценна за тези които могат да я осмислят и проверят в практиката. Би било жалко заради някакви недуразумения да забавим ход.

P.S. Потвърждавам за "битките с гадните същества". При това доста преди да се запозная с книгите на sum.

Ntsk
Цитат:
Катя написа:
Един духовно напреднал и мъдър човек в никакъв случай не би реагирал по този начин, по който откликна sum на silviya. .....
Но и житейската мъдрост в случая е достатъчна за да си направи всеки изводите до толкова, доколкото я има. .....
Докато Silviya няма гурувски претенции, то sum има такива - като човек знаещ, трупащ личен опит. .....

1. Това с "духовно напредналия" човек си е просто един модел в днешно време, една "масова" хорска модификация, в която няма никаква, ама НИКАКВА мъдрост. Мъдрия не служи на модели! Нито пък идолизира някого или някакво поведение,... не имитира! Той Е!
А това с "астрала", толкова често споменаван... кой чул, кой недочул... "що е то" и къде се намира... мисля, че за човек, който ни обяснява цялото МИРОЗДАНИЕ НА ГОСПОД... това му е най-малкия проблем. Вие какво знаете за "астрала"? Какви са съществата там, които видяхте? Преминахте ли през Слънцето? Видяхте ли световете отвъд? Чухте ли свещения звук "Аум", погледнахте ли Брахман в очите? Видяхте ли неговата форма? Видяхте ли какво има отвъд? И там ли още продължава вашия "астрал"? Знаете ли какви вече са съществата там, разбрахте ли каква е разликата между отделните пластове, докато стигнете дотам...??? Аз разбрах, защото отидох и видях. Да, научих се да проверявам нещата сам... А вие?
Вие можете да научите за астралния свят... от Дънов, защото той точно това описва в горния цитат на tiat. Защото всеки говори за това, до което е достигнал, за действителността до която се е докоснал и разбрал. Да но вече знаем и за действителност много над тези нива. Колкото и книги на Дънов да съм чел, аз лично никъде не намерих толкова цялостно/и в същото време не толкова сложно за разбиране/ описание на Мирозданието, каквото има в двете книги на sum, както и тук във форума.
Кажете ми уважаеми читатели, колко часа задели Силвия да ни обяснява "нейното" знание и виждане, колко часа рисува и публикува "разни" "рисунчици", за да ни улесни нас "специалните", че да вземем да разберем какво иска да ни каже? Колко търпение демонстрира тя да ни отговаря на купищата шантави въпроси??? Колко?
Най-лесното е да дойдеш и да личнеш една кофа мастило на рисунката, която толкова дълго време беше рисувана от всеки един от нас, четящите този прекрасен форум... да, за съжаление това е най-лесното...
2. Нито sum нито някой друг в този форум е обявявал себе си за светец. Моля, Катя, посочете ми думи на sum, в които той обявява себе си за гуру или нещо подобно? Напротив, отново стигаме до масовия модел, в който хората очакват от знаещия да се държи като някой светец, да говори за "любоффф", за птичките, за пчеличките и т.н. пълна боза мен ако питаш... твърде твърде далеч от действителността. Не е така лесно обаче обусловения ум да излезе от собствените си граници, от собствените си представи за съвършенството. Повярвай ми Съвършеното е съвършено, защото е твърде просто, защото:
ПРОСТО Е...
... но хилядите години наслояване са размили Истината, до такава степен, че почти никой не може да се опомни и да разбере каква сме я забъркали.
Смешни сме... с тези наши предубеждения и очаквания...
Според мен аз наблюдавах едно нормално човешко поведение, на човек напълно обикновен, който няма никакви претенции за светец или гуру... просто не е удобен и не се напасва в масово разпространените рамки, създадени от хорското в нас. А и навярно защото може да си го позволи това ниво... за разлика от "гюровците", чийто бизнес се крепи на това фалшиво любофно поведение. Защото човешкото отдавна липсва във хората...
3. Говорите и за житейска мъдрост... да всеки си прави изводите за това, за което е готов да възприеме.
Толкова е голяма "житейската" ни мъдрост в днешно време, че истинската ни същност има да си плува като "тиквена кора в необятния океан" ... без да има никакъв избор...
"...И така докога"???
Явно не сме дорасли още да разберем някой, който е способен на подобно нещо, като това, което Румен Чорбаджийски сътвори тук.
Да, жалки сме... но този път и аз ще го извикам: И ТАКА ДОКОГА???

Kha
Кате, позволи ми да не се съглася с мнението ти, че Румен има някакви претенции да е нещо повече от който и да е друг. Не съм съгласен също и с интерпретацията ти за теста, който не е издържал. Откакто чета мненията му, съм останал с впечатление, че не се опитва да се докаже на който и да е с каквото и да е. Това всъщност е основната причина, някак си.. да му вярвам. Явно единственото което цели е просто да сподели опита си.
Това, че свали нивото не е непременно "лошо". Той може да си го позволи, именно защото си знае мястото, не държи имидж и няма претенции. Пък и понякога нещата трябва да бъдат казани така.
Бре как започнах да го защитавам - сякаш ми е гуру хаха.

Румене, ще се радвам да продължиш да пишеш. Струва си, наистина.

Катя
Разбира се, че съм била там, ntsk. Но тези, които го правят не надуват бузи и не се занимават с празни приказки. Ако сте забелязъл съм регистрирана във форума ноември 2005 г., а имам едва 6 поста...
Тези неща се губят, когато ги обличаме с думи.

Мисълта прави нещата такива. Шекспир

Saradiva
Кате, отричаш смисъла изобщо на форумите с последните си думи. Да мислиш, да мислиш и да говориш, да мислиш и да пишеш, да мислиш, да пишеш и да публикуваш – това са четири своеобразни нива на прояви на интелекта. Да мислиш и да мълчиш безспорно е нещо добро, щом мислите ти не касаят другите или не биха им били полезни. Но какво е мъдростта и изобщо познанието, ако не е споделено с другите?!?! Още по-ценното – да е написано за другите - за тези, които търсят и откриват в него нещо полезно или пък просто им е интересно като знание. Личното ти съобщение, Кате, е цитат на Шекспир. Представяш ли си какво щеше да е Шекспир или, да кажа, Уди Алън, или пък дори Дънов, без тяхното писано слово? Без думите?!?! Да мисълта е важна и тя „ прави нещата такива”. А „нещата” е всичко казано, написано, все слово, тръгнало от мисълта. Ти явно си мислещ човек, щом четеш темите в Спиралата и щом тъй или инак, влизаш в Многолога за „Ти си това”. И като мислещ човек си преценила, че няма „да надуваш бузи” и няма защо да пишеш, тъй като вероятно преценяваш, че ще е „празнодумство”. Защото „мисълта/преценката/ прави нещата такива”. А представяш ли си тогава, колко е трудно преминаването на бариерата „бял лист” и колко отговорно е наистина това? Така че, не критикувай онези, които все пак го правят. Думите се оборват с думи, знанието с друго знание. А не с лични нападки и с безсилното „Замълчи, ако си мъдър!”. И накрая, защото разбирам, че това май наистина е краят на многолога. След като прочетох първата книга „Ти си това”, си представих автора й като сух, прежълтял аскет, с брада, със замъглен поглед и прочее характерни черти от познатия ни модел-образ за хора, дълбаещи в древните познания. Но във втора книга, всеки вече можеше да прочете описанието на един съвсем различен на външен вид и като поведение човек – на който нищо човешко не му е чуждо. И е нелепо някой да го обвинява в гуру-поведенчески модел. Всъщност Хр.църква ни е обработила мисленето доста удобно през годините /”Мисленето прави нещата такива”!!!/ . Внушила ни е, че ако един човек е винаги сериозен / в случая сериозен, означава да е все намръщен или замислен/, без жена до себе си, отрекъл се от всичко – то значи човекът е светец, мъдрец и прочее –ец… Така е и с другите религиозни постулати и книги – отречи се от всичко и ще си Голяма работа. И ще можеш да „надуваш бузи” и всичко казано от теб няма да е „празни приказки”. .. Глупости!.... Значи, ако авторът на „Ти си това” ни бе изиграл едно Театро и във всеки пост ни беше писал за Любовфффффф и Фтички, Доброта и още нещо + завързани сложни неразбираеми словесни финтифлюшки, ако яка художествена измислица му беше напудрила с аскетични черти образа в книгите, всичко щеше да е НАРЕД ?!?!?... Наред, т.е. на ход, обаче вече са хората с опит, а не шутовете „с надути бузи и с празни приказки /и мълчащите умници в това число/. И щом някой е излязъл с открито лице, поведение, опит, мисъл и думи, не скачайте срещу него – четете или недейте. Откритата от него тема е или вашата територия или не. Но не е арена за кучета. Защото всеки може да хапе като куче. Но не всеки може да мисли и да пише. Все пак опитай, Кате, пиши за това, до което си достигнала. Успех!.. А Многологът ще продължи да се чете, дори и да не се включва вече sum. /Вж. темата за първата книга в Спиралата/. Защото предимството на писаното слово е такава – то остава. И се чете, когато в него има мисъл. /„Мисълта прави нещата такива” Шекспир”/. И опит/а/.

Ntsk
Цитат:
Катя написа:
Следих с интерес този форум. ...
..........
Разбира се, че съм била там, ntsk. Но тези, които го правят не надуват бузи и не се занимават с празни приказки. Ако сте забелязъл съм регистрирана във форума ноември 2005 г., а имам едва 6 поста...
Тези неща се губят, когато ги обличаме с думи.

Аха...
От 6-тия и 7-мия Ви пост разбрах, че сте "следили с интерес този форум", в който Ви "занимават с празни приказки".
Интересно...

ПП: Всъщност поздравявам saradiva за нейния пост, защото той изцяло покрива и препокрива това, което бях тръгнал да пиша... с тая разлика, че надали щях да го облека в такива красиви думи... Май не съм никак съгласен, че "нещото" се губи в такъв случай...

Khanata
Румене, така е, една от официалните хипотези за символите е, че представляват планети от слънчевата система.

ПС: За огромно съжаление дискусията свърши, а някои хора така и не разбраха коя беше темата.
Темата на тази дискусия беше споделеното познание представено в книгата "Ти си това 2", в последствие се превърна в търсене на това познание закодирано в древните български символи.
Никой от "критиците" по никакъв начин не обори споделеното, напротив реакцията на съпротивление се превърна в едно джафкане на уплашени песове.
Тук не е място за обсъждане на лицето Румен Чорбаджийски. Кога става, кога си ляга, с кого се жени и защо се жени си го обсъждайте в друга тема.
Появиха се и хора които започнаха да раздават оценки за издържан изпит. Направете си "духовна" школа, намерете си ученици и си ги изпитвайте...
Всичко е толкова тъжно, чак трагично.

Sum
Здравейте!
Ето какво реших. Ще направя сайт и в него ще прехвърля двете теми свързани с „Ти си това” от Спиралата. Там ще можем спокойно да продължим да пишем и споделяме по темите, които ни вълнуват.
Аз ще плащам таксите за сайта, но няма да бъда нито администратор, нито модератор, защото има други по-кадърни от мен за тази работа. В този сайт за хората ще има само две правила.
Първото ще е да няма никакви лични отношения към пишещите. Ако потребител си позволи своеволни епитети и дразнещи определения към този, който споделя своите знания и опит във форума, то неговото мнение ще бъде изтривано без предупреждение. Ако същият потребител продължи с глупавите си определения към хората, тогава в сила ще влезе Второто правило. А то ще е - интриганта потребител автоматично и без никакви обяснения ще се бастисва с голямата брадва, наречена Delete.
Така във форума ще се отделят плюнкодавците, от мислещите и пишещите.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2009 11:56 am 

В тази тема се споменава за Розетата и тъй като по една или друга причина имам интерес към нея, та ми се ще още малко да разчепкаме.
Няма българин, който да е чувал и виждал Розетата и да не смята, че тя е един от българските символи. Преобладаващо е мнението, че тя е била атрибут на Колобрите, може би затова е намерена само една на наша територия.
Същата такава седем-лъчева звезда са използвали и халдейските жреци-магове, като на тяхната има само знаците на седем планети. Явно има някаква връзка между тези магове и нашите Колобри, тя е може би еднаквата основа на знания и разбирания за вселената и силите в нея.
Много интерес е за мен разказът на sum. На първо място той показва, че тази Розета е била позната и на други прослойки от обществото, в случая на някакъв орден. Значи тя като предмет не би трябвало да е чак толкова рядък, още повече, че е отливка(не е изрязвана и оформяна на ръка). Това, че е датирана на 7-8 век след н.е. не означава, че не е правена и 1 000 год. по-рано.

И сега вече изникват такива въпроси като:
-що за орден е този, в който е членувала тази жена?
-в България ли е бил?
-този орден не е ли свързан с Премъдрите, защото едва ли има нещо общо с Колобрите?
-в такъв случай тази история не ни ли отпраща хиляди години назад?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2009 4:53 pm 
Въобще не изключвам вероятността този предмет /Розетата/ да е познат от много по-старо време. Напълно е възможно…
Нямам никаква представа що за орден е бил този, в който е членувала жената, Миротворец. За едно съм сигурен, че тя е живяла в земите на днешна България.
Нейният орден дали е бил свързан с колобрите - не ми е ясно, защото нищо не знам за тях. Чувал съм тази дума /колобър/, но какво визира – въобще нямам никаква представа.
Колкото до въпроса ти за ордена и Премъдрите…

На няколко пъти споделях, че Премъдрите са напуснали земята около 8200 г.пр.н.е. По него време е станало нещо много важно на Земята. Това, което се е случило е накарало Премъдрите да си заминат и аз съзнателно не пиша за това, защото още не му е дошло времето…
…Та хората, които по един или друг начин тогава са оцелели, все още са живеели по стария начин и с тяхното познание /на Премъдрите/. Те са били тези, които са направили първите мегалитни светилища в планинските райони на Балканите.
До 6-5 хилядолетие пр.н.е., тази цивилизация е живяла само на Балканския полуостров и е пазела ревностно познанието на Премъдрите. Предавала го е само на свои хора.
След втория т.нар. потоп /около 5600 г.пр.н.е/, тогава са започнали хората от балканите да се разселват по света. Защо са го направи е другият много важен въпрос.., но, за това, по-късно…
Със сигурност мога да ти кажа, че, когато са се разселили, тук са останали хора, които образно казано са пазели и „поливали” своя древен корен. Този корен е свързан с познанието на Премъдрите. Тогава е създаден т.нар. Мадарски конник /около 5500-5300 г.пр.н.е./.
Сигурен съм, че до ден днешен има хора от това поколение, на което корените му са свързани още с Премъдрите. ...Просто са забравили за себе си...

…Да обърнем поглед към Аспарух. Замислял ли си се, защо той идва точно тук? Защо преди да премине Дунав, прави няколкомесечен онгъл оттатък реката?.. И най-важното – защо Аспарух не е драскал по Мадарския конник и не е оставил свой надпис, както са направи например кановете след него???
...Напълно възможно е сред хората на Аспарух да е имало такива, които да са съхранили.., макар и частица от познанието на Премъдрите… как са се наричали – не знам. Дали са били колобри или орден като този, в който е членувала жената… нямам никаква представа. Знам едно, и то е, че познанието в днешно време е толкова изкривено.., че от кривота като го гледа човек отстрани, то /познанието/ изглежда съвсем право! Това е Върховна илюзия!..

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]