ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пет Юни 23, 2017 11:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Неолитни жилища - Стара Загора
Ново мнениеПубликувано на: Сря Фев 29, 2012 10:43 pm 

Музеят „Неолитни жилища“ в Стара Загора всъщност е една от изнесените експозиции на Регионалния исторически музей в града. Това е така, защото представя автентичните археологически останки на две от най-запазените и с най-богат инвентар и покъщнина неолитни жилища в Европа. Консервационната сграда около тях, превърната в музей, е изградена през 1979 г. Те са запазени във вида, в който са опожарени преди 8000 години .
Тук можете да научите повече за бита от новокаменната епоха. Запазен е пълния инвентар на жилищата - пещи за изпичане на хляб, ръчни мелници за стриване на зърно, керамични съдове и др. Според описанието на историческия музей в Стара Загора жилищата са от VI хилядолетие пр.н.е. Имате уникалната възможност за непосредствен допир до бита и културата на най-ранното поселение в чертите на съвременна Стара Загора.
По време на разкопките на селищната могила са открити 1826 експоната. В експозицията са представени 333 експоната от целия Старозагорски регион. Сред по-интересните съдове са: Керамичен съд - лале, рисуван с бяла боя (Ранен неолит - VI хил.пр.Хр.); Керамична тарамбука с графитна украса (Ранен халколит - V хил. пр. Хр.); Мраморна антропоморфна фигурка (Ранен неолит - VI хил. пр. Хр.); Керамичен антропоморфен съд (Късен неолит - VI хил. пр. Хр.); Мраморна антропоморфна фигурка (Късен халколит - V хил. пр. Хр.); Керамичен антропоморфен съд с моделирани две човешки тела - мъжко и женско (Късен халколит - 5 хил. пр. Хр.)
В музея е изложена и постоянна експозиция „Праисторическото изкуство в Старозагорско“. Тя се намира в сутерена на сградата и разкрива невероятните постижения на древната цивилизация, развивала се по нашите земи през неолита и халколита – VІ-V хил пр. Хр. Впечатляват антропоморфните и зооморфните фигурки от най-древната човешка история, златен накит от V хил. пр. Хр. – най-старото злато заедно с това от Варненския халколитен некропол, един от първите музикални инструменти в човешката история (тарамбука) – V хил. пр. Хр., изяществото и съвършенството на работените на ръка глинени съдове.

Ето и линкове от снимков материал:
http://www.slideshare.net/zdravka/stara ... -treasures
http://bg-bg.facebook.com/media/set/?se ... 780&type=3

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Неолитни жилища - Стара Загора
Ново мнениеПубликувано на: Сря Фев 29, 2012 11:20 pm 

Много интересна експозиция.
Тези двете ми направиха най-силно впечатление. Съдържат интересни елементи обсъдени вече и в други теми.

Прикачени файлове:
CeramicVesselWithIncisedOrnaments.jpg
CeramicVesselWithIncisedOrnaments.jpg [ 86.76 KiB | Прегледано 2158 пъти ]
CeramicTableWithAnthropomorphicEyes.jpg
CeramicTableWithAnthropomorphicEyes.jpg [ 143.83 KiB | Прегледано 2153 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Мар 01, 2012 8:12 am 
Музея е много як. Май преди две години ходих да го разглеждам и още от вратата ме предупредиха че снимането е забранено.. и както си бях влязал с кротка стъпка автоматично излязох и им теглих една яка.............. :oops: След туй се върнах и написах в книгата им за похвали едно гневно възмущение от забраната да се снима. Дори с един момък археолог до входа на вратата бая приказки си разменихме и го наврях няма да ви казвам къде :lol: Наврях го защото му казах в закона какво пише кога е забранено да се снимат артефакти. Оня момък клепа срещу мен, пули е.. държа си ръцете между краката от срам и туй то. Язък им за хубавия музей.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Чет Мар 01, 2012 12:29 pm 

Ето и филмов материал(посещение на ПП "Атака" с Волен Сидеров) и как нашите папагалите са си заучили урока, потвърждават думите на Иво:
http://www.ataka.tv/видео/музей-неолитни-жилища-стара-загора-c617.html

Ето и нещо по-интересно... кръг с точка и Т за които се е разеснявало тук във форума.
А представянето на артефактите и хората населявали мястото е просто обидно. :neznam: :Bulgaria:

Прикачени файлове:
Screen Shot 2012-03-01 at 09.15.58.png
Screen Shot 2012-03-01 at 09.15.58.png [ 137.31 KiB | Прегледано 2091 пъти ]

Ново мнениеПубликувано на: Пет Мар 02, 2012 11:21 am 

На мен това ми направи впечатление:
Прикачени файлове:
.jpg
.jpg [ 40.7 KiB | Прегледано 2009 пъти ]

От медния неолитен съд стана ясно че тялото с ромбове в него означава че е мъж. Тук виждаме два триъгълника като по малкия трябва да е означение на мъжкото. Но то е вписан в друг триъгълник. Което мисля че е странно.

От друга страна по големия триъгълник няма символите кръг с точка, следователно може да носи съвсем друг смисъл.

И нещо от което ми стана смешно:
Прикачени файлове:
...jpg
...jpg [ 25.99 KiB | Прегледано 1998 пъти ]

Явно е имало архитекти не само в неолита но и сред редиците на археолозите :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]