ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пет Дек 15, 2017 5:10 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сборяново и Свещарската гробница
Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 11:20 am 

Цитат:
Работата е ясна. Гърчулята са откраднали пеласгийската визия на Кибела и са я прекръстили на Деметра , а още по-стария й облик на жена с птица на дясната ръка са я сложили при измислената й дъщеря Персефона. ;)] Ей страшни крадци и хич срама нямат..... ::down::

Не само визията на Деметра, изобщо голяма част от пантеона им нее тяхна заслуга - вземали са, както и римляните, каквото им се хареса и са си го присвоявали.
Херодот, ІІ-50:
Почти всички имена на богове са дошли в Гърция от Египет. Че те идват от варварите, разбрах че е така, разпитвайки; струва ми се, че са дошли най-вече от Египет. Защото освен Посейдон и Диоскурите, за които и преди споменах това, и Хера, Хестия, Темис, Харитите и Нереидите*, имената на другите богове винаги са съществували в египетската земя. Казвам това, което казват самите египтяни. А имената на боговете, които те казват, че не знаят, ми се струват назовани от пеласгите, с изключение на Посейдон. Този бог са го научили от либийците; защото никой не е познавал името на Посейдон от самото начало, освен либийците, които почитат този бог от край време. Египтяните не отдават никакви почести и на героите*.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 12:13 pm 

Цитат:
В следващите си постове ще ви представя изумителни факти, от които няма как да не се убедите, че храмът е строен от 6000 до 5000 г.пр.н.е.!

Великата Богиня-майка в образа на змия символизира кръговрата на времето и прецесията на зодиакалния кръг - змия, захапала опашката си, безкрайния времеви цикъл. Смяната на епохите води до смяна на символите. По символите на епохите лесно се датират артефактите. Само за онагледяване прилагам:

Прикачени файлове:
Коментар на файл: В средата на околополюсния кръг е змията (дракон).
star-map.gif
star-map.gif [ 17.49 KiB | Прегледано 3727 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 12:15 pm 

И циклите на времето:

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Епохите, фиксирани от движението по тялото на змията (Великата Богиня-майка)
zodiak2.JPG
zodiak2.JPG [ 130.77 KiB | Прегледано 3739 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 1:10 pm 

Цитат:
Така че в Свещари предците ни с идеограма са оставили знанието за ТРИТЕ ПЪТЯ НА СИЛАТА В ЧОВЕК!!!

Понеже траките са ползвали бустрофедона, то символите, четени от дясно на ляво могат да се изтълкуват по следния начин:
1. трите вертикални линии - трите пътя на силата за проникване в познанието;
2. вмъкнатите един в друг триъгълници се тълкуват най-просто като проникване на мъжкото в женското, но общо казано това е просто проникването, съединението на духовния с материалния свят;
3. изправеният триъгълник - постигнатото триединство, уравновесяването на дух, материя, ум.
Т.е. идеограмата може да се разчете като "Следвай пътя, за да проникнеш и да станеш едно уравновесено цяло".

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 1:15 pm 

sum написа:
Голяма гатанка, нали? :D

Трябва да призная, че след като снимах идеограмите в Свещари няколко дни се чудех какво означават осемте прави линии и „L-а”.
Проумях, че горните идеограми /под №1/ нямат общо с долните /под №2/. Благодарение на снимките от Палеокастро лесно разбрах горните какво означават, но долните не.
И така… зарових се да търся някакво решение на проблема. Нищо не открих. Това ме накара по-внимателно да се взра в идеограмите от №2. Увеличих ги и вижте какво излезе:
Прикачени файлове:
21.JPG

„L-а” има връзка с правата линия над него! Това ми даде насока да мисля, че ако открия какво точно означава „L-а”, тогава ще разбера какво означават осемте прави линии, защото линията и „L-а” са свързани. Т.е. те са едно!

Трябва да се внимава при присъединяването на идеограмите. Може и да имат връзка, но доколкото се вижда от снимката, знакът L може да е начертан по-късно. При горните символи има по-силно потъмняване, което говори за по-продължително излагане на въздействието на въдуха.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 1:32 pm 

men написа:
От изложеното в тази тема за мен недвусмислено стана ясно, че Свещарската „гробница” е всъщност Храм на Великата Богиня Майка Кибела. И в тази връзка в мен възникна следния въпрос: - А какво е предназначението на другите Тракийски гробници открити в България в Голямата Косматка, Казанлък, Александрово, Мезек и др.
Какво прави силно впечатление при повечето Тракийски гробници … формата на централното помещение е кръгло и има КАПКОВИДНА ФОРМА, в гробиниците липсва саркофаг с капак, но има каменно ложе, над входа за централното помещение има триъгълник. В Александровската гробница има врата с механизъм за заключване на централното помещение ОТВЪТРЕ!!!??? Ха сега! И прави силно впечатление/от фотос на оригинала/, че каменното ложе е доста „изтъркано” по средата, може би от продължителна употреба!!!???
...

Храмове са. Използвани за приобщаване, инициация, посвещаване в мистериите на Богинята-майка, чиято цел е именно отключване на интуитивното познание с цел постигане на свещеното знание за единството на света. Именно затова са се заключвали отвътре, за да не се смущава процеса на посвещение. Когато ученикът е готов, той ще излезе. Впрочем, доколкото знам, въпросните инициации са се извършвали при потапяне в пълната тъмнина и изолиране на сетивата, за да се постигне прочистване на съзнанието и отваряне пътя за свещеното знание. Били са използвани в продължение на векове (да не кажа хилядолетия), докато някой от посветените не бъде хероизиран и погребан в храма, за да стане посредник между света на живите и отвъдния, паралелно съществуващ свят на духа.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 6:00 pm 
Здравей, Евридика.
Много хубави уточнения си направила.
Искам да обърна внимание на няколко твои изречения:
1. трите вертикални линии - трите пътя на силата за проникване в познанието;
Съгласен съм с тези думи, но не си уточнила за кое познание става въпрос – за боговете, за бог или за човек.
Нека видим следващото изречение:
2. вмъкнатите един в друг триъгълници се тълкуват най-просто като проникване на мъжкото в женското, но общо казано това е просто проникването, съединението на духовния с материалния свят;
Аз не съм съгласен с горното съждение, че е валидно за идеограмите в храма в Свещари, защото показах на снимка каменна фигура на медитиращ човек, върху който на гърдите му има освен двата триъгълника също и полукръг. На снимката от храма ясно се вижда полукръга, а този елемент няма нищо общо с общоприетото тълкуване за проникването на мъжкото и женското.
А сега третото изречение:
3. изправеният триъгълник - постигнатото триединство, уравновесяването на дух, материя, ум.
Хайде дай някакъв пример, защото изобщо не мога да си представя как ще се уравновесят заедно дух, материя и ум… Ще ти споделя, че никога не може да се получи такова уравновесяване, защото материята /т.е. материалното тяло/ винаги реагира на „работата” на ума, емоциите, духа и самосъзнанието, по коренно различни начини.
Представи си, че сядаш да медитираш и след час мантруване успяваш да успокоиш ума си – няма мисъл в теб и умът ти е празен, и уравновесен. Това състояние може ли да бъде валидно за „работата” на емоциите, духа-атман и самосъзнанието? НЕ! Защото това са три отделни форми на съзнание, които присъстват едновременно в материалното тяло. Успокояването на ума не води до успокояване на духа или самосъзнанието, а още по-малко на материалното тяло /материята/. Разбираш ли разликата?..
Така че, изречението, е грешно.
Иначе идеята, че неолитния идеограм „триъгълник” означава постигане на триединството между дух, материя, ум е хубава, но е на светлинни години от реалността.
…И твоето заключение:
Т.е. идеограмата може да се разчете като "Следвай пътя, за да проникнеш и да станеш едно уравновесено цяло".
Ако следваме твоето описание то тогава трябва да се каже „Следвай трите пътя…”, защото на храма има изобразени три линии, а не една.
Евридика, според теб с идеограмите на Свещари предците ни са записали мъдростта "човек да бъде уравновесено цяло" /!?!?/. Добре, значи ако не следва пътя тогава не е уравновесено цяло, а е на някакви си… половинки, така ли?..
Това е твоето тълкуване и приемам, че си права за себе си.
Но според мен нещата са много по-сложни…
…Иначе с последния ти пост съм съгласен.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 7:57 pm 

sum написа:
1.
Съгласен съм с тези думи, но не си уточнила за кое познание става въпрос – за боговете, за бог или за човек.
--- За човека. Материята (тялото), ума (менталността) и духа (енергията) като проявления на човека в света трябва да са чисти, за да може да постигне познание, просвещение и посвещение за божественото като състояние пак на тези три проявления.
2.
Аз не съм съгласен с горното съждение, че е валидно за идеограмите в храма в Свещари, защото показах на снимка каменна фигура на медитиращ човек, върху който на гърдите му има освен двата триъгълника също и полукръг. На снимката от храма ясно се вижда полукръга, а този елемент няма нищо общо с общоприетото тълкуване за проникването на мъжкото и женското.
--- Грешката е моя - не съм видяла полукръга, може би защото избягвам да гледам ретушираните от Вас снимки. :-)
А сега третото изречение:
3.
Хайде дай някакъв пример, защото изобщо не мога да си представя как ще се уравновесят заедно дух, материя и ум… Ще ти споделя, че никога не може да се получи такова уравновесяване, защото материята /т.е. материалното тяло/ винаги реагира на „работата” на ума, емоциите, духа и самосъзнанието, по коренно различни начини.
Представи си, че сядаш да медитираш и след час мантруване успяваш да успокоиш ума си – няма мисъл в теб и умът ти е празен, и уравновесен. Това състояние може ли да бъде валидно за „работата” на емоциите, духа-атман и самосъзнанието? НЕ! Защото това са три отделни форми на съзнание, които присъстват едновременно в материалното тяло. Успокояването на ума не води до успокояване на духа или самосъзнанието, а още по-малко на материалното тяло /материята/. Разбираш ли разликата?..
Така че, изречението, е грешно.
Иначе идеята, че неолитния идеограм „триъгълник” означава постигане на триединството между дух, материя, ум е хубава, но е на светлинни години от реалността.

--- Пример от нумерологията – популяризирана от Питагор, който е следвал орфизма:
Числото 1 - първото, това, което влиза в състава на всички други, символ на Бога, първопричината, на източника, цялото и единството на Вселената. Единицата се свързва с образа на Бога като Творец. Сила, контрол, водачество; с мъжкото начало.
Числото 2 символизира полярността; женското начало. С идването на числото 2 се раждат двойствеността, контрастът и антагонизмът. Синтезът на тези контрасти, поправянето на счупеното, представлявано от двойката, идва с числото 3.
Числото 3 – съюз на 1 и 2 и съединяването им в мъдрост. Представя се от първата геометрична фигура – триъгълника като средство за генериране на енергия и най-стабилната фигура. Точно както числото 1 въплъщава цялостност и всеобхватност, а 2 - разделяне и контраст, така тройката представлява хармония, творчество, себеизразяване и видима проява на Бога. Числото 3 е и въплъщение на оптималното. Всяко явление си има начало, среда и край; времето се разделя на три компоненти: минало, настояще и бъдеще; пространството се определя чрез ширина, дължина и дълбочина. То е и най-важното в магията, където представлява съвършенството.
Creativity Творчеството
Harmony Хармония
Proportion Част
Ascension Възнесение
Gender Пол
Manifestation Проява
Illumination Осветление
Integration Интеграция
Subjectivity Субективност
Culmination Кулминация
* Няколко почитани тройки, символизирани в езотерията от триъгълник:
Spirit, Mind, Body Дух, Разум, тяло
Mother, Father, Child Майка, баща, деца
Past, Present, Future Минало, настояще, бъдеще
Power, Intellect, Love Сила, Интелект, Любов
Creation, Preservation, Destruction Създаване, съхраняване, унищожаване
Thought, Feeling, Emotion Мисъл, чувство, емоция
Love, Truth, Wisdom Любов, Истина, Мъдрост
The power of the One to become All Силата на един да стане всичко
Траките, доколкото знам, също като много други древни народи, са делели цялото на три нива, обединени в съвършеното - поздемен свят, земен свят, небесен свят.

Колкото до медиативните практики, нямам опит с тях, иначе казано - разбирам, но не споделям :-)
Инак, малко повече за езотеричния смисъл на тракийските вярвания има тук:
http://selenabg.com/Forum/viewtopic.php?t=1747
Доколко са правилни тълкуванията, това аз не мога да кажа.

Прикачени файлове:
AristotelianElementSymb.JPG
AristotelianElementSymb.JPG [ 81 KiB | Прегледано 3659 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Сеп 06, 2010 11:09 pm 
Здравей, Евридика.
Представи много полезна информацията за Питагор, който „следвал орфизма”. Да си призная нямам представа дали точно това е обяснявал Питагор на своите ученици, но така поднесен текстът възбуди любопитството ми, защото за числото 1 пише, че единицата е „първото… символ на Бога, първопричината, на източника, цялото и единството на Вселената.
Ето още тук влизам в противоречие с Питагор, защото в книгите си и тук във форума от две години друго обяснявам…
Всъщност само се замисли - Орфей е живял през 13 в.пр.н.е, Питагор през 6 в.пр.Хр., а аз обяснявам идеограми от времето на неолита /7000-5000 г.пр.н.е./. Нямам нищо против Питагор и неговото виждане за света, но според мен е грешка да се смесват различните знания. Ето тук идва проблемът, и той е, че досега никой не е писал и обяснявал, че през времето на неолита хората на Балканите са имали огромно познание за себе си, боговете и за Океана на Съзнанието. Според мен точно това знание като идеограми е оставено в различни храмове, които били открити и ползвани хиляди години /нещо, за което и ти писа/.

Преди време се постарахме да съберем в една тема виждането на повечето философи и учители относно извечния въпрос „какво е бог?”. От изведените цитати стана ясно, че навсякъде е описана една и съща схема – има Бог, който е създал Вселената и всичко живо в нея. От написаното от теб разбрах, че Питагор също е следвал тази максима. Както се казва „лошо няма”, но моето виждане по този въпрос е много различно. Обяснявал съм повече за това в темата „Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите”. Можеш да прочетеш повече за това тук:
viewtopic.php?f=3&t=34

Колкото до траките и тяхното деление на цялото на три свята… Да ти кажа отново влизаме в хронологията на времето, защото топонима „траки” е валиден за народа на Балканите от около 2000 г.пр.н.е. до 5-6 в.сл.Хр..
Ако отделиш време да прочетеш темите в секция „Многолог” ще разбереш, че пиша за много древно знание, което по времето на Потопа.., това е прекъсването на сушата между Средиземно и Черно море /около 5600 пр.н.е./, вече било на път да се загуби.

В тази секция съм решил да покажа снимков материал на различни храмове. След като ги види всеки мислещ човек ще може да направи за себе си своите заключения, както за датирането им, така и за тяхното ползване.
Разбира се нямам нищо против официалната наука и нашите учени, но поне засега хипотезите им просто увяхват.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Сеп 07, 2010 3:06 pm 

Здравей Евридика,
Прилагаш символите на елементите на Аристотел, но ето какво е съвременното становище за него.
"Като първични качества на материята той смята две двойки противоположности: “топло – студено” и “сухо – влажно”, като основни елементи, или стихии: земята, въздуха, водата и огъня, които са различни комбинации от първичните качества: съединяването на студеното със сухото съответстващи на земята, на студеното с влажното – на водата, на топлото с влажното – на въздуха, на топлото със сухото – на огъня. Като пети, най – съвършен елемент Аристотел смята етера. Възгледите си за света той излага в своя космология, която господства до Коперник. Според Аристотел Вселената се състои от редица концентрични прозрачни сфери, които се движат с различни скоростти и се задвижват от крайната сфера на неподвижните звезди; в центъра на Вселената е разположена кълбовидната неподвижна Земя, около която по концентрични окръжности се въртят планетите. Областта между орбитата на Луната и центъра на Земята е областта на хаотичните неравномерни движения, а всички тела в нея се състоят от четири нисши елемента: земя, вода, въздух и огън. Областта между орбитата на Луната и крайната сфера на неподвижнете звезди е областта на вечните равномерни движения, а самите звезди се състоят от петият елемент – етера.
...Канонизираното от църквата учение на Аристотел е пречело за по – нататъшното развитие на науката, средновековните теолози лишили неговото учение от творческо съдържание. Те “убили в Аристотел живото и увековечили мъртвото”. След хилядолетен застой и безплодност науката се възродила едва през 15 – 16 век в борба срещу възгледите на Аристотел."

Също и на Питагор не смятам, че мястото му е тук.
"Питагор приема числото за основа на нещата, поради което се насочва към изучаването на количествената страна на света. Изучавайки числата, питагорейците изследват числовите отношения и ги намират във всички области на човешката дейност. С числа и пропорции те описват душата на човека
.... Питагор не е писал трактати. От устните наставления за необразованите не могат да се съставят трактати, а неговото тайно учение за избрани не допускало изложение в книга."

Така че според мен не трябва да намесваме идеите на Питагор и Аристотел в древните тракийски храмове.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]