ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пет Юни 23, 2017 11:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Скалните ниши на Балканите
Ново мнениеПубликувано на: Пон Дек 12, 2011 12:05 pm 

След доста търсене из темите вече знам кое къде е от това, което питах.
Съжалявам и за грешката, която съм допуснал. Вместо Премъдри - Велики просветени. (така си ги наричах аз, преди да попадна тук)
Но няма да си оправям предишния пост. Грешката си е грешка и тя е допусната.

Ето и снимки на една от опитностите, придобивани по време на обучението, която е пропусната тук. Неин блед отпечатък се е запазил и днес - реденето на пирамиди от камъни. Но спрямо умението на древните - да левитират огромни камъни, да усещат баланса им и да левитират едновременно други подходящи така, че огромният да легне в баланс върху тях за хиляди години, днешните пирамидки само напомнят за величието и възможностите на човека.
Прикачени файлове:
DMC_0531.JPG
DMC_0531.JPG [ 177.1 KiB | Прегледано 231 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0532.JPG
DMC_0532.JPG [ 134.44 KiB | Прегледано 233 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0667.JPG
DMC_0667.JPG [ 266.7 KiB | Прегледано 238 пъти ]

Обърнете внимание на бройката. Три броя огромни камъни, балансирани на три точки, като поне две от тях са отново камъни. А точно срещу тях или по-скоро те са срещу него е ето това:
Прикачени файлове:
DMC_0637.JPG
DMC_0637.JPG [ 782.28 KiB | Прегледано 234 пъти ]

Прикачени файлове:
DMC_0661.JPG
DMC_0661.JPG [ 954.42 KiB | Прегледано 239 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0663.JPG
DMC_0663.JPG [ 315.88 KiB | Прегледано 247 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0664.JPG
DMC_0664.JPG [ 297.87 KiB | Прегледано 237 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0665.JPG
DMC_0665.JPG [ 305.23 KiB | Прегледано 243 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Дек 12, 2011 12:21 pm 

А ето и още нещо, което искам да споделя с вас :sunny:
За жилището на Премъдрия в един от постовете на sum, предполагам, че си спомняте. (Преди години, когато попаднах за първи път на това място, тази скала ме привлече неимоверно. Седнах там, където си седнал ти, Румене и загубих чувството за време и място. Прекрасно е всичко, което усетих и осъзнах там. И въпреки, че нямам твоята чистота на виждане на нещата - без замисляне го определих като място, жилище на Просветен, както си ги наричах тези хора аз тогава.)
Ето още едно такова място. С времето е използвано и от обучаващи се, така че излъчването е лееекичко замазано от техните преживявания, но...
Прикачени файлове:
DMC_0556.JPG
DMC_0556.JPG [ 170.01 KiB | Прегледано 244 пъти ]
Прикачени файлове:
DMC_0557.JPG
DMC_0557.JPG [ 307.25 KiB | Прегледано 239 пъти ]

Около това място има и още, но не съм имал време да отида директно до тях. Какво са обаче - нямам никакво съмнение.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Дек 23, 2011 12:18 pm 

Здравейте,
Въпреки, че не обръщате внимание ;) на снимките, които пуснах, смятам да кача още малко инфо. Просто времето му наближава, а ако сега се изпусне, има доста време до следващата поява на същото. :sunny: Може би на някой все пак ще свърши работа... ;)]

И така - това е текст, който съм писал преди две години и допълнил сега с две снимки, но досега не съм го пускал никъде, дори и в моя сайт.

РОДОПСКИТЕ СКАЛНИ НИШИ

Трапецовидни. Това е първото определение, което се появява за всеки, който е запознат с тях. Прието е да се смята, че те представляват правилен трапец. Така ли е в действителност? До скоро и аз ги приемах като такива, докато други фактори не ме накараха отново да се вгледам в собствените ми снимки на тези ниши, както и на такива, витаещи в „нета”. Истината се оказва по-различна. Дори в една и съща скална група има разлики. Има такива с едни и същи съотношения на страните и ъглите, но с различни размери. Има по-издължени, има и по-скъсени във височина. А има и такива, на които ъглите при основата и съответно при горната линия на трапеца не са симетрични спрямо оста във височина.
Фактически се оказва, че трапецовидните ниши не повтарят една и съща фигура, в която се променя само мащаба, а имат и доста съществени различия. Убеден съм, че тези различия не са плод на неумело обработване на скалата. Те са действително отражение на променящия се изглед на фигурата, която служи за първооснова за възпроизвеждане върху скалата.
...Есента на 2008 г. имах невероятния шанс да видя едно съзвездие в нова светлина. Рано сутрин, на зазоряване в небето остават да се виждат все по-малко звезди. Вече се виждаше и мястото на изгрева на слънцето. … А по-нагоре, по пътя му в небето стоеше един трапец, образуван от четири звезди, обърнат с широката си основа към слънцето. Стоях и не вярвах на очите си. Доста добре познавам звездното небе, но до този момент не бях виждал тази фигура. Имаше и още нещо. Това, което виждах, имаше излъчването на Родопските ниши. Само едната звезда от основата на трапеца не беше точно на мястото си. Беше леко изместена от идеалното положение.
Продължих да наблюдавам тази небесна фигура и в следващите месеци. Светещата точка, която не беше „на мястото си”, постепенно се преместваше към идеалното си разположение и в началото на декември го зае абсолютно точно. Фигурата на небето вече наистина беше идеален, симетричен спрямо височината си трапец с пропорциите, които вече познавах от няколко години от скалните трапецовидни ниши от Родопите. След още известно време трапецът вече не съществуваше. Подвижната звезда се оказа планетата Сатурн, която при движението си по видимия небосвод беше преминала през дадена негова точка така, че заедно с три звезди от съзвездието Лъв, а именно Регул, Алгиеба и Денебола (най-ярките звезди от това съзвездие), отвори временно една врата в небето.
Последва проучване в няколко направления. Първото се отнася за това, кога и как Сатурн застава на тази позиция в пространството. Оказа се, че през тази позиция на небето преминават повечето от планетите от слънчевата система. Тук давам годините между 1981 и 2015, през които е имало или ще има планета, преминаваща през точката, при която на небето се получава фигурата на този трапец или врата, както вече го наричам аз. Годините са придружени със снимка на екрана от програмата Stellarium, които показват нагледно фигурата в различните години и с различните планети. Тук правя една уговорка, която е задължителна. Компютърната програма възпроизвежда недотам точно действителния изглед на звездното небе, поради ограниченото пространство на екрана. Можете да видите действителното положение и съотношения на трите звезди от съзвездието Лъв по всяко време на годината, през което то е добре видимо – от началото на есенните до края на пролетните месеци в годината. Те запазват своето съотношение винаги, като единствената промяна идва от това дали ги наблюдавате по-близо към хоризонта (тогава фигурата е огромна)или към зенита(тогава е доста по-малка).
Програмата дава изображението доста по-„тумбесто” и с неверни ъгли, но това е най-доброто, което успях да постигна чрез различните начини на показване на небето, заложени в програмата. То ще ви даде бегла представа, а истината можете да видите в самото небе.
Прикачени файлове:
leo.JPG
leo.JPG [ 64.85 KiB | Прегледано 2825 пъти ]
Прикачени файлове:
leo1.JPG
leo1.JPG [ 19.14 KiB | Прегледано 2688 пъти ]
Прикачени файлове:
leo2.JPG
leo2.JPG [ 22.07 KiB | Прегледано 2690 пъти ]
Прикачени файлове:
leo3.JPG
leo3.JPG [ 21.82 KiB | Прегледано 2698 пъти ]
Прикачени файлове:
leo4.JPG
leo4.JPG [ 19.34 KiB | Прегледано 2694 пъти ]
Прикачени файлове:
leo5.JPG
leo5.JPG [ 21.1 KiB | Прегледано 2696 пъти ]
Прикачени файлове:
leo6.JPG
leo6.JPG [ 17.81 KiB | Прегледано 2690 пъти ]
Прикачени файлове:
leo7.JPG
leo7.JPG [ 20.69 KiB | Прегледано 2697 пъти ]
Прикачени файлове:
leo8.JPG
leo8.JPG [ 19.96 KiB | Прегледано 2692 пъти ]
Прикачени файлове:
leo9.JPG
leo9.JPG [ 19.75 KiB | Прегледано 2702 пъти ]
Прикачени файлове:
leo10.JPG
leo10.JPG [ 19.56 KiB | Прегледано 2703 пъти ]

На първата от поредицата снимки, която съм взел от каталог, се вижда действителното разположение на трите основни звезди от съзвездието Лъв, които участват във фигурата на трапеца. На всички снимки, които са след нея, разположението им не е като в действителността. Това води до невярно представяне на образуващата се фигура. Тази е и причината датата, която давам да е приблизителна +/- два до три дни.Истинското разположение на звездите и някоя от планетите в небето винаги води до трапец, на който долната страна (основата, насочена на изток) е по-широка от горната и трапецът, в зависимост от орбитата на преминаващата планета е от правилен, симетричен, до такъв, на който ъгълът при дясната основа достига до прав – 90 градуса.

А това са две снимки от 2009г. Първата е на Любо Цонев, а втората е моя:
Прикачени файлове:
leo13.jpg
leo13.jpg [ 134.9 KiB | Прегледано 205 пъти ]
Прикачени файлове:
leo14.jpg
leo14.jpg [ 555.75 KiB | Прегледано 224 пъти ]

Съзвездието Лъв привлича внимание в нощното небе и с още една особеност, различаваща го от повечето други съзвездия. Всяка година между 14 и 21 ноември от него се изсипва метеоритния поток Леониди. Той представлява опашката на кометата Темпъл – Тътъл, през която преминава при движението по орбитата си Земята. Тя е периодична комета с период около 33 земни години. Когато при поредно нейно преминаване, Земята скоро след това премине през шлейфа и, от съзвездието Лъв се изсипва много силен метеоритен поток, понякога достигащ до хиляди метеорити в час. Това е една гравюра от 1833г, когато потокът е бил много силен:
Прикачени файлове:
leo11.JPG
leo11.JPG [ 39.09 KiB | Прегледано 2693 пъти ]

А това е снимка на метеоритния поток от 1966г.:
Прикачени файлове:
leo12.JPG
leo12.JPG [ 41.22 KiB | Прегледано 2692 пъти ]

Сега, след като показах, че този участък от небето е с доста интересни характеристики и привлича вниманието, идва естествения въпрос. Като какво са го възприемали древните, за които знаем, че много внимателно са наблюдавали и познавали звездната сфера?
Лично за мен отговорът е еднозначен. Като врата към висшите нива. Действаща (отворена – когато е трапец) и недействаща (при липсата на планета, която създава вратата). Освен това всяка година, приблизително по едно и също време от това място, независимо с „врата” или без, от там се е изсипвал звезден дъжд. Надали хората преди нас биха го определили по друг начин освен като божие проявление (а още по-древните – знаещите – като време, в което е възможна връзка). Но не като наказание и опасност, а действително като проявление (това е било все пак ежегодно повтарящо се събитие).
При условие, че начинът ми на мислене е правилен дотук, то знаещите (но загубили вече цялото знание) от това време биха го използвали като символ и начин за връзка с висшите сили. По тази логика приемам, че всеки жрец е имал собствен трапец, създаден от него (собствен път) към силите на висшето. Както всеки друг ритуален предмет или вещ, той не трябва да бъде докосван от други, за да запазва своята сила. Смятам, че именно това е причината старите, истински трапецовидни ниши в Родопите, да съществуват и да бъдат създавани на толкова трудно достъпни места. Предполагам, че всеки един жрец, обучаван в Знанието и достигнал определена степен в обучението си, е правил трапец - лична връзка с мястото на проявление на висшите сили чрез неговото точно пресъздаване на земята, като се гарантира, че друга човешка ръка няма да може да се докосне до него. Предполагам, че именно поради това на едно и също място (на една и съща скала) има различни по вид трапци (врати). Както вече видяхме, всяка планета минава през малко по-различно място и създава трапец (врата) с различна форма. Може би последната появила се „врата” по време на обучението на жреца се е смятала за лично негова и се е възпроизвеждал именно нейния вид.
Смятам, че с течение на времето и постепенната урбанизация на населението, този вид знание постепенно е оставал във все по-затворен и малък кръг „посветени”. Приближавайки до сегашната епоха (новата ера) все по-малко хора са знаели за какво точно служат тези ниши. (Загубата на това знание може да се дължи и на поголовно унищожение на жреческото съсловие) при нахлуване на външни нашественици, почитащи други богове и имащи свои различни разбирания). Все още може би се е помнело, че тази фигура е била връзката с висшите сили на тяхната култура. Това е довело до нова интерпретация на вратата, вкопана в скалата. А именно – връзка на мъртвите с техните богове. Тогава се появяват и ниско разположените и лесно достъпни скални трапецовидни изсичания – примерно като тези на Глухите камъни и с. Ангел Войвода(тук има и от двата вида) . Смятам, че всички ще се съгласите, че те са доста по-различни като местоположение върху скалите и като вид. Това вече са били „врати” към отвъдното.(Евентуално може и действително да са изсипвали праха на мъртвия в тази „врата”)
Тези ми чувства и мисли за ролята на трапеца се подкрепят и от факта, че рамките на вратите на по-отдалечените от нас във времето тракийски храмове са направени отново трапецовидни. Рамките на вратите на тези съоръжения представляват отвесна или почти отвесна дясна колона; хоризонтална горна; лява колона наклонена в горната си част надясно; и долна основа, с лек наклон наляво. Всъщност това е частен случай – един от многото на разположението на звездите на звездната „врата”. Това, че повечето стари храмове повтарят едно и също разположение, говори само за едно. Знанието вече е почти загубено, но задължително се следва схема, която гарантира успешната връзка с висшите светове. Интересното е, че по този начин са направени само вратите на „гробната” камера (както ги наричат "учените ни") и на мястото за дарове, намиращо се преди нея. Особено ясно това се вижда в „Тракийската царска гробница” до Свещари. (За съжаление снимането там е абсолютно забранено, а не мога да намеря и в нета снимки на това, за което говоря.) В помещението за даровете, при рамката на вратата и при допълнителния отвор от левите страни на левите им колони, има допълнителен каменен клин, даващ необходимия ъгъл на лявата колона. На повечето други места този ъгъл е постигнат при самия строеж чрез все по-широки камъни във височина, оформящи необходимия ъгъл. Има и малко храмове-гробници, при които още входния коридор е направен с това неправилно трапецовидно сечение.
След още някакъв период от време знанието явно е тотално изгубено и последните във времето храмово-гробни съоръжения са с абсолютно прави колони при вратите (което е много по-лесно за направа при работа с каменни блокове).
Филип Апостолов

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Дек 23, 2011 3:03 pm 

Здравей, Филип,
Четем, четем! Много внимателно и всичко! Ще се убедиш в това. И не само аз - ВСИЧКИ!
А това, че няма дъжд от отговори е обяснимо - пишем, когато имаме да кажем нещо.
Е, лично аз, като че ли и неподготвен понякога се обаждам, но се уча и на въздържание от изцепки. Нали и колегите ме превъзпитават в това отношение чрез реакциите си и директно понякога.

Темата ми е много интересна.
Положил си доста труд и интересни идеи имаш!
Лично за мен съм възприел като правилно обяснение за наличието на Тракийските трапецовидни /и не дотам такива винаги/ ниши това което Съм дава: те са практически изпит след три нива на обучение в Знанието. Критериите за изпита са различни и оттам са различни и фигурите. Твоето мнение може де е елемент от общата задача. Знам ли?

Успех!
Честит Българин

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Дек 28, 2011 4:57 pm 

Следната статия е от сайта catbg.net
На нея бях попаднал при търсене на информация за съзвездието Лъв от гледна точка на старите култури на земята. Момичето се е постарало и е събрало доста интересни неща.
...За българите това съзвездие е Кон....Прилича на разтеглен шестоъгълник.(А когато някоя от планетите застане на място, което оформя фигурата трапец, този шестоъгълник добива доста по-правилна форма ; ) )...И още ред други интересни съвпадения. Но ето я и самата статия:

Основни звезди:

alpha Leonis Regulus magn. 1,3 ; beta Leonis Denebola magn. 2,2 ; gamma Leonis Algieba magn. 2,6 ; delta Leonis Zosma magn. 2,6 ; delta Leonis magn. 3,1 ; heta Leonis Chertan magn. 3,4

Описание:

Зодиакално съзвездие, през което Слънцето преминава от средата на на август до средата на септември. Намира се на юг от Голямата мечка Ursa Maior. Alpha Leonis, Regulus (или още "малкият крал") е бяло-синя звезда отстояща на 85 св. години . Емисията й е много ярка, около сто и петдесет пъти по-голяма от тази на нашето Слънце.
Най-известната звезда в съзвездието без съмнение си остава Algieba. Тя е двойна звезда и се състои от два оранжеви гиганта с магнитут 2,3 и 3,5, Едната обикаля около другата с период около 600 години на разстояние от 170 св. Години от нас.
В Съзвездието Лъв cе наброяват много галактики: всички те са трудни за наблюдение с малки инструменти. Най ярките сред тях са M65 и M66,. Те са две спираловидни галактики от магн. 9.
Лъв е зодиакално съзвездие и се намира най-високо над хоризонта през нощите на март и април. Около него са съзвездията Дева, Чаша, Секстант, Рак и Лъвче.
В съзвездието Лъв могат да се видят при добри условия с просто око около 70 звезди, които, общо взето, са слаби. Най-ярките звезди са Регул (1") и Денебола (2").
Съединени с линии, най-ярките образуват характерната фигура на съзвездието, приличаща на лъв, подготвил се за скок. В това съзвездие има много интересни двойни звезди, променливи звезди и галактики, но те са достъпни за наблюдение само с по-мощни телескопи. Интересна е звездата Регул, която е приблизително 3 пъти по-голяма от Слънцето. Близо до нея при наблюдения с телескоп се вижда една слаба звезда (7.6"), която има жълт цвят и почти не се различава от нашето Слънце. Предполага се, че тази звезда е спътник на Регул.
Всяка година около 17 ноември в близост до главата на лъва има метеорен дъжд, наречен Леониди.
ЕДНО от най-древните известни съзвездия над нас е наречено с името на царя на животните – лъва. Днес първата ни асоциация е, че ЛЪВ (Leo) е зодиакално съзвездие, но около него има далеч по-интересни неща, които превръщат историята му в истинско пътуване във времето.

Древен ЕГИПЕТ

Древните египтяни са дали името на съзвездието Лъв. Според възприетото днес разбиране, те не го свързвали нито с мит, нито с легенда, а просто с повтарящите се сезонни явления... Когато през нощите на март и април високо над хоризонта блестяли звездите на съзвездието Лъв, настъпвали непоносими горещини. Страната се превръщала в изгоряла пустиня, дори и плодородната долина на река Нил пресъхвала и се напуквала. По това ужасно време през нощта се чували само страшните ревове на лъвовете, които скитали из пустинята, за да си търсят храна. Тя се превръщала в истинско лъвско царство. Това се повтаряло всяка година, затова и древните египтени нарекли областта от небето със звездите, които виждали над главите си, с името Лъв. Така на звездното небе се появил Лъвът - царят на животните. Древни предсказания ни разказват, че под знака на това съзвездие се раждат велики царе...
Чудесно, но прекалено елементарно. Защото е добре документирано, че лъвът е почитан от най-древни времена в Горен и Долен Египет. Всъщност съществували са култове към поне 32 бога и 33 богини лъвове и лъвици. Сред тях най-могъщите са Секхмет (като разярена лъвица) и Тефнут (също лъвица). Можем да добавим Хатор, Мут, Акер, Пахет и много други митични лъвове. На много места култовете към местните антропоморфни лъвски божества постепенно са асимилирани от по-влиятелните култове към лъвските богини.

A сега да се върнем към съзвездието Лъв...
В последните две десетилетия археоастрономията - една сравнително нова наука, която използва мощни компютърни програми, за да изследва звездното небе през изминалите хилядолетия – доказа, че древните египтяни са познавали прецесията на равноденствията. А това означава, че са наблюдавали звездното небе повече от 26 000 години, за да могат да забележат бавното движение на звездите. Днес сме в епохата на Риби, но съвсем скоро ще навлезем във Водолей.

И тук на сцената се появява Роберт Бовал – белгийският инженер, който доказа, че египетските пирамиди са построени по единен план, изобразяващ на Земята съзвездието Орион така, както се е виждало в Египет през 10450 г.пр.н.е. И още нещо – тогава сме били в епохата на Лъв. Има само един лъв около пирамидите в Гиза: Сфинксът. А той е гигантски знак на равноденствията. Но защо е лъв? Съвсем логично е: има само една епоха, през която този знак е „на мястото си” - когато Слънцето изгрява в съзвездието Лъв: от 10970 до 8810 г.пр.н.е.
И земният лъв е гледал своя звезден аналог...
Можете да прочетете любопитната статия на Роберт Бовал по темата за древноегипетското зодиакално съзвездие Лъв (защото то още тогава вече е част от така наречения Зодиак от Дендера) на адрес: http://www.robertbauval.co.uk/articles/ ... kleo4.html
А още за Сфинкса вижте в същата секция "Влияния" на catbg.net/divi в статията „Сфинксът – с тяло на лъв и човешко лице”.

ШУМЕР

Според изследванията на Закария Сичин, концепцията за Зодиака е създадена в Шумер. Според него шумерите са знаели за зодиакалните знаци и са ги наричали почти така, както и ние днес 6000 години по-късно. Това, което ни интересува в случая е, че съзвездието Лъв и при тях е със същото име! Има убедителни доказателства, че шумерите също са знаели за прецесията на равноденствията и зодиакалните епохи. Летоброенето им е започнало приблизително през 3800 пр.н.е. в епохата на Телец. В своята студия "The Earliest History of the Constellations in the Near East" (публикувана в списание "Journal of Near Eastern Studies") Вили Хартнер анализира шумерски пиктограми и стига до извода, че многобройните изображения на бик, който боде с рогата си лъв от четвъртото хилядолетие пр.н.е. и на лъв, който отблъсква бик (около 3000 г.пр.н.е.) отразяват зодиакалните промени. В момента на пролетното равноденствие Слънцето е изгрявало в съзвездието Телец, а лятното слънцестоене е било в съзвездието Лъв.

Древна ГЪРЦИЯ

Древните гърци са „населили” небето с много артистичните си митове за герои и чудовища. Съзвездието Лъв има честта да олицетворява Немейския лъв и първия подвиг на Херкулес в една много драматична история:
Някога много отдавна Земята била населена с богове. Те били силни и безсмъртни, не се спирали пред нищо, за да постигнат своите желания. Така в онези далечни времена между боговете възникнали противоричия, довели до сблъсък по между им. Зевс се сражавал с титаните и след дълги битки ги затворил в мрачния Тартар. Пред огромната му врата той наредил да стоят непрекъснато сторъките и зорко да бдят, за да не избягат страшните чудовища. Така титаните завинаги загубили властта си над света. Но борбата на Зевс за властта не свършила до тук. Предстояла му още една битка със стоглавото бълващо огън чудовище Тифон - рожба на Гея и Тартар. От ужас били обхванати животни, хора, дори и самите богове. Земята горяла и всичко се топяло от адска горещина, която бълвали главите на Тифон. Само Зевс смело се изправил пред чудовището и го обсипал с мълнии и гръмотевици. На пепел станали стоте драконови глави на Тифон и той се проснал като огромна планина, от която изригвали огнени езици. Самата Земя била застрашена да се разтопи напълно, но Зевс сграбчил огромното тяло на Тифон и го хвърлил в дълбините на мрачния Тартар. Но и оттам той всявал ужас сред хора и богове, като създавал страшни урагани. Пламъците на Тифон пробивали планините и като огнени реки се стичали по склоновете им... Тифон се оженил за Ехидна. Те изпратили своята рожба – огромен лъв - в планините недалеч от град Немея. От ужас били обхванати хора и животни, чувайки неговият рев. Настанал глад и мор. Никой не можел да избави хората от бедствието.
Чул за това Евристей и възложил на Херкулес да убие Немейският лъв и да му го донесе в Микена. И Херкулес се отправил към Немея.
Когато стигнал там, видял само опожарена земя до където стигал погледът му. Нямало жива душа. Херкулес се отправил към планините. Цял ден бродил из тях, но никъде не могъл да открие чудовищния лъв. Когато започнало да се мръква, се чул страшния рев на лъва, който се готвел да продължи опустошенията от предишната нощ. Херкулес стигнал до леговището на лъва - огромна пещера с два изхода. Пред единия от тях Херкулес натрупал скали така, че лъвът можел да излезе само през другия изход. Там Херкулес се скрил и опънал лъка си. Не минало много време и огромният лъв с рев излязъл от пещерата. Стрелите на Херкулес го обсипали като мълнии, но нито една не го наранила защото Немейският лъв бил неуязвим за оръжие. Като видял, че стрелите му отскачат, Херкулес оставил лъка си и се нахвърлил върху лъва... Хванал го с мощните си ръце и го удушил. Метнал на гърба си огромния лъв и отишъл в Немея. Там принесъл жертва на своя баща – гръмотвержеца Зевс. Херкулес положил и началото на Немейските игри, по време на които в цяла Гърция царувал мир. Херкулес отнесъл лъва в Микена.
Когато Евристей видял чудовището, се уплашил не толкова от него, колкото от силата на героя. А великият гръмотвержец Зевс превърнал Немейския лъв в съзвездие и го поставил на небето, за да напомня на хората за подвига на сина му Херкулес, с който той ги избавил от невиждано бедствие.

КИТАЙ

Китай е още една от люлките на човешката цивилизация. Най-древните намерени човешки останки датират от 600 000 години пр.н.е. А съзвездието Лъв е свързано по много любопитен начин със загадъчния Жълт Император Хуанг-ти – основателя на Небесната империя, царувал в Китай през 27 век пр.н.е. Китайската цивилизация дължи много на легендарния управник: земеделие и животновъдство, бубарство и копринарство, основите на военното дело и нещо изключително важно - основите на китайското писмо. Според легендите Хуанг-ти управлявал сто години, но е живял 300. Къде е прекарал остатъка от дните си и какво е правил? Някои таоистки източници считат, че той се е завърнал на родната си звезда: "... въздигнал се е в Небесата и е станал владетел на Великата Безкрайност, завръщайки се на звездата Сюан Юан". А звездата Сюан Юан днес наричаме Регул - най-ярката звезда от съзвездието Лъв!
Още забавни неща за митичния Жълт император вижте на: http://www.ancientastro.hit.bg/china/ki ... rator.html

Приложна АСТРОНОМИЯ

Освен със забележителните си връзки с митологията на различни древни цивилизации, съзвездието Лъв е интересно и от чисто астрономическа точка, достъпна и за любителите. Може би следващия път, когато погледнете нагоре към обсипаното със звезди нощно небе, ще ви е още по-любопитно да погледнете към тази царствена дива котка...
Зодиакалното съзвездие Лъв (Leo) е разположен под съзвездието Голяма мечка в част от небето, в което няма особено ярки звезди. Заобиколено е от съзвездията Дева, Чаша, Сектант, Рак и Лъвче (Leo Minor). Може да го видим най – високо над хоризонта през нощите на март и април.

В безлунна и ясна нощ в съзвездието Лъв могат да се видят с просто око около 70 предимно слаби звезди. Най – светлите му звезди са ? Регулус (Регул), от първа звездна величина и ? Денебола от втора звездна величина. Основната фигура на това съзвездие се откроява ясно и се намира лесно на небето: силно удължен, неправилен шестоъгълник.
В звездните атласи тази фигура се превръща в тяло на лъв с буйна грива, която се образува от малки звездички около звездата Регул. Десният крак на лъва също е добре очертан от наредени звездички. Звездата Денебола блести в края на дългата и извита като обръч опашка на лъва. Отдолу виждате илюстрация към звездния атлас на Ян Хевелиус (17 век).

Най-ярката звезда в Лъв ? Регул е приблизително четири пъти по – голяма от Слънцето, а температурата на повърхността и е 14 000°, намира се на разстояние от 84 светлинни години. На три ъглови минути от нея има една слаба звездичка, (невидима с просто око), която има жълт цвят и почти не се различава от нашето Слънце. Предполага се, че тази звездичка е спътник на звездата Регул, защото и двете имат едно и също собствено движение в пространството.

В съзвездието Лъв се намира и най-зрелищният метеоритен поток Леониди. Леонидите са резултат от преминаването на Земята през част от прашните облаци на кометата Темпъл Тътъл. Нейната орбита се кръстосва с тази на Земята. А самите метеорни телца от потока Леониди се движат по затворена орбита около Слънцето. Но те не са равномерно разпределени, а в една част от нея образуват един “плътен облак”. Когато нашата Земя премине през тази част от орбитата на потока Леониди, тогава се наблюдава проливен звезден дъжд с най-високата известна скорост до момента (71 км/сек)! Леонидите обсипват с падащи звезди нашата планета всяка година около 17 ноември като най-ярко се виждат от полунощ до разсъмване. Те са допринесли много за изучаването на метеорите и техния произход. Наблюдавани са повече от хилядолетие. През 1799 и 1833 г. са регистрирани едни от най-зрелищните метеоритни дъждове. Вероятно един доклад от 902 г. представлява най-старото достоверно описание на Леонидите.
През 1863 г. чрез анализ на исторически сведения за наблюдения на метеоритните дъждове Леониди от 902 до 1533 г. Хърбърт А. Нютон доказва, че максимумът на активността на Леонидите се повтаря на около 33 години. Най-силният метеоритен дъжд, идващ от съзвездието Лъв, е бил през 1966 г. - цели 140 000 метеорита на час! Представяте ли си колко красиво е било това?
Може би в средата на ноември 2008 към наблюдателите на дъжда от падащи звезди Леониди ще се присъедините и вие – посетителите на catbg.net „Котките – lifestyle за домашни любимци и дива природа”!
И ще си пожелате нещо наистина прекрасно:)
catbg.net 2008
Автор: Ели

Календарът на древните българи е базиран на 12-годишния цикъл на планетата Юпитер. Имената на съзвездията в древнобългарския календар са както следва: Мишка (Водолей), Вол (Риби), Барс (Овен), Заек (Телец), Дракон (Близнаци), Змия (Рак), Кон (Лъв), Овца (Дева), Маймуна (Везни), Петел (Скорпион), Куче (Стрелец), Свиня (Козирог). Календарът започва с Мишка (Водолей), защото е възникнал 2-3000 години преди Христа, когато най-късият ден, избран за начало на новата година - 22 декември, е бил в съзвездието Водолей. Поради прецесията на земната ос на всеки 2160 г. има отместване на началото на годината с по един зодиакален знак и през 165 г. първият месец от новата година е започвал в съзвездието Свиня (Козирог ). В този случай четвъртия месец носи името Барс (Овен)

Днес, когато правих снимки на съзвездието и приближаващият се до точката Марс се случи нещо интересно. Запечатано е и на снимките : ). Чудя се дали да ги пусна тук и да разкажа или да направя това в темата ТЕ. Може би ще е по-правилно все пак да е в ТЕ. Ще опитам да подготвя снимките като по-малки за форума, а в DOX ще сложа оригиналите. Надявам се до утре сутринта да намеря време да подготвя това, а междувременно имам въпрос към вас. Днес има ли разлика в присъствието и поведението на ТЕ около вас? От около 7 часа сутринта нататък. Ако искате не ми отговаряйте директно, а си отговорете само на себе си. ; ) :sunny:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 02, 2012 7:29 am 

Снимка от 28.12.11
Прикачени файлове:
281211.jpg
281211.jpg [ 1.02 MiB | Прегледано 219 пъти ]

И днешна:
Прикачени файлове:
020112.jpg
020112.jpg [ 846.6 KiB | Прегледано 216 пъти ]

Вижда се от 23 часа до зазоряване.
Между 4 и 5 часа сутрин се намира много лесно: Обръщате се на юг и вдигате поглед на около 80 градуса право нагоре. Преди Лъва и в момента Марс няма други ярки звезди. След 6 часа, съзвездието и Марс, образуващи трапеца вече са се завъртели доста на запад. По това време ако направите същото, което обясних по-горе, ще попаднете на две ярки звезди. Всъщност това е звездата Спица от Дева и планетата Сатурн. От тях отправяте поглед надясно и първите ярки звезди са от съзвездието Лъв и Марс.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 17, 2013 11:38 am 

Имам молба.
Моля да се наблюдавате. Себе си, възможностите си, начина на случване на нещата, промени около вас.
Става въпрос за около десетина дни, в които Марс идва на място на небосвода, при което образува трапец с най-ярките звезди от съзвездието Лъв. В сегашния случай, този съвпад има и друго съвпадение. Звездния поток Леониди, който "влиза" в атмосферата точно през това съзвездие, е по същото време. Максимума му всъщност би трябвало да е тази нощ и утре.
http://megavselena.com/zvezdopadyt-ot-syzvezdie-lyv-nablyudavame-leonidite/
Имам много основания да смятам, че древните знаещи са считали това съвпадение (планета в съзвездие Лъв на положение трапец (врата в небесната сфера)) за даващо увеличени възможности на знаещия. (Отразено и като скални ниши).
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Положение на Марс (най-бялата точка) спрямо Регул, Денебола и Алгиеба от Лъв на 10.11.13
trapec10.11.13.jpg
trapec10.11.13.jpg [ 105.72 KiB | Прегледано 85 пъти ]
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Положение на Марс на 16.11.13
trapec16.11.13.jpg
trapec16.11.13.jpg [ 84.75 KiB | Прегледано 91 пъти ]
Прикачени файлове:
Коментар на файл: И разположението на 22.10.13 (от Стелариум)
trapec22.11.13mars.jpg
trapec22.11.13mars.jpg [ 27.17 KiB | Прегледано 89 пъти ]

Точната дата на точното разположение е малко спорна, поради позицията на наблюдателя и разликата в представянето от програмата и видимото звездно разположение. Затова и моля за наблюдение над случващото се няколко дни преди и след тази дата.

Ще съм ви благодарен, ако се наблюдавате и разкажете. (А може и да ви е от полза знанието за това разположение) :inlove:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 24, 2013 8:31 am 

Всяка планета преминава през тази област с малко по-различно положение от останалите. Трапецът, който се оформя е различен за всяка от тях. Марс образува най-неправилния и "свит" трапец. Тези разлики в трапеца са и причината според мен да има различни изсечени скални ниши в скалите на източните Родопи. Сравнително наскоро разбрах, че такива има и някъде в Унгария.
Връщам се на разположението от тези дни. За мен разликата беше чувствителна, а и все още продължава. Агресия. Това е с една дума това, което се промени и увеличи. Явно всяка планета при преминаване през тази позиция по някакъв начин увеличава собственото си излъчване и то е много по-осезаемо на Земята. ...Различна планета, различен трапец, различна "врата", различно излъчване и връзка със Земята.
Ето и снимки, които успях да направя.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: 21.11.13 Марс (на снимката е жълтеникавата точка долу, дясно)още не е достигнал точното местоположение
21.11.13.jpg
21.11.13.jpg [ 47.36 KiB | Прегледано 84 пъти ]

Около 22 нямаше възможност за снимки от облачност.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: 24.11.13 Вече е преминал точката, дооформяща трапеца. Снимката не е от качествените, но с дебнене, все пак успях да снимам през дупка в облаците.
24.11.13.jpg
24.11.13.jpg [ 112.26 KiB | Прегледано 90 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 24, 2013 12:13 pm 

Сигурно затова Марс е бога на войната.

Като мине Венера кажи, за да се пробвам с една мацка :D

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Ное 25, 2013 12:12 pm 

Алекс, ползваш "ТИ СИ ТОВА", само за да се изявяваш някъде ли? За основното ползваш ли го?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]