ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пет Авг 18, 2017 3:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Долменът до с.Хлябово
Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 10:33 pm 

Здравейте.
От два месеца все се каня да отворя тема за долмена до с.Хлябово. Както се казва - ето, че и неговото време дойде.
За информация относно обекта ви предлагам описание и снимки от един блогър: http://alexooo.blog.bg/turizam/2009/06/ ... ovo.342966

„Думата долмен произлиза от старобретонския език, където тол означава маса, а мен е камък.
Има открити долмени в Япония, в цяла Азия и Европа, както в Централна и Северна Африка.Тяхната възраст се определя на от 2 до 1 хилядолетие преди новата ера.
Представляват няколко гладки, плоски камъка поставени като стени и покрити с друг, голям камък, така че да образуват камера. Смята се, че са използвани за гробници. Имат коридор, малка камера, а след нея е голямото помещение. Траките са ги използвали като модел за направата на гробниците-могили, където разстановката на помещенията е абсолютно същата, но в по-големи размери. Голям коридор, малко помещение и накрая голяма камера-гробница.
На територията на България долмените са между 700 и 1000. За разлика от единствените ни менхир и кромлех, те са много повече и се срещат основно в Източните Родопи, Източна Стара планина, Странджа, но с най-голяма концентрация са в Сакар. Чел съм, че там има сведения за над 400 долмена.”

От снимките не може да се придобие реална представа за размера на съоръжението до Хлябово. Тези от вас, които са ходили на този уникален долмен могат покажат свои снимки и да помислим заедно за какво е служил на предците ни този уникален обект.

Ето ви още един интересен материал за долмена http://www.marica.bg/%D0%B4%D0%BE%D0%BB ... 63147.html

Предполагам от прочетеното в статията ви е направило впечатление, че „В камерата човек може да се изправи в цял ръст”. Обръщам внимание върху този важен детайл…

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Долменът до с.Хлябово
Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 11, 2014 1:16 pm 

За долмените в България може да прочетете повече тук:
http://www.balkanmegaliths.bgjourney.com/

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 11, 2014 3:47 pm 

Долмен край с. Хлябово ето два клипа за по добра представа-http://www.youtube.com/watch?v=7zzV5Vq0NW8
http://www.youtube.com/watch?v=1_IaV4nWJro

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 11, 2014 7:27 pm 

Здравейте, :IP
От не особено многото информация за долмените, която имам, /според народните определения- „змейови къщи”/ си мисля, че са ползвани не за погребения. Може би са прототип на храмове – училища за практики? Учудва ме тяхната разпространеност и една карта някъде по сайтовете ме навежда на мисълта, че се намират на местата, в които са се разселили хората от Балканите в двете големи разселвания. В ю тубето има клипчета от руски или украински автори и там се вижда, че отворите са твърде малки, за разлика от тези по нашите земи./ Трудно ми е да си представя как набутват починалия през този отвор, пък и предверие.../ А ударението на sum върху това, че човек може да стои прав вътре, ми подсказва, да си мисля за евентуална употреба в изправено положение, при което главите е вероятно да опират в тавана ... Дали пък не са за чистене на умствени боклуци, както на Бегликташ при третото влизане, но там седим, нали ??? Между долния и горния камък е линията на чакровия комплекс.
Другото при „змейовите къщи” е това, че са скупчени повечко на едно място в някои случаи, но пък в други са поединично. Въобще, си е чиста мистерия ! *wacko*
Поразгледах и във форума. Само на едно място преди години се споменава за прага на „вратата”, че е висок 30-40см. и е така, евентуално срещу влизане на „низки енергии”...
Явно ще научим още нещо интересно!
:neznam: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam:
Ч.Б.

Последна промяна Честит Българин на Сря Ное 12, 2014 2:52 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Ное 12, 2014 12:10 am 

Първото за което се сетих като гледаг тясните отвопри е че ми приличат на отвори на днешните перални и се запитах какво може да се пере или чисти вътре.После ми заприличаха на гръбначен стълб и ми доиде наум че е свързано с издигане на змийската сила и сливането на трите форми на съзнание.Това е а и като прочетох поста на честит българин че народа ги нарича „змейови къщи”.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Ное 12, 2014 2:26 am 

Здравейте,

Един известен човек бил живял в долмен в Странджа някое време. Гледал съм интервю с него. Споделя, че се е чувствал комфортно по отношение на духовното си състояние. Този отшелнически живот за период от 4 години той предприема в резултат на огромна душевна травма, разочарование от обществото ни и безкрайно отчаяние...
И така, заживява сам в долмен. Констатирал е липса на каквито и да е насекоми, гризачи, змии, смокове и др. животински видове в камерата. /Едва ли се дължи на консумация!!/ Човекът не коментира, а и аз не съм чувал да е практикувал някакви духовни дисциплини. По памет цитирам думите му, че там се е чувствал най-спокойно, в друг свят...
Та се замислих, дали не се е получило като при будистите - да си е намерил своята хралупа-нирвана в този свят??
Ч.Б.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Ное 12, 2014 11:03 pm 

Здрасти, ceco_kal.
Много добър и полезен видеоматериал си ни представил.
…Според музейния работник долменът е служел за погребение на височайши особи. Ще я разгледаме тази теория…

Здрасти, Честит Българин.
Идеята ти, че долмените са прототип на храмове – училища за практики, не са никак безпочвени. Както се казва този път си напипал нещата във въздуха. :D

През лятото с един авер отидохме до долмена, за да го снимам. Започнах снимките и определено ме хвана любопитката, да разбера за какво точно е служело това съоръжение... Нека видим схема на обекта:
Прикачени файлове:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 30.5 KiB | Прегледано 73 пъти ]

Това е проекция на обекта, погледнат отгоре. Вижте реално как изглеждат камера 1 и камера 2
Прикачени файлове:
1.JPG
1.JPG [ 3.53 MiB | Прегледано 92 пъти ]

Прикачени файлове:
2.JPG
2.JPG [ 3.53 MiB | Прегледано 82 пъти ]

Прикачени файлове:
3.JPG
3.JPG [ 3.54 MiB | Прегледано 85 пъти ]

Камера 1 е много по-висока от камера 2. В камера 1 човек може спокойно да стои изправен, докато при камера 2 това е невъзможно. Толкова е ниско и толкова е тесен отвора, че дори на колене не можах да вляза в нея…
Ето снимка и на камера 3
Прикачени файлове:
4.JPG
4.JPG [ 3.51 MiB | Прегледано 88 пъти ]

Предполагам вече се ориентирате…

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Ное 12, 2014 11:49 pm 

Здравей, Sum,

Първо - разглеждаш долмените в Хлябово.
Второ - разглеждаш ги като единен комплекс.
Трето - камера 1 заедно с предверието си е в съосие с камера 2 заедно с предверието си.
Четвърто - камера 3 е с перпендикулярна ос на предните две и се намира в ляво от тях.
Пето - входовете на предверията на трите камери са на една площадка.
Шесто - височината на различните камери не е еднаква - камера 1 е най-висока /прав човек/, камера 2 е по-ниска /седнал човек/,камера 3 е най-ниска /легнал човек/.
Седмо - колко ли наведнъж / най- вероятно по един ученик / са престоявали във всяка една камера?
Осмо - в какъв ред са ги изреждали - предполагам 3, 2, 1 ? Или 1, 2, 3 ? Като помъдрувам още може да си дам основание и за други вариации - не останаха много.
Девето - питам се къде ли е местостоянката на учителя? На полянката пред входовете - едва ли! Ще слънчаса! А може и без място за учител - както практикуваме на Бегликташ.
...
...

Ч.Б.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2014 11:15 am 

Здравейте,
Колкото повече се заглеждам в долмените, толкова повече се омислям...

Камера 1, 2, 3 - за постигане на Шива, Бра-ман и Вишну ??? И дали в този ред???
Камера 1, 2, 3, 4/ последната или липсва или е поляната отпред/ - за работа с четирите енергии - Прана, Манас, Виджняна, Ананда ??? Редът едва ли е този!

Всъщност, като съм сигурен, че са по-стари от могилните храмове-училища и като знам, че тогава Знанието е било по-малко изгубено, значи долмените са служили усилване, тренинг и постигане на висшите полета /океани и действителности/ - Чисто съзнание, Царство небесно и Господна действителност.
Тогава са имали Знание, но са имали нужда да строят училища. Явно тогава са разбрали, че нещата тръгват на зле.

Продължавам да се заглеждам...

Ч.Б.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Ное 13, 2014 9:10 pm 

Много интересни хрумки… :D

Когато бях там седнах да медитирам. Разбрах, че това съоръжение се е ползвало и за живи, и за мъртви. След като разбрах това просто не проумявах каква е била основната цел. И как така за живи?! И как така за мъртви!? Та на умрелия за какво му е такова огромно съоръжение… - подобни въпроси се въртяха в ума ми, крачейки из треволяците около долмена.
Разбира се в този момент нищо не разБрах… но Брахман ми удари едно рамо и ме насочи какво да гледам – формата!

Като се загледах, установих, че камера 1 е направена с наклонени стени. Виж ги:
Прикачени файлове:
20.jpg
20.jpg [ 704.47 KiB | Прегледано 82 пъти ]

Е, това вече буквално ме изуми, защото виждах трапец пред себе си. Вляво (под плочата) липсва един каменен блок и червената линия показва какъв е бил наклона спрямо нея. Междувпрочем обработката на горната плоча е много прецизна…
Прикачени файлове:
21.jpg
21.jpg [ 100.48 KiB | Прегледано 81 пъти ]

А ето ме и мене, прав в камерата…
Прикачени файлове:
23.JPG
23.JPG [ 3.5 MiB | Прегледано 122 пъти ]

Какво имаме до тук – трапецовидна камера, в която можеш да стоиш изправен. До нея малка камера, в която голям човек не може да влезе. А в страни от тях още едно… помещение.
И като сложим към всичко до тук знанието, че съоръжението е било предназначено за живи и за мъртви... какво излиза - май този ребус е за Шерлок Холмс. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]