ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Нед Окт 22, 2017 4:02 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Тракийското светилище Татул
Ново мнениеПубликувано на: Нед Май 10, 2009 5:59 pm 

Цитат:
Първо - нишата е създадена в периода 8000-6000 г..пр.н.е. и е предназначена не за дарове, а за медитации. И второ - през въпросния период тя е била направена от велик мъдрец. В нея посветеният учител е живял десетки години и е преподавал старото познание на Премъдрите.
Когато ученикът е бил готов да контактува с мъдреца, той е сядал в един леко издълбан кръг в скалата точно пред нишата.

Зачудих се по тая снимка от първа страница-в права линия са нишата, пред нея издълбания кръг и след това знакът Y, сочещ с разклонението към нишата. Защо Y не е между нишата и кръга, за да бъде като връзка между мъдреца и ученика, защо е зад ученика?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Май 10, 2009 6:14 pm 
Миротворец написа:
Странно нещо е Пътят, не мислите ли?

Пътят е трънлив и не е за всеки... :)
Когато човек извоюва свободата си да избира, тогава може и да поеме по Пътя. Но първо трябва да има знанието за него. Хубаво е, че се намират и добри човеци да го дадат това знание. И когато сме готови, да го приемем.

Видя се колко е голяма разликата в разбиранията ни с някои от вас, съфорумци. Но няма нищо лошо в това.
Аз го знаех още от първите ви постове в този форум.
Така, че нищо ново под слънцето... ;)
Предлагам да продължим по темата, с тези от вас на които им е интересно.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Май 10, 2009 6:39 pm 

Миротворец написа:

Зачудих се по тая снимка от първа страница-в права линия са нишата, пред нея издълбания кръг и след това знакът Y, сочещ с разклонението към нишата. Защо Y не е между нишата и кръга, за да бъде като връзка между мъдреца и ученика, защо е зад ученика?

Миротворец и аз се чудех. :roll: Според мен горната и долната част на знака Y сочат различни действителности. Така както е поставен, учителя и ученика са на едно и също място.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Май 10, 2009 9:06 pm 
Много се извинявам за прибързаното решение от моя страна да пусна снимката на Татул със знака „Y”. Спомних си, че този знак повече приличаше на неравен кръст отколкото на „Y”. Снимката ме излъга и постъпих прибързано и глупаво…

Saint Denis, помогни ми да разбера тези твои думи:
Цитат:
Шокирана съм как се говори за смъртта, за Бог, за Ч о В е К и т.н. Докато не осъзнаем, че всичко е едно, ще си причиняваме още хиляди извратении.

Добре, аз например съм осъзнал това Едно. След няколко години работа по себе си намерих начин и се слях с това Едно. По-късно развих силата на това Едно и така разликата между него и мен изчезна.

Според теб оттук нататък как трябва да живея сред като съм постигнал всичко, което е свързано с това Едно?
Не мога да спра да действам, просто защото човешката природа е такава. Ако отида да живея в някоя пещера далеч от хората ще нанеса много болка на всички хора, които ме познават. Така че този вариант отпада... и следователно трябва да живея в света. Но как да стане така, че да не нанасям вреда на другите?..
Аз действам и това е факт, но как да преценя моето действие, което извършвам дали е полезно.., без значение дали става въпрос за хора, растения или животни?..
Ще ти дам пример, за да разбереш какво точно имам предвид.
В къщи имаме една остаклена тераса и нощно време влизат разни пчели и мухи да се крият от студа. Аз не ги убивам и обикновено на сутринта отварям прозореца и те си отлитат. Но не щеш ли, един ден, след като отворих прозореца и мухата излетя от изневиделица се появи един врабец... и я изяде!..
Нека сега да помислим – кое е доброто и кое е злото в тази случка?
Аз правя добро като пускам мухата на свобода, нали? Тя отлита, обаче бива изядена от един врабец. За мухата това е зло.., но за врабеца това е добро!
Как да отсея моя акт на действие кога е полезен и кога не?

Помогни ми да разбера - това действие от моя страна с освобождаването на мухата спада ли към „извратении”?
Какво трябва да правя и как трябва да живея, за да не бъдат моите действия „извратении”?

Колкото до траките и твоя въпрос:
Цитат:
Някой отговори ли дали траките са контактували със сатанински същества, че да стигнем до това мнение?Мисля, че този въпрос се заобиколи поне три пъти.

Казвам го без да заобикалям въпроса ти – със сигурност са контактували!
Цитат:
Къде Христос казва да убием животни ,че да избавим болните от злите духове? Християнството е единствената религия, която апелира единствено за любов.

Може и да не ти се вярва, но в Новия Завет едва ли има няколко запазени изречения, които да са казани лично от Христос.
Християнството не е единствената религия, която апелира за любов. Всяка световна религия прави този апел.
Иначе за различните епохи си права…
Много е трудно да се отсеят през епохите важните неща, свързани с вяра, знание и познание. През всяко хилядолетие хората поемат само толковаот тях, колкото могат да Разберат. А Разбирането определя действието.., то пък случките.., те пък емоцията.., емоцията пък щастието.., щастието пък дава на индивида различното усещане за добро и зло. Умът определя кои категории са полезни и така човек заживява в света с тях.
За това светът за едни хора е рай, а за други е ад!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Май 10, 2009 11:58 pm 
sum, моите уважения към теб и другите участници, които наистина уважавам по някакъв странен начин, но определно се захващате за думи и ги тълкувате много буквално. Не очаквах, че точно ти няма да разбереш това, за което говоря. Учудва ме лекотата, с която отсявате кое е важно и кое не е. Това е.Животните не мислят кое важно и кое не е, те действат според инстинктите, а ние според разума и чувствата. Така че стига с тези казуси "котка-врабче-човек", елементарни са. Не сте изпадали само вие в подобни ситуации. Била съм в ситуация на полужива котка, прегазена от кола и знам, че всяка секунда е агония и че каквото и да направя ще е против вижданията ми - нито да я оставя да се мъчи, нито да я довърша. Имах преживяване с натровено коте, беше ужасно.Гърчеше се, навря се под гумите, търсих хора да вдигаме колата, обаждах се на ветеринар за евтаназия и в крайна сметка реших, че е по-добре да се опитам да я спася по свой начин. Закарахме я с едно момче в шума и тя се оправи сама (след няколко дни мъчения). Когато котка напада врабче аз не мога да направя нищо, защото това е част от някакъв процес в природата, в който аз нямам никаква роля. Но когато човек убива, тогава виждам собствената си роля, а именно да го убедя, че това е грешка. Не мога да си представя как ще хвана животинче, ще го стисна за гушката, ще усетя пулсиращото му тяло, ще гледам очите му и ще започна да го коля , ще усещам топлата кръв по ръцете си, конвулсиите му, писъците му. Не мога, явно това са много силни хора или безчувствени... Омръзна ми да циклим в тази тема, явно много ви жегнах с тези си виждания, но щом сте убедени в правотата си - не ми обръщайте внимание. Сигурна съм,че проливането на кръв не е добро, а за някои войните са такова нещо, както за вас изпълнението на жрецът на Татул, .т.е вярват в тяхното добро.

Това, което си уточнил за ритуала е хубаво, но само ако е така. Надявам с тези думи да прекратим спора.Съжалявам, че моите постове станаха причина за тези офтопици, вземам си бележка и ще се постаря да не се повтаря. А това, че имаме различни мнения за мен не е пречка, аз също го знаех, но все пак съм тук. Поздрави на всички!

За Христос ще се направя, че не съм го видяла, защото наистина вече влизаме в много дълбока тема.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 1:25 am 
Мислих върху тези твои думи – „явно много ви жегнах с тези си виждания”.
Позволи ми да не се съглася с теб, Saint Denis. Уважавам начина ти на мислене и съм приемал, и ще приемам твоето виждане и мироглед. Знам, че си права за себе си, но знам също, че разумът и емоцията не са водещи при хора, които дълбаят и изкореняват корените на карма чрез чистене на самскарите си.

…Просто в твоя пост емоцията беше водеща, а тези хора от форума, които работят върху себе си знаят и определено са се научили да не й се доверяват.

Така че според мен изобщо не става въпрос, че си ни жегнала с начина си мислене, или, че сме се хващали за твои думи. Напротив – повечето хора, които практикуват видяха отново хлъзгавия лед, по-който са се хлъзгали и те преди време… А сляпата емоция е нещо страшно и обикновено след като се хлъзнеш падаш… А от това падане страшно много боли!

Поздрави!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 8:59 am 
Продължавате да ме анализирате. ;) Сляпа емоция ... не знаех, че чувството за справедливост е сляпа емоция. Може би не използвах правилните думи, но под емоция имах предвид чувствата, които са дълготрайни, а емоциите краткотрайни. Надявам се при мен да не боли толкова много, но каквото е писано.
Цитат:
Цитат:
Цитат:
Някой отговори ли дали траките са контактували със сатанински същества, че да стигнем до това мнение?Мисля, че този въпрос се заобиколи поне три пъти.

Казвам го без да заобикалям въпроса ти – със сигурност са контактували!

Е, заради това беше цялата работа.Просто исках този отговор. Ако не беше заобиколен, нямаше сега да се занимавате с мен, колко съм емоционална и колко болка ме чака, заради нея. Значи все пак има възможност жрецът да е обслужвал зли сили, които са го измамили примерно.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 9:03 am 

Здравей, Saint Denis!
Убеден съм, че няма съфорумец, който би тръгнал да защитава акта на безсмислено жестоко убийство (а и никой не го е правил на тези виртуални страници, нали). Ако се върнем към началото на това интересно отклонение от темата (още наричано за „благозвучие” офтопик :) ), твоята емоционална реакция беше провокирана от описания от sum древен ритуал, включващ в себе си и кръвопроливане. Но както в последствие беше направено изключително важното уточнение от sum, в този случай Този-Който-Живее (съзнанието на жертвеното животно) не само не е наранен, но дори получава възможност за еволюционен скок. Явна е насъбралата се в тебе болка, от начина по който съвременното човечество се развива и се отнася към самото себе си и всичко заобикалящо. Споделям напълно тревогата ти от тази ситуация на масово духовно невежество и безхаберие, но не мисля, че в случая емоцията ще ни доведе до правилното решение на проблема. Според мен, единствено задълбоченото познаване на истинската природа на нещата, може да доведе до желаната благоприятна развръзка, а смятам, ще се съгласиш с мен, настоящият форум работи именно в тази насока. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 9:49 am 
Съгласна съм напълно и за пореден път моля да ме извините.Уточнението на sum беше много важно, но и възможността, че са контактували съз зли духове. Вярвам, че са били напълно опитни, за да не допуснат манипулации. И твоето предположение за емоционалността ми се доближава напълно до истината, а не страх от смърт и пр. Благодаря ви за търпението, наистина го оценявам. :)

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 10:25 am 
На мен лично жертвата на куче за спасението на човек, чийто живот иначе би бил пропилян, ми се струва оправдана. Ако аз имам умението най-вероятно бих избрал да го направя. Може да изглежда варварско и всичко останало, но все пак на материално ниво на земята има някаква йерархия. Тя не е измислена от хората и за нея си има някаква причина. Без нея животът е немислим на това материално ниво. На по висше ниво както вече се разбра кучето също печели, а губи само злия дух.

Ако се абстрахираме от дивашкия привкус на ритуала и проливането на кръв, която всъщност бе казано че е нужна за привличане на духа, аз ситуацията я виждам като кучета и хора обединяващи се заедно срещу злото :)

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]