ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пон Юни 26, 2017 11:54 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 93 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите
Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 4:05 pm 

Здрасти Jonathan,
Това, че са започнали да ти се изясняват нещата е чудесно. ;)

Относно въпросите ти…
Ако разгледаш постовете на всички, които пишат тук, можеш да разбереш кой какво разбиране има, по какъв път върви и до къде иска да стигне.
По това, което е написано си личи отношение, характер, пол, интелект…

Всичко, което те интересува е пред теб… стига да успееш да го видиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 1:19 am 

Всеки поне малко запознат с индийските философско-религиозни системи знае, че индийците имат имена за трите проявени центъра на Съзнанието, съставящи структурата Крешак (макар, че не са запазили знанието на Крешака). Да ги припомня само – Шива, Брахман, Вишну. Не малък брой български исторически изследователи изказват мнението (което и споделям), че индийците са възприели своето знание за Съзнанието в древността от българите, с които са имали дълготрайни контакти, по време на „азиатския” им период. В темата „Веда Словена” (http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=7&t=76&sid=3e96e7c8158d9cea2ce79545e12f9fea) ntsk ни предостави свидетелства, че поне в народното ни творчество тези имена са запазени. В съвременната терминология (възприета и в този форум) тези пластове са наречени съответно – Самосъзнание (Шива), Космически Разум (Брахман) и… Пласт на Любовта!!! :? Проявени вече в човека тези центрове се наричат – самосъзнание (отново), ум и…център на любовта!!! :? Силите на тези центрове в човека са съответно – кундалини, психични дарби и…любов!!! Какво прави веднага впечатление? Че за пласта познат на индийците като Вишну и съответния му център в човека няма специално име, а се използва името на силата му (любов) за обозначаването му. :shock: Този парадокс от известно време занимаваше ума ми, защото не ми се виждаше логично, при цялото познание което българите са имали в древността, да не са имали специфично име за този толкова важен център на съзнанието в човека. :roll: Дори дискутирах въпроса с неколцина приятели, които имат представа от тази материя, но не можахме да измислим нищо стойностно, затова и оставих въпроса да „отлежава” в ума ми за по-добри времена. :lol: Но не щеш ли…"по-добрите" времена дойдоха по-скоро от очакваното! :D В специфично медитативно състояние ми беше „предадено” доста сериозно количество информация по няколко въпроса, върху които умувах напоследък и един от въпросите беше именно за името на центъра на любовта. Определено бях сащисан да разбера, че името на този център е…Любен – едно доста познато ни и в съвремието българско име. :shock: И като аргумент в подкрепа на тази информация ми беше даден следния пример: когато индивидуалния ум (сиреч индивида) навлезе и се задържи по-дълго в този център, логично казваме, че той е „в Любен” – т.е. влюбен!!! :D Ха сега де!!! И това ако не е смайване! :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 10:37 am 

БРАВООО, Свободен дух!!! :!: :!: :!:
Е, това е то българският език!
Сега, вече ще знам, че когато Умът ми се слее с Любен,
то значи съм ...в...ЛЮБЕН и чувам гласа на Сърцето си! :shock:
А бе просто съм...ВЛЮБЕН! :shock:
Ех, този уникален наш Български език!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 12:02 pm 

Е, да... който е вЛюбен определено не е в Разума, нито Самосъзнанието... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 3:36 pm 

Хипотезата на Свободия дух, относно именуването на центъра на любовта в нас с името Любен много ме впечатли! Наистина, защо трябва да използваме индийския термин Вишну за означаване центъра на любовта в нас!
И така колко е просто, Силата на Любен е Любовта, а когато Умът ми се слее с Любен,
тогава съм вЛюбен!
Центърът на съзнание Любен в нас се намира в Сърцето, и нека да си припомним думите на sum, какво още се намира в сърдечната област:
Цитат:
„Нека поясня…
Решетката от точки /8400000 бр./, е с кръгла форма и се намира около сърдечната област в тялото. Самскарите се отпечатват върху всички точки и се събират, чрез емоцията, в най-различни групи, като по този начин образуват всякакви причудливи форми върху решетката от точки.
Глобусът е най-добрата образна представа, която мога да ти дам за завършените форми на самскарите в теб.”

В разговор по тази тема, на мой приятел му блесна една гениална идея: Защо българите наричат динята Любеница? Това би трябвало да има връзка със Самскарите в човека?!
Ех този уникален български език! Думата Любеница е съхранена в българския език и означава изключително вкусен, сочен и сладък плод с овална форма и червена вътрешност, изпъстрена с множество черни семчици.
Знаем от sum за центъра на любовта в нас и за решетката от точки около този център, върху който се отпечатват Самскарите /Умствените впечатления/. Любеницата символично представя най-точно завършената форма на Самскарите в нас.
Каква забележителна образна символика носи в себе си плода Любеница! :idea:
1.Червена и сочна вътрешност – Сърцето.
2.Сладък плод – Любовта е сладка.
3.Множество черни семчици – Отпечатаните негативни Самскари.
4.Овална форма – Завършената форма на Самскарите.
5.Разликата между узрелия и неузрелия плод – В неузрелия плод липсва сладост/любов/.
6.Има сортове в които няма семки - Около сърцето я няма решетката от точки и няма къде да се захванат самскарите, но при този, който има името на Атмана.

Аз съм изумен! :shock: Защо все пак българите наричат този плод Любеница? :?:
При руснаците се нарича Карпуза, при турците е Бостан и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 4:05 pm 

:D :D :D Men, ти и този твой приятел направо ме "изкъртихте" с логика и съобразителност!!! :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 4:49 pm 
Поздравления! И мен ме впечатли идеята за "Любен", пасва перфектно! :D
Цитат:
3.Множество черни семчици – Отпечатаните негативни Самскари.
Сравнението с диня е жестоко!
А сравнението на самскарите с черни семки /семена/ е може би едно от най-точните.
Ако семената са причините, то това което пониква от семето, е резултата /или още "плода"/. Това всъщност е причинно-следствената връзка или по друг начин казано - Карма. Ние преживяваме действителността, причинена от проявените /поникналите/ самскари. Затова, за да се освободим от "последствията", трябва да премахнем проблема от неговия корен - покълналото семе. А още по-добрия вариант е да унищожим черните семена, докато още не са покълнали!

В тази връзка се сетих за един пример.
Забелязали ли сте по какъв повод се използват думите "заклевам се/кълна се" и "давам обет". "Кълна" можем да свържем с "покълвам", т.е. когато даваме клетва, ние все едно посяваме семенце, което ще покълне. Съответно и думата се използва обикновено при някакви по-емоционални поводи, при които можем да си създадем умствени впечатления - т.е. самскари.
От друга страна, като че ли думата "обет", е по-подходяща при обратния случай - примерно даваме обет за целомъдрие и т.н., все неща от които се отказваме, т.е. случаи, при които се избягват силните емоции.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 11:01 pm 

Здравейте,

Толкова истинска тема! Благодаря ви и ви поздравявам сърдечно!

Като почти пълен новобранец, може ли да си позволя да направя едно предположение за това, което трябва да се "преживее" като Господна Действителност? Надявам се, че да. :)

Идеята е, че когато Човек тръгне по Млечно-Зеления път, Той се развихря като Творец, който може да Твори в пълния смисъл.

Поздрави и от Триединство нагоре,

Ski

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 15, 2009 8:05 pm 
GOESTOINFINITY написа:
Идеята е, че когато Човек тръгне по Млечно-Зеления път, Той се развихря като Творец, който може да Твори в пълния смисъл.

„Празнувам с теб Вселики човече!
Прозрачността, в която идваш, говори!
Прокарвам път, дарявам Сила!
Пред теб съм Аз, а ти в мен!”
/ - липсващия надпис изписан на Мадарския конник, възстановен и представен от sum.../

----------

Добре дошъл, GOESTOINFINITY!
:D

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пон Ное 16, 2009 5:55 pm 

Добре заварил, ntsk! :D

Сега остава и да разплета написаното. :]

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 93 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]