ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Сря Авг 16, 2017 4:14 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 266 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бал-Баал
Ново мнениеПубликувано на: Пет Окт 21, 2016 12:07 pm 

Kikowsky, авторът има интересно виждане относно термина „Маглебал“. Всъщност, ето какво пише:
„Името Бал изведох от името Магребал, което всъщност е по-скоро титла и се отнася за хора, който са постигнали голямо умение в осъществяването.“

Уважавам мнението на всеки човек, но това твърдение просто „виси“ отвсякъде. Първо – откъде е 100% сигурен, че звуковата стойност на една графема е била същата и след хиляди години? Второ – никъде не съм чел, чул или видял, от термин за личност с божествени характеристики да се „ражда“ теоним (в случая Бал), който да е устойчив хилядолетия наред.
Само да поясня, че чрез човешкото чувство НЕ може да се определят звукови стойности на графеми и руни. В тази връзка я да видим как авторът е разчел „магребал“:
„При тази техника, когато попаднем на вярната буква, можем да почувстваме, че тя има различно отношение към темата в сравнение с останалите букви. Това се усеща като повишено вълнение във връзка с буквата. Така търсих първата буква и на буквата М вълнението ми показа, че е тя. За втората буква се определи А. След това – Г. Последваха Р и Е. И тогава, изведнъж се появи цялото име – Магребал.“

Е, то и аз се вълнувам за много неща… но да разчитам древни текстове и имена чрез това, какво ще почувствам когато мисля в тази посока, е меко казано доста наивен подход. :)
Иначе като цяло в темата има интересни разсъждения…
Да видим и епилогът на разсъжденията относно Бал:
„И, като имаме предвид, че Бал и Бел са български диалектни форми на думата бял, която пък значи светъл, сияен, то лесно можем да заключим, че Бал е Богът-Слънце.“

Е, за мен Бал е нещо съвсем различно и аз съм извел становището си относно този казус в трилогията „Ти си Това“.
…По нататък в статията, четем и заключението на автора:
„И, сега, окончателната ми теза на този етап от живота ми – какво е БАЛ.
Буквата Б се отнася до построението на нещата. Буквата А се отнася до духа. Буквата Л се отнася до телесното равнище на осъществяване.
Мисля, че БАЛ значи съвкупното действие на трите начала, на трите проявления на изначалния бог. Затова БАЛ трансцедира, преминава отвъд мъжкото и отвъд женското. Там няма конфликт. Всеки от пръстите на ръката ми може да изглежда самостоятелен и в противовес на останалите, но те са проявления на ръката ми и тя управлява техните взаимодейства, затова те са едно и също, а ръката ми и съществото ми ги трансцедират.
Това е моята концепция за Бал, който веднъж е Бог-Слънце, друг път е Богиня-майка.“

…ами, много бедни съждения, но те са породени от липсата на Знания… елементарни Знания.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 23, 2016 10:28 pm 

:[)]I:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 23, 2016 10:32 pm 

При теб знанията са огромни, ама ползата е доста малка - язък.

Чел съм "размислите" ти върху темата Магура и видях само как се опитваш да натъкмиш рисунките според знанията си :) Което си е чисто издевателство. Между другото, и останали те ти "анализи", които съм чел, са от същото качество.

Така че, тон Знания явно не винаги струват колкото грам Разбиране :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 23, 2016 11:12 pm 

Виж, това е тема за Бал.
Ако много искаш да дълбаем за Магурата нека го направим в друга тема. Няма проблем. :)
Утре ще прехвърля линковете и мненията, и там ще ти напиша туй онуй.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2016 1:02 am 

Пък защо да не ти отговоря сега…
Цитат:
Kikowsky: "При теб знанията са огромни, ама ползата е доста малка - язък."

Да, язък. За ограничени умове (като твоя например) ползата от знания (като моите) е доста малка, защото бидонът ти е плитък и малко побира. Така че, не се хаби да придобиваш полза. Мога да налея малко, защото от другото ще се удавиш.
Цитат:
„Чел съм "размислите" ти върху темата Магура и видях само как се опитваш да натъкмиш рисунките според знанията си“

Да натъкмявам!?
Досега не съм го правил, но ще ти кажа в прав текст това, което съм чел от теб по темата за Магурата - първо се научи правилно да изобразяваш сцените от рисунките и после да мислиш по тях. След като мислиш, мислиш… започни плахо да анализираш. Стъкмиш ли нещо в главата си, едва тогава се престраши да пишеш. И след като напишеш нещо пак си го прочети преди да го публикуваш в блога си. Приятелски съвет – повече мисли, по-малко пиши.
Цитат:
„Което си е чисто издевателство“

Не, издевателство е да извеждаш име… чувствайки, тръпнейки, вълнувайки се, че било започвало с „М“, после бил звукът „А“ и т.н. до Магребал. А още по-голямото издевателство е да твърдиш, че от това име се пръкнал теонима Бал.
Цитат:
„Между другото, и останали те ти "анализи", които съм чел, са от същото качество.“

Сериозно, и от къде такъв голям бидон в теб за да проумееш какво било качеството ми!?... Плиткият бидон побира в себе си ниско качество, а дълбокият - високо. Нима очакваш с твоя бидон друго да проумееш?
Цитат:
„Така че, тон Знания явно не винаги струват колкото грам Разбиране“

Kikowsky, Разбирането е интелектуален процес, който обикновено е свързан с нещо, което при някой хора го има, а при други го няма. И това нещо се нарича… гънки. Мозъчни гънки. Знаеш ли какво правят мозъчните гънки?
Увеличават многократно браздите по мозъчната кора, а така се образуват различни дялове – тилен, слепоочен и т.н. При теб, явно, липсват гънки в медиалната повърхнина на лявото полукълбо от лимбичния дял и затова трудно панимайш какво съм писал за рисунките.
Ами, виж, ти не си виновен, просто такава ти е природата. Ограничена. Въпрос на гънки.
Така че, четейки темата за Магурата, колкото и да се пънеш едва ли ще Разбереш нещо повече от това, което вече си изсмукал от палците си. Всъщност, чудя се, човек колко ли прави участъци трябва да има в главата си, за да „роди“ такава „гениална“ мисъл:
„какво е БАЛ.
Буквата Б се отнася до построението на нещата. Буквата А се отнася до духа. Буквата Л се отнася до телесното равнище на осъществяване.“

Да, пък аз като прочетох тази твоя подредба проумях откъде идват определения с корен „бал“, като например балама, балък, балахурник и прочее.
Не ме занимавай повече със себе си.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2016 6:49 am 

Еми, каквото повикало, такова се обадило ! Киковски си намери майстора и сега гънките му се опънаха още повече, така, че да видим на къде ще избие ?!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 266 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]