ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Сря Окт 18, 2017 10:15 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ПЕТЪР ДЪНОВ
Ново мнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 12:34 pm 

Това е то да те карат да се въртиш като вързана за синджир мечка!
Естествено в случая трябва да има и мечкадар и гъдулка за замаяване!
И Бриджит Бардо да дойде все тая, синджира ще бъде заменен с висока ограда.
Цитат:
„Разумните Сили в природата - Бялото Братство - са приготовлявали българите отпреди 5400 години за днешните времена.”

Интересно защо 3400 години пр.н.е. познанието на Българите е започнало да пречи на някого? По този въпрос се отговори доста изчерпателно в темата Народа Господен…
Разбрахме, че на историческата сцена тогава се е появил един „Нов Бог твой”, който започва да налага на хората своите правила.
Българите, като носители на знанието за Мирозданието на Господ е било нужно да го забравят и да „се подчинят на волята” на Новия Бог. Но този Бог не иска от Българите просто да преклонят главата си, той иска от тях „да турят ума и сърцето си в съгласие” с …..Волята на Новия Бог.
Бреййй, много им е мазен курбана …..както казва народа! А защо Ума и Сърцето...това е за друг пост.
Цитат:
А ето и обещанието на стария еврейски Дух, отправено към българския народ, чрез човека Петър Дънов:
„Обръщам специално вниманието си към българите да ги предупредя, че ще бъдат бити на общо основание. Готви се вече за тях камшик, не човешки, но Божествен. Този камшик ще се слага на гърбовете на българите дотогава, докато узреят главите им, докато се подчинят на Волята Божия и кажат: „Ще турим ума и сърцето си в съгласие с Великата Божия Воля.”

Мисля, че целта на занятието е ясна на всички!
За този „Нов Бог” е НУЖНО ДА СЕ ВЪРТИШ В КРЪГ…от прераждане към прераждане…..
Кога и как ще стигне Човек до Любовта, фтичките и Райските градини???
Казано е ясно ... през Луната със заплахи и подчинение!
А има ли „глад, мор и разорение…” за каква „Любов” става дума изобщо???

И в тази връзка нека повторим думите на Мирча Елиаде „Борбата между Бал и Ехова още не е завършила.”

Последна промяна men на Вто Окт 20, 2009 9:48 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 5:52 pm 
Men, я отвори Стария Завет /Битие Гл.11/ и виж какво пише. Чудя се, древните редактори на Библията как са пропуснали да променят този важен момент в човешката история…
1. „А по цялата земя се употребяваше един език и един говор.”
Забележи, че преди да изградят Вавилонската кула, хората по земята са говорели ЕДИН общ език! Чудя се какъв ли ще да е той?.. Може би, за да разберем, трябва да видим кои народи са съществували преди да бъде създаден Вавилон...
Историците са категорични, че за първи път името Вавилон се споменава през 3000 г. пр. Хр. заедно с Шумер и Акад, но градът се създава едва през 19 в.пр.н.е.. Знаем, че по времето на Шумерите и Акадците е създаден и Египет.
Добре, ами преди тях кои народи са съществували?
Спомни си, че самият Създател /Елохим/ казва чрез П.Дънов, че българите са съществували 3400 г.пр.Хр.! Това в прав текст означава, че българите тогава са говорили ЕДИН общ език с другите хора по света!?! А дали тези хора всъщност не са били ЕДИН народ, говорещи ЕДИН език, почитащи ЕДНО знание, пръснати по Балканите и Месопотамия?..
Но нека не задълбаваме…

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Иво, хубаво си се сетил за символа пентаграм /петолъчка/, използван от комунистите, но защо не погледнеш какво има на знамето на Америка?
На него са изобразени не една, а цели 52 петолъчки… Интересно, нали?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Saradiva, ако моите разсъждения са като „стоманени пирони”, то твоите представляват "бетонната основа”, върху която лежат разни Илюминати, Масони, Бялото Братство и други подобни организации, контролиращи умовете на хората.
Ясно стана на всички ни, че те използват едни и същи символи, с които извършват своите заклинания и ритуали.

Много ти благодаря за разяснението на думата „синархия”, дадена от „Учителя”.
Нека си я припомним отново:
"Думата "синархия" означава съвластие, съвместно управление на пробудени хора и йерархии от светли ангелски Същества.
„Светли ангелски Същества”… Е, вече имаме представа за тези „светлите ангелски същества”… На видеоматериалите от темата „ТЕ” с очите си ги видяхме.

Цялата духовност и религия, проявена от хилядолетия чрез Синархичната верига са надянали три огромни синджира върху човешкия ум.
Синджир N1 - Чудото. /тънкият…/
Синджир N2 – Тайната. /дебелият…/
Синджир N3 – Любовта към Бог. /огромният и тежкият…/

Здрави вратове трябва да са развили хората през епохите, щом ги носят и трите наведнъж в днешно време…

Просто е:
Трябва да се скъсат и и да се изхвърлят тези тежки вериги. Въпрос на Разбиране!
Така се освобождават умовете и се разширява Интелектът. Въпрос на Практика!
Осъзнава се простотата, изразена в съзнателната структура Крешак
и се премахва решетката в гърдите. Въпрос на Познание!
Знаем за Океана на Съзнанието,
знаем за двата пътя извън него…
друго не ни е нужно.

Последна промяна sum на Съб Окт 23, 2010 12:28 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пет Окт 30, 2009 12:21 pm 
Бряяяя хора…. :shock: Вижте какво представлява гроба на Дънов. Пълен е с петоъгълни елементи…. тъй де пентаграми :shock: :o Бряяяя :IL
Прикачени файлове:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 37.19 KiB | Прегледано 1051 пъти ]

А ето и статията от която копнах снимката:
„ЗАГАДЪЧНИЯТ ПЕТОЪГЪЛНИК „
„Какво говори в мълчанието си гробът на Петър Дънов”

http://www.popovart-sofia.eu/dunov.html

Като отворите статията най отдолу пише „Още по темата”. Отворете линка и прочетете за „най-старото изображение на пентаграм в света”. :roll: :cry:

Цитат:
„…в Орловец открива предмети, с датировка от ранния неолит – т. е. най-отдалечените във времето, сред които е най-старото датирано изображение на пентаграм в света, което е известно”
„…Ако пентаграмът е приблизително на 8200 години, свастиката, открита в Деветашката пещера от Васил Миков е на 8000, а най-ранното изображение на кръст пак аз съм имал късмет да го открия в Самоводене – на 7800 – 7700 години е" – споделя д-р Петър Станев…”

Виждате ли от статията , че пентаграма е по-стар от свастиката с двеста години... Аз се чудя как пък учения установи разлика от двеста години :?: :roll: :roll: На каква база е това сравнение...... :roll: ами какво ще стане ако излезе че свастиката е по-стара.. И не доказват ли тези символи намерени до Велико Търново , че още преди 6000 г.пр.Хр. на българите Саклас им е гонил цаката... :o :mrgreen: :twisted:
Ама аз на Саклас ще му кажа :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP :PPP защото вече знам за него...
sum беше писал че "човек може да променя само това което знае и не може да променя неща за които не знае".
Тъй че аз знам за Саклас..... :IP следователно мога да контролирам контакта си с хора заблудени от него. :D следователно ще бъда независим от тяхното мнение и житейски опит :D
Вече ядох попарата на Дънов... само дето се трепах да изкачвам баирите :( :cry: ама стига толкова :sunny:

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пет Окт 30, 2009 1:18 pm 
Цитат:
sum беше писал че "човек може да променя само това което знае и не може да променя неща за които не знае".

Явно съвсем не случайно текста за Причината завършва с думите:
Знай за незнайното!!!
Мисли за причината!!!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пет Окт 22, 2010 11:40 pm 
Здравейте!
Току що се връщам от кратка и неразвихрила се, както трябва, битка с дъновисти. *no*

Ето я тук:
http://www.ivanstamenov.com/2010/07/207 ... /#comments

Ако забелязахте, появи се една дама - Гергана. Тя подчерта, че е разочарована от моето, забележете, "честолюбие". /?!?!/
Ето:
"Нито един от човеколюбците, за които съм чела, не се е произнесъл против вярата, а само против догмите. Дайте ми цитат в опровержение и ще си поправя изказването.
Сарадива, здравей. Харесва ми много писаното от теб по блог.бг и затова ме чуди честолюбието ти. По-отговаря на тези, срещу които се бориш. Аз няма да имам последната дума, не съм достатъчно честолюбива, а подготвеността не ми е подадене. Затова с уважение и до скори срещи."

Така-а-а.

Аз обаче й написах:
"За Гергана

В "Рамаяна", Герганче, мъдрецът Валмики пише: "Вярата е дадена на всички хора, а знанието за избрани". Но различно пък от знанието е Познанието. Валмики пише и за това...
Личи ли кое на кое ниво е? Вярата е на първото. Някои никога не достигат до второто. Пречат им оковите на Вярата.

Вярата не е дума само за вяра в Бога, Герганче. Вярата е състояние ...
Богът няма нужда от вяра. А от Разбиране.
Вярата е проявление на Страха.
Разбирането е проявление на Любовта.

В този смисъл Човеколюбието се свързва именно с Разбирането, а не със страха и с породената от него Вяра.

Чакам те в блога.
Поздрави!"

Само че - уупс - "Стопанинът" на сайта не допусна това мнение и хоп - заключи темата.

Поредното ми напъждане от дъновисти - пак заповеди, поучение, тропане по масата, но... нито дума за дискусия. Явно не съм на нужното ниво от "ангелските йерархии" *hihi*

Дъновизмът, стана ми ясно, е доста по-сериозна болест, отколкото си мислех!!! :IL
Гледам - Луната пълна навън и .. ясно... атаките са безмилостни върху умовете на хората под контрол...

Ама я пак да си фрешнем темата за контрола чрез вярата :girl_witch:

/П.П. Единствено заради публикациите на проф. Асен Чилингиров влизах в този сайт. Изключително голям респект изпитвам към него и към неговия труд за историята на България, така че моля съфорумците да не визират името му при евентуална дискусия по темата за дъновизма!/

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 12:44 pm 

Браво Сарадива, отговорът ти към Гергана ме накефи!
Цитат:
„В "Рамаяна", Герганче, мъдрецът Валмики пише: "Вярата е дадена на всички хора, а знанието за избрани". Но различно пък от знанието е Познанието. Валмики пише и за това...
Личи ли кое на кое ниво е? Вярата е на първото. Някои никога не достигат до второто. Пречат им оковите на Вярата.
Вярата не е дума само за вяра в Бога, Герганче. Вярата е състояние ...
Богът няма нужда от вяра. А от Разбиране.
Вярата е проявление на Страха.
Разбирането е проявление на Любовта.
В този смисъл Човеколюбието се свързва именно с Разбирането, а не със страха и с породената от него Вяра.”

Ама как ще допуснат твоето мнение като ти с няколко изречения им показваш разликата между вяра-знание-познание и разбиране.
А това за Човеколюбието ме разби! Доста ще трябва да помислят в онзи форум как ще реализират на практика, чрез Вяра своето човеколюбие, ако нямат РАЗБИРАНЕ към Човека срещу себе си…
И понеже те вярват сляпо на своята догма няма как да разберат думите ти и да пуснат поста ти – отговор към Гергана…

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 3:04 am 

Интересна тема, интересни мнения и заключения.
Аз също съм чел, участвал в мероприятия на Рила и съм имал някакви отношения с дъновисти и с учението на Дънов като цяло. Но с времето Дънов и учението му останаха някъде в миналото.
Една основна мисъл исках да споделя. Говори се за йерархии, един вид съвместни образувания, където всеки си има място и то е свързано с определени права и задължения, аз стигнах до извода, че ние като съзнания нямаме нужда да участваме в организации. Всеки един човек си е самостоятелна единица съзнание, като най-висшата му форма е Атман. Та на Атмана не му трябва да е в организация, той е самостоятелен. Аз различавам процес от мероприятие. Едното не зависи от отношението на други съзнания (хора), докато меоприятието е свързано с някакъв вид общност. За да се участва в него трябва да си допуснат и да спазваш някакви правила и етика. И преживяването по време на мероприятие (което като се обвие с някаква мистика става ритуал) се представя като процес, който постига нещо. Което си е вярно. Поне се постига преживяване. Но при едното за да има процес, трябва да си част от група (мероприятие/ритуал) а при другото процесът е в следствие на знание, който всъщност прави от знанието познание и спомага за напълно самостоятелното развитие на индивида. При едното има сключване на сделка "аз ще приема да съм част от групата, вие ще ме развивате", а при другото няма сделка, аз си вземам решение дали да следвам описанията и съветите на лична отговорност, не участвам в организаия или група. Множеството не е група, в групата има отношения, докато в множеството няма.
Та ясно се вижда в учението на Дънов, че наред със знанието (без да коментирам неговата истинност) се въвеждат и едни отношения, групи и организации. Сега това го виждам, но преди двадесетина години и аз исках да съм участник в едно "голямо и светло нещо". Това според мен е един етап, който се минава. Атмана няма нужда от това. Но като се поогледаме наоколо виждаме ... огромно множество групи и организации, които се борят за нещо или имат някакви цели.
Нито Христос, нито Буда е искал да прави групи и организации. Те се правят от хората след тях, от последователите (които разбира се, като повечето, искат да са част от едно голямо и светло нещо).
Та такива едни мисли ми минаха през ума.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 4:10 am 
Така е, Мен! Както казва един приятел - "Положението е мнооого сериозно!" 8-) ;)

Сириус, напълно си прав. Повечето хора, ако не са наврени в неква организация или клуб, се чувстват сами, низвергнати, отчуждени...
В основата и на това е Страхът и обусловеният ум.
Само достигналите до Разбирането за Атман са истински свободни. Защото РАЗБИРАТ, че не зависят от другите. :idea:

Преди време в спор с другите "вярващи", тенгрианците, написах на един от тях следното:
"...Спорът и словесният бой тук са нелепи. Всеки си има свое търсене, свой път и своя опитност. Споделя ги и ако друг е минал или достигнал до същото – диалогът става градивен - разширява се Познанието. А започне ли Многолог – картината вече е ясна.
И ако решиш да разбереш КАКВО СИ ТИ като психофизичен организъм, а защо не – какво е Атман можеш да се насочиш към която и да е литература, школа, гурута-мурута, ашрами-машрами, харета кришни и т.н. Всички там ще те засипят с отговори, логично построени системи, богове и богини…
НО
Веднага ще бъдеш задължен ДА СПАЗВАШ ПРАВИЛА! И първото от тях е да се ПОДЧИНЯВАШ! На гуруто! Без да проверяваш каквото и да било, без да изразяваш своя опитност…
… Тук всеки САМ решава - търси, пита, говори, отива си, връща се, пише или не пише, медитира или не медитира, пие, пуши, месоядства или пък живее като аскет, вегетарианец и т.н… Още по ясно е – КОЙТО Е ТУК, Е ТУК, ЗАЩОТО МОЖЕ САМ ДА РЕШАВА, без някой да му НАЛАГА каквото и да било. Няма религия, ритуали, величаене, задължения, забрани, икони… И най-важното -НЯМА ЙЕРАРХИЯ!!! Защото търсиш сам, откриваш сам, питаш и проверяваш сам. И продължаваш сам. Учител ти е опитът и само от полза може да ти е, ако някой с повече опит, ти подскаже нещо. И този някой тук не е само sum. Този някой е ВСЕКИ, който вече е търсил и получил отговор, който другият търси. "

Така че, да, на едно мнение сме с теб, Сириус! :D

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 4:22 am 
Ето развоя на диалога със събеседничката ми

Гергана:
Брей, как мило ме нарече “Герганче“

Не виждам защо вярата я навързваме със страха в този постинг. То може, не че не може... Повечето отричат идеята за Бог именно на тази основа. Отричат догмите натрупани в утвърдените религии. И хубаво правят.
Иначе другото - човеколюбие, хъс за знания и познание - са си красиви работи. Какво има да ги обсъждаме...

Вярата не е контрапункт на чистото познание - лично мнение.
Вярата не е и набор от правила за поведение.
Много лично нещо си е и затова няма да я обсъждам повече.

----------------------------------------------------------------------------
Съществува ли Господ и колко е голяма паницата му.
Ако съществува, ще ни даде ли да си гребнем от нея?
Ако не съществува, какво ще правим с всички лъжици?

Моят отговор:
Здравей, Герганче!  :)
Изненадваш ли се, когато някой се държи мило с теб?!...
-------------------------------------------------------------------------------
Не зная кое наричаш "чисто познание". Но вярата, като чувство, няма нищо общо с познанието, като разбиране. Както е и пълно безумие някой да твърди, че надеждата или пък любовта са свързани с познанието. Тези състояния може и да провокират търсения или стремеж към познание, но те НЕ СА познание. Когато имаш познание за нещо, ти спираш да вярваш в него, ТИ ВЕЧЕ ЗНАЕШ за него, имаш разбиране за същността му.
Едно е да вярваш в Бога, съвсем друго е да Разбираш Бога. Едно е да вярваш в Господ, съвсем друго е да имаш Разбирането за Господ.
Изхвърлянето на религиозната Вяра, тръгването по пътя на Познанието, достигането до Разбирането - това не са лесни процеси…

И не са малко търсещите люде, които, измъквайки се от оковите на една религия, попадат … в калъпа на друга. Голямата примамка за търсещите във всяка религия е красивата словесност за човеколюбие, братство сред ангелски песнопения, гурута, ашрами, харета кришни и т.н. Всички дават купища „отговори”, логично построени системи, йерархии, богове и богини…
И … започва якият контрол - това трябва, онова не трябва, не си подготвена, не си от йерархичното /ангелско/ ниво за тази тема и т.н.

Както и Владо подчерта – страховете на хората раждат Вярата във висша и страховита инстанция, от която зависи живота им, и евентуалното им прераждане. Ако слушат – ще ги бъде и след смъртта им, ако не слушат, ги чакат мъки безкрайни. И отдавайки се на вярата, хорицата се подчиняват на догмите, спазват нарежданията на проповедниците и … слушкат - яко затънали в блатата на религиите. Контролирани.  

НО
Въпреки всичко, винаги е имало хора, Герганче, които, докато масовката в търсене на Бог е гледала към небето, ТЕ СА ОБРЪЩАЛИ ПОГЛЕД КЪМ СЕБЕ СИ. И сред тези мъдреци все е имало люде, които са откривали какво СА и им е „светвало” какво е всъщност това, което масовката нарича Бог. И колко нелеп е страхът от него.
/Ботев: „…че „страх от Бога било начало, на всяка мъдрост”. Туй е казало стадо от вълци в овчи кожи…”/

Само заслепените /от вяра/ имат страх от Бога, виждащите получават "от него" дарове!
Крачката от Страха /вярата/ до Даровете /Разбирането/ е само ЕДНА.
Защото те са „на една мисъл разстояние”...

Спорът в случая наистина е нелеп. Всеки си има свое търсене, свой път и своя опитност.

Поздрави!

Стопанина:
Вярата била синоним на религиозност? Не знаех.

Моят отговор:
Здравей, Стопанино!
Не, „вяра” не е синоним на религиозност, но религиозността е стопроцентова Вяра.
И най-лекият повей на мисъл, поражда съмнението и разколебава Вярата /религиозната/.
Разбирането е нейният контрапункт.

Синоним на религиозност е логофагия.

Поздрави! :)

----------------------------------------------------------------------

[quote author=Gergana link=topic=217.msg2399#msg2399 date=1287871189]
Вярата е в основата на цялото човешко познание, колкото и да не ни се ще и както и да го увъртат западните философи...

Вярата е едно от състоянията на духа човешки, но тя НЕ Е условие за познание.
Цитатът от "Рамаяна" не ти го приведох случайно. Валмики все пак е един от признатите мъдреци.

Ако бяхме всемогъщи и имахме достъп до всички възможни проявления на дадено възприятийно събитие, щяхме да знаем със сигурност. Сега просто имаме основания да вярваме, че нещо, което показва устойчив модел на проявление ще продължи да го показва и в бъдеще.

Мисля, че бъркаш "вяра" с "предположение". Вярата е състояние, емоция, а предположението е теза, хипотеза, което ще рече, че е следствие от знание. Т.е. пак е функция на интелекта.
Така че знаещият предполага какво ще се случи, ако секнат протуберансите на слънцето, незнаещите вярват, че това ще е Божие наказание. /И пеят песни, че Бог е любов. Това е един тъжно-весел оксиморон.../

Уловките, за които споменаваш по-горе, свързани с духовните търсения, съществуват и в секулярните стремежи към познание и разбиране. Страхът може да се шири и в тези простори.

Страхът може да се шири във всички простори. И предизвиква какво ли не - от обрив до световна война. Секуларните стремежи са свързани с политиката, Герганче. И да - там е пълно със страхове и с уловки за човеколюбие и дела на полза роду

Само мисловната ни нагласа е леко различна - аз наричам (как го нарече Петър? - пиетет) вярата условие sine qua non. Ти твърдиш, че е пречка.  Може би просто представите ни за вяра се разминават.

Религиозната вяра е пречка за Познанието, Разбирането на Бог и на Човек...
Това беше в основата на спора ни в сайта.
А вярата като състояние НЕ Е условие за познание, нито пък има място в който и да е интелектуален процес. Дай пример за обратното, ако не си съгласна.

Рекох, че няма да обсъждам, а се подхлъзнах и го направих. Прошка :)!

Е хайде сега, подхлъзнала си се! Та нали тук е раздел "Раздумка". Говорим си...
Да не би да ти се карат? :D

Привети!

Поздрави!
[/quote]

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 12:43 pm 

Здравей saradiva, :D
Относно вярата.... по мое мнение тя не е нещо безполезно. Тя е просто стъпало. Когато го изкачиш и преминеш на следващото, тогава знанието прави вярата излишна.
Но всеки върви по пътя си, с всичките му кривинки, премеждия... и колкото и да се мъчиш да „отвориш очите на хората”, това не може да стане докато всеки сам не пожелае (докато не е готов за това).

А иначе и аз станах фен на Рамаяна, ето какво още е написал мъдреца Валмики:
«Познанието - туй е сабя,
но мъчно мога да я сграбя и развъртя в десница мъжка,
защото, братко, няма дръжка. Комуто отдаде се мечът,
не могат да му се изпречат ни бог, ни демон - все победи
ще жъне. Но премъдри веди, а и пурани казват, братко,
доколко туй се случва рядко. А вярата на всички дава
спасение. Дори тогава, когато те не са вървели
към него, а към грешни цели, погледнеш, че ги е спасила
накрая тя, макар насила. Водата без земя не може
ни в езеро да се уложи, ни да достигне до морето.
Така чрез вярата сърцето
покой намира и опора.
Достъпна е за всички хора, а знанието - за избрани.
Тъй както всяка твар се храни
и вътре огън преварява
храната, вярата такава приятна топлота разлива
в душата, за да е щастлива...»

Поздрави!!! :sunny:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]