ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Вто Авг 22, 2017 8:32 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Веданта Общество - България
Ново мнениеПубликувано на: Чет Мар 05, 2015 12:06 pm 

Възхвали и моления!

Относно това, какво искаш има един виц за пиленцето и котенцето ....
Така, че преди молитва май трябва да се мисли повечко!

Та чудя се, къде е мисълта на молещия се при тези молитви?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Мар 05, 2015 5:30 pm 

Ведантистите нека да мислят преди да се молят... :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Мар 06, 2015 10:54 am 

Тук има някаква мимикрия. Защото хората като чуят "молитва" това в съзнанието им автоматично означава "моли се и не мисли".
Едно е да осъзнаваш за какво се молиш, а друго е да се молиш без да осъзнаваш. При втория случай наяве е самохипнозата.

~~~~~~~~~~~~

Молитва на деня: 6-ти март
Свами Витамохананда
"Господи, медитирам непрестанно върху Твоите Върховни аспекти.
Ти си вечен и чист, Ти си онова, което йогините наричат "йога".
Ти си Творецът и Съхранителят на вселената,
направи ме добродетелен и чист.
О Боже, подслон за всички йогини,
дари ме с милостта Си, за да се установя в Твоята Вечна йога."

Коментар на Р.Ч. –
„Господи, медитирам непрестанно върху Твоите Върховни аспекти.”
Браво. От това изречение обаче не се разбира точно върху кои аспекти медитира Свами… може би върху неговата външност, физиономия, или пък върху неговия облик, или може би гуру разбира в медитация каква е гледната му точка. Сигурно някой слънчев ден ще разберем.

„ Ти си онова, което йогините наричат "йога".”
Момент… доколкото си спомням значението на думата йога имаше около 30-40 значения. Кое точно значение автора има предвид не става ясно.

„Ти си Творецът и Съхранителят на вселената.”
С риск да разочаровам Свами, ще му кажа, че Господ не е Творецът и Съхранителят на Вселената. Той изобщо не се занимава с тези неща…

„О Боже, подслон за всички йогини,
дари ме с милостта Си, за да се установя в Твоята Вечна йога.”
О, Свами, подслон на всички недомислици. Не желай да те даряват с милост, за да се установиш някъде си… „там”, където и ти не знаеш къде е това „там”. Акъл поискай, но дали ще ти се даде е друг въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Мар 06, 2015 5:31 pm 

Цитат:
„Ти си Творецът и Съхранителят на вселената.”
С риск да разочаровам Свами, ще му кажа, че Господ не е Творецът и Съхранителят на Вселената. Той изобщо не се занимава с тези неща…

Бреее ..... ами сега!? Ново 20-се за Ведантистите!

"Господ не е Творецът и Съхранителят на Вселената. Той изобщо не се занимава с тези неща…"

Амчи кък тъй Господ не е Творецът на Вселената, ми с кво се занимава?

Бас държа, че Ведантистите прочели коментара на SUM си задават този въпрос! :uaaaha:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Мар 07, 2015 10:48 am 

А, де... с какво се занимава!? :w00t: :D

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Молитва на деня: 7-ми март
Свами Витамохананда
"Господи, Ти нямаш ни име, ни родословие;
ни рождение, ни смърт, ни дом, ни дейност.
Не изпитваш нито болка, нито удоволствие,
нямаш нито приятел, ни враг;
нито окови, нито свобода.
Ти си Единият без втори -
освободи ме, о Състрадателни, от всички окови.”

Коментар на Р.Ч. –
„Господи, Ти нямаш ни име”.
Е таз добра. Брахман какво е, Свами… това не е ли име? Ами Шива, Вишну, Кришна и прочее не са ли имена?... Но така като чета, разбирам, че всъщност гуру е приел идеята на съвременните попчета за Господ без име. Но пък други попчета много преди тях са писали, че Господ се казва Йехова, Ел, Яхве и т.н. В Новия Завет името на Бог (за православните) е Саваот. И така нататък…

„ни родословие; ни рождение, ни смърт, ни дом, ни дейност”
Е, щом ще му приписваме човешки характеристики пиши към тях и тези, че Господ не спи, не боледува, не гладува, не го мързи, не го сърби, като го ощипеш не подскача, когато мен ме сърби петата това не го гъделичка…

„Не изпитваш нито болка, нито удоволствие”
Ами защото няма централна нервна система, затова не изпитва болка, Свами.

„нямаш нито приятел, ни враг; нито окови, нито свобода.”
Горкия Бог, става ми жал за него. Бре че самотник излезе че е, дори не знае дали е свободен или не.

„освободи ме, о Състрадателни, от всички окови.”
Чакай сега, кой ти е сложил оковите – Бог ли? Не си ли ти този, който сам си е сложил всички окови? И ако да речем Бог вземе, че ти махне оковите утре какво ще стане – ами пак ще си ги наденеш, заради незнание. Така че, Свами, Бог дори да ти премахне оковите ти едва ли ще разбереш,… но ако това стане дълго няма да изкараш, защото само като напишеш друга подобна молитва, и изискваш от хората да се молят с нея, знай, че автоматично си създаваш нови окови - от дебели по-дебели.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Мар 08, 2015 3:28 pm 

Молитва на деня: 8-ми март
Свами Витамохананда
"Господи, в своето невежество нито говоря за Теб,
нито слушам възхвали за Теб.
Скитах се сам по света в тъмнина -
но всичко бе напразно.
О Господи, Притежателю на всички добродетели
и всяко величие,
дай ми твърда и непоклатима вяра в Теб;
дай ми любов към Теб и единствено към Теб!"

Коментар на Р.Ч. –
„Господи, в своето невежество нито говоря за Теб”
Е таз добра… досега при всичките тези написани молитви, как може твърдиш, че не си говорил за Него!?

„нито слушам възхвали за Теб.”
Значи имаш проблеми със слуха. По моему страдаш от синдрома на Мениер.

„Скитах се сам по света в тъмнина -
но всичко бе напразно.”
Когато човешката природа е тъмна, тогава животът на човек също е тъмен. Такъв ще пръска около себе си само тъмнина. Където да се скита (както е написал автора), всичко ще е напразно... също така Свами е прозрял, че колкото молитви да напише не може да избяга от тъмното.
Много се радвам за гуру, че е разбрал това. Значи има надежда да се изправи срещу себе си и да се погледне такъв, какъвто реално е, а не да се прави на такъв, какъвто не е.
Ние пък за разлика от него светим, и затова всичко в живота ни е светлина. Където и да ходим, каквото и да правим нищо не може да попречи на светлината от нас да разпръсне тъмата… и поради тази причина всичко е пълно в живота ни. Дай Боже всекиму. :)

„дай ми твърда и непоклатима вяра в Теб”
Аз досега в молитвите само чета „дай ми”… след това искане то не беше разум, то не беше любов, то не беше спасение, то не беше познание, то не беше подслон, то не беше съзерцание, то не беше искане да бъде „вещ в йога” и „експерт сред йогините”, то не беше искане за пълно „абсолютно блаженство” и прочее...
Разбрах колко много е бил беден, Свами.
За разлика от него ние всичко това си го имаме и за това не се молим.

„дай ми любов към Теб и единствено към Теб!”
Горкия, той не се научил да обича близките си, приятелите си, родителите и децата си… не знае как да обича СЕБЕ СИ, а е тръгнал да иска от Бога:
„дай ми любов” - за да те обичам и аз, понеже това чувство не мога да го преживея с хората, защото живея в тъмнина.
И това ако не е трагедия… духовна трагедия… не знам какво е.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Мар 09, 2015 11:13 am 

Молитва на деня: 9-ти март
Свами Витамохананда
„Господи, не зная що е добродетел,
нито мога да изпълнявам духовни практики.
Нямам сила да се въздържам от пороците.
Бродил съм по разни грешни пътища.
Дай ми неотклонна вяра в Теб и любов само към Теб - Крайната Цел на моя живот.”

Коментар на Р.Ч. –
„Господи, не зная що е добродетел”
Еми да ти кажа, о учено, Свами, що е то добродетел. Добродетел, дете мое, е да извършваш морален акт, морално действие. Добродетел също така е положителна ценностна характеристика, която присъства като една от основните черти в религиите по света. Например в твоята ведическа религия са застъпени добродетелите, свързани с уважение към учителите. В нея също така се набляга на въздържанието, на честността, да се спазват принципите на ненасилие и прочее и прочее. Добродетелите са част от моралния кодекс на определено общество, което живее с установени правила за добър живот.
Хайде, запиши си го това и следващия път като пишеш молитва към хората започни с това изречение: „Господи, вече зная какво е добродетел”…

„нито мога да изпълнявам духовни практики”
Чудя се кой тогава и за какво ти е дал духовната титла „Свами”!? :roll:

„Нямам сила да се въздържам от пороците.”
Ъ, втасахме я. Значи си се хлъзнал по нанадолнището на алкохола, наркотиците, покварата и т.н. Осъзнаваш ли, че като духовно лице ти с това признание съзнателно пръскаш зараза сред човеците?
Свами, като нямаш сила да се въздържаш от пороци взимай си багажа и бегом до комуната да белиш картофи. Боядисвай пейките, после вземи калъп сапун като самун и започвай да переш чорапи. Не се занимавай повече с духовност, защото това е летва, която не можеш да прескочиш в този си живот.

„ Бродил съм по разни грешни пътища.”
Грешното знание води до грешни пътища.

„Дай ми неотклонна вяра в Теб и любов само към Теб - Крайната Цел на моя живот.”
Ми няма да ти дам неотклонна вяра и любов към мен.
И сега какво ще правиш?...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2015 12:09 pm 

Молитва на деня: 10-ти март
Свами Витамохананда
”Господи, медитирам призори в сърцето си върху самосияйния Атман - абсолютното Битие, Познание и Блаженство.
Удостой ме, о Боже, с трансценденталното състояние,
което е отвъд всички други състояния -
това на будуването, съня и дълбокия сън.
Господи, Ти си отвъд обсега на ума и речта;
накарай ме да почувствам, че Ти си Този,
който се изразява в мислите, чувствата и речта ми.
Нека бъда способен да реализирам Твоята истинска Същност.”

Коментар на Р.Ч. –
„Господи, медитирам призори в сърцето си върху самосияйния Атман”
Това е добре, че го правиш. Но колкото да медитираш върху него няма как да го видиш и разбереш, защото е обвит от самскарна решетка. Така че медитациите ти в случая са напълно безполезни.
И после какво правиш след като медитираш върху него не става ясно.
Обаче чета, че пак искаш… този път „трансцедентално състояние”. Сам си го постигни това състояние, което е отвъд будуването, съня и дълбокия сън. Нарича се турия. И е много лесно постижимо.

„Господи, Ти си отвъд обсега на ума и речта”
Така.
Явно, Свами, не чете достатъчно, или пък въобще не е запознат с основните становища, изведени в Гита-та, от която би трябвало да се учи. Там, в седма глава, Върховната Личност ясно казва за себе си:
„Сега чуй, о, сине на Пртха, как чрез практикуване на йога в пълно съзнание за Мен , с ум, насочен към Мен, можеш изцяло да Ме опознаеш, освободен от съмнение.”
Тези думи на Кришна са насочени към такива като тебе, Свами, за да могат да разберат, че Богът е познаваем чрез ума. Във вашето учение концентрирането на ума върху Кришна е възможно посредством предано служене, описано по девет различни начина, от които първият е най-важният - слушането. За това Богът още в началото казва „Чуй от мене”. А щом можеш да Го чуеш, това означава, че ще можеш след време да говориш за Него.

„накарай ме да почувствам, че Ти си Този,
който се изразява в мислите, чувствата и речта ми.”
Е как да не се смее човек на това искане на Свами - „накарай ме да почувствам”. Да те погъделичка ли?

„Нека бъда способен да реализирам Твоята истинска Същност.”
Първо реализирай Себе си в света, като се научиш да бъдеш това, което си. Не бягай от природата си. Приеми себе си такъв, какъвто си и не се прави на такъв, какъвто не си. Погледни се в огледалото… хубаво се погледни, без да бягаш от себе си като криеш погледа си, без да гледаш в страни, без да свеждаш очи пред лика си. Просто се погледни. Това е първия урок. Вторият е да се приемеш. Третият е да се опознаеш. Четвъртият е да се харесаш. А петият е да се заобичаш. Направиш ли го, ти ще заживееш с любовта към себе си и тогава ще постигнеш шестия урок – да погледнеш на себе си като божие създание, което е изпълнено с любов. Стигнеш ли дотук си готов за седмия – да обичаш себе си. А когато постигнеш това естествено състояние (да обичаш себе си), едва тогава можеш да МИСЛИШ за божията любов. После следват други стъпала, които засега за теб са невъзможни да изкачиш.
Искането ти „да реализирам Твоята истинска Същност” от сегашната ти позиция е като тази на кондуктора, който си мисли, че е ватман. Обаче това въобще не го притеснява и осъзнато лъже другите, че е такъв.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2015 9:26 am 

Съм, стига, стига че получих гърчове от смях покрай тоя свами и твоите коментари :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2015 12:14 pm 

:) ...и аз се гърча като им чета молитвите, ама...
Я да видим сега какъв сюрприз са ни поднесли админите на сайта "Веданта Общество - България"

Молитва на деня: 11-ти март
Свами Витамохананда
„О Боже, с всеки изминал ден
животът се скъсява все повече и повече.
Младостта го заличава през всички тези години.
Жизнената сила, която е била изразходена,
никога не се връща обратно.
Времето поглъща всичко.
Нямам никакво щастие.
Животът преминал в действия и думи,
използван заради тялото и ума,
не ми е донесъл нищо добро.
О Ти, който си Подслон на всички,
закриляй ме и ме дари
с Твоята милост и благоволение.”

Коментар на Р.Ч. –
„О Боже, с всеки изминал ден животът се скъсява все повече и повече.”
За някой, който живее с вкорененото убеждение, че тялото е неговият Аз, животът реално се скъсява. А за нас това не важи и животът продължава (всъщност никога не спира), защото живеем с друга реалност в сърцето, която няма нищо общо с тялото. Но, за Свами, явно не е така.

„Жизнената сила, която е била изразходена, никога не се връща обратно”
Това е валидно за тялото, а не за Атман. Явно, Свами, все още живее с вкорененото убеждение, че тялото е неговият Аз. Жалко за него. Иначе се пише духовник… Смешно. :)

„Времето поглъща всичко.”
Да, времето наистина поглъща всичко. Но, който познае какво е „времето на Времето” тогава става поглъщащ времето.

„Нямам никакво щастие.”
Тук в тези редове вече прозира трагичното Свами.
Ние пък имаме всичкото щастие и пием с пълни шепи от него.

„Животът преминал в действия и думи, използван заради тялото и ума, не ми е донесъл нищо добро.”
Кахъра на гуру показва трагедията при духовните учители, сред които е и той самият. Те не са познали радостта и удоволствието от живота, не знаят огромното щастие от преживяването на вътрешната свобода чрез тялото, а са тръгнали да се вайкат, че животът им е бил бреме и не им носел нищо добро. В такъв случай човек с такава тотална депресия какво може да научи своите последователи – ами как да живеят с депресия, нали? И да приемат също така за себе си, че това е нормалното им състояние.

„О Ти, който си Подслон на всички, закриляй ме и ме дари с Твоята милост и благоволение.”
Свами, дори да го направи ти пак ще живееш в депресия, докато свят светува. Така че, хабило си е от страна на Бога да ти дава милост и благоволение. Той ще те вади от батака, ти обаче от своя страна пак ще одиш у ряката… той ще те вади, ти у ряката… и докога така? Докато му писне на Бога да се занимава с теб и те остави сам да се удавиш.
И знаеш ли защо ще постъпи така – защото реално ти това желаеш. На тебе ти харесва у ряката…
За такива като тебе спасение няма.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]