ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Съб Юни 24, 2017 4:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: „Спокойният ум” - Свами Шивамурти Сарасвати
Ново мнениеПубликувано на: Съб Фев 07, 2015 10:47 pm 

Извинявайте, че ставам досаден. Вече сам си пиша и сам си отговарям :lol: , но препрочитайки отново форума, ми попадана едно писание на sum още от спиралата и ми се струва, че е точно по темата. Цитирам без повече коментари:
...Много е лесно за едно съзнание, съществуващо например в пластовете на Брахман, да дойде тук на Земята и направи контакт с даден човек. Този контакт може да продължи не години, а няколко живота. През това време същото това съзнание може да „влезе” в ума човешки и да започне да диктува чрез него на другите хора, какво трябва или какво не трябва да се прави. В това състояние въпросното съзнание може да пише текстове, да гадае, да пророкува, да лекува, да учи и поучава и т.н.
А къде през това време е човекът? Няма го! Така с течение на времето въпросното съзнание започва да диктува модела живот и начина на мислене както на човека, така и на хората около него. С течение на времето се появяват всякакви религиозни текстове, претендиращи за свещенност и пр. и пр.
Вто Дек 23, 2008 11:15 am

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2015 12:51 pm 

…Стана ми интересно какво съм писал преди седем години. ::up:: Дано повече хора разберат сценария на „ТЕ”.

Аз пък сега искам да ви представя един много интересен текст от книгата на Шивамурти. На стр.80 авторката е извела какво е казал нейният гуру Сатянанда в Индия на 04.12.2008 година.
„Какво е умът? Как бихте описали ума? Казвате, че той е мисъл, емоция, чувство или може би познание? О, стига! Умът е преживяване. Това е той. Преживяване, което вие сте способни да имате, но което кучето Пурна или магарето не може да има, защото те не са еволюирали до тази точка на преживяване.”

Ето ви нагледно как самия Сатянанда сам отрича собствените си възгледи и знания и през 2008 г. с един замах захвърля в коша за боклук своето духовно верую.
„Умът е преживяване”
Няма как да не отбележа, че с това крайно становище ”мъдрецът” бърка сетивата (чрез които регистрираме преживяванията) с ума. И това вече ако не е тотална трагедия, не знам какво е…
И понеже твърдението му, че кучето или магарето не можели да имат преживяване с Бога, защото не са били еволюирали, ще ви разкажа една случка която ще опровергае твърдението му.
Миналата година (в края на есента) медитирах и ходих по задачи насам натам. По едно време регистрирах как Брахман ме помоли да отида в другата стая, да хвана една хвърчаща животинка, и да я пусна на свобода. След медитацията отидох в другата стая и я видях. Хванах я, излязох на терасата и я пуснах. След това попитах Брахман „Защо ме накара на направя това?”. А той ми отвърна със съвършена простота „Обещах й”.
Животинския и растителен свят за мен имат по-добра връзка с Бога, отколкото хората в днешно време. Така че, твърдението на Сатянанда за кучето и магарето за мен не е вярна. Моята опитност в тази връзка е друга…

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2015 11:57 am 

Да видим сега какво пише на стр 83

„Моята природа е просто да седна тихо и да позволя на ума да броди, където иска, защото той е мой приятел, мой другар, той е всичко за мен. Той е винаги с мен. Може да бъде и пакостник.Много добър другар е. Може да мечтае, да вдъхновява, може да чувства страст, ревност, много е добър, и е дете, брат, приятел. Аз живея с него и той никога не ми е създавал проблем, защото вече съм го приел такъв, какъвто е.
Разберете това много добре. Това не са просто думи. Аз съм се нагодил към ума си. Нямам проблеми с него, каквото и да върши. Пакости? Аз казвам:”Добре, много хубаво”……
И така моят ум мисли за страсти? Добре, няма проблем. Какво мога да направя? Той живее с мен. Не мога да се боря с него. Не искам да се боря с него. Не искам да вляза в неправилни взаимоотношения с него. Не искам да си създам лоши взаимоотношения с човека, който живее с мен през цялото време.”

Не знам за вас, но аз като чета тези редове хем ме напушва на смях, хем ме обзема тъга,… определено ми е мъчно за Сатянанда - ето реално какво става, когато практикувате йога нидра - в човешкото съзнание се вселява друго такова. Забелязвате ли вече от текста как това съзнание говори: „Не искам да си създам лоши взаимоотношения с човека, който живее с мен през цялото време.”
И таз добра – къде изчезна Сатянанда???
Ами както се казва честито на практикуващите йога нидра. Ако не беше трагично щеше да е много смешно…
Обаче в горните думи на „другия Сатянанда” се крие друг огромен подводен камък. Да помислим върху това „Аз съм се нагодил към ума си. Нямам проблеми с него, каквото и да върши. Пакости? Аз казвам:”Добре, много хубаво”……”.
Разбирате ли капана? Утре ако Сатянанда реши да удари един шамар на някой свами неговата Същност няма да има проблеми. Ще каже „добре, много хубаво”. Ако Сатянанда реши да накара любимата си да пасе трева неговата Същност дали ще има проблеми с това? Едва ли… Тоест каквито и да ги върши Сатянанда за него извинението ще му е, че това действие няма връзка с неговата Същност.
Но какво ще стане ако гуру реши да изнасили една жена?... Няма да има проблем според начина на мислене на Същността му, нали? Така че какво са някакви си пакости спрямо тази висша Същност, проявена в ума му.
Знаете от темата за Сатянанда йога, че има заведени дела срещу свамитата за изнасилване и малтретиране на деца в техните ашрами http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 26&start=0
Сега вече всичко се изяснява, защото според начина на мислене на Сатянанда неговата Същност не изнасилва, а всъщност ума му прави това, а не той (Същността, Атман, еволюиралия интелект в наблюдател). Така гуру си измива ръцете и бяга от делата си, а за оправдание сигурно казва нещо подобно: „Ааа, аз не съм правил това, защото съм Същност, а не ум. Ума ми изнасилва, а не аз”.

Този извратен начин на мислене го регистрирам още на следващата страница от книгата на Шивамурти. Вижте какво литературно съкровище ни е поднесла авторката:
„Не чета Рамаяна. Не чета Гита….. Просто седя. И моят ум също седи до мен. Той ме пита: „Парамахамсаджи, така ли да мисля?”. Аз казвам: „Да, така”. Да изляза ли със Шивамурти?”. Аз казвам: „Излез, няма проблем”. Какво от това?

Разбирате ли вече как стоят нещата със Сатянанда? В ума му, благодарение на йога нидра вече се е вселило друго съзнание, което властва над личността му. Това съзнание определя думите и делата на гуру-то. То решава как да мисли и дали ще излиза на среща със Шивамурти.
…Просто съм потресен…
А ето ви и черешката на тортата на истината на Сатянанда:
„Можете да си мислите за всичко. Е, и какво? Умът, това сте вие. Вие сте умът. Умът е това, което сте и вие се борите със себе си. Всички вие сте шизофреници. Аз не съм шизофреник, защото аз не се боря със себе си. Аз съм в мир със себе си.”

В НПО-то имаме членове, които са професионални психолози. Може би ще е по-добре те да коментират твърдението на гуру, че „Всички вие сте шизофреници. Аз не съм шизофреник”.
Това от мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2015 1:56 pm 

Цитат:
„Не чета Рамаяна. Не чета Гита….. Просто седя. И моят ум също седи до мен. Той ме пита: „Парамахамсаджи, така ли да мисля?”. Аз казвам: „Да, така”. Да изляза ли със Шивамурти?”. Аз казвам: „Излез, няма проблем”. Какво от това?

Е, сега и аз си отговорих на собствения си въпрос - Абе тия хора не четат ли Рамяна, Бхагавадгитта?
Не четат! Нито Рамаяна, нито Гита! Просто си седят и някой "друг" стои в тях и им шушне в главата, кое как да направят. Не им позволяват да четат, че току виж изпаднат в противоречие с .... "ума си".

Цитат:
В ума му, благодарение на йога нидра вече се е вселило друго съзнание, което властва над личността му. Това съзнание определя думите и делата на гуру-то. То решава как да мисли и дали ще излиза на среща със Шивамурти.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]