ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Съб Юни 24, 2017 4:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Сатянанда йога
Ново мнениеПубликувано на: Пет Дек 05, 2014 1:04 am 

Здравейте.
Провокиран съм да отваря тема за Сатянанда йога, заради тази статия:
http://www.smh.com.au/nsw/ashram-childr ... 1z3mb.html

Ето същата в превод на български език:
„Деца живеещи в най-стария ашрам в Австралия били държани гладни, измъчвани и дрогирани, според свидетелствата представени пред Кралската комисия свързана със злоупотреба с детски секс.
Семействата, завели децата си в ашрама Сатянанда йога през 70-те и 80-те години на 20-и век, си мислели, че им дават по-добър живот, но комисията научила, че децата били подлагани на жестоки сексуални и физически издевателства.
Бивша малолетна обитателка на ашрама, на която дали псевдонима А.П.К., казала на комисията, че била принудена да показва гениталиите си пред членовете на ашрама и била дрогирана с морфин при незначителни неразположения.
Тя казала, че е била свидетел на измъчвания на деца достигащи до 4-годишна възраст, след като се преместила в ашрама със семейството си през 1978, когато била 9-годишна.
По-голямата й сестра, с псевдоним А.П.Л., казала на комисията, че сексуалната активност била забранена в ашрама и тези, които не се подчинявали, били наказвани от неговия лидер Свами Акхандананда Сарасвати.
Децата осъществявали така наречения „секс патрул“ на територията на ашрама, за да установят, дали някои възрастни нямат интимни взаимоотношения.
„Ако Акхандананда разбереше, че някои от свамитата са имали секс помежду си, той ги опозоряваше публично и понякога ги биеше“, казала тя.
Комисията научила, че Акхандананда, който създал ашрама през 1974, бил сериен секс-насилник, който принуждавал малолетните членове на ашрама към развращаващи действия за свое собствено удоволствие.
Свамито започнал да изнасилва А.П.Л. когато била на 15, обяснявайки, че болката която тя изпитва била „издигащата се кундалини“.
Партньорката на Акхандананда, позната като Шиши, често наблюдавала случващите се малтретирания.
Друг бивш малолетен член на ашрама, А.П.А., казала на комисията, че децата били недохранени и че тя била толкова гладна, че откраднала храна от жилищата за посетители и яла неузрели портокали.
А.П.Л. казала, че малтретирането, на което била подложена в ашрама, я оставило крайно травматизирана, с продължаващи проблеми с менталното й здраве.
„Акхандананда заплаши, че ще ме убие, ако кажа на някого (относно малтретирането)“, казала тя. „Понякога ми се иска да ме беше убил. По онова време мразех живота си.“
А.П.К. била толкова травматизирана от преживяното, че по-скоро би се разболяла от рак на маточната шийка, отколкото да даде цитонамазка.
Тя била дълбоко обидена, получавайки покана за изцеляваща церемония, която да се проведе в ашрама на Великден, като част от празненствата по случай неговата 40-годишнина.
„Не мисля, че могат просто да запалят огън и да кажат „Хари Ом“ и да си мислят, че всичко ще бъде простено и забравено“, казала тя.
В изявление прочетено пред комисията, бившия малолетен член на ашрама Бхакти Манинг си спомнил за сексуално издевателство осъществено от Акхандананда, както и от влиятелния основател на движението Свами Сатянанда Сарасвати в ашрама Мангър в Индия. Комисията чула също, че тя е имала сексуална връзка с наследника на Сатянанда, Свами Ниранжан.
Комисията чула, че когато тя изразила опасения с ашрама относно неговата история чрез имейл в навечерието на празниците по случай неговата 40-годишнина, тя била заплашена с правни действия.
Акхандананда бил осъден за сексуално нападение над млади момичета през 1989, но наказанието било отменено през 1991. Той умрял от алкохолизъм през 1997.
Единадесет от неговите жертви влезли в контакт с комисията и девет ще свидетелстват по време на двуседмичното разследване.”

Така.
Създателят на Сатянанда йога или Бихар йога е Свами Сатянанда Сарасвати (на снимката от статията по-горе го виждаме). Можете да прочетете за него повече в интернет... Свами Сатянанда се е учил от Свами Шивананда, който пък е практикувал в монашески орден, основан от Шанкара. За Шанкара и неговото духовно адвайта знание сме писали и кометнирали в тази тема: http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 4e5f38ceb6

Сега към основното – изнасилването и малтретирането в ашрамите от свамитата. Аз лично за първи път се сблъсквам с информация за това, че е имало такива дела заведени още през 1989 година. А твърдението, че Сатянанда и неговият заместник Ниранджан са изнасилвали една и съща жена това е вече тема, която не мога да оставя ей така. Защото при това положение ако дори има и 1 % истина в твърденията на жените, това означава, че тази йога е компрометирана.
Ако попаднете на подобни материали давайте препратки да четем.
По нататък ще отделя време и ще задълбая върху духовно знание на Сатянанда…

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Сатянанда йога
Ново мнениеПубликувано на: Пет Дек 05, 2014 12:36 pm 

..духовно учение и ....изнасилвания?! дай да видим как се "връзва"

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 06, 2014 12:44 pm 

Ами, хич не се "връзва", tarsach :?
Истината е, че и аз преди повече от 10 години бях сериозно залитнала точно по Сатянанда йога. Дори имаше период, в който бях готова да отида в ашрама и да остана там /въпреки, че имах семейство/. Добре, че преди да направя нещо, слушам интуицията си, а тя ми подсказваше, че не е време за това. По-късно, реших да наблюдавам хората, практикуващи от много години, слушах разказите им за санясите в ашрама /имам познати, които редовно посещават този ашрам в Индия/ и така стигнах до извода, че нещата не са такива, каквито се представят, но не съм очаквала чак такова нещо...просто съм потресена... :shock: :shock: :shock:

р.р. Сетих се, че бях присъствала на разказ, в който една възрастна дама, практикуваща много години Сатянанда йога, разказваше как гуруто /Сатянанда/ карал една от приближените си да пасе трева и да издава звуци, наподобяващи някакво животно, и това го правел с цел да унищожи егото й. :facepalm: Имаше още доста извращения, :? но вече съм ги забравила.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Дек 06, 2014 6:16 pm 

Лелее... :shock: световно известният Сатянанда, кумирът за милиони по света, е карал негова приближена да пасе трева и да издава звуци на животно!?!?... И целта от пàсането била да се унищожи Аз-а Его в нея?!... Лелее *wacko* :IL
И коя е тази приближена на гуру Сатянанда?
(ако името й не е някаква божествена тайна, моля те да споделиш как се казва).

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Дек 07, 2014 12:02 am 

Леле :roll: и аз съм потресена! Как е възможно гуруто да да учи хората си на подобен опит? Как ще "унищожи" егото си като страда и се чувства унижена тази жена?

Това учение е доста сериозно и има хиляди последователи, но явно е време да паднат маските на гурувците и да излязат истините на яве!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Дек 07, 2014 2:36 am 

sum написа:
И коя е тази приближена на гуру Сатянанда?

Това е жената, която е нещо като негова духовна съпруга. Казва се Свами Сатсанги.
Държа да обясня, че в тези среди е прието за нормално да използват начини, нестандартни за съвременното общество, чрез които да постигат определени цели. Такава е била ситуацията и с нея. Тя е изпълнявала волята на своя гуру за да постигне унищожаването на своя Его-ум, като за целта е правила много неща, както и да пасе трева, нещо което за нормалния ум е недопустимо.
Възможно е някои от българите, които всяка година ходят в ашрама им да са видели и много по-страшни неща. Но се съмнявам да пишат в тази тема.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Дек 07, 2014 9:58 pm 

Цитат:
tonidi_69:
Това е жената, която е нещо като негова духовна съпруга. Казва се Свами Сатсанги.
Аха, чувал съм за нея хубави неща.
Цитат:
Тя е изпълнявала волята на своя гуру за да постигне унищожаването на своя Его-ум

Ами това е проблемът при повечето последователи – изпълняват волята на някой гуру и не мислят. По-точно забранено им е да мислят. Доколкото разбирам това същото правило важи и за последователите на Сатянанда йога. Гуру казва „паси трева” и ти пасеш… гуру казва моли се в четири сутринта с първи петли и ти ставаш, петелът кукурига, и ти започваш да се молиш. Обаче той спи… Гуру е ЕХЕЕЕЕ… а ти си хехе…

Знаете, че в този форум сме свикнали да четем и да мислим и затова нека видим все пак какво е постигнал в духовния си път Сатянанда. Потърсих в нета и попаднах на книгата му „Йога Нидра”. Не съм я чел, но ще я прочета с огромно удоволствие. Можете да си я изтеглите от този линк:
http://www.peace-of-mind.info/images/Jo ... edback.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Дек 08, 2014 10:27 am 

Цитат:
Учението за кармата
Йога нидра е практика, която извежда дълбоките слоеве на психиката на нивото на съзнателните преживява
ния. Във всяка област на мозъка има милиони и милиони впечатления, съхранявани във вид на архетипи. Тези архетипи сами по себе си са тоталният сбор от всички преживявания в живота, който ние наричаме карма.
…..
Тези карми, или самскари, се натрупват в слоевете на вътрешното съзнание на човека. Най - дълбокият слой, в който се загнездват и обработват самскарите, е несъзнаваното, където те остават в спящо състояние, без да се проявяват. Вторият слой от самскари не е много надълбоко. Това е подсъзнателното ниво, където самскарите са в процес на преход, проява и съхранение. Третият слой от самскари е в процес на съзряване и плодоносене на съзнателно ниво. В учението за кармата тези три равнища са познати като текуща карма, натрупана карма и съдба

В самото начало на книгата:
"Във всяка област на мозъка има милиони и милиони впечатления, съхранявани във вид на архетипи. Тези архетипи сами по себе си са тоталният сбор от всички преживявания в живота, който ние наричаме карма."

Според гуру Сатянанда, милионите впечатления формиращи карма са във всяка област на мозъка!!!??? *hihi*

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Дек 08, 2014 10:36 am 

И още...
Цитат:
Йога нидра не е концентрация
По тази причина в йога нидра не е необходимо да се концентрирате,
всъщност даже не бива да се концентри
рате. Просто не преставайте да движите ума си от една точка към друга и осъзнавайте всяко преживяване. Ако се опитвате да се концентрирате в йога нидра, ще попре
чите на естествения поток на осъзнаване, който отвежда ума все по - дълбоко и по - дълбоко в Аз – а.
......
В практиката йога нидра умът постепенно се концентрира. За да се предотврати пълното оттегляне на съзна
нието, което би значело сън, осъзнаването се поддържа чрез съсредоточаване върху слуховия сетивен канал.

И кое е вярното??? Ха сега! *hihi*

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Дек 08, 2014 12:40 pm 

За йогите карма се намира в мозъка. Там са самскарите и прочее. Тази песен си я пеят от хиляди години… и са щастливи. :)

Сатянанда още на първа страница от книгата си ясно пише как се е родила неговата йога нидра. Всъщност целта на Сатянанда е постигането на четвърто ниво на съзнание – турия. До турия е достигнал чрез състоянието сън без сънища. Прозрял е за себе си, че „сънят не е състояние на абсолютна несъзнателност. Когато човек спи, се запазва едно състояние на потенциалност, една форма на осъзнаване, която е будна и напълно бдителна за външните ситуации. Открих, че ако умът се обучава, това състояние би могло да бъде използвано.”

Тоест когато човек спи дълбоко и не съзнава нищо благодарение на финото тяло човек (според гуруто) може да приеме информация в себе си и така умът може да се обучи.
Като цяло съм съгласен с това съждение, но разбирам, че не му е било ясно на Сатянанда, че интелектът е този, който осъзнава и е свидетел в ума при състоянието сън без сънища.
Но това незнание от страна на Сатянанда не е толкова страшно… в книгата му има доста по-интересни неща.

Какво ще кажете за този текст от стр.2:
„Характерна особеност на йога нидра бе систематичната обиколка на съзнанието из тялото, която произхождаше от тантрическата практика няси (означаваща „да поместя" или „да отведа ума до тази точка"). Няса се е практикувала в седяща поза и е включвала специфични мантри, които се помествали, чувствали или преживявали в различни части на тялото. Първо се казвало наименованието на съответната част, след което тя се визуализирала или докосвала и там се помествала мантрата. Няса е била средство за освещаване на физическото тяло чрез вливането на висше осъзнаване, или божествено съзнание, в различните му части по време на тантрическите ритуални практики.”

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]