ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Чет Авг 24, 2017 9:34 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сатянанда йога
Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 06, 2015 9:59 am 

Извинявам се за крайния отговор но ми приличат на яко надрусани.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 06, 2015 12:22 pm 

Цитат:
„Способността да остане съзнателен и осъзнаващ, докато в същото време произвежда делта-вълни и се намира в дълбок сън, е признак за преживяване на свръхсъзнателното състояние (турия). Това е най-висшето състояние на йога нидра, при което обикновените бариери между будното състояние, сънуването и дълбокия
сън се премахват, разкривайки едновременното функциониране на съзнателния, подсъзнателния и несъзнателния ум. В резултат на това се получава едно-единствено състояние на просветлено съзнание и съвършено интегрирана и релаксирана личност. Онези, които са достигнали до това състояние, не сънуват. Те живеят в едно състояние на съществуване, което не се променя.
Будуване и сънуване са едно и също нещо за тях, защото те постоянно живеят в измеренията на четвъртото духовно състояние на свръхсъзнание.”

„Турия – това е най-висшето състояние на йога нидра”
Това си е чисто внушение от страна на създателите на Йога нидра! Едва ли не постигаш състоянието Турия благодарение на практикуването на Йога нидра.
Турия е четвъртото състояние на съзнанието и е нещо различно от останалите три състояния – будуване, сън със сънища, сън без сънища. Така че не може хем да си в дълбок сън, хем да си в Турия.
И пак противоречие - от една страна се намираш в дълбок сън от друга „ обикновените бариери между будното състояние, сънуването и дълбокия сън се премахват” или „Будуване и сънуване са едно и също нещо”.
Йога нидра се опитва да смесва четирите състояния на съзнанието! Не може така, или си в едно състояние или си в друго, или си в състояние на сън без сънища или си в състояние Турия. Ако създателите на Йога нидра искат да те „успиват” и после да те „интегрират” … това е съвсем друга работа.

Последна промяна men на Вто Яну 06, 2015 1:38 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 06, 2015 12:40 pm 

Да, така те успиват, че дълги години ходиш с ум, вързан на фльонга.

berbera, ами като се замисля крайният резултат при надрусания и при практикуващия йога нидра е един и същ - „Те живеят в едно състояние на съществуване, което не се променя. Будуване и сънуване са едно и също нещо за тях”.
От тези две изречения разбираме, че няма никаква разлика между надрусания, пияния или практикуващия йога нидра, защото реално тези хора не правят разлика между това дали сънуват, или са будни. Реалността, която преживяват (благодарение на опиата, алкохола и практиката йога нидра), за тях води до едно и също.
Представяте ли си да живеете живот, в който да не можете да различите дали сте буден или сънувате?
Как си представяте да живеете в такава реалност – детето ви идва при вас и ви казва, че е гладно а вие му казвате, че това в момента е сън и че реално не е гладно. После пък вие огладнявате и отивате до хладилника и аха да го отворите и ви проблясва: „това е сън и аз реално не съм гладен и жаден”. Абсурдно е, нали?
Може ли някой йогин (подледовател на Сатянанда) да каже колко подобни ситуации ще има в битието си… пет, десет, сто… кому ще сте полезни тогава - на себе си ли или на близките си? Животът ви няма ли бавно и сигурно да се превърне в кошмар?
И защо е всичко това? – да запитам… :)
Защото някой си свами Сатянанда е втълпил на хората, че върховното постижение на йога било (чрез йога нидра практики) да унищожат своя съзнателен център (Его Аз), за да може някой друг пачок да се настани на негово място във вашия ум. И забележете, че той (пачокът) бил духовно съвършен, а вие, тотално природно сгрешени. И понеже сте такива по природа (несъвършени) ето ви начин (чрез йога нидра) да станете съвършени.
Голям филм, голяма работа… Мен обаче ме няма в него. Аз не допускам никакви пачоци в себе си.

Вижте за капак каква схема на чакрите е изтипосал Сатянанда на последната страница в книгата си.
Прикачени файлове:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 41.17 KiB | Прегледано 124 пъти ]

Вярна ли е тази схема според вас?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 06, 2015 8:04 pm 

Нямa кaк дa е вярнa, тaзи схемa ми покaзвa , че въпросния гуро нямa никaквa прaктическa опитност с чaкрите и чертaе нaизуст.
Въобще по темaтa имa изписaни много глупости.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 07, 2015 1:00 am 

Не мога да не ви поднеса поредната изненада на Сатянанда. :) Вчера ми подариха едно книжле, писано от него. Казва се „Ерата на бхакти”. Започнах да чета и просто зяпнах, защото книгата му започва така:
Ненадейно имах видение за събития, които ще се случат в идния век (21 век – б.м.). В следващия век йога ще остане на заден план, а най-важната роля ще бъде отдадена на бхакти. Бхакти е вяра и чиста любов.”

Сатянанда моля ви се имал видения… Ами как разбра, че са видения, след като той не различава физическа реалност от сънуване?!?! Нали за гуру-то всичко е едно и разлика няма във възприятията му!? Как разбра обаче, че е получил видения, не става ясно от книгата му... Може просто да е гледал някакъв филм за 21 век и да е решил, че получава видения. Но каквато и да е истината относно тези видения явно те са изиграли решаваща роля в духовното му търсене, защото изведнъж чета как Сатянанда, който никога не е говорил за Бог, става негов върл поклонник и започва да говори за вяра и за любов. И то с гръмки слова като тези - „нова революция ще се надигне в новия век. Тази революция ще е на бхакти.
Сатянанда обаче нещо е изостанал с материала, защото християнските попчета от 2000 години тръбят за вяра и любов в доктрините си. ;)] Върху същата вяра и любов са заложили и мюсюлманите и прочее религии. Сатянанда доста ще има да ги гони… :) За да не бъда обаче голословен ще ви покажа как Сатянанда с лека ръка е заменил духовната си доктрина с тази за божията любов. Ето какво пише на стр.9:
В действителност всички сме свързани само с Бог и с нищо друго…. Аз съм просто слуга на Бог. Аз съм роб на Бог. Това е единствената житейска истина.”
Сатянанда бил роб и слуга на Бога… Добре. Негова си работа. Щом това е неговата „единствената житейска истина” значи практиката йога нидра отива директно в коша за боклук. И как само ни вкарва в общия кюп на „свързаните” (става въпрос за жилата на Времето) към Бога. Аз познавам няколко човека, които вече не са свързани към Бога… и мен ме няма в тази свръзка,… отдавна ме няма.
Но аз не съм важен, а отговорът на въпроса защо Сатянанда изведнъж е решил да смени духовния си статут (?). Отговор откривам отново на същата страница.
Сред всички пътища за следване на бхакти несъмнено е най-добрия. Особено за хората, които искат да зърнат Бог, които искат да осъзнаят формата на Истината.”

Разбирате ли, Сатянанда явно до никъде не я докарал с йога нидра практиките и понеже чрез тях „не е зърнал Бог”, и на стари години решил да ги зареже, за да може чрез новите за него доктрини (вяра и любов) да сбъдне тази своя мечта. Просто е като две и две.
Нека видим какво пише мъдрецът за себе си в тази връзка:
„Едно е сигурно – има нещо, което стои като препятствие между мен и Бог. Дали е тялото или умът, или са емоциите – нещо стои на пътя……. Защо не съм способен да видя и разпозная Истината? Защото съм сляп. На очите ми е вързана превръзка, която ме спира да видя и разпозная Истината.”

Виждате ли колко е объркан Сатянанда?
Горкият не е знаел, че самскарите в сърцето му са пречка, за да види, осъзнае и направи пряк контакт с Бога. Иначе има милиони последователи по света… Нека видим какво още пише гуру:
Сега трябва да открием метод да осъществим връзка с Него”.
Ами аз знам за един от Ямбол, който вече е открил този метод… :lol: дори три книги написал по този въпрос. И метод е описал… ама много важно. :)
След това Сатянанада описва, че откритият му метод се състои в това човек да се отрече от желанията си и да се себеотдаде на Бог. А след като се себеотдаде така щяло да се изпълни божията воля. Чудя се пък той (Сатянанда) откъде знае каква е божията воля!? Но нищо не пише по този въпрос... Но това дотук е нищо в сравнение със следващите редове от стр.10:
Предлагане на същността, може да е трудна за тялото ви, но това няма значение, защото така ще изпитате блаженство. Следването на божията воля носи блаженство.”

Разбрахте ли – трябва да си предлагаш същността (!?!? разбирай личността) на Бог, като така ще следваш божията воля и ще изпиташ блаженство. Брех… блажени вярващите. Обаче това не е всичко относно този въпрос. Ето какво още пише мъдрецът:
Трябва да предлагате на всяка крачка – тялото, ума, емоциите и накрая – пречистеното осъзнаване или атма.”
Тоест за Сатянанда атман всъщност е „пречистено осъзнаване”… което на прост език означава „пречистено разбиране”. А разбирането, както всички знаете, е интелектуален процес, извършван от интелекта, които е само част от Ума.
…Разбрахте ли вече къде се намира Атман според Сатятанда – в Ума, като го сравнява с интелекта. На това прозрение се казва бравус… ашколсун. Освен да цъкам тъжно с език друго не се сещам какво мога да правя. Мъка.

Няма да ви занимавам повече със Сатянанда. Но за финал не мога да не ви покажа как завършва книгата му:
От един момент насам често достигам до идеята, че пътят е само един. Няма друг. Затова всеки..... Ако съществува друга философия, различна от тази, то тя е неудачна и неблагоразумна. Всички сме родени с една и съща съдба. Човекът е експеримент, а резултатът от него е преживяването на Бог. Много хора са имали това преживяване, но по-късно ще го имат още много. Аз определено забелязвам, че на различни места по света настъпват големи промени, особено в Западното полукълбо.”

Добре, че Балканите не се намират в Западното полукълбо. И друго забелязвам, че тук, по тези земи, искрицата от разум все още не ни е напуснала. Дано никога не ни напусне, че горко ни…
Гуру Сатянанда е умрял през 2009 година. Обаче не щеш ли изведнъж миналата година гръмна мълвата, че се бил преродил. Ами как няма да се прероди… като не е изчистил самскарите си какво друго да прави. Ще не ще, ще се преражда докато свят светува.
Това от мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Май 07, 2015 12:40 pm 

Край нямат забавленията с текстове, написани от Сатянанда. В една от неговите книги ("Високо по вълни"), гуру е извел следната поема:
„Ти си инструмента.
Следвай пътеката на духовния живот.
Позволи природата да поеме собствената си посока.
Позволи й да бъде такава, каквато е.
Защо да се тревожиш за тези неща?
Защо да бъдеш обезпокоен?
Остави всичко на Божественото.
Кой съм аз, че да го направя?
Той прави всичко.
Той контролира всичко.
Ти си мислиш, че правиш всичко, но това не е вярно.
Винаги знай, че ти си инструмента, а Той е извършителя,
който и да е Той, каквато и да Неговата форма.”

Колкото повече чета тези редове от Свамиджи, толкова повече не мога да спра да се чудя… ::thinking:: камилата знае кой е стопанина й и ако поиска може да го ритне или да го наплюе, нали?
Обаче за последователите на Сатянанда нещата са поставени в позиция по-зле от тази на камилата, защото освен, че хората са инструменти (камили) те всъщност никога няма нито да научат, нито да видят Стопанина си. Така, че реално, всеки един духовен папур може да претендира да бъде такъв Стопанин… А камили, бол и така като се замисля :roll: сигурно на всяка една се падат по двама или по трима Стопанина. *hihi*
Колкото по-бързо хората проумеят това, толкова по-бързо ще излязат от самохипнозата, в която сами са се поставили чрез псевдо духовните текстове на Сатянанда.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Май 15, 2015 11:00 am 

sum написа:
Гуру казва „паси трева” и ти пасеш… гуру казва моли се в четири сутринта с първи петли и ти ставаш, петелът кукурига, и ти започваш да се молиш. Обаче той спи… Гуру е ЕХЕЕЕЕ… а ти си хехе…

А който изяде две кофи барабонки и изпере гащите на гуру, бива посветен в тайната на левитацията - https://www.youtube.com/watch?v=jAa21Q8n5O4. :D

Все съм се чудил кой е Летящият холандец. Ето го и него - https://www.youtube.com/watch?v=9OvVltLwkLQ.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 07, 2016 3:49 pm 

Здравейте. :D
Изпратиха ми линк към едно рекламно каре във връзка със семинар, носещ гръмкото име „Посредством Сатянанда йога да преодолеем шестте черти, които деформират дейността на ума“.
Зачетох се в рекламното каре и, о, ужас… тези хора (от Българска йога асоциация, които рекламират семинара) наистина ни смятат за абсолютни каракуди. За да не съм голословен нека видим какво пише -
http://yogadharmabg.com/index.php/2016- ... 0%B8%D1%8F

„Teмата на семинара е „Посредством Сатянанда йога да преодолеем шестте черти, които деформират дейността на ума“

Шестте „приятели“ са шестте качества на живота, които възникват в ума при раждането на човека. Тези черти изграждат човешката природа и са познати като:
Кама - желание
Кродха - склонност към агресия
Лобха - алчност
Моха - заблуда
Мада - арогантност
Матсаря - завист

Те не могат да бъдат поправени чрез въздействие от страна на родителите или образование в училища и колежи. Тези черти изграждат нашата личност и са свързани с карма - действието, гяна - знанието и бхавана - чувствата, и изразяват силата си точно в тези области.
Чрез вътрешната йога - карма, бхакти и гяна йога - човек може да управлява тези шест черти.
Ашрамът е идеалното място за практикуване на тези видове йога.“

Така.
Значи, според Сатянанда йога, въпросните шест „приятели“ били не какво да е, а забележете - качества на живота, възникващи „при раждането на човека“. Тоест, излизаме от майката и хоп – в умовете ни веднага възникват въпросните качества. :w00t: Откъде и как възникват и то точно при раждането не става ясно, но карай да върви, купон да става.
Българска йога асоциация е тази, която рекламира въпросния семинар. И щом те лансират недомислиците на Сатянанда йога, да взема да им обясня, че терминът „качество“ има както философска категория, така и обществена и икономическа. Обаче, както виждаме от рекламното каре не става въпрос за тези категории, а за други „качества на живота“. Добре, обаче тази оценка веднага ме препраща към ООН и създадената система за човешко развитие, позната като „Human Development Index (HDI)“. Тоест, когато става въпрос за „качества на живота“ в ООН са създали специален „Индекс на човешкото развитие“, чрез който са обобщили всички категории на „качества на живота“, които включват нивото на бедност, образованието, продължителността на живота, грамотност, детското благополучие и т.н.
Но, предлагам да оставим ООН и техните „качества на живота“, и да обърнем взор отново към Сатянанда йога. Какво четем – че качествата изграждали човешката природа и били познати като: желание, склонност към агресия, алчност, заблуда, арогантност и завист.
Според йогата още щом се появим на бял свят и хоп, те ни се лепват. И като ни се лепнат, забележете, че „те не могат да бъдат поправени чрез въздействие от страна на родителите или образование в училища и колежи“.
Значи горко на родителите, горко на бабите и дядовците, горко на училищните педагози, горко на психолози и на всички в обществото ни, защото още от раждането ние сме обречени да не се справим с тези проблеми. Обаче това не важи за свамитата от Сатянанда йога… ;)]
И къде мислите се решавали тези важни за човечеството проблеми?
Ами в ашрамите им, където четем от рекламата, че когато (в случая българите) ходят да ги обучават как да управляват вредните си „качества на живота“ (забележете, че НЕ става въпрос за унищожение, а за управление!), трябва да си носят: „…чаршафи, дрехи за градинарство, кърпа, фенерче, тоалетна хартия, сапун, лични тоалетни принадлежности, прах за пране“.
И освен всичко това си плащаш и близо 700 - 800 лв. за курса. Брейй…
Сега, да взема да добавя, че са забравили да пишат още да си носят клекало, сухари,… ама, чакай – защо им са „дрехи за градинарство“?! ::thinking:: Нали на този курс ще тренират как да управляват отрицателните си „качества на живота!?!? Няма да копаят бостани, я… или да садят зарзават. Но, знам ли. Хм…
Е, поне предполагам ще има тоалетни щом в изискванията пише да си носят тоалетна хартия и сапун. Но, ако ли пък няма тоалетни значи ашрамът ще да е направен в някоя борова горичка, защото тогава курсистите ще ходят в гората, за да извършват биологичните си нужди като изпразване на дебелото черво и облекчаване на мехура. Е, вече ми стана ясно за какво се изисква да се носи и фенерче - нощно време да сигнализираш когато си в гората, за да не те припикае някой и увехнеш като мушкато.
Опаа… сори, сбърках за боровата гора. В карето ясно си пише, че ашрамът се намирал „сред винени лозя и маслинови горички в подножието на връх Иммитос“. Значи ще се копаят лозя и ще ползва маслинова гора за тоалетна. Ами, честито на печелившите. ::hat::

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 09, 2016 10:27 am 

Цитат:
... трябва да си носят: „…чаршафи, дрехи за градинарство, кърпа, фенерче, тоалетна хартия, сапун, лични тоалетни принадлежности, прах за пране“.

Българската йога асоциация се води от принципа, че труда облагородява човека и му помага да се справи с редица проблеми в живота. Семинара е избран на подходящо място ... сред винени лозови масиви, слагаш си работните дрехи и ... лозето не ще молитва, а мотика! Собственика на лозето , явно предлага само покрив и затова са нужни още кърпа, фенерче, тоалетна хартия, сапун, лични тоалетни принадлежности, прах за пране. Едно време на такива мероприятия им казвахме - бригади, носиш си работни дрехи , кърпа, фенерче, тоалетна хартия, сапун, лични тоалетни принадлежности, прах за пране , а чаршафите ги даваха от там.
И когато блъскаш на полето от сутрин до вечер ти остава само едно желание да се наспиш в спалня с 20 човека, а ако имаш някаква агресия и арогантност тези 20 човека от спалнята ще ти притъпят много бързо и арогантността и агресията. На следващия ден на полето изчезват и всички заблуди. Виж алчността и завистта е нещо по сериозно и за тези две неща спотаили се в някой ъгъл на човек и семинарите на Българската йога асоциация не могат да помогнат, за всеки ще е нужно много да поработи индивидуално над себе си...! Едно време на бригадите ти даваха по някой лев и социалните контакти бяха бонус, нали все пак вечер, звезди, луна и туй онуй...! А пък сега разни асоциации ти искат и пари ... Тц, тц, тц...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Сеп 23, 2016 4:19 pm 

Изпратиха ми линк към видео с едно свами Ниранджан (дано не бъркам името). Изгледайте го и ако искате можем да коментираме думите му относно темата "какво е благополучие".
https://www.youtube.com/watch?v=cAkaQ9a ... ture=share

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]