ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пон Юни 26, 2017 11:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сатянанда йога
Ново мнениеПубликувано на: Нед Яну 04, 2015 7:04 pm 

Вече нищо не може да остане скрито от вас… Само така. :D
Хайде да отидем на стр.70. Ето го текста:
Йога нидра е средство за осъществяване на контакт с източника на самопознание и вдъхновение, намиращ се у всеки човек. Това е техника за „самопредизвиканото сънуване", при което съкровищницата на собственото ни съзнание може систематично да се осветлява, изследва и след това да се използва за обогатяване на всекидневния ни живот.

Какво разбирате от тези редове?
Коя според вас е ключовата дума в текста?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Яну 04, 2015 11:27 pm 

Ами според мен редовете сочат, че йога нидра е техника за „самопредизвиканото сънуване”, което е и ключовата дума според мен. След като направим тази техника и предизвикаме въпросното сънуване, осъществяваме контакт с „източника на самопознание и вдъхновение, намиращ се у всеки човек". Между другото за първи път чувам сам да предизвикаш сънуване. Не се дава отговор кой е точно този източник и къде в нас се намира той. И накрая осветеното в собственото ни съзнание можело да се използва и прилага във всекидневния ни живот. Демек информацията, която получим в сънуването ще има своята роля в ежедневието, което е нормално да има отражение. Въпросът който обаче виси с пълна сила е кой е този източник и аджеба каква информация подава.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 8:59 am 

Според мен ключовата дума е "контакт"

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 10:37 am 

Ей, Alex не спиш ли? Задигна ми думичката! :D

И аз мисля, че ключовата дума е „контакт”, но ще изложа малко по-подробни съображения.

Основния въпрос според мен е в това да определим каква е файдата от този „контакт”, кой какво ще получи/спечели от това „самопредизвикано сънувано”- да не забравяме, че това означава „само предизвикано състояние на съзнанието”, затова трябва да определим в този „бизнес”, коя е най ценната „валута”. Ако си припомним стария Ташкан ще видим, че основния му проблем беше липсата на енергия /психична/, получаването и комулирането на която беше пряко свързано с емоциите, което означава, че енергията е дефицитна стока, която се търси.
Къде е богатия урожай със запечатани емоции? Това е единият от центровете на съзнание, където са самскарите и решетката. Осигурявайки достъп до това хранилище, ние даваме възможност да се черпят емоциите-горивото необходимо за производство на психична енергия.
Дотук какво се случи.
Гуру ни научи как да визуализираме точката светлина /чуждото съзнание/, т.е. как да му отворим вратата и то да поеме контрола, сега трябва да му осигурим контакт с хранилището на записани емоции-самскарите. И се завъртаме в един порочен кръг. Излъчените емоции, вече под контрола на оная гад-пуска ги на порции да не задави котела, обливат ума, генерира се психична енергия, която захранва пряко гуру или друго съзнание – спокойно гуру пак ще си получи неговия дял, нали са в един бизнес. Така тази енергийна централа – ученик, вярващ, последовател - започва производството на основната „валутата” на Папурландия – психична енергия.
Какъв е резултата от контакта – контрол и още една „батерийка” включена в мрежата.

P.S. Санскрит не ми е силния език, но как се превежда Сатянанда? Сат, чит, ананда е битие, съзнание, блараженство. Ако премахнем думата съзнание - чит, тогава какво остава - сат+ананда. Да ама съзнанието къде отиде. Естествено не съм сигурен за превода, но изглежда че това се превежда като безсъзнателна йога. :neznam:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 10:55 am 

::up:: Виждате ли колко е просто… :D
Нека сега обърнем внимание на следващия текст от същата страница:
Съновиденията възникват като енергийни модели поради пробуждане, освобождаване или експлозия във психическото тяло. По принцип те се явяват от само себе си, а в йога нидра ние ускоряваме тяхното освобождаване. Достигнете ли определен стадий в духовния живот, става възможно да променяте сънищата си в момента на сънуването им и действително да творите свои собствени сънища. Но за да успеете да направите това, трябва да сте способен да поддържате
едновременно съзнание за сънуващия и за съновидението, така че докато сънувате, да знаете, че сънувате. Способността да наблюдавате като свидетел това сънуващо съзнание е динамична форма на пратяхара.Йога нидра е най-добрият начин, чрез който може да се постигне нивото на осъзнаване на сънищата. Много хора имат сънища, но тяхното осъзнаване остава на грубо материално и неефективно ниво. Ето защо те обикновено не могат да си припомнят сънищата. Сънят може да се
визуализира ясно единствено когато наблюдаващото съзнание остане будно във вид на свидетел. Такова осъзнаване се постига чрез йога нидра.

Вярно ли е първото изречение според вас?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 10:57 am 

koan написа:
P.S. Санскрит не ми е силния език, но как се превежда Сатянанда? Сат, чит, ананда е битие, съзнание, блараженство. Ако премахнем думата съзнание - чит, тогава какво остава - сат+ананда. Да ама съзнанието къде отиде. Естествено не съм сигурен за превода, но изглежда че това се превежда като безсъзнателна йога.

Или вероятно се превежда като "съществуване в блаженство" (само че за добре нахранените папури). ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 3:27 pm 

Сори koan :)

Ама пък изкара доста по-смислени разсъждения от тези които ми се въртяха на мен. ::yes::

Аз си мислех че се говори за его центъра (който бива вдъхновен и може да се самопознае) и като се говори да се направи контакт, излиза че его центъра контактува със себе си. Или два его центъра контактуват.

Поздрави, и честита нова година на всички :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 3:53 pm 

Цитат:
„Съновиденията възникват като енергийни модели поради пробуждане, освобождаване или експлозия във психическото тяло. По принцип те се явяват от само себе си, а в йога нидра ние ускоряваме тяхното освобождаване.”

Чудя се как да е вярно казаното по горе, тъй като двете изречения си противоречат! Според текста от една страна съновиденията са енергийни модели породени от пробуждане или освобождаване. Но за да се пробуди нещо значи то е било заспало, а за до го освободиш значи трябва да е било заключено някъде в теб. От друга страна в следващото изречение се твърди, че съновиденията се „явяват от само себе си”, значи съновиденията нямат причина, ей така в даден момент „Х” съновиденията се "явяват от само себе си".
В горния текст не става ясно каква е причината за съновиденията!
А какво има в нас заспало и заключено? Това са нашите самскари, които в даден момент могат да облеят ума по време на сън. Това е едната причина за съновиденията.
И тъй като няма дим без огън и няма как нещо да се яви от себе си, то другата причина за съновидения може да е някой „приятел” нахулил се в теб, когато си спиш сладко и да ти вкарва разни модели ”плетени на две куки” в ума.
:IP

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Яну 05, 2015 6:15 pm 

Така е men.

Противоречието е психолигически трик на гуру-то да те метне в тъча на неразумието.
Това е поредното доказателство, че грешното знание води до грешна опитност.
Вместо да премахне причината за съновиденията, той се стреми да ги променя и да твори нови сънища.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 06, 2015 1:00 am 

Коментарите ви са много изчерпателни и просто нямам какво да добавя. Хайде сега да си насочим вниманието към този текст от стр.71:
Способността да остане съзнателен и осъзнаващ, докато в същото време произвежда делта-вълни и се намира в дълбок сън, е признак за преживяване на свръхсъзнателното състояние (турия). Това е най-висшето състояние на йога нидра, при което обикновените бариери между будното състояние, сънуването и дълбокия
сън се премахват, разкривайки едновременното функциониране на съзнателния, подсъзнателния и несъзнателния ум. В резултат на това се получава едно-единствено състояние на просветлено съзнание и съвършено интегрирана и релаксирана личност. Онези, които са достигнали до това състояние, не сънуват. Те живеят в едно състояние на съществуване, което не се променя.
Будуване и сънуване са едно и също нещо за тях, защото те постоянно живеят в измеренията на четвъртото духовно състояние на свръхсъзнание
.”

Какво мислите за това съждение на Сатянанда?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]