ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Нед Ное 19, 2017 11:24 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Сатянанда йога
Ново мнениеПубликувано на: Пет Ное 04, 2016 8:50 pm 

mus,
Виждам, следиш публикациите тук. Хубаво направи, че изтри "пожеланието"! Добронамереността е препоръчителна. Този форум си има правила и това, че си тук ми подсказва съгласие с тях. Нали!

Честит Българин

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Ное 06, 2016 10:30 pm 

Всички знаем, че той не чете форума!
mus,. написаното е за теб .... *hihi*

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Дек 18, 2016 5:23 pm 

Цитат:
мus: Румене, той не чете форума

Това ли можа да измислиш от всичко изведено по темата… :)
Браво на теб.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Юли 23, 2017 3:06 pm 

Здравейте.
Искам да насоча вниманието към една статия, представена в „йога студио 108“. В нея четем за сентенцията на Свами Ниранжандананда относно въпроса за ума и сърцето и каква е основната роля на гуру в тази връзка.
https://www.yoga108.info/yoga-statii/guru-tattwa

Статията започва така:
„Хората казват, че гуру е премахването на авидя, тъмнината, невежеството. Къде е тази авидя? Какво означава? Тъмнината, невежеството, авидя, е това було върху светлината, което трябва да бъде премахната. Центърът на тази светлина е сърцето, а не умът… Има много такива була над сърцето и гуру има за цел да ги премахне.“

Така.
Не е вярно, че хората казват, че „гуру е премахването на авидя“, защото първоначално това съждение е изведено от Буда, а последователите му в период от близо 550-600 години са повтаряли неговите мисли, преди да бъдат записани през I и началото на II век.
За източните мислители като Свами авидя е синоним на було, което покривало светлината в сърцето. Но как може това да стане, при положение, че умът и сърцето се намират на две различни места в човешкото тяло!? Това е все едно да твърдим, че в една кола кормилото (синоним за ума, който управлява тялото) влияе на задната седалка (синоним за емоцията любов, която се изпитва). Ясно е, че непознаването на структурите на съзнанието в едно материално тяло води до абсурдни становища, като това на Ниранжандананда.
Но в статията има още по-големи абсурди… нека ги видим:
„С ума си се справяте сами. Процесът на справяне с ума е определен в йога сутрите на Патанджали: управлението на умствените модификации е йога – това е втората сутра.“

Как може човек да се справя с ума си след като не знае какво всъщност представлява?! :roll:
И не разбрах от Свами кой е този, който се справя с него… та нали сме преди всичко умове, които управляват телата си!? В тази връзка как така умът ще може да се справя със себе си, това е невъзможно. Все едно една чаша сама да се управлява. Това няма как да стане… но само страничен субект може да повлияе на чашата, но Свами изобщо не разграничава това. Така че, съждението му е нереално. Ето ви пример за класическа Свами авидя. :D
Сега към следващия абсурд:
„За практикуването на йога и за управлението на ума ви не се нуждаете от гуру… Но що се отнася до премахването на булото на авидя от сърцето, тогава гуруто идва, защото гуру, ни казва как можем да се освободим нашето его“

Ами не се нуждаем от гуру (за да си управляваме ума) поради простата причина, че Свами не знае какво, аджеба, е умът. Но не към това искам да ви насоча, а към становището му, че „премахването на булото на авидя от сърцето“ става когато „се освободим нашето его“.
Но, егото, забележете, се намира в ума, а не около емоционалния център любов, синоним на сърцето в човек. Така че ето ви отново пример за това как се бъркат кормилото със задната седалка…
Егото е съзнателен Аз в ума и терминът за него на санскрит е ахамкара – това трябва да се знае.
И сега към заключението му:
„Духовното учение, което се дава от гуру, е да развие безусловно сърце, а не безусловен ум.“

И за да развие това „безусловно сърце“ (задната седалка), гуру ни препоръчва да си „освободим нашето его“ (кормилото). Какво обаче ще стане ако човек игнорира волана в колата по време на движение? Ами ще катастрофира, нали? Реално към това ни води Свами… катастрофа. Но какво пък, голяма работа – нали ще сме хепи!?! :lol:
Да се насочим към следващия абзац от статията:
„Така че ролята на гуру е да отвори сърцето. Ролята на йога е да отвори ума. Ролята на ашрама е да отворите възприятията, които ви позволяват да включите усилията си. Тези роли са предварително дефинирани. В ашрама практикуваме усилие, purushartha, ние се научаваме да контролираме ума чрез дисциплина и да събудим бхава, емоцията, към гуру. Това са трите компонента: живот в ашрама за дисциплина и мотивация; Йога за управление на ума; Гуру за отваряне на сърцето.“

Сега.
Понеже думата „отвори“ не е в кавички човек остава с впечатлението, че има някаква своего рода врата, която гуру отваря за да ни поведе към сърцето. Терминът „сърце“ по принцип визира физически орган и да се стигне до него се прави разрез. Предполагам, че гуру при срещите си не носи скалпел в джоба си, но знам ли…
Второто изречение също ни казва, че йога „отваря ума“. Значи същия проблем виждам както при сърцето… Но и друго ни става ясно, че умът се бил отварял – то човек като не напъне и друго също се отваря… а като спре пък се затваря… добре е все пак, че Свами не е стигнал до там да прави аналогия на ума със задните части, но поне пък щях да го разбера какво има предвид с термина „отваря“. Както и да е…
Забележете обаче каква била ролята на ашрама – „да отворите възприятията, които ви позволяват да включите усилията си“.
Бре, бре, бре… значи ако не съм в ашрама възприятията ми не са, забележете, отворени. Хаха… и ако не са ми отворени възприятията как така възприемам доматите, кашкавала и пастърмата в хладилника, след като го отворя!? И как така това възприятие ще блокира усилията ми, за да ми попречат да ги изкарам и изям!?! Как прегръщам любимия човек до себе си, за да изразя топлотата, бликаща в мен и трябва ли ми изобщо усилие за това!?!
Бре, този, Ниранжандананда… ама как пъстро ги реди само. :lol:
Обаче най много ме развеселяват нашите родни йоги какво научавали в ашрама – да припомня:
„В ашрама практикуваме усилие, ние се научаваме да контролираме ума чрез дисциплина и да събудим бхава, емоцията, към гуру.“
Значи не ви идва естествено отвътре да изпитвате емоция към гугу, а се напъвате… изстисквате си душите… изтормозвате си същностите, за да събудите някаква емоция… и това го наричате „практикуване на усилие“. Брейй… аз пък предлагам да започнете да практикувате „раздвижване на мозъчни гънки в размер 7/8“, за да раздрусате и скъсате оковите на глупостта и излезе от самохипнозата на авидя, в която СА ВИ потопили такива и други пишман духовни люде. Къде ви е акъла??? Защо не мислете???
Няма да ви занимавам повече с недомислиците на Свами… но тези изпълнени с мъдрост изречения ще оставя за финал:
„Молитвата е сърдечен разговор и става ефективна, когато е изолирана от ума, когато е чисто сърдечно чувство.“

Молитвата е умствен процес. Т.е имаме мисъл и интелектуално разграничение спрямо обект/субект и това действие го прави ума, а не сърцето. Така че да кажеш, че мисълта (молитвата) е изолирана от ума е все едно да твърдиш, че буталата на двигателя са излезли и са „кацнали“ върху седалката в колата. Не става така…
И още:
„Молитвите, които идват от сърцето, вървят направо към Бога.“
То е все едно да кажем, че буталата от седалката изхвърчат и отиват към Небитието. *hihi*

„Това е директната телефонна линия.“
Не, Свами… това е директна глупост (авидя), но ти си мислиш, че ни поднасяш видя (знание).

„Ако някога искате да се обадите на Бог, не използвайте обществената линия на главата, използвайте частния офис на сърцето.“
Но сърцето не възпроизвежда нито мисли, нито пък може да разграничава такива. Така че такива недомаслени идеи са изсмукани от пръстите идиотизми… миражи…, нямащи нищо общо с реалността… но пък много удобни за да съществуват всякакви духовни организации и сляпа вяра, без която няма бизнес.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]