ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Сря Юни 28, 2017 8:37 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 219 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Да си поговорим за Исус
Ново мнениеПубликувано на: Пон Ное 23, 2009 12:22 pm 

Едно интересно мнение за Исус на известния български писател
Захари Карабашлиев, автор на романа „18% сиво”:
Цитат:
„ Г-н Карабашлиев, религиозен ли сте? Вярвате ли във висша сила , която е извън вас?
- Вярвам дълбоко във висша сила, която е едновременно извън нас и вътре в нас. Христос например е бил истински учител, бунтовник, духовен водач, но не само това.
Той е готин пич, който купонясва с отритнатите от обществото, който не се гнуси от простолюдието, който яде и пие вино по време на пости, който дава мило и драго за приятелите си. Исус ненавижда привидната набожност и снобарията. Исус оритва търговците от храма. Исус не се усуква около „книжници и фарисеи”. Исус идва като отрицание на организираната религия и е разпънат от организираната религия. Християнството в повечето си превъплъщения е анти-Христос. Организираната религия ме задушава, усещам я като анти-духовност. Аз искам да общувам с моя истински Христос, този, когото познавам отлично от четирите евангелия, а не с някаква
обезкостена версия, измърморена от непознат човек с брада и патрахил.”

От интервю на Илияна Димитрова в-к „24 часа” от 07.11.2009г.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Фев 17, 2010 6:03 pm 

Исус Христос е фундамента на християнството, което е най-масовата религия, наред с исляма. За Исус се знае и говори много, малко са обаче хората, които знаят , че Христос е нещо различно. А тези, които са се поинтересували, знаят това, което е написано в следващия цитат или близко до него.

„Χριστός (Христос) е гръцки превод на Машия (Месия – Помазаник или Божи Избраник).Χριστός (Христос) е отглаголно прилагателно име от глагола χριω,който означава намазвам, помазвам. Оттам значението на χριστος е намазан, помазан. Помазването на даден човек е символ на това, че Святия Дух идва върху този човек и го прави способен да извърши делото дадено му от Бога. Много хора в Библията са наречени χριστος - помазаници на Бога: Давид,Саул, Навуходоносор и др. Всичко това кулминира в личността на най-великия Божий помазаник - Иисус.”

Какво обаче казва Исус в „Евангелие от Юда”?

„Множеството на тези безсмъртни е наречено космос – сиреч вечна гибел - от Отеца и седем- десет и двете светила, които са заедно със Самогенерирания и неговите седемдесет и две вечности. В този космос се появил първият човек с неговите нетленни сили. Вечността, която се появила с неговото създаване и в която се намира облакът на знанието и ангела, се нарича Ел (...) вечност (...) след това (...) казал: Нека възникнат дванайсет ангела, които да управляват хаоса и Долния свят. И ето, от облака се появил ангел, чието лице пламтяло в огън, а обликът му бил окървавен. Неговото име било Небро, което значи "бунтовник"; други го наричат Ялдабаот. Друг ангел, Саклас, също дошъл от облака. Небро и Саклас създали всеки по шест ангела за свои помощници, а те изработили дванайсет ангела в небесата, всеки от които получил част от тях.
/Саклас - името на сатаната в това евангелие/

Архонтите и ангелите
Дванайсетте архонта казали на дванайсетте ангела: Нека всеки от вас (...) и нека те (...) поколение (...) /един липсващ ред/ (...) ангели:
Първият е Сет, който се нарича Христос. Вторият е Харматот, който (...)
Третият е Галила. Четвъртият е Йобел. Петият е Адонайос.
Те са петимата, които управляват Долния свят и са първенци сред управниците на хаоса.”

Името съвсем не е без значение, а „каквото повикало, това се обадило”.
Така че, на кого всъщност се кланят всички християни?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Опит за тълкуване на текстове от Евангелието на Тома
Ново мнениеПубликувано на: Съб Апр 17, 2010 3:27 pm 

Ще се опитам да задам някои въпроси и да си обясня някои неща от Евангелието на Тома. Разбира се, то има много пластове на тълкуване и е доста пространсвено, но ще се опитам да засегна само някои от най-основните въпроси.

1.) Исус каза: Този, който разкрие значението на тези думи няма да вкуси смърт.

Тук нещата според мен са ясни. Исус говори за духовната смърт, т.е. че тя няма да настъпи. Явно все пак има смърт, но тя е на духовно ниво. За физическо изобщо не говорим.

3.) Ако вашите водачи заявяват че царството е на небесата, птиците на небето ще са там преди вас.
Ако кажат, че то е в морето, рибите на морето ще са там преди вас.
Царството е във вас и без вас. Когато познаете себе си, ще знаете.
Тогава ще знаете, че сте Синове на Живия Отец.Но ако не познавате себе си, вие сте в бедност, и сте бедност.

Това за небесното и морското царства са грешни и стари интерпретации на религиозните хора. Твърде неактуални днес. Исус говори за нас. Какво сме ние? Сбор от тела, душа и т.н.? Нека най-напред да разберем това. Не говоря за единици души, а за една критична маса души. Явно, че най-голямото богатство е в нас и без нас, т.е. без нас като отделни индивиди или като физически тела, явно това иска да се каже, че царството е в обединеното цяло на душите, които образуват единство. Фактът че всичко е в самите нас – съгласен съм с него, съгласен съм че всичко идва отвътре навън, всички образи извън самите нас са плод на самите нас, така че това е ясно – цветове, сетива, зрение, всичко се намира В НАС!!! а не извън нас, който мисли противното не е вярно.

19.)Блажен е този, който е бил преди да стане(бъде).
Ако станете мои ученици и се отзовавате на моите думи,
камъните ще се изправят във ваша услуга.
Вие имате пет дървета в Рая, непроменими през лятото и зимата,
никога не сменящи листата си.
Този, който ги познава всичките, никога няма да вкуси смърт.

Тук ми е малко трудно да тълкувам, но много искам да разбера за какво говори Исус. Първо, какво иска да каже с това, който е бил преди да стане? Второ, за кои пет дървета в Рая говори, това метафора ли е? За чакрите ли, за сетивата ли? И защо не се променят никога?

29.) Ако плътта е дошла заради духа, това е мистерия.
Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.
Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?

Тук Исус осъжда материята. Според мен не я отхвърля, защото много добре знае, че трябва да има баланс между материя и дух, но той ни казва каква нищета, бедност и мизерия е материята, в сравнение с духа, който лети, който се преминава без никаква трудност, докато материята е много плътна, тежка и т.н. Тук съм напълно съгласен с Него. Материята сигурно е най-ниското ниво на вибрации на енергията. Така че и ние сме на едно страшно ниско ниво в развитието си като същества.

39.) Книжовниците и фарисеите
получиха ключовете на разбирането, и ги скриха.
Те не влязоха, нито позволиха на желаещите да влязат.
Бъдете мъдри като змиите и невинни като гълъбите

Този пасаж е един от най-интересните, поне за мен. Тук директно Той ни казва кои са Божиите предатели, кои са получили ключовете, а не са ги дали. На кои им е било дадено да ядат, но те като кучето, нито не яде, нито позволява на искащите да ядат. Много лошо. Трябва да се отговори точно на въпроса в исторически факти кои са тези КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ и дали те са виновни за предишното следХристово и за сегашното положение на тази планета Земя.
Другото интересно е в последния ред. Защо след като змията, и всякакви влечугоподобни се свързват директно със сатаната, Исус ни кара да бъдем мъдри като тях? Не може ли да бъдем мъдри като някой друг? И това същите змии ли са като онази змия примамила Ева, т.е. това е Луцифер придобил образ на змия, но това е друга тема.

41.) Този, който има нещо в ръцете си,
ще получи, а от този който няма нищо,
ще бъде отнето и което има.

Тук става въпрос за Закона на привличането. Който има, ще има още, който няма, ще му се отнеме и малкото.

49.) Исус каза: Блажени са самотниците и избраните,
защото те ще намерят Царството от което идват,
и в което трябва да се върнат.

Тук съм сигурен че под самотници трябва да разбираме, онези които са самотни душевно, които не чувстват разбиране и удовлетворение в този физически триизмерен свят, а именно те търсят, защото нещо не им допада, нещо не е както трябва. В този смисъл те са търсещите, които ще намерят Царството. То именно затова са и самотници. Според мен, за да си самотник преди това трябва да си избран. Нека тези хора не сломяват дух. Те не са от този свят, но са тук за определен период. Те не идват от тук и това не е крайната им цел. Те са минувачи. Другите трябва да им завиждат в добрия смисъл на думата. Защото именно те са отделени от света, те се отправят навътре към себе си.

75.) Има много на вратата. Но само самотниците ще влязат
във Сватбената Стая.

Тук пак става въпрос за самотниците и че те ще имат предимство при влизането. Всъщност другите изобщо няма да влязат. Коя е Сватбената Стая не мога да кажа.

97.)Небесното Царство е като жена
която носи гърне с гозба на дълъг път.
Гърнето се спуква и гозбата се разпилява зад нея,
така че тя не разбира това докато се прибере у дома си.
Когато поставя гърнето пред себе си,
тя открива, че то е празно.

Всичко се крие в самите нас. Ние го носим в себе си още като се родим, а дори и преди това, когато не сме били в този свят. Постепенно обаче, без да му обръщаме внимание и като акцентираме на други неща забравяме какво сме имали, забравяме че свъщност съкровището се крие под съндъка в който стоим. А вместо това ние го търсим къде ли не на друго място. Според мен това е отлична метафора.

106.) Когато направите двете едно, тогава вие ставате Синове Божии,
и ако заповядате на планината да се помести, тя ще се помести.

Тук не мога да разбера за кое две в едно става въпрос. За жената и мъжа ли? За вътре и вън ли?

113.) Учениците Му Го запитаха:
Кога Царството ще дойде?
Исус отговори:
То никога няма да дойде, ако го очаквате.
Никой няма да каже виж тука е, или там е.
При все това, Царството на Отца е разстлано върху земята,
и никой човек не го вижда.

Хем е разстлано, хем не го виждаме. Може би Исус говори за друго измерение? Поне аз така си го обяснявам. Не знам как ще е нещо друго освен някаква друго измерение сгънато по много осбен начин.

114.) Симон Петър им предложи:
Мария Магдалина трябва да ни напусне.
Жените са незначими за живота.
Исус отговори:
Аз ще я водя така, че да я направя мъж,
и да може да стане Живеещ Дух, както(правя) вас мъжете.
Защото всяка жена направена мъжествена,
ще влезе в Небесното Царство.

Какво значи жената да стане мъж? И две в едно да станат?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 20, 2010 9:31 am 

В "Евангелие на Тома" Исус е посочил точно изходното начало за всеки човек:
"Когато познаете себе си, ще знаете."
Това е и ключът към разбиране на посланията в това евангелие.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Май 06, 2011 2:45 am 

Здравейте!

Благодаря за предоставеното знание, благодаря и на предоставилия ни го! *tochno taka* Осмислянето му е наистина процес, който променя. Или в случая намества правилно картинката в пъзела и вече имаме честта да не гледаме произведение на кубизма, ако мога така да се изразя. :D

Следва кратко лирическо отклонение: от края на март месец чета, препрочитам и в началото бях като 'пате в калчища', но точно преди няколко дни цялата тази информация се намести и :idea: Отговорите сами изскачат из прозиволно избрани теми след като ме загложди някой въпрос!... Ред е и на практиката. :crazy_pilot:

Знам, че sum е зает с подготовката на следващата си книга, но бих искала, ако е възможно да сподели
Цитат:
Някой ден /по-нататък/ ще споделя с вас цялата история на „Евангелие от Юда”. Ще ви разкажа за събитията от ония дни /трите дни преди пасха/, а вие преценете доколко да и вярвате…
както беше споменал на страница трета.
Имам и още няколко въпроса, но това ще е по-нататък, за да не ми 'изври канчето' (перифразирам потребител). :sunny: Благодаря на всички, че все пак има такова място в нета, където аргументираните мнения са в превес на 'обидените' такива :hacker:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 07, 2011 11:55 am 
Здрасти, kira. Добре си дошла на раздумка при нас…

По принцип нямам нищо против да задълбаем по темата и да споделя туй онуй, но времето ми е много кът, заради работата по третата книга.
Все пак съгласи се, че е нормално, когато изведа или просто споделя нещо за Исус да се заформи диалог във форума. А така ще бъда ангажиран да следя написаното и цялото ми време ще бъде насочено към това.
Не искам да се разсейвам…

Сигурно си забелязала, че при нас има поставени въпроси от повече от две години. Когато по дадена тема някой съфорумец израсне в разбиранията си или просто намери нещо интересно, представя го, и така продължаваме да мислим, и пишем по него.
Споделям ти го това, защото щом имаш въпроси относно Исус - постави ги. Рано или късно ще дойде време за отговори…

Хм… Забелязал съм как по други форуми се надпреварват да отварят теми на поразия и страниците се трупат ли трупат. И накрая нищо не остава в главите…
При нас не е така. Отварянето на тема е като засаждане на дърво. За две години и половина някой доста пораснаха, а други не дотам.
Така че тук „живеем” сред гора. Чувстваме се удобно и комфортно, гледайки как растат дърветата около нас. Те ни пазят от ветровете на времето.
Когато посетя други форуми виждам храсталаци, тръни и бодили. Само тук там има по някое дърво, което пък не дава сянка на хората, а се е превърнало в дом за грабливите птици.

…Та така…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 07, 2011 11:13 pm 

Много мъдро казано. ::up::
(казвам го като човек, който мрази четките, но цени мъдростта)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Май 10, 2011 12:56 pm 

::okey:: Съгласна с написаното!

Тогава поставям един от моите въпроси- чували сме за различните 'чудеса' през вековете като 'плачещи' статуи и изцеления. Чудя се дали това се свързва със силата на мисълта в човека? Но в същия момент, ако човек няма разбиране за състоянията на съзнанието в себе си как стават тези работи при положение, че липсва осъзнаването/знанието? ::thinking:: Наложеният образ на Исус е ясно, че се поддържа от огромна маса хора и мисли и е отделно съзнание, но толкова ли е мощно и 'творчески' способно след като при него отсъстват двата пласта на съзнание любов и самоосъзнаване?
Също така - вярващите хора (в случая мога да визирам само християни и мюсюлмани тъй като съм срещала такива случаи и позовавания в тяхна литература) докосват ли се до Вишну в сърцето при молитвите си, които им дават 'облекчение и надежда' и приписват на силата на съответния религиозен бог? Не вярвам това да е в резултат на намеса на изкуствени съзнания. *no*

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Май 10, 2011 3:31 pm 

Здрасти, kira
ето един цитат на sum от темата "Въпроси, свързани с медитацията"

Цитат:
Възможно е да имат. ТЕ си знаят…

Да си призная от петте серии най-много ме изненадаха последните думи на филма. Петата серия завършва с финалните кадри от филма „Стар гейт”.
Добре.
Но чудя се откъде изведнъж авторите решиха, че след това трябва да сложат думите „Любовта е ключът и пътят”?!
Как така пет серии въобще никъде не стана въпрос за любов и изведнъж се оказва , че тя била „ключ и път”… но за какво и къде въобще не става ясно!
…Може би имат предвид съзнанията-умове да използват любовта, за да се върнат в разширеното пространство на Крешака?..
Ако е така всичко си идва на мястото, защото вече лесно разбирам цитати от рода на „любовта ще ви спаси”; „и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм”;

Повече става ясно за любовта от написаното от Йоан:
„8 Който не люби, не е познал Бога; защото Бог е любов.”
Освен този Бог на любовта аз знам за още два. Тъй че станаха общо три. И после какво...
И още от Йоан:
„10 В това се състои любовта, не че ние сме възлюбили Бога, но че Той възлюби нас и прати Сина Си като умилостивение за греховете ни.”
Е-е… по-добре едва ли щях да го напиша.
Съзнанията-умове нямат в себе си център любов и поради тази причина не могат да възлюбят Бога!! Затова трябва да обичат, за да могат да използват енергията-любов, която след смъртта на тялото ще ги върне обратно в разширеното пространство на Крешака. Ако не обичат и не са обичани тогава от съзнания-умове стават на низши астрали, които с течение на времето ще се разградят на вълни около пространството на Земята.
Резултатът: рециклиране на "ТЕ".
За да не се случи това са създадени религиите...

Имаме една поговорка „насила хубост не става”. Обаче Йоан не мисли така, защото ето какво е писал в следващите редове:
„11 Възлюбени, понеже така ни е възлюбил Бог, то и ние сме длъжни да любим един другиго.”
Длъжни сте, иначе няма връщане, падре…

линк към темата http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=170
За другите въпроси не съм компетентен.
Дано да съм ти бил полезен
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Май 10, 2011 9:26 pm 
kira написа:
Тогава поставям един от моите въпроси- чували сме за различните 'чудеса' през вековете като 'плачещи' статуи и изцеления. Чудя се дали това се свързва със силата на мисълта в човека? Но в същия момент, ако човек няма разбиране за състоянията на съзнанието в себе си как стават тези работи при положение, че липсва осъзнаването/знанието?

Здравей, kira! :D
Човек постоянно "твори" своята реалност чрез мисълта си. За съжаление по-голямата част от хората не осъзнават потенциала в себе си, а оттам и няма как да разберат че страшното "цунами" в живота им, всъщност най-често си е тяхно собствено дело. Същото е и с така наречените "чудеса".
И това се дължи не само на незнание от страна на хората.
За още по-голямо съжаление има и такива, които знаят за каква сила става въпрос и затова умишлено манипулират умовете на хората, заради собствената си облага. А когато един ум е постоянно под контрол, това означава да е винаги обусловен. Как тогава ще се появи разбирането?

kira написа:
Наложеният образ на Исус е ясно, че се поддържа от огромна маса хора и мисли и е отделно съзнание, но толкова ли е мощно и 'творчески' способно след като при него отсъстват двата пласта на съзнание любов и самоосъзнаване?

Няма как да не е, щом е създадено от самите хора.

Не забравяй и че Умът е водещото съзнание в материалното тяло. Защото:
sum написа:
Кой се преражда в ново тяло? Умът.
Кой е Аз-ът в тялото? Умът.
Кой е познаващият? Умът.
Кой разграничава обектите? Умът.
Кой създава мислите? Умът.

Към всичко това трябва да добавим и 3-те пласта от самскарната решетка (с информацията и водещата емоция във всеки един пласт), и всичко си идва на мястото. Просто човек бива поставен "на колене".
Така, че контролът винаги се осъществява върху Ума, и това става както чрез информация (това е манипулацията, за която ти говоря), така и чрез съответната емоция от самскарите (която го облива). :idea:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 219 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]