ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пет Юни 23, 2017 10:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Откъде идват гърците и кои са те
Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 10:05 am 

Иво

Това за дялането с голямата брадва си е между мен и Men, той много добре знае за какво става дума и не вярвам да ми се сърди. Моите чепове наистина не са по-малко, но не бери кахър, намира се кой да ги кастри!

Ти ме питаш:
Откъде черпиш сведения, че траките са дошли на Балканите?
Отговор: за Траките, дали са местно население или пришълци на Балканите, официалната наука, поради липса на ПИСМЕНА историческа информация няма твърдо становище, а само ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ.
Хипотезите са няколко:
1. Траките са местно население, което винаги си е било по тия земи, но през различните епохи е наричано с други имена(пеласги).
2. Траките са пришълци на Балканите, като според различни автори те са дошли от различни места. Някой изследователи допускат, че това са СЕВЕРНИ ПЛЕМЕНА, които преминават Дунав и се установяват на Балканския полуостров. Други предполагат навлизане на племена през Мала Азия и Босфора, като никой твърдо не се ангажира да каже какви точно са тези племена и кога точно е станало това. Предполагаемият период е доста разтеглив и варира от средата или края на IV до началото на II хил.пр.Хр.

Като Траки древните елински автори определят населението на Балканския полуостров между тогавашна Елада и Ст. Планина, на запад до Илирия, западното крайбрежие на Мала Азия и голяма част от Егейските острови. За Мизите, Гетите и Илирите те говорят, като за тракийски народи, но повече като за сродни на тях народи, отколкото напълно идентични с тях. Има основателни причини дори да се твърди, че названието Траки се отнася само за определени племена(народи) в така очертания „тракийски ареал” – БЕСИТЕ и ТРОЯНЦИТЕ, а моето лично мнение е, че дори НЕ ЦЕЛИТЕ ПЛЕМЕНА(народи), А САМО ОПРЕДЕЛЕНА ПРОСЛОЙКА В ТЯХ - АРИСТОКРАЦИЯТА ИМ. Затова и казах: „…Именно „физиономията” на Одрисите е представителното лице на тези, които древните елински автори определят като ТРАКИ! Именно Одрисите(по-точно царете и аристокрацията им) са СЪЩИНСКИТЕ ТРАКИ на Балканския полуостров! ОСТАНАЛОТО НАСЕЛЕНИЕ получава това название ВПОСЛЕДСТВИЕ по аналогия ОТ ТЯХНОТО НАЗВАНИЕ!..”

Какво ми дава основание да предполагам, че Траките са пришълци на Балканите?
Липсва ПИСМЕНА историческа информация, но се черпи информация от археологията! Именно през този период от средата на IV до началото на II хил.пр.Хр. се установяват определени промени в „културните пластове” в тракийския ареал, които говорят за ИМИГРАЦИЯ на групи от население, И ТО НЕ ЕДНОКРАТНО а на НЯКОЛКО ОСНОВНИ ВЪЛНИ, като най-ранните свързват културата на „тракийския ареал” с тази на ДВУРЕЧИЕТО(Шумер), а по-късните с населението на Централна и Северна Европа. Това ще рече, че този «тракийски етнос», който описват древните Елини не е възникнал изведнаж, а се е формирал в продължение на няколко хилядолетия, а културната му еволюция продължава и след това.

А за кутригурите и уногундурите и за връзката им с българите и с ДНЕШНИТЕ гърците го оставям за друг път! ОБЕЩАЛ СЪМ ГО – НЕ МЕ ПРИШПОРВАЙТЕ!
Само ще кажа, че името „гърци” НЕ е измислено през 19 век и продължавам да твърдя, че е възникнало в края на V и началото на VI век! Свързано е с един ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖЕН КЛЮЧОВ за българската история ПЕРИОД, на който му е ОТРЕДЕНО СПЕЦИАЛНО МЯСТО от самите Българи в „ИМЕННИКА НА БЪЛГАРСКИТЕ КНЯЗЕ”!!! Това е периодът ИРНИК(Eрнах)! За тези събития има исторически податки, ПОВЕЧЕТО от които макар и доста неясни и мъгляви, НО са в ДОСТА ГОЛЯМО КОЛИЧЕСТВО, както в небългарски, така и в БЪЛГАРСКИ източници!

А през 19 век за ПЪРВИ ПЪТ е създадена ГРЪЦКА държава и тогава започва формирането на ГРЪЦКА нация ПО СМИСЪЛА, КОЙТО СЕ ВЛАГА В ТОВА ПОНЯТИЕ ДНЕС!
Също тогава се създадоха за ПЪРВИ ПЪТ – СРЪБСКА и РУМЪНСКА държави и започва формирането на СРЪБСКА и РУМЪНСКА нации ПО СМИСЪЛА, КОЙТО СЕ ВЛАГА В ТИЯ ПОНЯТИЯ ДНЕС!

Кулиян Блъгар

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 12:32 pm 
Аха......... :roll: значи името „гърци” нещо ти се върти в главата от „Именника на българските князе”.
Ами преди това да поясним какъв е този Именник :arrow: защото в оригинала няма такава дума а е изписано "Списък на римски и персийски владетели". :idea:
После същия документ има три преписа:
- Уваров препис (XV в.) - известен още от 1894 г., но е публикуван през 1946 г. от М.Тихомиров
- Московско-Синодален (XVI в.) - открит и издаден от руския славист А.Попов в “Обзор хронографов русской редакции” (1866 г.)
- Погодинов (XVI в.) - открит и издаден от руския славист А.Попов в “Обзор хронографов русской редакции” (1866 г.)

Хърватския историк Франьо Рачки през 1870 година разглежда текста като го кръщава "Именник на първите български князе". След това заглавието мутира в "Именник на първите български ханове". ;)]
Но нали знаеш , че много се спори кога се е появил Именникът? Според много хора е от средата на 8 век, а според други от по-късна епоха...... Тъй че на твое място много бих внимавал с твърдението за връзката между името „гърци” през 5-6 век и „Именника на българските князе” не заради нещо друго.. а заради преписите....Именникът е превеждан от финланци, руснаци, гърци и т.н.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 12:42 pm 

Открих си грешка: „…названието Траки се отнася само за определени племена(народи) в така очертания „тракийски ареал” – БЕСИТЕ и ТРОЯНЦИТЕ…”

Не… БЕСИТЕ… а ОДРИСИТЕ!
Коригирам се веднага, докато не ме е зачаластрил някой, че два пъти едно и също нещо не казвам. Извинявам се!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 12:50 pm 

Иво

Виждам, че доста знаеш за именника!
Я ми разкажи малко за периодите АВИТОХОЛ и ИРНИХ?

Очаквам го с голямо нетърпение!

Кулиян Блъгар

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 1:01 pm 

Цитат:
Кулиян Блъгар написа:
Men, и ти имаш големи чепове за дялане, ама кога ли ще те закастря с голямата брадва…!!!
И не искам да се правиш, че не разбираш за какво говоря! Точка по въпроса, все едно чe нищо, нито съм казал, нито съм го писал!!!

Малко отклонение от темата …
Ако казаното по горе е в приятелски разговор би трябвало след трите удивителни в първото изречение да има подходящи емотикони за майтап, като за шеговито обръщение между приятели. Но такива емотикони нямаааааа и казаната дума е хвърлен камъъък и прави много вълничкиии.
Кулиане, както знаеш форумите се за това, всеки да изрази своето собствено мнение и толкоз. Криво дърво се оправя, крив човек не се оправя! *taz*
Та затова никъде не съм изразил намерение, а и нямам никакво желание да се занимавам с твоите кривици и да те „кастря с голямата брадва”. Ти си завършен индивид подвластен на натрупаните в себе си знания както всеки човек, а и точно чьоповете в един човек са най интересни и създават характер и многообразие във формите.
Така че съфорумецо нека да я караме без закани от сорта „ама кога ли ще те закастря с голямата брадва”! Нали ти е ясно, че нищо няма да постигнеш, най много да утолиш разпаленото си его. *hihi*
Пиши си, изразявай себе си и не се занимавай с мен! „Точка по въпроса, все едно чe нищо, нито съм казал, нито съм го писал!!!”

Ай със здраве … и да са корави чьоповете! :IP

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 1:19 pm 
Цитат:
kulian blagar:
Я ми разкажи малко за периодите АВИТОХОЛ и ИРНИХ?

Много спорни имена..... ;)] да те питам ти правиш ли връзка между Авитохол и Атила? И тези 300 години дето пише че е живял ми се виждат малко множко за онова време. *wacko* А за Ирних или може би по правилното е Ирник (Ернах) какво точно те интересува.. че може би е дошъл в Малка Скития (Добруджа) или…..
Ама давай с теорията ти че стана интересно :D

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 1:55 pm 

Men, извинявай, ако с това наистина съм те докачил на сериозно. НЕ СЪМ ИСКАЛ ТАКА ДА СЕ ПОЛУЧИ. Исках да бъде приятелски съвет.

Ако ти е направило впечатление аз емотикони не ползвам – нито за майтап, нито за сериозно. Но в случая „емотикон” имам: „…не ДО… а НА ТРОНА!!! Ех, жени, жени…БОЖЕСТВЕНИ ЦАРИЦИ!!!”

Просто реших, че по някакъв начин трябва да се освободи напрежението натрупано в темата за СЛАВЯНИТЕ.

ИЗВИНЯВАЙ, ако неправилно съм преценил твоята роля в тази ситуация!
СЪВСЕМ ИСКРЕНИ ИЗВИНЕНИЯ!

До Иво

Не Иво, Атила няма нищо общо с АВИТОХОЛ. Правилно отбелязваш, делят ги цели 300 години. Колко пъти да повтарям, че темата е много деликатна и към нея трябва да се подхожда много внимателно. Тя е и възлова точка в Българската история.
А ИСТИНАТА ЗА НЕЯ ТРУДНО БИХА ПРИЕЛИ И ДНЕШНИТЕ ГЪРЦИ И ДНЕШНИТЕ БЪЛГАРИ!!!

ПОМОЛИХ ДА НЕ МЕ ПРИШПОРВАТЕ!
Ще си почина малко, докато Иво ми разправя за АВИТОХОЛ и ИРНИК!

Кулиян Блъгар

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 5:00 pm 

Геолозите твърдят че 5-6 хил. год. пр. н. е. земята излиза от миниледниковата епоха...
В Европа и Мала Азия единственото място годно за живеене е около Черно море.Ако това е вярно ,то няма как да дойдат някакви си племена от север ,изток или запад.

Колкото за " ИМЕННИКА" ,Димитър Хайдутов "Господарят на земята".
За първи път виждам изледване ,което не игнорира част от документа,не прибавя или не премахва думи и изречения и го превежда дума по дума, число по число.Не от някакви около тюрски езици.Ако не сте я чели я препоръчвам.Аз лично бях меко казано шокиран и намерих много логика, а и си отговорих на много въпроси.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 7:21 pm 

Мura написа:
„…Геолозите твърдят че 5-6 хил. год. пр. н. е. земята излиза от миниледниковата епоха...”
АБСОЛЮТНО ВЯРНО! Но много хора, като четат и интерпретират историческа информация за това време „забравят” да се съобразяват с този факт.

Мura написа:
„…В Европа и Мала Азия единственото място годно за живеене е около Черно море.Ако това е вярно ,то няма как да дойдат някакви си племена от север ,изток или запад.”
Ескимосите и до днес си живеят на север от „полярната окръжност” и се чувстват много комфортно! Същото мога да кажа за ТИБЕТ и Хималаите!

А вижте какво пише в следващите материали!
Съжалявам, че единият е на руски, но съм маркирал най-важното.

Петр Золин
Скифство

Скифское племя всегда считалось самым древним...

Римские ученые 1-1У вв.( более 16 веков назад), на основе греческих и других данных, поддерживали версию, что «скифское племя всегда считалось самым древним, хотя между скифами и египтянами долго был спор о древности происхождения». ПО МНЕНИЮ ЕГИПТЯН, «ПРИ НАЧАЛЕ МИРА» крайние страны не могли производить или принимать людей ИЗ-ЗА ЧРЕИЗМЕРНОЙ ЖАРЫ И УЖАСНОГО ХОЛОДА. Только умеренный климат Египта и его плодородие сделали низовья Нила «первоначальной родиной людей», что любопытно согласуется с современными представлениями ученых-генетиков.

Скифы не признавали умеренность климата доказательством древности. ПРИРОДА СРАЗУ СОЗДАВАЛА СУЩЕСТВА, СПОСОБНЫЕ ВЫЖИВАТЬ В ЛЮБОЙ МЕСТНОСТИ. И «НАСКОЛЬКО КЛИМАТ СКИФИИ СУРОВЕЕ ЕГИПЕТСКОГО, НАСТОЛЬКО ВЫНОСЛИВЕЕ ТАМ ТЕЛА И ДУШИ». Если верить античным ученым, скифы допускали происхождение нынешних частей света из единого континента, создание всей земли из огня и водного потока, первоначально заливавшего землю. Версия о цивилизационном приоритете севера – в силу тектонических и иных причин – ныне тоже разрабатывается достаточно убедительно, о чем свидетельствуют книги многих авторов Так что в античных данных представлены реальные научные допущения.

По убеждениям северных мудрецов, северная страна (СКИФИЯ) раньше других СМИРИЛА ЕСПЕПЕЛЯЮЩУЮ ЖАРУ ХОЛОДАМИ, а скифские горы (Рипы, Рыбы) быстрее освободились от воды, дали начало великим рекам древности – Ра (Волге), Борисфену (Днепру), Танаису (Дону), Двине (Эридану, Рудону) и другим. Стоит на это обращать и обращать внимание в исторической пропаганде. Вывод ясен: «ТЕМ РАНЬШЕ НАЧАЛА ОНА (Скифия) ПРОИЗВОДИТЬ ЖИВЫЕ СУЩЕСТВА». Скифы заметили, что обильное течение их рек переполняет Меотиду (Азовское море), затем наполняет Понтийское(Черное) и Египетское (Средиземное) моря.. Египет не спасали и не спасают от напора северных рек плотины и каналы. Но царские плотины и иловые наносы Нила все же образовали Египет. «Такими доказательствами скифы одержали верх над египтянами и всегда казались народом более древнего происхождения»

Така в книгата на пророк Йеремия (гл.V, стих 15) е казано [91]:
“Ето аз ще доведа връз вас народ от далеч, доме израилев, говори Господ: народ силен е той, народ старовременен, народ, на който ти не знаеш езика, нито разумяваш що говорят. Всички те са юнаци. . . Ще съсипят с меч укрепените ти градове, на които се надяваш.”

Гл. VI, ст. 1: “Синове Вениаминови, бягайте от Йерусалим и разтръбете с тръба в Текуе и издигнете знак в Вет-Акерем, защото зло прониква от север и голяма гибел.”

Гл. VI, ст. 22: “Ето, хора идат от северната земя, народ голям се повдига, жестоки са и неумолими, лък и копие държат, гласът им шуми като море, възседнали са на коне.”

Е, как ви се струва, могат ли да дойдат някакви си племена от север ,изток или запад.

Кулиян Блъгар

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Ное 09, 2010 9:19 pm 

Ледникова епоха:Под това нещо аз разбирам 90% замръзнала земя минимум 10 месеца.Може и да не е така,ама ако е вярно ,това обяснява съществуването на някакви"първобитни хора" живеещи в пещери и използващи каменни сечива (че от какво друго да си ги направят).Борбата за храна е била жестока, а не си ли нахранен-няма мисъл,няма прираст,няма ипо-продължителен живот.
Тия хора докато излезнат от пещерите,докато се размножат,докато преоткрият някои и други умения минава време.И кото решили да слезнат на юг,то югът зает,щото хората от по на юг не спят.
Е може да е така, може ида нее.Щото днешния север ,вчера може да е бил юг-Божа работа,дали някога ще разберем-едвали.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]