ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Съб Авг 19, 2017 11:36 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 330 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО
Ново мнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 7:34 pm 
Здравейте. Така се завъртяха нещата в тази тема, че покрай одриските монети и Декодера насочихме вниманието си към титлата Басилевс. На стр.21 писах:
„А кой дава духовната сила?
Кибела! Виж как е нарисувана по храмовете… тя е тази, която подава златния венец на царя. Така се получава духовната сила директно от Майката.
Как е изобразявана Кибела?
Винаги яхнала лъв... или държи лъв в скута си, или лъвът е седнал покорен до нея, нали?
Така че след церемонията владетелят, когато получи венеца от Майката, лъвът /силата/ образно казано преминава в човека и така става „Цар Жрец” /басилевс/.”

Припомням тези думи, защото ровейки се в снимките си попаднах на една от „Пергамон”, която доказва горното твърдение. По принцип, когато съм в музей имам навика всичко да снимам… Артефактите на снимката са от 5 в.пр.Хр..
Прикачени файлове:
8.jpg
8.jpg [ 1.34 MiB | Прегледано 263 пъти ]

За тези съдове пишеше, че били „гръцки”…
Вижте къде сочи синята стрелка. На този глинен съд според мен е нарисувана церемонията на даването на титлата Басилевс!
Прикачени файлове:
9.jpg
9.jpg [ 110.01 KiB | Прегледано 238 пъти ]

Пеласгийската колона и над нея триножника с огъня ясно се виждат. Знаете, че точно над огъня се поставя златният венец. Вляво от колоната е Кибела с цилиндричната си шапка. Вдясно от колоната, човекът, който се държи за челото, е бъдещият одриски цар! Над него с червено е нарисуван соларният знак „слънце”. Позата недвусмислено показва, че мъжът изпитва ужасна болка… това е така, защото Силата прониква в него!
Вижте и „митрата” с бригийската шапка и бичия череп над него.
Въобще…

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 26, 2011 10:31 am 

Дааа ,явно това символизира тази сцена ,само дето фигурата която получава властта ми се вижда женска.Но на тези вази се вижда от къде произлиза шопския бял калпак в сегашните народни носии.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 26, 2011 3:45 pm 

На по задния съд се вижда подобен ритуал жалко, че кадъра не е много добър.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 26, 2011 6:20 pm 
За съжаление на съдовете имам само тази снимка.

Volkar, не мисля, че на сцената фигурата е женска, защото ако това е жена то тя има доста развити рамена и ръце. Затова мисля, че това е мъжка фигура.
Прикачени файлове:
.jpg
.jpg [ 28.46 KiB | Прегледано 3053 пъти ]

Все пак снимката не е добра и затова при следващото ходене до „Пергамон” специално ще снимам отблизо всички съдове, защото разбирам, че от нарисуваното по вазите много може да се разбере за живота на предците ни.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Вто Сеп 13, 2011 3:56 pm 
Постингите от тук надолу, започващи с мнението на a4ovek, бяха преместени в темата "Митра" на този адрес (последното мнение от страницата):

viewtopic.php?f=16&t=444&start=160

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Сря Сеп 14, 2011 1:23 pm 

Цитат:
Volkar, не мисля, че на сцената фигурата е женска, защото ако това е жена то тя има доста развити рамена и ръце. Затова мисля, че това е мъжка фигура.

--- Здрасти Sum,
При това положение под деколтето ( в червено) цицоните( оградени с черно) трябва да са силиконови !?
Прикачени файлове:
0c3.jpg
0c3.jpg [ 12.29 KiB | Прегледано 2566 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Сеп 14, 2011 5:33 pm 

Римската империя е била толерантна към култовете на местните народи и това е отразено на монетите сечени в провинциите Мизия и Тракия.
Траките почитат Великата богиня майка Кибела.
Ето монети от различни градове на провинциите Мизия и Тракия , на които е изобразена Великата богиня майка на богове и хора – Кибела.
Като важен атрибут в ръката на Великата богиня майка наред със другите символи виждаме и ритон. Днес археолозите откриват в много царски погребения на територията на Одриското царство множество царско-жречески ритуални предмети между които златни и сребърни ритони. Ритона е имал функцията на култов съд и атрибут на царско-жреческата властта, който царят жрец получавал директно от Великата богиня майка.

п.п. Богинята на съгласието – Конкордия почитана в Римската империя и изобразявана винаги с ритон в лявата ръка според мен e аспект на Великата богиня майка, както и Деметра изобразявана винаги с житни класове в ръка.

Прикачени файлове:
moneti_3.jpg
moneti_3.jpg [ 243.13 KiB | Прегледано 197 пъти ]
Прикачени файлове:
moneti_1.jpg
moneti_1.jpg [ 339.8 KiB | Прегледано 221 пъти ]
Прикачени файлове:
moneti_2.jpg
moneti_2.jpg [ 137.56 KiB | Прегледано 211 пъти ]
Прикачени файлове:
Riton_01.jpg
Riton_01.jpg [ 133.56 KiB | Прегледано 205 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Сеп 14, 2011 10:54 pm 
--- Здрасти Sum,
При това положение под деколтето ( в червено) цицоните( оградени с черно) трябва да са силиконови !?

Здрасти, bozman.
Не знам дали гърдите трябва да са силиконови, но виж оправи лявата гърда, че нещо много несъразмерно си я нарисувал спрямо тялото. Къде си виждал гърда да започва от ключицата на раменната кост? :D

Мисля, че въпросът дали на вазата е нарисуван мъж или жена няма голямо значение, защото при одрисите има жени Басилевси. Например след смъртта на Севт III, неговата съпруга Береника поема властта да управлява Одриското царство като Басилевс. Ето нейна монета, на която пише BEPENIKHΣ BAΣIΛIΣΣHΣ /Береникис Басилисис/
Прикачени файлове:
BEPENIKHΣ BAΣIΛIΣΣHΣ.jpg
BEPENIKHΣ BAΣIΛIΣΣHΣ.jpg [ 80.72 KiB | Прегледано 2502 пъти ]

Така че не виждам никакъв проблем.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Пет Сеп 16, 2011 11:43 pm 

Здрасти, bozman
--- Здравей,

Не знам дали гърдите трябва да са силиконови, но виж оправи лявата гърда, че нещо много несъразмерно си я нарисувал спрямо тялото. Къде си виждал гърда да започва от ключицата на раменната кост?
--- Как къде съм виждал - ами точно на вазата виждам. Дали я нарисувал гърдата на раменната кост или на дупето й, си е проблем на художника - не е мой. С. Дали например ги рисува на второто място.

Мисля, че въпросът дали на вазата е нарисуван мъж или жена няма голямо значение, защото при одрисите има жени Басилевси.
--- Да , няма проблем дали е мъж или жена, но дали е василевс, Бог или някоя пияница с мъжа си, е важен проблем. Аз лично и при двамата не виждам "василевски" отличия. Това си е пиянска сцена. Да не се забравя, че пиянтвото се е смятало за "временна лудост", а лудите по рождение са почитани като Божи хора, наравно с прорицателите.

Например след смъртта на Севт III, неговата съпруга Береника поема властта да управлява Одриското царство като Басилевс. Ето нейна монета, на която пише BEPENIKHΣ BAΣIΛIΣΣHΣ /Береникис Басилисис/
Прикачени файлове:
BEPENIKHΣ BAΣIΛIΣΣHΣ.jpg

Така че не виждам никакъв проблем.
--- Ами тази монета с какво обяснява картинката на вазата ? Да питам ако някой отбира от старогръцки - това двойно ΣΣ от монетата, има ли го при стрг. език като регламентирано положение ?
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Сеп 17, 2011 12:51 am 
Да бе....пиянска сцена друг път. :lol: Като стане въпрос за одрисите вие там от палубата май само пияници и кървавици виждате.. и женски гърди. :sleepy: :D
Спри алкохола боцмане щото перчема ти пречи да виждаш. Заметни го назад като едно време както правеше когато беше млад и си отвори очите. После мисли и пак гледай..... :arrow: нали тая фраза беше твоя „по-малко чети, повече мисли”. ;)]
Излагаш се с тия пиянски изцепки.
Да виждаш на вазата някой от персонажите да държи чаша или бокал? Да виждаш случайно някой да пие от кана или дамаджана?
Ама вие митраистите много олекнахте бре..... със всеки следващ пост започвам да се отчайвам от вас. :?
Много се излагате. :cry:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 330 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]