ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Съб Окт 21, 2017 11:31 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 330 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО
Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 12, 2011 12:46 pm 

Здравейте, страхотна идея имате! Включвам се късно и моля да ме извините, ако това вече е известно, а именно : Кибела е гръцкото име на Богинята. На шумерски тя звучи Kug-Bau, Kubaba; лидийското и име е Kuvav или Kufav, което йонийците изписвали Kybêbê . Надявам се да е от полза при разчитането на монетите :)

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 12, 2011 1:50 pm 

Здравей, kagamia!
Кибела /Ки-бела/ не е гръцко име на богинята, а трако-фригийско име.
При грците наред с хилядата им божества Великата Богиня Майка Кибела е по известна с името Деметра като богиня на плодородието. Казват, че грците възприемат култа към Кибела от фригите/бригите и както със всички чужди божества те напасват култа към своето си разбиране.

Виж тази тема от форума:
viewtopic.php?f=3&t=64&start=50

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 12, 2011 7:43 pm 

Говорим за едно и също нещо, но май не се разбираме. Именно на тракийски (Лидия, Фригия) има разлика в изписването и произношението, като фригийското ''Kubileja'' е по- близо. Става въпрос за възстановяване на език по надписи от монети, мисля, че всяка дреболия е от значение. Не съм казала, че е гръцка богиня, а че гърците я изписват Cybele и това не го казвам аз, а най- разни автори като нап. :
http://books.google.co.za/books?id=MpKr ... av&f=false
http://books.google.co.za/books?id=HVur ... av&f=false
http://books.google.co.za/books?id=Y9O9 ... av&f=false
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 12, 2011 8:57 pm 

Цитат:
Именно на тракийски (Лидия, Фригия) има разлика в изписването и произношението, като фригийското ''Kubileja'' е по- близо. Става въпрос за възстановяване на език по надписи от монети, мисля, че всяка дреболия е от значение. Не съм казала, че е гръцка богиня, а че гърците я изписват Cybele.

--- Здравей Кagamia,
Радва ме факта, че дружинката се увеличава, тъй като работа е като за Сорбоната, а не за форум. Като че засега се оформят две граници в които трябва да "орем". Долната е фригиайско-финикийската азбука и имена, и горната - гръцко-латинската азбука и имена. Тъй като "Мен" казва, че гърците нагаждали нещата към собствените си разбирания и това е разбираемо, то очевидно ако смятаме, че одрисите са имали собствена реч и култура, то те също са нагаждали понятията според собствените си разбирания. Тук трябва да има две "течения" в изписите на монетите. "Радикално", което си служи с новогръцки или латински знаци и понятия (или част от тях) и "консервативно", което използва предимно фригийско-финикийска терминология (или част от тях). Разбира се няма как да се локализират тези течения в "монетарната практика" на географски принцип, но някъде по средата трябва да е одриската реч. Ако имаш "под ръка" фригийски термини, давай ги, не се знае от коя туфа ще изкочи зайчето!
Също така искам да предпазя колегите тук от изпадане в крайни твърдения. За да бъде твърдението "крайно", то трябва да се знае от кое време е спрямо "опонентското", как е базирано в речта спрямо опонентското и т.н. Тези неща не са уточнени спрямо монетите и термините в монетите (Без значение дали говорим за Кибела или за Митра) и завързване на спор, кой какво знае и го смята за вярно е дълбоко погрешно и крайно неефективно.
Какви са резултатите - това е интересното, а дали са базирани на "вярни" или "невярни" представи изказани по Уики и др. цитирани страници не е интересно. Търсим одриската реч с всички позволени и известни средства И също така със всички неизвестни и неутвърдени средства. И втората част е особено важна, защото АКО първата беше приоритетна, досега да бяха открили тази реч учени в българско и околностите.
Поздрави и успехи.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Авг 12, 2011 10:54 pm 

Това с локализирането на монетите си е точно така. От само начало търсехме монети от Балканите за целта. После преминахме и към останалите.
Но в крайна сметка, си има монетарница и лесно се разбира, къде е сечена и от това, какво наречие или диалект. Ако няма монетарница, пък си има място на намиране, преобладаващо намерените на балканите от единия диалект другите от другия. Това съвсем общо, но като за начало да се концентрираме към Балканските монети и да допълваме от другите само при нужда и то след като сме определили разликите им (ако имат такива).

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Авг 13, 2011 8:55 pm 

[quote="bozman"]

Радва ме факта, че дружинката се увеличава,

Благодаря за сърдечния прием, Боцмане,
отдавна хвърлям по едно око там, където мярна аватара ти, харесвам сериозната работа 8-) . Признавам, не съм изчела всичко, не би ми стигнал живота, то куцо и сакато прописало. Ще проследя докъде сте стигнали и ще си прегледам снимките.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Авг 14, 2011 1:41 am 

Пистирос, Ветрен, Пазарджишко

Прикачени файлове:
pistiros,%20vetren.jpg
pistiros,%20vetren.jpg [ 14.11 KiB | Прегледано 2713 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Авг 14, 2011 1:56 am 

Пеласги - азбука и текстове от остров Лемнос и Крит:

Прикачени файлове:
istros, thrace, 400bc.jpg
istros, thrace, 400bc.jpg [ 13.63 KiB | Прегледано 2719 пъти ]
drug plsg.jpg
drug plsg.jpg [ 38.05 KiB | Прегледано 207 пъти ]
7v bc Krit.gif
7v bc Krit.gif [ 71.11 KiB | Прегледано 193 пъти ]
7 v. bc Krit.gif
7 v. bc Krit.gif [ 23.68 KiB | Прегледано 207 пъти ]
Lemnos 5.jpg
Lemnos 5.jpg [ 45.57 KiB | Прегледано 204 пъти ]
Lemnos 4.jpg
Lemnos 4.jpg [ 23.4 KiB | Прегледано 204 пъти ]
Lemnos 3.jpg
Lemnos 3.jpg [ 25.86 KiB | Прегледано 209 пъти ]
Lemnos 2.jpg
Lemnos 2.jpg [ 13.57 KiB | Прегледано 204 пъти ]
Lemnos 1.jpg
Lemnos 1.jpg [ 16.85 KiB | Прегледано 212 пъти ]
Lemnos.gif
Lemnos.gif [ 29.44 KiB | Прегледано 206 пъти ]
palphabet.gif
palphabet.gif [ 4.36 KiB | Прегледано 2735 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Нед Авг 14, 2011 7:58 am 
Охооо, значи, докато аз си вея… ушите из моретата, следя АБВ то и викам, де отидоха тез хора, те ‘сичките тука били :IP

Да, наистина работата е за Сорбоната, ама там не могат я свърши тая работа, щото и там има поръчки… :D

Супер интересни работи сте извели, почвам да ги чета и да ги мисля, квото мога и аз ще помагам.
Макар, че аз съм по торпелирането на по-късните ментарджийски монтажи – „славянства” и „руснянства” *svirkam si*

Поздрави за всички /отивам да чета за Митра :sunny: , че нещо Инвиктусчето беше се поумълчало напоследък…/

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Нед Авг 14, 2011 5:01 pm 

Благодаря за сърдечния прием, Боцмане,
--- Аз съм гостенин в този форум и на тази земя Кagamia; благодарности ---> към Админа - за мене швабски чай "Perlenbacher".

Ще проследя докъде сте стигнали и ще си прегледам снимките.
--- Отворих една друга тема в "лингвистика", за текстове извън одриския проблем. Нека има малко хигиена тук, в този сектор, клипера и без това вече има крен от тази камара от монети.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 330 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]