ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Чет Авг 24, 2017 9:48 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 88 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Вечният календар на българите
Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 02, 2013 3:37 pm 

Мисля че анализа на Кръстьо Минев е за това изображение на календара:
Прикачени файлове:
_календар_на_БЪЛГАРИТЕ__7b478_25832233.jpg
_календар_на_БЪЛГАРИТЕ__7b478_25832233.jpg [ 165.81 KiB | Прегледано 189 пъти ]

Цитат:
Смисълът му е в това, че е графичен израз на хармонията. Хармонията се проявява като баланс на противоположното действие на денят и нощта, на противоположни сезони, Ин с Ян, на числото 1 с числото 9, 7 с 3, 6 с 4, 8 с 2. Цифрата 5 хармонира сама със себе си. Числата в деветична система са сакрален поглед към 9 организационни нива “енергия - материя”, а след отстраняване на числото 5 в центъра се превръщат в Ба-Гуа (осем триграми = 23). Трансформацията от деветична в осмична система е важно от информационна гледна точка.

И затова съм правил моя анализ върху същото изображение.

-- ще е интересно как ще изглеждат, изображенията на ''канатицата'' и ''маказ'' проследени в оригиналния вид да "матрицата".

При стария вариант изглежда по като за канатица и маказ:
Прикачени файлове:
old stile.bmp
old stile.bmp [ 520.34 KiB | Прегледано 2583 пъти ]

Даже незатвореността на обикновената канатица, не ми вдъхваше доверие ... при този вариант има затвореност и цялост.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 02, 2013 4:51 pm 

Само,че не знам кой го е рисувал (от къде е идеята за) това изображение.
Изследванията върху календара са на базата на именникът. Календар няма намерен, още повече такъв като този на снимката. Правил е опит за реконструкция, но как е било не се знае.
Или се знае, но не съм намерил нищо друго за него. И как е изобретен до това завършено изображение на снимката нямам идея.
На мен ми прави впечатление неудачното число 17 през което време съвпадат двама последователни владетели възкачили се в шегор.
Дори още са спорни животните с които наричат годините. А, че това са години също са хипотези.
Има много малко информация за него за съжаление.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 02, 2013 5:04 pm 

miroki написа:
Календар няма намерен, още повече такъв като този на снимката. Правил е опит за реконструкция, но как е било не се знае.

sum написа:
...
Художникът Александър Лудколев обобщи най-старите варианти на календара и създаде съвременната ни представа за него.
...

Кръстъо Минев

Иначе и аз съм скептичен, не може да се навързват толкова работи в едно ... малко нереалистично седи *no*

Но иначе числото 40, също се свързва с татвите, това което се сещам е за 40-те дни след смъртта, някой може ли да обясни защо са тези 40 дни ?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Яну 02, 2013 7:12 pm 

alex написа:
... това което се сещам е за 40-те дни след смъртта, някой може ли да обясни защо са тези 40 дни ?

http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=31&t=14

На горната страница има две мнения на sum, в които той обяснява смисъла на 40-дневния период след смъртта на човек. Използвай търсачката в браузъра си (с ключ "40"), за да ги откриеш.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Яну 03, 2013 11:45 am 

Цитат:
Художникът Александър Лудколев обобщи най-старите варианти на календара и създаде съвременната ни представа за него.

Не знам какви стари варианти е имал в предвид. Просто нямам информация за такива.
А на изображението месеците са животни, а по данните годините са животни, а месеца число.
т.е. годината е Вол а месеца да речем 4 ти.
Някак си ми е странно.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Яну 15, 2013 11:36 pm 

С риск да стане наистина прекалено, и с голяма доза издевателство над нормалните методи на обследване :ku-ku:

Ако приемем графичното изображение на маказа и двойния маказ, като числови стойности, тоест 120 и 40, и проверим ако изображението на "катаницата" е изобразена чрез тях, ще се получи 2 по приблизителната форма на маказ 120, и 1/2 приблизителната форма на двоен маказ = 20, и се комплектуват в една стойност...
Се получава 260, колкото е другия календар на маите :IL

Поздрави :sunny:

Прикачени файлове:
old stile-lunen.bmp
old stile-lunen.bmp [ 790.33 KiB | Прегледано 2290 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 31, 2013 2:04 am 

Sum писа:
"...По времето на Премъдрите, хората, от онова време, са тачели само тези два нулеви дни през годината. Единият е бил мъжки, а другият женски празник и са ги празнували през четири години. Съответно това са празниците на сърцето /силата любовта/ и на самосъзнанието /силата на избора/."

Понеже сега покрай Коледа и Нова година постоянно навсякъде се повтаря думата празник и след като бях достатъчно облъчен от поредното TV-предаване, накрая взе че ми светна. Откъде е етимологията на думата празник – от празен? Ами то излиза, че думата с която отбелязваме/почитаме дати и събития – празник, е произлязла именно от почитането на тези празни дни. Явно след заминаването на премъдрите човеци, народонаселението е започнало да забравя какво точно се е почитало на празник /т.нар. от sum нулеви дни/ и е започнало да нарича всеки купон, радостно събитие, почитане - празник /Според мен е трябвало да се вика пълник -пълни чаши, чинии, сърца, къщи, обори, хамбари, ама кой да ме пита?/

Матей 16:26
... защото каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си? Или какъв откуп ще даде човек .. ..... ..?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Дек 30, 2014 10:22 pm 

Историята тръгва в началото на 20 в. когато е намерена каменна стела с изображения и това се определя като календар. Започват различни изследователи да правят интерпретации на базата на писмени извори и тази стела е наречена Календара на българите. Аз лично не съм я виждал, нито снимка, намерена е в югозападна България, може да е в музея в Благоевград или някъде в София в НИМ или Археологическия институт с музей към БАН. Ето едно видео-лекция на доц. д-р Явор Шопов на когото принадлежи датировката на календара.

https://www.youtube.com/watch?v=kzBuzV9hgms

Аз нямам мнение относно календара, но Шумерския и Българският са едно към едно, не знам защо се търси някаква уникалност на нашия, те са еднакви.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 88 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]