ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пон Окт 23, 2017 6:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ТАНГРА
Ново мнениеПубликувано на: Пет Май 07, 2010 9:55 pm 

И "Център за изследвания на Българите" с директор Георги Бакалов е към фондация "Тангра ТаНакРа".
Бакалов е покръстен евреин, член на ложата "Б'НАЙ Б'РИТ", известна в САЩ като Еврейското Гестапо.
Като се поразрови човек все масони, тамплиери, ротаристи се крият зад тези антибългарски фалшификации.
Битката между Бал и Ехова продължава.
Много ги е страх да не би народа на Бал да си спомни за силата която носи.
Е, един си спомни, ред е на останалите...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Май 07, 2010 10:18 pm 
Ааааа.... :shock: Аз блея гаргите два дена а виж ти каква яка тема за Тангра сте захванали..... :D
ГустоИнфинити причините да ни правят на маймуни относно нашата история са политически. Угодно е на руснаците да сме тюрки, защото тогава казват че са ни дали писменост и култура. :twisted: Угодно е на гърците и другите съседни държави да сме тюрки, защото така имат повод да ни крадат земите…. :twisted: И са ги крали. :idea: А за нас остава - Мольчат и не мислить. Патаму що сте орангутаньй. :cry:
Я виж на картата каква е била територията на България след турското робство
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... e37009ddfa

А я виж сегашната ни територия и ще разбереш колко са дялнали от нас.... :cry: И всичко тръгва от помияра Златарски, който „научно” доказал, че ние сме тюрки от Алтай. При това положение след турското робство на преговорите Великите Сили казали: „ами щом сте тюрки какви притенции имате…”. И хоп….. на ви на гърците българска земя, на ви на турците земя, на ви на сърбите земя, на ви на румънците земя.... :twisted: Виждаш ли как са ни осакатили територията заради помияра Златарски и цялата пасмина около него? :twisted: :mrgreen: :evil: :o :shock: :twisted: :mrgreen:
Дали зад тези събития стоят гадните съзнания „ТЕ”….. не знам :neznam: Ама сигурно ще е така. Sum на няколко пъти писа ,че от хиляди години никой не се е откопчвал от тяхната примка. Ами как да се откопчим като нямаме знание за себе си и крешака???

Dimitar много яко си извел това за Георги Бакалов...... ::yes::
Аз се сетих за друг наш любим историк пазещ вещо произхода на българите-тюрки. Това е проф. Христо Матанов. Той е бил агент на ДС- шесто управление от 1983 година. :idea: Прякора му бил Петър.
"Петре, Петре… докато изпеят първи петли 3 пъти ще се отречеш от мене" – Че и Петър-Матанов така.....

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 08, 2010 2:56 am 

Нашите родни историчари Златаристи, Бешевлисти, Овчаристи, Мошавлисти, Милош Сидоровисти, Геза Фехерлисти и всякакви други да не кажа „глисти” искат да ни убедят, че ние, българите, сме се пръкнали от този леден планински завързалак?!? Е как не ви е срам господа учени…
Уважаеми sum, като цяло си прав, само ми позволи да направя едно малко уточнение. Милош Сидоров развиваше местната (автохтонната) идея за произхода на българите още в средата на 90-те години. Той пишеше за Ганчо Ценов, когато никой друг не го споменаваше, освен покойния Здравко Даскалов. Така че, бъди добър, да не го нареждаш до Златаристи, Бешевлисти, Овчаристи, Мошавлисти (тия пък кои са?!). Сидоров пръв свърза българската сурвачка с кадуцея на Хермес - от това по-голямо доказателство за местния ни произход, здраве му кажи. Колкото до Тангра, единственият балкански топоним, който донякъде напомня Тангра е беотийският/пеласгийски град Танагра. Танагра е култов център и претендира за родно място на Хермес - бога на тракийските царе според Херодот. Ако има някаква "тангристка следа" в трако-българското религиозно наследство това може да е именно Беотия и Танагра. Между другото, по темата за Тангра и Зевс има една прилична статия на Павел Серафимов - Sparotok http://sparotok.blog.bg/politika/2009/11/21/tangra-i-zevs-dvete-lica-na-edin-i-syshti-bog.440367. Надявам се, че него няма да го обявиш за "Златарист и Мошавлист". Sum, не ме разбирай погрешно, не се заяждам на дребно, просто защитавам името и творчеството на човек, който очевидно не си чел и не познаваш. Напоследък се появиха много закъснели и (вероятно поради това)шумни "автохтонисти", които разбрали-недоразбрали бързат да заклеймяват. Нямам пред вид тебе, sum, говоря по принцип.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 08, 2010 11:14 am 
Здрасти, ardabur.

Прочетох отново какво съм писал вчера. Да, М.Сидеров съм го сложил при учените, които десетки години ни втълпяват, че сме тюрки. Това е грешка от моя страна.
Явно вчера на едно място съм сложил автори, с които през годините не съм бил съгласен с написаното от тях…
Бях чел една книга на Милош Сидеров за… „религията на седемте” /не помня точното заглавие на книгата/. Честно да ти кажа въобще не бях съгласен с написаното от него, че старите българи почитали седем планети от Слънчевата ни система, защото толкова са познавали. Знаеш, че шумерите, акадците и т.н. при преселението си от Балканите в Двуречието са познавали 10 планети, а може ли някой да обясни как така същия народ, който е останал тук ще познава само 7 планети? Как става тази работа въобще не ми е ясно. Нали нашия календар започва от годината на потопа на Черно море /5505 пр.Хр./? Значи българите ще познават 12-те съзвездия с техните 2160 годишни периоди, ще знаят колко е продължителността на една година /365, 2421875/, ще знаят, че календара избързва с един ден на всеки 88496 години, а няма да знаят колко са планетите в Слънчевата ни система. Не е ли глупаво?
Сещам се още, че М.Сидеров беше установил някакво системна закономерност, свързана с числото седем. Пишеше за седем църкви, седем свещеника или май бяха светци, седем порти, седем синове и други неща, свързани със седмица, които вече не помня. Та при тази свещена за него седмица бяха сложени и седемте планети, които според него българите познавали. Беше натаманил и розетата от Плиска в тази седмица, заради седемте лъча. Никой автор досега не е обърнал внимание, че руните, записани на седемте лъча от розетата визират Силата в човек, а планетите означават, че чрез тях човек придобива или овладява Силата за себе си. Но обърни внимание на факта, че записаните на розетата планети не означава, че българите САМО тях са познавали от цялата Слънчева система, нали?
…След това имаше някаква стъкмистика за знака IYI, който и той не знам си как ставал на седмица и т.н..
…Сещам се още с кое не бях съгласен, че името българи означавало „славещ седемте светци”. Тези седем светци образували някакво цяло. В тази връзка беше писал за седмочисленици, седем ангели, седем архангели и други такива…
…А, да... сетих се. Милош Сидеров беше писал в книгата си, че седмицата била много познат символ в Иран. Идеята е взета от Петър Добрев. Той е писал, че в някаква иранска група езици се среща думата "блъгер" или май беше "благер", която означавало цяло, съставено от седем отделни части. /дано не бъркам/
На тази основа М.Сидеров пише, че българин означавало "славещ седемте".
А по този начин праща корените ни директно в Иран.
Кое му е автохтонното тогава?

Явно си много запознат какво е писал Милош Сидеров, в което разбира се няма нищо лошо. Може да греша и той да не защитава иранската теория, и да е автохтонист, както твърдиш.
Но все пак знаеш ли дали е писал нещо за Тангра? Ако е писал представи неговото виждане по въпроса.

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 08, 2010 4:45 pm 

Здрасти sum,
далеч съм от мисълта да се превръщам в адвокат на Милош Сидоров, пък и не смятам, че той има нужда от това. Прочети статията му за сурвакницата и кадуцея и пак ще си говорим дали не е автохонист. http://www.ivanstamenov.com/files/milosh-surv.pdf Само ще припомня, че когато излезе книгата му "Блъгарианството. Религията на седемте" (1997) ОФИЦИАЛНО автохтонисти в България нямаше. Може някой в частни разговори да е застъпвал подобни становища, но книги с подобни идеи човек не можеше да прочете. Книгите на Ганчо Ценов все още бяха недостъпни и едва през следващата 1998 г. издателство "Златен лъв", благодарение на инициативата на изключителния Димитър Чиликов (поклон!) издаде "Кроватова България". През същата 1998 г. беше публикувана и книгата на Йордан Табов "Старите българи" - смея да твърдя, че това е първата "автохтонистка" книга в новата българска историческа литература. Така започна всичко, после се появиха Емил "Зиези" Живков, Асен Чилингиров, Иван Стаменов, Павел Серафимов и всички онези смели и вдъхновени изследователи, на които се възхищаваме днес. Но през 1997 най-еретични бяха книгите на Петър Добрев:). Днес от гледна точка на информацията, с която разполагаме, е лесно да отхвърлим дадена теза, но тогава данните бяха оскъдни и книгата на Милош беше като жива вода. Що се отнася до розетата - колкото изследователи, толкова и мнения. Наскоро четох в сп. "Осем" една статия, че в розетата била кодирана Менделеевата таблица...Може и да е така, не съм компетентен.:) Една от идеите на Милош за Тангра тогава беше, че името значи Грейнал (Светъл) Ден - ДенГрей (с. 146 на "Блъгарианството"). Нещо подобно пише сега и Павел Серафимов - Sparotok.

Желая ти здраве и щастие

Flavius Ardaburius

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 08, 2010 5:52 pm 

Sum беше писал веднъж за Тангра и Тангризма...
Цитат:
Казвал се е Таунгри. Живеел е на изток в подножието на голям планински връх. След неговата смърт хората са тачели знанието му и са посочвали на другите хора мястото, където е живеел. Така с течение на времето с неговото име са обозначили и самия връх. Може и до ден днешен да е запазено това име… кой знае…
Знанието, което давал Таунгри на хората, е било изразено в неделима връзка между шестоъгълниците. По негово време той е говорел на хората за пчелната пита, или това е корубата на костенурката. Така че след неговата смърт съзнанието му се е сляло с пчелната пита… или това е Върховният космически разум, познат на индусите с името ПараБрахман.
По този начин хората от онова време са тачили човека Таунгри, и неговото знание за Върховния космически разум… След неговата смърт хората са го обожествили.. защото е постигнал сливане с този Висш Разум. И ето го в днешно време - бог Тангра.

Знанието, което Бал е дал на древните българи е било далеч по-обширно от това на Таунгри.
Може би с времето знанието на Бал да се е загубило и после да е останало само това на Таунгри...
Но не това е древната религия на българите, както някои се опитват да ни го втълпят.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пон Май 10, 2010 1:19 pm 
Здрасти, ardabur.
Съгласен съм с теб. Позволи ми да добавя само още две имена.
Хр.Маджаров - Цикъл брошури „космически план отпреди 5500г.” 1993; „Мелхиседек” 1995; ”Български мистерии” 1993; „Богомилите” 1997
М. Драганов „Кога всъщност е създадена българската държава” 1994

А сега за кадуцея.
Чел съм много внимателно статията на М.Сидеров за кадуцея и сурвачката и определено с първата част от написаното съм съгласен.
Но с неговото твърдение, че „Кадуцеят най-често се изобразява като пръчка, около която са увити две змии в противоположни посоки” не съм съгласен, защото в жезъла на Хермес няма такива елементи. Лично съм снимал в „Пергамон” жезъла на Хермес. Виж го:
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 40.72 KiB | Прегледано 254 пъти ]

На кадуцея няма изобразени две змии, а има ЕДНА змия с две глави! …И няма никаква пръчка, около която да се увиват змиите.
Оттук нататък написаното от М.Сидеров за сравнението между кадуцея и сурвакницата е грешно, защото на базата на своето предположение той някак си приобщава тълкуването на Курт де Гебейн, че “Златната пръчка”, около която са увити двете змии, е небесният екватор. Всъщност, ето какво пише авторът:
„Едната змия, по-конкретно “светлата”, “мъжката”, представя слънцето, т.е. неговия видим път на небето (еклиптиката) в течение на една година. Другата змия (“тъмната”, “женската”) символизира нощта. Тяхното отдалечаване от пръчката (т.е. от небесния екватор) означава увеличаване на деня и съответно намаляване на нощта по време на първата половина от годината, и обратния процес по време на втората половина.”

Вече сигурно разбираш, че Гебейн греши в теорията си, че кадуцея представляват „пътеките на слънцето и на луната”, защото на жезъла на Хермес има не две, а една змия с две глави.
Така че заключението на М.Сидеров, че „Кадуцеят (суровакника), символизиращ точките на пролетното и есенното равноденствие, както и на лятното и зимно слънцестоене върху кръга на соларната година” за мен е грешно.

Но това мое виждане относно статията на М.Сидеров не прави жезъла на Хермес по-малко български. Напротив… но това е друга тема.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Здрасти, Dimitar.
Изуми ме, че си запазил написаното от мен на оня модератор от „Войни на Тангра”. Всъщност едва ли на някой ще се хареса моето становище относно произхода на думата „тангра”. Ама много важно…
Според мен, когато говорим за Тангра имаме случай на мъдрец с негови последователи. Като например Христос и християни или Буда и будисти.
Писал съм, че знанието на мъдреца се разпростирало само до Космическия Разум /шестоъгълника от Крешака/. Така че предполагам вече е ясно какво било неговото знание.

Вижте на сайта на „Войни на Тангра” какъв символ са сложили за Тангра. /заграденото с червен кръг/
Прикачени файлове:
2.gif
2.gif [ 19.72 KiB | Прегледано 3708 пъти ]

А този символ има ли нещо общо със знака IYI?
НЕ!

Нека припомня какво бях писал за древния град Угарит, който е датиран към 7 хил.г.пр.н.е.:
Учените са установили, че преди да бъде унищожен в 12 в.пр.Хр., в него е имало два храма - на Баал в западната част и на Даган на върха на централната могила.
„Храмът на Даган бил изграден от огромни дялани камъни, подобно на градовете на Хетите на север” - твърдят учените.
Нека поясня, че Угарит сега се намира в днешна Сирия. Но друго е по-интересно, и то е, че в друг голям град, които също е бил унищожен по същото време - Библос /намира се сега в Ливан/, пак е имало два основни храма на Баал и на Даган!
Светилището на Даган се свързва със шумерския бог Дингир – Уту /Тангра/.
А светилището на Баал се споменава в книгите "Царства" на Библията. Там пише за храма Баал-Астарта.., и как в „него са се събирали множество поклонници от Месопотамия и долината на Нил”.
Коя все пак е богинята Астарта?
Тя е финикийска богиня на плодородието, и чувствената любов. В гръцкия вариант това е Ищар, а в римски литературни източници, Астарта е отъждествявана със Селена и Артемида, и по-често - с Афродита. С две думи – богинята Астарта е КИБЕЛА!!!

http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 9&start=20

Да видим отново какво пише Иван Танев Иванов за надписа от колоната от Мадара: „според превода на В. Бешевлиев в Мадарския надпис думичката "бог" се споменава два пъти, веднаж като бога, дал власта на Омуртаг и втори път като "бог Тангра"! На кого Омуртаг всъщност е направил жертвоприношение, на този, който му е дал властта или на някой си бог Тангра? Ако освен главния си бог, който дава властта, прабългарите са имали и втори бог Тангра, колко богове всъщност те са имали?"

Разбирате ли за какво иде реч?.. На колоната от Мадара са упоменати ДВА БОГА, точно както е било в Угарит и Библос. А вече е ясно, че там е имало ДВА главни храма. На Баал и на Дингир Уту /Тангра/.

Така че според мен можем да твърдим, че неизвестният за днешните изследователи върховен Бог на българите е Баал, а не Тангра!

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 1:00 pm 

Преди доста време, разсъждавайки върху името на древния бог на българите Баал (Бал/Бел) и старата титла на българските/тракийските владетели канос (канас/княз), провокиран от писанията в други теми от този форум, ми хрумна интересна хипотеза, която струва ми се, ще ви бъде интересна.
В съвременния български език думата балкан е синоним за планина като цяло, както и топоним за обозначаване на Стара планина конкретно. Разсъждението ми беше в посока, че планините са най-високо извисяващите се природни формирования и е логично чрез тях да се дава естествена аналогия с най-високо стоящия Творец на Видимия и Невидимия свят. Разчленявайки думата на своите фонетични съставки – Бал (Баал) и кан – лесно установяваме, че тя е изградена от името на древния български бог, както и корена на думата за обозначаването на българските владетели. В един момент ми „светна”, че в съвременния български език думите за Върховния Творец и за земния владетел имат еднакъв корен – Господ и господар – като очевидно към понятието за Върховния е добавена наставка (-ар), за да се образува думата за земния. Според мен звучи напълно логично, този принцип да важи и за старата владетелска титла на българите – като към „кан” се добавя наставката –ас (-ос) – от което пък следва логичния извод, че понятието „кан” е аналог на съвременното „Господ”. Разчитайки по този начин топонима Балкан, установяваме, че той би трябвало да означава буквално „Господ Бал”, т.е. най-високо стоящия.
Как ви се струва тази хипотеза? ::thinking::

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 9:42 pm 
:IL :shock: Да бе..... според мен е възможен такъв прочит на думата "бал-кан/ос/" :idea:

Върнете се в началото

Ново мнениеПубликувано на: Съб Май 15, 2010 10:20 pm 

Що ми се струва, че тая дума вече са я нищили във Форума? И все пак е напълно правдободобно, да. :) Евала! :[)]I:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]