ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Нед Окт 22, 2017 1:07 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Идеите на alex
Ново мнениеПубликувано на: Чет Май 16, 2013 8:04 pm 

Попадна ми нещо относно етимологията на думата църква:

Цитат:
Етимологията на черква е от гръцкото kyriakon "черква", буквално "Господне (място)". В славянски думата е дошла през готски, същата дума се използва в съвременните германски езици, напр. нем. Kirche, англ. church, kirk.
На старобългарски е цръкы (винителен падеж цръкъвь) с варианти црьк-, цир(ъ)к-, цьрк-, чьрк-, цђрк-, црђк- и т. н.
"Черква" и "църква" са като "черна" и "църна" - едното е характерно за източните говори, другото за западните. Това се вижда в топонимите, напр. Бяла Черква, обаче Бела Църква. В книжовния език формата "църква" е взета не от западните говори, а от черковнославянски.

Но има един интересен надпис в който се пише ЦРТКЬВИ/ЧРТКЬВИ ако не и ЦРТСЬВИ/ЧРТСЬВИ
Ето тук на 116-та страница:
http://www.otzvuk.com/Knigi/html%20book ... 0pismo.pdf

Което ме навежда на мисълта че етимологията може да се изведе от ЧРТ СЬВИ - ЧЕРТ - черта, чертици т.е. може да означава изображения.

Сега се сещам и за изречението от Черноризец Храбър в което пише "чертъми и резкъми" на които писали преди, и винаги съм се чудел защо казва и черти и резки та те са едно и също. Ама ето че под черти може да се има и предвид и изображение... Каквито са пиктографските изображения по плочките от Градешница.

Тоест църква или черква да означава изображения свещени.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Май 09, 2014 1:13 pm 

Печат от Гьобекли тепе:
Прикачени файлове:
gobeklitepe-jeroglifi.jpg
gobeklitepe-jeroglifi.jpg [ 75.77 KiB | Прегледано 1250 пъти ]

Прочетено от зад напред АУМ
Допълнение:
Възможни варианти: М - НИ/ИН - ПИ/ИП/АИ/ИА

Последна промяна alex на Нед Апр 03, 2016 9:06 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Фев 17, 2016 10:06 pm 

Понеже тръгнах да разчитам още един надпис, но се върнах на старата тема за Кьолменския надпис.
Ако погледна критично мога да кажа че това което не ми пасваше си го донагласих с знанието което имах от форума.
-----
Сега с нов поизчистен поглед (което не пречи да е също толкова грешно) мога да корегирам разследването си :)

Руни:
NΛΑΣII ΛΕΤΕΔII ΛΕΔ IIΕΙIIΔΑ ΚΑГD • Ξ • ΙΒΑD • ΖΕ ΣΑ Ξ IIΗIIЕ ΤΕΣΑΙ ΓΕΚ • Α ΓΗΑΒΑΛΒ

Звук:
ИЛАЗН ЛЕТЕИН ЛЕИ НЕЙНИА КАПР • Ξ • ИБАР • ЧЕ ЗА Ξ НИНЕ ТЕЗАЙ ДЕК • А ДИАБАЛБ

Смисъл:
ИЗЛЕЗ ЛИТНИ, СЛЕЙ СЕ С НЕЙНИЯ ЧИСТ • ЗВУК • ИБАР • ЗА ЗВУКА НЕДЕЙ ТЕЗЕЙ ТЪРСИ • А ДИАБАЛ
----
Вариант 2
Звук:
ИЛАЗН СЕТЕИН ЛЕИ НЕЙНИА КАПР • Ξ • ИБАР • ЧЕ ЗА Ξ НИНЕ ТЕЗАЙ ДЕК • А ДИАБАЛБ

Смисъл:
ИЗЛЕЗ, СЕТИ СЕ ДА СЕ СЛЕЕШ С НЕЙНИЯ ЧИСТ • ЗВУК • ИБАР • ЗА ЗВУКА НЕДЕЙ ТЕЗЕЙ ТЪРСИ • А ДИАБАЛ

Последна промяна alex на Пон Мар 14, 2016 1:05 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Фев 17, 2016 10:48 pm 

Прикачени файлове:
10409756_719113118165129_2687070971265641316_n (1).jpg
10409756_719113118165129_2687070971265641316_n (1).jpg [ 124.96 KiB | Прегледано 38 пъти ]

Това е възстановка на Kreksofin на съда от Ковил
https://www.facebook.com/Kreksofin.Art/?fref=ts

Вижда се че изображението използвано по рано за тълкуване на съда е манипулирано:
Прикачени файлове:
200-a1d0f07940.jpg
200-a1d0f07940.jpg [ 167.33 KiB | Прегледано 29 пъти ]

Цитат:
Върху този съд фигурата „пясъчен часовник“ е използвана в три случая: за изобразяване на Великата майка, на Сина-Бог и (като вариант) на Свещенослужителките. Великата майка е поставена над едната дръжка на съда. Така дръжката, това. за което държим, се оказва знак за онова, на което държим. Синът-конник, вероятно преминал през посвещение, отъждествил се с Майката и постигнал божественост, е изобразен над другата дръжка. Вдясно от Майката и от Конника са редиците изображения и знаци, които ги характеризират. Така урната се разделя на „женска“ и „мъжка“ половини. Вдясно от Майката стои редичката на нейните свещенослужителки. под които има лента със знака S, ограден отгоре и отдолу с двата вида ъгли на творческата и активност. От другата и страна, вдясно от изображението на Конника, е „мъжката“ половина на съда. Чрез трите квадратни спирали вероятно е обозначен процесът на посвещаване на Сина („познай себе си“), чрез което се постигат три вида знание-мъдрост (за това - по-нататък). Под спиралите е изписан знакът на Бащата „вода“. Той присъства като зигзаг и над главата на Великата майка, а също и под нея. заедно със знака XX на раждането/умира-нето=индивидуалния живот. Най-долу, в лентата при дъното на съда, има едно четирикратно повторено съчетание от знаци, което ще бъде разгледано по-нататък.

Цитат от книгата на Юлия Боева "Мъдростта на Великата майка"

Това което са се опитали да скрият, доста успешно при това, е надпис.

Досега не съм срещал подобен, някой ако има информация как се нарича и къде има аналогични да казва.
1. Схемата е проста, чете се отляво надясно или обратно (незнам).
2. Думите са свурзани компактно, наподобяват изображение, нещо като китайски знак. Но всъщност просто са сляти за удобство.
3. Следи се последователността на знаците, всеки който се появи първи след проченения е следващия знак.

Въпреки че буквите се сливат помежду си, много лесно се проследява последователността.
Прикачени файлове:
1.png
1.png [ 1.15 MiB | Прегледано 36 пъти ]

Символи 11 и 12 са спорни, но това ми се стори най-смислено. Понеже няма символ който да се пронизва сам себе си.
Най-вероятно са 3 думи, и първата и последната букви са отделно.
---
Първия символ според мен (левия), означава звук. В случая няй-вероятно напевност. Тоет ритуалите с този съд се извършват с тази песен. Най-вероятно е изписано името на песента. Но може и да е някаква кратка матра или подобно.
---
Символи 13 и 15 въпреки че са доста различаващи се формата им е идентична. Има голяма вероятност да са един и същи знак.
---
Това е засега.

P.S. Корегирах 11 и 12 както следва:
Прикачени файлове:
2.png
2.png [ 1.53 MiB | Прегледано 30 пъти ]

Надписа разчленен изглежда така:
Прикачени файлове:
IMG_20160224_105037.png
IMG_20160224_105037.png [ 617.61 KiB | Прегледано 29 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Апр 02, 2016 10:04 pm 

Накрая измъдрих какво пише:
Прикачени файлове:
3.png
3.png [ 1.69 MiB | Прегледано 32 пъти ]

По букви: МЛДАИЛВАНИ АРХН КЕ КАСИ И
Звуково приближение: МЛАДИ ЛъВАНИ АРХъН КЕ КАСИ И - транспозиция на А и Д
Смисъл: "Млади лъвове висините и да пазят" или нещо от сорта

Допълниение:
Може знака който чета като Х всъщност да е съчетание межди И и Д или Т. Така вместо АРХН всъщност да пише АРДИН/АРТИН/АРИДН/АРИТН.

Последна промяна alex на Вто Апр 05, 2016 8:10 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Съб Апр 02, 2016 10:29 pm 

Между другото днес видях разчитане на текста от градешница от Спарток:
http://sparotok.blogspot.nl/2016/04/7000.html
С много бистра снимка. И покрай Ковил реших да се пробвам. Ето резултата:
Прикачени файлове:
Gradeshnitsa-track.jpg
Gradeshnitsa-track.jpg [ 1.37 MiB | Прегледано 25 пъти ]
Това е направлението по което се чете, жълтата стрелка показва накъде е долу-то на текста.
Това са изчистените водещи линии и текста в червено:
Прикачени файлове:
Gradeshnitsa.jpg
Gradeshnitsa.jpg [ 1.17 MiB | Прегледано 27 пъти ]

Три вертикални черти означава М. Знака който разделих на СИ в Ковилския надпис също присъства и тук според мен, въпреки че чертичката за И му е малка. А е единично и вертикално изписано. Има значителни прилики между текстовете.
Текст: МРМ СИТКИ ПАИДЛИ ЛДКЕИ/ЛДКЕТ УН ДРМДРА (прочита на последния знак, и на У-то от УН съм взаимствал от Спарток :), въпреки че по-логично ми седи последния знак да е РИ заради формата му - съчетание между Р и И)
Звуково приближение: МРъМ СИТКИ ПАИДЛИ ЛъДКЕЙ/ЛъДКЕТ ОН ДъРМъДРА/ДъРМъДРИ
Текст: Умирам, всички потеглиха, лодките са разрушени

СИТКИ е по-близко до СИТЕ диалектна на ВСИЧКИ
ДъРМъДРА мисля че всички са чували за "дармадан"

Оригиналната снимка:
Прикачени файлове:
Gradeshnitsa (1).jpg
Gradeshnitsa (1).jpg [ 1.35 MiB | Прегледано 31 пъти ]

Допълнение:
Знака "Д" в ЛДКЕЙ всъщност мисля че трябва да е "О" по загладена форма на У както писах в следващия пост.
Така думата е ЛОКЕИ/ЛОКЕТ доста близо до локва, лоча и т.н. все думи свързани с вода.

Допълнение 2:
Възможен е алтернативен прочит.
Направи ми впечатление че последния ред. Това което мисля за ДРМДРА всъщност може да се чете и като Буквите ДИО МДРИ/ДИО МДРА/ТИО МТРИ/ТИО МТРА. Тоест да пише Божия Майко, Богиньо Майко и т.н.
А последния ред може да се чете и като МЛИМ тоест "молим" останалото незнам, не съм гледал подробно, но определено си заслужава опит.

Последна промяна alex на Вто Апр 05, 2016 8:43 pm, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 05, 2016 8:23 am 

Надпис от Белинташ:
Надписа се намира на голяма скала с изрязана вертикална линия. Линията си личи че всъщност е било изрязано на отделни чертици. Не помня колко бяха на брой но около 50.
Прикачени файлове:
Graph_Belintash_BG.jpg
Graph_Belintash_BG.jpg [ 189.1 KiB | Прегледано 704 пъти ]

Вертикалната черта разделя надписа на 2
Отляво са знаците за М Т И О (това е по гладката форма на У, както се и различават звуците... тоест У е по разко изговаряна :) )
Отдясно са знаците С И

Мисля че се чете отдясно на ляво:
ИС | ТМИО/ТМОИ
Значение: "Е тъмно"
Тоест средата на тази отвесна черта е означение за средата на годината. Това е един календар. В средата се пада есенното равноденствие. Така началото и края на всяка година е Светлина :)

Последна промяна alex на Вто Апр 05, 2016 8:08 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 05, 2016 8:53 am 

50 чертици ми звучат като 50 седмици .
Началото на годината е лятото по средата и краят на годината свършва по средата на лятото.

Правилно ли разбрах идеята ти, Алекс?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 05, 2016 9:04 am 

Ами да точно, въпреки че аз съм се поуплел. :D
---
Началото и края на годината е най-дългия ден тоест най-светлия. Средата е най-късия, тоест най-тъмния.
---
А не както съм написал горе че е равноденствието... по инерция карах :)
Може и да не е така, трябва да се види къде точно се пада този надпис спрямо тази вертикална разграфка, може да се окаже че е на 3/4 от началото или подобно...
---
Като се замисля може да означава и че започва да се стъмва... знае ли човек :D

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Апр 07, 2016 10:06 pm 

Нова по достоверна версия :D на плочката от Градешница:
Прикачени файлове:
Gradeshnitsa Color.jpg
Gradeshnitsa Color.jpg [ 1.4 MiB | Прегледано 26 пъти ]

Прочетено на обратно на първоначалното предположение:

Зелено:
ДОИМДР/ДИОМДР Според мен: ДОИ МДР - Майко дай

Лилаво и оранжево:
ИДУИ/ИДИУ/АТУ/НИТУ/ИДИТУ/АИУ/НИУ
И ПИТЕ Л/ТОИТЕ Л/И ПИТЕ ТИ/КИТЕЛ/ЛОКИТЕ

Бяло:
СИЛА/СИЛН ИДЛИ/ИЛДИ

Червено:
Интересното при червеното е че то преповтаря сините линии:
ИКИС/СИКИ/ИСКИ/СИТКИ/ИСИКТ

Жълто:
МИЛИМ/МИИЛМ/ИМИЛМ

Сумирано прочетено отдолу нагоре по редове, всяка дума прочетена отляво надясно според мен има следния вид:
Вариант1: МДР ДОИ | ЛОКИТЕ УН | ИДЛИ СИЛН/СИЛА СИКИ | МИЛИМ (в случай че оранжевата чертица е част от К, както в предположението в горния пост)
Вариант2: МДР ДОИ | ТИ ПИТЕ И АТУ/ИДИУ | ИДЛИ СИЛА/СИЛН СИКИ | МИЛИМ

СИКИ е близко до САКАМ интересното е че ако се приложи транспозиция на гласна и съгласна И С, става доста близо до съвременното "искам" ИСКИ, това че е озписано голямо (синьото) подчертава молбата.
МИЛИМ е доста близко до "молим" но и до "милея"
ЛОКИТЕ близо е до "локва", "лоча", "лочни" и т.н. вероятно е свързано със вода. Може да е и ТИ ОКИТЕ

Вариант 1: Майко дай реките/дъждовете да придойдат силно, искаме/всички молим. - формата на плочката може да е някакъв вид черпаче.
Вариант 2: Майко дай Ти да пия и да ям, да дойдат сили искам, милея/се моля/.
Вариант 2 на обратно: Моля се/Милея. Искам сили да дойдат, да ям и да пия, ти дай Майко.

При вариант 2 вероятно формата е на паничка точно заради това.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]