ТИ СИ ТОВА ◦◦◦ Tat Tvam Asi ◦◦◦ Thou Art That

Форум за Познанието
Дата и час: Пон Юни 26, 2017 8:27 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Идеите на alex
Ново мнениеПубликувано на: Пон Апр 08, 2013 3:27 pm 

http://www.infotourism.net/index.php?t=7797&m=2
Цитат:
Но най-голямото предизвикателство пред нас беше отсъствието на паралели и липсата на друга информация за такъв вид паметници.

Това не е съвсем вярно най-малкото защото имаме още една пещера с идентични рисунки.

Но ще обърна внимание на паралелите с друг неолитен паметник - Чатал Хююк.
Това което за мен оставаше неразгадано в него, понеже случаен символ няма, са арката над знака квадратния отвор, и трите бика под знака, и този единичен бик отстрани какво прави там ?!...
Прикачени файлове:
.JPG
.JPG [ 37.06 KiB | Прегледано 104 пъти ]

Това е от пещера до с.Байлово:
Прикачени файлове:
fig09.jpg
fig09.jpg [ 8.66 KiB | Прегледано 2116 пъти ]

Прикачени файлове:
2978-10_3510.jpg
2978-10_3510.jpg [ 52.43 KiB | Прегледано 106 пъти ]

Прикачени файлове:
fig09-2.JPG
fig09-2.JPG [ 37.47 KiB | Прегледано 117 пъти ]

Какво според вас означават тези символи ?

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 09, 2013 5:42 pm 

Преди да покажа как според мен се чете най-стария надпис, най-вероятно написан на чист български :D, да си довърша мисълта.
---
Най-вероятното тълкуване на символите според мен:

Вижда се че централния символ е много по изпъкнал от другите два. Следователно те вероятно са само пояснителни към централния. От това може да се предположи че левия символ е пояснение за лявата "змия" която символизира сила, а десния символ е пояснение към дясната "змия" която също символизира сила.

Пояснението визира това как се движи силата. Левия символ показва че независимо от средата, от ляво или от дясно на правата чертица, тя не променя поведението си, т.е. радиуса на кривина. Десния символ показва че дадения вид сила променя "поведението" си в зависимост от средата.
Така тези две змии са двата аспекта на силата. Статичен и Динамичен. Вижда се че и статичния аспект е в движение.
---
Ще предположа и още един вариант свързан с Чатал Хююк и може би най-старото изображение на богородица - Ширшая небес.

1.Най-отдясно правата и кривата линия изобразяват силата в двата и аспекта.

2.В средата е резултата от тяхното движение - Бога, или по-скоро трите бога, като единно цяло.

3.Символа който е от ляво какво представлява? Отгоре има три края, отдолу има един край. Съвсем логично би било да се предположи че представлява обединението на трите в едно цяло...

1. Погледнато в храма на Чатак Хююк, Арката представлява аспекта на силата който се променя, квадратния отвор представлява отвор за лъч светлина който в пещерната рисунка е изобразен с правата линия в десния символ.

2. Символа под арката изобразява три края, горния не променя ширината си долния десен се стеснява, долния ляв се разширява. И към тях се вижда че има рога - символ за божественост. Според мен те визират трите бога. Тази част е идентична с средния символ от пещерата.

3. Трите бика един над друг ги приравнявам с трите горни края на левия символ, и както при пещерната рисунка се вижда и един бик отстрани, който вече е "извън схемата" :)

Символа "сливане" според мен може да се види в изображението на Ширшая небес. И не само изобразява сливане, но и показва самото място където е резултата...
Дори много често Ширшая небес е изобразявана в арка в която има квадратен отвор ...
Символите от пещерата също са в своеобразен издълбан свод!
Прикачени файлове:
60.jpg
60.jpg [ 67.05 KiB | Прегледано 2033 пъти ]

Единственото което не ми се връзва, е че ако символа означаваше сливане, по добро изобразяване щеше да е така:
Прикачени файлове:
.bmp
.bmp [ 124.56 KiB | Прегледано 2044 пъти ]

:sunny:

Последна промяна alex на Пет Юли 05, 2013 6:24 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Апр 09, 2013 5:54 pm 

А сега за най-старата табелка :D

http://www.newsnow.gr/article/284315/gr ... orias.html
Цитат:
Най-старият организиран писмен текст се намира в земята на Европа и датира от 7254 години, считано от днес

Еха яко :)
Прикачени файлове:
grapto-keimeno-7270-eton-vrethike-sto-dispilio-kastorias-1-315x236.jpg
grapto-keimeno-7270-eton-vrethike-sto-dispilio-kastorias-1-315x236.jpg [ 10.44 KiB | Прегледано 2033 пъти ]

Според мен таблицата на Дупяк:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0% ... 1%8F%D0%BA
Прикачени файлове:
DISPILIO_PINAKIDA.jpg
DISPILIO_PINAKIDA.jpg [ 19.47 KiB | Прегледано 2040 пъти ]

Прикачени файлове:
DispilioTabletSymbols2.jpg
DispilioTabletSymbols2.jpg [ 13 KiB | Прегледано 2040 пъти ]

Прикачени файлове:
250px-Dispilio_tablet_text.png
250px-Dispilio_tablet_text.png [ 33.78 KiB | Прегледано 2039 пъти ]

Представлява преводна таблица на първата писмена реформа...
Така от по стара и архаична писменост се трансвормира в по стройна.
Вижда се че в всичките букви от най-стария текст се намират в левия "стар" стил. Но от дясно вече се знаят някои символи, по които ако правилно съм ги разчел могат да ни посочат звукова стойност на старите букви.
Ето какво се получи:
Прикачени файлове:
.JPG
.JPG [ 45.19 KiB | Прегледано 112 пъти ]

Предположил съм с черно най-вероятната звукова стойност на две от буквите, през времето кой знае как са се мешали стари и нови букви, на мен най-смислено ми идват тези двете...

Вижда се че прочетено от дясно на ляво пише ЛЕЯР, не знам от къде произлиза тази дума, заемка или не. Но напълно е възможно това да е табелка на някой ковач-леяр който си е сложил рекламка :)

Интересно е също как буквата която четях като Ч от текста от с.Кйолмен, в новия стил си има напълно формата на съвременно Ч, но огледално. Невероятно съвпадение ...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Апр 10, 2013 7:15 pm 

Намерих по добро изображение:
Прикачени файлове:
baylovo.jpg
baylovo.jpg [ 301.09 KiB | Прегледано 114 пъти ]

Така първата теория за пояснението към "змиите" отече :)
Въпреки че формата им на плочката от Градешница представлява точно това което бях предположил:
Прикачени файлове:
.JPG
.JPG [ 49.86 KiB | Прегледано 115 пъти ]

Има нещо по-интересно обаче. Ако последния знак, си е Р, както и символа от с. Кйолмен, който е изключително близък (само чертицата му е по къса). А първия ако се доверим на тези незнайно от къде разчетени руни:
Прикачени файлове:
img_165447_493138_b.jpg
img_165447_493138_b.jpg [ 23.02 KiB | Прегледано 1967 пъти ]

Прикачени файлове:
312757.jpg
312757.jpg [ 64.25 KiB | Прегледано 115 пъти ]

Се чете като Х.

Средния символ, като изключим крачетата главата и рачиците. Представлява маказ, който си е два триъгълника с върховете един към друг, и линийка която ги разлделя:
Прикачени файлове:
untitled.JPG
untitled.JPG [ 9.28 KiB | Прегледано 1965 пъти ]

Буква съставена от два триъгълника с върховете един към друг, също има в надписа от с. Кйолмен. Аз съм я разчел като Б.

И какво излиза ?

Х Б Р

Тези които са прочели Ти си това 3, ще загреят :)

Интересното е че предположението за надписа от с. Кйолмен го направих още преди да излезе книгата на Румен...

Това е поредното съвпадение :sunny:

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Сря Апр 10, 2013 8:26 pm 

Попаднах на една снимка която беше качил Мен в темата за Религията на българите и произходът на тяхното име.
Прикачени файлове:
P1130356_2.jpg
P1130356_2.jpg [ 119.34 KiB | Прегледано 113 пъти ]

Не знам какво означава Одриси и откъде произлиза името им. Най-вероятно от праотеца Одрис :uaaaha:

Не знам в какъв период се е използвала писмеността от Кйолмен, но ако се приложи декодера в случая името се прочита като ОИРЙСУН;ОИРЙСОН;ОЙРИСОН;ОЙРИСУН, доста близко до орисан.

Чисто интуитивно според мен обаче означава ИГРЯЛО СЛЪНЦЕ :sunny:

Само за сравнение че в различни държави има различни наименования на другите страни, ще ви кажа че това което наричаме Япония, всъщност там си го наричат Нихон. Така че не е чудно ако гърците са взаимствали писмеността от траките но са приложили собствено звучене към нея, да си четат името на Одрисите от монетите по гръцката си фонетична стойност... Но понеже до нас достигат само гръцки сведения ... ко прайм?!

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Чет Апр 18, 2013 5:39 pm 

Прикачени файлове:
Ivan  Venedikov - 3.gif
Ivan Venedikov - 3.gif [ 101.66 KiB | Прегледано 110 пъти ]

Вижда се че две букви са ги слели в една, и предполагам че едната буква леко се е изтъркала.

Този пръстен мисля че се чете така:

Прикачени файлове:
Alex-1.JPG
Alex-1.JPG [ 34.28 KiB | Прегледано 1870 пъти ]

1. От дясно на ляво МАЙЧО - майко
2. От дясно на ляво ВАЛОМ
3. От ляво на дясно ОЙРИ - огрей, освети,изгрей.
4. От ляво на дясно ВИДЛОЧВИ - за да видя; за да е видимо за очите ми; за да те видя

Прикачени файлове:
Ivan  Venedikov - 5.JPG
Ivan Venedikov - 5.JPG [ 64.77 KiB | Прегледано 126 пъти ]

1. Я - Аз
2. Л**Т**О - вероятно име; 2'. ЛИФТЕНО/ЛИФТЕИО - изживяно
3.ВСЙО - всичко
4.ВПИСМОВ - записвам

Последна промяна alex на Сря Фев 24, 2016 1:16 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 2:31 pm 

Ето още един пръстен:
Прикачени файлове:
image001.jpg
image001.jpg [ 19.7 KiB | Прегледано 1808 пъти ]

Прикачени файлове:
image001.bmp
image001.bmp [ 208.57 KiB | Прегледано 1845 пъти ]

1. РОЛИС - Ролис, някакво име, вероятно на река. Възможно е да се чете и на обратно както другите имена, или понеже е накакво име на божество или дума с религиозен характер - Силор
2. ТЕЧЕ - тече
3. АС - като
4. ЧЕРЕЧЕА/ЧЕРЕ ЧЕА - чернееща, а ако ачел наистина означава вода, възможно е да пише черна вода
5. ТИЛ - докато
6. ТЕАЧ - тече
7. НСКО - ниско
8. А - а
9. РАЙЕА - райския,небесния
10. ДОМ - дом
11. ЕАЧ - високо
12. ТИЛ - докато
13. ЕЙЯ - тя
14. ПТАМИ НЕ не попита или ПТАМИНЕ/ПТА МИНЕ - премине
15 РАЙ - рая,светлината,небето

Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом е високо, докато тя не попита небето.

14.15. ПТАМИНЕРАЙ - ПТА МИНЕ РАЙ
ПТА - пада, на английски septa - прегради, вероятно в турския има дума с сходен смисъл - заптие.
Така че според мен може да се чете като спира
МИНЕ - някои баби и до сега се обръщат към внучетата си с МИНЕ, което в английския може да го намерим като MINI - малък
РАЙ - рая,светлината,небето

Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом (е) високо, докато тя спира (в) малкия рай.

Допълнение:
11. ЕАЧ/Е АЧ - е високо, сетих се за думата кача в българския език - неколкократно съм казвал и тук в форума че КА е представка за НЕ, ка-ча. Нещо което може да се качи не е високо, не-високо -> ка-ча.
Така АЧ според мен означава високо ...
Ролис тече като черна вода, докато тече ниско. А небесния дом е високо, докато тя спира малкия рай.

Последна промяна alex на Вто Апр 23, 2013 10:10 pm, променена общо 4 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Пет Апр 19, 2013 5:11 pm 

Нещо много странно:
http://www.kroraina.com/thrac_lang/thrac_6.html
Цитат:
This ring was found next to the left hand of a skeleton in the Arabadzhjiska mould at the village of Duvanli, Plovdiv district. The ring has the image of a horseman and an inscription surrounding the image:

Прикачени файлове:
DUVANLI.jpg
DUVANLI.jpg [ 11.9 KiB | Прегледано 1764 пъти ]

Прикачени файлове:
image3s.jpg
image3s.jpg [ 4.26 KiB | Прегледано 1769 пъти ]

Така. Само на мен ли ми се струва че първата буква е М а не H?!

И защо по дяволите няма никакви снимки на този пръстен в интернет. Да не би да е доста неудобен за изследователите :lol: интересно ...

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 2:10 pm 

Прикачени файлове:
de5b9c2d3415b611646285a36975d1f8d1079a1b.jpg
de5b9c2d3415b611646285a36975d1f8d1079a1b.jpg [ 41.55 KiB | Прегледано 1608 пъти ]

http://bigbook-bg.beep.com/bulgarianhistory.htm
Цитат:
Сведението представлява надпис върху керамичен съд от началото на XIV-ти век, който е написан на старобългарски и гласи: „Аз пих на празника ракиня“. Естествено в това няма нищо лошо, освен факта че казани за ракия са намирани още през 9ти век в Плиска а от 10 век навсякъде из България. Този факт е упорито пренебрегван и ние сме го разглеждали в друга статия в сайта. Да не говорим за доста известното сведение от турският военноначалник Лала Шахин, при обсадата му над София:

"Вътре в крепостта има многобройна гяурска отбрана армия, войниците на която са едри, мустакати и на вид добре калени в боеве, само че са навикнали да употребяват вино и ракия. С една дума - хора веселяци".

Интересно защо учените четат N от латиницата когато ако си се чете като Ч!
И защо вадят разстояние от небитието ... :neznam:

Излиза изключително смислен текст, според мен това е целия текст и е изписан на вече счупеното парче керамика ... някой просто си се е разсейвал като пише!
АЗ ПИХ ЧАПР РАКИЧА, останалата част не знам колко е автентична но се чете и без помощ.

Думата ЧАПР ако се чудите какво означава ще ви припомня, че на тракийски череша е кереша (така е запазено в гръцките източници), така КАПР - хубав напълно е възможно да е заемка от тракиисйкия(българския) и да означава точно това.
АЗ ПИХ ХУБАВА РАКИЯ

Да спомена че по самоковския край и досега си наричат ракията - ракийца.

Върнете се в началото
 Профил  

Ново мнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 6:22 pm 

Прикачени файлове:
201108129289053.jpg
201108129289053.jpg [ 75.78 KiB | Прегледано 115 пъти ]

ИEРРИ - ИEР РИ - ярко светли, силно светли.

Поне от още 2 места съм засичал изследователи които извеждат "светлите" или "ярко светли" като название за траки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]